IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АВТОРИТЕТНОТО "ЈАС СУМ"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 20:33
жити доказите среќа Па никој не спори дека Господ е ЕДЕН, тоа е библиски факт. Колку да се пишело нешто, сте начекале гага букви па шкртај шкртај голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 20:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

жити доказите среќа Па никој не спори дека Господ е ЕДЕН, тоа е библиски факт. Колку да се пишело нешто, сте начекале гага букви па шкртај шкртај голема%20насмевка
 
a sto znaes ti sto e dokaz задоволство
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2007 во 21:55
/

Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 04:26
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 01:31
муслиманиве сакаат на тие шо го измислија монотеизмот, да им продаваат демек нов рецепт...  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка абе смешки....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 01:57
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

ОК. Темата е сосем друга...постот  на Ebu-Hurejre е општо за христијанството, ама ај..да не кажете дека јас сум лоша среќа
 
Кога веќе модераторката дозволува да се пишува оф-топик...
 

Исус е Бог

 

 

Тоа е библиска вистина. Конзистентно и непроменливо учење на Светото Писмо.

Во прилог, ќе наведеме неколку, повеќе од доволно, библиски цитати и стихови кои јасно говорат за божественоста на Христос, за Неговата еднаквост и едносуштност со Таткото; за начинот на кој Тој им се претстасвувал на луѓето, и како тие Му се обраќале Него; за Неговите божествени атрибути, кои само Бог може да ги поседува.

 

За да нема недоразбирање, прво ќе го истакнам еден стих од Библијата кој кажува дека Бог е Еден. (а ако некој има проблем со Тројството, нека го прочита мојот коментар на Темата "Тројство или четворство" 3та страна)

 

"Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ, нема Спасител освен Мене" Исаија 43:10,11

 

А кој е Исус?

 

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Едносушноста со Таткото

 

Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

...И Словото беше Бог....и Словото стана тело.. (Јован 1:1,14)

Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото е во Мене (Јован 14:11)

Тома изусти, велејќи Му: "Мојот Господ и мојот Бог!" (Јован 20:28) (Исус не одрекол!!!)

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Првиот и Последниот

 

"Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов,

и еве, ж.ив Сум во сите векови.. - Отк. 1:17,18

(Во овој стих јасно е дека се зборува за Синот, бидејќи Таткото никогаш не бил мртов.)

 

"Јас сум Алфа и Омега", вели Господ Бог, "Кој е, Кој беше и

Кој доаѓа - Семокјниот". - Отк. 1:8

 

Овие "Првиот и Последниот" и "Алфа и Омега" се титули кои му припаѓале и му припаѓаат само на Бог.

 

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Божественото "ЈАС СУМ"

 

"ЈАС СУМ КОЈ СУМ", Му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: "Кажи им вака на Израелците: "ЈАС СУМ, ме испрати кај вас" Излез 3:14

 

Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! Исаија 43:12,13

 

А кога (Исус) им рече:"Јас Сум", се тргнаа назад и паднаа наземи. - Јован 18:6

 

Забелешка: Интересно е зошто паднале наземи војниците. Нема никаква информација, ни тука, ни пред тоа, а ни потоа дека имало некој силен ветар или силен земјотрес што ги принудил војниците да паднат. Можеби причината била токму тоа што Христос им се претставил со авторитетот на Бог, со божествената титула ЈАС СУМ. Зарем не е доволно човек да падне наземи кога самиот Бог би му се објавил?

 

Исус им рече: "Вистина, вистина ви велам: Уште пред да биде Авраам, ЈАС СУМ. " Тогаш кренаа камења, за да ги фрлат во Него.. Јован 8:58

 

Забелешка: Исус можел да рече: "Уште пред да биде Авраам, Јас бев." Тоа и би било граматички поточно кога веќе зборува за минато време. Но Тој вели: ЈАС СУМ, и евреите добро знаеле што значи тоа и за Кој се претставува, па затоа и земале камења да го каменуваат за богохулство.

