Испечати | Затвори го прозорот

ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7213
Датум на принтање: 20.Мај.2024 во 16:29
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ
Постирано од: чаир
Наслов: ПОЧИТУВАЊЕ НА СВЕТИТЕ ИКОНИ
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 17:55

Почитување на светите икони

 

Православната црква ги почитува и иконите на светителите, нивните лиови. Зборот икона потекнува од грчкиот јазик и значи слика. Наиконите црквата ги преставува Светата Троица, Богородица, ангелите и светителите. Со иконите ние ги почитуваме они е што се на нив и го оживуваме споменот за нив. Исто како од љубов и спомен ги чуваме сликите од нашите роднини така е нешто и слично со иконите тие се религиски велкани кои не потсетуват на нивното дело и преставуваат многу силен потик за морален живот. Гледајќи ги иконите се потсетуваме на религиозниот и побежен живот на оние кои се преставени на нив но исто така и на нашата грешност па тоа не тера да се огледаме на нив та и ние да ги исполнуваме христијанските добродетели. Навистина човекот може да се моли и без икони но тие подобро ја задоволуваат природа зата што човекот е создаден од душа и од тело па му е потребно нешто видлово кое ке создаде прастава за нештоневидливо, за да создаде поголемо молитвено расположение. Свети Јован Дамаскин вели: Иконата е учител за простите книга за писмените таа му кажува на поклетод толку колку што му кажува звукут на слохот. Иконата е како гнига која ни помага да се сетиме ба Божјите дела и на делата на неговите светители.  

Употребата и почитувањето на иконите ја потврдува Светото Писмо. Самоиот Господ Бог му вели на Мојсеја да го направи ковчегот на заветот кој бил видлива слика за присутноста на невидливиот Бог. Во ковчегот на заветот ба завесите биле направени дава златни херувима кои ја оделувале скенијата од Сјатаја Сјатих. И Соломон кога го изградил храмот поставил два хрувими до ковчегот на заветот.

Во Новиот Завет уште појасно се изразува почитувањето на иконите. Во христијанството иконите со почитуваат уште од почетокот. Ова го потврдуваат многу споменици од првите векови на Христијанството. Според преданието кое е признаено од Седмиот вселенски собор, самоиот Господ Исус Христос му го пратил својот неракотворен лик на Авгар Едескиот кнез. Евангелистот Лука ја насликал првата икона на Пресвета Богородица. Иконите се напѓале по катакомбите, пештерите гробовите на мачениците и на други места каде се собирале христијаните на молитва. За употребата и почитувањето на иконите сведочат многу свети оци и учители на Црквата.

И покрар многуте сведоштва за почитувањата на иконите имало и такви кои се противеле на тоа. Од историјата на црквата познато е дека борбата против иконоборечката ерес со прекини траела повеќе од 100 год. Иницијатори на борбата биле византиските инператор и мотивите биле различни истотака за да се поткрепи оваа ерес улога имале и павлекијаните и муслиманите за кои почитувањето на иконите било исто со иделопоклонство. Иконоборците се повикувале на втората Божја заповед а борбата ја започнал царот Лав III Исавријанец во 726 год. па ја продожил царот Константин V копронин. Кога на власт дошла царицата Ирина свикала собор во Никеја во 787 кој ја утврдила догмата за почитувањето на иконите. Според одлуката на овој собор не само што е дозволено употребувањето на иконите туку е и на Бога угодно да се почитуваат икони.

Ова поклонување не е служење зошто тоа му припаѓа само на Бога, ова е само одавање на чест исто како на крстот на евангелијата и на другите светињи. Почитувањето не се однесува на материјата од која е изработена иконата туку на ликот кој е насликан на таа икона.

По смртта на царицата Ирина почнала нова борба против почитувањето на иконите која ја предводел царот Лав Ерменецот, донекаде Михаил II и Теофил. Кога починал царот на него мест дошлацарицата Теодора која дошла на местото на нејзиниот малолетен син Михаил. Таа ја укинала борбата против иконите исвикала цобор во Цариград во 842 година. На овој собор биле осудени иконоборците и свечено биле прокламирани одлуките на Седмиот вселенски собор. Во првата недела од велигденскиот пост иконите триунфално биле внесувани во црквите, решено е поради овој акт на победа врз иконоборците првата недела од великиот пост да биде Недела на Православието. Освен цариците Ирина и теодора големи заслуги имаат и: Св. Герман патриарх Цариградаси, папата Св. Гргур II, Св, Јован Дамскин и мн. други. Црквата не ги осудува само оние кои не ги почитуваат иконите ги осудува и оние кои им се поклонуваат како на идоли.                           



-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)



Коментари:
Постирано од: belichka
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 18:01

brat Wink super ti e postov alal neka ti e, Bog neka te nagradi za delovo,Wink



Постирано од: la fille
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 19:29
Cair, dali poklonuvanjeto na ikoni i nivno baknuvanje ne e eden vid na idolopoklonstvo?
Sepak se poklonuvas na materijalna rabota


-------------
Sarcasm is just part of my irresistible charm ;)


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 19:48
VTORA ZAPOVED

Ovaa zapoved glasi: ,, Nepravi za sebe idol, nitu kakva slika na ona, sto e gore na neboto, dolu na zemjata i sto e vo vodata, pod zemjata;nemoj da im se klanjas nitu da im sluzis, oti Jas sum Gospod, Bog tvoj'' 2 Mojsej 20,4-5

ovaa vtora zapoved e logicno prodolzenie na prvata. Prvata zapoved go zabranuva mnoguboshtvoto, a vtorata idolopoklonstvoto.

Dali ovaa zapoved im zabranuva na lugeto da pravat bilo kakvi sliki i idoli ? Ako zabranila togas, ne se teski gresnici samo pravoslavnite. tuku i site astronomi, sto go slikat neboto, zvezdi, meteori, asteroidi, sonca mesecini ...., bidejki direktno e receno nepravi bilo kakva slika na ona sto e gore na neboto...
tuka se vbrojuvaat i biolozite koi slikaat sekakvi zivotinki...........
i ne samo ovie pogore tuku i evreite koi ja imaat davidovata zvezda, muslimanite polumesecinata so zvezda, ili go slikaat Homeinite....i mnogu drugi...

,,I mu rece Gospod na Mojsej velejki: Kazi im na sinovite Izraelivi ...Da Mi napravat Svetiliste, od kade ke se javuvam vam;...kade sto ke ti pokazam Jas na planinata ;i obrazecot na skinijata i obrazecot na site nejzini sosudi...Napravi kovceg na svedostvoto, od drvoto sitim....i pozlati go so cisto zlato ...I napravi dva heruvima od zlato, leani i stavi gi od dvata kraja na poklopecot...i tuka nas poklopecot, ke ti se javuvam tebe i otade ke ti zboruvam tebe i za se ke im zapovedam preku tebe na Sinovite Izrailevi..." 2 Mojsej 25,1-22

"i napravi zavesa od sina, crvena i od temnocrvena tkaenina i tkaen vison, a na neka ima izvezeno heruvimi" 2Mojsej 26,31

Znaci Bog ne samo sto nezabranuva pravewe na religiozni dela za bogosluzba tuku zapoveda!
 
 


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 20:01
Originally posted by la fille la fille напиша:

Cair, dali poklonuvanjeto na ikoni i nivno baknuvanje ne e eden vid na idolopoklonstvo?
Sepak se poklonuvas na materijalna rabota

По се изгледа дека не си го прочитал внимателно мојот пост јас јасно нагласив дека ние не ја величаме материјата од која е направена иконата туку ликот кој е на иконата


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 22:45
Originally posted by чаир чаир напиша:


По се изгледа дека не си го прочитал внимателно мојот пост јас јасно нагласив дека ние не ја величаме материјата од која е направена иконата туку ликот кој е на иконата


кај виде ти во заповедта...
„не и се поклонувај на материјата, туку на ликот“???

Баш поклонување на ликот, или на материјата, или на БИЛО ШТО ДРУГО, што не е БОГ, се нарекува идолопоклонство... Што тука не е јасно?


-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 22:47
Originally posted by belichka belichka напиша:



,,I mu rece Gospod na Mojsej velejki: Kazi im na sinovite Izraelivi ...Da Mi napravat Svetiliste, od kade ke se javuvam vam;...kade sto ke ti pokazam Jas na planinata ;i obrazecot na skinijata i obrazecot na site nejzini sosudi...Napravi kovceg na svedostvoto, od drvoto sitim....i pozlati go so cisto zlato ...I napravi dva heruvima od zlato, leani i stavi gi od dvata kraja na poklopecot...i tuka nas poklopecot, ke ti se javuvam tebe i otade ke ti zboruvam tebe i za se ke im zapovedam preku tebe na Sinovite Izrailevi..." 2 Mojsej 25,1-22

"i napravi zavesa od sina, crvena i od temnocrvena tkaenina i tkaen vison, a na neka ima izvezeno heruvimi" 2Mojsej 26,31

 


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 23:03
мешаш украси со икони бела... Никој не е против ангелчиња за украс...

-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 23:33
Originally posted by чаир чаир напиша:

По се изгледа дека не си го прочитал внимателно мојот пост јас јасно нагласив дека ние не ја величаме материјата од која е направена иконата туку ликот кој е на иконата
 
Neli osven Isus nemame drug bog...zosto da gi velichime,milioni lugje pravat sekojden dobrini i ostanuvaat kako senki vo pozadina bidejki nesakaat  nikoj da znae za toa.....mislish deka tie lugje se pomalku vredni od svetcite...jas mislam NE


-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 23:53
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by чаир чаир напиша:

По се изгледа дека не си го прочитал внимателно мојот пост јас јасно нагласив дека ние не ја величаме материјата од која е направена иконата туку ликот кој е на иконата
 
Neli osven Isus nemame drug bog...zosto da gi velichime,milioni lugje pravat sekojden dobrini i ostanuvaat kako senki vo pozadina bidejki nesakaat  nikoj da znae za toa.....mislish deka tie lugje se pomalku vredni od svetcite...jas mislam NE

другар читај јас убаво напишав како се пичитуваат и славаат светителите
на крајот од мојот пост пишува дека црквата ги осудува сите оние што иконите прават идоли


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 17.Април.2007 во 23:59
Може за некого нема да одговара споредбава, ама за мене е скроз применлива...

Ако лажеш, тоа не е лага, туку заобиколување на вистината.
Ако крадеш, не си украл, туку си се послужил со тоа што било достапно.
Ако оговараш, не оговараш, затоа што ти и во лице БИ ИМ го кажал тоа.
Ако идолопоклонствуваш, не идолопоклонствуваш, туку ги „славиш“ хероите...

Зар ова не е цело време тактиката на Лукавиот???


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:15
Eve prashanje do CHAIR...dali ako pravoslavnite ne se molat na ikoni pravat grev...Ako samo na Isus se molat..gi pravi li toa pomalku pravoslavni

-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:21
читај во мојот пост има напишано и за тоа е напишано што кажале светите оци на седмиот вселенски собор

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: orto
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:27

СВЕТЕ ИКОНЕ, СВЕТИ КРСТ, СВЕТЕ МОШТИ

 

 

Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ; осим тога у Цркви се клања Крсту као каквом " идолу ", а исто тако и моштима светитеља. То је идолопоклонство, и директан грех против друге Божије заповести - кажу секташи. Оваквих се приговора Црква доста наслушала у својој историји - па ипак посветимо им мало пажње!

Кажимо на самом почетку да друга Божија заповест не забрањује прављење ликова и сликање слика, већ њихово обожавање.клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој " (2Мој. 20.4-5). Православни хришћани се тога држе, и они не обожавају никога и ништа осим Господа Бога. Чујмо најпре шта каже друга Божија заповест: " Не прави идола нити каква лика од онога што је горе на небу, или доле на земљи, или у води испод земље. Немој им се

Када би се ова заповест схватила буквално - настао би општи хаос. У таквим околностима би сваки биолог, сликар, фотограф, вајар, луткар,... - био велики грешник. Албуми са нашим сликама представљали би скуп " идола ", а телевизију и да не спомињемо. Личних докумената не би било, а новине би штампале само сувопарне текстове.

Па како онда схватити ову заповест?! Просто - довољно је обратити се Библији, и ето одговора. У образложењу ове заповести Бог каже: " Немојте градити себи идола ни ликова резаних, нити ступова подижите, ни камења са сликама мећите у својој земљи да му се клањате; јер сам ја Господ Бог ваш " (3Мој. 26.1); и даље: "... посрамиће се они који се уздају у лик резани, који говоре ликовима ливеним: ви сте наши богови " (Иса. 42.17 ; 44.9-17 ; 45.20 ; 46.6-7 ; итд.).

Дакле, Господ Бог изричито забрањује да било ког, или било шта обожавамо и клањамо му се као Богу. Само то, и ништа више! А Црква тако нешто никада није учила или радила. Никада Она није неку личност или неки предмет ставила изнад Бога, испред Бога, или уместо Бога! Сетимо се још нечега - у Библији постоје директне Божије наредбе да се праве кипови, и иконе за потребе богослужења! Ево и тих места у Св. Писму:

  • Бог наређује да се начине две статуе анђела (херувима) у Храму Божијем:
    (2Мој. 25.18-22 ; 1Књ. Дн. 28.18 ; 1Књ. Цар. 6.23-29 ; 8.6-7)
  • Бог наређује да се ураде резани ликови у Храму:
    (1Књ. Цар. 6.29-35 ; 7.29,36 ; 2Књ. Дн. 3.7)
  • Бог наређује да се извезу ликови анђела на порфирној завеси светилишта:
    (2Мој. 26.31 ; 2Књ. Дн. 3.14)
  • Бог наређује да се извезу ликови анђела на десет завеса шатора:
    (2Мој. 26.1 ; 36.8)
  • Бог показује Мојсију слику Свога Храма и свега што је у њему:
    (2Мој. 25.9,40)
  • У самој Небеској Цркви налазе се кипови анђела, као и резани ликови:
    (Јез. 41.18-26)

Дакле, Бог не само што не забрањује коришћење религиозних слика за богослужбене потребе, већ, напротив - наређује! Стога, поистовећивање св. икона са " идолима " било би заиста неразумно, и чак шта више, велики грех. Јер ми православни не обожавамо св. иконе, нити се молимо икони као парчету дрвета или папира. Православни верници се моле пред иконом, као симболу личности која је визуелно представљена на њој. Они поштују иконе као благословене представе једног живог Бога - Његових анђела, светитеља и мученика који су, као што смо видели, наши пријатељи и заступници (Отк. 5.8 ; 8.3-4). Ми уснама целивамо лик светитеља, а нашим мислима и срцима целивамо правог светитеља као живу и стварну личност у Небеској Цркви.

Оно што је записано у Јеванђељу, то је представљено нашим очима, и у боји, насликано на зидовима храма, или на дрвету или у облицима неке друге материје. Оно што се читањем приказује ушима, то се исто приказује гледањем нашим очима.

Из Св. Писма видимо да је Бог понекад чинио чуда кроз мртве, без животне:

  • кроз дрвени Мојсијеви штап: (2Мој. 7.17 ; 8.17 ; 9.3 ; 17.5-6)
  • кроз бакарну змију: (4Мој. 21.6-9)
  • кроз Јелисејеве мошти: (2Књ. о Цар. 13.21)
  • кроз Христове хаљине: (Мт. 9.20-22)
  • кроз Петрову сенку: (Д. ап. 5.15)
  • кроз иловачу и бању Силоамску: (Јн. 9.6-7)
  • кроз убрусе и појасе ап. Павла: (Д. ап. 19.11-12)

Стога, зашто и даље сумњати у чудотворне моћи св. икона, св. крста. или св. моштију? Историјско искуство Цркве, као и њено Предање то очигледно потврђују!

На крају узмимо у обзир и то да, до Христовог доласка, Бога нико никад није видео, и да је Бог тек у лику Господа Исуса Христа узео људску природу (Јн. 1.14 ; 14.9). Због тога Богочовека Исуса Христа оправдано можемо визуелно представити у Његовом људском облику. 787- ме године, на седмом васељенском сабору, цела Црква је прихватила ово учење, и донела коначну одлуку у погледу достојног поштовања икона. А било би заиста Богохулно и неукусно да лик Господа Исуса Христа, Богородице, апостола, анђела, и свих светитеља називамо " идолима ".

Свети Крст - Ап. Павле " плачући говори о многима који живе као непријатељи крста Христова " (Флпљ. 3.18). Заиста, и дан данас многи од секраша отворено се јављају као крстоборци и противници видљивом одавању почасти св. крсту - " Јер је реч о крсту лудост оника који гину ..." (1Кор. 1.18).

Ми ћемо се држати речи ап. Павла: " А ја, Боже сачувај, да се чим другим хвалим осим крстом Господа нашега Исуса Христа " (Гал. 6.14) - јер је за нас Крст Христов и симбол и средство спасења.

Шта рећи за оне који тврде да " верују " у Христа, а одбацују да одају видљиву почаст Знаку Сина Божијег - св. крсту. Какви су то " хришћани " када свесно одбацују ношење Крста, или не дај Боже да га још целивају? Њихов став је да они Крст Господњи носе у својим срцима, и то је сасвим довољно! Добро, то је лепо и за сваку је похвалу - али кријући у себи Крст, а не одајући му видљиву почаст, ви као да се стидите што сте хришћани. Друго, није баш тачно да је Крст Христов невидљив, јер Св. Писмо говори и о видљивом Крсту као Знаку Сина Човечијег - који се јавно показао на Голготи (Јн. 19.17); и који ће се поново показати, на небу, када Господ дође у свој својој слави (Мт. 24.30). Хоћете ли се и тада стидети св. крста? Видети и ове цитате:(Флпљ. 2.8 ; Еф. 2.16 ; Кол. 2.14).

