IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ВЕСТИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ВЕСТИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6364656667 86>
Автор
Порака
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:13
Лицемерие е една христијанска деноминација да настапува во името не целото христијанство, како вашето православие на пример.Дури при тоа воопшто да не се срами наместо христијанин да се нарече како православец. Е тоа во Исламот го нема!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:16
Originally posted by deshad deshad напиша:


БУРМАЛИ ЏАМИЈА ќе ја има! Или двата верски објекта или ниеден. Кога ќе биде поставен првиот камен на Црквата, истиот момент ќе се постави и на Џамијата, во спротивно ,нема да има ниту Црква


Ova vekje se razdeluva od umot i preogja vo revanshizam i baranje nekakva uramnilovka po sekoja cena.

Ne deka ja branam gradbata na crkvata ili sum protiv muslimnanite, tuku sum konkretno protiv gradba na bilo kakov verski objekt na ploshtadot so koj samo bi se rasipala ubavata shirochina i so sila bi se stavil nekakov religijski pechat, nebare toa kje e nekakov dokaz za bilo shto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


БУРМАЛИ ЏАМИЈА ќе ја има! Или двата верски објекта или ниеден. Кога ќе биде поставен првиот камен на Црквата, истиот момент ќе се постави и на Џамијата, во спротивно ,нема да има ниту Црква


Ova vekje se razdeluva od umot i preogja vo revanshizam i baranje nekakva uramnilovka po sekoja cena.

Ne deka ja branam gradbata na crkvata ili sum protiv muslimnanite, tuku sum konkretno protiv gradba na bilo kakov verski objekt na ploshtadot so koj samo bi se rasipala ubavata shirochina i so sila bi se stavil nekakov religijski pechat, nebare toa kje e nekakov dokaz za bilo shto.


Нормално дека се разделува од умот, кога безумници и безрбетници ни прават проекти под закрила на едноумието кое што владее во македонија.

ИВЗ во која спаѓам и јас е јасна: -Или ниеден или двата верски објекта. Никако поинаку!

Другото останува на владата.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:24
Ne se davaat ultimatumi na vladi.

Toa se pravi na drug nachin... so lobiranje.

OK, ima vreme, kje nauchite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


БУРМАЛИ ЏАМИЈА ќе ја има! Или двата верски објекта или ниеден. Кога ќе биде поставен првиот камен на Црквата, истиот момент ќе се постави и на Џамијата, во спротивно ,нема да има ниту Црква


Ova vekje se razdeluva od umot i preogja vo revanshizam i baranje nekakva uramnilovka po sekoja cena.

Ne deka ja branam gradbata na crkvata ili sum protiv muslimnanite, tuku sum konkretno protiv gradba na bilo kakov verski objekt na ploshtadot so koj samo bi se rasipala ubavata shirochina i so sila bi se stavil nekakov religijski pechat, nebare toa kje e nekakov dokaz za bilo shto.


Догмата која стои зад оваа религија е таа: око за око заб за заб.
Друго, во Стариот Завет, за потомците на Ишмаел се вели “оти ќе рита како осле“...

Според тоа, иако нема потреба, ИВЗ по секоја цена ќе бара: или двата објекта или ниеден.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne se davaat ultimatumi na vladi.

Toa se pravi na drug nachin... so lobiranje.

OK, ima vreme, kje nauchite.



Хехе, фала што ни кажа. Само што ние веќе излобиравме. И тука и пред странските фактори. Владата има голем укор од меѓународниот фактор за тој проект.

Ќе имаш прилика да се увериш во тоа.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 22:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:


БУРМАЛИ ЏАМИЈА ќе ја има! Или двата верски објекта или ниеден. Кога ќе биде поставен првиот камен на Црквата, истиот момент ќе се постави и на Џамијата, во спротивно ,нема да има ниту Црква


Ova vekje se razdeluva od umot i preogja vo revanshizam i baranje nekakva uramnilovka po sekoja cena.

Ne deka ja branam gradbata na crkvata ili sum protiv muslimnanite, tuku sum konkretno protiv gradba na bilo kakov verski objekt na ploshtadot so koj samo bi se rasipala ubavata shirochina i so sila bi se stavil nekakov religijski pechat, nebare toa kje e nekakov dokaz za bilo shto.
Догмата која стои зад оваа религија е таа: око за око заб за заб. Друго, во Стариот Завет, за потомците на Ишмаел се вели “оти ќе рита како осле“...Според тоа, иако нема потреба, ИВЗ по секоја цена ќе бара: или двата објекта или ниеден.


Око за око,заб за заб е Библиска , ваша религиозна догма. Исламската е око за око заб за заб, но ако можеш прости, бидејќи простувањето е подобро.

За ИВЗ. Бидејќи е во потполно право за нејзиното барање кое за разлика од вашето диктаторско е мноооооогу поблаго: Или ниедна или двете!

Нели убаво, демократски, верски, недискриминирачки звучи?
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 23:04

Jas se soglasuvam so deshad deka ne treba na plostad da ima ni Crkva, ni Dzamija.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 23:28
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas se soglasuvam so deshad deka ne treba na plostad da ima ni Crkva, ni Dzamija.




Камо среќа јас и ти да ја водевме државава, имаше мед и млеко да тече.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 23:34
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas se soglasuvam so deshad deka ne treba na plostad da ima ni Crkva, ni Dzamija.




Камо среќа јас и ти да ја водевме државава, имаше мед и млеко да тече.