 

..зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови Јован 8:24

 

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Неговата еднаквост со Таткото

 

..чии се и татковците од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над

сите, благословен во вечни векови! Амин. Римјаните 9:5

 

Кој, иако беше во ликот Божји, не го сметаше како нешто приграбено

- тоа што е еднаков со Бог, туку се лиши Самиот Себеси, земајќи лик на

слуга, станувајќи сличен со луѓето. Филипјаните 2:6,7

 

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ: (9 примери)

 

А тој рече: "Верувам, Господине", и Му се поклони. - Јован 9:38

 

Зашто ја видовме Неговата ѕвезда на исток и дојдовме да Му се

поклониме...Кога влегоа во куќата, го видоа Детето со мајка Му Марија,

паднаа ничкум и Му оддадоа чест - Матеј 2:2,11

 

А оние што беа во коработ, дојдоа и Му се поклонија, велејќи:

"Навистина, Ти си Божјиот Син. - Матеј 14:33

 

Таа повторно Му се приближи и поклонувајќи Му се рече:

"Господи, помогни ми! - Матеј 15:25

 

Тогаш мајката на синовите Зебедееви Му пристапи заедно со своите

синови, поклонувајќи Му се, за да измоли нешто од Него. - Матеј 20:20

 

Го фатија за нозете и Му се поклонија. - Матеј 28:9

 

И штом Го видоа, Му се поклонија, а некои се сомневаа. - Матеј 28:17

 

та во името Исус да се поклони секое колено на оние кои се на небото,

на земјата и под земјата - Филипјаните 2:10

 

И пак, кога Првородениот Го воведе во светот, рече:

"И да Му се поклонат сите Божји ангели!" - Евреите 1:6

 

 

ЗА РАЗЛИКА ОД ПЕТАР И АНГЕЛОТ КОИ ОДБИЛЕ ПОКЛОНУВАНЈЕ:

 

А кога Петар влегуваше, Корнелиј го пречека, падна пред неговите нозе

и се поклони. Петар го подигна, велејќи: "Стани! И јас сум само човек! - Дела 10:25,26

 

Јас паднав пред неговите нозе да му се поклонам, а тој ми рече:

"Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа - Отк 19:10

 

Јас, Јован, сум тој кој ги чу и ги виде овие нешта. И кога чув и видов, паднав да се поклонам пред нозете на ангелот кој ми ги покажа овие нешта. А тој ми рече: "Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа, пророците и сите оние кои ги пазат зборовите на оваа книга. На Бог поклони Му се!" - Откровение 22:8,9

 

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Ги поседува сите атрибути на Бог

 

Го Слават (Матеј 2:2,11; 14:33).

Го нарекуваат Бог (Јован 20:28; Евреите 1:8)

Го нарекуваат Син Божји (Марко 1:1)

Му се молат (Дела 7:59).

Безгрешен е (1 Петар 2:22; Евреите 4:15).

Знае се (Јован 21:17).

Дава живот вечен (Јован 10:28).

Во Него живее сета полнота на Божеството (Колосјаните 2:9).

 

 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Други Стихови:

 

Апостол Петар го потврдува за Бог уште на почетокот на своето писмо:

..до оние кои преку праведноста на нашиот Бог и Спасител, Исус Христос, 2 Петрово 1:1

 

Исто така знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разбирање, за да Го

познаеме Вистинскиот, а ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус

Христос. Тој е вистинскиот Бог и вечен живот. 1 Јованово 5:20

 

..зашто сите (евреите) пиеа од духовната Стена (карпа), која ги следеше, а таа стена, беше Христос. 1 Коринтјаните 10:4

(тука зборува за Бог кој ги следеше и водеше Израелците низ пустината, во вид на облак дење и огнен столб ноќе. Во еден момент Бог направи од карпа да потече вода за да ги напои евреите)

 

Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку

Него е создадено се што е на небесата и на земјата; видливо и невидливо,

престоли, господства, началства или власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него. Колосјаните 1:15-17

 

