IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали верувате во БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали верувате во БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6667686970 73>
Автор
Порака
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 03:01
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:


Ако се има свој творец, тогаш и господ треба да го има!А кој го створи господ?и кога?


Bas mi e milo sto go postavi ova prasanje. Toa znaci deka sepak si razmisluval na ovaa tema i ne povtoruvas nesto sto si go naucil napamet.

Vo Psalm 89:2 od Biblijata pisuva:

"Duri uste pred da se pojavat gorite, i pred sozdavanjeto na Zemjata i na vselenata, ostekogas i zasekogas Ti postois."

Dali e toa razumno? Nasiot um ne moze vo potpolnost toa da go sfati, bidejki kako sto rece ti, se ima svoj tvorec. Koj go stvoril Bog? I jas pred da stanam vernik si go postavuvav toa prasanje. No, proucuvajki gi dokazite za postoenjeto na Bog, dojdov do sledniot zaklucok: Ako nesto ne mozeme da go razbereme vo potpolnost i nasiot um ne moze da go sfati, ne postoi osnovana pricina toa da go otfrlime kako neverojatno.

Primer 1) Vremeto. Nikoj ne moze da kaze na odreden moment koga zapocnalo vremeto i fakt e deka nasiot zivot ima kraj, a vremeto nema. Nie ne ja otfrlame nasata pretstava za vremeto iako ne go razbirame bas sto e toa vreme, iako koristime casovnici, kalendari, broime minuti, casovi , denovi godini...

Primer 2) Prostorot.Astronomite vo vselenata ne naogaat ni pocetok ni kraj.Kolku poveke istrazuvaat so svoite teleskopi tolku poveke ne mozat da i najdat kraj na vselenata. Megutoa, dali toa sto na vselenata ne moze da i se najde ni pocetokot ni krajot znaci deka taa ne postoi?

Istite nacela vazat i za postoenjeto na BOG. Kako sto Vremeto nema pocetok i kraj, i Vselenata nema pocetok i kraj , taka i BOG nema pocetok i kraj.



Значи библијата и тоа што во неа пишува е доказ? Кој ја напиша библијата? Другар му на господ? Жена му? Кој?
Бог не е ниту време ниту простор
ниту времето ниту просторот немаат моќ за креација


Изменето од Ateist - 29.Јуни.2009 во 03:06
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 03:33
Originally posted by Ateist Ateist напиша:


Значи библијата и тоа што во неа пишува е доказ? Кој ја напиша библијата? Другар му на господ? Жена му? Кој?
Библијата ја напишаа, препишаа и преведоа луѓе. Бог знае само со колку лични ставови и грешки попат се направиа од страна на авторите, преведувачите, толкувачите и тн...
Originally posted by Ateist Ateist напиша:

Бог не е ниту време ниту просторниту времето ниту просторот немаат моќ за креација

Жива вистина! Затоа е Бог навистина Бог! Времето и просторот се релативно млади нешта, тие настанале со стеснувањето на духовната свест кај битијата кои отпаднале од Бога и низ огромни временски периоди постепено настанале материјални луѓе. Е сега, секој си има право да верува или не верува во Бог, тоа на форумов ништо не менува.

Изменето од Majkl - 29.Јуни.2009 во 03:34
Кон врв
Ateist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ateist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 03:35
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Библијата ја напишаа, препишаа и преведоа луѓе. Бог знае само со колку лични ставови и грешки попат се направиа од страна на авторите, преведувачите, толкувачите и тн...

А кој им кажа на луѓето што правел бог и како створил се??????
Да бидеш верник е исто како да си слеп, а да раскажуваш за светлината (Атеист)
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 04:47
Originally posted by Ateist Ateist напиша:


Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Библијата ја напишаа, препишаа и преведоа луѓе. Бог знае само со колку лични ставови и грешки попат се направиа од страна на авторите, преведувачите, толкувачите и тн...
А кој им кажа на луѓето што правел бог и како створил се??????
Куј знае кој и што им кажал...

