IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што вели Кyранот за џихадот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што вели Кyранот за џихадот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 21>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:22
видете, мене ми е сосема јасно и логично зошто исламот и насилието се толку тесно поврзани...

лагата не може да излезе на мегдан со вистината, на фер плеј борба, на рамен терен... Во таков мегдан ќе излезе секогаш победена. Затоа таа мора да користи методи на манипулација, застрашување и заробување...

многу логично. Star
Кон врв
Iblis s.a.v.s Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iblis s.a.v.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:32
Во верата нема насилство, зошто патот вистински јасно се одделува од беспаќето. Оној кој верува во Аллах, го дофатил најцврстото јаже кое нема да се скине. Аллах се слуша и се знае! (Сура 2:256)

Изменето од Аљаудин - 31.Мај.2007 во 13:32
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2007 во 10:42
среќа


Изменето од ACELERA - 30.Ноември.2009 во 12:24
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 20:18
Јас ќе внесам терор во срцата на неверниците, исечете им ги вратовите и сите прсти.
-Сура 8:12
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 20:54
 Koga ke se kaze "dzihad" ne treba odma da se misli na luge so sekiri vo race,kako sto vi e prestaveno.Vakvoto mislenje e sosema pogresno.
Negovoto pravo znacenje e "nastojuvanje,zalaganje"
Dzihad ima poveke vrsti.
 
Zborot "Borete se na Allahoviot pat" znaci "Rabotete i trudete se na toj pat" A ima iljada i eden nacin na zalaganje i rabotenje na Allahoviot pat.... Sekoja covecka zivotna doba,sekoj poedinec,sekoj vremenski period,seoj negov del,sekoja polozba i sekoja funkcija sekoe povikuvanje i znaenje imaat svoj Dzihad.
 
Dzihad na Bebeto:
Placenjeto na deteto e potreben dzihad.o placenjeto deteto ukazuva deka mu treba mleko i toa e negoviot Dzihad.
 
Dzihad na ucenikot:
Dzihadot na ucenikot ne e samo vo toa da go pomine na bilo kakov nacin razredot pa taka stepen po stepen ja zavrsi skolata i zeme diploma... Dzihad e koga se trudi stvarno da nauci nesto,,,, da ja dostigne sustinata na znaenjeto.
 
Dzihad na ucitelot:
Dzihadot na ucitelot ne e vo toa da im preti na ucenicite so oceni i taka da im go zatvori patot na napredokot.Negov dzihad e koga ucenicite ke gi nauci na dobri dela,da im dade pravo znaenje i na toj nacin da im go prosiri vidikot pa da na horizontite na svojata idnina samite ja najdat idninata.
 
Najgolem dzihad:
Naj golem dzihad e koga covekot se bori protiv svoite srasti.
 
I na kraj.... ako samo zaradi sto sum Musliman se dignes da se boris (ratuvas) protiv mene,dozvoleno e,da se branam vo imeto na Allah i da se Boram protiv tebe.
 
I borite se na Allahovom putu protiv onih koji se bore protiv vas, ali vi ne otpočinjite borbu! - Allah, doista, ne voli one koji zapodijevaju kavgu. „I napadajte takve gdje god ih sretnete i progonite ih odande odakle su oni vas prognali. A zlostavljanje je teže od ubijanja! I ne borite se protiv njih kod Časnoga hrama, dok vas oni tu ne napadnu. Ako vas napadnu, onda ih ubijajte! – neka takva bude kazna za nevjernike. A ako se prođu - pa, Allah zaista prašta i samilostan je“ (El-Bekare: 190-192).
 
PS: Qur'anskiot Aet,EvAngelos,napisi go onaka kako sto e.
 
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 21:12
Originally posted by аџија аџија напиша:

Originally posted by Аљаудин Аљаудин напиша:

jihad ne e terorizam toa e borba so vnatresnite dilemi na eden muslimanda se samokontrolira, ne edeka treba da zemem puska i da ubivam, ama AMA
ALLAH, rekol ako nekoj ni ja navreduva verata da go stavime vo grob, toa e deka ima opravdani razlozi koga moze i treba da se  ubivaat neprijateli


од ова заклучувам две работи:

1. алах е таков слабич што му треба вашето крвопролевање за тој да се заштити...

2. алах е крвник по природа - сака крв...


Одма да ви кажам, дека БОГ не е ниедно од овие две нешта. Тој не стравува дека „ќе му пропадне религијата“, зашто тој е БОГ ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЈ!!!