Навашћемо даље нека места из Старог Завета која би се могла схватити као праслика Крста:

  • Када је Јаков благосиљао Јосифове синове, Јефрема и Манасију, стицај околности био је такав да је тај благослов изречен под знаком крста, јер је Јаков при благосиљању ставио једну руку преко друге (1Мој. 48.13-19). Да ли је то био баш пуки случај да благослов овог пута дође кроз знак крста, или је то био предзнак, да ће кроз крст доћи благослов целом свету?
  • Ап. Павле прелазак Израиља преко Црвеног мора тумачи као праслику св. тајне крштења (1Кор. 10.1-2). Наиме, да би се вода раздвојила, Мојсије је пружио своју руку ка мору у једном, директном, правцу, а када је Израиљ прешао, он је по заповести Божијој опет пружио руку ка мору да би се вода саставила, али сада је то учинио у попречном правцу. На тај начин несвесно учињени знак крста био је предслика спасења.
  • Први ратни сусрет Израиљаца са Амаличанима текао је следећим током - док се Мојсије на гори молио Богу раширених руку, Израиљци су побеђивали. Чим би их спустио, од умора, побеђивали су Амаличани (2Мој. 17.11-13). Раширене Мојсијеве руке, у односу на његово тело, такође су биле предслика крста Христовог, и извор Израиљске победе. Из Св. Предања знамо још нешто:
  • Пред одсутну битку са својим супарником Максентијом (312- те год.) цар Констатин је у сну добио поруку да на штитове и заставе стави знак Крста, а речи које је чуо гласиле су " Овим побеђуј ". Испунивши то, Констатин је победио и ушао у Рим.
  • Из историје Цркве зна се да су стари хришћани имали више својих символа који су у оно време били тајни знаци распознавања. Један од таквих је била риба, а зна се и зашто - На грчком језику риба се каже " ИXТИС " - Исус Xристос Теу Иос Сотир - Исус Христос Божији Син Спаситељ! А зар је тај символ био неки грех пред Богом? Није - јер он у суштини изражава главну истину хришћанства! Па зашто би онда и Крст, као предмет (символ), и знак Крста којим се осењујемо био грех?! Јер, када на себи руком начинимо знак Крста ми тим покретом изражавамо цело своје хришћанско веровање - на символички начин. Три састављена прста једне шаке символички нам означавају нашу веру у једносушну и нераздељиву Свету Тројицу. Тим више, и тим потпуније што чинећи знак Крста изговарамо: " У име Оца, и Сина, и Светога Духа. Амин "!

У осталом, и секташи, сви од реда, имају неки спољашњи знак своје молитвености. Обично, и најчешће седећи зажмуре, ставе руке међу колена и дубоко се замисле, или изговарају своју слободну молитву.

Нама Св. Предање изричито казује да су још најранији хришћани имали обичај да се осењују знаком Крста, па стога то радимо и ми. А секташи нека нам одговоре на основу чега они то заснивају знак своје молитвености?!



-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: orto
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:29
Originally posted by orto orto напиша:

СВЕТЕ ИКОНЕ, СВЕТИ КРСТ, СВЕТЕ МОШТИ

 

 

Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ; осим тога у Цркви се клања Крсту као каквом " идолу ", а исто тако и моштима светитеља. То је идолопоклонство, и директан грех против друге Божије заповести - кажу секташи. Оваквих се приговора Црква доста наслушала у својој историји - па ипак посветимо им мало пажње!

Кажимо на самом почетку да друга Божија заповест не забрањује прављење ликова и сликање слика, већ њихово обожавање.клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој " (2Мој. 20.4-5). Православни хришћани се тога држе, и они не обожавају никога и ништа осим Господа Бога. Чујмо најпре шта каже друга Божија заповест: " Не прави идола нити каква лика од онога што је горе на небу, или доле на земљи, или у води испод земље. Немој им се

Када би се ова заповест схватила буквално - настао би општи хаос. У таквим околностима би сваки биолог, сликар, фотограф, вајар, луткар,... - био велики грешник. Албуми са нашим сликама представљали би скуп " идола ", а телевизију и да не спомињемо. Личних докумената не би било, а новине би штампале само сувопарне текстове.


значи одиме постапно , читај внимателно аџија и сите кои сте против ЦРКВАТ ХРИСТОВА Wink


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:31
Originally posted by чаир чаир напиша:

Според преданието кое е признаено од Седмиот вселенски собор, самоиот Господ Исус Христос му го пратил својот неракотворен лик на Авгар Едескиот кнез.                  



Ова ми е најнебулозниот дел од целиот пост на Чаир... Како може, СЕДМИОТ (ееееј, не првиот, не вториот, не петтиот, туку седмиот, замислете!) Вселенски собор, одржан цели 787 години по Христос, односно на нас ни е поблиска годината на откривањето на Америка отколку СЕдмиот Собор што му е БЛИЗОК до Христос, НЕКОЈ СТАРЕЦ, да се сети дека имало таму некоја икона од ИСУС?

Знаете многу добро, дека ваква теза ПАЃА во вода при секое научно (односно фактографско) истражување... А знаете дека Христијанството не е спротивно на фактите и науката, туку нивни исполнител до ЈОТА!


-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:33
Originally posted by orto orto напиша:

СВЕТЕ ИКОНЕ, СВЕТИ КРСТ, СВЕТЕ МОШТЕ

Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ; осим тога у Цркви се клања Крсту као каквом " идолу ", а исто тако и моштима светитеља. То је идолопоклонство, и директан грех против друге Божије заповести - кажу секташи. Оваквих се приговора Црква доста наслушала у својој историји - па ипак посветимо им мало пажње!

Кажимо на самом почетку да друга Божија заповест не забрањује прављење ликова и сликање слика, већ њихово обожавање.клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој " (2Мој. 20.4-5). 

Када би се ова заповест схватила буквално - настао би општи хаос. У таквим околностима би сваки биолог, сликар, фотограф, вајар, луткар,... - био велики грешник. Албуми са нашим сликама представљали би скуп " идола ", а телевизију и да не спомињемо. Личних докумената не би било, а новине би штампале само сувопарне текстове.

Православни хришћани се тога држе, и они не обожавају никога и ништа осим Господа Бога.



-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:33
Originally posted by orto orto напиша:

Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ;



Одма во првата реченица ти најдов грешка....

Не ја обвинуваат сектите Црквата, туку Црквата ги обвинува еретиците дека се идолопоклоници со поклонување на иконите... Конташ?


-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:35
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by orto orto напиша:

Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ;



Одма во првата реченица ти најдов грешка....

Не ја обвинуваат сектите Црквата, туку Црквата ги обвинува еретиците дека се идолопоклоници со поклонување на иконите... Конташ?

Не протестанту -прочитај го мојов пост до крај  за ТИ ДА СКОНТАШWink


-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:39
Ма тој што си ја има мувата мора да си ја ишка... LOLLOLLOLLOL Може до утре да постирате, нема да докажете дека иконопоклонството не е идолопоклонство... Златно теле, во модерна верзија... CryCryCry


-------------


Постирано од: orto
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:42
Никој не си ја ишка мувата на капата , само со тешко срце , сакаме да убедиме еден ОТПАДНАТ БРАТ од ХРИСТА , и сакаме да го вратиме и присоединиме кон Светата Соборна и Апостолска Црква Smile 

-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 00:56
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by чаир чаир напиша:

Според преданието кое е признаено од Седмиот вселенски собор, самоиот Господ Исус Христос му го пратил својот неракотворен лик на Авгар Едескиот кнез.                  



Ова ми е најнебулозниот дел од целиот пост на Чаир... Како може, СЕДМИОТ (ееееј, не првиот, не вториот, не петтиот, туку седмиот, замислете!) Вселенски собор, одржан цели 787 години по Христос, односно на нас ни е поблиска годината на откривањето на Америка отколку СЕдмиот Собор што му е БЛИЗОК до Христос, НЕКОЈ СТАРЕЦ, да се сети дека имало таму некоја икона од ИСУС?

Знаете многу добро, дека ваква теза ПАЃА во вода при секое научно (односно фактографско) истражување... А знаете дека Христијанството не е спротивно на фактите и науката, туку нивни исполнител до ЈОТА!


И тоа го пишува во мојот пост
кога престанале гонењата на верата Исусова бочнал да се зголемува квантитететот но да се намалува квалитетот
било решено на седмиот вселенски собор зошто тогаш се појавила потреба за тоа тогаш се појавила ереста царот Лав III Исавријанец во 726 год започна да ги оспорува иконите


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: rome
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:01
Dobro be chair si informiran za ikonite da tie se slika kako shto na deneshen den imame sliki od familijata,no netreba klanjanje i molitvi do niv so toa Bog se luti,i nemi veli ne se molat na ikoni koga samite popoj se molat na ikonite i im velat na narodot.i so drugo edna stvar se poklonuvaat pred ikoni je pari ostavaat na niv i se prekrstuvaat pred niv a kolku luge go praat toa od na Hristos ikonata

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:06
Originally posted by rome rome напиша:

Dobro be chair si informiran za ikonite da tie se slika kako shto na deneshen den imame sliki od familijata,no netreba klanjanje i molitvi do niv so toa Bog se luti,i nemi veli ne se molat na ikoni koga samite popoj se molat na ikonite i im velat na narodot.i so drugo edna stvar se poklonuvaat pred ikoni je pari ostavaat na niv i se prekrstuvaat pred niv a kolku luge go praat toa od na Hristos ikonata

оставањето пари не е за светителот туку тоа е донација за црквата на светителите не им треба ништо материјално а за митови јас јасно напишав што треба потикнува кај нас иконата


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: rome
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:19
chair edno prashanje koga ke ja napraat mother terreza svetec obavezno ke napraat i ikona dali je tochno da se molime preku nea na nashiot Gospo?

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:27
Originally posted by rome rome напиша:

chair edno prashanje koga ke ja napraat mother terreza svetec obavezno ke napraat i ikona dali je tochno da se molime preku nea na nashiot Gospo?

Мајка тереза сега римокатолиците ја прогласија за beatifikus(блажена) кога ке ја направат сцетителка сварно незнам во православиот свет обично се чака Бог да ја прослави со нетрулежно те со миротечнир.
а кога ке ја направат светителка сигурно ке и направат и икона а за тоа далитреба да се молиме веке еднаш пишував нама да се повторувам


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:35

Наградно прашање: Како точно гласи стихот наведен подоле?

 
  • а. "Но доаѓа часот, и веќе настапи, кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото во дух и вистина, зашто Таткото сака такви поклоници. Бог е Дух, и оние кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат во дух и вистина." Јован 4:23
 
или
 
  • б. "Но доаѓа часот, и веќе настапи, кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото пред икона и со запалена свеќа, зашто Таткото сака такви поклоници. Бог е Икона, и оние кои Му се поклонуваат, треба да Му се поклонуваат пред икона и со запалена свеќа." Јован 4:23 Smile
 
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 01:40
прочитај го мојот прв поста и во него јасно пишува како се почитуваат икони и како се слават светителите

-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: rome
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 02:02

Evangelos so kakvo razmisluvanje ti dojde do ova tumachenje na jovan 4;23 za so sveshtite,a golema kazna Bog pishi ima za oni koi si priklavaat ili odzemvaat od Svetoto Pismo.75 posto od pravoslavnata tradicija idi od egipitski metologia i babalonian mistika ,ova je fakt pouchi i razmisli.Biblijata veli baraya vistinata od se srce i vistinata ke te oslobodi.



-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 02:02
Најголем авторитет што се однесува до иконите и ставот на православните кон нив е свети Јован Дамаскин. Оној што сака да дозне нешто повеќе за ова би требало да ги прочита неговите дела.

-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: rome
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 02:13
Bronhi ne ni trebaat drugi knigi da ni kazat za Gospo dosta je Biblijata,oti sekoj moze i ima drugi dodavani i izmisleni knigi.Go velam ova oti nie ke bideme osudeni so Zborot na Boga od Biblijata a ne so drugi pisheni i izmisleni prikazni.Shto ke mu rechish na Gospo ko ke te sudi ,ami vo ovaa kniga pisheshe vaka taka?ami koga Gospo ke ti rechi neti trebashe nikja kniga odsven Biblijata shto ke mu rechite.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 02:19
Originally posted by rome rome напиша:

Bronhi ne ni trebaat drugi knigi da ni kazat za Gospo dosta je Biblijata,oti sekoj moze i ima drugi dodavani i izmisleni knigi.Go velam ova oti nie ke bideme osudeni so Zborot na Boga od Biblijata a ne so drugi pisheni i izmisleni prikazni.Shto ke mu rechish na Gospo ko ke te sudi ,ami vo ovaa kniga pisheshe vaka taka?ami koga Gospo ke ti rechi neti trebashe nikja kniga odsven Biblijata shto ke mu rechite.


Извини, но навистина ме насмеа. Кој го одреди канонот на книгите коишто ќе ја сочинуваат Библијата? Зарем тоа не беа Вселенските собори = светите отци кои работеа под закрилата на Светиот Дух!?
Извини, не е културно, но морам да те прашам: rome од која секта си?

П.С. Те молам, пишувај кирилица,не јади букви и нека биде на што политературен македонски јазик, а не на дијалект поубаво ќе се разбереме. Благодарам.


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: rome
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 02:34
bronhi izvini zaborajv da ti kazqam Isus mu reche na nikodimus vazi i za nas YOU MUST BE BORN AGAIN znachi mora da si Duhovno preroden za da me razberish ali neje vazno i ti si chedo na BOG golema ljubov od mojata familija do tebe a za kirilica komputerot ne mi pishi i za makedonski probvam no malce mi je krshen jazikot oti sum izlezena od tamu od 11 godini no sepak se trudam da pishuvam na nashe.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: Bronhi
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 02:52
Originally posted by rome rome напиша:

bronhi izvini zaborajv da ti kazqam Isus mu reche na nikodimus vazi i za nas YOU MUST BE BORN AGAIN znachi mora da si Duhovno preroden za da me razberish ali neje vazno i ti si chedo na BOG golema ljubov od mojata familija do tebe a za kirilica komputerot ne mi pishi i za makedonski probvam no malce mi je krshen jazikot oti sum izlezena od tamu od 11 godini no sepak se trudam da pishuvam na nashe.


Крстен сум, така што СУМ ПОВТОРНО РОДЕН, а што се однесува до компјутерот оди во Контрол панел, Региони и јазици, во делот јазици, додади покрај англиска и македонска тастатура и ќе можеш да пишуваш и на македонски. За промена на тастатурите односно на јазикот користи Shift и Alt истовремено. Промената ќе ја видиш во долниот десен агол каде En ќе се промени во Мк.
    Христос Воскресе!


-------------
Земете БРОНХИ полесно се дише


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 09:05
Orto, што сакаш да кажеш, дека не сум Христијанин? И пази која ти е причината... затоа што не верувам во иконите???? ConfusedConfusedConfused

Знаеш ли што е Символот Верују? Знаеш ли зошто го воспоставиле раните „Отци“? Зар не како тест, секој што го прифаќа да се смета за брат, а секој што го отфрла да се смета како неверник... И сега како можеш ти мене да ме обвинуваш за нешто за кое Црковните Отци не ме обвинвуаат? бидејќи го исповедам Никејското Вероисповедање...


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 09:09
избришани се постови од rome i bronhi...

држете се до темата, а упатства за кирилица итн., по ЛП!


-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 09:56
скоро во секоја православна куќа си постои т.е си чуваат икона на светецот чија слава ја слават на пр. на Св.Никола, као чувар на куќата бил...ова се граничи и со суеверие.


