IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЗОШТО ДА ПРИФАТИМЕ  ИСЛАМ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЗОШТО ДА ПРИФАТИМЕ ИСЛАМ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 16:16

Малком Икс

 

Еден од најголемите лидери на црнците во Америка, кој по прифаќањето на исламот, многу работи за ширењето на исламот во Америка. Поради големиот број приврзаници и поради тоа што илјадници луѓе почнуваат да го прифаќаат исламот како резултат на неговите предавања, тој е убиен. За неговото искуство за време на аџилакот, вели:

„Во Ќабето (светото место) имаше стотици илјади луѓе дојдени од целиот свет. Тие им припаѓаа на сите раси и бои, почнувајќи од тие со жолта коса и сини очи, па сè до Африканците со црна кожа. Но, сите тие учествуваа во истите одредби, изразувајќи единство, нешто за што моето искуство во Америка ме има натерано да верувам дека никогаш не е можно меѓу црнците и белците.

Можеби луѓето ќе се зачудат од овие зборови. Меѓутоа, тоа што го видов и го доживеав на аџилак ме натера да ги променам моите поранешни мислења и да напуштам некои од моите ставови за кои настојував во минатото, нешто што не беше толку тешко за мене. И покрај моите многу силни убедувања, јас секогаш сум бил подготвен да се соочам со фактите и да ја прифатам вистината откриена со помош на знаењето и новите искуства …

За време на последните единаесет дена од мојот престој во муслиманскиот свет, се молев на Бога, јадев од иста чинија, пиев вода од иста чаша и лежев на истиот кревет или тепих со муслимани со најсини или со најжолти очи и со најбела кожа. Во зборовите, однесувањето и делата на белите муслимани ја видов и ја почувствував истата љубезност како и во средината на црнците од Нигерија, Судан или Гана. Ние бевме навистина сите еднакви и браќа!“[1]



[1] Абдул Вехид Хамид, „Исламизирањето, природен пат“, без година на издавање, стр. 170.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 16:17

В. Б. Бекард

 

Англиски автор и писател. Учествувал во Првата светска војна и бил фатен како воен заробеник. Едно време работел во Уганда. Во 1922 година го прифаќа исламот. Ги има напишано книгите „Авантурите на Касим“, „Новиот свет“, итн.

„Имам издвоено копија од значењето на к*ранот, преведен од Савари на француски јазик, една од најскапоцените работи што ги поседувам. При неговото читање доживеав огромно задоволство и бев многу радосен, толку многу што кога завршив со читањето, ми се пристори како зраците на Бескрајната Вистина да ме осветлиле со нивната благословена светлина.“[1]

 



[1] Ибид, стр. 57.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 18:17

Познаван неколку „христијани„ кои преминале во ислам.

Две третини тоа го сторија поради ПРИНУДА
Една третина заради остварување материјална корист.
И двете категории ги нарекувам-ОПАЈДАРИ.
 
А колку тоа биле вистински христијани-сведочат наводниците кои ги ставив под поимот.
 
Не познавам НИТУ ЕДЕН вистински христијанин кој преминал во ислам.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 18:34
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Познаван неколку „христијани„ кои преминале во ислам.


Две третини тоа го сторија поради ПРИНУДА

Една третина заради остварување материјална корист.

И двете категории ги нарекувам-ОПАЈДАРИ.

 

А колку тоа биле вистински христијани-сведочат наводниците кои ги ставив под поимот.

 

Не познавам НИТУ ЕДЕН вистински христијанин кој преминал во ислам.


Naj golemata glupost koja sum ja slushnal, deka nekoj konvertiral od strav,ili bil primoran!!!

devojko 21 vek ziveeme, koj kogo moze da prisili na neshto??? zashto ima policija, organizacii za zashtita na covekovi prava, kaj be vo deneshniov svet nekoj nekogo moze da primora na neshto, ako samiot ne saka????

ili materijalni dobra, pa vo makedonija, ajdee....

pa ako se potrudish da go procitash k*ranot, ke svatish zashto nekoj konvertiral vo islam,
a se dodeka slushash od drugi kako go prezentiraat k*ranot, nikogash nema da ja dolovish vistinata, zemi vo race k*ran i citaj devojko.

OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 18:46
Полека Букхари, небрзај, и не навредувај, не сме овде да презентираме глупости, ниту некој ми кажал од страна рекла казала...
Презентирам факти и искази на конвертираните...кои лично ми одговориле на моите прашања.
Ине реков дека тоа се случи во Македонија, нели?
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 18:52
Велиш, живееме во 21 век, полиција организации за човекови права...епа во исламски земји тоа не функционира.
Впрочем, нели го знаеш последниод случај во КСА кога силуваната доби 200 стапа? Кадија тужи кадија суди, за какви човекови права и полиција ми збориш ти во земја што практикува шеријатски систем? Уште и крив ќе излезеш, особено ако си жена.
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 19:08
Vo red se izvinuvam za mojot temperament, a i pokraj toa ne te navrediv tebe tuku mislata, i sekoj eden so takva misla.

sekoja zemja kade vladee sherijat, e odprilika 80% pravedna, a vo zemja kade vladee sherijat i ima pravilen vladar (vladar so dusha,i praksa vernik) e vo vakva zemja ima 99% pravda.

Mi zboruvash za fakti a? neishto ne kazuvash od rekla kazala a??

eve je ke ti potvrdam deka kazuvash od rekla kazala, zakonot za kaznuvanje na edna Bludnica ili Bludnik e: 4 svedoci da posvedocat deka go videle na delo, za da se izbegne kleveta nekoj da bide kaznet na pravdina.

Pa sega samata odlucisi dali Kadija sudi ili Islamot e bezgreshen vo svoite zakoni i principi.

Spored sherijatskiot zakon, pod uslovi na pravilen vladar nikogash nemoze nekoj da bide kaznet na pravdina.


eve Mak. sinot na exMinisterot za vnatreshni raboti, koi kriminali napravi... malce u zatvor i nadvor i da nekomentiram ne e tema toa, a moe drugarce za samo 1 kubik nabrani drva, i toa so dozvola od samiot shumar, 3 meseci u zatvor, za navodna zakana na shumarot PERO!!!

kadija ima vo makedonija a????

Realnost devojko sekade ima nepravda, no najmalce vo sherijatska drzava, najdobar primer za tebe e Iran.

Informirajse koj e iran, i kakov zakon vladee vo iran.

I koi luge poznavash ti vo zemja kade vladee sherijat???   daj da ne se lazeme devojko te molam.
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
Sahih Bukhari Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 389
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sahih Bukhari Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 19:12
http://www.islambosna.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=1851&Itemid=78

eveti dokaz deka navistina Zashtitata na covekovi prava ne vladee vo svetot , posebno vo islamski zemji i toa vo Irak!!!

gledaj pota ke govorime, te molam.
OUR DIGNITY IS IN ISLAM!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 19:19
[QUOTE=Sahih Bukhari]Vo red se izvinuvam za mojot temperament, a i pokraj toa ne te navrediv tebe tuku mislata, i sekoj eden so takva misla.

sekoja zemja kade vladee sherijat, e odprilika 80% pravedna, a vo zemja kade vladee sherijat i ima pravilen vladar (vladar so dusha,i praksa vernik) e vo vakva zemja ima 99% pravda.

Mi zboruvash za fakti a? neishto ne kazuvash od rekla kazala a?? Зошто би? Особите ги знам лично.

eve je ke ti potvrdam deka kazuvash od rekla kazala, zakonot za kaznuvanje na edna Bludnica ili Bludnik e: 4 svedoci da posvedocat deka go videle na delo, za da se izbegne kleveta nekoj da bide kaznet na pravdina.

Pa sega samata odlucisi dali Kadija sudi ili Islamot e bezgreshen vo svoite zakoni i principi.

Spored sherijatskiot zakon, pod uslovi na pravilen vladar nikogash nemoze nekoj da bide kaznet na pravdina.


eve Mak. sinot na exMinisterot za vnatreshni raboti, koi kriminali napravi... malce u zatvor i nadvor i da nekomentiram ne e tema toa, a moe drugarce za samo 1 kubik nabrani drva, i toa so dozvola od samiot shumar, 3 meseci u zatvor, za navodna zakana na shumarot PERO!!!

kadija ima vo makedonija a????

Realnost devojko sekade ima nepravda, no najmalce vo sherijatska drzava, najdobar primer za tebe e Iran.

Informirajse koj e iran, i kakov zakon vladee vo iran.

I koi luge poznavash ti vo zemja kade vladee sherijat???   daj da ne se lazeme devojko te molam. Очекуваш да ти ги кажам имињата?!  Жалам, немам намера да изнесувам такви детаљи, е тоа е веќе рекла казала, имам обзир кон родителите и блиските на овие јадници кои можеби читаат форум, (а за овие опајдариве и незнам дали имаат таква можност, што си насркале-си дробатголема%20насмевка). 
QUOTE]
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 00:21
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Познаван неколку „христијани„ кои преминале во ислам.


Две третини тоа го сторија поради ПРИНУДА

Една третина заради остварување материјална корист.

И двете категории ги нарекувам-ОПАЈДАРИ.