Зашто се е од Него, преку Него и за Него. Римјаните 11:6

 

Зашто во Него, во телесен облик, живее сета полнота на Божеството, Колосјаните 2:9

 

Еве, девица ќе зачне и ќе роди Син, и ќе Му даде име Емануел. (Еману-Ел во превод значи: Бог со нас) Исаија 7:14

 

Зашто ни се роди Дете, Син ни се даде, власта Му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот. Исаија 9:6

 

Еве, доаѓа времето, вели Господ, и ќе му издигнам на Давид праведен Подник. Тој ќе владее како Цар... И еве го името со кое Ќе го нарекуваат: ГОСПОД, НАША ПРАВДА. Еремија 23:5,6

 

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mist- Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mist- Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 14:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

жити доказите среќа Па никој не спори дека Господ е ЕДЕН, тоа е библиски факт.



голема%20насмевка

1.  Бог Отец - 1
2. Бог Син - 1
3. Бог Свет Дух - 1

1+1+1=3 драг и мил ЕвАнгелос среќа математика си ДУПКА, незнаеш да го објасниш тројството, и тука збориш за Еден среќа оди научи што е ЕДЕН па после врати се да коментираш.

Originally posted by аџија аџија напиша:

муслиманиве сакаат на тие шо го измислија монотеизмот, да им продаваат демек нов рецепт...  голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка абе смешки....


Муслиманите сакаат на тие што го накривија монотеизмот и преминаа во политеизам (христијаните) да им ги отворат очите и да ги вратат на правиот пат, во Ислам. голема%20насмевка

Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 16:22

Oflele.... vide deka "biserot" koj si go izmisli sam ne mu drzi troska mesto pocna sega da dokazuva postoenje na kruzen cetiriagolen triagolnik....

Kolku sto mozes da napravis kruzen cetiriagolen triagolnik tolku mozes da go dokazes i trojstvoto.
Pa neli vi e receno deka koj ke se obide da go dokaze trojstvoto ke se izgubi ?
Edinstven dokaz za trojstvoto e toa sto NE E OBJASNIVO.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 17:48
пак тие со исламска математика... АЛОООО темата е авторитетното „јас сум“...

п.с. Бог Отец не е математички изразен преку бројот 1, туку преку бројот бесконечност (~). е сеа на темата за тројството, одговорете ми, колку е ~ + ~ + ~???

п.с.2. прашањево се однесува само на тие што завршиле барем 5-то одделение....


Изменето од ACELERA - 24.Ноември.2007 во 19:54
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 18:29
Originally posted by аџија аџија напиша:

пак тие со исламска математика... АЛОООО темата е авторитетното „јас сум“... АЈ шо сте вие ќори, ама тие шо треба да ве пазат...

п.с. Бог Отец не е математички изразен преку бројот 1, туку преку бројот бесконечност (~). е сеа на темата за тројството, одговорете ми, колку е ~ + ~ + ~???

п.с.2. прашањево се однесува само на тие што завршиле барем 5-то одделение....
 
газење%20од%20смеење Ne mi se veruva !
 
~+~+~ = ~ ~ ~ 
 
Pa da ne bea Muslimanite ti matematika denes nemase da znaes ALOOO !!!  Bidi blagodaren,treva inaku ke pasese.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

ОК. Темата е сосем друга...постот  на Ebu-Hurejre е општо за христијанството, ама ај..да не кажете дека јас сум лоша среќа
 
Кога веќе модераторката дозволува да се пишува оф-топик...
 

Исус е Бог

Тоа е библиска вистина. Конзистентно и непроменливо учење на Светото Писмо.

Во прилог, ќе наведеме неколку, повеќе од доволно, библиски цитати и стихови кои јасно говорат за божественоста на Христос, за Неговата еднаквост и едносуштност со Таткото; за начинот на кој Тој им се претстасвувал на луѓето, и како тие Му се обраќале Него; за Неговите божествени атрибути, кои само Бог може да ги поседува.