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:13
Ete vo mojata nema,nemalo nikogash ni vo na baba miWinkpa ni kaj moi rodnini ne sum videlaBig%20smile

-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:18
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

скоро во секоја православна куќа си постои т.е си чуваат икона на светецот чија слава ја слават на пр. на Св.Никола, као чувар на куќата бил...ова се граничи и со суеверие.
 
i pak, zar znaes sto e sueverie a sto e da cuvas doma ikona....Confused


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:20
како да знаев кој ке ме цитира Big%20smileLOL
ахам, знам што суеверие, е ама ме читаш...мислат дека Св.Незнам Кој им е чувар на куќата Wink


-------------


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:22
Абе Белла нас протестантите не мислат за подолни од нивLOLпопримитивни,демек суеверни,чуваме икони,се занимаваме со  молитви и триста чуда спрема светцитеLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL

-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:27
не, таман работа...подолни од нив?!? е ако некој вака размислува што верник ке да беше...јој сите сме исти, ок, само не размислуваме исто..што треба јас секогаш кога ке видам дека некој не се согласува со изворното христијанство да мислам дека ме смета за понизок ранг...башка јас не пишувам за работи на кои немам посведочено..конкретно за икониве, значи мене ама ич не ме тангира дали некој ке се моли ке пали свеки или ке мисли дека Св.Тој и Тој е чуварот на неговите деца , куќа, АМА дека тоа за мене а верувам и по други критериуми е суеверие (во најмала рака) Е...Wink башка како што може беличка од еден пост да изврти суштина тоа е чудо неверојатно Wink
скоро во секоја православна куќа си постои т.е си чуваат икона на светецот чија слава ја слават на пр. на Св.Никола, као чувар на куќата бил...ова се граничи и со суеверие. еве го мојот пост! и тоа бил одговорот на прашањето ЗОШТО ГО ЧУВАТЕ НА ИКОНА ИЛИ ГО СЛАВИТЕ СВЕТИ НИКОЛА - - ЧУВАР НА ДОМОТ И НА СЕМЕЈСТВОТО Big%20smile (ако више идеме во детали мајка мие една од тие која си го чува како заштитник па да не треба да ја сметам сопствената мајка за понизок ранг..или толку знаат луѓево зошто чуваат икони или не им е ни гајле, битно они прават нешто и се чувствуваат ‘заштитени‘ Ouch


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:31
lele beleg,

zosto so vakvi predrasudi? pa nikogo od ovoj forum ne go smetam za ponizok ili povisok, samo zatoa sto ne se soglasuva so mene... Kako prvo toa e anti-hristijanski, bidejki site sme Bozji Ceda, a vtoro, moze stavot da ne mi se dopagja, ama da ja ponizuvam licnosta e nesto sosema drugo... Wink


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:45
ако серафимчо  е ОТЕЦ, јас сум прадедо... LOLLOLLOL

-------------


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 10:54
Originally posted by аџија аџија напиша:

ако серафимчо  е ОТЕЦ, јас сум прадедо... LOLLOLLOL
 
Originally posted by аџија аџија напиша:

Тој Отец е наш брат во Христа. Верата од која отпаднавте. Верата од која застранивте во ерес. Сите негови говори за еретиците, се за вас напишани... Не се препознавте? Smile
 
protestantizam LOLLOLLOLLOLLOL


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 13:04
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

  е ако некој вака размислува што верник ке да беше... , 


LOLако е ова за мене јас не сум верникWinkа за темата јас сум православнна ама немам дома икони и на Исус се моламBig%20smile


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 18.Април.2007 во 23:07
Originally posted by beleg beleg напиша:


а за темата јас сум православнна ама немам дома икони и на Исус се моламBig%20smile


па ти си уникат белег... WinkBig%20smile


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 00:13

Белег е право-славна во смисла "правилно ја слави верата"  Clap



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 00:42
Беличка и Чаир, конечно најдов време да ви реплицирам.
Нека ми извинат тие што не сакаат долги постови, но следниве 2 ке бидат долги, ве молам за трпение, сепак има луѓе што ги интересира оваа популарна догма што се вовлекла во христијанството...
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 00:52
Originally posted by belichka belichka напиша:

VTORA ZAPOVED

Ovaa zapoved glasi: ,, Nepravi za sebe idol, nitu kakva slika na ona, sto e gore na neboto, dolu na zemjata i sto e vo vodata, pod zemjata;nemoj da im se klanjas nitu da im sluzis, oti Jas sum Gospod, Bog tvoj'' 2 Mojsej 20,4-5

ovaa vtora zapoved e logicno prodolzenie na prvata. Prvata zapoved go zabranuva mnoguboshtvoto, a vtorata idolopoklonstvoto.

Dali ovaa zapoved im zabranuva na lugeto da pravat bilo kakvi sliki i idoli ? Ako zabranila togas, ne se teski gresnici samo pravoslavnite. tuku i site astronomi, sto go slikat neboto, zvezdi, meteori, asteroidi, sonca mesecini ...., bidejki direktno e receno nepravi bilo kakva slika na ona sto e gore na neboto...
tuka se vbrojuvaat i biolozite koi slikaat sekakvi zivotinki...........
i ne samo ovie pogore tuku i evreite koi ja imaat davidovata zvezda, muslimanite polumesecinata so zvezda, ili go slikaat Homeinite....i mnogu drugi...
 

Ако ја видиме предходната и следната заповед, и ако го разгледаме контекстот во кој се дадени 10те Божји заповеди ќе видиме дека Бог не не спречува од уметност и од сликање, туку не спречува сликите да ги користиме при нашето обожавање на Бог.

Втората Божја Заповед не се однесува на создавање на други Богови, зашто тоа е регулирано со правата заповед.

Втората Божја заповед се однесува на недозволен приод кон вистинскиот Господ Бог.


,,I mu rece Gospod na Mojsej velejki: Kazi im na sinovite Izraelivi ...Da Mi napravat Svetiliste, od kade ke se javuvam vam;...kade sto ke ti pokazam Jas na planinata ;i obrazecot na skinijata i obrazecot na site nejzini sosudi...Napravi kovceg na svedostvoto, od drvoto sitim....i pozlati go so cisto zlato ...I napravi dva heruvima od zlato, leani i stavi gi od dvata kraja na poklopecot...i tuka nas poklopecot, ke ti se javuvam tebe i otade ke ti zboruvam tebe i za se ke im zapovedam preku tebe na Sinovite Izrailevi..." 2 Mojsej 25,1-22

"i napravi zavesa od sina, crvena i od temnocrvena tkaenina i tkaen vison, a na neka ima izvezeno heruvimi" 2Mojsej 26,31
[/QUOTE]
 

Беличке, сакаш да кажеш дека со оваа заповед, Господ му наредил на Мојсеј да направи икони во Неговото светилиште?

Ако е така, тогаш зошто не му заповедал да направи икона од, на пример праведнот Авраам? Зарем не потекнуваат Евреите од Авраам? Зарем не е тој таткото на верата за нив? Зарем Бог не го нарекува него пријател? Зарем нему ги дава на него прв Своите ветувања?

Зарем не го почитувале многу евреите Авраам?

Тогаш зошто Бог не им заповедал да си направат икона од него? Или од праведниот Јов? Или од праведниот Ное?

Ако ковчегот на сведоштвото, завесата и херувимите биле икони, тогаш зошто свештениците не им се клањале, зошто не им палеле свеќи?

Не, сестричке моја, тоа не биле икони.

Сите тие инструкции се однесувале за Светилиштето, местото од каде што Бог комуницирал со Својот народ, од ослободувањето од Египет, до смртта на Месијата.

Имено, поради гревот, тој непожелен монструм кој се испречил меѓу Бог и луѓето, се до смртта на Христос Божјите луѓе не можеле дирекно да комуницираат со Бог, туку тоа го правеле преку Светилиштето, и исклучиво преку пролеаната крв на јагнињата, јарците, гулабите итн.

Пред падот во грев, Бог дирекно општел со луѓето. Адам и Ева слободно се шетале во приквечерините со Него во Едемската градина и можеле лице во лице да ја видат Неговата слава.

Но за жал, по падот во грев, единствено првосвештеникот, само еднаш во годината, за време на Пасхата, можел да пристапи до Светината над Светините и тоа исклучиво со пролевање на крв.

Во Светината над Светините (она што вие го викате Сјатаја Сјатих) Бог, со посредство на жртвите привремено го покривал гревот на човештвото, за да го воздржи Својот гнев кон гревот и за да ја одложи осудата до Велики Петок.

На тој ден, кога Христос умре на крстот и го изврши долго очекуваното и долго пророкуваното покривање на гревовите, храмската завеса се раскинала на два дела и со тоа Бог го укина Своето Светилиште на земјата како медиум за Неговото општење со луѓето.

Доаѓањето на гревот преку Адам беше причината поради која беше направено Светилиштето, а излегувањето на гревот преку Христос, на ист начин е причината поради која е укинато Светилиштето.

Не случајно евангелистот Матеј забележува тој скоро и незабележителен детал, дека кога Христос умрел, Храмската завеса се раскинала на два дела, одозгора надоле. Тој со тоа сакал да потенцира дека Бог ја прифати Христовата жртва како доволна за покривањето на гревовите и дека Бог е Тој што го укинува Светилиштето.

Тој му нареди на Мојсеј да биде направено Светилиштето заради гревот, и Тој е Тој што го укинува истото, заради покривањето на гревовите од страна на Неговиот Син.

Благодарение на тоа дело на Бог, ние денес ја уживаме слободата да му се обратиме дирекно на Бог во нашите молитви и благодарности, и дирекно на Бог да ги исповедаме нашите гревови, без посредство на Светилиштето и Свештениците, бидејќи нашиот вечен првосвештеник е Христос, а Тој живее во нас.

Свештениците му служеа на Светилиштето, и бидејќи тоа е укинато, укината е и нивната служба.

Божјоит Новозаветен храм се верниците, и на никој од нив не му е наредено да црта херувими по своето тело или да се облекува со завеси.

Бог на Мојсеј му нареди да го изработи Светилиштето според образецот што му беше објавен на гората и тој тоа послушно го направи.

Во Новиот Завет ние не можеме да прочитаме нешто слично.

На никој од апостолите Бог не му наредил да ги китат своите собиралишта со херувими, завеси или со слики на починати браќа и сестри во верата.

Павле упатил еден куп посланија до црквите во Рим, Коринт, Солун, Колос, Ефес, Галатија, и во ниедно од тие писма тој не им пропишал да изработуваат икони и слични нешта. А наспроти тоа им дал многу други најразлични упатства, кои по рангот на православната црква се многу по неважна работа од иконографијата, иконопоклонувањето и сл.

Ист е случајот и со посланијата на Јован до 7те цркви наведени во Откровението.

Еден професор на богословскиот факултет вели:

"Иконопоклонувањето не е идолопоклонство, туку вистинско христијанство."

Ако тоа било "вистинско христијанство" тогаш зошто апостолите во нивните посленија го заборавиле тоа да го напишат?

Какво христијанство тие ни предале? Лажно?!

Зошто Бог не им наредил на апостолите да ни го предадат тоа "вистинското христијанство", туку таа служба му ја предал на попот Трајче од село Теарце?

Драга Беличкe, драги браќа и сестри во Господа, расудувајте како разумни луѓе и зрели христијани и недозволувајте некој да ви попува и да го воздига својот глас над Божјиот Глас во Светото Писмо.

Со почит,

EvAngelos



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 01:11
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by чаир чаир напиша:

Почитување на светите икони

 

Здраво Чаир Smile

Се надевам дека нема да ти пречи ако додадам малку зелена боја врз твојот пост, бидејќи ќе биде долг, па за да не ти се заморат очите при читањето Wink

Православната црква ги почитува и иконите на светителите, нивните лиови. Зборот икона потекнува од грчкиот јазик и значи слика. Наиконите црквата ги преставува Светата Троица, Богородица, ангелите и светителите. Со иконите ние ги почитуваме они е што се на нив и го оживуваме споменот за нив. Исто како од љубов и спомен ги чуваме сликите од нашите роднини така е нешто и слично со иконите тие се религиски велкани кои не потсетуват на нивното дело и преставуваат многу силен потик за морален живот.

Ако користиш таква споредба, тогаш одговори ми зошто не си ги ставате сликите од религиските великани во албумите каде што ви се и сликите од вашите роднини? Туку ги обесувате по ѕидовите на храмовите, ги урамувате, им палите свеќи, им се поклонувате, им вршите разни метании, и најпосле, црквата терала и тера бизнис со нив?

Зошто не го правите истото и со сликите на вашите роднини?

Зошто ги двоите? Зарем не постои некој ваш роднина или пријател кого сте го љубеле, чие дело го почитувате и кој ви бил мотивација во животот? Зошто тогаш и од него не направите икона и да му се молите, да му палите свеќа, да му се поклонувате и сл. Скраја да е!

Гледајќи ги иконите се потсетуваме на религиозниот и побежен живот на оние кои се преставени на нив но исто така и на нашата грешност па тоа не тера да се огледаме на нив та и ние да ги исполнуваме христијанските добродетели. Навистина човекот може да се моли и без икони но тие подобро ја задоволуваат природа зата што човекот е создаден од душа и од тело па му е потребно нешто видлово кое ке создаде прастава за нештоневидливо, Како може невидливите нешта да бидат претставени со видливи нешта?

Зарем со тоа нема да бидат унаказени и редуцирани нивните атрибути?

Како ќе Го пртставите невидливиот Бог со видлива претстава?

Христовото распетие ја претставува Божјата љубов, но тое ништо не кажува за тоа дека Тој е и Создател или Судија, и уште многу други работи кои ние не можеме да ги ограничиме во неколку закачени слики на ѕидовите на храмовите.

Наместо тоа, Бог ни до дал Неговиот Пишан Збор и таму Тој ни ги претставува Своите невидливи за нас атрибути.

Библискиот слоган гласи: "напишано е", а не "насликано е" !

за да создаде поголемо молитвено расположение.

Молитвата не е некоја медитација која треба да ни создава некое си пријатно расположение. Таа претставува општење или комуницирање на човекот со Бог.

Дали ти чаир кога збориш преку телефон со некој свој пријател истовремено во раката си држиш и слика од него, за подобра комуникација и подобро расположение со него?

Хмм..можеби тоа е и целта на аватарите кои ги имаме тука на форумов, да си правиме икони од себе за подобро дискутирање и подобро форумско расположение.

 Свети Јован Дамаскин вели: Иконата е учител за простите книга за писмените таа му кажува на поклетод толку колку што му кажува звукут на слохот. Иконата е како гнига која ни помага да се сетиме ба Божјите дела и на делата на неговите светители.  

Е со ова "учител за простите" комплетно се сложувам. LOL

Но не и со ова "книга за писмените", бидејќи писмените си читаат од Бибилјата, а не од Иконите.

Зошто да читам од иконата: "Пресвета Богородице - Спаси не",

кога можам да си прочитам во Библијата: "Нема другo име дадено на луѓето под небото, кое тие можат да го повикаат за да се спасат. (Тоа име е Исус Христос.)" или "Еден е посредникот помеѓу Бога и луѓето - Исус Христос".

Незнам за другите, ама јас подобро читам од Библијата, отколку од иконата. Wink

Употребата и почитувањето на иконите ја потврдува Светото Писмо. Самоиот Господ Бог му вели на Мојсеја да го направи ковчегот на заветот кој бил видлива слика за присутноста на невидливиот Бог. Во ковчегот на заветот ба завесите биле направени дава златни херувима кои ја оделувале скенијата од Сјатаја Сјатих. И Соломон кога го изградил храмот поставил два хрувими до ковчегот на заветот.

За ова пишав во репликата за беличка, прочитај го коментарот погоре.

Во Новиот Завет уште појасно се изразува почитувањето на иконите.

LOLLOLLOL Е со ова ме насмеа, ама навистина.

Си го прочитал ли ти Новиот Завет чаир? Ако да, тогаш кажи ми каде пишува дека Христос или Апостолите користеле или почитувале икони?

Зборот "икона" во Новиот Завет се спомнува само на неклку места во Откровението и тоа во сите места, без исклучок, се зборува за иконата на Ѕверот! Еве ви неколку од тие цитати:

"Тој ги заведува жителите на земјата со чудотворните знаци што му беа дадени да ги прави пред ѕверот, велејќи им на жителите на земјата да направат икона на ѕверот, за иконата на ѕверот да прозборува и да бидат убиени оние кои нема да се поклонат пред иконата на ѕверот. " Откровение 13:14-15

"А ѕверот беше фатен, заедно со лажниот пророк кој правеше чудотворни знаци пред него, со кои ги заведе оние..и кои се клањаа на неговата икона" Откровение 19:20

"Ако некој му се поклони на ѕверот и на неговата икона..и самиот ќе пие од виното на Божјиот гнев... и ќе биде мачен оган и сулфур. А димот на нивното мачење ќе се издига во вечни векови, и оние кои му се поклонуваат на ѕверот и на неговата икона не ќе имаат спокојство ни дење ни ноќе. " Откровение 14:9-11

и уште неколку други, но како што кажав, сите без исклучок се однесуваат на иконата на ѕверот, а ако чаир знае некој друг стих во Новиот Завет каде што се збори за некоја друга икона освен иконата на ѕверот нека го наведе тука и јас рака ќе му подадам.

А знаете ли кои ќе бидат заведени од лукавиот и ќе настрадаат поклонувајќи се на иконата на ѕверот? Токму оние кои имаат слабост кон икони, зашто пишано е дека лукавиот ќе дојде како "Ангел на Светлината" и кога можеле многу луѓе да догураат до статус "да ги има на икона", колку повеќе лукавиот, кој е најлукав од сите, на кого и ќе му биде дадено дури и моќ да прави чудотворни знаци, така што лесно ќе ги убеди оние кои се восхитуваат на чуда и кои имаат слабост кон икони дека тој е Ангелот на Светлината, можеби ќе ги убеди дека е Христос Бог.

Мојот братски совет кон вас е: Останете во Словото, во Исусовото учење и не се поведувајте по одлуките на вселенските собори, за да не бидете заведени од лукавиот.

Јас призанвам дека тој е полукав од мене, но знам и дека не по мудар од Оној чие учење го следам!

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Во Новиот Завет ние не можеме да прочитаме нешто слично.

На никој од апостолите Бог не му наредил да ги китат своите собиралишта со херувими, завеси или со слики на починати браќа и сестри во верата.

Павле упатил еден куп посланија до црквите во Рим, Коринт, Солун, Колос, Ефес, Галатија, и во ниедно од тие писма тој не им пропишал да изработуваат икони и слични нешта. А наспроти тоа им дал многу други најразлични упатства, кои по рангот на православната црква се многу по неважна работа од иконографијата, иконопоклонувањето и сл.

Ист е случајот и со посланијата на Јован до 7те цркви наведени во Откровението.

Еден професор на богословскиот факултет вели:

"Иконопоклонувањето не е идолопоклонство, туку вистинско христијанство."

Ако тоа било "вистинско христијанство" тогаш зошто апостолите во нивните посленија го заборавиле тоа да го напишат?

Какво христијанство тие ни предале? Лажно?!

Зошто Бог не им наредил на апостолите да ни го предадат тоа "вистинското христијанство", туку таа служба му ја предал на попот Трајче од село Теарце?

 
Во христијанството иконите со почитуваат уште од почетокот. Ова го потврдуваат многу споменици од првите векови на Христијанството. Според преданието кое е признаено од Седмиот вселенски собор, самоиот Господ Исус Христос му го пратил својот неракотворен лик на Авгар Едескиот кнез. Евангелистот Лука ја насликал првата икона на Пресвета Богородица. Иконите се напѓале по катакомбите, пештерите гробовите на мачениците и на други места каде се собирале христијаните на молитва. За употребата и почитувањето на иконите сведочат многу свети оци и учители на Црквата.

