IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Само за грешници! Новиот Почеток
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Само за грешници! Новиот Почеток

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 00:11
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Па каде вели Апостолот Павле дека треба да бараме секој еден ден прошка?(во врска со покајничките молитви. Човекот само еднаш се покајува од сите гревови , се врти и оди кај Бога.) Ако човекот секој ден се покајува и бара прошка за гревовите дневни (како што е напишано во некои молитвеници) тој човек го распнува Исус секој еден ден во своето срце, зошто без крвопролевање проштевање не станува.

Со велењето молете се постојано, тој вели да се молиме за евангелието, за луѓето кои сеуште не се спасени, да бараме од Бога што ни е потребно и да му благодариме на Бога постојано за се.

Дали вие се молите пред јадење и дали му благодарите на Бога за добрата ноќна починка?


Ако согласно твоето толкување, секојдневното покајување значи секојдневна жртва, тогаш како би кажале дека Христовата жртва е совршена, ако е секојдневна? Секојдневната жртва во Стариот Завет не беше совршена, затоа и беше секојдневна. Но, Христовата жртва е совршена, па затоа и не е секојдневна, туку, како што вели св.Апостол Павле во своето послание до Евреите:

Eвреи 9,28. така и Христос, откако еднаш се принесе Самиот Себе како жртва, за да ги премавне гревовите на мнозина, вторпат ќе им се јави, не станувајќи веќе жртва за грев на оние што Го очекуваат за спасение.


Петар кога ги повика луѓето на покајание, не ги повика на крвопролевање. Напротив:

Дела на светите Апостоли

2,38 А Петар им рече: „Покајте се! И секој од вас нека се крсти во името на Исуса Христа за проштавање на вашите гревови; и ќе примите дар од Светиот Дух.

Во Посланието на св. Апостол Јаков пак читаме:

5,15 и молитвата на вера, ќе го спаси болниот и Господ ќе го крене, и ако направил гревови, ќе му бидат простени.
5,16 И така, исповедајте си ги гревовите еден на друг и молете се еден за друг, за да оздравите! Делотворната молитва на праведникот има голема сила.

Зошто Апостол Јаков им велел на Христијаните дека молитвата ќе го спаси болниот и ќе му се простат гревовите, па дури им велел и да си ги исповедаат гревовите, ако како што велиш, со тоа повторно се распнува Христа?

Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 08:05
Овде не станува збор за покајнички молитви.

Исус е вечна совршена жртва за сите гревови од целиот свет, без разлика дали се тоа гревови од минатото, лични гревови, наследени, гревови сегашни и гревови од иднинаа. Исус со неговото праведно дело не изостави ниту еден дел.

Затоа и вели дека болниот ќе оздрави ако направил гревови.

Праведникот греши исто како што и неверникот греши.
Ако праведникот направи толку гревови но не признае пред Бога дека бил немоќен и за тоа ги извршил гревовите, тој/таа може да се разболи. Овде верата е таа што браќата и сестрите кои се праведни заедно ќе го помолат Бога за негово здравје и Бог ќе им ја сослуша молитвата зошто и Самиот вели каде се 2 или 3 правдни на молитва во име таму сум и Јас.

Покаението е едно.(тоа е одвраќање од служење на богови и отфрлање на сопствената правда како што се и покајничките молитви кои не се според Библијата). Откакоо човекот во потполно разбирање ќе се покае пред Бог признавајчи дека е гробен грешник тој ќе се научи за евангелието на водата и Духот и ќе биде крстен во името на Исуса Христа т.е Бог ќе му го даде Светиот Дух како дар за неговата вера.

Кога човекот ќе се покае по втор пат тој веќе го распнал Исус во своето срце и како така Бог ќе му го одземе Светиот Дух и повеќе тој човек нема пристап кон Бога.

Праведникот на друга стана кога не направи грев тој/таа тоа преку вера мора да признае пред Бога дека направил грев. Т.е со други зборови тој таа мора да го признае законот Божји и да сфати и признае пред Бога дека не може да го чува законот заради слабоста на телото. После тоа особата која е праведна и погрешила исповеда преку вера во крштевањето на Исус и неговото крвопролевање дека и тој грев која го извршила веќе беше положен врз Исус преку крштевањето и со крвта беше казната платена за гревот така да нема повеќе осудение за неа/него. Тоа е молитва на вера.

Законот е вечен. Штом законот вели ова е грев, иако Бог ги премавна гревовите законот сеуште постои и ние ред Бога мораме тоа да го признаеме. Но поради вистинската вера законот на гревот и гревот и Сатаната немаат власт над праведните. Тоа е оригиналната молитва.
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 08:10
Зошто Апостол Јаков им велел на Христијаните дека молитвата ќе го спаси болниот и ќе му се простат гревовите, па дури им велел и да си ги исповедаат гревовите, ако како што велиш, со тоа повторно се распнува Христа?

