IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 97>
Автор
Порака
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 08:21
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:






Gospod e milostiv i proshteva. Prosti i ti, ne mi e celta da te navredam ili povredam, no vistinata boli.
Se razbira, najlesno e da se izbegne bolkata, no ne e ispravno ni dobro, zatoa ni e potrebna hrabrost da se soochime so nea, nezavisno od toa shto boli i ne e ugodna na nashata volja. I mene me boli, koga gledam kako mladi deca se zamonashuvaat, ne poradi monashtvoto, a zaradi duhovnikot, i pagjaat vo negovata prelest. Samo da se potsetime na sluchajot "Vase"! Ne e rabotata da se zamonashuvaat nezreli lichnosti, bez roditelska blagoslov, za polesno da se manipulira so niv, tuku da se podiga monashtvo vo Hrista. I vo monashtvoto postojat iskluchoci, no zamonashuvanje bez roditelska blagoslov, ne e voobichaena praktika vo Crkvata. Odnosno, chovekot mozhe da ostane kako iskushenik v manastir, dodeka roditelite ne dadat blagoslov ili ne pochinat, bidejki vo sprotivno, znachi narushuvanje na petatta Bozhja zapoved.



Пак ке повтрорам, ги знеш работите само од слушнато и прикажано. За ова што го кажуваш, ако сакаш, верувај ми не е така. И случајот Васе многу добро го знам и чуствувам
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 08:44
Originally posted by Опитен Опитен напиша:



абе дете, и јас не живеам во Македонија, и сум имал многу срдечни приеми и посети на духовни лица од сите други Православни Цркви овде (освен еден грчки архимандрит), на кои сум и збворел за мојот духовен отец, дури и еден многу прочуен и за мене свет духовник, беше во посета на Владиката Наум.

За ова што ми зборуваш, за исихазмот, сепак не ти е основано тврдењето.

Ти велам, го знам духовното искуство на Владиката Наум, потврдено преку опитот на светите Отци и современите духовни Отци денес.

А тоа дека исихазмоте молчание и затвореништво од дена страна е така но сепак посто и план Божји.

АЈ, ке почнеме од средниот век во времето на двајцата големи Григориевци, Палама и Синаитот. Тоа е период на исихастичкото движење. Родените од нив деца постанале игумени и патријарси насекаде во Православието, а сепак биле исихасти па и списи зад нив оставиле и нивнииот глас се разгласил насекаде по светот па дури и ние денес го слушаме.

Ќе речеш дека неможеш да ги споредиш, во ред, иако за тоа Господ си знае, но и самиот Владика Наум вели и пишува и се смета недостоен за чинот кој го носи. Тоа исто можеш да го провериш,е сега, тоа не е израз на прелест туку на смирение.


ај уште еднаш те молам да ја прекинеме оваа неоснована расправија на која вистина не си отповикана да тврдеш за некои работи што не ги знаеш доволно од прва рака

Христос помегу нас



A kako bi znael dali sum jas otpovikana ili ne? I koj si ti da mi ukazhuvash, shto mozham ili ne mozham da tvrdam, koga pred se, ti ne si vo Crkvata?!

Tuku, koga tolku znaesh za isihazmot, rechi, kako se usoglasva so strasta za motori i lov?

Pa, ti kako duhovno chedo na "dedo Naum", bi trebalo da imash smirenie i ednostavno da ja prekinesh diskusijata. Zoshto mi odgovarash i imash potreba da go dokazhesh sprotivnoto? Ova, vashevo "smirenie", e "ispod mira trista vira"!

Изменето од Asya - 06.Декември.2008 во 18:26
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 08:46
Originally posted by Asya Asya напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:



абе дете, и јас не живеам во Македонија, и сум имал многу срдечни приеми и посети на духовни лица од сите други Православни Цркви овде (освен еден грчки архимандрит), на кои сум и збворел за мојот духовен отец, дури и еден многу прочуен и за мене свет духовник, беше во посета на Владиката Наум.

За ова што ми зборуваш, за исихазмот, сепак не ти е основано тврдењето.

