IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Света Троица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Света Троица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 26>
Автор
Порака
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 11:10
орто,  те молам  немој со такви  големи постови, долги , исцрпувачки. Навистина немаат смисла такви постови, навистина така не се коментира на форум.  Мислам дека е потрено да прочиташ колку човек може да прочита, колку може да се коментира на форум и  нешто такви работи па да ти стане јасно дека  долгите постови не кажуваат ништо друго освен  избегнување да се  каже вистината  кратко и јасно како што барам јас да ми се објасни Тројството.
Јас не барам квантите туку квалитет, се надевам и вие ќе се сложите со тоа. Тука несме да пишуваме книги, не не, ако сакате книги да пишувате, направете го тоа дома и после прикачете ја цела книга па да знаеме да ја прочитаме..
Незнам орто дали вака ти го завеле паметот, со квантитет и со зборување ден и ноќ за тројството па твојот памет се блокирал и без можност да свати и да разбере логички, со чист и здрав памет, се помирил со невистината која ти е искажана.
Дали орто можеш едноставно да обајсниш или не го можеш тоа?

Беличка, трпение спасение, нема никако да заборавам на одговорот. ЗА тоа време, потрудисе да дадеш едноставен, кратко, коментар за светото тројство пошто тоа е темата.
Благодарам, со почит.

Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 11:24
аџија, само позајмувам твое зборови! НИШТО ПОВЕЌЕ.   Ако  тоа те нервира, тогаш ќе го избришам  зборот  што сум го позајмил од тебе.

Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 11:51
Originally posted by mist mist напиша:



Беличка, трпение спасение, нема никако да заборавам на одговорот. ЗА тоа време, потрудисе да дадеш едноставен, кратко, коментар за светото тројство пошто тоа е темата.
Благодарам, со почит.

 
Prvo i Ti imas greska vo pisuvaweto Sveta Troica mist.
 
Ama mene mnogu ne mi znaci tvoeto pisuvawe...
 
Iako iimas na prvite strani dobro objasneto od krale...stom baras ke dobies...
 
Vooplotuvawet, pojdovnata tocka na bogoslovieto, vednas ja stava vo samiot negov centar Tajnata na Troica. Vooploteniot ne e nikoj drug, tuku Logosot, t.e. vtoroto lice na Presveta Troica. Vooplotuvaweto i Troica se nerazdelni zatoea , treba da istakneme deka pravoslavnata trjadologija svoiter koreni gi ima vo Evangelieto i pokraj protestantskata kritika i liberalizmot koi se obiduva Evangelieto da mu go protivstavi bogoslovieto. Navistina, mozeli da se cita Evangelieto a, da ne se zaprasame: Koj e Isus? I koga ja slusame ispovedta na Petar:,, Ti si...Sinot na Ziviot Bog,,(Matej 16,16), Koga vo svoeto Evangelie evangelistot Jovan ja otkriva vecnosta, togas svakame: Edinstveniot mozen odgovor go dava dogmata za Presvata Troica: Hristos e ednoroden Sin na Otecot, Bog, ramen na Otecot, so Nego identicen po bozestvoto i od nego razlicen po lice.
Osnoven izvor na naseto znaewe za Troica e tokmu prologot na Evangelieto spored Jovan(kako i negovot o prvo poslanie),  Poradi sto avtorot na tie prekrasni tekstovi go dobi, vo pravoslavnoto predanie, imeto Bogoslov. Uste vo prviot stih na prologot, Otecot se narekuva Bog, a Hristos-Slovo, i Slovot vo toj pocetok, koj ovde nema vremenski, tuku ontoloski karakter, e istovremeno i Bog (,,Vo pocetokot: Bog bese Slovot,,) i razlicen od Otecot (,,i Slovoto bese vo Boga,,)
 ovie tvrdewa na Svetiot evangelist Jovan: ,,Vo pocetokot bese Slovoto, i Slovoto bese vo Boga, i Bog bese Slovot,, se zrno od koe nikna celoto troicno bogoslovie. Tie vednas ni ja obrazuvaat mislata da sogledame vo Boga identisnost i razlika istovremeno. 
Sekako vo iskusenie sme d ja potkopame ovaa antinomija, ,,racionalizirajki,, vo ovoj ili onoj nejzin izraz. taka poveke, ili pomalku ocigledno se pojavija dvete najbitni ereticki tendencii: unitarizmot i triteizmot. ......
............Toa ne pretstavuvase racionalizacja na hristijanstvoto tuku hristijanizacija na umot, pretvorawe na filosofijata vo sozercanije, nasituvawe na mislata so tajnata, no ne kako tajna skriena od site, tuku kako neiscrpna Svetlina.ovoj grandiozen podvig realiziran od uslbite na Atanasij Aleksandriski, Vasilij Veliki, Grigorij Niski, Grigorij Bogoslov, kako i na Sveti Ilarij Piktaviski, najposle i ovozmozi na srkvata da ja iskaze tajnata na triednoto bozestvo.
Triedniot, znaci ednosusten, identicen po sustina sosushtnosen;toa e pridavkata ssto  Sinot go opredeluva kako Bog, razlicen od Otecot no Eninosusten..............prodolzuva
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 12:14
Originally posted by belichka belichka напиша:

 
 
Mist koga mojot zbor ne go pocituvas, znaci i mene ne pocituvas...ako ne veruvas na Bozjiot zbor ne veruvas vo Boga....i te molam kako ovde baras odgovor za Sveta Troica koga dali si videl sto pisuva vo vasiot prekrasen citat od koranot...

 
Neli gledate deka i Muhamed se poklonil na Svetata Trojca...
 
 


Originally posted by belichka belichka напиша:

 
Prvo i Ti imas greska vo pisuvaweto Sveta Troica mist.
 
Ama mene mnogu ne mi znaci tvoeto pisuvawe...



беличка, јас се трудам само да напишам како вие што пишувате, како што треба правилно. Јас несакам да ве провоцирам и навредувам како што сакате вие, да кажете мОхамед наместо Мухамед.
Ова погоре се ТВОИ коментари па те молам, како да го пишувам од сега натаму тоа нелогично и необјасливо Тројство?

1. Sveta Troica
2. Svetata Trojca...

Двете пишувања се твои, КОЕ Е ПРАВИЛНОТО при кое треба да се приджувам?
мислам дека на тоа со Ј, затоа што велиш ГРЕШАМ кога пишувам БЕЗ Ј.
Во ред е ако не ти значи моето пишување, немам проблем за тоа, НО треба да ти значи ТВОЕТО ПИШУВАЊЕ, нели?
И. чекај да ти објаснам за тоа НИЕ, што бараше објаснување.




Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 12:16
Свето Тројство е најправилно!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 12:19
Ахааааааа,  ок, ти благодарам што ми  кажа аџија, се надевам и беличка ќе се поправи во соите коментари  +  и ти ќе се средиш  и ќе  коментираш Мухамед наместо мОхамед. Барем јас  те почитувам и сакам да  коментирам како што ми велите.

Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 12:29
Те почитувам и јас тебе, но не и твоите злонамерни постови. Ако сакаш искрена дискисија, дај, едно по едно, со библискиот текст веднаш и ќе се разбереме. Нема работа која нема да ти објаснам, ако постапуваш така. Мохамед е легитимен македонски збор, ај сега немојте вие да ме учите како е македонски правилно...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 12:57
На беличка е беше чудно зошто во Светиот к*ран се споменува НИЕ па го зеде тоа, без никаков факт, без читање на целиот к*ран, без консултирање со литература, како поклонување на Свето Тројство што колку што сваќам јас, таа сакаше да каже дека исламот нее монотеистичка религија туку ете, имало и во исламот Тројство, тоа ест, политеистичка религија.
Ова прашање го поставуваат многу луѓе на муслимани, кои ги обвинуваат дека Исламот не бил монотестичка религија и дека во исламот имало верување во 3 Богови како во христијанството, а не во Еден и Единствен, искрено, незнам од каде ова во главата на Беличка.

Вака сега, Исламот е стриктно монотеистичка религија која во верувањето во ЕДЕН Бог е многу прецизна а не конфузна како што е христијанстото, 3 во 1 и тн, како да е ова наградна игра која ја промовира Аџија!

Во исламот се верува во Еден Бог, Единствен, без лица ко божем да е јакна со повеќе лица, и со unique атрибути.