Исповедање на грев значи признавање на гревот да е грев според Божјиот Закон.

Пример, јас и ти сме праведни и браќа во Христа. Јас денес ќе се налутам на тебе и ќе останам лута заради нешто. Кога јас според Законот ќе сфатам дека лутината ме направи да ја посакам твојата смрт (т.е убиство според Законот), јас го признавам тоа пред Бога и истото ти го признавам(исповедам) и теба бака: Брате извини ме се налутив и ти погрешив. Штомм ти го имаш Божјиот дух во тебе ти неможеш друго освен да речеш: Бог ни ги опрости сите гревови и Фаламу на Бога што ни даде вечно искупение во Христа.

Затоа и исус вели дека на братот треба да му се опрости 77 пати пута 7. Т.е. верување во совршеното евангелие не бара опростение туку признавање и здраво сфаќање на словото Божјо.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 11:48
[/QUOTE] Odamna na forumov ne sme imale vakvi originalni misli i sogleduvanja...    [/QUOTE]

Се согласувам, Marinceska може ли да ми кажеш на која група на христијани припаѓаш?
како се нарекувате и како му служите на Бога?

благодарам однапред
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 14:12

Marinceska, hristijanskovo objasnuvanje ti drzhi voda:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:


Исус е вечна совршена жртва за сите гревови од целиот свет, без разлика дали се тоа гревови од минатото, лични гревови, наследени, гревови сегашни и гревови од иднинаа. Исус со неговото праведно дело не изостави ниту еден дел.


Isto taka:


Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Покаението е едно. Откакоо човекот во потполно разбирање ќе се покае пред Бог признавајчи дека е гробен грешник тој ќе се научи за евангелието на водата и Духот и ќе биде крстен во името на Исуса Христа т.е Бог ќе му го даде Светиот Дух како дар за неговата вера.


Tokmu zatoa chovek ne mozhe da se kae vtor, tret i koj znae koj pat...

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Кога човекот ќе се покае по втор пат тој веќе го распнал Исус во своето срце и како така Бог ќе му го одземе Светиот Дух и повеќе тој човек нема пристап кон Бога.


Vtoro pokajuvanje nema, no zatoa ima ispovedanje na storenite grevovi (mislam deka ima greshka vo originalniot tekst - namesto "ne napravi" veruvam deka trebalo da stoi "kje napravi"):

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Праведникот на друга стана кога не направи грев тој/таа тоа преку вера мора да признае пред Бога дека направил грев.


Zatoa shto:

Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Законот е вечен. Штом законот вели ова е грев, иако Бог ги премавна гревовите законот сеуште постои и ние ред Бога мораме тоа да го признаеме. Но поради вистинската вера законот на гревот и гревот и Сатаната немаат власт над праведните. Тоа е оригиналната молитва.




Se izvinuvam shto originalniot tekst go editirav na ovoj nachin, no smetam deka vaka e popregleden i pojasen.

Ako gresham neka bidam popraven.




Изменето од Messenger - 12.Август.2011 во 14:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 19:12
Se izvinuvam shto originalniot tekst go editirav na ovoj nachin, no smetam deka vaka e popregleden i pojasen. Ako gresham neka bidam popraven.

Не како вие е попрегледно така правите за да ви биде појасно. Сега, да грешката печатна е како што е поправивте во право сте, така треба да биде.

Добро направивте.

„Vtoro pokajuvanje nema, no zatoa ima ispovedanje na storenite grevovi (mislam deka ima greshka vo originalniot tekst - namesto "ne napravi" veruvam deka trebalo da stoi "kje napravi")“

Точно е да второ покајување нема. Исповедање на грев исто се случува еднаш. После поново раѓањето од вода и Дух има признавање на грев и исповедање на вера. Во македоската библија многу пати пишува исповедање на гревови додека во англиската која јас ја користам пишува признавање.

Но без разлика кога човекот го сфати евангелието тој ја сфаќа и има разбирање за преводот.

Сепак Фала за помошта на форумов.

Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 19:24
Се согласувам, Marinceska може ли да ми кажеш на која група на христијани припаѓаш? како се нарекувате и како му служите на Бога? благодарам однапред

Ние сме Божји народ поново родени од вода и Дух според заповедта од Бога во Јован 3:5.

Ние сме наречени поново родени Христијани т.е. Христијани.

Службата на Бога зависи од повикот Божји. Брат ми во Христа е евангелиста и пастир. Сестра ми во Христа е секогаш во молитва.

Јас сум евангелиста, толкувач преведувач и ќе бидам пастирка.