Ти велам, го знам духовното искуство на Владиката Наум, потврдено преку опитот на светите Отци и современите духовни Отци денес.

А тоа дека исихазмоте молчание и затвореништво од дена страна е така но сепак посто и план Божји.

АЈ, ке почнеме од средниот век во времето на двајцата големи Григориевци, Палама и Синаитот. Тоа е период на исихастичкото движење. Родените од нив деца постанале игумени и патријарси насекаде во Православието, а сепак биле исихасти па и списи зад нив оставиле и нивнииот глас се разгласил насекаде по светот па дури и ние денес го слушаме.

Ќе речеш дека неможеш да ги споредиш, во ред, иако за тоа Господ си знае, но и самиот Владика Наум вели и пишува и се смета недостоен за чинот кој го носи. Тоа исто можеш да го провериш,е сега, тоа не е израз на прелест туку на смирение.


ај уште еднаш те молам да ја прекинеме оваа неоснована расправија на која вистина не си отповикана да тврдеш за некои работи што не ги знаеш доволно од прва рака

Христос помегу нас



A kako bi znael dali sum jas otpovikana ili ne? I koj si ti da mi ukazhuvash, shto mozham ili ne mozham da tvrdam, koga pred se, ti ne si vo Crkvata?!

Tuku, koga tolku znaesh za isihazmot, rechi, kako se usoglasva so strasta za motori i lov?

Pa, ti kako duhovno chedo na "dedo Naum", bi trebalo da imash smirenie i ednostavno da ja prekinesh diskusijata. Zoshto mi odgovarash i imash potreba da go dokazhesh sprotivnoto? Ova, vashevo "smirenie", e "trista vira ispod mira"!


Прости
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
bob Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 03.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bob Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 09:12

pozdrav do asya

...gledam pisuvas nevistini i ne dobri raboti za dedoto Naum, samo ti znaes zosto i so koja namera-neli? ;) ... licno jas ne go poznavam, osven toa sto imam procitano od internet od negovite besedi, duhovni pouki i knigi, i slobodno mozam da ti kazam, mi go razgorea srceto i dusata za verata vo Boga a preku edno negovo duhovno cedo, i vistinski ja pocuvstvuvav Bozjata Ljubov, sto ja ima dedo Naum vo nego... po plodovite gi poznavame- neli?... sto jas celiot moj zivot ja barav...mislam, kako pravoslaven, deka me razbiras sto sakam da ti kazam... sega, sakam da te zamolam ako sakas, ti upatime do nekoj tvoj ziv duhovnik, daj mi nesto da procitam od nego ili mozebi ti imas napisano nesto i dozvolimi jas samiot da procenam i odlucam za pravoslavnata vera vo Nasiot Bog Isus Hristos...prosti mi ako so nesto te navrediv, jas ja imam slobodata sto mi e dadena i sakam taa pravilno da me vodi vo verata, pa ako imas nesto podobro, sto mislis deka ke mi e korisno za vo idnina, poucime, samo neka bide od srce i so vera vo Boga...

...mislam deka, site nie pravoslavni makedonci, vo dusata si ja sakame Makedonskata Pravoslavna Crkva, bez razlika sto sosedite ne' negiraat...(ne vazi za predavnicite)...

...BLAGODARAM na BOGA, sto e milostiv kon nas i preku Svetata Zemja, ni go isprati Duhot, za da ni se zacvrsti i umnozi, Monastvoto vo Makedonija i veruvam so Bozja pomos, deka ke gi pobedime site teskotii i iskusenija od strana na gjavolot...SLAVA NA BOGA vo vek i vekovi AMIN !

so pocit
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 10:34
Јас само да кажам дека Asya е од друштвото на православни од Америка кои ги осудуваат старец Ефрем Филотејски и старец Јосиф Исихастот, па логички следува да го осудива и дедо Наум:

In the Greek-American paper, The National Herald, English Edition of April 5-6, 2003, it was reported that the Eparchial Synod of America, recently discussed "...the monasteries established all over the U.S. by the former abbot from Mt. Athos, Fr. Efraim. It has been said that some sort of fundamentalist movement with a cult philosophy has been advocated by the followers of Efraim, and is having an impact among the clergy and theology students at Holy Cross School of Theology."

