IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Окупација од Бугарската војска 1941
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Окупација од Бугарската војска 1941

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6465666768 98>
Автор
Порака Обратен редослед
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 10:37
Ослободено Скопие посрешта бугарската армија:

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 10:20
Кон пладне, Штабот на 42. дивизија на Штабот на 3. македонска ударна бригада, преку к*рир, му издаде наредба која гласеше: "На бугарска војска Ј се дозволува да влезе во ослободено Скопје заради сместување. Одобрена насока за влегување во градот е Кумановска трошарина - Бит-пазар - Топаана - касарните на Кале и качаничкиот пат. Секое движење на бугарската војска преку мостовите строго се забранува.
Наредбата на Штабот на дивизијата целосно беше извршена. Бугарската војска тргна од Кумановска трошарина и преку Бит-пазар стигна во касарните на Кале и на качаничкиот пат и се смести да се одмори и да престојува.

Така бугарската отечествено-фронтовска војска "учествуваше° во ослободувањето на Скопје.
Вечерта на 14 ноември, борците на 3. и на 12. македонска бригада, кои го ослободија Скопје, беа вчудовидени: Радио Софија објави вест дека Првата бугарска армија го ослободи Скопје.




Ова му доаѓа како онаа Српската "Бугари су ушли у Софију"Фашисти го ослободуваат Скопје од Фашисти

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 10:13
Во оваа статија станува збор како 3. македонска ударна бригада, чиј командант бев јас, спречи еден бугарски полк да влезе во ослободено Скопје.
По 60 изминати години, во свежо сеќавање ми остана еден значаен настан што се случи по полноќ, утрото и до пладнето на 14 ноември.
Кога уличните борби за ослободувањето на западната половина на Скопје привршија, германските окупатори, вечерта на 13 ноември, дефинитивно, го напуштија Скопје.
Со паѓање на мракот, западната половина на Скопје целосно беше ослободена од 3. и од 12. македонска бригада, освен Учителската школа во која се уште се бранеше една група германски војници.
Штабот на 3. македонска ударна бригада се наоѓаше во една голема канцеларија на поранешната бугарска фашистичка обласна полиција.
Преку баталјонските к*рири беше пренесена наредба баталјоните да се обезбедат, а 2. баталјон доби задача со една чета да го мине железниот мост што води за Бит-пазар и да се постави во реонот на Воената болница (денес Скопски саем).
Скопје беше во мрак.
Понекогаш ќе се слушнеа пукотници од пушкомитралези од насока на Кале и касарните на качаничкиот пат и потоа сў ќе се смиреше.
Од голема радост дури и не се спиеше, но сепак сонот го бараше своето.
Некаде околу три часот наутро ме разбуди к*рирот на 2. баталјон.
к*рирот ме извести дека нашата чета кај Воената болница се сретнала со бугарски војници.
Бугарските војници се вратени назад кај Кумановска трошарина (сега хотел "Континентал°).
Кога к*рирот ме извести дека нашата чета се сретнале со бугарските војници, се сетив на големата лага што на 9 ноември, откако 3. и 8. македонска бригада го ослободија Велес, во една куќа, каде што престојуваше Штабот на бригадата, вечерта слушавме Радио Софија и имавме и што да чуеме.
Радио Софија објави вест дека бугарската војска го ослободила Велес, а бугарската војска на 9 ноември беше во реонот на Штип.
Таа голема лага беше причина да донесам одлука да им се забрани на бугарските војници да влезат во ослободено Скопје и да бидат вратени кај Кумановската трошарина и Автокоманда.
Во духот на таквата одлука, му наредив к*рирот:
"Кажи му на командантот на баталјонот, Боро, со две чети да стигне кај Воената болница и Кумановската трошарина и да забрани бугарските војници да влезат во Скопје.
Ако некои сакат да продолжат, со закана на оружје да ги врати назад".
По повеќе од еден час к*рирот дојде во Штабот на бригадата и ме извести дека командантот Боро ја извршил наредбата и една бугарска единица околу 50 војници е спречена да влезе во Скопје и чека кај Кумановска трошарина.
Така ги дочекавме раните утрински часови на 14 ноември.

