IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 73>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 02:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Е ако де, и јас си играм мајтам со нив верниците. Форумот е одлично место за мајтапење среќа



Se e toa ubavo brat, no nekoj doaga na forumot veroispoved za da nauci nesto za Bog. Znaes kako veli Biblijata, ke snosime vina za krv.

Ne treba da se majtapime na smetka na BOG i Negovite Zakoni...Ima verski vicevi, pa tamu mozeme da pisuvame shegi.
Кон врв
invader Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 442
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај invader Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 15:15
nemajte gajle ama bas ic, se majtapite vie edinstveno samite so sebe
在美居住和工作 ——快来参加官方举办的美国绿卡抽奖!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 20:39
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тука е твојата грешка! Велиш (тврдиш) дека нешто не постои, а тоа не си го докажал. Ти не можаш да ме обвиниш дека сум украл милион евра ако немаш докази за тоа. Мене воопшто нема да ме повикаат на суд ако ти немаш доказ дека јас сум направил такво криминално дело.
Значи тој што обвинува треба да наведе докази, а не обратното, невините да се бранат без аргументирано обвинение.

Е па така де!намигнување И јас го велам истото во споредбениот пример. Ај прочитај уште еднаш и спореди ги следниве реченици:
1. Јас велам: Ев украл милион евра! За тоа да биде одржливо, вистинито, за некој да поверува во тоа, јас треба да дадам доказ/и! Во спротивно, ништо од тврдењето.
2. Ти велиш: Бог постои. Следствено на горе реченото, за тоа тврдење да биде вистинито, за некој да поверува во тоа, ти треба да дадеш докази! Во спротивно, ништо од тврдењето!

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Evangelos, gledas deka si igraat majtap so nas vernicite.
BOG go stavaat na obvinitelna klupa? I nas vernicite?
Jas ne sum advokat na BOG pa da go branam, TOJ sam znae da se brani i kako treba so nevernicite. AMIN!

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Е ако де, и јас си играм мајтам со нив верниците. Форумот е одлично место за мајтапење среќа

Навистина незнам што ве наведе на оваа помисла дека се мајтапам со вас?
Едноставно, на оваа тема (која сега е со променет наслов кој не одговара на целокупниот текст од сите досегашни постови) секој кој тврди дека бог постои, пожелно би било да даде докази за тоа. А тие кои не веруваат дека бог постои (значи не украле милион евра), нема што да даваат како доказ. Можат само да побараат од верниците аргументи од/за нивното верување и на (евентуално) дадените одговори, да дадат свое мислење, свој коментар, критика .... Ако моите десетици досегашни прашања упатени кон вас ги сметате за мајтапење - тогаш ... не%20знамшто да речам? Можеби ова е ваш одбрамбен механизам во неможноста на давање одговор/и на досега поставените прашања!не%20знам

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 20:54
Дали верувате дека Златник постои?
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 21:14
За разлика од вашите свети книги кои „сведочат“ за бог, а кои ги пишувале разноразни луѓе, во различни временски периоди, (и кои биле бирани кои од нив да бидат вметнати во Библијата), овие мои писанија не се од моите апостоли, туку се пишувани сега и, директно од мене, Златникот.намигнување големо%20гушкање

големо%20гушкање
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 22:05
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

За разлика од вашите свети книги кои „сведочат“ за бог, а кои ги пишувале разноразни луѓе, во различни временски периоди, (и кои биле бирани кои од нив да бидат вметнати во Библијата), овие мои писанија не се од моите апостоли, туку се пишувани сега и, директно од мене, Златникот.намигнување големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Poentata na Aldra e deka ako postojat tvoite postovi nekoj moral da gi napise, besmisleno e da se veruva deka se toa samo serija slucajni kompjuterski greski na text procesorot koi sosema slucajno licat na stav na zivo bitie.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 23:45
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

За разлика од вашите свети книги кои „сведочат“ за бог, а кои ги пишувале разноразни луѓе, во различни временски периоди, (и кои биле бирани кои од нив да бидат вметнати во Библијата), овие мои писанија не се од моите апостоли, туку се пишувани сега и, директно од мене, Златникот.намигнување големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Poentata na Aldra e deka ako postojat tvoite postovi nekoj moral da gi napise, besmisleno e da se veruva deka se toa samo serija slucajni kompjuterski greski na text procesorot koi sosema slucajno licat na stav na zivo bitie.



Баш така Мајкл. Многу добро ја долови поентата.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2009 во 23:47

И мене ми се допаѓа поентата на Aldra среќа

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 00:45
благодатниот оган......погледнете го ова...па искоментирајте....постои Бог или не....
МИР со сите
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 00:48
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

За разлика од вашите свети книги кои „сведочат“ за бог, а кои ги пишувале разноразни луѓе, во различни временски периоди, (и кои биле бирани кои од нив да бидат вметнати во Библијата), овие мои писанија не се од моите апостоли, туку се пишувани сега и, директно од мене, Златникот.намигнување големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Poentata na Aldra e deka ako postojat tvoite postovi nekoj moral da gi napise, besmisleno e da se veruva deka se toa samo serija slucajni kompjuterski greski na text procesorot koi sosema slucajno licat na stav na zivo bitie.