Во весникот National Herald.... објавено е дека епархискиот синод на Америка имал состанок во врска со манастирите низ цела Америка основани од поранешниот светогорски старец Ефрем. Кажано е дека од страна на следбениците на Ефрем се практикува некое фундаменталистичко движење со психологија на култ, и дека имаат влијание врз клирот и богословите.

Понатаму се вели:

Concerns about Efraim have been expressed for several years now. It is about time that there was an investigation. Because monasteries don't have "parish councils" doesn't mean that lay people should be kept in the dark about them, here in America or elsewhere. Some of the concerns about Efraim and his monasteries have to do with funding, with personality cults and with blind obedience and mind-control. There are families in the Archdiocese who feel devastated because they have "lost" a child to one of these monasteries. That aspect alone needs to be looked into thoroughly.

Постои загриженост поради Ефрем веќе неколку години. Време е да се почне истрага. Манастирите немаат парохиски совети, а тоа не значи дека лаиците треба да се чуваат во темнина, тука во Америка или каде било. Некои од загриженостите во врска со Ефрем е начинот на финансисрање, со личносниот култ и со слепото послушание и контрола на умот. Едно семејство се чувствува уништено, затоа што нивното дете отишло во тие манастири. Ова треба детално да се разгледа.

Ова обвинение важи против 16 манастири, подигнати од старец Ефрем. Манастирите се:
Раѓање на Пресвета Богородица во Пенсилванија
Свети Козма во Онтарио
Пресвета Паригоритиса во Квебек
Свети Јован Златоуст во Висконсин
Покров на Пресвета Богородица во Пенсилванија
Живиот Извор во Калифорнија
Свети Јован Гласник во државата Вашингтон
Свети Антониј во Аризона
Светите Архангели во Тексас
Пресвета Влахерна во Флорида
Благовештение во Флорида
Света Троица во Мичиген
Пресвета Просиотиса во Северна Каролина
Пресвета Памакаристу во Северна Каролина
Свети Нектариј во Њу Јорк
Преображение во Илиноис

Еве што вели еден православен верник за старец Ефрем на телевизија Фокс:
„Ефрем е многу мистериозен. Не сака да не` прими на разговор, но дозволува посета на манастирот. Ни беше наредено да не разговараме со монасите, и само да се држиме до отец Антониј, кој е задолжен за примање на гости. Има многу родители низ цела земја кои велат дека Ефрем ги контролира нивните деца. Тие велат дека иако манастирот е отворен, тој претставува ментален затвор. Родителите велат дека нивните деца се со испран мозок. Ефрем пополека ги контролира. На почетокот децата се нормални, а потоа стануваат ненормални.
Од кај им пари да изградат толку манастири? Овој манастир вреди 13 милиони долари, не вклучувајќи ја цената на земјиштето. Ефрем се фалел дека сака да подигне 100 манастири во Северна Америка. Од кај му толку пари?“


Значи, ако во Америка така зборуваат за старец Ефрем, не очекувам ништо помалку да се зборува и за дедо Наум. Но, така правеа и со Свети Јован Шангајски... и да не ги редам наназад.

Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 14:06
Еве што вели отец Серафим, духовно чедо на старец Софрониј:

„Во денешниот описменет свет, може да се читаат книги, и самите да си носиме одлуки. Ова многу ми смета, затоа што стануваме духовни отци на самите себе. Не зборувам сега за послушание кон Старец, туку за просто послушание кон свештеникот, дури не сакаме да земеме благослов за молитвено правило или други понизни дела што ги правиме.“

„Јас не им дозволувам на моите духовни чеда да ја носат бројаницата на рака, но тоа нека биде во согласност со послушанието од духовниот отец. Бројаницата носи ја со себе, не ја покажувај пред други, но моја препорака е да се користи секојдневно.“

„Во врска со обвинувањата за замената на часовите со Исусова молитва: Тоа е добро, ако е во согласност со послушанието дадено од духовниот отец.“

„Простете ми за мојата арогантност, но забележувам дека на западот воопшто има недостаток од духовна дисциплина. Можеби тоа е така, заради недостаток на свештеници или смирени лица кои сакаат да ја земат улогата на духовен отец или духовна мајка.