http://my.opera.com/ancientmacedonia/blog/show.dml/1213112
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 10:04
Не нешто полесно од ослободување на Белгија или Луксембург - како во секоја Антифашистичка Органиэација така и Македонците придонеле кон протерување на Фашистичкиот Окупатор
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 10:02
...Радост кога се гледаше како еден по еден или во помала група младите одат на екск*рзија, распеано и сосема отворено искачувајќи се кон Горно Водно, кон нашите, кон партизаните.
---
Брее, бре... превземането на Скопие си е било толкова лесно - като на екск*рзија...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 09:23
Тоа Македонци се бе што мислиш - эа против кукавичките Бугари и многу биле 2-3 партиэани,да ставеле некоја стапица эа эајци доста ке било.Не сме ние Македонците Бугари па да треба цела Руска војска эа да не ослободи,ние можеме против Бугарите до 101 и наэад беэ проблем
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 09:03
А тие (се мисли мислам на партизаните, б е на да бе) симнувајќи се од Горно Водно едвај се гледаа низ густата магла. Беа речиси деца, слабо облечени и со замрзнати раце, едвај можеа да ги соберат к*ршумите што им паѓаа по замрзнатата земја. Мајка ми плачејќи се наведнуваше да им помогне. „Каде бре синко, ќе премрзнеш, како ќе се борите?“



германскиот командант, откако му се предал на парталавиот и во опинци, наместо цокули, партизански командант (мислам дека беше еден крупен партизан, кумановецот Бурзо) се самоубил.

ако прво се беше самоубил немаше да има потреба да се предава


Изменето од да бе - 20.Ноември.2009 во 09:14
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Ноември.2009 во 09:00
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=073DAEB274E6B24789F4817C3F40AB00

Доцна во ноќта или многу рано утрото, дискретно уште со еден друг железничар, мислам дека се викаше Никола Ѓоргиев, татко ми мајстор Боро-Турчинот, најстариот македонски железничар, замина кон селото Трубарево, на исполнување на задачата што ја добиле во црквата претходниот ден, да ја спречат бугарската војска да влезе во Скопје, пред да биде ослободено од нашите партизани. Вистина, двајцата железничари не успеале да го пробијат германскиот обрач, но, сепак, скриени чекале за го запрат влезот на Бугарите како ослободители во Скопје.

бреееееj - дваjца македонски железничери срешту бугарите и срешту германцитеизненадување
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:45
Што ти е поентата не те разбирам / што сакаш со ова да кажеш,Бугарија е окупатор уште од Руското воено влегување на Балканот- со помош на Русите Бугарија изведува Руски  интереси и окупира територии кои не се Бугарски,од тогаш па до ден денес Бугарија држи туѓи територии под своја окупацијанамигнување
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 20:18
Прво да видим општата опстановка, зоштото не требе да разглеждаме окупацијата на Македонија без да се знаат другите паралелни собитија во околнината:
...Во април 1941 година без да се налага да води активни борбени дејства Бугарија се враќа и власта над загубената по Првата светска војна Западна Тракија, на која се вклучени и островите Тасос и Самотраки. Под бугарска администрација спаѓаат и поголемиот дел од Вардарска Македонија, Западен Покраини и делови од Поморавието, во западна граница со Србија по Санстефанскиот мировен договор. Според т.н. спогодба "Доктор Клодиус" Бугарија ја презеде привремен ангажман да замени германските војници на територијата на Македонија, Моравско и Западна Тракија, како создаде администрација на овие области и задржи различни германските економски интереси таму. Бугарската армија има само безбедносни функции во новоосвободените земи. Тие се дадени "под привремено бугарско владеење. Конечната прокарване на границите е оставено за по војната. Освен во директно приклучат кон Бугарија региони на Пиротско и Вранско Германците бараат од Бугарија да внесе окупациски сили во други области на Србија, управувана тогаш од марионатното провителство на ген. Недич. Причината за тоа е да се ослободат балканските сили на Вермахта за да се фрлаат на источниот фронт. Така бугарските војници навлегуваат длабоко во српска територија, вклучувајќи и во Шумадија, за борба против четниците и партизаните. Окупационното простор вклучува: северно од Голак планина, источно од реката Ибар, гр.Кралево и Крагуевац, јужно од градот Лапово, западно бугарската граница. Завземането на просторот е во јануари 1942. По излегувањето на Италија од војната во летото 1943г, бугарски војници заземаа привремено и областа на полуостровот Халкидики., за борба против четниците и партизаните.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 19:13
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Добро, ајде штом веќе се нафати, побиј ми ги сите докази кои вчера ги разработувавме во 5 точки, па докажи ми дека Бугарите не биле окупатори ( нови окупатори по Србите ). Јас сеуште чекам ( ќе дочекам ли некогаш е прашањето )