За да нема недоразбирање, прво ќе го истакнам еден стих од Библијата кој кажува дека Бог е Еден. (а ако некој има проблем со Тројството, нека го прочита мојот коментар на Темата "Тројство или четворство" 3та страна)

"Пред Мене ниеден бог не беше направен и не ќе биде после Мене. Јас, Јас Сум Господ, нема Спасител освен Мене" Исаија 43:10,11

 znaci bog e eden ne e trojstvo

А кој е Исус?

aj da vidime koj e ISUS

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Едносушноста со Таткото

Јас и Таткото сме едно. (Јован 10:30)

...И Словото беше Бог....и Словото стана тело.. (Јован 1:1,14)

Верувајте Ми дека Јас Сум во Таткото и Таткото е во Мене (Јован 14:11)

Тома изусти, велејќи Му: "Мојот Господ и мојот Бог!" (Јован 20:28) (Исус не одрекол!!!)  NITU PAK POTVRDIL
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН   Глава  4  
24 Бог е Дух, и кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина.”

OVIE STIHOVI SE KONTRADIKTORNI RADI TOA STO ISUS REKOL

 ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН  Глава  17  
21 за да бидат сите едно; како што си Ти, Татко, во Мене, и Јас во Тебе, така и тие да бидат едно во Нас, за да верува светот дека Ти Ме испрати.
 
Znaci i apostolite bile vo Isus kako sto bil Isus vo Boga, taka i Apostolite bile vo Boga zatoa sto Isus e vo Boga i apostolite se zaedno so Isus vo Boga
 
no nikoj ne gi smeta niv za Bog ....zost da ne ...ako se i tie vo Boga kako sto e Isus vo Boga
i tuka veke nema da imame TRI VO EDEN I EDEN VO TRI TUKU KE SI IMAME 15 VO EDEN I EDEN VO 15 

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Првиот и Последниот

"Не плаши се! Јас Сум Првиот и Последниот, и Живиот; бев мртов,

и еве, ж.ив Сум во сите векови.. - Отк. 1:17,18

(Во овој стих јасно е дека се зборува за Синот, бидејќи Таткото никогаш не бил мртов.)

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН   Глава  5   

30 Јас ништо не можам да правам Сам од Себе; како што слушам, така судам, и Мојот суд е праведен, зашто не ја барам Мојата волја, туку волјата на Оној, Кој Ме прати.

31 Ако Јас сведочам Сам за Себе, Моето сведоштво нема да биде вистинско.

"Јас сум Алфа и Омега", вели Господ Бог, "Кој е, Кој беше и

Кој доаѓа - Семокјниот". - Отк. 1:8

Овие "Првиот и Последниот" и "Алфа и Омега" се титули кои му припаѓале и му припаѓаат само на Бог.

 KOLKU UBVO KAZANO ...SAMO NA BOG ...NO NE I NA ISUS

 <!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Божественото "ЈАС СУМ"

"ЈАС СУМ КОЈ СУМ", Му рече Бог на Мојсеј. Потоа продолжи: "Кажи им вака на Израелците: "ЈАС СУМ, ме испрати кај вас" Излез 3:14

 ZNACI  BOG GO KAZAL TOA A NE ISIS

Вие сте Ми сведоци, словото е Господово, а Јас Сум Бог, од вечноста - ЈАС СУМ! Исаија 43:12,13

ISTO TAKA BOG ZA SEBE SI KAZUVA

А кога (Исус) им рече:"Јас Сум", се тргнаа назад и паднаа наземи. - Јован 18:6

Забелешка: Интересно е зошто паднале наземи војниците. Нема никаква информација, ни тука, ни пред тоа, а ни потоа дека имало некој силен ветар или силен земјотрес што ги принудил војниците да паднат. Можеби причината била токму тоа што Христос им се претставил со авторитетот на Бог, со божествената титула ЈАС СУМ. Зарем не е доволно човек да падне наземи кога самиот Бог би му се објавил?

