IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и чиста и нечиста храна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и чиста и нечиста храна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
Автор
Порака
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 10:29
Ти ова добро занеш зошто го напиша ама добро е што сега призна дека тоа не е само за муслиманите и дека тоа го има кај сите. Како прво со тоа успеа да ја одбегнеш темата, натера неколку луѓе да ти реплицираат непотребни и да добијат закани за банирање но сепак на крај барем добивме една добра реченица од тебе дека она за кое зборуваш се однесува на сите. Се гледа дека во тебе сепак има нешто правично и тоа ми се допаѓа. А сега да се вратиме на темата!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 10:36
Originally posted by misterX misterX напиша:

Ти ова добро занеш зошто го напиша -Го напишав во склад со темата и моите сфаќања и верувања за тоа што е она што го прави човекот нечистама добро е што сега призна дека тоа не е само за муслиманите и дека тоа го има кај сите не признав ништо-само реков дека никаде не напишав дека мојот текст се однесувал на муслимани како што вие си го протолкувавте . Како прво со тоа успеа да ја одбегнеш темата, натера неколку луѓе да ти реплицираат непотребни и да добијат закани за банирањеете видиш колку непотребни глупости поради тоа што тие луѓе лично ги сфаќаат работите но сепак на крај барем добивме една добра реченица од тебе дека она за кое зборуваш се однесува на ситене за сите-за некои, тие си знаат и ќе си се препознаат. Се гледа дека во тебе сепак има нешто правично и тоа ми се допаѓа. останало...нешто, можеби...сега да се вратиме на темата!!!
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 16:56
Назад на тема!
Do what is right, come what may...
Кон врв
Nikki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 259
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nikki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 01:44
Чаршавот што го Видел Ап Павле се однесува на неговата проповед на римјаните (неевреите)
И се што влегува низ устата, се однесува на јадење со прљави раце

Но Првиот Апостолски Собор, за кој пишува во Дела Апостолски се однесува на слободата во Исхраната
Апостолите ни советуваат да се воздржуваме од мртво, од крв и од блуд.
Само од овие стихови може да се заклучи дека секакво месо ни е дозволено да јадеме

28 Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи:

29 да се воздржувате од жртвуваното на идолите, од крв, и од удавено и од блудство; ако се пазите од тоа, добро ќе направите. Бидете здрави!”

30 И така пратените слегоа во Антиохија, го собраа народот и го предадоа писмото.

31 А кога го прочитаа, се зарадуваа на утехата.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 04:43
Originally posted by Nikki Nikki напиша:

Имено, Светиот Дух и ние одлучивме да не ставаме на вас никакво друго бреме, освен овие потребни работи:


Прекрасна е БОЖЈАТА СЛОБОДА!
Прашај ги сега тие што се надеваа на стомакот дали малку крв е грев или не? Ако речат не тогаш прашај ги истото за свинското ...!

Мудроста БОЖЈА е поголема од секоја човечка. БОГА неможе никој да го излаже! МИЛОСТА БОЖЈА (ХРИСТОС) е СПАСЕНИЕ на човекот !

Изменето од spiros - 01.Август.2008 во 04:44
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 04:54
Originally posted by misterX misterX напиша:


...
Спирос, не те разбрав целосно што сакаш да ми кажеш но претпоставувам дека немаше лоши намери.


Селам Мистер Х!

Лоша намера е да се негира Радосната Вест (Евангелие) дека Вечната ВОЛЈАТА БОЖЈА, Вечното СЛОВО БОЖЈЕ, Вечниот ДУХ БОЖЈИ, без кого неможе ништо да живее се отелотвори за спасение на сите луѓе во ИСУС!

Те молам не споредувај го ИСУС со никого зошто тоа е лага! А лажговците кои се противата на ВОЛЈАТА БОЖЈА не можат да влезат во РАЈОТ па макар само вода и леб целиот живот да јаделе.

Нека Господ ги отвори срцата за ВИСТИНАТА

АМИН
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 05:35
Спирос - за ова веќе имаш опомена!
Негирање на туѓиот начин на верување не е дозволен овде на форумов. Тоа што ти го сметаш за вистина, за друг не претставува вистина. Ова не е религиозен форум, туку форум за дискусии од верска тематика.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 05:49
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Спирос - за ова веќе имаш опомена!
Негирање на туѓиот начин на верување не е дозволен овде на форумов. Тоа што ти го сметаш за вистина, за друг не претставува вистина. Ова не е религиозен форум, туку форум за дискусии од верска тематика.


Се извинувам Господине модераторе но јас не сум тој кој што го негира верувањето на ЕВАНГЕЛИЕТО туку тоа е некој друг и неговите чеда.

Тој што го негира ЕВАНГЕЛИЕТО не е нити поголем од ЕВАНГЕЛИЕТО нити пред ЕВАНГЕЛИЕТО но го негира и неговите основи ги поткопува.

Но ако ја направите вие таа неправда и повторно да ме санкционирате затоа што трошам време, енергија, ... за правдата од која треба сите да профитираме, тогаш повелете.

Вие со тоа само ќе ме удостоите за нешто што јас несум достоен


Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 06:19
Ти го негираш правото на другиот да верува поинаку!
Да не повторувам по стоти пат - ОВДЕ ТОА НЕ Е ДОЗВОЛЕНО!
Тоа што тој не верува во Евангелието и не го смета за вистина е негово право - немаш право да му го одземаш тоа право. Тој истотака нема право да ти го негира правото ти да веруваш во Евангелието. Нема разлика меѓу едното и другото во однос на многу едноставните правила на овој ГРАЃАНСКИ форум!
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:08
Секој смее да си верува што сака но зошто да е забрането да се верува на ЕВАНГЕЛИЕТО!? Во фашистичка германија на одредени вери им се забранувало правото на движење.
Дури и денес има такви системи кои мене и на моите браќа и сестри како луѓе што веруваат на ЕВАНГЕЛИЕТО ни забрануваат да постоиме на одредени места! Тие истите ни забрануваат да се воздржуваме од одредени јадења кои ГОСПОД на СЛОБОДАТА ги благословил да смеат да се јадат од благословените.

Да им се забрануваат тие елемнтарни права на луѓето, не е ли фашизам? Да се прикриваат душманите на СЛОБОДАТА, не е ли колаборација со фашизмот? Или треба да се прифати и фашизмот како право на вера?

За СЛОБОДАТА БОЖЈА треба човекот да е спремен и да умре (како Христос ) а јас само се трудам да живеам за неа. Те молам не попречувај ме во тоа!



Изменето од spiros - 01.Август.2008 во 07:09
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:16
Никаде не ти е забрането да веруваш во Евангелието. Никој не ти забранил да јадеш што сакаш. Никој не ти забранил да постоиш каде сакаш.
Воопшто во ниеден момент не те попречив да живееш за Слободата Божја...
Да не влегуваме во беспотребна дебата - не ги навредувај другите, не им го негирај правото да веруваат поразлично од тоа во кое што ти веруваш.
Јас исто верувам во Евангелието и јас исто не се согласувам со повеќето ставови изнесени на овој форум. Но никого на никого не му го ускратувам правото да верува во тоа во кое што верува и не го убедувам дека е тоа погрешно!
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 07:39
Јас имам и можност и волја да одам во арабија, конкретно во мека и како што доаѓа секој кој сака во ( на пример) Св. Наум, да бидам таму да јадам што ми е благословено, да мислам што е благословено, да кажам што е благословено!

Што мислиш што ќе ми се случи таму?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 08:08
Законите на државата налагаат тоа да е забрането. Јас исто сметам дека не е во ред, но тоа е нивно право да решат.
к*ранот дозволува секој да има четири жени, па муслиманите во Македонија имаат по една, затоа што државата налага тоа да е така.
Do what is right, come what may...
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 09:04
А дали дозволува македонската држава да се угнетуваат македонски државјани со христијанска вероисповест на територија на република македонија?

Да ја зборуваме ВИСТИНАТА, зошто ГОСПОД е ВИСТИНАТА!

Изменето од spiros - 01.Август.2008 во 09:04
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 56789 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.