IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2007 во 19:22
Originally posted by чаир чаир напиша:

[QUOTE=аџија]

Никео - Цариградскиот символ на верата е составен на првиот и вториот вселенски собор  325 и 381.  Црквата го објавила како општозадолжителен, завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња. Во овој символ се изложени главните вистини на верата. Според тоа не треба да се дополнува или изменува, тоа го потврдиле оците на петиот вселенски собор, кои по неговото прочитување однодушно изјавиле" Тоа е верата на Апостолите, тоа е верата на оците, во то аверуваме сите ние, во тоа веруваат православните "! Анатема на тој кој поинаку верува!



Значи според ова, другар чаир, испаѓа дека самите Отци кои го составиле Никео-Цариградското верују, и кои на 5. Вселенски собор го Антемесиле секој кој „дополнува или изменува“ нешто од него, со таа порака ги АНАТЕМИСАЛЕ ПРАВОСЛАВНИТЕ... Зар не?

Каде на пример гледаш во символот нешто за Култот на Марија, или за иконите? НЕМА!!!! Ама вие си додавте и ја навлековте анатемата...LOLLOLLOL
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 18:01
Абе некој овде стварно не гледа е па ај кажими овие зборови на кого се однесуваат на менеLOL
...Светлина од светлина вистински Бог од Бог вистински, роден нестворен единосуштен на Оца преку кого се станало. Кој заради нас и нашето спасение слезе од небото и се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек. И беше распнат за наш во времето на Понтиј Пилат и страдаше и беше погребен...
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2007 во 22:30
Originally posted by чаир чаир напиша:

слезе од небото и се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек.
 
Чаир, кој оспорува дека Христос се вплотил од Светиот Дух и Дева Марија? Кој оспорува дека кога Светиот Дух осенил Марија дека таа била девица?
Ние дискутираме за догмата дека и после раѓањето на Христос таа си осанала вечна девица, а не за тоа дали таа била девица пред да Го роди Христос.
Никејскиот Символ на верата никаде не вели дека Марија си останала вечна девица и дека немала деца после Исус, туку само тврди дека Христос бил вплотен во Марија која при тоа била девица.
 
Originally posted by аџија аџија напиша:

Никео - Цариградскиот символ на верата е составен на првиот и вториот вселенски собор  325 и 381.  Црквата го објавила како општозадолжителен, завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња....Анатема на тој кој поинаку верува!
 
Ви предложувам да направите мала пауза со реплицирањево и да размислите малку, против што реплицирате, какви аргументи се обидувате да побиете, наши зборови или зборовите од Писмото?
 
Додека Савле ги прогонувал апостолите кон Дамаск, Христос му се јавил и му рекол: "Савле, Савле, зошто Ме прогонуваш?"
Размислете дали можеби и вие не го слушате истиот глас пред механички да ни реплицирате, понекогаш тој глас е тивок..
поздрав.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 00:12
чаир, другар, „брат“, навистина ти понекогаш ме зачудуваш колку слабо разбираш што си напишал... Ајде нели самиот ТИ постираше дека „отците“, забраниле на 5. Вселенски Собор БИЛО ШТО да се менува, додава, или одзема од Никејо-Цариградското Верују? А сега, пак, со еден замав, без да го употребиш малку неутрално разумот, ми велиш дека Марија е спомната само еднаш во целото Верују, и тоа НЕ КАКО БОГОРОДИЦА, туку како Дева Марија. Епа токму тоа ние и го веруваме...

А вие, кон Символ Верују и кон Св. Писмо, си измисливте, спротивно како на Св. Писмо, така и на упатствата на 5.те Вселенски Собори, и си ДОДАВТЕ дека таа била вечна девица, дека немала деца, дека НЕЈЗЕ замислете си треба да и се молиме... Еј каде отиде, и не ти е дури ни чудно, толку занесен во својата позиција, што веќе не можеш ни да се преиспиташ... CryCryCry
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 17:20

така Аџија разгледајте ги по малуцка каноните кои се востановени пред многу векови па потоа размислете што сте промениле ......




