IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШЕГИ (само за напредни верници/неверници)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2010 во 23:13

                              
 
 Edna golema banka vo Njujork otvorila nova filijala i naracala buket od edna cvekjarnica i zamolila da im bide dostaven na vrabotenite.


No, vo cvekjarnicata doslo do zamena na kartickite pa novata banka dobila buket so karticka :" Vi go izrazuvame naseto najdlaboko socuvstvo ".


A edno uzaleno semejstvo, koe toj den go izvrsuvalo zakopot na pocinatiot, dobilo buket so  karticka na koja pisuvalo : " Vi cestitame na novata lokacija !"
 
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2010 во 21:46


 Vleguvajki prvpat vo nekoja  crkva eden propovednik zabelezal deka ima mnogu deca.

Sakajki da im se dopadne na decata, prasal: "Deca, dali moze nekoj od vas da mi kaze sto e toa: sivo, malo, jade lesnici i ima bushava opashka. "

Nastanala tishina.

Edno dete najposle se osmelilo i reklo : " Znam deka odgovorot treba da bide Isus, no mene povekje mi zvuci kako veverica . "
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2010 во 13:52
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



 Vleguvajki prvpat vo nekoja  crkva eden propovednik zabelezal deka ima mnogu deca.

Sakajki da im se dopadne na decata, prasal: "Deca, dali moze nekoj od vas da mi kaze sto e toa: sivo, malo, jade lesnici i ima bushava opashka. "

Nastanala tishina.

Edno dete najposle se osmelilo i reklo : " Znam deka odgovorot treba da bide Isus, no mene povekje mi zvuci kako veverica . "
 
газење%20од%20смеење
КингДавид, немаш поим колку е сериозен вицов, ама ми се допаѓа кога некој верник е и самокритичен... дадаголема%20насмевка
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Декември.2010 во 23:25
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



 Vleguvajki prvpat vo nekoja  crkva eden propovednik zabelezal deka ima mnogu deca.

Sakajki da im se dopadne na decata, prasal: "Deca, dali moze nekoj od vas da mi kaze sto e toa: sivo, malo, jade lesnici i ima bushava opashka. "

Nastanala tishina.

Edno dete najposle se osmelilo i reklo : " Znam deka odgovorot treba da bide Isus, no mene povekje mi zvuci kako veverica . "
 
газење%20од%20смеење
КингДавид, немаш поим колку е сериозен вицов, ама ми се допаѓа кога некој верник е и самокритичен... дадаголема%20насмевка





Milo mi e sto ti se dopadna vicov голема%20насмевка да
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
XStrongAngelX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
секојдневна форумџика

Регистриран: 15.Август.2010
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај XStrongAngelX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2011 во 13:15
* Овен: „Преблаг Господи! Те молам помогни ми да станам трпелива личност. Веднаш!“

* Бик: „Господе, те молам помогни ми да направам промени во својот живот, но не сѐ уште.“

* Близнаци: „Еј Богу…Или можеби си Божица? Кој си ти? Што си? Каде си? Колку ве има? Не можам да сфатам!“

* Рак: „Драг тато, знам дека не треба толку да сум зависен/а од тебе, но ти си единствениот на којшто можам да се потпрам, додека моето ќебенце е на перење.“

* Лав: „Здраво тате! Сигурен сум дека си многу горд што ме имаш за син/ќерка.“

* Девица: „Мили Боже, те молам направи го светот подобро место за живеење, и немој да ја оплескаш работава, како што ја оплеска минатиот пат.“

* Вага: „Драг Господи, знам дека треба сам/а да си донесувам одлуки, но од друга страна, ти што мислиш?“

* Скорпија: „Мили Боже, помогни ми да им простам на непријателите, иако копилињата не го заслужуваат тоа.“

* Стрелец: „Семоќен, почитуван, сеприсутен, вечен Господи, те замолив еднаш и ќе те замолам уште милион пати. ПОМОГНИ МИ ДА ПРЕСТАНАМ ДА ПРЕУВЕЛИЧУВАМ!!!!!!!!!!!!“

* Јарец: „Мил Господи, дојдов за да се помолам за некои работи, ама во меѓувреме сам/а си сфатив што треба да правам. Фала во секој случај.“

* Водолија: „Здраво Боже! Некои велат дека си маж. Други велат дека си жена. Јас велам дека сите сме богови. Наместо да се молиме, ајде да се забавуваме!“

* Риби: „Небесен Господи! Се обидувам да ја претопам мојата болка и тага, во последната петина од вискито. Со мојата опиеност ја прославувам Твојата вечна слава и чест.
плазење
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба

Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2011 во 13:36


Јарец: „Мил Господи, дојдов за да се помолам за некои работи, ама во меѓувреме сам/а си сфатив што треба да правам. Фала во секој случај.“ amin
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 23:25

 Nekoj covek odi na ispoved kaj svestenikot vo Katolicka Crkva:

 - Dobar den oce, imam edna zelba ako moze...