 

А колку тоа биле вистински христијани-сведочат наводниците кои ги ставив под поимот.

 

Не познавам НИТУ ЕДЕН вистински христијанин кој преминал во ислам.


Sestro moja mila!(mozam slobodno da si go dozvolam ovoj izraz)-ocigledno e deka ili si nedovolno informirana ili tie krivo da go priznaes faktot deka Islamot e edinstvenata vera koja najpovece se prifaca,ne poradi PRINUDATA kako sto ti velis,nitu poradi MATERIJALNATA KORIST,tuku poradi toa sto tokmu vistinski hristijani od bilo koj profil na obrazovanost so GOLEMA UBEDENOST VO VISTINATA go prifatile Islamot.Za da ne bidam pogresno razbran ke moram da ti obrazlozam nekoi raboti.Dosta i samiot sum rabotel na ovaa tema ,sum istrazuval poedini slucai,sum procital dosta knigi i izjavi od eminentni hristijanski naucnici od razni oblasti koi poradi mnogu nejasni doktrini vo hristijanstvoto vo koe ne mozele da najdat zadovolitelen odgovor SAMI BEZ NIKAKVA PRISILBA se odlucile da go primaat Islamot.Kako najcesti pricini za preminuvanje vo Islam se slednive:

    1- Nejasnosta na veruvanjeto vo svetoto trojstvo i nemoznosta za negovo racionalno sfacanje,
    
    2- Tvrdenjeto za bozestvenata priorda na Mesih Isus kako i tvrdenjeto deka Marija e majka na Otecot.

    3- Veruvanjeto vo vecnata pakost i nesreca na covestvoto poradi nasledenosta na prviot grev napraven od Adam i Eva,i nezadovolstvoto deka site ludje go imaat nasledeno grevot na prvite roditeli od samiot pocetok na zivotot.

    4- Veruvanjeto vo raspetieto vrz osnova deka Mesih Isus samiot prifatil da bide raspnat na krst,za da im se izbrisat grevovite na ludjeto.

    5- Veruvanjeto vo "obedinetost"po pat na svetiot leb koj go pretstavuva teloto Isusovo kade se veli deka parceto leb koj katolicite go jadat od rakata na svestenikot vo tekot na molitvata na obedinetost se pretvora vo krvta Isusova.

    6- Pridavanjeto opsta vlast na verskite lica deka tie se posrednici medju ludjeto i Boga,deka tie imaat pravo na prostuvanje na grevovite i deka papata(kaj katolicite)ima sveta vlast pa duri toj e i bezgresen.

    7- Neprikosnovenoto veruvanje vo odlukite na crkvata pa duri i da se protivat na razumot... itn.

Ovie se nekolku odbivni raboti koi gi naterale ovie ludje da ja smenat svojata veroispoved.Od druga strana,prirodno e,deka tie vo Islamot nasle nekoi raboti koi gi zadovolile da preminat vo Islam,a i samite go raskazuvaat toa.Eve nekolku od niv:

    1- Veruvanjeto vo cistiot monoteizam(TEVHID),deka edinstvenata vlast i obozuvanje mu pripadja na Edniot i Edinstveniot Bog-Allah koj nema zdruzenik i komu nisto nemue ramno i slicno.

    2- Stavot na Islamot vo vrska kon site poranesni Bozji Objavi,kade jasno e naglaseno povikuvanjeto za veruvanje vo site poranesni Bozji pratenici i vo nivnite Knigi(se odnesuva na Orginalniot Tevrat(Star Zavet) i Indzil (Nov Zavet).

    3- Naglasuvanje na slobodata vo veruvanjeto(LA IKRAHE FID-DINI-"Nema prisilba vo verata,vistinskiot pat jasno se razlikuva od zabludata!"-k*r,an),

    4- Davanje pocesno mesto na razumot kako sredstvo za razmisluvanje i rasuduvanje("Vi gi objasnivme nasite znamenija za da razmisluvate!"-k*r,an)

    5- Silniot povik na Islamot kon steknuvanje na nauka i koristenje so naucnite olesnuvanja("Reci:Gospodaru moj!-zgolemigo moeto znaenje"-k*r,an),

    6- Otfrlanje na Islamot na sekakva forma na posreduvanje medju covekot i Boga,taka sto na muslimanot nemue potreben posrednik(pop,pastor,odza itn.) za da ima direktna vrska so Boga.("Povikajte me!-ce vi se odzvijam!"-k*r,an)

    7- Potvrda na Islamot na poedinecnite i opstite prava i povikuvanje na negovite sledbenici kon bratstvo i ljubov.