Требе да са били окупатори оти самиот военен корпус пратен во Македонија е бил наречен "Окупационен корпус". То од ов не следва што борбата е била за национално ослобождение - борбата е била антифашиска и се е водила во помош на борбата на СССР против германскиот агресор.


Доказ? Има или нема- кратко и јасно. Вакви муабети веднаш може и јас да раширам. Чекам доказ. Јас понудив доста, чекам некој да ме побие.


Изменето од Македон - 17.Ноември.2009 во 20:43
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 19:10
Originally posted by Македон Македон напиша:


Добро, ајде штом веќе се нафати, побиј ми ги сите докази кои вчера ги разработувавме во 5 точки, па докажи ми дека Бугарите не биле окупатори ( нови окупатори по Србите ). Јас сеуште чекам ( ќе дочекам ли некогаш е прашањето )


Требе да са били окупатори оти самиот военен корпус пратен во Македонија е бил наречен "Окупационен корпус". То од ов не следва што борбата е била за национално ослобождение - борбата е била антифашиска и се е водила во помош на борбата на СССР против германскиот агресор.



Изменето од Македон - 17.Ноември.2009 во 20:43
Мунгос - цензорот на Мисирков
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 18:57
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Јас сеуште чекам доказ за тоа дека Бугарите не биле окупатори на Македонија и дека македонскиот народ не ги сметал за такви.

"Окупатор" ке се нарича секи кој завладее една слободна територија... Дали е била слобна Македонија до 1941 г.?
Неее... таа е била окупирано од србите и била некаква си "Jужна бановина". Е, окупаторите (србите) биват прогонети.. пита се: как требе да нарече прогуновачите на окупаторите? Мислим си: "Ослободители".. А ако ти не си согласен, поне употреби коректниот термин "Ре-окупатори", но во никаков случај "Окупатори"
Секако дека не била! Окупирана била!А тој што повторно дошол да ја окупира повторно е окупатор ( нов окупатор ), не може да е ослободител во никој случај. За некој да е "ослободител", народот треба да го признае за таков? Имало ли такво нешто во овој случај. Категорично НЕ!


Го помниш посрештането на царот во Скопие? (по спомените на Христо Вакарелски)


Добро, ајде штом веќе се нафати, побиј ми ги сите докази кои вчера ги разработувавме во 5 точки, па докажи ми дека Бугарите не биле окупатори ( нови окупатори по Србите ). Јас сеуште чекам ( ќе дочекам ли некогаш е прашањето )
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Ноември.2009 во 18:54
Originally posted by Македон Македон напиша:



Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Јас сеуште чекам доказ за тоа дека Бугарите не биле окупатори на Македонија и дека македонскиот народ не ги сметал за такви.

"Окупатор" ке се нарича секи кој завладее една слободна територија... Дали е била слобна Македонија до 1941 г.?
Неее... таа е била окупирано од србите и била некаква си "Jужна бановина". Е, окупаторите (србите) биват прогонети.. пита се: как требе да нарече прогуновачите на окупаторите? Мислим си: "Ослободители".. А ако ти не си согласен, поне употреби коректниот термин "Ре-окупатори", но во никаков случај "Окупатори"
Секако дека не била! Окупирана била!А тој што повторно дошол да ја окупира повторно е окупатор ( нов окупатор ), не може да е ослободител во никој случај. За некој да е "ослободител", народот треба да го признае за таков? Имало ли такво нешто во овој случај. Категорично НЕ!


Го помниш посрештането на царот во Скопие? (по спомените на Христо Вакарелски)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6465666768 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.