Другите браќа и сестри во Христа имаа слична служба, а сите ние имаме една иста и основна служба : Сведоштво за вистинското евангелие , евангелието на водата и Духот стриктно според Библијата.

Сведоштвото ние го даваме на секој еден кој сака да знае. на пример на фејсбук, сите имаме блогови на кои ги ставаме проповедите и сведоштвата, на нашата телесна фамилија и сведочиме , на нашите пријатели, другари и на секој еден човек без разлика кој, во што верувал или од каде е.

Потоа, ние преведуваме книги кои го содржат сведоштвото за евангелието, секој на свој јазик(на кого му е дадено од Бога, да може да преведува) и тие книги се распространуваат бесплатно ширум светот.

Ние, скоро сите од нас, имаме светска работа (работа за пари) , а што заработуваме го користиме за помош на браќата и сестрите кои имаат помалку и за распространување на евангелието.

Ние исто така организираме проповеднички вечери на кои исто така евангелието е проповедано.

Ние исто така имаме и бев страница преку која можаат да се нарачаат бесплатните книги, преку која човек може да се зачлени како соработник.

Така накратко ова е кои сме и како ние му служиме на Бога.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 20:29
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:



Јас сум евангелиста, толкувач преведувач и ќе бидам пастирка.



Како потоа ни велиш дека го имате значењето на сокриеното Евангелие, кога дури и во она што е откриено се гледа спротивност со тоа жената да е пастир в Црква:

1 Коринтјани 14,35 Ако сакаат да научат нешто, нека ги прашаат своите мажи дома, зашто е срамно жената да зборува во црква.

Ова зарем не говори јасно против тоа жена да поучува в Црква?

Само не говори ми дека и ова е нешто сокриено, затоа што ова е мошне јасно и секој писмен може да го прочита и да го дознае значењето.

Пред некоја вечер на плоштадот во Скопје имаше собрано група евангелисти кои делеа некакви ливчиња. Јас не зедов. Имаше некаков собир таму, иако не се заинтересирав да дознаам нешто повеќе. Вие да не бевте тие што делеа? Имаше ли нешто освен делењето ливчиња?

Изменето од Македон - 12.Август.2011 во 20:41
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 21:10
Па да јас не се противречам на тоа но кога немам маж самата јас сум и маж и жена.

Истото така Бог рече во евангелието дека роденото од тело е тело а роденото од Дух е дух. Дали сега Духот е маж или жена?

Во Црквата мажот е пастир јас не сум против тоа но реков дека ќе бидам пастирка (како жена на пастир кој ќе ми го даде Бог за маж). Како велат во македонија дека жената на попот е попајџа!

Не сум јас од нив. Незнам за кои зборувате и не сум позната кои се.

Јас во овој момент сум во Холандија. А за една недела ќе бидам во Охрид.

Ако сте земеле од ливчињата и можевте да ми кажевте кои се тогаш ќе можев да ви кажам дали се наши (од истата заедница) или не се.

Зошто Апостолот Павле овде рече дека срамно е за жената да говори в Црква е заради тогашните загорчени Евреи. Но сепак веруваме како што е напишано и вели ме Амин на тоа. не само што беа загорчени го рече тоа Павле но затоа што жената беше искушана од Сатаната, што исто сака да каже дека жената има поголеми чувства и емоции кои можат да бидат добро место за играње на Сатаната и како што знаеме дека жената е покревко суштество од мажот и лесноо може да се искуша.

Јасно е напишаното во Библијата.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 21:30
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 08:23
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 21:53
Фала на поканата но реков Ќе бидам , сеуште не сум. Се што е од Бога ќе дојде во негово време. А тоа со стапот неговото значење е ова: мерилото за се на праведните им е словото Божјо, преку правдата Божја ние му ја скршивме главата на Сатаната зошто веруваме дека кнезот од овој свет беше победен преку делото Христово.



Зошто Бог на почетокот почна да ги дели работите. Небо -земја,темнина-светлина,ден-ноќ,Бог-човек,маж-жена....итн.... паведник - грешник. Што било причината да ги подели? Целиот уво сум претворен пастирке,да слушнам.

Вели во Библијата 1 Петрово глава 1:20 Кој навистина беше предопределен пред создавањето на светот, а се јави во овие последни времиња заради вас;

Во почетокот во Божјата Промисла Тој ги создаде небото и земјата. Овде небото (кое е небесата) се однесува на Светлината (Исус Христос) , а земјата се однесува на човечкото срце.

Во Божјата Промисла Бог виде и знаеше дека Ангелот Луцифер ќе се крене против него и дека ќе сака да завладее над чедата негови , луѓето и затоа го испланира ова вака.

Бог е милостив и чувствителен Бог кој не направи во Неговото обличие (срцето) , но заради искушението падна човекот под грев и власта на смртта.