Исус им рече: "Вистина, вистина ви велам: Уште пред да биде Авраам, ЈАС СУМ. " Тогаш кренаа камења, за да ги фрлат во Него.. Јован 8:58

Забелешка: Исус можел да рече: "Уште пред да биде Авраам, Јас бев." Тоа и би било граматички поточно кога веќе зборува за минато време. Но Тој вели: ЈАС СУМ, и евреите добро знаеле што значи тоа и за Кој се претставува, па затоа и земале камења да го каменуваат за богохулство.

..зашто ако не поверувате дека ЈАС СУМ, ќе умрете во своите гревови Јован 8:24

 OVAA NE MOZE TAKA DA SE TOLKUVA OTI KE DOJDE VO KONTRADIKCIJA SO TOA STO SAMIOT ISUS GO IMAL KAZANO

 ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН   Глава  5 

31 Ако Јас сведочам Сам за Себе, Моето сведоштво нема да биде вистинско.
 
<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Неговата еднаквост со Таткото

..чии се и татковците од кои потекнува и Христос по тело, Кој е Бог над

сите, благословен во вечни векови! Амин. Римјаните 9:5

 OVAA E VO SPROTIVNOST SO SAMITE ZBOROVI NA ISUS

ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН  Глава  8   
 28 Затоа Исус им рече: „Кога ќе Го издигнете Човечкиот Син, тогаш ќе сознаете дека тоа Сум Јас и дека ништо не правам Сам од Себе, туку дека зборувам она што Татко Ми Ме научи.
29 Оној, Кој ме прати, е со Мене; не Ме остави Сам, зашто секогаш го вршам она што Му е угодно.”
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЈОВАН Глава  14   
 28 Чувте дека ви реков: Одам и ќе ви дојдам. Ако Ме љубите, ќе се зарадувате дека одам при Мојот Татко, зашто Таткото е поголем од Мене.
 
ZNACI TATKOTO E BOG NAD SITE A NE ISUS, I ISUS OD SAMIT SEBESI NE MOZEL NISTO DA NAPRAVI BEZ VOLJATA NA TATKOTO KOJA JASNO UKAZUVA DEKA NE E BOG

Кој, иако беше во ликот Божји, не го сметаше како нешто приграбено

- тоа што е еднаков со Бог, туку се лиши Самиот Себеси, земајќи лик на

слуга, станувајќи сличен со луѓето. Филипјаните 2:6,7

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->МУ СЕ ПОКЛОНУВААТ: (9 примери)

А тој рече: "Верувам, Господине", и Му се поклони. - Јован 9:38

Зашто ја видовме Неговата ѕвезда на исток и дојдовме да Му се

поклониме...Кога влегоа во куќата, го видоа Детето со мајка Му Марија,

паднаа ничкум и Му оддадоа чест - Матеј 2:2,11

А оние што беа во коработ, дојдоа и Му се поклонија, велејќи:

"Навистина, Ти си Божјиот Син. - Матеј 14:33

Таа повторно Му се приближи и поклонувајќи Му се рече:

"Господи, помогни ми! - Матеј 15:25

Тогаш мајката на синовите Зебедееви Му пристапи заедно со своите

синови, поклонувајќи Му се, за да измоли нешто од Него. - Матеј 20:20

Го фатија за нозете и Му се поклонија. - Матеј 28:9

И штом Го видоа, Му се поклонија, а некои се сомневаа. - Матеј 28:17

та во името Исус да се поклони секое колено на оние кои се на небото,

на земјата и под земјата - Филипјаните 2:10

И пак, кога Првородениот Го воведе во светот, рече:

"И да Му се поклонат сите Божји ангели!" - Евреите 1:6

ЗА РАЗЛИКА ОД ПЕТАР И АНГЕЛОТ КОИ ОДБИЛЕ ПОКЛОНУВАНЈЕ:

А кога Петар влегуваше, Корнелиј го пречека, падна пред неговите нозе

и се поклони. Петар го подигна, велејќи: "Стани! И јас сум само човек! - Дела 10:25,26

Јас паднав пред неговите нозе да му се поклонам, а тој ми рече:

"Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа - Отк 19:10

Јас, Јован, сум тој кој ги чу и ги виде овие нешта. И кога чув и видов, паднав да се поклонам пред нозете на ангелот кој ми ги покажа овие нешта. А тој ми рече: "Не прави го тоа! Јас сум слуга како и ти и твоите браќа, пророците и сите оние кои ги пазат зборовите на оваа книга. На Бог поклони Му се!" - Откровение 22:8,9

 SEKOJ IMA POTREBA DA MU SE POKLONI NA BOGA TAKA DA I SAMIOT ISUS IMAL POTREBA DA SE POKLONUVA I MOLI KAKO I SITE SMRTNICI KOI STO IMAME POTREBA TAKA I ISUS

PA KAKO MOZE ISUS DA E BOG KOA ON I SAMIOT SE MOLEL
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА Глава  5  
16 А Тој се повлекуваше во пустината и се молеше.
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА Глава  22     
41 И Тој се оддели од нив, колку што може да се фрли камен, и клекна на колена и се молеше,
 
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО Глава  14  
35 И отиде малку подалеку, падна на земја и се молеше, - ако е можно - да Го одмине тој час,
 
TAKA DA ONOJ KOJ NE E BOG IMA POTREBA DA SE MOLI , NO BOG NIKOMU NE MU SE MOLI ......ON E ALFA I OMEGA SE SEKAVASнамигнување

 <!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Ги поседува сите атрибути на Бог

Го Слават (Матеј 2:2,11; 14:33).

SITE PROROCI GI SLAVELE
 
Го нарекуваат Бог (Јован 20:28; Евреите 1:8)
 
SAMIOT ISUS SE SPROTISTAVIL NA TAKVO NESTO
Евангелие според Лука Глава  18 
19 А Ису Му рече: “Зошто ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен еден Бог.
 
Го нарекуваат Син Божји (Марко 1:1)
 
I DRUGITE SE NAREKLE SIN BOZJI
Евангелие според Матеј Глава  5   
 9 Блажени се миротворците, зашто тие ќе се наречат синови Божји!
 
Евангелие според Јован Глава  1  
12 А на сите што Го примија - на сите што веруваа во Нговото име - им даде можност да станат синови Божји:
13 кои не од крв, ни од похот машка, а од Бога се родија.
 

Псалм  82

6 Навистина реков: „Вие сте богови и сите сте синови на Сèвишниот!”

 
Му се молат (Дела 7:59).
 
PA I MENE MI SE MOLAAT ZA MNOGU RABOTI SEKOJDNEVNO NO ZATOA NE SUM BOG
 
Безгрешен е (1 Петар 2:22; Евреите 4:15).
 
I DRUGI PROROCI IMALO KOI STO NE ZGRESILE NO NIKOJ NE VI E KRIV STO VIE SAMI STE MU LEPELE RAZNI RAZNI ETIKETI PA TAKA PROROCITE STE GI NAPRAVILE KAO DA SE VO NAJDOLNIOT SLOJ NA OPSTESTVOTO A NE PRIMER ZA OPSTESTVOTO

Знае се (Јован 21:17).

SAMIOT ISUS REKOL DEKA NE ZNAE SE
ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАРКО Глава  13 
32 А за оној ден и час, никој не знае: ни ангелите на небото, ниту Синот, а само Таткото.”
 
Дава живот вечен (Јован 10:28).
 
SITE PROROCI DAVALE ZIVOT VECEN A I SAMIOT ISUS NI KAZUVA NA KOJ NACIN DAVA ZIVOT VECEN
 
 ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД ЛУКА Глава  18 

18 И еден началник го праша, велејќи: „Учителе добар, што треба да направам за да наследам вечен живот?”

19 А Исус му рече: „Зошто Ме наречуваш добар? Никој не е добар, освен Единиот Бог.
20 Ги знаеш заповедите: „Не прељубодејствувај! Не убивај! Не кради! Не сведочи лажно! Почитувај ги татка си и мајка си!”

