IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сакајте ги непријателите - што со Сатаната?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 02:26
Jas mislev kako go razbirash citatov vo odnos na Satanata.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 02:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas mislev kako go razbirash citatov vo odnos na Satanata.


Isus ovde zboruva vo minato vreme; Znaci Toj videl kako Satanata padnal od neboto kako molnja za vreme na vojnata pomegju Arhangel Mihail i Vojskata Bozja i Satana i demonite. Toa go pisuva vo Otkrovenie 12:7 -10;

No postoi i drugo tolkuvanje, deka koga ucenicite na Isus se vooduseveni zatoa sto demonite im se pokoruvaat vo Isusovoto ime , Isus poglednuva vo idninata i dava prorostvo sto ke se sluci so Satanata po golemata borba pomegju Mihail Arhangel i angelite, i Satana i negovite demoni.

Od kontekstot na Otkrovenie, koga go citame stihovite 12:10,11 izleguva deka borbata se odigrala posle Isusovoto voznesenie na neboto.

Jas sum za vtorata varijanta, zemajki go kontekstot.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 04:24
Me interesira kako go povrza Isusoviot citat so Otkrovenieto na apostol Jovan Bogoslov?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 02:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Me interesira kako go povrza Isusoviot citat so Otkrovenieto na apostol Jovan Bogoslov?


Pa tamu e opisan padot na Satanata od neboto
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 03:55
Kako znaesh deka se raboti tokmu za toj pad?

Kako najde relacija megju Isusovite zborovi i napishanoto vo Otkrovenieto? Koj element ti posluzhi za da ja ostvarish taa konekcija? Sto ti kazha deka se raboti tokmu za toj tekst?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 17:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kako znaesh deka se raboti tokmu za toj pad?

Kako najde relacija megju Isusovite zborovi i napishanoto vo Otkrovenieto? Koj element ti posluzhi za da ja ostvarish taa konekcija? Sto ti kazha deka se raboti tokmu za toj tekst?


Biblijata go spomnuva padot na Satanata vo Otkrovenie, zatoa mislam deka se raboti za toj tekst. Na drugo mesto ne se spomnuva padot na Satanata od neboto.

Jas ne gi povrzuvam stihovite, Biblijata sama gi povrzuva rabotite;

Tocno e deka postoi prvo duhovniot pad na Satanata, pa posle i bukvalnoto progonuvanje na gavolot od neboto koga e isfrlen na zemjata.

Zatoa Satana ni pravi tolku problemi sega na zemjata i ne mozeme da postigneme mir.

Se nadevam deka se razbravme. Pozdrav
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 19:29
Spored ova sto go navede, zakluchuvash deka spored tekstovite sto se vneseni vo Noviot Zavet mora da bide toa i nishto drugo.

So drugi zborovi, za tebe toa e refencata i bidejki nema drugo navedeno vo oficijalno prifatenite pisanija, pa za tebe ne postoi druga opcija.

OK, samo sakam da znam kade stoime. Znachi koga rekov da odime zaedno spored ovie zborovi, ti odbra da odish spored onoa sto e odredeno samo preku nekoi pishuvanja i pored oficijalnata teologija. Taka?

Ne si davash sloboda na sopstvenata svest da gi prifati rabotite onaka kako sto glasat citatite, bez da bide kondicionirana so bilo kakvi tugji pretpostavki? Ne me razbiraj pogreshno, samo prashuvam i ne kritikuvam, nitu obvinuvam, nitu pak sugeriram bilo sto... Sakam da znam dali ke imame konverzacija ili polemika.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 19:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored ova sto go navede, zakluchuvash deka spored tekstovite sto se vneseni vo Noviot Zavet mora da bide toa i nishto drugo.

So drugi zborovi, za tebe toa e refencata i bidejki nema drugo navedeno vo oficijalno prifatenite pisanija, pa za tebe ne postoi druga opcija.

OK, samo sakam da znam kade stoime. Znachi koga rekov da odime zaedno spored ovie zborovi, ti odbra da odish spored onoa sto e odredeno samo preku nekoi pishuvanja i pored oficijalnata teologija. Taka?

Ne si davash sloboda na sopstvenata svest da gi prifati rabotite onaka kako sto glasat citatite, bez da bide kondicionirana so bilo kakvi tugji pretpostavki? Ne me razbiraj pogreshno, samo prashuvam i ne kritikuvam, nitu obvinuvam, nitu pak sugeriram bilo sto... Sakam da znam dali ke imame konverzacija ili polemika.


