IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Опасни македонски Сајбербратства
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Опасни македонски Сајбербратства

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
Автор
Порака
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 00:54


Некои од ''слатка авантура'' седнаа во Прламент!!!

Зошто па да не можат и овие братства да се занимаваат со ова?

Или проблемот е што не се македонци со албански префикс?


Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 01:49
Не гледам причина зошто овие овие здруженија или “братства“ се претставуваат како толкава опасност по Македонија! Уште помалку пак по некој друг! Доколку имааат за цел некое духовно обединување на македонците, градење на патриотизам, промовирање на Македонија во светот... Секој се бори за идеите на свој начин: некој со оружје, некој со перо, некој со зборови... Потребно ни е такво нешто, можеби е малку задоцнето, ама никогаш за ништо не е доцна, нели... Посебно во овие историски моменти, кога се одлучува за најважните прашања за државата, ако не е веќе некаде одлучено, во наше име!...
Секако, доколку зад сето тоа не се крие нешто друго... Ако тоа “братство“ служи само како параван зад кој се кријат новокомпонирани војводи, нацисти, перачи на мозоци и слично... тогаш се може и без него!..
 


Изменето од anastea - 05.Јули.2008 во 01:50
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 03:50
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Ova Makedonija na Makedoncite..vazi samo za 100% Makedonci...ili i za onie shto se 25%...50%...75% Makedonci... potoa dali vazi samo za Pravoslavnite Makedonci...dali tuka spagaat makedoncite Muslimani...
A ona Makedonija na Makedoncite na Vmro za kogo vazelo a?
EvAngelos jas licno ne se pravam hristijanin ipol, eve kako sto gledam ti se pravis, zarem ne e nehristijanski da odmagas na lugeto?dokolku mozes da pomognes pomogni ako nemozes ne odmagaj ne ne ucese taka biblijata?
Zidarski tebe te znam prijatele i namerno ne ti odgovaram na prasananjata bidejki znam deka se polni so cinizam i losi misli.
Sega ke ti kazam za da se postignat rezultati potrebna e dobra podrska i dobra organizacija, odnosno dobri finansii. a smetam deka ne si dovolno avtoriteten za tebe da ti davame otcet sto sme napravile..
Za broj 3 imas konkreten odgovor, ja unapreduvame Makedonija so toa sto tvoite sinovi go citaat toj sajt i gledaat deka ne e kako ti doma sto gi lazes.
Smetam deka Blueprayer nema potreba da komentira na ovaa tema bidejki ne e zasegnata i sekako svoite licni frustracii gi prefrla na edna celina..
I zidarski spomna deka "niedno" Makedonsko Bratstvo nemalo takvi celi, e sega kazi mi kolku Makedonski bratstva poznavas ti?
A druga rabota e sto toj natpis e objaven od individualec znaci od nekoj user na ovoj forum a ne  e oficijalno od celoto bratstvo, eve jas na primer ne go podrzuvam.
Isto taka se cudam kako na site mozni forumi, i interakciski mesta Makedonskoto Bratstvo dobi 100 % podrska samo tuka ne, na forumov kade sto satanisti, gotici i kakvi ne "100 hristijani" imame, patriotizmot ne e podrzan od jasni pricini, sekoj bara greska vo tugiot dvor a ne gleda deka negoviot veke i go snemalo.
www.komiti.org
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 04:27
Is no good - ајде едно по едно.
Прво - (како што веќе реков претходно) Македонија на Македонците е едно, а Македонија на Македонците - а за останатите ако има место - е нешто сосема друго!
Првото е одбрана на нацијата и државата, второто е етничко чистење. Токму истото тоа ТМОРО од кое подоцна произлегува првиот слоган, прави Република по доста различен модел од тоа - "за останатите ако има место".
Истотака - кога ќе разберете дека никој не ви одмага, туку ве прашува, за да образложите некои работи, кои очигледно не се доволно јасни. Ако не сте во состојба да ги одбраните вашите ставови со јасни аргументи, тогаш дали сте воопшто сигурни во тие ваши ставови?!
Не барам отчет да ми се даде мене, ова е форум и дискутираме, а ваше право е дали ќе одговорите или не. Понекогаш молчењето зборува повеќе од зборовите.
Деца немам, но кога ќе имам знам многу точно како ќе ги воспитам, затоа што самиот многу добро знам како е и што е.
До сега во историјата имало неколку Македонски Братства. Прочепкај малку низ историјата, излези од учебниците, ќе видиш дека начинот на кој е формирана и организацијата во 1821-ва година и во 1876-та година и во 1893-та година е по модел на Братство. Особено последната ТМОРО и нејзините наследници.