Во Него живее сета полнота на Божеството (Колосјаните 2:9).

<!--[if !supLists]-->·        <!--[endif]-->Други Стихови:

Апостол Петар го потврдува за Бог уште на почетокот на своето писмо:

..до оние кои преку праведноста на нашиот Бог и Спасител, Исус Христос, 2 Петрово 1:1

Исто така знаеме дека Божјиот Син дојде и ни даде разбирање, за да Го

познаеме Вистинскиот, а ние сме во Вистинскиот, во Неговиот Син Исус

Христос. Тој е вистинскиот Бог и вечен живот. 1 Јованово 5:20

..зашто сите (евреите) пиеа од духовната Стена (карпа), која ги следеше, а таа стена, беше Христос. 1 Коринтјаните 10:4

(тука зборува за Бог кој ги следеше и водеше Израелците низ пустината, во вид на облак дење и огнен столб ноќе. Во еден момент Бог направи од карпа да потече вода за да ги напои евреите)

Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку

Него е создадено се што е на небесата и на земјата; видливо и невидливо,

престоли, господства, началства или власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него. Колосјаните 1:15-17

Зашто се е од Него, преку Него и за Него. Римјаните 11:6

Зашто во Него, во телесен облик, живее сета полнота на Божеството, Колосјаните 2:9

Еве, девица ќе зачне и ќе роди Син, и ќе Му даде име Емануел. (Еману-Ел во превод значи: Бог со нас) Исаија 7:14

Зашто ни се роди Дете, Син ни се даде, власта Му е на рамото. Името ќе Му биде: Чудесен Советник, Силен Бог, Вечен Татко, Кнез на Мирот. Исаија 9:6

Еве, доаѓа времето, вели Господ, и ќе му издигнам на Давид праведен Подник. Тој ќе владее како Цар... И еве го името со кое Ќе го нарекуваат: ГОСПОД, НАША ПРАВДА. Еремија 23:5,6

 E SEA SPOREDI GI SITE OVIE STIHOVI SO TIE POGORE STO TI GI DADOV KE VIDIS DEKA SITE SE VO SUDIR SO SAMITE ZBOROVI NA ISUS .......намигнување

 
Taka da EvAngelos  ......Isus ti e samo Pratenik odbran od Boga i sozdaden preku voljata na Boga  no ne e Bogнамигнување


Изменето од Ebu-Hurejre - 24.Ноември.2007 во 19:09
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:28
Originally posted by аџија аџија напиша:

дали реков дека не е за 4-то одделенци прашањево...плазење

седи
Кец

некој постручен имате, или ова ви е врвниот примерок? газење%20од%20смеење
 
Pa Adzo.
Daj naucime.
Kazi ako ne se ~+~+~=~~~ kazi ni kolku se ?!
Se nadevam ke go storis toa,"profesore". Jas so 4-to tolku znam.Daj ti koj si magistriral odgovori poubavo.
 
Ili vo kasa si pa sega so provokacii ke ispravis nesto ?
 
Ne si ziv da setas. Kaza ednas fala Bogu deka edinstven dokaz za trojstvoto e NEJASNOTIJATA. Sto se kaskas uste.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:30
ех, мирко, вака бесрамно да лажеш е стварно трагично, ама вие со се ќе се послужите, па макар и со бесрамен неморал, за борбата против христијанството и Бога. Не ме чудиш воопшто.

а прашањето ќе ти го одговори некој поучен од тебе, засега, ти си најучен од муслиманите, да видиме дали има некој поучен, барем за 2 да добие кај мене... голема%20насмевка
Кон врв
Ebu-Hurejre Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 667
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ebu-Hurejre Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:44
AXHO kolku e  среќа+голема%20насмевка+плазење*лутина*(бакнеж/сршено%20срце)-болен=?
 
koa ke odgovorish ti na ovaa jas ke ti odgovoram na tvoetoголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2007 во 19:51
јас прв прашав...

а и моето има соодветен математички одговор... голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.