И второ, Сатаната е тој што предизвикува насилие, а кај вас, гледам тоа е наредено, значи тој вас ве води, а не Бог.
Adzija,so koj um na glava ova go pisuvas ?
Цитирај 1. алах е таков слабич што му треба вашето крвопролевање за тој да се заштити...
Toj ne go postedil svojot sin,edinec ili kako go vikate,ednorodeniot,sto preostanalo za nas ? Ova e vas problem,Adzija. I prvata i drugata tocka.
Me potseti na eden dijalog. Nekoj pastir go prasal Mevlana,zosto Bog ne mu gi spasil na Muhammed a.s vnucite,ako bil Muhammed Bozji pratenik. Sekogas postavuvate prasanja na koi nemate lice. Taka i mu odgovoril. Bog ne mozel da go spasi svojot sin edinec,prvoroden,ednoroden,ili kako e veke.... sto preostanalo za vnucite na Muhammed a.s. ??????
Vie li ste vakvo prasanje i vakov komentar da dadete ?
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 21:47
О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2007 во 22:23

Muhammed s.a.w.s rekol:

Ko uvrijedi zimmiju (nemusliman) uvrijedio je mene, a ko uvrijedi mene uvrijedio je Allaha, dž.š.”(Belezi Taberani vo El-Ewsatu).
”Ko ubije štićenika (ne musliman) neće osjetiti miris dženneta, a ako ga i osjeti, to će biti sa udaljenosti od četrdeset godina.” (Belezi  Ahmed i Buhari) .
El-Qarafi el–Maliki  rekaol: ”Ko ih uvrijedi, makar ružnom riječju ili ogovaranjem, izgubio je Allahovu zaštitu, zaštitu Njegova Poslanika s.a.w.s., i zaštitu vjere islama”
 
”U vjeru nije dozovoljeno silom nagoniti, pravi put se jasno razlikuje od zablude.” (El-Bekare: 256).
Vozviseniot isto taka rekol:
”Pa zašto onda ti da nagoniš ljude da budu vjernici?” (Junus 99)
 
 
Цитирај О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74
 
Pisi go citatot onaka kako sto e.Ne vadi gi od kontext.
 
 
Imate prevod na Qur'an.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 15:54
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74
 
Pisi go citatot onaka kako sto e.Ne vadi gi od kontext.
 


Јас си го пишувам како што е во к*ранот на читлив, јасен и македонски јазик, а не како тебе на босански јазик. Срамота е јас христијанин да го имам к*ранот на македонски јазик, а ти муслиман да постираш тука на босански јазик.
Контекстот си е добар, тоа е повик на борба на Аллаховиот пат, и сите кои војуваат на тој пат, Аллах ќе им даде награда, без разлика на исходот од нивната борба. Многу стратешко заведување на народот морам да признам!

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 18:44
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74
 
Pisi go citatot onaka kako sto e.Ne vadi gi od kontext.
 


Јас си го пишувам како што е во к*ранот на читлив, јасен и македонски јазик, а не како тебе на босански јазик. Срамота е јас христијанин да го имам к*ранот на македонски јазик, а ти муслиман да постираш тука на босански јазик.
Контекстот си е добар, тоа е повик на борба на Аллаховиот пат, и сите кои војуваат на тој пат, Аллах ќе им даде награда, без разлика на исходот од нивната борба. Многу стратешко заведување на народот морам да признам!

EvAngelos... naj mal problem e denes da se najde i na Makedonski. Go ima na 10 stranici jas sto gi znam. Go imam i kaj mene doma,go imam i tefsirot na makedonski.... sto se odnesuva do literatura,mozam da te kupam so knigite.
 
Eve:
 

71. O vernici, ne napustajte gi pretpazlivostite vasi, trgnete vo mali druzini ili trgnete vo golemi druzini!

  72.     Od vas ima, navistina, i takvi koi ke se otkazat i koi, ako vi se sluci nesrekja, velat: “Allah me daruva so Negovata blagodat so toa sto ne bev so niv prisuten,” -

  73.     a, ako, pak, vi se sluci da pobedete, so dobrinata Allahova, ke recat, sosem sigurno, kako da nemase nikakva ljubov megju vas i megju Nego: “Kakva steta, pa, da bev so niv ke imav dobivka golema!”

  74.     Pa, neka se borat na Allahoviot pat onie koi go prodavaat ovoj svet za Ahiret. A na onoj koj se bori na Allahoviot pat, bilo da zagine bilo da pobedi, Nie ke mu dademe nagrada golema!

 

GRESKA VO KOPI PASTE IMAS... DA NE ZBORUVAM ZA TVOETO TUMACENJE. Spoznaj si ja svojata religija,pa posle da mozes da zboruvas za drugi.

Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 19:14
ако грешка направил Мухамед, тогаш и Евангелос има грешка, простете му...

А не знам ЗОШТО ви е толку срам, да се даде цитат од к*ранот? не мора одма да се трчате да го „браните“. НИкој всушност и не побара ваша мислење, туку беше цитирано за секој од нас да види што пишува...

И видовме....OuchOuchOuch
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 19:51
Originally posted by аџија аџија напиша:

ако грешка направил Мухамед, тогаш и Евангелос има грешка, простете му...

А не знам ЗОШТО ви е толку срам, да се даде цитат од к*ранот? не мора одма да се трчате да го „браните“. НИкој всушност и не побара ваша мислење, туку беше цитирано за секој од нас да види што пишува...