 - Slobodno kazete, cedo Bozje !

 - Moeto kuce zagina, pa bidejki bevme mnogu golemi prijateli, dali moze da napravime misa zadusnica za nego ? "

-Aaaaa, ne cedo Bozje, za zivotni ne moze da se odrzuva misa. Probajte kaj Hare Krishna, mozebi tie ke mozat da vi pomognat.

-Dobro, mislite li deka ako im platam na Hare Krishna 5 000 evra ke sakaat da  pomognat?

-Coveku Bozji !!! Pa zosto vednas ne rekovte deka vaseto kuce bilo katolik !


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2011 во 23:44

 Umrel nekoj carinik i odi na neboto kaj Sveti Petar.

 Sveti Petar mu veli:

- Ti ne bese tolku los carinik, ne kradese mnogu kako drugite tvoi kolegi.

Zatoa, ti davam moznost da biras kade sakas: vo pekolot ili vo rajot?

-Moze li na granica?
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 01:20
Rowan Atkinson(инаку познат како Мистер Бин) како ѓавол пречекува група грешници во скечот:
Топло добредојдовте во пеколот (англиски)(корегиран линк)

Изменето од Majkl - 10.Јануари.2011 во 20:15
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 04:38
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Rowan Atkinson(инаку познат како Мистер Бин) како ѓавол пречекува група грешници во скечот:
Топло добредојдовте во пеколот (англиски)


The video you have requested is not available.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2011 во 20:16
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Rowan Atkinson(инаку познат како Мистер Бин) како ѓавол пречекува група грешници во скечот:
Топло добредојдовте во пеколот (англиски)


The video you have requested is not available.
Корегиран е линкот, сега треба да функционира, а еве го уште еднаш тука Топло добредојде во пеколот
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 14:42
Tatkoto na Mula Nasrudin, reshil da go ozheni svojot sin. Toj ja spremal venchavkata a Mula seushte ja nemashe videno devojkata. Duri posle venchavkata, otkako ceremonijata bila zavrshena, negovata sopruga mu go otkrila liceto ispod velot. Nasrudin celiot se skamenil od shokot koga ja videl svojata zhena - mu bila mnogu grda.
Taa go prashala(spored Muhamedanskiot zakon):"Kazhi mi, ljubov moja, koja e tvojata zapoved? Pred koi lugje moram da go nosam velot, a pred koi mozham da go pokazham svoeto lice?"
"Pokazhi go pred kogo sakash, samo nemoj pred mene."- i odgovoril Mula Nasrudin.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 16:35
Sufite se genijalni!

Tie se dushata i srceto na Islamot.

Kaj makedonskiot narod karakterot Mula Nasrudin (Nasrudin Mula) sushnost e Nasredin (Nasrudin) Odzha.


------------------------------------------------------

Malu e poznato deka Naredin Odzha ne e nekakov izmislen lik, kako na primer iter Pejo, tuku navistina postoel. Negoviot grob s'e ushte postoi i redovno e posetuvan od sufite koi znaat za nego. Interesno e deka pred da umre izjavil zhelba oti ne saka na negoviot grob da bide krenat nikakov nadgorben spomenik, tuku da bde postavena samo edna porta. Portata trebalo da bide zakluchena i kluchot frlen vo moreto.

I toa e testament na prosvetlen chovek!

Duri i mrtov ostava tema za meditiranje i pouka za site onie koi kje go posetat negoviot grob. Zamilslete, lugjeto doagjaat tamu, gledaat edna porta krenata smata za sebe, bez nikakvi zidovi naokolu... i vrtat okolu nea chudejkji se zoshto stoi taka postavena i zakluchena koga ne chuva nishto pozadi nea...

Ako toa ne e spomenik na prosvetlenosta, ako toa ne e zen, ako toa ne e budizam, ako toa ne e svoeviden sertifikat za deka bil Sin Bozhji, togash navistina ne znam shto bi bilo drugo...





Изменето од Messenger - 12.Јануари.2011 во 17:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2011 во 17:53
Vo tekot na religijskiot miting edna zhena se liznala preku ogradata na balkonot i pochanal da pagja... no fustanot se zakachil na eden klinec od ogradata i taa ostanala zakachena so glavata nadolu i nozete nagore, otkrivajkji ja svojata zenstvenost pre lugjeto.

Sveshtenikot vednash predupredil:

- Koj kje pogledne kon zhenata Bog vednash kje go oslepi!

Naredin Oodzha mu shepnal na chovekot do nego:

- Znaesh shto... jas mislm deka mozham da rizikuvam edno oko.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.