Изменето од ACELERA - 23.Април.2007 во 20:12
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2007 во 22:49
Јас во Никео-Цариградското Верују се наоѓам 100%... Ама ти како се снаоѓаш, без икони, без култот на Марија, без свештеничката служба, без и збор „православна“, без итн итн...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 19:03
Дозволете ми да ви цитирам нешто од Православниот молитвеник на Брегалничката епархија (стр. 224)

„Кога и како се целиваат светите икони?

При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

Драги браќа и сестри во Господа! Расудувајте како разумни луѓе и зрели христијани. Сакаме ли да Го провоцираме Господ?
Зарем Господ не ни порачува јасно во втората заповед:
"Не прави за себе идол (на грчки: икона), ниту некаква слика од она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; Немој да им се поклонуваш..." ???

Читајте што Господ им порачува на одредена група евреи кои си го умнножувале гревот изработувајќи идоли и велејќи им на луѓето да ги целиваат и обожаваат:

"Поради тоа, тие ќе бидат како утринска магла, како роса, што брзо исчезнува, како плева што ветар ја однесува од гумното, како дим од димник." (Осија 12:3)

Сметам дека, доколку не се покајат, Господ истото им го порачува и на авторите на Православниот молитвеник на Брегалничката епархија.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2007 во 21:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

 

Confusede ova ne mi se dopagja
Кон врв
чаир Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 950
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чаир Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 10:10
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

 

Confusede ova ne mi se dopagja


Молитвеникот е убав напишан само кој има уши нека чуе а кој има очи нека види па тие поклони што се прават со нив се искажува пичитта која човекот ја изразува кон ликот и делото на оној кој е насликан на иконата а не му се поклонува како на идол


Изменето од чаир - 27.Април.2007 во 10:11
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 10:44
Shto ke se sluchi ako ne se poklonish na toj nachin.. zoshto ne se ostavi sekoj chovek da si ja izrazi pochitta kon tie lugje kako toj shto saka... ova dadeno kako pravilnik mene lichno ne mi se dopagja

Изменето од beleg - 27.Април.2007 во 10:46
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 11:02
„Не им се поклонувај ниту слави ги, бидејќи ЈАС, Господ, Твојот Бог сум љубоморен Бог“
                - Бог (Излез 20:5)

„Луѓе, зошто го правите ова? И ние сме само луѓе, како вас.“
                - Апостолите Варнава и Павле, при обидот да бидат славени од луѓето во Иконија (Дела 14:15)

„Стани! Јас сум само човек“
                - Апостолот Петар при поклонувањето на Корнелие (Дела 10:26)

„Немој! Јас сум исто така слуга како ти и твоите браќа кои сведочите за Исус. Славете го Бога!“
                - Ангел Господов, кога апостолот Јован се поклони пред него (Откровение 19:10)





Изменето од аџија - 27.Април.2007 во 11:04
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 12:11
аџија, ако добро те разбрав во твојот последен коментар, ти не си про-иконите.
Дали сум во право?
Ако да, тогаш се сложувам со тебе и со тоа што го цитираш од Библијата.
Кон врв
Ignacio Lojola Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 15
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ignacio Lojola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 12:21

U suzi krv žene!

Branko VLAHOVIC  , Vecernje Novosti

REZULTATI nedavne analize, koju je napravio Centar sudske medicine i kriminalistickih ekspertiza Ministarstva odbrane Rusije šokirao je onaj deo ruske javnosti koji vec dugo prati neuobicajene pojave plakanja ikona. Pet nedelja naucnici su analizirali sadržaj suza ikone Bogorodice Kazanske.
Saradnici ovog centra došli su do zakljucka da u suzama Bogorodice postoje cestice krvi. U drugoj etapi analize ustanovili su da je to ljudska krv. Posle komplikovane analize Sergej Harlamov i njegovi saradnici utvrdili su i to da se radi o ženskoj krvi.
U dokumentu, koji su potpisali eksperti, stoji da je na tri tampona vate koji su bili natopljeni tecnošcu sa ikone pronadena ljudska krv, ženskog pola. U krvi je pronaden antigen A iz cega se može izvuci zakljucak da je žena imala grupu krvi A.
Inicijator te analize, koja je zazvucala kao senzacija, bio je 49-godišnji vojni lekar pukovnik Aleksandar Golovkov. Dok nije video kako ikone placu, lekar Golovkov se nije smatrao vernikom. Kad je video kako sa ikone teku krvave suze u vojnom gradicu Klin, pukovnik Golovkov je odlucio da ponese uzorke te tecnosti na analizu.