Сведочат само отпадничките идолопоклонски цркви, кои наместо проповедање на евангелието, се занимавале со цртање на икони, и се тепале за нив со други идолопоклоници.

За употребата на иконите можеби сведочат одредени свети "отци" и црковни учители, но не и Христос и Апостолите, не и Новиот Завет како што можевме да видиме погоре.

И покрар многуте сведоштва за почитувањата на иконите имало и такви кои се противеле на тоа. Од историјата на црквата познато е дека борбата против иконоборечката ерес со прекини траела повеќе од 100 год. Иницијатори на борбата биле византиските инператор и мотивите биле различни истотака за да се поткрепи оваа ерес улога имале и павлекијаните и муслиманите за кои почитувањето на иконите било исто со иделопоклонство. Иконоборците се повикувале на втората Божја заповед а борбата ја започнал царот Лав III Исавријанец во 726 год. па ја продожил царот Константин V копронин. Кога на власт дошла царицата Ирина свикала собор во Никеја во 787 кој ја утврдила догмата за почитувањето на иконите. Според одлуката на овој собор не само што е дозволено употребувањето на иконите туку е и на Бога угодно да се почитуваат икони.

Бла бла бла...

Убаво те праша Аџија, зошто токму на седмиот собор? Зошто толку векови подоцна (8век) се утврдува догмата за почитувањето на иконите?

Нели Св. Августин вели да не ја докажуваме верата преку соборите, туку преку Библијата заклучно со зборовите на евангелистите?

А што велат они за иконите?

Апсолутен молк! Ни збор во нивното проповедање, ниту пак во нивната пракса, освен она "иконата на ѕверот" поради која ќе настрадаат токму оние кои имаат слабост на икони.

Ова поклонување не е служење зошто тоа му припаѓа само на Бога, ова е само одавање на чест исто како на крстот на евангелијата и на другите светињи. Почитувањето не се однесува на материјата од која е изработена иконата туку на ликот кој е насликан на таа икона.

Спасението, славата, честа и силата Му припаѓаат само на Господ нашиот Бог Откровение" 19:1

По смртта на царицата Ирина почнала нова борба против почитувањето на иконите која ја предводел царот Лав Ерменецот, донекаде Михаил II и Теофил. Кога починал царот на него мест дошлацарицата Теодора која дошла на местото на нејзиниот малолетен син Михаил. Таа ја укинала борбата против иконите исвикала цобор во Цариград во 842 година. На овој собор биле осудени иконоборците и свечено биле прокламирани одлуките на Седмиот вселенски собор. Во првата недела од велигденскиот пост иконите триунфално биле внесувани во црквите, решено е поради овој акт на победа врз иконоборците првата недела од великиот пост да биде Недела на Православието. Освен цариците Ирина и теодора големи заслуги имаат и: Св. Герман патриарх Цариградаси, папата Св. Гргур II, Св, Јован Дамскин и мн. други. Црквата не ги осудува само оние кои не ги почитуваат иконите ги осудува и оние кои им се поклонуваат како на идоли.

Велиш: "Црквата ги осудувала оние кои не ги почитуваат иконите",

Кажи ми која заповед ја прекршувам за Христос, пардон Smile, за Црквата да ме осудува?

Дали со тоа што не ги почитувам иконите, лажам? крадам? прељубодејствувам? Која заповед ја прекршувам за да бидам осуден?

Да не ја прекршувам случајно Втората Божја Заповед, бидејќи не си правам идоли и слики при моето обожавање на Бог?

Ако така гласи таа заповед (Прави си икони, поклонувај им се и целивај ги) е тогаш признавам грешник сум и тоа непоправлив.

 

Царицата Ирина, царот Лав, Михаил, Теофил, Теодора, Герман, Гргур, Јован Дамскин итн итн...

се читаш ли на кои авторитети се повикуваш?!

Си чул за апостол Јован? Петар? Јаков? Си чул за евангелистите Матеј, Марко, Лука, Јован? Си чул за Галилеецот Исус?

Зошто не се повикаш на нивниот авторитет и да ми докажеш како тие ја оправдувале, почитувале и заповедувале употребата на икони?!

Зарем вашиот свет отец Августин не ви заповеда да не ја докажувате верата по црковните херои, туку по Библијата, заклучно со зборовите на евангелистите?                           

 
И за крај (конечно нели?Smile)
 

Кога Самарјанката го прашала Христос каде да му се поклонува на Бог, дали во локалната планина или во Ерусалим, Христос и одговорил:

"Жено, верувај ми дека доаѓа часот, кога нема да му се поклонувате на Таткото ниту на оваа планина, ниту во Ерусалим...туку доаѓа часот и веќе настапи, кога вистинските поклоници ќе Му се поклонуваат на Таткото во дух и вистина, зашто Таткото сака такви поклоници.

Бог е Дух и оние кои му се поклонуваат, треба да се поклонуваат во дух и вистина." Јован 4:20-24

  • Што значи тоа да му се поклонуваме на Бог во "дух и вистина"?

Во дух значи да не користиме материјални медиуми при нашето општење со Бог.

Ниту икони, ниту некои фетиши и сакрални предмети, ниту бројаници, ниту да бираме специјално место за нашите молитви (Христос вели: влези си во својата соба), без свеќи, без посредници... да се осободиме од сите тие површни работи, и да му дозволиме на нашиот дух да општи со Божјиот Дух.

Во вистина, значи да му се поклонуваме, да го обожаваме, да го проповедаме и да се поучуваме за Бог согласно вистините објавени во Светото Писмо. Да не додаваме никакви човечки преданија врз него, бидејќи Бог е Апсолутна Светлина и не трпи ни дамка темнина во Своите вистини. Малку квас го потквасува целото тесто.

Поздрав Чаир!
EvAngelos


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: orto
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 09:13

СВЕТЕ ИКОНЕ, СВЕТИ КРСТ, СВЕТЕ МОШТИ

 

 

Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ; осим тога у Цркви се клања Крсту као каквом " идолу ", а исто тако и моштима светитеља. То је идолопоклонство, и директан грех против друге Божије заповести - кажу секташи. Оваквих се приговора Црква доста наслушала у својој историји - па ипак посветимо им мало пажње!

Кажимо на самом почетку да друга Божија заповест не забрањује прављење ликова и сликање слика, већ њихово обожавање.клањати нити им служити, јер сам ја Господ Бог твој " (2Мој. 20.4-5). Православни хришћани се тога држе, и они не обожавају никога и ништа осим Господа Бога. Чујмо најпре шта каже друга Божија заповест: " Не прави идола нити каква лика од онога што је горе на небу, или доле на земљи, или у води испод земље. Немој им се

Када би се ова заповест схватила буквално - настао би општи хаос. У таквим околностима би сваки биолог, сликар, фотограф, вајар, луткар,... - био велики грешник. Албуми са нашим сликама представљали би скуп " идола ", а телевизију и да не спомињемо. Личних докумената не би било, а новине би штампале само сувопарне текстове.

Па како онда схватити ову заповест?! Просто - довољно је обратити се Библији, и ето одговора. У образложењу ове заповести Бог каже: " Немојте градити себи идола ни ликова резаних, нити ступова подижите, ни камења са сликама мећите у својој земљи да му се клањате; јер сам ја Господ Бог ваш " (3Мој. 26.1); и даље: "... посрамиће се они који се уздају у лик резани, који говоре ликовима ливеним: ви сте наши богови " (Иса. 42.17 ; 44.9-17 ; 45.20 ; 46.6-7 ; итд.).

Дакле, Господ Бог изричито забрањује да било ког, или било шта обожавамо и клањамо му се као Богу. Само то, и ништа више! А Црква тако нешто никада није учила или радила. Никада Она није неку личност или неки предмет ставила изнад Бога, испред Бога, или уместо Бога! Сетимо се још нечега - у Библији постоје директне Божије наредбе да се праве кипови, и иконе за потребе богослужења! Ево и тих места у Св. Писму:

  • Бог наређује да се начине две статуе анђела (херувима) у Храму Божијем:
    (2Мој. 25.18-22 ; 1Књ. Дн. 28.18 ; 1Књ. Цар. 6.23-29 ; 8.6-7)
  • Бог наређује да се ураде резани ликови у Храму:
    (1Књ. Цар. 6.29-35 ; 7.29,36 ; 2Књ. Дн. 3.7)
  • Бог наређује да се извезу ликови анђела на порфирној завеси светилишта:
    (2Мој. 26.31 ; 2Књ. Дн. 3.14)
  • Бог наређује да се извезу ликови анђела на десет завеса шатора:
    (2Мој. 26.1 ; 36.8)
  • Бог показује Мојсију слику Свога Храма и свега што је у њему:
    (2Мој. 25.9,40)
  • У самој Небеској Цркви налазе се кипови анђела, као и резани ликови:
    (Јез. 41.18-26)

Дакле, Бог не само што не забрањује коришћење религиозних слика за богослужбене потребе, већ, напротив - наређује! Стога, поистовећивање св. икона са " идолима " било би заиста неразумно, и чак шта више, велики грех. Јер ми православни не обожавамо св. иконе, нити се молимо икони као парчету дрвета или папира. Православни верници се моле пред иконом, као симболу личности која је визуелно представљена на њој. Они поштују иконе као благословене представе једног живог Бога - Његових анђела, светитеља и мученика који су, као што смо видели, наши пријатељи и заступници (Отк. 5.8 ; 8.3-4). Ми уснама целивамо лик светитеља, а нашим мислима и срцима целивамо правог светитеља као живу и стварну личност у Небеској Цркви.

Оно што је записано у Јеванђељу, то је представљено нашим очима, и у боји, насликано на зидовима храма, или на дрвету или у облицима неке друге материје. Оно што се читањем приказује ушима, то се исто приказује гледањем нашим очима.

Из Св. Писма видимо да је Бог понекад чинио чуда кроз мртве, без животне:

  • кроз дрвени Мојсијеви штап: (2Мој. 7.17 ; 8.17 ; 9.3 ; 17.5-6)
  • кроз бакарну змију: (4Мој. 21.6-9)
  • кроз Јелисејеве мошти: (2Књ. о Цар. 13.21)
  • кроз Христове хаљине: (Мт. 9.20-22)
  • кроз Петрову сенку: (Д. ап. 5.15)
  • кроз иловачу и бању Силоамску: (Јн. 9.6-7)
  • кроз убрусе и појасе ап. Павла: (Д. ап. 19.11-12)

Стога, зашто и даље сумњати у чудотворне моћи св. икона, св. крста. или св. моштију? Историјско искуство Цркве, као и њено Предање то очигледно потврђују!

На крају узмимо у обзир и то да, до Христовог доласка, Бога нико никад није видео, и да је Бог тек у лику Господа Исуса Христа узео људску природу (Јн. 1.14 ; 14.9). Због тога Богочовека Исуса Христа оправдано можемо визуелно представити у Његовом људском облику. 787- ме године, на седмом васељенском сабору, цела Црква је прихватила ово учење, и донела коначну одлуку у погледу достојног поштовања икона. А било би заиста Богохулно и неукусно да лик Господа Исуса Христа, Богородице, апостола, анђела, и свих светитеља називамо " идолима ".

Свети Крст - Ап. Павле " плачући говори о многима који живе као непријатељи крста Христова " (Флпљ. 3.18). Заиста, и дан данас многи од секраша отворено се јављају као крстоборци и противници видљивом одавању почасти св. крсту - " Јер је реч о крсту лудост оника који гину ..." (1Кор. 1.18).

Ми ћемо се држати речи ап. Павла: " А ја, Боже сачувај, да се чим другим хвалим осим крстом Господа нашега Исуса Христа " (Гал. 6.14) - јер је за нас Крст Христов и симбол и средство спасења.

Шта рећи за оне који тврде да " верују " у Христа, а одбацују да одају видљиву почаст Знаку Сина Божијег - св. крсту. Какви су то " хришћани " када свесно одбацују ношење Крста, или не дај Боже да га још целивају? Њихов став је да они Крст Господњи носе у својим срцима, и то је сасвим довољно! Добро, то је лепо и за сваку је похвалу - али кријући у себи Крст, а не одајући му видљиву почаст, ви као да се стидите што сте хришћани. Друго, није баш тачно да је Крст Христов невидљив, јер Св. Писмо говори и о видљивом Крсту као Знаку Сина Човечијег - који се јавно показао на Голготи (Јн. 19.17); и који ће се поново показати, на небу, када Господ дође у свој својој слави (Мт. 24.30). Хоћете ли се и тада стидети св. крста? Видети и ове цитате:(Флпљ. 2.8 ; Еф. 2.16 ; Кол. 2.14).

Навашћемо даље нека места из Старог Завета која би се могла схватити као праслика Крста:

  • Када је Јаков благосиљао Јосифове синове, Јефрема и Манасију, стицај околности био је такав да је тај благослов изречен под знаком крста, јер је Јаков при благосиљању ставио једну руку преко друге (1Мој. 48.13-19). Да ли је то био баш пуки случај да благослов овог пута дође кроз знак крста, или је то био предзнак, да ће кроз крст доћи благослов целом свету?
  • Ап. Павле прелазак Израиља преко Црвеног мора тумачи као праслику св. тајне крштења (1Кор. 10.1-2). Наиме, да би се вода раздвојила, Мојсије је пружио своју руку ка мору у једном, директном, правцу, а када је Израиљ прешао, он је по заповести Божијој опет пружио руку ка мору да би се вода саставила, али сада је то учинио у попречном правцу. На тај начин несвесно учињени знак крста био је предслика спасења.
  • Први ратни сусрет Израиљаца са Амаличанима текао је следећим током - док се Мојсије на гори молио Богу раширених руку, Израиљци су побеђивали. Чим би их спустио, од умора, побеђивали су Амаличани (2Мој. 17.11-13). Раширене Мојсијеве руке, у односу на његово тело, такође су биле предслика крста Христовог, и извор Израиљске победе. Из Св. Предања знамо још нешто:
  • Пред одсутну битку са својим супарником Максентијом (312- те год.) цар Констатин је у сну добио поруку да на штитове и заставе стави знак Крста, а речи које је чуо гласиле су " Овим побеђуј ". Испунивши то, Констатин је победио и ушао у Рим.
  • Из историје Цркве зна се да су стари хришћани имали више својих символа који су у оно време били тајни знаци распознавања. Један од таквих је била риба, а зна се и зашто - На грчком језику риба се каже " ИXТИС " - Исус Xристос Теу Иос Сотир - Исус Христос Божији Син Спаситељ! А зар је тај символ био неки грех пред Богом? Није - јер он у суштини изражава главну истину хришћанства! Па зашто би онда и Крст, као предмет (символ), и знак Крста којим се осењујемо био грех?! Јер, када на себи руком начинимо знак Крста ми тим покретом изражавамо цело своје хришћанско веровање - на символички начин. Три састављена прста једне шаке символички нам означавају нашу веру у једносушну и нераздељиву Свету Тројицу. Тим више, и тим потпуније што чинећи знак Крста изговарамо: " У име Оца, и Сина, и Светога Духа. Амин "!

У осталом, и секташи, сви од реда, имају неки спољашњи знак своје молитвености. Обично, и најчешће седећи зажмуре, ставе руке међу колена и дубоко се замисле, или изговарају своју слободну молитву.

Нама Св. Предање изричито казује да су још најранији хришћани имали обичај да се осењују знаком Крста, па стога то радимо и ми. А секташи нека нам одговоре на основу чега они то заснивају знак своје молитвености?!



-------------
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 19.Април.2007 во 09:18
Originally posted by orto orto напиша:


Секташи оптужују Цркву да је " прекршила " другу Божију заповест тиме што у богослужбеној пракси употребљава и " обожава " иконе ;



Пак грешка уште во првата реченица...

На ја обвинуваат секташите црквата за иконо/идолопоклонство, туку ЦРКВАТА ги обвинува застранетите еретици.... Капито? Wink


-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:00
OVOJ ADZIJA ---SE SVAKJA NAOPAKU,

ERETICI-CRKVA-CRKVA-ERETICI!

DA RAZJASNIME:

ADZIJA PROTESTANSKATA ERES NITU BILA NITU KE BIDE,CRKVA!        

VASITE PSEVDO-HRISTIJANSKI HARIZMATICARI-PASTORI NITU BILE NITU KE BIDAT - CRKOVNI PASTIRI!

VASITE KUKICKI, SO KLUPICKI---NITU BILE NITU KE BIDAT HRAMOVI ZA MOLITVA NA SVETITE I DOM NA SV.DUH!

RAZBIRAS LI????????????


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:16
E не поп Трајче од село Бродец е устата на Господ... LOLLOLLOLLOLLOLLOL Абе ти стварно се превознесуваш... ама тоа не е ништо чудно, па на крајот на краиштата, фарисеите и свештениците ги каменуваа пророците и го распнаа и Христос, зошто тогаш со нас тие „змиини породи“ би постапувале поинаку? Вие сте од светот, затоа за вас световните морални правила и понатаму важат... не се чудам, бидејќи ти СЕ СИ, ама верник НЕ СИ! Ouch


И не заборавај, темата е идолопоклноството на кривославците што го имаат кон иконите... Wink


-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:25

znaci da povtorime , posto nekoj izgleda ne cita i e zaslepen od omraza prema klirot:


Дакле, Бог не само што не забрањује коришћење религиозних слика за богослужбене потребе, већ, напротив - наређује! Стога, поистовећивање св. икона са " идолима " било би заиста неразумно, и чак шта више, велики грех. Јер ми православни не обожавамо св. иконе, нити се молимо икони као парчету дрвета или папира. Православни верници се моле пред иконом, као симболу личности која је визуелно представљена на њој. Они поштују иконе као благословене представе једног живог Бога - Његових анђела, светитеља и мученика који су, као што смо видели, наши пријатељи и заступници (Отк. 5.8 ; 8.3-4). Ми уснама целивамо лик светитеља, а нашим мислима и срцима целивамо правог светитеља као живу и стварну личност у Небеској Цркви.