Toa e moeto mislenje messi....

A sega bas bi sakal da go slusnam tvoeto mislenje vo vrska so ovoj stih?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 19:52
Mislata e ednostavna i ednoznachna. Isus veli deka vo minatoto (ne kazhuva koga) Satanata padnal na zemjata molskavichno. Biten zbor e "padna", bidejki toa ne znachi deka slegol ili se spushtil na zemjata. Toj se oddelil/ bil otrgnat/ od Bozhenstvenoto kralstvo, od Bozhenstvenite sferi na egzistencija.

Tuka ne se spomnuva za nikakva vojna, nikakva borba, ne se spomnuvaat nikakvi iminja i t.n. Veli "kako molnja"... toa narodno znachi momentalno. Negovoto transformiranje ili prenesuvanje vo ovaa materijalna egzistenmcija nemalo nekakva vremenska tranzicija. Se se sluchilo vo eden realen bezvremenski moment.


Se soglasuvash za sega so objasnuvanjevo? Ova e najlesniot del ...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 20:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mislata e ednostavna i ednoznachna. Isus veli deka vo minatoto (ne kazhuva koga) Satanata padnal na zemjata molskavichno. Biten zbor e "padna", bidejki toa ne znachi deka slegol ili se spushtil na zemjata. Toj se oddelil/ bil otrgnat/ od Bozhenstvenoto kralstvo, od Bozhenstvenite sferi na egzistencija.

Tuka ne se spomnuva za nikakva vojna, nikakva borba, ne se spomnuvaat nikakvi iminja i t.n. Veli "kako molnja"... toa narodno znachi momentalno. Negovoto transformiranje ili prenesuvanje vo ovaa materijalna egzistenmcija nemalo nekakva vremenska tranzicija. Se se sluchilo vo eden realen bezvremenski moment.


Se soglasuvash za sega so objasnuvanjevo? Ova e najlesniot del ...


Se soglasuvam deka Isus zboruva vo minato vreme.

No ima dve tolkuvanja za ova kako sto ti rekov.

Ne sum dogmaticen, se soglasuvam so tvoeto objasnuvanje deka mozebi Isus zboruva za duhovniot pad na Satanata, i deka toa bilo molskavicno,t. e . narodno kazano momentalno, kako molnja.

Dobro , pominavme niz ovoj stih, interesen e navistina.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 20:19
Odime ponatamu... mozhebi za slednite stihovi ke treba da sedime i da se molime za smirenie i chista svest, nepomatena od nikakva kondicioniranost. Ako si spremen, da odime ponatamu...

Vtoriot citat e sledniov:

Go odvede gjavolot na edna mnogu visoka planina i Mu gi pokazha site carstva na svetot i nivnata slava i Mu reche: seto ova ke Ti go dadam, ako padnesh i mi se poklonish.

Za zhal, rabotime so samo nekollku fragmenti od citati megju koi zjapi provalija pogolema od Golemiot Kanjon vo Nevada, no tuka nemozheme da napravime nishto, osven da ja zamolime Bozhenstvenata iskra vo nas da ni dade sila da navlezeme vo temnite dlabochini i da gi dopreme vistinite koi sekako postoele odsekogash vo nas.

Ajde sega povtorno redot e na tebe. Kako gi razbirash ovie zborovi?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 20:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Odime ponatamu... mozhebi za slednite stihovi ke treba da sedime i da se molime za smirenie i chista svest, nepomatena od nikakva kondicioniranost. Ako si spremen, da odime ponatamu...

Vtoriot citat e sledniov:

Go odvede gjavolot na edna mnogu visoka planina i Mu gi pokazha site carstva na svetot i nivnata slava i Mu reche: seto ova ke Ti go dadam, ako padnesh i mi se poklonish.

Za zhal, rabotime so samo nekollku fragmenti od citati megju koi zjapi provalija pogolema od Golemiot Kanjon vo Nevada, no tuka nemozheme da napravime nishto, osven da ja zamolime Bozhenstvenata iskra vo nas da ni dade sila da navlezeme vo temnite dlabochini i da gi dopreme vistinite koi sekako postoele odsekogash vo nas.

Ajde sega povtorno redot e na tebe. Kako gi razbirash ovie zborovi?