Prvo su analizu napravili strucnjaci na akademiji hemijske zaštite u Moskvi. Rezultati su bili napravljeni na najsavršenijim aparatima i šokirali su analiticare. Oni su registrovali 34 elementa belancevina koje ne postoje u prirodi. Nakon toga pukovnik je odlucio da se nastavi analiza u Centru sudske medicine u laboratoriji za geneticku identifikaciju gde su i utvrdili da suze imaju cestice ženske krvi.
Zasada se nisu oglasili drugi ruski naucnici da prokomentarišu otkrica svojih kolega.
Zbog toga što je u Rusiji sve veci broj slucajeva da ikone placu, pre pet godina Ruska pravoslavna crkva je osnovala posebnu petoclanu komisiju ciji je zadatak da pokuša da objasni zašto se dogadaju neuobicajene pojave, kao što je plac ikona ili njihovo obnavljanje posle mnogo godina. Naime, ima primera da skoro izbledele ikone, posle odredenog vremena, opet postaju sasvim jasne i vidljive. U toj grupi za objašnjavanje neuobicajenih pojava su dva fizicara, jedan geolog, jedan biolog i jedan filolog.
Nedavno su clanovi komisije bili u jednoj kuci gde ikone placu.
- Koliko mi znamo, danas u Rusiji postooje tri kuce gde ikone placu. Dakle, ne radi se samo o ikonama koje imaju vlasnici tih kuca vec i one koje donesu drugi. Nedaleko od grada Brjanjsk bili smo prisutni kad se pojavilo ulje na površini ikone. Domacica je na sto prostrla cisti stolnjak, zatim list papira. Na njih su stavljene dovezene ikone. Pop je održao molitvu. Domacini su zamolili da mi gosti, izademo iz kuce, jer nije u redu da budemo prisutni dok se dogada cudo. Vratili smo se posle sat vremena i videli da su sve ikone bile orošene kapima. Dakle ulje se pojavilo na površini ikona. Prošao sam prstom po ikoni da vidim hoce li se ulje pojaviti još jednom. Ono se nije pojavilo. Nisam stekao utisak da su domacini poprskali ikone uljem dok smo mi izašli. Razna ulja koja smo mi uzimali na analizu po sastavu su slicna maslinovom ili suncokretovom ulju - prica akademik Pavel Florenski, clan komisije.

OBNOVA

POZNATI ruski restaurator Oleg Nikolajevic Ovcinikov, koji je skidao prljavštinu sa poznatih ikona nikada nije doživeo da se one same obnove. Došli smo do zakljucka da se obnavljaju novije ikone koje su nacrtane krajem 19. i 20. veka.
Akademik Florenski priznaje da ne može jasno da objasni zašto placu ikone.
- Svaki vernik cisti ikonu tako štto je briše krpom, a ona može biti navlažena uljem ili vodom. Jako vredne ikone ne diraju. Zato je teško reci zašto neke ikone placu - iskreno kaže Florenski.

DIFENSOR FIDEI - SOCIETAS JESU
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2007 во 13:23
Originally posted by Ignacio Lojola Ignacio Lojola напиша:



 .
 
 
  Domacica je na sto prostrla cisti stolnjak, zatim list papira. Na njih su stavljene dovezene ikone. Pop je održao molitvu. Domacini su zamolili da mi gosti, izademo iz kuce, jer nije u redu da budemo prisutni dok se dogada cudo. Vratili smo se posle sat vremena  Znachi osven domakinite nikoj drug chudoto ne go videl???????
OBNOVA

POZNATI ruski restaurator Oleg Nikolajevic Ovcinikov, koji je skidao prljavštinu sa poznatih ikona nikada nije doživeo da se one same obnove. ???????zoshto restavratorot da ne dozivee takvo neshto,a cel zivot so ikoni opkruzenDošli smo do zakljucka da se obnavljaju novije ikone koje su nacrtane krajem 19. i 20. veka.zoshto?mozebi zatoa sto tie ikoni i najchesto se srekaavaat po domovite
 
 

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.