Оно што је записано у Јеванђељу, то је представљено нашим очима, и у боји, насликано на зидовима храма, или на дрвету или у облицима неке друге материје. Оно што се читањем приказује ушима, то се исто приказује гледањем нашим очима.



-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:29
Христовата Црква и Апостолите, не познаваат ниту ја признаваат идолопоклонската ерес наречена иконо-поклонство!

-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:48
 sinodikon
na ednata sveta soborna i apostolska crkva

Годишње Богу дужно благодарање, у дан у који смо добили опет Божију Цркву са потврдом догмата православља и са пропашћу злобнога злославља. Следећи пророчким изрекама, идући за апостолским поукама и следујући за јеванђелским повестима, прослављамо дан обновљења. Јер Исаија вели да се "обнављају острва Богу" (Ис 41:ђ, подразумевајући (под тим) Цркве незнабожаца. А цркве су не просто грађевине и украси храмова, него пуноћа (мноштво) православних, који су у њима, и песме и славославља којима они служе Богу. А и Апостол, то исто поучавајући, заповеда да "ходамо у обновљењу живота", и "ако је ко у Христу нова твар", нека се обнавља (Рм 6:4; 2 Кор 5:17). Господње пак речи, показујући пророчко стање (остварење), веле: "Беше празник обновљења у Јерусалиму, и беше зима" (Јн 10:22). Било да је (то зима) духовна, у којој јудејски народ изазиваше буре и немире злочинства против општег Спаситеља, било пак да је она (физичка зима) која променом хладног ваздуха угрожава телесна чула.

А беше, заиста беше и код нас зима, не обична, него она која стварно причињаваше суровост велике злобе. Али нам је процветало рано пролеће Благодати Божијих, у којима смо се окупили да чинимо молитве благодарења Богу за добре жетве, да би смо још више псаламски рекли: "Лето и пролеће ти си створио, сети се овога" (Псал 73:17-18). Јер заиста, непријатеље који ружише Господа (Псал 73:18) и који свето поклоњење Њему у светим иконама обесчастише, и који се погордише и преузнесоше безбоштвом (својим), њих чудесни Бог сруши и разори дрскост отпадништва (њиховог), и Он не презре глас оних који Му вапију: "Сети се, Господе, понижења слугу Твојих, које носим у недрима својим од многих народа, којим нас понизише непријатељи Твоји, Господе, којим понизише наслеђа Христа Твога" (Псал 88:51-52). А наслеђе пак Христово били би они који су смрћу Његовом испуњени и који су Му поверовали проповеђу речи (Божије) и иконичким (ликовним) изображењем, кроз које двоје (проповед и иконе) велико дело Домостроја спасења бива познавано од искупљених: кроз крст и страдања и чудеса Његова (Христова) пре крста и после крста, од којих угледање на Његова страдања прелази Апостолима, а од ових Мученицима, а преко ових стиже до Исповедника и Подвижника.

Тога, дакле, понижења, којим нас понизише непријатељи Господњи, понизише наслеђе Христа Његовог, сетивши се Бог наш умољаван сопственим милосрђем и привољеван молитвама Мајке Његове, а још и апостолским (молитвама) и свих Светих, који су заједно са Њиме и у увредама против икона Он, дакле, оствари касније оно што је данас изволео, и учини други пут оно што је свршио први пут. Јер, први пут, после дугогодишњег времена изругивања и бесчашћа светих икона, повратио је православље самом себи. Сад пак, овај други пут, после безмало тридесет година злостављања, учинио је нама недостојнима ослобођење од тешкоћа, и избављење од невоља, и проглашење православља, и сигурност поштовања Икона, и Празник (икона) који нам доноси све што је спасоносно.

Јер на иконама видимо страдања Господња за нас, крст, гроб (погребење), ад умртвљен и побеђен (васкрсењем), подвиге и венце Мученика, само спасење које је наш Први Подвигоположник и Подвигодавалац и Венцедавац извршио посред земље. Ту свечаност данас празнујемо, у њој се заједнички радујемо и веселимо молитвама и мољењима, и кличемо псалмима и песмама:

"Ко је Бог велики, као Бог наш! Ти си Бог наш, који једини чиниш чудеса" (Псал 76:1415). Оне који су се ругали Твојој слави, Ти си их исмејао; понизитеље Твојих икона и оне који су нападали Твој лик, показао си да су отпадници и хулници. Зато смо благодарни Богу и победи Господа над овим противницима. Борба против иконобораца (иконокласта) и лукавство има други узрок и биће изложено. Одмарајући се после преласка пустиње, задобивши духовни Јерусалим, као одговор на мојсијевску заповест или боље, на Божански позив: на плочи великог камена која је припремљена да прими Писмо, сматрали смо да је праведно да га запишемо у срцу наше браће, и благослов за оне који држе заповести, и проклетство онима који их преступају.

 

Зато говоримо овако:

Онима који долазак Бога Логоса у телу речју, уснама, срцем и умом, писањем и иконама исповедају (признају) вечан спомен!

Онима који знају разлику суштина једне и исте Ипостаси (Личности) Христове, и њој (Ипостаси) придају створеност и нествореност, видљивост и невидљивост, страдалност и нестрадалност, описивост н неописивост; и Божанској суштини приписују нествореност и томе слично, а људској природи признају оно остало и описивост и речју и иконама вечан спомен!

Онима који верују и проповедају Јеванђелски благовесте речи словима, догађаје цртежима (сликама), и да свако (од тога) доприноси једној истој користи: проповед Истине речима и потврду иконама вечан спомен!

Онима који речју освећују (своја) уста, а затим и слушаоце кроз реч (проповед); који знају и проповедају да се кроз часне иконе исто тако освећују очи гледалаца, а ум се њихов уздиже ка богопознању, као и кроз божанствене храмове и свештене сасуде и друге посвећене ствари вечан спомен!

Онима који знају да су: жезал, и таблице, и ковчег и свећњак, и сто, и кадионица, прасликовали и унапред пророковали Пресвету Дјеву Марију Богородицу, и да су ове ствари њена праслика (праобраз), али да уствари она (Богородица) није била то, већ да је она рођена као девојка и остала Дјева после богорођења. Због тога њу још и више представљамо иконично, или у њеним праобразима таквима вечан спомен!

Онима који знају и прихватају пророчанска виђења као она којима је само Божанство дало облик и образ, и који верују даје то хор пророка видео и прорекао, и чврсто држе предање писано и неписано, предано Оцима преко Апостола, и зато живопишу светитеље и поштују их вечан им спомен!

Онима који су сагласни са Мојсијем који говори: "Пазите на себе, јер у дан у који је Господ говорио на Хориву, на планини, ви сте чули глас речи, али нисте видели облик"; и који знају да говоре оно што је право: ако смо нешто видели, заиста смо видели, јер нас је син грома научио: "Онај који је од почетка, кога смо слушали, кога смо видели, и кога смо обожавали очима својим и кога су руке наше додиривале Логоса живота" (1 Јн 1:12), и ово сведочимо". Такође и други служитељи Логоса: "Једосмо и писмо с Њим" (Дап 10:4), не само пре страдања, него и после страдања и васкрсења. Онима дакле који су од Бога примили моћ да разликују забрану законску (Стари завет) и Благодат учења (Нови завет), с једне стране Онога који је, сједне стране у Закону невидљив, а с друге стране, Онога који је у благодати и видљив и опипљив, и зато (због тога) они живопишу (изображавају) и поклањају се ономе што је видљиво и опипљиво.

Пророци како видеше, Апостоли како научише, Црква како је примила, Учитељи како су одогматили, васељена како се сагласила, Благодат како је засијала, Истина како се доказала, лаж како је протерана, Премудрост како се смело исказала, Христос како је наградом потврдио тако мислимо, тако говоримо, тако проповедамо: Христа Истинитог Бога нашег и Његове Светитеље чествујући речима, списима, мислима, жртвама, храмовима, иконама; Њега као Бога и Владику поштујући и клањајући се Њему, а њих ради заједничког (нам) Господа и као Његове верне служитеље чествујући и одајући им односно поклоњење. Ово је вера апостола. Ово је вера Отаца. Ово је вера Православних. Ова вера васељену утврди. И сада ми величамо братски и пријатељски хероје вере, у слави и часној побожности, за коју су се они борили, и ми говоримо:

Германа, Тарасија, Никифора и Методија, њих као истинске архијереје Божије, победнике и учитеље Православља вечан им спомен!





-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:53
Originally posted by C.B. C.B. напиша:

 sinodikon
na ednata sveta soborna i apostolska crkva



Пак грешка уште во првата реченица... Дај пишувај ко што треба те молам:

 sinodikon
na mnogute gresni sekti i anti-apostolska crkva

LOLLOLLOLWink
WinkLOLLOL


-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 00:56
ne evo red od tvoja strana , vaka da se stramotis sebe si!

pocituvaj ni go toa ime so koe se narekuvame sebe si , a i so koe ne narekuva cel svet!

so ova samo pagjas mnogu nisko!Embarrassed


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 01:03
ааааааааааааааааааа болеелооооооооооооо..... па со кое право тогаш душмански нарекуваш други секташи/еретици/чуда фарисеју еден? Мислиш дека духовното мртвило ќе го прикриеш со етикетирање? па тоа е најлесно да го направам, бар за вас има 100 погрдни имиња, ама не личи нели... Wink

А насловот го сменив, затоа што признал или не, ТОА Е РЕАЛНОСТА и би ти било добро еднаш да влезеш малце во реалноста, и да излезеш од средниот век.... ок? Wink


-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 01:07
NE TE VADI , OVA BLEDO-PATETICNO OBJASNUVANJE!

PROCITAN SI!Wink


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 10:28
Abe kakvi vernici ste???Ajde site glasot podole i svrtete go drugiot obrazEmbarrassedHug

-------------


Постирано од: rome
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 10:33
белег добро рече но понекогаш тешко је да се контролираш оти некои не ја свакаат вистината и се праат како да знат.кој да си филмот ке ти пукни со такви,и Христос се нервираше со фарасите.кој што постојат и денес.

-------------
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 10:48
Мудриот Соломон вели: „одговори му на безумникот со безумието негово, за да не мисли дека е многу мудар...“ Човек понекогаш се освестува колку се безумни и примитивни некои негови коментари, тек кога ќе стане „жртва“ на истите...

-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 21:04
ZA RAZUBLICUVANJE NA ERESTA NA IKONOKLASTITE
PROCITEJTE:


http://www.verujem.org/pdf/uspenski_ikonoborci.pdf - http://www.verujem.org/pdf/uspenski_ikonoborci.pdf


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 22:15
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by C.B. C.B. напиша:

 sinodikon
na ednata sveta soborna i apostolska crkva



Пак грешка уште во првата реченица... Дај пишувај ко што треба те молам:

 sinodikon
na mnogute gresni sekti i anti-apostolska crkva

LOLLOLLOLWink
WinkLOLLOL


Верува во единиот Бог, Отец Седржите, творец на небото и на земјата на се видливо и невидливо. И во единиот Господ Исус Христос Син Божји единороден  Кој е роден од Оца пред сите векови.Светлина од светлина вистински Бог од Бог вистински, роден нестворен единосуштен на Оца преку кого се станало. Кој заради нас и нашето спасение слезе од небото и се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек. И беше распнат за наш во времето на Понтиј Пилат и страдаше и беше погребен. И воскресна во третиот ден според писмото и се вознесе на небото и седи одесно на Оца. И пак ќе дојде со слава да им суди на живите и на мртвите и неговото царство не ќе има крај. И во Светиот Дух Господ  Кој живот твори Кој излегува од Оца на кого се поклонуваме и го славиме, заедно со Оца и Сина кој е говорен преку пророците. Во една света соборна и апостолска црква исповедува едно крштение за опростување на гревовите и живот вечен. АМИН!


Никео - Цариградскиот символ на верата е составен на првиот и вториот вселенски собор  325 и 381.  Црквата го објавила како општозадолжителен, завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња. Во овој символ се изложени главните вистини на верата. Според тоа не треба да се дополнува или изменува, тоа го потврдиле оците на петиот вселенски собор, кои по неговото прочитување однодушно изјавиле" Тоа е верата на Апостолите, тоа е верата на оците, во то аверуваме сите ние, во тоа веруваат православните "! Анатема на тој кој поинаку верува!

Пасега ти размисли кој е грешка и кој е еретик 


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 20.Април.2007 во 22:26
па пријателе, јас немам проблем со Никео Цариградското Верују, туку вие, односно овој квази-Синодикон ИМА ПРОБЛЕМ со Символот... па сега ти пази кого ќе слушаш....Wink

-------------


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 15:40
A DA NE IMAS TI MALKU PROBLEM SO KANONITE DONESENI NA SITE TIE SOBORI?

DALI GI PRIFAKJAS SITE TIE ,,GRANICNICI NA VERAT,,?


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 15:49

Some of the earliest Christian paintings in Egypt we have records of were probably those in the catacombs of Karmuz in http://touregypt.net/alexandria/ - Alexandria . Created towards the end of the third century, they no longer exist, but we know something about their theme. At Karmuz, there was a semi-circular apse within the antechamber that probably served as the Christian sanctuary, or chapel. It was adorned with a frieze that depicted the miracles of Christ which prefigured the Last Supper and the Eucharist.  Here, Christ was portrayed enthroned and flanked by Saints Peter and Andrew, who present loaves of bread and fish to him. Left of this, inscriptions identified Christ and the Holy Virgin as being among the guests who witnessed the changing of water into wine at the A%20painting%20from%20the%20Chapel%20of%20the%20Exodus%20at%20Bagawat wedding in Cana. Many of the scenes depict people in nature poses with fluid clothing before woodland backgrounds, a style suggestive of Roman art, particularly with regards to catacombs both in Egypt and in the rest of the Roman world. 

Some of the oldest extant Christian art in Egypt can be found in the area of http://touregypt.net/featurestories/khargachristians.htm - Bagawat in the http://touregypt.net/Kharga.htm - al-Kharga Oasis in the http://www.touregypt.net/magazine/mag01012001/magf3.htm - Western Desert . The paintings in the various chapels and tombs of this region display a notable change from the earlier work in Alexandria, as well as an expansion of the iconographic repertory. Here, the famous http://touregypt.net/featurestories/khargachristians.htm - Chapel of the Exodus , dating to the fourth century AD, is so called because of its graphic representations of the Hebrew Exodus to the Promised Land under Moses. Within the center of the copula ceiling of the chapel birds weave amongst networks of vine branches, a motif originating in the east but adopted by the Roman world and used A%20painting%20from%20the%20copula%20in%20the%20Chapel%20of%20Peace%20at%20Bagawat%20-%20Noahs%20ark extensively in Christian monuments, such as the mausoleum of St. Constantia in Rome (also dating to the fourth century). Other scenes in the chapel, most often rapidly sketched, include Old Testament themes such as  the sacrifice of Abraham, Daniel in the lions' den and Noah's ark, among others. 

Another building in the region ( http://touregypt.net/featurestories/khargachristians.htm - Bagawat ), known as the http://touregypt.net/featurestories/khargachristians.htm - Chapel of Peace and dating to the fifth century, depicts large, hieratic figures arranged in perfect order. Though a Christian monument, Old Testament scenes are predominate. For example, among these works are portrayals of Adam and Eve after their sin, the sacrifice of Abraham, Daniel in the lions' den, Jacob, Noah's ark and the annunciation symbolizing the new covenant between God and his people.

As Christianity spread south along the http://touregypt.net/magazine/mag05012001/magf4a.htm - Nile River , the oldest places of worship were often established in what was once http://touregypt.net/featurestories/temples.htm - pharaonic temples , though only occasional remains of the paintings on their wall may still be observed. These places of pagan worship that were converted to Christian use included temples at http://www.touregypt.net/Philae.htm - Philae , http://www.touregypt.net/featurestories/abydos.htm - Abydos , http://www.touregypt.net/featurestories/bahri.htm - Deir al-Bahri , http://www.touregypt.net/dendera.htm - Dandara , http://www.touregypt.net/lxtmpl.htm - Luxor , http://www.touregypt.net/karnak.htm - Karnak , http://www.touregypt.net/featurestories/habu.htm - Madinat Habu as well as http://touregypt.net/featurestories/sabua.htm - Wadi al-Sebua further south in http://touregypt.net/historicalessays/nubia.htm - Nubia , among others. 

Theodosia%20flanked%20by%20St.%20Colluthus%20and%20St.%20Mary
Theodosia flanked by St. Colluthus and St. Mary

However, some of the oldest surviving Christian art  may be found at http://touregypt.net/featurestories/antinoe.htm - Antione , where the Lady Theodosia had herself depicted in her funerary chapel with her arms outstretched in the attitude A%20Coptic%20Icon%20from%20Antione of prayer. She is flanked by St. Colluthus and St. Mary, who were both natives of he Antinoe area. Here again, the style is quite different then earlier examples of Christian art. Theodosia's high social status is portrayed by her ornate garments with woven decorations as well as the general sumptuousness of her monument. Also depicted is Christ, represented between two angles. These images appear before animal and vegetal backdrops. The poses and faces of those depicted within this monument, as well as the folds of clothing treated in a simplified manner, place the images in the http://www.touregypt.net/alexhis3.htm - Byzantine context of the fifth or sixth centuries. 

