IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ОМО ИЛИНДЕН - ПИРИН
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ОМО ИЛИНДЕН - ПИРИН

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 25>
Автор
Порака
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2007 во 12:01
Originally posted by talasum talasum напиша:

Originally posted by Makedonski Makedonski напиша:

Ne shiri dezinformacii, "Vinozhito" e makedonska partija!  Jasno, atinskite cigani sakaat da ja kontroliraat, no toa ne e isto i da e nivni produkt.
 
Tatarive se pokazhaa kakvi nameri imaat sprema Makedonija - sega se najgolem partner na Grcite protiv nas.


kakvi nameri be decko???ShockedShockedShocked
go ne pomnis ti koga Bugarija vi prizna- sto e bilo. Grcite togava ni spre4iha kon EU zatoa. neli pisah k*rsova zatoa- ke ti prata dokumenti. si gi zaboravil tie raboti. kolko vie otnesovte ot grcite- tolko i nie- i to pak zarad vas!!!!
ali Bugaria ima principi vo politikata.
ne pomnis koga 1991 godina Grcija ni kani da ja delime Makedonija, a Bugarija otkaza.
plukajte- halal da vi e.
to se vide koj e fraer!!!
nie vo politika nemame shovinizam i sme principielni.
 
Таласум, се надевам дека ова ти е некој београдски штос...или навистина не есапите за дебили?
Навистина, ова што пишуваш е навреда за македонците.
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2007 во 12:04
Абе Таласум ко Таласум,незнае ни што е ни како е па се замара со прераскажувања за 1991 год. кои за него видиш се веројатни бидејки уште иако у ЕУ го преживуваат Комунизмот а не живеат во 20-21 век кога делење и поделби не се возможни па дури ни по договор како што тврди Таласум.Абе приказни и гачки татарски ете тоа е тоа
Кон врв
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2007 во 17:53
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Абе Таласум ко Таласум,незнае ни што е ни како е па се замара со прераскажувања за 1991 год. кои за него видиш се веројатни бидејки уште иако у ЕУ го преживуваат Комунизмот а не живеат во 20-21 век кога делење и поделби не се возможни па дури ни по договор како што тврди Таласум.Абе приказни и гачки татарски ете тоа е тоа


A so Kosovo sto stava, bace. neli e tova podelbaQuestionExclamation

Originally posted by 
     Калпазан Калпазан напиша:

Таласум, се надевам дека ова ти е некој београдски штос...или навистина не есапите за дебили?Навистина, ова што пишуваш е навреда за македонците.




Kalpazan ne te razbiram - kade e navredata??? mene mi se svidzat makedoncite i im mislja dobroto. Makedonija e imala shansa da gi povrze site na Balkanot i da bide kao Swiss, ali go izpusna, ne sme krivi bugarite zatoa. ke ti gi izvada publikaciite ot presata ot onova vreme da gi vidis. i dokladi ot ministerstvo na nadvoresnite raboti. neli nie prvi vi priznavme- taka li e?
Nekoj moze li da mi dade link kade mogat da se ka4vat snimki.

 
Цитирај На 8 септември 2006 г. независимостта на Македония ще изпълни своята 15 -та тинейджърска година.

За тези 15 години:

- През 1991 г. България отказа да участва в тристранна конференция с Гърция и Югославия за бъдещето на Македония, без нейно присъствие

- През януари 1992 г. България първа призна независимостта на Македония

- През 1992 г. Русия призна Македония под конституционното й име по време на визитата на президента Елцин в София

- През 1992 г. България предостави дипломатическите си мисии и представителства за представяне на лобиране на приема на Македония в ООН

- През 1992 г. България осигури “зелен коридор” за снабдяване на Македония с горива през цялото време на гръцката икономическа блокада в спора за името

- През 1999 г. България подари на Македония 150 танка и 150 артилерийски системи през 1999 г.