Мене Архимандрит Софрониј (Сахаров) ме учеше да ја кажувам Исусовата молитва како замена на службите, особено да ја кажувам кога не сум во црквата.

Во манастирот во Англија, ја кажувавме Исусовата молитва двапати дневно, по два часа, насабајле и попладне. Нема сега да ви ја препорачам оваа пракса - но ако Исусовата молитва е центар на нашиот духовен живот, а не додаток, тогаш можеме да направиме баланс кој ни ги отвара вратите на внатрешната молитва.

Ова не настанува автоматски и настанува по Божја милост. Не се битни бројот на молитвите, но времето поминато во молитва. Половина час во молитва, ќе изброиш неколку топчиња.. како што ми кажа еден отец - неговиот духовник ја кажувал Оче наш половина час.

Потребно е време поминато во квалитет, а не во квантитет. Да не ја каживаме молитвата како  нешто што претставува строго одредено правило, но да ја кажуваме со духот на понизност.“

Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 18:42
Originally posted by makarios makarios напиша:

Јас само да кажам дека Asya е од друштвото на православни од Америка кои ги осудуваат старец Ефрем Филотејски и старец Јосиф Исихастот, па логички следува да го осудива и дедо Наум:In the Greek-American paper, The National Herald, English Edition of
April 5-6, 2003, it was reported that the Eparchial Synod of America,
recently discussed "...the monasteries established all over the U.S. by
the former abbot from Mt. Athos, Fr. Efraim. It has been said that some
sort of fundamentalist movement with a cult philosophy has been
advocated by the followers of Efraim, and is having an impact among the
clergy and theology students at Holy Cross School of Theology."
Во весникот National Herald.... објавено е дека епархискиот синод на Америка имал состанок во врска со манастирите низ цела Америка основани од поранешниот светогорски старец Ефрем. Кажано е дека од страна на следбениците на Ефрем се практикува некое фундаменталистичко движење со психологија на култ, и дека имаат влијание врз клирот и богословите.Понатаму се вели:Concerns about Efraim have been expressed for several years now. It is
about time that there was an investigation. Because monasteries don't
have "parish councils" doesn't mean that lay people should be kept in
the dark about them, here in America or elsewhere. Some of the concerns
about Efraim and his monasteries have to do with funding, with
personality cults and with blind obedience and mind-control. There are
families in the Archdiocese who feel devastated because they have
"lost" a child to one of these monasteries. That aspect alone needs to
be looked into thoroughly.
Постои загриженост поради Ефрем веќе неколку години. Време е да се почне истрага. Манастирите немаат парохиски совети, а тоа не значи дека лаиците треба да се чуваат во темнина, тука во Америка или каде било. Некои од загриженостите во врска со Ефрем е начинот на финансисрање, со личносниот култ и со слепото послушание и контрола на умот. Едно семејство се чувствува уништено, затоа што нивното дете отишло во тие манастири. Ова треба детално да се разгледа.Ова обвинение важи против 16 манастири, подигнати од старец Ефрем. Манастирите се:Раѓање на Пресвета Богородица во ПенсилванијаСвети Козма во ОнтариоПресвета Паригоритиса во КвебекСвети Јован Златоуст во ВисконсинПокров на Пресвета Богородица во ПенсилванијаЖивиот Извор во КалифорнијаСвети Јован Гласник во државата ВашингтонСвети Антониј во АризонаСветите Архангели во ТексасПресвета Влахерна во ФлоридаБлаговештение во ФлоридаСвета Троица во МичигенПресвета Просиотиса во Северна КаролинаПресвета Памакаристу во Северна КаролинаСвети Нектариј во Њу ЈоркПреображение во ИлиноисЕве што вели еден православен верник за старец Ефрем на телевизија Фокс:„Ефрем е многу мистериозен. Не сака да не` прими на разговор, но дозволува посета на манастирот. Ни беше наредено да не разговараме со монасите, и само да се држиме до отец Антониј, кој е задолжен за примање на гости. Има многу родители низ цела земја кои велат дека Ефрем ги контролира нивните деца. Тие велат дека иако манастирот е отворен, тој претставува ментален затвор. Родителите велат дека нивните деца се со испран мозок. Ефрем пополека ги контролира. На почетокот децата се нормални, а потоа стануваат ненормални. Од кај им пари да изградат толку манастири? Овој манастир вреди 13 милиони долари, не вклучувајќи ја цената на земјиштето. Ефрем се фалел дека сака да подигне 100 манастири во Северна Америка. Од кај му толку пари?“Значи, ако во Америка така зборуваат за старец Ефрем, не очекувам ништо помалку да се зборува и за дедо Наум. Но, така правеа и со Свети Јован Шангајски... и да не ги редам наназад.