И видовме....OuchOuchOuch
Eh Acko... prosto nema sto da priznaeme.GRESKA NE NASLE ONIE KOI UBAVA PLATA ZEMAAT GRESKA DA MU NAJDAT. Od vam nepismeni,koi,kako sto moze da vidime,barem sega JASNO,deka vasata religija ne si ja poznavate i vo vasata SPLETKI pravete.... ne me sekira nisto :) E ako ti e maka sto na sekoe ti pleskam odgovor na tvoite glupavi prasanja a Ogovor nemozes da mi dades na moite,pukni si od maka :) Sala.Ne sme na natprevar tuka. Sto se bunis sega,pa go popraviv i kazav deka ne mu e vo Kontext citatot kako so jasno moze da vidite site :)
Zatoa i tuka sme,da se popravame na greskte.... ta da vidi sekoj od nas,kako sto velis,sto pisuva.
 
Vidi sega ova:

Luka 14,26 Isus, "Dođe li tko k meni, a ne mrzi svog oca i majku, ženu i djecu, braću i sestre, pa i sam svoj život, ne može biti moj učenik! "

Da mrzi !!!! E vakvo nesto koga ke najdes vo Qur'anot da mi se javis. Da mrzi !!  Dzihad e da gi pocituvas Roditelite,Familijata.............. Znaci ako ne si gi mrzite majkite i zenite i tatkovcite i brakjata i sestrite.... ne pojavuvajte se pred Isusa.

Nova kontradiktornost. Morbidna postapka prema decata:
Matej 10,34-36 "Ta došao sam rastaviti čovjeka od oca njegova i kćer od majke njezine i snahu od svekrve njezine
 
Tko štedi šibu, mrzi na sina svog, a tko ga ljubi, na vrijeme ga opominje.
Ne daj mu slobode u mladosti i ne praštaj mu pogrešaka njegovih.
Savij mu šiju dok je mlad i nagnječi mu rebra dok je malen, da ti ne bude buntovan i neposlušan i ne ožalosti te duboko.
Ludost prianja uza srce djetinje: šiba pouke otklanja je od njega.
Ne uskraćuj djetetu opomene, jer, udariš li ga šibom, neće umrijeti: biješ ga šibom, ali mu dušu iz Podzemlja izbavljaš.
Oko koje se ruga ocu i odriče posluh majci iskljuvat će potočni gavrani i izjesti mladi orlovi.
Krvave masnice očiste zlo i udarci pročiste odaje utrobe.
Dali Isus ja pocituval svojata Majkat ?????? 
Ivanu 2:1-4
1
.I U TRECI DAN BI SVADBU U KANI GALILJESKOJ,I ONDJE BIJASE MATI
ISUSOVA
2.A POZVAN BIJESE I ISUS,I UCENICI NJEGOVI NA SVADBU
3.I KAD NESTA VINA,RECE MATI ISUSOVA NJEMU : NEMAJU VINA
4.ISUS JOJ RECE
: sto je meni do tebe ZENO, (Confused)jos nije dosao moj cas.
 
So drugi zborovi: "Sto ti e BRE ZENO,odi begaj,ne e dojden uste casot moj." Sto li Avtorot so ova sakase da kaze Question Musliman,na svojata Majka i Ttako, NE SMEE nitu UF da mu rece ! Ete,Ljubov.
 
Da pisuvam li i za samomasakriranje ?
 
 
 
 
 
 
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 19:52

PS: Ubavo sto ja prizna greskata na Evangelos,,,, a za toa sto lazes deka Muhammed "lazel" za toa site te znaeme ;)

PPS: Ne sakam Starozavetni citati da pisuvam,mi placete.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Gideon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 302
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gideon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 00:23

Miraleme pa sekoj Hristijanin ima cvrsti dokazi deka Muhamed e lazen prorok,pa duri i vie muslimanite toa go znaete ama nikako da priznaete i da ja prifatite biblijata..I samiot car David jasno upatuva deka posledniot prorok e Hristios i posle nego site sto ke se pojavat ke bidat lazni proroci..Toa ti e vo Straiot zavet.Ajde pisi starozavetni citati...Ne znam sto kje dokazes so niv...

Znaj Prvoit i posledniot,Alfa i Omega,Zacetokot i Zavrsetokot...Toa bese ,e i ke bide za sekogas Najgolemioit Covek koj nekogas ziveel...
I site fakti vi se prazni,site pobivanja ne vi vredat muhamedanecu...Slabeete kako katolicite...Se povekej i povekje muslimani ja napustaat vasata vera,,,se poksrstuvaat zatoa sto se dosta svesni za krovotvorskoto ucenje na Islamot...Religija na samo eden covek,Muahemed...
 
I golemiot Ibrahim Rugova svati deka e podobro da se prekrsti i dase vika Petar... I bese gord na toa....
 
Amen


Изменето од Gideon - 01.Јули.2007 во 00:24
In God we Trust!
God Bless our Land!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,218 секунди.