Баш така Мајкл. Многу добро ја долови поентата.
ви го гледам муабетов и се чудам размислување
Златник не постои? па нормално дека не постои, тој е создаден од човек кој сака да ги претстави своите идеи преку неговиот создаден лик и на некој начин човекот кој го создал златник е неговиот апостол, а златник е богот во кој треба да верува целиот форум, бидејќи не го знае вистинскиот човек кој го создал, се додека лично не се запознае со него
сите јузери се богови, сите кои ги користат јузерите се апостоли

ме разбравте нешто? голема%20насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2009 во 01:06
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Дали верувате дека Златник постои?



Ne veruvam deka Zlatnik postoi. Zosto? Ni sum go videl, ni sum go slusnal po telefon, nitu pak sum go videl na TV. A gi prasav prijatelite dali znaat nesto za Zlatnik , tie mi rekoa deka toa bilo nekoja paricka, koja demek Turcite ja vikale "Altan".

Jas mislam deka Zlatnik(Altan ) ne postoi i ne e licnost.

Nema dokazi .

A za pisuvanjata na temite na forumite od strana na Zlatnik izgleda go pravi toa nekoj bot ili kompjuter, znaeme deka deneska ima sekakvi kompjuteri kako Deep Blue na primer, koj go pobedi Kasparov na sah itn...

P.S. Se nadevam deka botovite nemaat cuvstva i ne se navreduvaat

Da ne sum offtopic , veruvam vo BOG.AMIN!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 15:33
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

За разлика од вашите свети книги кои „сведочат“ за бог, а кои ги пишувале разноразни луѓе, во различни временски периоди, (и кои биле бирани кои од нив да бидат вметнати во Библијата), овие мои писанија не се од моите апостоли, туку се пишувани сега и, директно од мене, Златникот.намигнување големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Poentata na Aldra e deka ako postojat tvoite postovi nekoj moral da gi napise, besmisleno e da se veruva deka se toa samo serija slucajni kompjuterski greski na text procesorot koi sosema slucajno licat na stav na zivo bitie.

Баш така Мајкл. Многу добро ја долови поентата.
ви го гледам муабетов и се чудам размислување
Златник не постои? па нормално дека не постои, тој е создаден од човек кој сака да ги претстави своите идеи преку неговиот создаден лик и на некој начин човекот кој го создал златник е неговиот апостол, а златник е богот во кој треба да верува целиот форум, бидејќи не го знае вистинскиот човек кој го создал, се додека лично не се запознае со него
сите јузери се богови, сите кои ги користат јузерите се апостоли
ме разбравте нешто? голема%20насмевка

Јас да! А и како не би, кога сум бог!задоволствокул

размислување
Хм, ... поентата за Златникот и неговото постоење како споредбен пример за постоење на бог?! Демек, и Златникот, како и бог, не се гледаат. Никој не го/ги видел, но по нивните дела може да се заклучи нивното постоење! Ај, нека биде така!
Ме чуди и се прашувам зошто е сето ова така?! Зошто луѓето прифаќаат некои работи, за кои и самите се свесни (!?) дека не се вистинити? Поточно, длабоко, длабоко во себе и самите знаете дека бог не постои, но ете (од мене јасни причини) посакувате да постои некое такво суштество кое ќе ги исполни вашите очекувања од/во животот.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 15:46
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Зошто луѓето прифаќаат
некои работи, за кои и самите се свесни (!?) дека не се вистинити?
Поточно, длабоко, длабоко во себе и самите знаете дека бог не постои, но ете (од мене јасни причини) посакувате да постои некое
такво суштество кое ќе ги исполни вашите очекувања од/во животот.


Tochno e deka ima i takvi vernici. Ubeden sum deka najgolemiot del se tokmu takvi i toa go pravat od strav deka mozhebi kje izgubat neshto ako ne veruvaat vo Bozhjeto postoenje. Toa vo sushtina e veruvanje od interes, a e vodeno od strav. Na taa karta igra i Paskal so svojata vernichka vaga.

Poentiranjeto na takvoto veruvanje kaj nekoi vernici samo go pokazhuva kvalitetot na veruvanjeto kaj nekoi lugje, no ne e nikakov fakt ili dokaz za Bozhjoto nepostoenje. Nitu pak kvalitetot na drugoto veruvanje e dokaz za Bozhjoto postoenje.

Изменето од Messenger - 02.Јули.2009 во 15:47
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2009 во 15:49
Пренесени цитати од темата „Фала богу што сум атеист“

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

... Ovaa tema povtorno prejde na nekakvo dokazhuvanje, kako onaa "Dali postoi Bog?"


Originally posted by anakin anakin напиша:

... so ima razlika ova tema so temata DALI POSTOI BOG...

Каде е оваа тема? Месиии ...голема%20насмевка
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.