Ti mozhesh da mislish shto sakash, no jas ne rekov nishto za gorespomeneatite i ne sum detalno zapoznata so nivnite slichai, poradi shto, nema da komentiram.

Megjutoa, zborot beshe za dedo Naum. Jas pogore izlozhiv negova beseda (samo edna od mnogute), kade toj samovolno i pogreshno go tolkuva Evangelieto. A vie se pravite "na tosho". Koja e taa "Makedonska shkola"? Isto taka, ne odgovarate na prashanjeto: kako isihazmot se usoglasuva so strasta za motori i lov, i toa vo zhenski manastir?
Vo edno intervju "dedo" Naum sam izjavi deka se relaksira so muzikata na Janis Joplin, duri se zanimava so sportski igri, shto e sosem sprotivno na monashkiot zhivot, a da ne govorime za isihazmot. Vladikata Naum vo sekoja beseda go navestuva svoeto obozhenie, a vam vi sugerira deka ste nekoja posebna kasta, shto e sektashko svakjanje. Kako e mozhno, raskolnik, koj vo neposlushasnie na svojot duhoven otec, da bide obozhen isihast? Zatoa, od mirjanite bara apsolutno poslushanie, shto e sosem pogreshno.

Изменето од Asya - 06.Декември.2008 во 18:45
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 19:01
Asya говори за расколништво
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 19:38
Originally posted by Asya Asya напиша:


Ti mozhesh da mislish shto sakash, no jas ne rekov nishto za gorespomeneatite i ne sum detalno zapoznata so nivnite slichai, poradi shto, nema da komentiram.

Megjutoa, zborot beshe za dedo Naum. Jas pogore izlozhiv negova beseda (samo edna od mnogute), kade toj samovolno i pogreshno go tolkuva Evangelieto. A vie se pravite "na tosho". Koja e taa "Makedonska shkola"? Isto taka, ne odgovarate na prashanjeto: kako isihazmot se usoglasuva so strasta za motori i lov, i toa vo zhenski manastir?
Vo edno intervju "dedo" Naum sam izjavi deka se relaksira so muzikata na Janis Joplin, duri se zanimava so sportski igri, shto e sosem sprotivno na monashkiot zhivot, a da ne govorime za isihazmot. Vladikata Naum vo sekoja beseda go navestuva svoeto obozhenie, a vam vi sugerira deka ste nekoja posebna kasta, shto e sektashko svakjanje. Kako e mozhno, raskolnik, koj vo neposlushasnie na svojot duhoven otec, da bide obozhen isihast? Zatoa, od mirjanite bara apsolutno poslushanie, shto e sosem pogreshno.


Ни јас не ви кажувам.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 19:58
Originally posted by makarios makarios напиша:


Originally posted by Asya Asya напиша:


Ti mozhesh da mislish shto sakash, no jas ne rekov nishto za gorespomeneatite i ne sum detalno zapoznata so nivnite slichai, poradi shto, nema da komentiram.