    8- Povikot na Islamot kon praveden mir,vsusnost,samiot izraz Islam vo bukvalen prevod znaci:"MIR" i predanost kon Boga.

    9- Islamot pretstavuva forma na veruvanje,obredi,medjusebna sorabotka i moral.

    10- Islamot e univerzalna i humana vera,kako i toa deka Muhammed a.s. e ispraten kako Milost do celoto covestvo("Te isprativme kako milost za celoto covestvo!"-k*r,an).

    11- Postoenje na ramnoteza pomedju duhot i materijata,pomedju ovoj i idniot svet.

    12- k*r,anot-koj e Islamski zakonik koj ostanal socuvan od promeni do den-denes("Nie go objavivme k*r,anot i Nie ce go cuvame!"-k*r,an).

Ete poradi ovie pricini i poradi mnogu drugi koi ne gi spomnav mnogumina od ludjeto preminuvaat vo Islamot,bez nikakva prisilba,bez nikakov interes,tie ne bile nikakvi OPAJDARI,tuku vo mnogute slucai bile duhovni vodaci kaj svoite narodi i vrvni naucnici vo razni oblasti na naukata.

Za ova mozam da ti pisuvam mnogu,navistina mnogu i date zapoznaam so nekoi licnosti so nivnite biografii i nacinot na koj tie go prifatile Islamot.Mislam deka ova e dovolno za pocetokot na nasata diskusija.Ako imas nesto da dodades mila moja BUJRUM!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 15:11
a analiziras koj bil muhammed, sto pravel za celiot negov zivot, kolku zeni imal kolku godini imala aisha, si cital satanski stihovi, si procital od kade ja na moment dobival inspiracijata i koj go posetuval dodeka go propovedal k*ranot?


k*ran 22:52
Prije tebe Mi nijednog poslanika i vjerovjesnika nismo poslali, a da šejtan nije, kad bi on što kazivao, u kazivanje njegovo nešto ubacio; Allah bi ono što bi šejtan ubacio uklonio, a zatim bi riječi Svoje učvrstio -

Изменето од belichkaaa - 23.Декември.2007 во 15:15
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 15:12
a bashka toa deka islamot kako vera se pojavuva vo 7 vek.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 15:25

Ефендија, јас само надодадов уште две причини кон горенаведените причини зошто некои прифаќаат ислам.

Јас почитувам некој човек кој го проучил к*ранот и едноставно-се нашол себеси во Исламот, тој заслужува почит од моја страна.
 
Ама дека има и примери какви што само придодадов-ИМА. (принуда или материјална корист како додаток на наведените разлози, кои не смеат да се исклучат како факти)
Во некој од случаите кај принуда, се случи поради тоа што во шеријатот, во случај на развод, децата припаѓаат кај мајката доколку е муслиманка ако не е остануваат кај другиот родител. Пошто такви случки кај мешани бракови во исламските земји има многу-мајката да се врати во матичната земја без право да ги земе со себе и децата, и ова треба да ти е познато. Епа не е ли тоа принуда? Во други случаи мене  познати жените беа изложени на силен психофизички притисок од страна на мажот и неговото семејство, па верувал ти или не. Тие мажи овде беа едно, циле миле, срцка вака така, нема мењаавње, нема притисоци, а таму беше друга приказна. Дури и самите тие мажи овде не се понашаа како муслимани а ТАМУ станаа од оние, најфундаменталните.
И точно е и тоа за користа што ти ја кажав, тебе ти е познато што добива жената кога ќе се венча нели? Епа? За злато си ја сменија верата брате, па ти сакал верувал сакал не.
Што има тука нејасно и за неверица?
Такви се за жалење, тие не си ја знаеле ни својата вера друже, а не па к*ран за да разликуваат, тие не ти знаеле ни библија ни к*ран.
Затоа и ги нареков опајдари, дали ти е јасно.
 
(А и во македонија има такви, припадници на православната вера поради немаштија и пред се незнаење, се поведуваат по разни секти, мислам некаде благородна пишуваше за тоа.
 
Ти реков, поштувам некој или некоја што тој чекор го направиле РАЗБИРАЈЌИ ги работите, свесно, едноставно проучувале, барале одговори и ги нашле во к*ран, или на друго место па се конвертирале...не ги нареков нив опајдари.
 
Да те познавам, ќе седнеме во чајџилница , ќе изиграме партија шах, ќе се напиеме по еден чај, ќе ти објаснам, вака...намигнување
 
 
 
 


Изменето од maria_magdalena - 23.Декември.2007 во 15:27
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2007 во 15:31
Ма ти изгледа не читаш туѓи одговори туку само пишуваш? тага

Изменето од maria_magdalena - 23.Декември.2007 во 15:32
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.