Изменето од Majkl - 29.Јуни.2009 во 04:48
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 10:28
Неколку дена не бев на форумови гледам дека дошло до промена на темава. За ова имам сериозна забелешка кон Меси. Зошто?
1. темата е (беше) отворена под наслов „Дали бог постои или не“ од страна на „Габриел Дистројер“, и ред би било тој да даде согласност (ако сеушрте е присутен на форумов).
2. Насловот на темата е променет по сугестија на само еден (нов) член, а потврдена од (само) еден верник. Што е со мислењето на останатите членови (верници и атеисти)?
3. Најважно во сето ова е што таа промена има големо, суштествено значење за с’ржта на темата. Имено, токму „докажувањето“ дали бог постои или не, е примарно. Доколку верницвите успеат да докажат дека навистина бог постои, прашањето дали ќе верувам во него или не би престанало да постои, би било ирелевантно.
Не ми е јасно како некој од вернициве бара да докажеме дека бог не постои! Како може да се докаже нешто што не постои? (Тоа се вика пресумпција, на пр. некој да докаже дека е невин). Напротив, тие треба да докажат дека тој постои. Само, не им држи како доказ дека Земјава, планетите, ѕвездите, галаксиите ... се доказ дека бог постои, затоа што тие се доказ за мојот „создател“, а не за бог!

Р.Ѕ. Официјален предлог: Барам да се врати стариот наслов на темава, а доколку некој сака тема со сегашен наслов, нека отвори нова.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 12:23
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Како може да се докаже нешто што не постои?
 
Ако како може да се негира нешто што постои? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 12:28
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Неколку дена не бев на форумови гледам дека дошло до промена на темава. За ова имам сериозна забелешка кон Меси. Зошто?
1. темата е (беше) отворена под наслов „Дали бог постои или не“ од страна на „Габриел Дистројер“, и ред би било тој да даде согласност (ако сеушрте е присутен на форумов).
2. Насловот на темата е променет по сугестија на само еден (нов) член, а потврдена од (само) еден верник. Што е со мислењето на останатите членови (верници и атеисти)?
3. Најважно во сето ова е што таа промена има големо, суштествено значење за с’ржта на темата. Имено, токму „докажувањето“ дали бог постои или не, е примарно. Доколку верницвите успеат да докажат дека навистина бог постои, прашањето дали ќе верувам во него или не би престанало да постои, би било ирелевантно.
Не ми е јасно како некој од вернициве бара да докажеме дека бог не постои! Како може да се докаже нешто што не постои? (Тоа се вика пресумпција, на пр. некој да докаже дека е невин). Напротив, тие треба да докажат дека тој постои. Само, не им држи како доказ дека Земјава, планетите, ѕвездите, галаксиите ... се доказ дека бог постои, затоа што тие се доказ за мојот „создател“, а не за бог!

Р.Ѕ. Официјален предлог: Барам да се врати стариот наслов на темава, а доколку некој сака тема со сегашен наслов, нека отвори нова.



da se vrati naslovot
oti vo mpojot pretposteden post napisav  DA VERUVAM  so obrazlozenje

a koga bil  prethodniot naslov pisav deka NE POSTOIплазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 12:29
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Како може да се докаже нешто што не постои?
 
Ако како може да се негира нешто што постои? збунетост


vie se vikate vernici a ne poznavaci... taka da nemesaj... samo si verujete ne znaete


Изменето од anakin - 29.Јуни.2009 во 12:29
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 12:56
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Како може да се докаже нешто што не постои?
 
Ако како може да се негира нешто што постои? збунетост

Тука ти е грешката! Велиш (тврдиш) дека нешто постои, а тоа не си го докажал. Затоа ја дадов споредбата со пресумпцијата на невиност. Пр. јас велам: Ев украл милион евра! И сега, ти ли треба да докажуваш дека не си украл, или јас да докажам дека си ги украл? Значи, тој што тврди дека нешто постои (бог, кражба ... ) треба тоа да го докаже, а не спротивното, другите да докажуваат дека такво нешто не постои.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 13:04

Тука е твојата грешка! Велиш (тврдиш) дека нешто не постои, а тоа не си го докажал. Ти не можаш да ме обвиниш дека сум украл милион евра ако немаш докази за тоа. Мене воопшто нема да ме повикаат на суд ако ти немаш доказ дека јас сум направил такво криминално дело.