- По време на Косовската криза от пролетта на 1999 г. България оказа икономическа помощ на Македония

- По време на войната от 2001 г. България оказа помощ на македонското правителство с премиер Любчо Георгиевски

- През всичките тези 15 години България предостави икономическа, политическа и логистична помощ на Македония в всички сфери на държавния, икономическия, политическия и обществения живот, с цел бързото интегриране на страната в международните институции и организации, в подготовката й за членство в НАТО, както и за изпълнение на изискванията на Европейския съюз.


ovo e citat na Focus. ponavamu ima plukane- nema da te laza. Gazdata na Focus e bil vo otdelot za Balkanot na Ministerstvoto za nadvoresni raboti i to po istoto vreme, ako ne se laza. toa mi e sega pod raka, ali ke ti gi prata site publikacii, ne mi e gajle.







Изменето од talasum - 09.Март.2007 во 16:47
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 09:24
Ako saka Bugarija i Bugarite da imaat bratski odnosi so Makedonija i Makedoncite treba da napravat civilizaciski skok od 100 godini i da pocnat da gi prifakjat lugjeto onakvi kakvi sto se i kako se deklariraat a ne kako sto im kazuva Gebelsoviot univerzitet za Makedonija vo Sofija.
 
Se drugo e demagogija i otugjuvanje.
 
Ednostavno pustete gi Makedoncite vo Bugarija slobodno da se razvivaat i da si ja neguvaat svojata kultura , tradicija i obiaci.
Go imaat toa pravo.
 
Кон врв
spartak_mk06 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spartak_mk06 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 11:56
Наскоро ќе има подобрување.
Причекајте малку.
Мах. 6 месеци Clap Clap Clap
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2007 во 17:57
Рен со критики до Софија и Атина за непочитување на правата на малцинствата

По американскиот Стејт Департмент и Оли Рен со забелешки за степенот на почитување на правата на македонското малцинство во Бугарија и Грција. Еврокомесарот за проширување во изјавата за Би-Би-Си програма на македонски, бара почитување на Европската конвенција за човекови права, но и отворено зборува за варирањето на стандардите за малцинствата во различни земји- членки на Унијата.   

Бугарија, иако веќе членка на ЕУ и спротивно на пресудата на судот за човекови права, не и дозволи на „ОМО Илинден – Пирин“ да се регистрира како политичка партија. Овој случај беше наведен во последниот извештај на Стејт Департментот како и третманот на грчките власти кон американски, канадски и австралиски државјани со македонско потекло на кои не им бил дозволен влез во Грција. Нова форма на притисок на која се жалат од „Виножито“ - партија на Македонците во Грција е целосното медиумско игнорирање на нивните активности како што беше промоцијата на абецедарот. Во студија за правата на малцинствата во Европа објавена минатиот месец Грција заедно со Франција, Белорусија и Турција е на дното на листата. Државите се рангираат според имплементирањето на одредбите од конвенцијата за заштита на правата на малцинствата на Советот на Европа. Грција, Белгија, Германија и Луксембург се единствените членки на Унијата кои не ја ратификувале оваа конвенција.
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2007 во 10:55
Оваа лактрдија со Рен....не ме засмевај.
Тој кловн го пуштаат секојпа кога некоја од неблагонадежните земји на ЕУ ќе треба да се прекори.
Неговите изјави, како ни изјавите на циганот Солана, не значат - ништо!
Попаметни и повлјиателни од нив ја креираат политиката таму, а знаеме дека таму нас не не сакаат.
Зошто?
Димократијас елиникиц.
Ете затоа.
И секој еден кој вели поинаку, или е гркоман или е грко цинцар. Трето нема.
Очигледно како бел ден!
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 13:41
Един от доайените на ОМО “Илинден” в Петрич Януш Костадинов Сапунджиев разпространи декларация, с която заявява, че се отказва от ОМО “Илинден”. Сапунджиев заявява: “С настоящата декларация заявявам, че напускам ОМО “Илинден” и прекратявам контактите с нейните членове. Считам, че тази организация е антиконституционна и антибългарска, и се разграничавам от нейната дейност. ОМО “Илинден” няма място в съвременния живот и пречи за добрите отношения между Република България и Македония”. Декларацията е подписана от него с дата 11 март. Това за мнозина е изненада, тъй като Януш Сапунджиев е от основателите на ОМО “Илинден” и един от символите на тази организация не само в Петрич, но и в областта. Негови приближени разкриха, че един от мотивите да се откаже от ОМО “Илинден” е, че преди няколко дни членове на неговата фамилия са били тормозени от полицаи в Македония. Безпричинно наложили глоба на член на фамилията му под претекст превишена скорост, което не отговаряло на истината.
     Както вестникът писа, през последните месеци зачестиха случаите на грубо отношение от страна на македонски полицаи и митничари към български граждани. Процесът се засили особено след като станахме член на Европейския съюз и наложихме визи за жителите на Република Македония.

