IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ШТО МУ НЕДОСТАСУВА НА БОГА?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ШТО МУ НЕДОСТАСУВА НА БОГА?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 20:19
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Marija Magdalena milo mi e shto povtorno si na forumot...
Ushte neshto na Boga mu fali da ja namali surovosta!


Што ти бидна бре Даре? Од каде сега Бог излезе суров?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 21:04
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

дали тие имале способност за размножување?????

о да верувај дека на адам и ева би им нил таков живот досаден


Падот ги создал потребите и незадоволствто, па паднатиот човек никогаш веќе не бил-и неможе да биде потполно задоволен. И ништо создадено од човечка рака нема да ја надополни празнината што се појавила кај човекот.
Колку повеќе материјални добра се создаваат-толку човек е понезадоволен и понесреќен, тука се болестите и маките и тагата, навистина не гледам зошто би им било досадно на Адам и Ева во Рај, каде Господ ги надгледнувал.

А размножувањето-можеби и ќе се размножувале ама без страдања кои ги носи животот (раѓање со маки кај жената, создавање услови и макотрпен труд-кај мажот-не дека жена не смее да работи но се знае кој раѓа а кој треба да заработи повеќе и да створи услови).

Зар тебе би ти било досадно на местото на Адам? Една женичка, рајска градина, се обезбедено, којзнае како тоа изгледало ние можеме само да замислуваме?

Не верувам...


da kje bi bese tolku dosadno so kje pocnev so lucifer da se druzam
no ne mi odgovori na prasanjeto

dali site drugi sustestva imale sposobnost za razmnozuvanje ( t e vo jabolkoto imalo semki) i zmiite se klecale... osim covek koj nemal sposobnost da se mnozi i razmnozuva????

kje mi odgovoris ili ne



Изменето од anakin - 13.Август.2009 во 21:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 21:59
Битие 1:11

Нека израсте од земјата зеленило трева, што дава семе според својот род и вид, и дрво плодородно на земјата што дава плод и има во себе семе според својотр род и вид. И стана така.

Битие 1:22

И ги благослови Бог (претходно создадените животни, Битие 120) велејќи “Плодете все и множете се, и наполнете ја водата во морињата, и птиците нека се множат по земјата“


Битие 1:28

и го создаде Бог човекот според образот Свој...машко и женско ги создаде, и ги Благослови Бог и им рече “Плодете се и множете се и наполнете ја земјата и господарете над неа и овладајте со...целата земја и со сите животни“

Значи се е благословено да се размножува.
Ме разбра...ал па...не?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 22:51
Temata e shto mu fali?
I rekov deka mu fali da bide surov...среќа
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 23:21
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Temata e shto mu fali?
I rekov deka mu fali da bide surov...среќа


Јас како што те разбрав рече “
Ushte neshto na Boga mu fali da ja namali surovosta!“

Тоа го сфаќам како дека Бог е суров и сега треба да ја намали таа суровост.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 23:44
Evaaaaaaa izvini jas sum malku(mnogu) zavean, pa vo nekoj sluchai surov e, kolku gladni ima samo vo Afrika?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Август.2009 во 23:47
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Evaaaaaaa izvini jas sum malku(mnogu) zavean, pa vo nekoj sluchai surov e, kolku gladni ima samo vo Afrika?


tie ne spagaajt vo ova razmisluvanje
tie vo afrika se zaboraveni od gospod.. a koa e druga tema na forumov голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 01:00
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Evaaaaaaa izvini jas sum malku(mnogu) zavean, pa vo nekoj sluchai surov e, kolku gladni ima samo vo Afrika?


tie ne spagaajt vo ova razmisluvanje
tie vo afrika se zaboraveni od gospod.. a koa e druga tema na forumov голема%20насмевка


Африка...
Рудници на дијаманти, злато-а најголем број гладни.
Господ ли е крив или човечката алчност и Кнезот на темнината?
Кој владее со светското богатство?

Америка...
ЕлДорадо, земја на соништата (за мнозина)-а најголем број очајно дебели, депресивни луѓе, трагични семејни односи.
На што се должи тоа?

Македонија...
Плодни пасишта, умерено-континентална клима, брзи реки а изгор струја и остали сметки- пола милион невработени, испуштени од работа, очајни луѓе,питачи, бедааааааааааааа....на сметка на шака моќници.
Кој е крив?

и.т.н.

Но тоа е друга тема на фопрумов “Зошто Бог допушта зло и страдање“ мислам дека така беше, а заборавен не е никој, па ни нашиот островјанин за кого зборувавме во релевантната тема, нели?
трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 01:06
ne mi odgovori na prasanjeto
za razmnozuvanjeto na site zivi sustestva osim adam i eva?????????????

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 02:35
Originally posted by anakin anakin напиша:

ne mi odgovori na prasanjetoza razmnozuvanjeto na site zivi sustestva osim adam i eva?????????????


Не знам како му текнало на некој дека сексуалните односи им биле забранети на Адам и Ева и дека започнале да ги практикуваат после падот? Па Бог им заповеда да се размножуваат и да ја населат Земјата уште пред да згрешат. Како би го правеле тоа, освен ако не со секс?

Патем, темава е Што Му недостасува на Бога? Онтолошки, ништо не Му недостасува. Тој е совршен во секој поглед и не Му е потребна трансформација во ниту една сфера, баш затоа што е совршен. Ако Совршенството се трансформира, тоа може да биде само на полошо, не може на подобро зашто вака е најдобро. Е сега, друго е прашањето дали на Бог Му недостасува нешто, во смисла дали Тој посакува нешто? Одговорот е: да! Тој посакува што поголем број од Неговите чеда да Му се вратат назад, во Неговата прегратка!
Вера, надеж, љубов
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 02:44
Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Temata e shto mu fali?I rekov deka mu fali da bide surov...среќа



Darko , ti zabega od verata? Prvo sto ubavi postovi pisuvase , sega ne mozam da ti se iznacudam, kako da ne si ti
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 03:18
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ne mi odgovori na prasanjetoza razmnozuvanjeto na site zivi sustestva osim adam i eva?????????????


Не знам како му текнало на некој дека сексуалните односи им биле забранети на Адам и Ева и дека започнале да ги практикуваат после падот? Па Бог им заповеда да се размножуваат и да ја населат Земјата уште пред да згрешат. Како би го правеле тоа, освен ако не со секс?

Патем, темава е Што Му недостасува на Бога? Онтолошки, ништо не Му недостасува. Тој е совршен во секој поглед и не Му е потребна трансформација во ниту една сфера, баш затоа што е совршен. Ако Совршенството се трансформира, тоа може да биде само на полошо, не може на подобро зашто вака е најдобро. Е сега, друго е прашањето дали на Бог Му недостасува нешто, во смисла дали Тој посакува нешто? Одговорот е: да! Тој посакува што поголем број од Неговите чеда да Му се вратат назад, во Неговата прегратка!


Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

ne mi odgovori na prasanjetoza razmnozuvanjeto na site zivi sustestva osim adam i eva?????????????


Не знам како му текнало на некој дека сексуалните односи им биле забранети на Адам и Ева и дека започнале да ги практикуваат после падот? Па Бог им заповеда да се размножуваат и да ја населат Земјата уште пред да згрешат. Како би го правеле тоа, освен ако не со секс?

Патем, темава е Што Му недостасува на Бога? Онтолошки, ништо не Му недостасува. Тој е совршен во секој поглед и не Му е потребна трансформација во ниту една сфера, баш затоа што е совршен. Ако Совршенството се трансформира, тоа може да биде само на полошо, не може на подобро зашто вака е најдобро. Е сега, друго е прашањето дали на Бог Му недостасува нешто, во смисла дали Тој посакува нешто? Одговорот е: да! Тој посакува што поголем број од Неговите чеда да Му се вратат назад, во Неговата прегратка!


!. Za seksualnosta megju Adam i Eva vo Rajskata Gradina mislam deka mozhe da se diskutira i toa na nekoja druga tema. Ne se slozhuvam so tvoeto mislenje, no nema da go objavam tuka.

2. Ako na Boga mu nedostasuva bilo sto, togash Toj ne e sovrshen. Sovrshenstvoto podrazbira nemanje na nikakva potreba za potpolnuvanje na nikakvi nedostatoci ili potrebi. Zatoa e sovrsheno. Od druga strana, Negovite cheda ne se otideni nikade nadvor od Negoviot svet za da se vratat kaj Nego. Lugjeto vekje se kaj Boga i ne mozhat da bidat na nikoe drugo mesto bidejki takvo mesto ne postoi. Se e sozdadeno do Boga.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 03:19
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by DDarko DDarko напиша:

Temata e shto mu fali?I rekov deka mu fali da bide surov...среќа



Darko , ti zabega od verata? Prvo sto ubavi postovi pisuvase , sega ne mozam da ti se iznacudam, kako da ne si ti


Toa se vika evolucija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2009 во 09:35
lele
ako nekoj tocno mi odgovori za raznmozuvanje na site osim na adam i eva tocno kje vi kazam sto mu nedostasuva na gospod

tolku li e tesko prasanjeto

inaku jas znam .. deka se do bozjata kazna Adam i eva ne progledaa ne znaele sto e sex i to



SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.