IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Leica M9 :)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Leica M9 :)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:41
Originally posted by Glecin Glecin напиша:

...posveta na ona esencijalnoto FOTOGRAFIJATA, ne za rabota i ne za zezanje, kako sto ljubi da kazhe ZoranK nego od ljubov so cel da se sozdade ubavina i vrednost



Ah bre Glecin... Koga velam za rabota mislam na ubavina i vrednost. Zarem vrednosta i ubavinata se postiga samo od ljubov, a vo rabotata ne postoi ljubov? Pa, onie koi rabotat fotografija se posvetile na toa tokmu poradi svojata ljubov kon nea.

Koga velam deka alatot se kupuva za rabota, velam da ne se vrzuvame emocionalno za kamerite, tuku za onoa sto go rabotime. Oti kamerite doagjaat i si odat kako sto se menuva tehnologijata i nash*te potrebi, a ljubovta kon fotografskata umetnost ostanuva i se prodlabochuva.

Se nadevam deka ne sum te razbral pogreshno ili deka ne sum bil dovolno jasen so onoa shto sum go rekol vo minatoto.

Изменето од Zoran K - 15.Септември.2009 во 14:41
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:55
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

NE E LEICA ZA SLIKANJE, ZA k*rCHENJE  E намигнување


Tocno
Pred se za vtoroto, pa posle za prvoto
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:07

Ah bre Glecin...   Koga velam za rabota mislam na ubavina i vrednost.   Zarem vrednosta i ubavinata se postiga samo od ljubov, a vo rabotata ne postoi ljubov? Pa, onie koi rabotat fotografija se posvetile na toa tokmu poradi svojata ljubov kon nea.

Ah bre Zoran K kje se razbereme veruvam nekako,
znachi edna tvoja misla vaka techeshe " strakanje od kjeif ili performansa?"
a nemashe opcija fotografiranje od ljubov barem ne mi zvuchi toa STRAKANJE OD KJEIF taka......taka da tuka beshe mojata zamerka.

Nejse,

rabota e edno a ljubov e drugo
zanatot si se uchi no ljubovta kon nestata e neobjasniva, imeno da beshe objasniva kje ja kontroliraa no fakt e deka ne mozhat pa zatoa J.Lenon i B. Marley tolku insistiraat na istata...)..!!

e sega ne se razbirame koga govorime za fotografijata, jas koga razgovaram za fotografijata razgovaram za LIFE photography pretezhno, ti si zborish za fotografii napraveni po narachka vo koj vnesuvash ljubov, nekoj si zboriza landscape i tn. no generalno zemeno OD AVION SE GLEDA KOGA LJUBOVTA KON NESTATA FOTOGRAFOT USPEVA DA JA PRIKAZHE NIZ FOTOGRAFIJA I KOGA LJUBOVTA SI JA ZACHUVAL ZA SEBE

nema nekoja konkretna nasoka muabetov no toa e toa....na odmor sum...))))

POZDRAV


There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:07
Originally posted by ogledalo ogledalo напиша:

Originally posted by Tegla Tegla напиша:

NE E LEICA ZA SLIKANJE, ZA k*rCHENJE  E намигнување


Tocno
Pred se za vtoroto, pa posle za prvoto


Pogresno sum razbran. Go postirav posle semplovite na S2, ama vo megjuvreme uletal Igor..... Smislata bese "aj da vidime dali Leica ne e za slikanje so vakvi semplovi"
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:10
Originally posted by Tegla

NE E LEICA ZA SLIKANJE, ZA k*rCHENJE E


Tocno   
Pred se za vtoroto, pa posle za prvoto


A nikon D3/700/D3x ne e....toa e za rabota pa mora a ako treba da si chkrapash od ljubov e togash e skapo.....epa toa e toa....i taka kj izgledaat fotografiite.....!!

A za k*rchenje.....sekojdnevno verojatno se ku+chime so patikite i cvikerite a zabraneto bilo so fotoaparatot...)))))....smeshki...ne si igrajte igrachki ....!!!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:20
Originally posted by Glecin Glecin напиша:



A za k*rchenje.....sekojdnevno verojatno se ku+chime so patikite i cvikerite a zabraneto bilo so fotoaparatot...)))))....smeshki...ne si igrajte igrachki ....!!!


Koj so sto moze so toa

Tegla, tocno deka te razbrav pogresno, no ne kako sto mislis ti. Jas toa istoto go kazav negde na pocetok na temava pa mislev me citiras
Ono ti ozbilen si bil
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:24
Originally posted by Glecin
A za k*rchenje.....sekojdnevno verojatno se ku+chime so patikite i cvikerite a zabraneto bilo so fotoaparatot...)))))....smeshki...ne si igrajte igrachki ....!!!

Koj so sto moze so toa   


........toa e vekje drug muabet...).....!

pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:24
Abe moze li da se stavaat i drugi smajlija?
Nekako mal izbor ima ovde. A tolku gi otvaraat postovite, porazmrdani mi se so smajli
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:41
Yas sum mrtov ozbilen deka ovaa M9 e prvata digitalna kamera za koja mi se tresat gakjite, razmislauvak sto mozam da prodadam od doma, koj mi dolzi i ako ja kupam kako da ja donesam doma, deka gospogjata znae sto znaci Leica голема%20насмевкаголема%20насмевка. Mi se svigjaat i 5D i D700 ama se pregolemi i so nepotrebno mnogu funkcii. Ionaka sum dedicated RF fan, i ne koristam SLR, zosto bi kupil SLR samo zatoa sto e digitalen?
Ova e dream come true.
I nejkam da izgleam kako nekoj fotoreporter so DSLR, i site da me prasuvaat za koj vesnik slikam.

90% od lugjeto koi komentiraat protiv Leica nikogas ne koristele RF sistem. Toa e cela filosofija i psihologija. Nekoi ne se naviknuvaat ili ne im odgovara na stilot, no tie koi se naviknale nikogas ne se vratile na SLR osven za specijalni potrebi.

P.S. Edinstveno se nadevam deka i Zeiss i Voigtlander bi napravile nesto slicno za pomali pari. E togas vekje kje bide drug muabetot. RF konceptot kje se vrati vo igra.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 15:42
Originally posted by Glecin Glecin напиша:


Ah bre Zoran K kje se razbereme veruvam nekako,
znachi edna tvoja misla vaka techeshe " strakanje od kjeif ili performansa?"
a nemashe opcija fotografiranje od ljubov barem ne mi zvuchi toa STRAKANJE OD KJEIF taka......taka da tuka beshe mojata zamerka.

Nejse,

rabota e edno a ljubov e drugo
zanatot si se uchi no ljubovta kon nestata e neobjasniva, imeno da beshe objasniva kje ja kontroliraa no fakt e deka ne mozhat pa zatoa J.Lenon i B. Marley tolku insistiraat na istata...)..!!

e sega ne se razbirame koga govorime za fotografijata, jas koga razgovaram za fotografijata razgovaram za LIFE photography pretezhno, ti si zborish za fotografii napraveni po narachka vo koj vnesuvash ljubov, nekoj si zboriza landscape i tn. no generalno zemeno OD AVION SE GLEDA KOGA LJUBOVTA KON NESTATA FOTOGRAFOT USPEVA DA JA PRIKAZHE NIZ FOTOGRAFIJA I KOGA LJUBOVTA SI JA ZACHUVAL ZA SEBE

nema nekoja konkretna nasoka muabetov no toa e toa....na odmor sum...))))

POZDRAV




Sekoj muabet e dobar dokolku e konstrukstiven i ni otkriva neshto povekje, iako na prv pogled mozhebi nema nekoja konkretna nasoka...

Od toj aspekt milo mi e sto mi replicirashe.

Sega znam deka ne sum se doizjasnil koga sum rekol "strakanje od kjejf" za mene ne e "fotografiranje od ljubov". Za mene "kjejf" i "ljubov" se dve razlichni kategorii koi mozhebi samo ponekogash mozhat da bidat vzaemno razmenlivi kako termini. Mnogu pati lugjeto pravat neshto od kjejf, no ne sekogash od ljubov.

Sigurno imash tolku pati slushnato kako se veli: "ete, kjejf mi e i zatoa pravam taka!" Togash znaeme deka ne se pravi od ljubov, tuku deka kjejfot poteknuva od nekoja sosem druga prichina. Vo navedeniot sluchaj kjejfot mozhe da bide od zabelezhuvanje sekojdnevni momenti od zhivotot na svoeto dete i semejstvoto, no ne i od ljubov kon fotografijata kako umetnichko izrazuvanje. Ili od paralelata sto ja navedov - site ponekogash igrame futbal od kjejf, no ne chuvstvuvame site i ljubov kon toj sport.

Inaku, dokolku ne smetash oti prashanjevo e indiskretno, dali ti se odluchi da se posvetish na lekarskata profesija od ljubov ili od nekoja druga prichina?

Изменето од Zoran K - 15.Септември.2009 во 15:44
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 16:20
za ljubovta kon fotografijata (ili fotografiranje za mera, za dusa)  kje si kupam filmska Leica bidejki znam deka kje funkcionira uste nekolku pokolenija i deka nema da bide zastarena!
 
Digitalnata Leica mozebi e super rabota, no ednostavno e daleku od mojot budzet, a ne mi e isplatliva ni da ja kupam kako alat (plus greota e Leica da ti bide alat!!!) bidejki za taa cena bi zemal 1Ds ili D3x koi imaat mnogu povekje funkcii sto mi trebaat vo rabotata
 
Od druga strana za sumata potrebna za M9 i set objektivi bi investiral vo Hasselblad 503cwd - em alat em golem merak :)
 
digital za rabota i merak, film za merak i ljubov :)
 
 
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 16:55
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by fichot fichot напиша:

Da ne se lazeme, ova e kamera za prestiz, a ne za slikanje. Ne deka ne ja biva, samo ne i e toa osnovnata namena.
Auuu.......... Na Leica ne i bila osnovnata namena da se slika so nea?Hit na mesecot газење%20од%20смеење


eve (poso ne sum bil razbran kako sto sakav) slikovito da objasnam na sto mislev.

http://www.nytimes.com/slideshow/2009/09/10/fashion/20090910-codes-slideshow_2.html



Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 17:00
e ova e dobro!!!
 
Leica svedena na moden aksesoar!!!! Genijalno!!!
 
(da ne me sfati nekoj pogresno ima ironija vo postov, no ne celosno)
 
 
 


Изменето од dimi - 15.Септември.2009 во 17:00
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 17:25
Aj M9 ama tashnana 4200 dolara....)))))).....toa ti e.....EXPLOZIJA na Laica M9 konceptot...))))

pozdrav
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.