Ovde Satana go iskusuva Isus so toa sto mu gi pokazuva site carstva na svetot na natpriroden nacin, (vo vizija sigurno) i mu veli deka ako mu se pokloni ke mu gi dade site carstva na nego, samo da se otkaze od Bog

Od ovie stihovi gledame deka Satana e bogot na ovoj svet(vidi 2 Korintjanite 4:4)
i deka ovoj zloben svet e vo negovite race(privremeno, so dozvola na Bog), pa zatoa ima tolku vojni, nepravdi i stradanja na ovaa nasa izmacena planeta.

Isus povtorno go odbiva iskusenieto da postapi neispravno
odlucuvajki da mu ostane veren na Bog.

Sto e najinteresno,ISUS ovde ne negira deka Satana vladee so carstvata vo svetot, ako ne bilo toa tocno ISUS ke mu kazel direktno na Satana deka toa ne e iskusenie i deka e cista laga od strana na gavolot.

Zadovolen?

Odime ponatamu
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 23:09
Odlichno KINGDAVID! Se plashev deka ovoj del ke predizvika prv konflikt, ama voopshto ne se sluchi toa.

Satanata e kreatorot na ovoj svet koj go imame na zemjata, inaku kako mozhe da mu ponudi na Isus neshto sto ne e negovo ???

Tatakoto na poslushniot sin mozhe da mi ja ponudi svojata kukja, biznismenot mozhe na sinot da mu go ponudi svojot biznis, a kralot na svojot sin mozhe da mu go dade svoeto kralstvo. Satanata, kako sopstvenik na ovoj nash svet mozhel da mu go pokloni istiot na Isus dokolku toj se otkazhal od svojata prosvetluvachka misija, ja zadrzhi vistinata za sebe i mu se pridruzhal na Satanata vo vladeenjeto so ingorantnosta na lugjeto.

Zakluchokot e deka Satanata e kratorot na ovoj nash mal svet. Kako sto vidovme vo prviot citat, Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego i tuka go razviva svoeto carstvo. Vo prviot citat Isus ne kazhuva nishto okolu vremeto na pagjanjeto na Satanata, pa ne znaeme dali toj tuka gi naogja lujeto ili toj e osamen i potoa samiot gi kreira. Bilo kako, Satanata vladee so lugjeto, so nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od chovekot lazhejki go so neprekinati i mnogubrojni iluzii za sebe i za se onoa sto postoi okolu nas.

Se soglasuvame so ova?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Декември.2008 во 01:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Odlichno KINGDAVID! Se plashev deka ovoj del ke predizvika prv konflikt, ama voopshto ne se sluchi toa.

Satanata e kreatorot na ovoj svet koj go imame na zemjata, inaku kako mozhe da mu ponudi na Isus neshto sto ne e negovo ???

Tatakoto na poslushniot sin mozhe da mi ja ponudi svojata kukja, biznismenot mozhe na sinot da mu go ponudi svojot biznis, a kralot na svojot sin mozhe da mu go dade svoeto kralstvo. Satanata, kako sopstvenik na ovoj nash svet mozhel da mu go pokloni istiot na Isus dokolku toj se otkazhal od svojata prosvetluvachka misija, ja zadrzhi vistinata za sebe i mu se pridruzhal na Satanata vo vladeenjeto so ingorantnosta na lugjeto.

Zakluchokot e deka Satanata e kratorot na ovoj nash mal svet. Kako sto vidovme vo prviot citat, Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego i tuka go razviva svoeto carstvo. Vo prviot citat Isus ne kazhuva nishto okolu vremeto na pagjanjeto na Satanata, pa ne znaeme dali toj tuka gi naogja lujeto ili toj e osamen i potoa samiot gi kreira. Bilo kako, Satanata vladee so lugjeto, so nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od chovekot lazhejki go so neprekinati i mnogubrojni iluzii za sebe i za se onoa sto postoi okolu nas.

Se soglasuvame so ova?


Ne samo sto jas se soglasuvam, tuku i Biblijata se soglasuva so tebe , brate messi

Satanata pagja na zemjata koja ne e kreirana od nego, tocno, no ovde gi naoga prvite luge Adam i Eva, gi naveduva na bunt protiv Boga i so pogolem del od lugeto Satanata vladee so "nivniot materijalen i duhoven zhivot i pravi se da ja sokrie svojata vistinska priroda od covekot lazejki go so neprekinati iluzii za sebe i se onoa sto postoi okolu nas" (Da te citiram zatoa sto mn tocno go opisa ova)

Ako Bog vladee so lugjeto i planetata, mislis li deka ke bide takov haos na Zemjata?

Ama koga ke dojde Bozjeto Carstvo na zemjata kako sto e i na neboto togas ke vidime sto znaci vistinski zivot. Amin!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.