Изменето од m__g__ - 14.Март.2007 во 13:45
Кон врв
talasum Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај talasum Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 14:04
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Ako saka Bugarija i Bugarite da imaat bratski odnosi so Makedonija i Makedoncite treba da napravat civilizaciski skok od 100 godini i da pocnat da gi prifakjat lugjeto onakvi kakvi sto se i kako se deklariraat a ne kako sto im kazuva Gebelsoviot univerzitet za Makedonija vo Sofija.
 
Se drugo e demagogija i otugjuvanje.
 
Ednostavno pustete gi Makedoncite vo Bugarija slobodno da se razvivaat i da si ja neguvaat svojata kultura , tradicija i obiaci.
Go imaat toa pravo.
 


Bugarija saka da ima dobri odnosi so Makedonija, no nema da se pod4ini na diktat. ovo samo ja luti Bugarija. Bugarija se opitva da gi razbere makedoncite, a Makedonija se opitva da  nalozi na site zemi na Balkanot  svoite pozicii- koga 90-te e bil sporot za ezikot- Bugarija predlagala mnogo kompromisi- Makedonija iskala da se prime nejnata volja. nikoj ne gi sfaka nestata- deko tia prasania sa bolezneni za site- ova Bugarija go znaese. zatoa sto vo Bugarija naslednicite na bezanci ot Makedonija sa bili naj-luti protiv sporazumenie, ako e bila prieta pozicijata na Makedonija- vladata ke imala problemi- toa go kaza Kostov i na "Nova Makedonija"- ali ona cenzurira intervu. dnes vo svetot nisto ne se postiga so diktat- se e kompromis i dogovorka. sfatete go- vasa frustracija- nasa frustracija. citajte Breht "koga sretnes nacionalizam- stavas nacionalist"
nikoj ne gi e sprecil makedoncite da se razvivat. ima gi vo popisot. izdvat vestnici.
Boogie vika da kazeme deka Goce i Samuil bili makedonci- i da go kazeme- te nema da stanat takvi. istorijata ne se krepi na priznanie. a dajte da gi izbriseme hronikite na Leon Djakon, Joan Skilica, Ademar- sto pisuvat deka Smuil e bugarin. a oni bili sovremenici. da gi izgorime pismata na Goce koi ne vi pridopagat. istorija po poraka- samo za vas.

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Рен со критики до Софија и Атина за непочитување на правата на малцинствата

По американскиот Стејт Департмент и Оли Рен со забелешки за степенот на почитување на правата на македонското малцинство во Бугарија и Грција. Еврокомесарот за проширување во изјавата за Би-Би-Си програма на македонски, бара почитување на Европската конвенција за човекови права, но и отворено зборува за варирањето на стандардите за малцинствата во различни земји- членки на Унијата.   