Се консултирав и со енциклопедија, за да ви кажам повеќе факти за прашањево, за повеќе да ви биде едноставно а не комплексно.

Два типа на Множина=
Во некои јазици, има 2типа на множина. Едната множина е множина на Број реферирајќи се на квантитет, нешто што е повеќе од 1, а другата множина а множина на Респект, множина на Големите.

Во англискиот јазик, кралицата на Англија се реферира себеси како НИЕ (WE) наместо ЈАС (I). Ова е позната како "Royal Plural"

Ravij Gandhi,  бившиот премиер на  Индиа  велеша на  неговиот јазик "Hum dekhna chahte hain" каде Hum значи НИЕ  што е повторно  таков тип на множина.

Исто така, во Арапскиот јазик, кога  Алах се реферира себеси во к*ранот, тој често го употребува арапскиот збор "Nahnu" што значи Ние. Тоа нее множина за број туку множина за која зборувам, множина на  Респект, на Големите, "royal we".

Ведно, да ви кажам што се вели во к*ранот, ако сте сеуште за тоа дека исламот подлегнува на христијанството и е политеистичка религија.
"Say He is Allah the One and Only."  [112: 1]
Се надевам нема да ви треба превод овде.

Понатаму, што вели Енциклопедијата во врска со ова а јас цитирам

This is also known as the "royal 'we'" or the "Victorian 'we'" because it has usually been restricted to august personages such as monarchs , bishops, popes, and university rectors . The idea behind the pluralis majestatis is that a monarch or other high official always speaks for his or her people. For example, the Basic Law of the Sultanate of Oman opens thus:
On the Issue of the Basic Law of the State We, Qaboos bin Said, Sultan of Oman…

( Се вели дека ваков тип на множина се употребува или употребувал од монаси, папи, ректори и тн. Има и еден пример на реченица исто така која е во италик)

We are a grandmother. — Margaret Thatcher announcing the birth of Mark Thatcher's son Michael in 1990.

(Тука пак имаме пример на употреба на Ројал Ви, значи НИЕ сме баба!)

We are thus led also to a definition of "time" in physics. - Albert Einstein.


Се надевам се разбравме и беличка е задоволна со договорот. Ако не е доволно ова, и јас ќе се послужам со примерите на другите кои коментираат тука, значи Копи/Пест.







Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:34
хех деца, се  радуваат, се смешкаат ...  остајги  толку  размислуваат, сепак деца се, што ќе им замеруваш.


Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:37
Originally posted by mist mist напиша:

хех деца, се  радуваат, се смешкаат ...  остајги  толку  размислуваат, сепак деца се, што ќе им замеруваш.


ЗАРАДи тие деца ИЗБЕГАВТЕ ОД форумов  LOLхе LOLхе LOLхе LOL
Што ДЕЦА ЌЕ беа овие?Confused
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:39
невоспитани деца, кои провоцираат, кои се глупираат, кои  кажуваат што не ги доликува, кои не употребуваат памет, кои  незнаат што прават и зошто прават  ....  ѓубре деца ќе се изгледа овие деца!

Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:41
Originally posted by mist mist напиша:

невоспитани деца, кои провоцираат, кои се глупираат, кои  кажуваат што не ги доликува, кои не употребуваат памет, кои  незнаат што прават и зошто прават  ....  ѓубре деца ќе се изгледа овие деца!

ОД КОИ КРВТА ТИ ВРИЕЕЕЕЕЕConfused
LOLLOLLOL
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:46
дај објаснување за тројството!
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2006 во 16:46
Originally posted by mist mist напиша:

невоспитани деца, кои провоцираат, кои се глупираат, кои  кажуваат што не ги доликува, кои не употребуваат памет, кои  незнаат што прават и зошто прават  ....  ѓубре деца ќе се изгледа овие деца!

Убаво воспитани деца,кои НЕпровоцираат,кои не се глупираат,кои ја кажуваат само вистината,кои целосно се свесни за сите свои постови(значи користат ПАМЕТ),кои многу убаво знаат што прават и зошто прават............Христови деца се овие деца 
а од НИВ мој драги mist крвта ти врие и ти иде да ги У...Ш
(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 26>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.