IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Протеини, аминокиселини, креатин фос. итн

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 13:59
Originally posted by AtilA736 AtilA736 напиша:

imam edno prasanje od moja strana do site nutricionisti ako moze da mi odgovorat dali precat proteinite i kreatinot da go konzumira lice pod 18?takov primer sum jas imam 16 god i neznam dali e i vreme da pijam no znam deka iako se sozdadeni po hemiski pat ne se stetni.fala

Proteinite se proizvod koj e dobien so prerabotka na mlekoto, ponekogas i sojata i jajcata (belkanat najcesto).
Ako mislis deka ova nesto moze da ti steti, ne pij.
Ne steti.
Kreatinot e proizvod koj mozes da go koristis, no periodicno so pauzi pomegu. Nemoj da go koristis podolgo od 6 nedeli, nemas potreba od mega dozi (dovolno e 5 gr dnevno) i so pauzi pomegu koristenje od po 3-4 nedeli.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:53
Абе нема ли сам да си вежбаш да си пумпаш мускули, па кретеин протеини што ти требат тие работи....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2009 во 09:13
Сигурно нема да ти помогнат во вежбањето сите тие работи, пак ќе мора сам да си вежбаш
Сепак, тоа се додатоци во исхраната, концентрирани со цел за постигнување на подобри резултати, зајакнување на исхраната, а притоа да немора да се товиш со големи количества на јадење.
Кон врв
Ace 17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ace 17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 10:05
Ej moze li da mi kazete dali se stetni apcinjata BINABOL. Jas sum pocetnik so vezbanje pa mi gi preporacaa tie apcinja. . .???
Кон врв
Ace 17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ace 17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 10:13
Ej izvinete jas sum nov pocetnik vo vezbanje, momentalno koristam proteini... Mi kazaa za pobrz efekt da probas so piluli Binabol. . . Pa sakam da ve prasam dali nekoj gi koristel ovie apcinja, dali se stetni. . ?
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 12:05
Originally posted by Ace 17 Ace 17 напиша:

Ej moze li da mi kazete dali se stetni apcinjata BINABOL. Jas sum pocetnik so vezbanje pa mi gi preporacaa tie apcinja. . .???

Штетни се и како почетник, воопшто не ти требаат. Додуша ни како искусен вежбач нема да ти требаат, освен ако немаш некои повисоки натпреварувачки желби и цели во животот.
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2009 во 12:06
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Originally posted by Ace 17 Ace 17 напиша:

Ej moze li da mi kazete dali se stetni apcinjata BINABOL. Jas sum pocetnik so vezbanje pa mi gi preporacaa tie apcinja. . .???

Штетни се и како почетник, воопшто не ти требаат. Додуша ни како искусен вежбач нема да ти требаат, освен ако немаш некои повисоки натпреварувачки желби и цели во животот.

Кон врв
Ace 17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ace 17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2009 во 18:37
Fala mnogu. . . Vidi sega jas sum pocetnik, visok sum, a slab. Vezbam, zimam proteini, no sakam da probam so nesto sto ke ima brz efekt. . pa ke te zamolam da mi preporacis nesto. . ? pozz
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 15:20
Аце, ај пиши ми начин на исхрана и вежбање. Па ќе пробаме да корегираме и помагаме.
Поздрав.
Кон врв
Ace 17 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 17.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ace 17 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 20:28
pa vo tekot na denot jadam jajca i meso a na vecer jadam testanini. Odam vo teretana, momentalno vezbam za biceps i gradi. . .?
Кон врв
LSD Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Септември.2008
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LSD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2009 во 14:33
Gjoroski gledam se razbiraz vo ovie raboti sakam da te prasam dali imas nekoi posledici od zemane proteini,ako si zemal?
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 00:54
Последици од употреба на протеински прашоци, како додаток во исхраната нема. Протеините (белковините) се составен дел од чевековото секојдневие и потребна хранлива, градивна материја на организмот. Секому спрема потребите, па и нивото на нивното внесување во секој организам поединечно.
Кон врв
marija-92 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marija-92 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 19:59
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

Последици од употреба на протеински прашоци, како додаток во исхраната нема. Протеините (белковините) се составен дел од чевековото секојдневие и потребна хранлива, градивна материја на организмот. Секому спрема потребите, па и нивото на нивното внесување во секој организам поединечно.

Ме интересира дали има последици од честа употреба на протеински прашоци?
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 20:51


Човекот е составен од:

1. минерали
2. витамини
3. протеини
4. масти И
5. шеќери

Потребен е правилен сооднос на внес на храната ...
најповеке: минерали, витамини и протеини
малку масти и
најамлку шеќери (чоколада)...

а ние бидејќи се правиме наопаку ...
најповеќе внесуваме шеќери,
доста масти (ммм)...
другото дај што даш ...



                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.