Se soglasuvam so tebe deshad, no na takvite kako nas ne im dozvoluaat da dojdeme do pozicii od kade ke mozeme da odlucuvame za dobroto na narodot.

Pozdrav do tebe

P.S. Sakam da kazam deka ovie politicarive denes i od pozicijata i od opozicijata, i od makedonskata i od albanskata strana tolku se samobendisani sto ne se vo sostojba da izlezat od sebe i da sogledat sto moze da donese nekoja odluka i kakov moze da bide rezultatot.

Gradenjeto na Crkva neminovno ke vodi i do gradba na Dzamija, posle toa ke ima baranje za gradenje 5 Crkvi od drugata strana na Vardar, itn, pa ke ima baranje za 5 dzamii od ovaa strana na Vardar .... toa nema kraj.

No, da ne navleguvame vo politika... Ic razum da se nemalo i na dvete strani.

Изменето од KINGDAVID - 16.Февруари.2010 во 23:46
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 06:17
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas se soglasuvam so deshad deka ne treba na plostad da ima ni Crkva, ni Dzamija.




Камо среќа јас и ти да ја водевме државава, имаше мед и млеко да тече.
На анредни избори гласам за вас двајцата

Ако ИВЗ и МПЦ имаат свои пари, нека градат џамии и цркви ама не на плоштад, бидејќи после тоа плоштадот нема да биде плоштад. Нека изградат таму каде навистина нема такви објекти а верниците имаат потреба.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 09:55
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

a mediumite mnogu ,,miluvaat,,vakvi nastani pa seto toa dobi DRUG karakter.....

 



А демек медиумите милуваат вакви настани а? -А кога лепиш глупости од истите тие медиуми за муслиманите, тогаш ги земаш за светци и свеќи им палиш.

Уааааааа за двојните стандарди на Аладин.
ha ha ha ...pocnuvas da mi stanuvas simpaticen.......
 
jas pak im,, palam sveka ,,  na mediumite bidejki edna od blagodetite na denensnoto opstestvo e moznosta da se bide informiran, sto dava vo sekoj slucaj cuvstvo na sloboda a so toa i moznost za izbor.......
jas nikade i ne rekov deka zalam sto MEDIUMITE IZVESTIJA, naprotiv mnogu mi e milo,sto lugjto imaat prilika da se zapoznaat,so situacijata vo GRACANICA, ......i toa kako edna crkva zaveduva red.........pa i samite posledici kako na pr...turkanicata...
 
JAS REKOV...deka  ,,ODREDENI,, mediumi ne ja dadoa celosnata slika,za zal bidejki nekoi ja prenesuvaat vesta ,a ne ja istrazuvaat licno,............
 
a rekov deka nekoj objavi insinuacii i dezinformacii, za vladikata, VO odredeni mediumi--i tie ja prenesoa.........ZNACI KRIVECOT NE SE MEDIUMITE, a i mojata cel bese da ukazam deka vo cel toj proces,oderedeni SILI se zamesaa kako uste poveke bi GO iskomplicirale PRIVREMENOTO NAZNACUVANJE ZA ADMINISTRATOR VO RASKO-PRIZRENSKATA EPARHIJA:::::........
 
a sto se odnesuva do vestite za muslimanskite teroristicko-ubilacki delatnosti,nema pricina zosto da ne veruvam bidejki licno sum gi gledal,a bogami i poveketo od lugjeto na balkanskoto podracje ,go pocuvstvuvale toa kako sekojdnevie pred,10-tina god.........taka da iskreno vo mene takvite vesti ne budat somnez,za razlika od edna,, tepacka,,  na monasi koja ne se slucuva cesto---neli?????
 
vo sekoj slucaj .....pozdrav do site ,
salom
 
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 10:02

..................



Изменето од aladin - 17.Февруари.2010 во 13:50
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 12:07
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

ee kako toa go pravat vo islamot ,koga imaat nedorazbiranja:-


In Pakistan Muslims kill Muslims; 27 Shiites dead and more than 50 wounded in suicide attack

http://islamicterrorism.wordpress.com/2009/02/09/in-pakistan-muslims-kill-muslims-27-dead-and-more-than-50-wounded-in-suicide-attack/


А кога ќе притребаат статистики-тогаш се еден единствен “умет“, е тоа ти се вика Лицемерие какво нема на светов.

jas se izvinuvam sto mojata polozba ,me tra da baram statistiki od javnite glasila,  pa so toa LICEMERAM,  no...
eve ne bi sakal da bidam poveke takov zatoa ve molam odsega VIE KAKO NELICEMERNA da mi stavite na usluga nekoi javni ustanovi za statistika i informiranje ,kako bi bil cesen vo moite obidi da plasiram informacii na forumot.......
 
mir i blagoslov na tebe.


Со жалење констатирам дека воопшто не си го разбрал мојот коментар, но ете, тоа е еден од недостатоците на електронското комуницирање.
Коментарот не беше лично упатен до тебе, туку беше коментар на веста која ја приложи.
Имено, јас воопшто не те нареков тебе лицемерен, туку оние кои си ги вадат очите меѓусебно (коментар кон веста која ја приложи за нетрпението меѓу сунити и шиитии нивни крвави пресметки) а кога ќе им притреба статистика за бројноста на муслиманскиот умет-делуваат демек, единствени.

Секако, мир и благослов и на тебе, и читај посмирено па нема да има недоразбирања.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6364656667 86>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.