The rock church of http://touregypt.net/featurestories/hinnis.htm - Deir Abu Hinnis near Antinoe, which was hewn within an ancient quarry, has one of the oldest examples of ecclesial (related to a church) painting, which dates from the end of the sixth century.  A frieze here which continues uninterrupted between scenes and is characterized by a variety of poses, depicts many episodes of Christ's life, including the massacre of the innocents by Herod, the flight of Elizabeth and John, the dream of Joseph and the http://www.touregypt.net/holyfamily1.htm - Holy Family's flight into Egypt. Some evolution of Christian is recorded upon the walls of this church, for another frieze dating from the eighth century depicts Zechariah's life, with more rigid poses and stiff olds in the clothing. Then, within panels, a separate representation portrays the wedding at Cana and the resurrection of Lazarus. 

Details%20of%20Saints%20Appllo%20and%20Pamun%20from%20a%207th%20century%20painting%20in%20the%20monastery%20of%20Saint%20Jeremiah%20at%20Saqqara,%20now%20in%20the%20Coptic%20MuseumThe use of panels also became a common fashion among monastic complexes, particularly at http://touregypt.net/featurestories/bawit.htm - Bawit and http://touregypt.net/featurestories/jeremiah.htm - Saqqara , which flourished between the sixth and eighth centuries AD. In the oratories of the cells and in churches, the walls could present up to three tiers of adornment. The lowest tier of large panels would include a geometrical or floral motif, while the upper tiers show tall figures of standing monks and saints, or perhaps scenes narrating a story. This method seems to have looked back upon older methods, for in the pagan necropolises of http://www.touregypt.net/minya.htm - Tuna al-Gebel and Alexandria, this same artistic device was in use during the third and second centuries BC.  However, the scenes in at http://touregypt.net/featurestories/bawit.htm - Bawit and http://touregypt.net/featurestories/jeremiah.htm - Saqqara show cycles that are unique because of their early date, the variety of images and the superior workmanship of their artists. Here, scenes from the Old and New Testaments, such as the story of David, the cycle of the nativity and annunciation, the baptism of Christ and others mingle with depictions of equestrian saints and rows of saints and monks. Some niches are adorned with depictions of the Holy Virgin seated on a throne holding the baby Jesus in front of her or nursing him, which are references to the divine motherhood of the Holy Virgin defined by the council of Ephesus in 431 AD. 

Christ%20enthroned%20and%20rows%20of%20saints%20surrounding%20the%20Holy%20Virgin%20and%20Child%20at%20the%20Monastery%20of%20Apollo%20at%20Bawit
Christ enthroned and rows of saints surrounding the 
Holy Virgin and Child at the Monastery of Apollo at Bawit

However, the most amazing images are those of the apocalyptic visions drawn from the biblical texts of Ezekiel, Isaiah, Daniel and John. Here, Christ is seated on a fiery chariot and surrounded by the figures of the four living creatures flying on seraphim wings strewn with eyes, while two angles bow as a sign of veneration. In the background is a starry sky, with the sun and moon personified by busts as was the convention in antiquity. They symbolize eternity.  On a lower tier, the Virgin Mary stands among the apostles as an orant (a praying or kneeling figure), or seated on a throne with the baby Jesus, who she nurses. These represent a common composition that suggests the links An%20ornately%20painted%20cross%20from%20Kellia between the apocalyptic vision with the twofold event of the death and resurrection of Christ and then his second coming at the Last Judgment.

http://touregypt.net/featurestories/kellia.htm - Kellia (the Cells) , just outside of the Western Delta, was an early center of isolated hermitages during the fourth century AD that grew, by the end of the seventh century AD, into a region of small anchoritic (hermit or near hermit) colonies. Here, there were no great compositions of narratives scenes such as those at Saqqara and Bawit. The scenes here were probably influenced by the the lifestyle of these lonely hermits. Adorning their walls were the likewise isolated examples of a bust of Christ, warrior saints and depictions of http://touregypt.net/featurestories/churchmenas.htm - St. Menas . Other scenes are almost secular, depicting lambs and other animals such as tucks, lions, and quail (including unicorns), together with lush vegetation and scenes of the Nile river. Crosses, though not depicting the crucifixion are also common, sometimes adorned with jewels or weighed down with foliage, pomegranates, censers or small bells. Rather than the death of Christ, these crosses evoke his triumph over death and his glory. 

In Coptic art, Christ was almost always depicted as triumphant, reborn, benevolent and righteous and this is one of the most significant and continuous characteristics of Coptic art. In A%20rare%20depiction%20of%20the%20Crucifixion%20now%20located%20in%20the%20Al%20Auallaqah%20Chruch%20in%20Cairofact, the early Egyptian Christians did not delight in painting scenes of torture, death or sinners in hell.

One cross (sixth or seventh century AD) portrays, in its center, the bust of Christ giving a blessing. This scene was also found in a mosaic in St. Apollinaris in Classe at Ravanna, Italy, on flasks from the Holy Land in Monza and Babbio, Italy dating from about the same period. It was repeated in a Coptic manuscript dated from 906 AD, in Nubian paintings at Faras and Abdallah Nirqi dating to the ninth through eleventh centuries, and in Armenian manuscripts from the fifteenth through the seventeenth centuries AD. 

The mid-seventh century brought the Arab conquest and Islam to Egypt, but this did little to stop the flow of Christian art in Egypt. Instead, the archaic Muslim incursion into Egypt saw a blossoming of great Christian iconographic programs, often covering more ancient works. This was no more true then in the monasteries of the http://touregypt.net/alwadi.htm - Wadi Natrun . For example, an annunciation was discovered in the http://www.touregypt.net/deiral-suryan.htm - Church of the Holy Virgin which had been covered over by a scene depicting ascension in about 1225. The annunciation could have been created as early as about 710 AD, when Syrians purchased the monastery. This remarkable work is not only inspiring because of its grand style, but also its rich iconography. It depicts the Holy Virgin, seated on a throne, listening to the archangel's The%20Annunciation,%20dating%20from%20teh%2010th%20or%2011th%20century,%20from%20the%20Monastery%20of%20the%20Syrians%20with%20Moses,%20Isaiah,%20Ezekiel%20and%20Daniel message. She is surrounded by four prophets, consisting of Moses, Isaiah, Ezekiel and Daniel, holding scrolls with Coptic inscriptions. In the background is the town of Nazareth. This theme is unique to Egypt.

A large part of this church's wall had been covered by up to three coats of paint. Therefore two paintings of the Virgin and Child, dating from the second half of the seventh century were discovered, together with another depicting Abraham, Isaac and Jacob, who is holding the souls of the blessed in Haven. Later paintings adorn the walls of niches, including the ascension (rising of the body of Jesus into heaven), annunciation (when the Holy Virgin was told she would bare Christ), nativity (the birth of Christ) and dormition (The Holy Virgin's death, or "falling asleep").

A%20scene%20from%20the%20Chruch%20of%20the%20Holy%20Virgin%20in%20the%20Monastery%20of%20the%20Syrians%20at%20Wadi%20Natrun%20of%20the%20dormition
A%20scene%20from%20the%20Church%20of%20the%20Holy%20Virgin%20in%20the%20Monastery%20of%20the%20Syrians%20at%20Wadi%20Natrun%20of%20the%20nativity
Top: A scene from the Church of the Holy Virgin in the Monastery 
f the Syrians at Wadi Natrun of the Dormition; and bottom: of the nativity

Other monasteries at Wadi Naturn, such as http://www.touregypt.net/deiralbaramus.htm - al-Baramus and http://www.touregypt.net/featurestories/bishoy.htm - Anba Bishoi (Pshoi) also provide us with vestiges of ancient Christian art. Here, we find the encounter of Abraham with The%20archangel%20Michael%20from%20the%20Monastery%20of%20al-Baramus%20in%20Wadi%20Natrun Melchizedek, which is in the simplistic style and colors of the oldest monastic paintings. 

Also, in the http://www.touregypt.net/featurestories/magar.htm - monastery of St. Marcarius , within the sanctuary of Benjamin in the church of St. Macarius, we find a unique use of wood panels. For example, the twenty-four elders of the book of Revelation are depicted seated upon their thrones and embellished with precious stones, each holding an ornate chalice, but each of their heads was painted on a wooden disk. At the base of the cupola, each triangular wooden panel was painted with an immense figure of a winged seraph, with wings unfolding, to protect the sanctuary. Within the interior curve of the entrance arch was woodwork covered with medallions showing the still recognizable scenes of the embalming and burial of Christ. On the west wall, Christ is flanked by two angles beside A%20wall%20painting%20in%20the%20chapel%20of%20the%20Apocalypse%20showing%20Christ%20enthroned%20in%20the%20St.%20Anthony%20Monastery equestrian and other saints. These paintings may date from a restoration in about 830 AD under the patriarch Jacob. 

Next to this in the sanctuary of St. Mark, the adornments could date from 1010 through 1050 AD, when the evangelist's reliquary was brought to the monastery. This would reconcile with the characteristics of the http://www.touregypt.net/hfatimid.htm - Islamic Fatimid style, consisting of pointed arches and http://www.touregypt.net/Squinches.htm - squinches . Here, the decorative theme, which is divided into two tiers at the level of the http://www.touregypt.net/Pendentive.htm - pendentives and in their squinches at the base of the cupola, is more complex. The upper tier is adorned with scenes from the Old and New Testaments, the former prefiguring the latter while the lower tier depicts angles, saints, the head of Christ, seraphim and the scene of the three young men in the furnace. These figures appear as the witnesses of the Christian faith and its intercessors, either by their ascetic life or their martyrdom.  

For twelfth century Christian art, we make look to the monasteries of http://touregypt.net/featurestories/martyrs.htm - Deir al-Shuhada and http://touregypt.net/featurestories/potter.htm - Deir al-Fakhuri in the desert near http://touregypt.net/isna.htm - Esna (Isna) At Deir al-Shuhada, the image of Christ enthroned is depicted three times and two of these paintings show the apocalyptic vision that we find throughout Egypt. One of these portrays the bust of the Virgin Mary and St. John, which invokes the theme of the Deesis ("intercession" in Greek), which the Byzantine world linked with the Last Judgement. On another, Christ's feet surmount the sea of crystal mentioned in the book of Revelations (4:6) to symbolize the quenching of the saints' thirst and the separation of paradise from the earthly world. 

There exits another scene with the theme of the http://www.searchgodsword.org/lex/grk/view.cgi?number=1162 - deesis at Deir al-Abiad, better known as the http://www.touregypt.net/whitemonastery.htm - White Monastery , in http://touregypt.net/sohag.htm - Sohag . It appears in the south apse beneath the depiction of a large cross around which a piece of cloth is wound. This dates to between the eleventh and twelfth century AD. A variety of crosses may also be found in the nave of the church, which is now open to the sky. Some are identical to the once in the south apse, while others are entwined with designs and are similar to those that can be found in manuscripts dating to the twelfth and thirteenth centuries. 

A%20saint%20on%20hore*ack%20on%20the%20Church%20of%20St.%20Anthony%20in%20the%20Monastery%20by%20the%20same%20nameChristian art from the thirteenth through the fifteenth century is particularly well preserved in the Church of St. Anthony in the famous http://www.touregypt.net/featurestories/antony.htm - monastery by the same name near the http://touregypt.net/redsea.htm - Red Sea coast . The church was built at the beginning of the thirteenth century and has remained almost completely unaltered since then. The original decorations were undertaken by Master Theodore around 1232 -1233, while another painter worked in the monastery sometime before 1436. He was known as the painter of the paschal cycle. Hence, the paintings follow an iconographic theme established from the start, a fact which provides a cohesion rarely found anywhere else. 

At the entrance to the church, visitors are today welcomed by large equestrian saints and holy monks. As they move into the sanctuary, other saints and patriarchs adorn the walls. Within the Christ%20Pantocrator%20Icon%20from%20the%20Monastery%20of%20Anba%20Bishoi%20%28Pshoi%29 sanctuary, their are several tiers of depictions that lead the eyes of the beholders from scenes from the Old Testament to the twenty-four elders of the Apocalypse, then to the Holy Virgin and Child on the east wall, and to the enthroned Christ above. There is a bust of Christ Pantocrator (ruler of the universe) in the cupola and there, he is surrounded by angels and seraphim (basically, a type of six winged angle). In the adjacent chapel called the Chapel of the Four Living Creatures, we once again find the theme of the apocalyptic vision of the enthroned Christ, flanked by the Holy Virgin and St. John. 

Icons

The word "icon" is derived from the Greek "eikon" or from the Coptic word "eikonigow" both of which are similar in their pronunciation. Icons are actually somewhat difficult to define, even though they have a prominent place in the life and worship of the Eastern Orthodox Churches. They are representation or picture of a martyred or sanctified Christian personage so that they usually depict specific saints, group of saints, angels or Christ, as opposed to larger, more complex scenes. Sometimes they are purely portraits of a specific being, with little or no background. However, we also find groupings such as the Virgin Mary and Child and sometimes their might be somewhat elaborate backdrops to the persons depicted. However, other icons can depict biblical events, and other religious topics as well, though these seem to be in a minority among modern icons. Furthermore, the term's wider definition can apply to many paintings of a religious nature, whether movable or fixed.

A%20nineteenth%20century%20icon%20of%20the%20Flight%20of%20the%20Holy%20Family%20in%20the%20Church%20of%20Abu%20Sarga,%20Old%20CarioIn the earliest development of icon painting the artists worked directly on the wooden panel but later they began to cover the surface with a soft layer of gypsum onto which lines could be chiseled to control the flow of liquid gold.

Historians date the appearance of the iconographic style to the first three centuries of Christianity. Some archaeologists believe that icons were first popular in people's houses and later began to appear in places of worship, probably at the end of the 3rd century. By the 4th and 5th centuries A.D. their use was widespread. According to the Arab historian Al Makrizi, Pope Cyril I hung icons in all the churches of Alexandria in the year 420 A.D. and then decreed that they should be hung in the other churches of Egypt as well. 

When Egypt turned increasingly towards Syria and Palestine after the schism in the fifth century, her saints and martyrs began to take on the stiff, majestic look of Syrian art. There began to be an expression of spirituality rather than naivety on the faces of the subjects, more elegance in the drawing of the figures, more use of gold backgrounds and richly adorned clerical garments.

The idea behind the use of icons in the Early Church is due to the unique experience the Church faced. Most http://www.touregypt.net/chiste0.htm - Christians converts came from pagan cultures, many of them were illiterate. They had difficulty understanding Biblical teachings and their spiritual meanings, as well as the historical events that took place in the Bible and in the life of the Church. Therefore, the leaders of the Early Church permitted the use of religious pictures (icons) because the people were not able to assimilate Christianity and its doctrine unaided by visual means. Therefore, these presentations aided the faithful in understanding the new religion.

Whether movable or fixed, these images must have been venerated as icons. The oldest icons in Egypt appear to go back to the fifth or sixth century. Among these, seven come from one tomb in http://www.touregypt.net/antinoe.htm - Antinoe , among which are depictions of saints, a veiled woman, an angel and all very similar to Roman-Egyptian funerary portraits that were found in the http://touregypt.net/fayoum.htm - Fayoum dating from an earlier period. Thus, the techniques of tempera painting on wooden panels survived in the art of the icon. In fact, just as the Fayoum portraits were placed in graves, the early Christian icons of Antinoe may have been placed near the dead to obtain the saint's intercession before God on behalf of the deceased. 

The%20Abbot%20Menas%20with%20Christ%20%28right%29The early Coptic Christian icons that followed such as a painting of Christ and Abbot Menas now in the Louvre Museum, of Bishop Abraham now in Berlin and of Saint Theodore in the Coptic Museum, differ from Byzantine works of the same period and are characterized by a local, monastic style. Facial features are simplified and painted with flat, muted colors, while the folds in clothing are spare and either vertical or curved.

By the seventh century, Coptic icons seem to have fallen from favor and in fact do not reappear until the eighteenth century. The reason for this is uncertain. The Coptic Church maintains that there was a movement to eliminate icons from churches on the grounds that they were being worshipped as graven images, prohibited by Exodus 20:4-5, though this decision may have very well have been influenced by Egypt's Muslim masters as well, for Icons did not disappear from much of the rest of the Eastern Christian world

However, from the eighteenth century on, icons were often dated and even signed. Hence, from the eighteenth century on, we learn that many of the painters were foreign, though in the simplification of forms, the use of flat colors and the bold delineation they are seen as Coptic in character.

The Characteristics of Coptic iconization follow certain symbolism that carries a meaningful message, though many of these attributes may be found in icons outside of the Coptic Church. Some of these characteristics are: 

  • Large and wide eyes symbolize the spiritual eye that look beyond the material world. The Bible says "the light of the body is the eye: if therefore thine eye be simple, thy whole body shall be full of light" [Matthew 6:22]. 
  • Large ears listen to the word of God. The Bible says "if any man have ears to hear, let them hear" [Mark 4:23]. 
  • Gentle lips to glorify and praise the Lord, for the Bible says "My mouth shall praise thee with joyful lips" [Psalm 63:5]. 
  • Small mouths, so that they cannot be the source of empty or harmful words.
  • Small noses, because the nose is sometimes seen as sensual.
  • Large heads, which imply that the figure is devoted to contemplation and prayer.

Some icons portray Saints who suffered and were tortured for their faith with peaceful and smiling faces, showing that their inner peace was not disturbed, even by the hardships they endured, and suffered willingly and joyfully for the Lord. When an evil character is portrayed on an icon, it is always in profile because it is not desirable to make eye contact with such a person and thus to dwell or meditate upon it. 