Значи тој што обвинува треба да наведе докази, а не обратното, невините да се бранат без аргументирано обвинение.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:07
VERUVAM!!!
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:28
Originally posted by Ateist Ateist напиша:



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Ateist Ateist напиша:


Ако се има свој творец, тогаш и господ треба да го има!А кој го створи господ?и кога?


Bas mi e milo sto go postavi ova prasanje. Toa znaci deka sepak si razmisluval na ovaa tema i ne povtoruvas nesto sto si go naucil napamet.

Vo Psalm 89:2 od Biblijata pisuva:

"Duri uste pred da se pojavat gorite, i pred sozdavanjeto na Zemjata i na vselenata, ostekogas i zasekogas Ti postois."

Dali e toa razumno? Nasiot um ne moze vo potpolnost toa da go sfati, bidejki kako sto rece ti, se ima svoj tvorec. Koj go stvoril Bog? I jas pred da stanam vernik si go postavuvav toa prasanje. No, proucuvajki gi dokazite za postoenjeto na Bog, dojdov do sledniot zaklucok: Ako nesto ne mozeme da go razbereme vo potpolnost i nasiot um ne moze da go sfati, ne postoi osnovana pricina toa da go otfrlime kako neverojatno.

Primer 1) Vremeto. Nikoj ne moze da kaze na odreden moment koga zapocnalo vremeto i fakt e deka nasiot zivot ima kraj, a vremeto nema. Nie ne ja otfrlame nasata pretstava za vremeto iako ne go razbirame bas sto e toa vreme, iako koristime casovnici, kalendari, broime minuti, casovi , denovi godini...

Primer 2) Prostorot.Astronomite vo vselenata ne naogaat ni pocetok ni kraj.Kolku poveke istrazuvaat so svoite teleskopi tolku poveke ne mozat da i najdat kraj na vselenata. Megutoa, dali toa sto na vselenata ne moze da i se najde ni pocetokot ni krajot znaci deka taa ne postoi?

Istite nacela vazat i za postoenjeto na BOG. Kako sto Vremeto nema pocetok i kraj, i Vselenata nema pocetok i kraj , taka i BOG nema pocetok i kraj.

Значи библијата и тоа што во неа пишува е доказ? Кој ја напиша библијата? Другар му на господ? Жена му? Кој?Бог не е ниту време ниту просторниту времето ниту просторот немаат моќ за креација


Prijatele, ako ne znaes koj ja napisal Biblijata togas zaludno e da komentirame.

A ako mislis deka Bog ima zena i si seriozen za toa, no comment.

Kako sto gledas jas vo postot spomnav samo edna recenica od Biblijata , a ti se fati za nea ... I samo povtoruvas edno te isto... Nema dokazi, koj ja napisal Biblijata...

Od edna strana ne veruvas vo Bog a od druga strana velis deka Bog ne e vreme nitu prostor. Objasni sto e BOG?



Изменето од KINGDAVID - 29.Јуни.2009 во 14:31
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:37
[QUOTE=EvAngelos]

Тука е твојата грешка! Велиш (тврдиш) дека нешто не постои, а тоа не си го докажал. Ти не можаш да ме обвиниш дека сум украл милион евра ако немаш докази за тоа. Мене воопшто нема да ме повикаат на суд ако ти немаш доказ дека јас сум направил такво криминално дело.


Значи тој што обвинува треба да наведе докази, а не обратното, невините да се бранат без аргументирано обвинение.[/QUOTE


Evangelos, gledas deka si igraat majtap so nas vernicite.

BOG go stavaat na obvinitelna klupa? I nas vernicite?

Jas ne sum advokat na BOG pa da go branam, TOJ sam znae da se brani i kako treba so nevernicite. AMIN!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 15:40
Е ако де, и јас си играм мајтам со нив верниците. Форумот е одлично место за мајтапење среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6667686970 73>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.