Заради правото на слободна волја која му е дадена на созданието Божјо, Бог овде јасно ја оддели темнината од Светлината денот од ноќта и така натаму.

Вели мажот и жената не се одделени туку преку вистинска вера тие се едно во Бога. Како што вели мажот ќе се прилепи за жената и ќе станат едно тело.

причината за ова е што Бог од почетокот ни го даде нас евангелието и ни даде нас избор. Бог неможе да престојува во средината на Сатаната (т.е. гревот) затоа се одделени праведните од грешниците.

Бог -човек, Исус изврши дела на земјава за кои рече дека ако имаме малку вера (како синапово зрно) ние кои веруваме ќе извршуваме дела поголеми од неговите.

Во евангелието има разлика помеѓу верник и неверник, светлина и темнина. (исус и Сатаната)

Како што се Царството небесно и пеколот. Награда за верување (Царството Небесно), и казната за неверието - вечна разделба од Бога (царството на пеколот) Кој како ќе избере и верува таму ќе оди преку истата вера.

Слободна волја на избор.

Па и самиот грнчар кој прави грнчиња ги поделува нив на помали поголеми и поскапи и поефтини, убави неубави.

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 22:01
Originally posted by Marinceska Marinceska напиша:

Па да јас не се противречам на тоа но кога немам маж самата јас сум и маж и жена.

Истото така Бог рече во евангелието дека роденото од тело е тело а роденото од Дух е дух. Дали сега Духот е маж или жена?

Во Црквата мажот е пастир јас не сум против тоа но реков дека ќе бидам пастирка (како жена на пастир кој ќе ми го даде Бог за маж). Како велат во македонија дека жената на попот е попајџа!

Не сум јас од нив. Незнам за кои зборувате и не сум позната кои се.

Јас во овој момент сум во Холандија. А за една недела ќе бидам во Охрид.

Ако сте земеле од ливчињата и можевте да ми кажевте кои се тогаш ќе можев да ви кажам дали се наши (од истата заедница) или не се.

Зошто Апостолот Павле овде рече дека срамно е за жената да говори в Црква е заради тогашните загорчени Евреи. Но сепак веруваме како што е напишано и вели ме Амин на тоа. не само што беа загорчени го рече тоа Павле но затоа што жената беше искушана од Сатаната, што исто сака да каже дека жената има поголеми чувства и емоции кои можат да бидат добро место за играње на Сатаната и како што знаеме дека жената е покревко суштество од мажот и лесноо може да се искуша.

Јасно е напишаното во Библијата.


Насекаде во Новиот Завет се говори само за мажи како Епископи, презвитери, ѓакони. Едноставно, никаде не се споменува жена. Затоа и велам, тоа кое вие го говорите, е во спротивност со Светото Писмо, независно како вие го толкувате. Чинам дека ги знаете стиховите и нема потреба да ги повторуваме овде.

Жената на свештеникот е неречена попадика во маалските разговори, но, нема никаква фунцкија во рамките на Црквата. Тоа е разлика која треба да се прави кога се споредуваат вакви нешта. Не може да се споредуваат баби и жаби.
Кон врв
Marinceska Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Август.2011
Статус: Офлајн
Поени: 89
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marinceska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 22:08
Не е споредувам овде баби со жаби. Но дали Духот е маж или жена?

Друго кој ги знае најдобро слабостите женски ако не самата жена.

Жените кои се поново родени се пастирки зошто ги водат младите жени (новата генерација) во вистинската вера и така тие имаат функција во евангелието.

Нема жената која е побожна да разговара за женски манки со патирот туку со жената на пастирот(како што и мислам дека одговара).

Кај Бога секој човек е исто затоа што Бог гледа во срцето на човекот а човечкото срце не е ни маж ни жена.

Зависно од тоа за која црква говорите затоа што не сите кои се нарекуваат Цркви се и како Божји Цркви од Бога признати.

Во нашата црква сигурно е дека и жената има функција која е иста како и од таа на мажот е распространување на евангелието.

Па и жената си има пријателки и на нив им го проповеда евангелието. Срцето на праведникот е Црква(храм) Божји каде престојува Светиот Дух.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Август.2011 во 22:29
Marinceska, некаде прочитав дека ти пиша дека христијанинот откако ќе направи грев не треба да бара прошка за тој грев од Бог. (Поправи ме ако погрешно сум прочитал). Но како тогаш го толкувате оној дел од Исусовата молитва каде Исус не поучува меѓу другото да бараме од Бог да ни ги прости гревовите:

„ прости ни ги нашите гревови, зашто и ние самите му ги проштаваме на секој наш должник“ (ев. Лука 11:4, Библијата)


Изменето од EvAngelos - 12.Август.2011 во 22:29
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.