Megjutoa, zborot beshe za dedo Naum. Jas pogore izlozhiv negova beseda (samo edna od mnogute), kade toj samovolno i pogreshno go tolkuva Evangelieto. A vie se pravite "na tosho". Koja e taa "Makedonska shkola"? Isto taka, ne odgovarate na prashanjeto: kako isihazmot se usoglasuva so strasta za motori i lov, i toa vo zhenski manastir?
Vo edno intervju "dedo" Naum sam izjavi deka se relaksira so muzikata na Janis Joplin, duri se zanimava so sportski igri, shto e sosem sprotivno na monashkiot zhivot, a da ne govorime za isihazmot. Vladikata Naum vo sekoja beseda go navestuva svoeto obozhenie, a vam vi sugerira deka ste nekoja posebna kasta, shto e sektashko svakjanje. Kako e mozhno, raskolnik, koj vo neposlushasnie na svojot duhoven otec, da bide obozhen isihast? Zatoa, od mirjanite bara apsolutno poslushanie, shto e sosem pogreshno.
Ни јас не ви кажувам.



Imeno, toa i go velam! Vladikata Naum ve zabludil do toj stepen, shto vie ne ste slobodni ni sposobni razumno da rasuduvate, a negovite zborovi i svakjanja se vash kriterium za se. Toa e tipichno za sektantstvoto.

Изменето од Asya - 06.Декември.2008 во 20:56
Кон врв
Petre Vojnicki Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petre Vojnicki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 20:04
Да ми даат власт во оваа држвава многу бради ќе бидат избричени.
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 20:09
Епа само да ти кажам, за исто такво секташтво отец Лазар Пухало го обвинува и старец Ефрем. Впрочем, тоа е стар текст, а проблемот за т.н. гурукултизам е произлезен уште од 1998. Ти не кажуваш ништо ново, туку го преведуваш текстот од англиски на македонски, за да ја култивираш твојата очигледна омраза кон владиката Наум.

Тоа добро ни е познато од други форуми.

Се надевам администраторите нема да дозволат понатамошно дискредитирање на јавни личности.
Кон врв
Asya Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 902
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Asya Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 21:03
Originally posted by makarios makarios напиша:

Епа само да ти кажам, за исто такво секташтво отец Лазар Пухало го обвинува и старец Ефрем. Впрочем, тоа е стар текст, а проблемот за т.н. гурукултизам е произлезен уште од 1998. Ти не кажуваш ништо ново, туку го преведуваш текстот од англиски на македонски, за да ја култивираш твојата очигледна омраза кон владиката Наум.Тоа добро ни е познато од други форуми. Се надевам администраторите нема да дозволат понатамошно дискредитирање на јавни личности.


Se shto vam ne vi e po volja, za vas pretstavuva omraza, a toa shto chovechki dushi ginat vo prelest i zabluda, go smetate za nekakva ljubov. Kakva e taa "ljubov", ako ne e lazhna?!

Vistina e, deka sekoj t.n. "starec", ne e starec, a vistinskite starci nikomu ne se nametnuvaat so svoite asketsko - isihastichki shkoli, nitu prisilno drzhat maloletnici i nezreli mladi lichnosti v manastir, bez roditelska blagoslov. Pred se, starecot ne mora da e monah ni sveshtenik, a mozhe da e mirjanin ili starica (zhenski rod). Ako nekoj se stavi vo poslushanie na starec, toa treba da e svesno i dobrovolno reshenie. No, koga centarot na vnimanie prestanuva da bide Hristos, a se prefrla na "starecot" ili "duhovniot (obozhen) otec", koj bara apsolutno poslushanie od svoite duhovni cheda, bez prethodno da gi zapoznae so osnovite na hristijanstvoto, dodeka sopstvenite kriteriumi gi postavuva za merilo na ispravnost, toa e gurukultizam.

Ako se prashuvate, zoshto nekolkumina monasi, koishto ja napushtija MPC i preminaa vo POA, podocna go napushtija monashtvoto i se ozhenija, odgovorot e: ZASHTO NA PRVO MESTO NE TREBALO DA BIDAT ZAMONASHENI!

Изменето од Asya - 06.Декември.2008 во 21:13
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2008 во 21:12
Токму тоа го велите и за старец Ефрем. трепкање
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6768697071 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.