Бугарија, иако веќе членка на ЕУ и спротивно на пресудата на судот за човекови права, не и дозволи на „ОМО Илинден – Пирин“ да се регистрира како политичка партија. Овој случај беше наведен во последниот извештај на Стејт Департментот како и третманот на грчките власти кон американски, канадски и австралиски државјани со македонско потекло на кои не им бил дозволен влез во Грција. Нова форма на притисок на која се жалат од „Виножито“ - партија на Македонците во Грција е целосното медиумско игнорирање на нивните активности како што беше промоцијата на абецедарот. Во студија за правата на малцинствата во Европа објавена минатиот месец Грција заедно со Франција, Белорусија и Турција е на дното на листата. Државите се рангираат според имплементирањето на одредбите од конвенцијата за заштита на правата на малцинствата на Советот на Европа. Грција, Белгија, Германија и Луксембург се единствените членки на Унијата кои не ја ратификувале оваа конвенција.


Boogie citiraj izvestaj pri glasaneto vo Evropskija Parlament- sto deputatite glasaha protiv rezolucija za registracijata na OMO.WinkWinkWink
pravi vpe4atlenie deka bugarite vo Makedonija sa po- pametni i sa gragani. jaz imam poznati koi sa bugari i sa vo site partii- VMRO- DPMNE, VMRO- Narodna, Liberalnata i vo SDSM imaWinkWinkWink toa 4e sa bugari ne im e sprecilo da se za4lenat vo razni partii- oni ne sakat da se segregirat i delat- oni sakat da ja gradat Makedonija. Bugarija isto se drza dobre pri site provokacii- ali veke i e dosta. Bugarija nikogas ne se e mesala vo vatresni raboti na Makedonija. i ne e plakala kao malko dete na megunarodnata zaednica- sto Bugarija problemite si gi odlu4ava sama i ne iznudva.LOLLOLLOL Bugarija nikogas ne sme okazali natisk za "Radko" vo EUWinkWinkWink "Radko" ne e partija, a gragansko zdruzenie so kulturna dejnost. eve gi razlikite. ne sum videl 4len na "Radko" da izpada vo isterii i da pla4e teatralno vo EU.Big%20smileBig%20smileBig%20smile
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2007 во 21:08
Сакаш да ми кажеш дека бидејки Скилица и Ѓакон напишале дека Босанците се Бугари они денес треба да се Бугари.Грешката што Бугарските историчари ја прават може и не е намерна но неможе народ и нација да се мешаат со територијална поделба.Знаеме дека темата Бугарија била голема но тоа незначи дека во таа територија живееле само Бугари

За Бугарското малцинство во Македонија ја не тврдам дека не постои а не тврди ни еден Македонец дека нема Бугари во Македонија но самите тие луѓе веке несакаат да се чувствуваат Бугари бидејки гледаат какво зло Бугарија и нанесува на Македонија и на Македонското малцинство во Бугарија.Затоа вие сами си ги губите луѓето во Македонија тие попрво ке кажат дека немаат никаква врска со Бугарија отколку дека се Бугари
Кон врв
ZoranSk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 05.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoranSk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 22:54
Момент г. maced onian.

Има неколку суштински моменти а на крај ќе поентирам со темата.

момент1.
ЕДНАШ КАЖЕТЕ ОД КОГО СТЕ ГО ПРИМИЛЕ ХРИСТИЈАНСТОВОТО И КАКО ГИ ИЗГУБИВТЕ ТАТАРО-ТУРСКИТЕ ГЕНИ.
КОЈА Е ТАА ЦИВИЛИЗАЦИЈА ?
повикај пријател: Ако си хрситијанин одговорот ќе го најдеш во библијата.