Icons have a special significance in the Eastern Christian churches. Generally, Coptic Christians make no distinction between the qualities and characteristics of an icon and those of the person or people represented by the icon. Whatever powers the actual being portrayed had during his or her life, so to has the icons representation. Hence, in a certain respect, miraculous properties are attributed to Coptic Christian icons, as well as others in the Eastern Orthodox churches. In fact, there are many more icons from the Byzantine and Russian churches that are attributed with miraculous powers than in the Coptic Christian realm. 

However, it should be noted that the modern Coptic Christian Church discourages the veneration of icons themselves. They make it clear that it is not the icon that must be respected, but rather the person or event it portrays. Yet, a traditional legend in the church would indicate otherwise.

It is said that an icon the Savior made without hands, goes back to the first century when king Abagar of Edessa (located between the two rivers, Euphrates and Tigris, an area in eastern Iraq) sent a message with his envoy Ananius to the Lord Jesus Christ to ask if He could visit the king to heal him. The king suffered from diseases and he wished that Christ would come and live in his kingdom. Ananius the envoy was a talented artist, and tried to paint a picture of the Christ. However the glory and the perfect appearance of the Lord was so great that he was unable to do so. The story says that the envoy went back to the king with a piece of cloth that had an image of Christ's face. The image of the Holy Face of Christ healed the king of his diseases in the absence of Christ himself.

Therefore, any number of icons in Egypt are thought to have miraculous powers and their seems to be no specific need for a Coptic Icon to be ancient, though a few are. Some of the most venerated icons in the Coptic church include those of:

  • Saint Damian and her forty virgins in the Shrine of Saint Damiana, near Bilqas, http://touregypt.net/elmansur.htm - Mansura
  • Saint George in the Old Church of Saint George, Mit Damsis, near Mit Ghamr
  • The Holy Virgin of the Tree of Jesse in the http://touregypt.net/featurestories/haretzuwaila.htm#The%20Church%20of%20the%20Virgin%20Mary - Church of the Holy Virgin , Harat Zuwayla, http://touregypt.net/cairo/ - Cairo
  • They Holy Virgin in the al- http://touregypt.net/featurestories/hangingchurch.htm - Mu'allaqa Chruch of the Holy Virgin, http://touregypt.net/cairo/cairoold.htm - Old Cairo
  • Saint Barsum al-'Aryan in the Church of Saint Barsum, Ma'sara, near Helwan (south of Cairo)
  • Saint George in the Church of Saint George, Biba, http://touregypt.net/benisuef.htm - Beni Suef
  • Saint Theodore in Dair al-Sanquriya, Bani Mazar
  • Saint%20Damian%20and%20her%20forty%20virgins%20in%20the%20Shrine%20of%20Saint%20Damiana,%20near%20Bilqas,%20MansuraThe Holy Virgin in the http://www.touregypt.net/featurestories/altayr.htm - Church of the Holy Virgin , Gabal al-Tayr
  • The Holy Virgin in the http://www.touregypt.net/featurestories/muharraq.htm - al-Muharraq Monastery of the Holy Virgin, http://www.touregypt.net/elqusiya.htm - al-Qusiya
  • Saint Mercurius at the Monastery of Saint Mercurius, Qamula
  • Saint George at the Monastery of Saint George, Dimuqrat, Asfun

Except for the icon of the Holy Virgin in the Harat Zuwayla, dating to the fourteenth century, the others listed above date to the eighteenth or nineteenth centuries. 

Most of the icons with miraculous powers fall within five classifications, consisting of the fertility-granting icon, the healing icon, the weeping icon, the bleeding icon and the light emanating icon.

While western Christian churches have their stained glass and some statuary, we may sum up by saying that visually, the Eastern Orthodox Churches and the Coptic Christian Churches in particularly seem to be much more rich in visual art then their western counterparts (with a few exceptions).



-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 21.Април.2007 во 19:22
Originally posted by чаир чаир напиша:

[QUOTE=аџија]

Никео - Цариградскиот символ на верата е составен на првиот и вториот вселенски собор  325 и 381.  Црквата го објавила како општозадолжителен, завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња. Во овој символ се изложени главните вистини на верата. Според тоа не треба да се дополнува или изменува, тоа го потврдиле оците на петиот вселенски собор, кои по неговото прочитување однодушно изјавиле" Тоа е верата на Апостолите, тоа е верата на оците, во то аверуваме сите ние, во тоа веруваат православните "! Анатема на тој кој поинаку верува!



Значи според ова, другар чаир, испаѓа дека самите Отци кои го составиле Никео-Цариградското верују, и кои на 5. Вселенски собор го Антемесиле секој кој „дополнува или изменува“ нешто од него, со таа порака ги АНАТЕМИСАЛЕ ПРАВОСЛАВНИТЕ... Зар не?

Каде на пример гледаш во символот нешто за Култот на Марија, или за иконите? НЕМА!!!! Ама вие си додавте и ја навлековте анатемата...LOLLOLLOL


-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 18:01
Абе некој овде стварно не гледа е па ај кажими овие зборови на кого се однесуваат на менеLOL
...Светлина од светлина вистински Бог од Бог вистински, роден нестворен единосуштен на Оца преку кого се станало. Кој заради нас и нашето спасение слезе од небото и се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек. И беше распнат за наш во времето на Понтиј Пилат и страдаше и беше погребен...


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Април.2007 во 22:30
Originally posted by чаир чаир напиша:

слезе од небото и се воплоти од Светиот Дух и Марија Дева и стана човек.
 
Чаир, кој оспорува дека Христос се вплотил од Светиот Дух и Дева Марија? Кој оспорува дека кога Светиот Дух осенил Марија дека таа била девица?
Ние дискутираме за догмата дека и после раѓањето на Христос таа си осанала вечна девица, а не за тоа дали таа била девица пред да Го роди Христос.
Никејскиот Символ на верата никаде не вели дека Марија си останала вечна девица и дека немала деца после Исус, туку само тврди дека Христос бил вплотен во Марија која при тоа била девица.
 
Originally posted by аџија аџија напиша:

Никео - Цариградскиот символ на верата е составен на првиот и вториот вселенски собор  325 и 381.  Црквата го објавила како општозадолжителен, завршен неизменлив образец на верата , за сите христијани и за сите времиња....Анатема на тој кој поинаку верува!
 
Ви предложувам да направите мала пауза со реплицирањево и да размислите малку, против што реплицирате, какви аргументи се обидувате да побиете, наши зборови или зборовите од Писмото?
 
Додека Савле ги прогонувал апостолите кон Дамаск, Христос му се јавил и му рекол: "Савле, Савле, зошто Ме прогонуваш?"
Размислете дали можеби и вие не го слушате истиот глас пред механички да ни реплицирате, понекогаш тој глас е тивок..
поздрав.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 00:12
чаир, другар, „брат“, навистина ти понекогаш ме зачудуваш колку слабо разбираш што си напишал... Ајде нели самиот ТИ постираше дека „отците“, забраниле на 5. Вселенски Собор БИЛО ШТО да се менува, додава, или одзема од Никејо-Цариградското Верују? А сега, пак, со еден замав, без да го употребиш малку неутрално разумот, ми велиш дека Марија е спомната само еднаш во целото Верују, и тоа НЕ КАКО БОГОРОДИЦА, туку како Дева Марија. Епа токму тоа ние и го веруваме...

А вие, кон Символ Верују и кон Св. Писмо, си измисливте, спротивно како на Св. Писмо, така и на упатствата на 5.те Вселенски Собори, и си ДОДАВТЕ дека таа била вечна девица, дека немала деца, дека НЕЈЗЕ замислете си треба да и се молиме... Еј каде отиде, и не ти е дури ни чудно, толку занесен во својата позиција, што веќе не можеш ни да се преиспиташ... CryCryCry


-------------


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 17:20

така Аџија разгледајте ги по малуцка каноните кои се востановени пред многу векови па потоа размислете што сте промениле ......




-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ



Постирано од: аџија
Датум на внесување: 23.Април.2007 во 22:49
Јас во Никео-Цариградското Верују се наоѓам 100%... Ама ти како се снаоѓаш, без икони, без култот на Марија, без свештеничката служба, без и збор „православна“, без итн итн...


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 19:03
Дозволете ми да ви цитирам нешто од Православниот молитвеник на Брегалничката епархија (стр. 224)

„Кога и како се целиваат светите икони?

При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

Драги браќа и сестри во Господа! Расудувајте како разумни луѓе и зрели христијани. Сакаме ли да Го провоцираме Господ?
Зарем Господ не ни порачува јасно во втората заповед:
"Не прави за себе идол (на грчки: икона), ниту некаква слика од она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; Немој да им се поклонуваш..." ???

Читајте што Господ им порачува на одредена група евреи кои си го умнножувале гревот изработувајќи идоли и велејќи им на луѓето да ги целиваат и обожаваат:

"Поради тоа, тие ќе бидат како утринска магла, како роса, што брзо исчезнува, како плева што ветар ја однесува од гумното, како дим од димник." (Осија 12:3)

Сметам дека, доколку не се покајат, Господ истото им го порачува и на авторите на Православниот молитвеник на Брегалничката епархија.



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 26.Април.2007 во 21:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

 

Confusede ova ne mi se dopagja


-------------


Постирано од: чаир
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 10:10
Originally posted by beleg beleg напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

 

Confusede ova ne mi se dopagja


Молитвеникот е убав напишан само кој има уши нека чуе а кој има очи нека види па тие поклони што се прават со нив се искажува пичитта која човекот ја изразува кон ликот и делото на оној кој е насликан на иконата а не му се поклонува како на идол


-------------
Нова заповед ви давам да се љубите еден со друг како што Јас ве возљубив така и вие да се љубите еден со друг.По тоа ке ве познаат сите дека сте мои ученици, ако имате љубов меѓу себе (Јов. 13-34,35)


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 10:44
Shto ke se sluchi ako ne se poklonish na toj nachin.. zoshto ne se ostavi sekoj chovek da si ja izrazi pochitta kon tie lugje kako toj shto saka... ova dadeno kako pravilnik mene lichno ne mi se dopagja

-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 11:02
„Не им се поклонувај ниту слави ги, бидејќи ЈАС, Господ, Твојот Бог сум љубоморен Бог“
                - Бог (Излез 20:5)

„Луѓе, зошто го правите ова? И ние сме само луѓе, како вас.“
                - Апостолите Варнава и Павле, при обидот да бидат славени од луѓето во Иконија (Дела 14:15)

„Стани! Јас сум само човек“
                - Апостолот Петар при поклонувањето на Корнелие (Дела 10:26)

„Немој! Јас сум исто така слуга како ти и твоите браќа кои сведочите за Исус. Славете го Бога!“
                - Ангел Господов, кога апостолот Јован се поклони пред него (Откровение 19:10)





-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 12:11
аџија, ако добро те разбрав во твојот последен коментар, ти не си про-иконите.
Дали сум во право?
Ако да, тогаш се сложувам со тебе и со тоа што го цитираш од Библијата.


Постирано од: Ignacio Lojola
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 12:21

U suzi krv žene!

Branko VLAHOVIC  , http://www.novosti.co.yu/ - REZULTATI nedavne analize, koju je napravio Centar sudske medicine i kriminalistickih ekspertiza Ministarstva odbrane Rusije šokirao je onaj deo ruske javnosti koji vec dugo prati neuobicajene pojave plakanja ikona. Pet nedelja naucnici su analizirali sadržaj suza ikone Bogorodice Kazanske.
Saradnici ovog centra došli su do zakljucka da u suzama Bogorodice postoje cestice krvi. U drugoj etapi analize ustanovili su da je to ljudska krv. Posle komplikovane analize Sergej Harlamov i njegovi saradnici utvrdili su i to da se radi o ženskoj krvi.
U dokumentu, koji su potpisali eksperti, stoji da je na tri tampona vate koji su bili natopljeni tecnošcu sa ikone pronadena ljudska krv, ženskog pola. U krvi je pronaden antigen A iz cega se može izvuci zakljucak da je žena imala grupu krvi A.
Inicijator te analize, koja je zazvucala kao senzacija, bio je 49-godišnji vojni lekar pukovnik Aleksandar Golovkov. Dok nije video kako ikone placu, lekar Golovkov se nije smatrao vernikom. Kad je video kako sa ikone teku krvave suze u vojnom gradicu Klin, pukovnik Golovkov je odlucio da ponese uzorke te tecnosti na analizu.

Prvo su analizu napravili strucnjaci na akademiji hemijske zaštite u Moskvi. Rezultati su bili napravljeni na najsavršenijim aparatima i šokirali su analiticare. Oni su registrovali 34 elementa belancevina koje ne postoje u prirodi. Nakon toga pukovnik je odlucio da se nastavi analiza u Centru sudske medicine u laboratoriji za geneticku identifikaciju gde su i utvrdili da suze imaju cestice ženske krvi.
Zasada se nisu oglasili drugi ruski naucnici da prokomentarišu otkrica svojih kolega.
Zbog toga što je u Rusiji sve veci broj slucajeva da ikone placu, pre pet godina Ruska pravoslavna crkva je osnovala posebnu petoclanu komisiju ciji je zadatak da pokuša da objasni zašto se dogadaju neuobicajene pojave, kao što je plac ikona ili njihovo obnavljanje posle mnogo godina. Naime, ima primera da skoro izbledele ikone, posle odredenog vremena, opet postaju sasvim jasne i vidljive. U toj grupi za objašnjavanje neuobicajenih pojava su dva fizicara, jedan geolog, jedan biolog i jedan filolog.
Nedavno su clanovi komisije bili u jednoj kuci gde ikone placu.
- Koliko mi znamo, danas u Rusiji postooje tri kuce gde ikone placu. Dakle, ne radi se samo o ikonama koje imaju vlasnici tih kuca vec i one koje donesu drugi. Nedaleko od grada Brjanjsk bili smo prisutni kad se pojavilo ulje na površini ikone. Domacica je na sto prostrla cisti stolnjak, zatim list papira. Na njih su stavljene dovezene ikone. Pop je održao molitvu. Domacini su zamolili da mi gosti, izademo iz kuce, jer nije u redu da budemo prisutni dok se dogada cudo. Vratili smo se posle sat vremena i videli da su sve ikone bile orošene kapima. Dakle ulje se pojavilo na površini ikona. Prošao sam prstom po ikoni da vidim hoce li se ulje pojaviti još jednom. Ono se nije pojavilo. Nisam stekao utisak da su domacini poprskali ikone uljem dok smo mi izašli. Razna ulja koja smo mi uzimali na analizu po sastavu su slicna maslinovom ili suncokretovom ulju - prica akademik Pavel Florenski, clan komisije.

OBNOVA

POZNATI ruski restaurator Oleg Nikolajevic Ovcinikov, koji je skidao prljavštinu sa poznatih ikona nikada nije doživeo da se one same obnove. Došli smo do zakljucka da se obnavljaju novije ikone koje su nacrtane krajem 19. i 20. veka.
Akademik Florenski priznaje da ne može jasno da objasni zašto placu ikone.
- Svaki vernik cisti ikonu tako štto je briše krpom, a ona može biti navlažena uljem ili vodom. Jako vredne ikone ne diraju. Zato je teško reci zašto neke ikone placu - iskreno kaže Florenski.



-------------
DIFENSOR FIDEI - SOCIETAS JESU


Постирано од: oblachinja
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 13:23
Originally posted by Ignacio Lojola Ignacio Lojola напиша:



 .
 
 
  Domacica je na sto prostrla cisti stolnjak, zatim list papira. Na njih su stavljene dovezene ikone. Pop je održao molitvu. Domacini su zamolili da mi gosti, izademo iz kuce, jer nije u redu da budemo prisutni dok se dogada cudo. Vratili smo se posle sat vremena  Znachi osven domakinite nikoj drug chudoto ne go videl???????
OBNOVA

POZNATI ruski restaurator Oleg Nikolajevic Ovcinikov, koji je skidao prljavštinu sa poznatih ikona nikada nije doživeo da se one same obnove. ???????zoshto restavratorot da ne dozivee takvo neshto,a cel zivot so ikoni opkruzenDošli smo do zakljucka da se obnavljaju novije ikone koje su nacrtane krajem 19. i 20. veka.zoshto?mozebi zatoa sto tie ikoni i najchesto se srekaavaat po domovite
 
 



-------------


Постирано од: Isis
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 14:40
доволна ми е само втората Божја заповед која е многу јасна! (ке ја цитирам од Библијата)
*Не прави си резан лик ни некаква слика на што и да е горе во небото или долу на земјата, или во водите под земјата. Не клањај им се ниту им служи. Зашто Јас Господ, твојот Бог сум ревнив Бог.Ги казнувам гревовите на татковците- на оние кои ме мразат-на децата-на внучињата и на правнучињата, и им искажувам милост на илјадници кои ме љубат и ги пазат Моите заповеди*
штом Бог сака да не му правиме ИКОНИ И ДА НЕ ИМ СЕ ПОКЛОНУВАМЕ...значи излишно е да се коментира натаму!


-------------


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 15:55
Originally posted by mist mist напиша:

аџија, ако добро те разбрав во твојот последен коментар, ти не си про-иконите.


најмалку е важно дали аџија е про или против иконите....Tongue

важно е за што е Господ про или против... а мислам тоа се гледа од горните цитати од Св. Писмо. затоа и ги напишав, без свое лично толкување, па секој нека размисли...


-------------


Постирано од: rice
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 16:36
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by mist mist напиша:

аџија, ако добро те разбрав во твојот последен коментар, ти не си про-иконите.