Не знам за останатите, но јас апсолутно го поддржувам патриотизмот и секакви патриотски пројави и активности. Како што гледаш од моите постови, ве поздравувам за некои од активностите кои ги спомна, и нема никаков цинизам во тоа! Но... не можам, а да не забележам, дека впечатокот кој го оставате е дека не знаете точно што правите и што сакате да направите.
Токму затоа е оваа дискусија, за да се појасни тој момент.
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 12:04
Originally posted by is no good is no good напиша:

EvAngelos jas licno ne se pravam hristijanin ipol, eve kako sto gledam ti se pravis, zarem ne e nehristijanski da odmagas na lugeto?dokolku mozes da pomognes pomogni ako nemozes ne odmagaj ne ne ucese taka biblijata?
 
1. Никој не побара од тебе да се правиш "христијанин ипол", но очекувано би било ако се претставуваш како христијанин да бидеш христјанин. Без тоа "ипол", едноставен следбеник на Христовото АНТИ ЕТНОФИЛИСТИЧКО учење.
 
2. Од кога да укажеш на нечија грешка е одмагање? Од кога да поправиш некој во нешто е одмагање? Од кога да изобличиш нечии неосновано поставени вредности е одмагање?
Се што јас направив беше, согласно Светото Писмо (чие учење се претставувате дека го следите), да ви укажам дека ЕТНОФИЛЕТИЗМОТ не наоѓа место во Христијанството. Со помош на Библиски стихови јас ве поучив дека треба да ги љубиме сите наши ближни (и албанците), го разобличив вашиот ЕТНОФИЛЕТИЗАМ, ве поправив каде што (според Библијата) грешите и ве воспитав (според Библијата) што треба да превземете.
Зарем тоа е одмагање? збунетост Да погледнеме што вели Библијата...
 
"Целото Писмо е од Бога вдахновено и е полезно за поука, за изобличување, за поправање и за воспитување во правдата"
(2 Тимотеј 3:16)
 
Originally posted by is no good is no good напиша:

ne ne ucese taka biblijata?
 
 
Мене Библијата ме учела и ме учи на АНТИ ЕТНОФИЛЕТИЗАМ и љубов кон сите нации, а не знам ти (sard и другите) каква Библија имате, штом ве учи на ЕТНОФИЛЕТИЗАМ.
 
Библијата учи дека:
"Но нема разлика меѓу Јудеец и Грк; зашто еден и ист е Господ на сите"
(Послание на Павле до Римјаните 10:12)
 
Јас велам дека:
"Но нема разлика меѓу Македонец и Албанец; зашто еден и ист е Господ на сите"
(Послание на EvAngelos до Македонското Братство  10:12 голема%20насмевка)
 
А ти is no good? Што велиш ти на ова?
 
sard, како ви го протолкувале вашите "свети отци" стихот погоре?
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 13:59

Zidarski vistina e deka vo istorijata ima nekolku Bratstva, od koe najpozanto e ona na Garvanov, no toa e druga tema.

Vidi da ti kazam, ovie izjavi kako "Makedonija na makedonci, a smrt za drugite" e ziva glupost, toa e izjava na nezrel covek, makedonija nema potencijal za takvo nesto a ne kamo li edno Bratstvo, toa e samo masta.
Vidi sega ubavo velis deka diskutirame, jas ti kazav sto kako, no rabotata e sto dokolku pocnes obicna firma ke vidis kolku e tesko da se startuva a ne pa cela organizacija!
www.komiti.org
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 16:01
mene bratstvoto mi lici na sobir na lugje koi sakaat da ja promoviraat makedonskata kultura,i site pozitivni vrednost koi proizlegle od nea i so koi moze da se gordee sekoj covek koj pocituva nacija,vera,kultura i istorija........
 
 
za toa so hristijanstvoto .....tie ne velat za sebe deka se crkva.......tie pokraj istoriskite i kulturnite vrednosti mislam deka se trudat da go ispocituvaat i religioznoto na sledstvo na makedonskata nacija olicena vo pravoslavnata vera........no ne se prvenstveno formirani za da sirat ,,evangelie,, ----poveke bi rekol deka go pocituvaat .........i vo toa nema nisto loso.........ne procitav nikade vo nivnata programa deka povikuvaat na zli raboti.......ili povikuvaat na omraza prema nekogo....samo sakaat da go cuvaat i unapreduvaat svoeto......i toa ona sto spagja vo domenot na pozitivnite moralni i covecki vrednosti......pa makar toa da e i vo sajber prostorot........
 
 
 
zatoa za mene ova bratstvo predstavuva nesto simpaticno......koe go dava nasata drzava nacija i kultura..........
 
POZDRAV DO MAKEDONSKOTO BRATSTVO!!!!
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 17:37
Originally posted by moira moira напиша:



Некои од ''слатка авантура'' седнаа во Прламент!!!

Зошто па да не можат и овие братства да се занимаваат со ова?

Или проблемот е што не се македонци со албански префикс?




hmm,,ne
Postoi ogromna razlika pomegju onie koi
sednaa na parlament , i ovakvite "zdruzhenija"...

ne mi prechat shto ne se albanci,
tuku mi prechat shto zhiveat vo iluzii,,,

zarem ne gi gledate sekoj eden tuka
pishuva Makedonija na Makedoncite,
za drugite ako ima mesto,itn???
...mnogu smeshna parola...

ako onie koi sednaa na parlament
za tebe se terroristi,
za mene se "borci za chovekovi prava"...

ubijci, maltretirachi
za mene se nekoi drugi
mnogu porano
pred da se sluchi 2001...

...istorijata se pishuvalo,
se pishuva,i ke se pishuva...
nekoj bil del od tie sluchuvanja,
drugi samo ke uchat za tie,
a pak nekoi drugi ke
ja sozdavaat istorijata...

faktite se megju nas,
i od nas zavisi dali
ke gi gledame obete strani
na medaljata,
ili samo ednata....

Изменето од AlbanianGirl - 05.Јули.2008 во 17:38
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
is no good Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 92
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај is no good Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 17:44
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:



hmm,,ne
Postoi ogromna razlika pomegju onie koi
sednaa na parlament , i ovakvite "zdruzhenija"...

ne mi prechat shto ne se albanci,
tuku mi prechat shto zhiveat vo iluzii,,,

zarem ne gi gledate sekoj eden tuka
pishuva Makedonija na Makedoncite,
za drugite ako ima mesto,itn???
...mnogu smeshna parola...

ako onie koi sednaa na parlament
za tebe se terroristi,
za mene se "borci za chovekovi prava"...

ubijci, maltretirachi
za mene se nekoi drugi
mnogu porano
pred da se sluchi 2001...
....
 
Covekovi prava na sud se baraat ne go planina. Toa deka vojnata bese za covekovi prava e edna golema laga.
Vie se borite za otcepuvanje uste od 1991 a ima zapisi i duri od 1890 i pred toa deka albancite sakale svoja drzava tamu.
Zarem nekoj sto pisal Makedonija na Makedoncite i na nikoj drug e nesto  poseriozno od nekoj sto napisal uck na grbot na rabotnik?
www.komiti.org
Кон врв
AlbanianGirl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2008
Локација: Cuba
Статус: Офлајн
Поени: 495
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlbanianGirl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 17:56
Originally posted by is no good is no good напиша:



Covekovi prava na sud se baraat ne go planina. Toa deka vojnata bese za covekovi prava e edna golema laga.

Vie se borite za otcepuvanje uste od 1991 a ima zapisi i duri od 1890 i pred toa deka albancite sakale svoja drzava tamu.

Zarem nekoj sto pisal Makedonija na Makedoncite i na nikoj drug e nesto  poseriozno od nekoj sto napisal uck na grbot na rabotnik?


da? znam jas kade se baraat prava,,
no zoshto sekogash koga ke se pokreneshe bilo kakvo albansko prashanje na parlamentot, so upotrebata na mekanizmot na mnozinstvoto makedonskite partii ushte od pochetokot urivaa sekakva natamoshna diskusija?

zoshto tolku mnogu bea isfrustrirani so otvaranjeto na eden albanski univerzitet, kade shto tie ke mozhea da se shkoluvaat??

zoshto tolkav terror da se vrshi vrz albanskite intelektualci???

sekoj son na albancite se ubivashe ushte od embrion, pa kako da si gi baraat pravata na civiliziran nachin, koga za strukturite na drzhavata toj beshe nepoznat poim????

i da, sekoj napad vrz civilnoto naselenie, treba da bide osuden, i nema zoshto da pravam iskluchok ako toa bilo izvrsheno od albanska strana....
You think I am a devil. But only because I have lived in hell. I want to get out.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2008 во 18:55
Albanian - убаво што така нон-шалантно ги осудуваш тие злосторства... затоа што истите тие албански интелектуалци кои ги браниш, не слушнав до ден денес да застанат против било што што е изречено или направено од албанец. Дури и ти со својот коментар, осудата ја даваш доста условно. Освен тоа - дури и ако земеме дека 2001-ва била борба за човекови права (што не била, и ако сакаш можеме аргументирано да дискутираме на темата - доволно гледаш од моите постови дека не зборувам на памет), што е со "борбите" после тоа? Што е со изборите од пред еден месец, што е со случувањата од пред некој ден...?! Имам еден пост во темата - За Париз не сме демократска земја - те молам погледни го и одговори таму, за да не ја расипуваме оваа тема...

Is no good - како што кажа ЕвАнгелос - од кога да укажеш на некого за работи кои сметаш дека се грешни е одмагање?! Според мене, тоа е помагање... но нејсе...
Јасно ми е дека е тешко да се формира организација, фирма, семејство... затоа и дискутираме тука - затоа што би сакал да посочам на некои основни грешки кои ги имате направено при формирањето на вашата организација, и начинот на делување. Потоа - дали ќе ги прифатите тие сугестии е ваша работа, мене не ме засега. Но за да стигнеме до таму - треба прво да се разјасни кои сте, што сте, и за што сте... а тоа сеуште не е јасно.
Поздрав
Do what is right, come what may...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 04:18

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Опасна работа се тоа братствата... (едитирано). Под маската на патриотизмот се прават многу далавери таму. Се грабаат пари, се бркаат девојќи/дечковци, се перат мозоци, се индоктринизираат идеологии, се култивизираат личности, се меша политика во нив, религија, се искористува ревноста на некои членови за лични цели... не, не би сакал да сум меѓу таквите. среќа

 
п.с. Мојов коментар погоре се однесуваше генерално на разните "братства" во Македонија, а не на организацијата "Македонско Братство". Затоа и го избришав зборот "македонски" за да не бидам погрешно сватен дека алудирам на организацијата "Македонско Братство".
 
Сега го разгледав целиот проблем (Шпиц vs. Македонско Братсво & Македонска Фаланга) и навистина го осудувам потегот на редакцијата на Шпиц што цитирале јавни форумски теми во името на сајтот и организацијата. Би било во ред барем да нагласеле дека "на нивниот форум некој непознат член или гостин напишал вака и вака". Вака читателите ги доведува во заблуда дека тоа е официјален став на братството/организацијата, а не коментар на некој посетител на форумот.
 
 
п.п.с. Значи со горната нивна критика на Шпиц се согласувам, но сеуште не се согласувам со тоа дека нивната идеологија е базирана на Христијанските вредности, затоа што етнофилетизмот, кој тие го пропагираат, е осуден од Христос, од Јован Крстител, од апостолите, од Библијата... од Христијанството.
Христијанството не се меша во политика, во власта, во нацијата и сл. Христијанството е индивидуална вера, во релација: Господ и Јас.
Христос не се мешал во политика, не истакнувал некоја посебна нација (ни евреите, иако по тело е евреин), не се здружувал со власта, не водел политички и национални кампањи, туку напротив, Христос рекол: "Дајте му го царевото на царот, а Божјото на Бога" (Матеј 22:21)
Со оваа изјава Христос јасно ја одвоил секуларната власт од верата во Бог. Ако така постапувал Христос, така треба да постапуваат и Неговите следбеници - Христијаните.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2008 во 04:40
Originally posted by AlbanianGirl AlbanianGirl напиша:




hmm,,ne
Postoi ogromna razlika pomegju onie koi
sednaa na parlament , i ovakvite "zdruzhenija"...

ne mi prechat shto ne se albanci,
tuku mi prechat shto zhiveat vo iluzii,,,

zarem ne gi gledate sekoj eden tuka
pishuva Makedonija na Makedoncite,
za drugite ako ima mesto,itn???
...mnogu smeshna parola...

ako onie koi sednaa na parlament
za tebe se terroristi,
za mene se "borci za chovekovi prava"...

ubijci, maltretirachi
za mene se nekoi drugi
mnogu porano
pred da se sluchi 2001...

...istorijata se pishuvalo,
se pishuva,i ke se pishuva...
nekoj bil del od tie sluchuvanja,
drugi samo ke uchat za tie,
a pak nekoi drugi ke
ja sozdavaat istorijata...

faktite se megju nas,
i od nas zavisi dali
ke gi gledame obete strani
na medaljata,
ili samo ednata....[/QUOTE]


Мислам дека крајно време е да ги погледнеш двете страни на медалот!
Живеењето во илузии не доведе до моменталнава состојба во која се наоѓаме, а пак ке се повторам некој со помош на илузии појачани со огнено оружје седна во Парламентот!
Така да илузиите понекогаш водат кон саканата цел, особено ако имаш добра логистика.


Поздрав!




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 567
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.