момент2.
Сопствен пример.
Јас неколку пати напишав нешто за моето потекло. По прапрапрадедо имам ген татарски кој се спојувал со гени од ова поднебје и денеска јас сум Македонец.
Многу вистина има во тврдењето на сајтот што ви го постирав.
Но за мене е сосема природно понапредната цивилизација да наметне свое влијание и да асимилира, тоа се покажува со примерот на Бугарите и не само со нив.
Наречете ја територија, област, тема, како сакате , Македонија има свои обележја преку архитектура(ја имате во Пиринска), јазик, писмо, обичаи кои се презентираат преку народот кој живее таму.
Таа цивилизација има континуитет и тоа од антиката па се до денес.Нејзиното влијание е огромно и во простор и во време.
МАКЕДОНСКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА.
Вие источно од Ќустендил немате нешто со кое може да се гордеете и јас немам против да ја користите темата Македонија, но не ја валкајте не ја поганите, напијте се од неа и оставете го изворот чист не изуриниран.
Вие да бевте под тортура низ историјата како ние Макеоднците што бевме немаше ни Б да остане од Бугарија.
Благодарение на тој непокорлив ген кој го влечеме од антиката и не од Александар него порано од Пердика нас сеуште не има, единствениот преживеан народ кој се спомнува во библијата после еврејскиот.
Оди во Израилот и кажи дека си Македонец,ќе видиш како длабоко ќе ти се поклонат.

момент3.
Што се ова горе има врска со правата на одредена група која се декларира како Макеоднци и како такви сакаат да имаат своја партија, здружениа, весници итн.
Што сте Вие ?
Божјиот суд !
Дајте им по правото секој човек слободно да се декларира, мрднете малку цивлизациски напред, та нели сте на Кирила и Методија.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2007 во 23:56
Немаат они ни трунка од Кирил и Методи пројателе,немаат они сенс за пријателство и добрососедство,тие како г. maced onian само знаат да лаат како кучиња и да мислат дека нешто и некогаш во животот ке им биде јасно но уствари тоа нема да се случи.Тие таквите јасно и гласно се залагаат за сето она што секој голем револуционер и деец Македонски,секој цар и крал Македонски сакале да одбранат во ова парче земја наречена Македонија,тие само сакаат ние Македонците да не постоиме,да не се декларираме како Македонци за да можат тие да тврдат дека се смешале со Македонците и дека се најстара православна фигура на Балканот.
Но нема ете не им успева Македонија и Македонците сеуште постои како што секогаш и постоела но овој пат е слободна и Македонска и се додека ние Македонците секаде во светот постоиме БугароМонголите нема да се задоволни бидејки знаат дека некој ги крстел,некој ги научил да пишуваат,некој застанал и 1000 год наназад им вели не на нивното додворување и посакување на ова мало парче земја наречена Македонија и на крајот ке знаат дека секогаш кога пробале да земат барем едно залче од Македонија им застанало во грло и се задавиле,се задавиле толку гадно што повторно ке им треба 60 год за да се оправат ако воопшто се оправуваат.
Македонија на Македонците
Кон врв
maced_onian Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maced_onian Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 09:20
Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

Момент г. maced onian.

Има неколку суштински моменти а на крај ќе поентирам со темата.

момент1.
ЕДНАШ КАЖЕТЕ ОД КОГО СТЕ ГО ПРИМИЛЕ ХРИСТИЈАНСТОВОТО И КАКО ГИ ИЗГУБИВТЕ ТАТАРО-ТУРСКИТЕ ГЕНИ.
КОЈА Е ТАА ЦИВИЛИЗАЦИЈА ?
повикај пријател: Ако си хрситијанин одговорот ќе го најдеш во библијата.



За християнството е ясно, няма какво да ти го казвам. Пише го даже във вашите учебници. Гените не са нещо което се губи. Аз не казвам, че съм наследник на древните българи, аз казвам, че съм македонски българин. Има "известна" разлика между древните българи и днешните и ти много добре я знаеш.

Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

момент2.
Сопствен пример.
Јас неколку пати напишав нешто за моето потекло. По прапрапрадедо имам ген татарски кој се спојувал со гени од ова поднебје и денеска јас сум Македонец.
Многу вистина има во тврдењето на сајтот што ви го постирав.
Но за мене е сосема природно понапредната цивилизација да наметне свое влијание и да асимилира, тоа се покажува со примерот на Бугарите и не само со нив.
Наречете ја територија, област, тема, како сакате , Македонија има свои обележја преку архитектура(ја имате во Пиринска), јазик, писмо, обичаи кои се презентираат преку народот кој живее таму.
Таа цивилизација има континуитет и тоа од антиката па се до денес.Нејзиното влијание е огромно и во простор и во време.
МАКЕДОНСКА ЦИВИЛИЗАЦИЈА.
Вие источно од Ќустендил немате нешто со кое може да се гордеете и јас немам против да ја користите темата Македонија, но не ја валкајте не ја поганите, напијте се од неа и оставете го изворот чист не изуриниран.
Вие да бевте под тортура низ историјата како ние Макеоднците што бевме немаше ни Б да остане од Бугарија.
Благодарение на тој непокорлив ген кој го влечеме од антиката и не од Александар него порано од Пердика нас сеуште не има, единствениот преживеан народ кој се спомнува во библијата после еврејскиот.
Оди во Израилот и кажи дека си Македонец,ќе видиш како длабоко ќе ти се поклонат.


Ти днес си македонец ок в това няма нищо лошо, но да отхвърляш векове в които дедите ти са се викали българи не е много хубаво. Да си приписваш чужда история и култура също не е хубаво. Бъди си македонец, но си помни корените и как са се викали хората живели в тая област. Древната македонска цивилизация няма "континуитет", разпаднала се е и е била асимилирана. Единственото което е останало е географската област. Върви в Кюстендилско (дядо ми е бил роден в едно село там) и питай каква им е културата и езика и не говори глупости. Я върви и ги питай на какъв език пишат. Защо винаги "македонците" от българия биват превеждани в репортажите от "македонски" на "македонски"? Източно от Кюстендил имаме доста с което да се гордеем. Да си чувал за Преславската Книжовна Школа  примерно? Да си чувал случайно че точно там е намерен първия датиран текст на кирилица? Най-ранния текст е намерен точно там.

Originally posted by ZoranSk ZoranSk напиша:

момент3.
Што се ова горе има врска со правата на одредена група која се декларира како Макеоднци и како такви сакаат да имаат своја партија, здружениа, весници итн.
Што сте Вие ?
Божјиот суд !
Дајте им по правото секој човек слободно да се декларира, мрднете малку цивлизациски напред, та нели сте на Кирила и Методија.

Сдружение си имат, за партия има определени изисквания - същите изисквания има за всяка партия в България. Вестници си имат, и ще имат, стига да са съгласно законите на държавата. Ние изпълняваме конституцията а тя я божият съд в държавата. Всеки може свободно да се декларира - ако иска и марсианец да бъде, негова си работа. Стига да не иска да отцепва територия и да я присъединява към Марс Smile. Цивилизацията ни е мръднала доста напред, все пак сме в ЕС, а вие още сте със слаборазвитте бивши юго-републики вън от ЕС. Кой вкара кирилицата като официална азбука в ЕС(ЕУ)?

Властите в България нямат специално отношение към ОМО. Таков е отношението към всяка организация декларираща явен сепаратизъм, неспазваща законите на държавата, извършваща престъпления с ЕГН-та, подписи и др. манипулациии. Подправяща документи, декларираща хора които дори не са и чували за нея като свои членове. Полицията трябва да провери, за да се разбере с личните данни на кого е злоупотребено и виновните да си понесат отговорността. Това е. И накрая, ОМО не е македонска партия, а про-сръбска. ВМРО е партията на македонците.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2007 во 10:49
Сакаш да кажеш дека Бугари у Бугарија нема бидејки тие се асимилирани нели Алллооооооо Македонија е слободна и независна држава со свој јазик,историја,нација имаме иселеничка институција каде што се јавуваат Македонци од цел свет.Што ви е на вас Бугарите бе сите Македонци низ цел свет знаат за Македонија и Македонците само вие Бугарските Македонци се правите најголеми Бугари аллллооооо не е више комунизам у Бугарија слободно кажете си дека сте Македонци никој несмее да ве затвара и тепа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 25>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.