најмалку е важно дали аџија е про или против иконите....Tongue

важно е за што е Господ про или против... а мислам тоа се гледа од горните цитати од Св. Писмо. затоа и ги напишав, без свое лично толкување, па секој нека размисли...


ADZIJA POCNA DA NALIKUVAS NA MUSLIMANLOLLOLLOL BAR OD TAKVI DOBIVAS PODRSKAWink


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 16:59
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Дозволете ми да ви цитирам нешто од Православниот молитвеник на Брегалничката епархија (стр. 224)

„Кога и како се целиваат светите икони?

При влегувањето во храмот, верникот може да ја целива иконата што е на средината, па и оние отстрана...
Средната икона, ако има таква во храмот, се целива на следниов начин:
се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."

Драги браќа и сестри во Господа! Расудувајте како разумни луѓе и зрели христијани. Сакаме ли да Го провоцираме Господ?
Зарем Господ не ни порачува јасно во втората заповед:
"Не прави за себе идол (на грчки: икона), ниту некаква слика од она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; Немој да им се поклонуваш..." ???

Читајте што Господ им порачува на одредена група евреи кои си го умнножувале гревот изработувајќи идоли и велејќи им на луѓето да ги целиваат и обожаваат:

"Поради тоа, тие ќе бидат како утринска магла, како роса, што брзо исчезнува, како плева што ветар ја однесува од гумното, како дим од димник." (Осија 12:3)

Сметам дека, доколку не се покајат, Господ истото им го порачува и на авторите на Православниот молитвеник на Брегалничката епархија.

Videte interesna rabota.
Edna od bezveznite raboti koi gi zemate za greska vo Islamot i idolopoklonstvo e toa sto na obavuvanjeto Hadzdz posetitelite (od Ljubov) go baknuvaat Crniot kamen.
Ova nekolku pati go objasniv. Vo Islamot imame Farz i Sunnet.Farz e ona sto Allah ni go NAREDIL vo Qur'anot a Sunnet e ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACAL vo Hadisite. Ednoto e Moralno a drugoto Nemoralno. Baknuvanjeto na Kamenot e sunnet.Kako i frlanje so kamcinja na mestoto koe go prestavuva sejtanot.Toa ne e dolzen Adzijata da go obavi. No go pravi od sopstvena Ljubov. Pokraj toa sto gi obavuvame dolznostite,nie tragame i po kulturni istoriski znacajni mesta.
Znaci ne e obozavanje ako go bakneme kamenot.Tuku go pravime od ljubov zatoa sto Muhammed s.a.w.s go nosel na svoite alista.Kako sto go baknuvame pismoto od nasite sakani ili slikite od nasite sakani.....
No ne e obozavanje,kako sto e slucaj vo hristijanstvoto.
Цитирај се прават два поклона пред неа, па се целива, потоа се прави уште еден поклон..."
[quote]
Ova go primetiv vo edna katolicka crkva vo Italija.
Slika ima od Sinot a i od S. Duh kako i od bezbroj svetci. Slika,kako sto mi e poznato od Otecot nema. Toj e duh i onie koi mu se klanjaat treba da mu se klanjaat so Duh. (Bibliski citat)
Dali nekogas ste se poklonile i se klanjate na so duh na Toj Duh ? Dali nekoj od vas upatuva molba do Otecot,vo prostorija bez nekakvi sliki i ikoni i idoli... ?
[quote] "Не прави за себе идол (на грчки: икона), ниту некаква слика од она што е горе на небото, што е долу на земјата и што е во водата под земјата; Немој да им се поклонуваш..." ???
Ova e edna od desette Bozji zapovedi. Vo Islamot zabraneto e pravenje skulpturi,drzenje na zid sliki (duri sopstveni od sinot od zenata...) zabraneto e slikanje likovi....  i toa se praktikuva.  Ete ima tuka i takvi koi se slozuvaat so toa deka zabraneto e da im se klanjame no me interesira sto vikaat Svestenicite za toa ?


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: vd
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 18:31
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

доволна ми е само втората Божја заповед која е многу јасна!
.........................
штом Бог сака да не му правиме ИКОНИ И ДА НЕ ИМ СЕ ПОКЛОНУВАМЕ...значи излишно е да се коментира натаму!


Втората Божја Заповед ... 10те Божји Заповеди, сигурно се сеќаваш на мојот став и моите коментари на тие Божји заповеди.
Ти благодарам што со овој твој коментар ги поддржа моите коментари во врска со Втората Божја Заповед.

Originally posted by аџија аџија напиша:


важно е за што е Господ про или против...


Господ што заповедал, што рекол, ТОА е едноставното важно. Според цитатите .. размислив и имам сватено одамна дека Господ е Против ова за што дебатираме.

Originally posted by rice rice напиша:


ADZIJA POCNA DA NALIKUVAS NA MUSLIMANLOLLOLLOL BAR OD TAKVI DOBIVAS PODRSKAWink


хм, тоа што го цитира аџија и зад кое стои, тоа е едно од многуте учења во Исламот.


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 20:15
Originally posted by mist mist напиша:


хм, тоа што го цитира аџија и зад кое стои, тоа е едно од многуте учења во Исламот.


јас не цитирав к*ран, туку Библија, значи тоа е нешто зад кое стои Библијата и Господ, а не исламот, кој не знам зошто воопшто се меша на оваа тема... Wink


-------------


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 27.Април.2007 во 21:02
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by mist mist напиша:


хм, тоа што го цитира аџија и зад кое стои, тоа е едно од многуте учења во Исламот.


јас не цитирав к*ран, туку Библија, значи тоа е нешто зад кое стои Библијата и Господ, а не исламот, кој не знам зошто воопшто се меша на оваа тема... Wink
 
Toa e ona sto site Bozji pratenici go propovedale a samo Muslimanite go praktikuvaat,dodeka kaj drugite sekoj povremeno si zema za pravo da dodade,da si dozvoli zabraneti raboti ili da si zabrani dozvoleni raboti.
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 01:12
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Videte interesna rabota.
Edna od bezveznite raboti koi gi zemate za greska vo Islamot i idolopoklonstvo e toa sto na obavuvanjeto Hadzdz posetitelite (od Ljubov) go baknuvaat Crniot kamen.
Ova nekolku pati go objasniv. Vo Islamot imame Farz i Sunnet.Farz e ona sto Allah ni go NAREDIL vo Qur'anot a Sunnet e ona sto Muhammed s.a.w.s ni go PREPORACAL vo Hadisite. Ednoto e Moralno a drugoto Nemoralno. Baknuvanjeto na Kamenot e sunnet.Kako i frlanje so kamcinja na mestoto koe go prestavuva sejtanot.Toa ne e dolzen Adzijata da go obavi. No go pravi od sopstvena Ljubov. Pokraj toa sto gi obavuvame dolznostite,nie tragame i po kulturni istoriski znacajni mesta.
Znaci ne e obozavanje ako go bakneme kamenot.Tuku go pravime od ljubov zatoa sto Muhammed s.a.w.s go nosel na svoite alista.Kako sto go baknuvame pismoto od nasite sakani ili slikite od nasite sakani.....
 
Јас пак гледам една аналогија помеѓу бакнувањето на иконите од страна на православните и бакнувањето на Црниот камен од страна на следбениците на Хадисите.
Многу слично се правдате за мотивите и суштината поради која го правите тоа целивање на дрво, камен итн.
 
Дури слични ви се и изговорите. И они тврдат дека го прават тоа од љубов, почит, дека не го обожаваат созданието, туку тоа им е како медиум преку кој му го искажуваат своето почитување/љубов на Создателот итн.
 
Според мене, иако не е совршена аналогијава (но барем во случајов може да се примени), Хадисите за вас муслиманите се она што се преданијата на некои "отци" на православните.
Разликата е во тоа што кај вас Мухамед им дава некаков авторитет на неговите препораки, додека кај православните раните црковни "отци" одбивале секаков авторитет на своите толкувања и секогаш повикувале на авторитет кон Светото Писмо пред нивните зборови.
 
Речиси секаде во Библијата каде што се спомнуваат овие два збора "дрво" и "камен" заедно во еден стих, контекстот е идолопоклонство.
Дококу имате Библија во електронски формат, пребарувајте ги овие два збора заедно и ќе се уверите.
Или пак идете на http://www.blueletterbible.org - www.blueletterbible.org и напишете во textbox-от "wood stone" и прегледајте ги резултатите.
Во интерест на просторот ќе ви пастирам само еден пример (малку парафразирано) од таму:
 
Не верувајте во идол или амајлија.
Тоа е глуво дрво или нем камен.
Опковано е со злато и сребро,
но здив во него нема.
Залудна е надежта во него,
бидејќи помош од таму не доаѓа.
(Хабакук 2:19)
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

No ne e obozavanje, kako sto e slucaj vo hristijanstvoto.
 
Миралем пријателе, читај и разбери: Во христијанството обожавањето на созданието е остро осудено од страна на Бог и не знам со кој си правел муабет и кој ти ги збркал малце работиве околу оваа тема.
Сепак, доколку сакаш да тврдиш нешто во името на христијанството, најдобро ќе биде да се запознаеш со неговата изворна книга Библијата.
 
Еј, ќе заборавев, добредојде повторно на форумов Smile
Поздрав!
EvAngelos
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 09:34
Originally posted by black-eyes black-eyes напиша:

...........TOTEM...Tongue
 
Clap


Постирано од: belichka
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 09:54


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 10:26
ова горново иконче, е баш пример на антинаучноста и антиверодостојноста на иконите...

Евангелистот Лука го црта непознатото бебе и неговата мајка, пази! во Византиски стил што ќе биде измислен едно 700 години подоцна... LOLLOLLOLLOLLOLLOLLOL


-------------


Постирано од: vd
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 12:42
Originally posted by аџија аџија напиша:

ова горново иконче, е баш пример на антинаучноста и антиверодостојноста на иконите...

Евангелистот Лука го црта непознатото бебе и неговата мајка, пази! во Византиски стил што ќе биде измислен едно 700 години подоцна...


 во право си аџија


Постирано од: C.B.
Датум на внесување: 28.Април.2007 во 20:29
Early Christian, Jewish, and Byzantine Study Images
Interior, House-synagogue, Dura-Europos, Syria, 244-45 CE
Distruction of the Temple and Story of Moses, detail of wall paintings, tempera on plaster, House Synagogue, Dura-Europos, Syria, 244-45.
Isometric drawing, House-church, Dura-Europos, Syria, c. 240 CE
Interior, House-church, Dura-Europos, Syria, c. 240 CE
Adam and Eve and The Good Shepherd, tempera on plaster, painting above the baptistery, Dura-Europos, Syria, c. 240 CE
Fresco in the Catacomb of Domitilla, Rome, mid-2nd C CE
Three Hebrews in the fiery Furnace, Catacomb of Priscilla, late 3rd century CE


-------------
Кроз ватру и воду дигнуте главе, Стазом победе части и славе
     


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 20:13

Moze da se primeti deka sakas da dokazes deka znaes nesto vo vrska so Islamot a vrska nemas.... pa duri ni za hristijanstvoto. Sekoj koj go zapoznal Hristijanstvoto i go izucil... go napustil.

Цитирај
Јас пак гледам една аналогија помеѓу бакнувањето на иконите од страна на православните и бакнувањето на Црниот камен од страна на следбениците на Хадисите.
Многу слично се правдате за мотивите и суштината поради која го правите тоа целивање на дрво, камен итн.
 
Дури слични ви се и изговорите. И они тврдат дека го прават тоа од љубов, почит, дека не го обожаваат созданието, туку тоа им е како медиум преку кој му го искажуваат своето почитување/љубов на Создателот итн.
 
Според мене, иако не е совршена аналогијава (но барем во случајов може да се примени), Хадисите за вас муслиманите се она што се преданијата на некои "отци" на православните.
Разликата е во тоа што кај вас Мухамед им дава некаков авторитет на неговите препораки, додека кај православните раните црковни "отци" одбивале секаков авторитет на своите толкувања и секогаш повикувале на авторитет кон Светото Писмо пред нивните зборови.
 
Речиси секаде во Библијата каде што се спомнуваат овие два збора "дрво" и "камен" заедно во еден стих, контекстот е идолопоклонство.
Дококу имате Библија во електронски формат, пребарувајте ги овие два збора заедно и ќе се уверите.
Или пак идете на http://www.blueletterbible.org/ - www.blueletterbible.org и напишете во textbox-от "wood stone" и прегледајте ги резултатите.
Во интерест на просторот ќе ви пастирам само еден пример (малку парафразирано) од таму:
Не верувајте во идол или амајлија.
Тоа е глуво дрво или нем камен.
Опковано е со злато и сребро,
но здив во него нема.
Залудна е надежта во него,
бидејќи помош од таму не доаѓа.
(Хабакук 2:19)
 
Kako prvo spomnuvas hadisi a ocigledno ne si procital nikogas vo zivotot. Vo hadisite e zapisana Praksata na Muhammed a.s,nikakvi oci sprema vam,tuku nesto slicno na Evangelijata. Kako sto bezbroj luge go zapisuvale zivotot na Isa a.s taka i Ashabite,luge pravedni od generacijata na Muhammed a.s zele da go pisuvaat zivotot,poukite i praksata na posledniot Allahov pratenik a.s
Koga obavuvame namzaz nitu eden zbor od hadisite ne ucime.Ja ucime i veruvame samo vo poslednata ALLAHOVA OBJAVA,TOA E QUR'ANOT.
 
Znam deka sakas da opravdas sega nesto,posto se najde vo zamka povtorno no ne ti vredi. Se krstite pred ikoni,se molite na niv,im palite sveki,gi baknuvate i toa vi e ZADOLZITELNO. Dodeka nikoj Hadzija ne e dolzen da go bakne kamenot,dolzen e tavaf da obavi,vo belo da se oblece,da dokaze deka site pred Boga sme edno i siromasi i Bogati.... no ako ne go bakne kamenot ne znaci deka napravil propust. Nikoj toa od nego ne go bara nitu nekoj go zadolzil za toa.... Se slucuva jas i Qur'anot da go baknam,a ne sakam nisto poveke od Boga. No imam ljubov prema taa objava.Go baknuvam i sin mi. No ne baram spas i pomos od nikoj osven od Allah nit se molam nit obozavam nekogo.A obozavanje e prepisuvanje raven na Boga,da se molis na primer na s.marija da go zamoli sin mu za toj da go zamoli otecot za mojot grev. Na sekogo se molite,na sekogo sveki palite,no nikoj ne se moli na onoj na kogo Isus se molel,Alohim,nikoj ne se zamolil na nacin kako sto isis se molel,pagjajki so liceto na zemja (sedzde). Nikoj ne se zamolil podignuvajki gi racete i navednuvajki ja glavata,kako sto toa Isus go pravel kon NEGOVIOT STVORITEL. Vie na sekogo go obozavate OSVEN NA KREATOROT.
 
Povtoruvam. Nikoj ne e dolzen i ne pravi greska ako ne go bakne toj kamen,toa nikoj od nikogo ne go bara. SE BARA 5 PATI AN DEN NAMAZ,KLANJANJE NA STVORITELOT. Toa e ona sto obozavame. Sekako deka ima razlika pomegju baknuvanjeto na Ikonite i Crniot Kamen,sto pocrnil od grevovite nalugeto. Dodeka vie se molite i gi obozavate i od niv oprost i pomos barate.
Na sekoj Musliman mu e zabraneto da naslika covek,zivotno.... nie go pocituvame toa,dodeka kaj vas e verski obred,slikanje ikoni i duri za da im se molis na niv. Vistinski Musliman,vo kukjata negova ne drzi po zidovite nikakvi sliki,nitu na svoeto dete,nitu na bilo kogo... dodeka kaj vas e zadolzitelno i prav vernik ja kiti sobata so sekakvi ikoni i im se moli.
 
Toa e razlikata.
 
 


-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: Miralem1
Датум на внесување: 29.Април.2007 во 20:23

Цитирај

Миралем пријателе, читај и разбери: Во христијанството обожавањето на созданието е остро осудено од страна на Бог и не знам со кој си правел муабет и кој ти ги збркал малце работиве околу оваа тема.
Сепак, доколку сакаш да тврдиш нешто во името на христијанството, најдобро ќе биде да се запознаеш со неговата изворна книга Библијата.
 
Еј, ќе заборавев, добредојде повторно на форумов Smile
Поздрав!
EvAngelos
 
Ke zaboravev i jas. Knigi poveke imam Hristijanska literatura odkolku Islamska.  Vistinata iskreno i od srce sum ja baral i bez predrasudi. I ja najdov,NA KRAJ vo ISLAMOT.
BOG E EDEN,NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH.
Toa e SEHADET. A sirk e prepisuvanje raven na Boga. Kako sin,tatko,majka,brat,sestra....  a kamo li tri Boga,ili makar eden vo tri ili tri vo eden.... BOG E SAMO EDEN I NIKOJ NE MU E RAVEN.
 

KUL-HUVALLAHU EHAD.

RECI-ALLAH JE JEDAN,
 
ALLAHU SAMED.
ALLAH JE UTOCIŠTE SVEMU,
 
 LEM JELID VELEM JULED,
NIJE RODIO I ROÐEN NIJE,
 
VE LEM JEKULLEHU KUFUVEN EHAD.
I NIKO MU RAVAN NIJE.

PS: Dobre mi te najdov. Pozdrav i do tebe i sekoe dobro.



-------------
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje


Постирано од: аџија
Датум на внесување: 30.Април.2007 во 00:20
Како што гледаш, другар C.B., постои разлика меѓу цртеж, како уметност и цртеж како идол...

Ниеден човек со здрав памет, нема ништо против сликите како уметност, но и те како имаме против против сликите како идоли...


-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk