IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - digital vs analog
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

digital vs analog

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 14:20
Originally posted by dimi dimi напиша:

Se toa e ok

i znam deka si i pravel sesija na Rebeka, a iako gi nemam videno fotkite ne se somnevam deka izgledaat super. Problemot e koga sesijata e denes, a slikite treba da bidat gotovi za utre... povekje bi investiral vo Pro DSLR i dobri objektivi, otkolku vo filmas, filmovi, skener, i dobri objektivi za filmasot :)
 
mozebi ako zemam Hassy kje se predomislam :) :P
 
PS: Letovo si igrav so 35mm slajd film, a sega si igram so Mamiya 645 ama tie se samo za zadovolstvo i igranje. Za rabota DSLR, osven ako nekoj ne naglasi deka saka da go slikam so BW film, no dosega toa ne se sluchilo
 
pozdrav
 
 
 
 


Dimi kje treba ti sam da si ja reklamiras Mamiyata намигнување.
Inaku fakt e deka za pro rabota ti treba DSLR, tuka nema muabet. No dobro e koga kje im dades izbor, pa koj saka neka poveli. Sepak taa Mamiya te razlikuva od drugite i kje ti dade razlicen look. No ne e za brza rabota kako sto e naviknat svetov denes "Za koga e? Za zavchera голема%20насмевка"
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 16:11
Jane nee ova falenjE. Ti koga si se rodil jas veke oravevev fotografii/. Inaku doajenite koj gi spomenuvas kako na primer Vlado Plavevski, Boro Rudic, Dragi Gasevskli, Dusko Jovanovski, Aco Cvetinovski,Slavco Talev,Jordan Zivkovski Zivko janevski....... Jas so niv sum se "LAKTAL" po izlozbi kako vo SFRJ taka i nadvor pa i ne retko sum bil pouspesen..
Definitivno mene crnobelata analogna fotografija ne me privlekuva. Ovde moeto istrazuvanje i eksperimentirtanje e zavrseno. Sega si imam nova "IGRACKA" Digitalna fotografija i pfoto shop. Vam koj se opredeluvate da rabotite ANALOGNO Vi posakuvam dobro zdravje i golemi uspesi.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 16:36
Trajko a kade moze da vidam tvoi fotografii....
imas li nekoe internet portfolio? sekogas mislam deka vo fotografijata iskustvoto e eden od najgolemite faktori za uspeh
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 18:49
Originally posted by dimi dimi напиша:

Trajko a kade moze da vidam tvoi fotografii....
imas li nekoe internet portfolio? sekogas mislam deka vo fotografijata iskustvoto e eden od najgolemite faktori za uspeh


Epa aj na safari vo Stip, na poseta na Trajko големо%20гушкање
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 18:52
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Sega si imam nova "IGRACKA" Digitalna fotografija i pfoto shop.


Ne znam dali so probal Adobe Lightroom. Ako ne, ti preporacuvam vednas da go probas. Jas licno povekje go sakam Lightroom odkolku Photoshop za osnovni poboljshazeri намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 20:34
Dimi jas ne izlagam od 1995 godina. 1990 godina pocnav so privatna rabota taka da se pomalku vreme ostanuvase za Izlagacka fotografija. Sega rabotam samo reklamna po naracka za Katalozi, brosuri, kalendari, za pakuvanja na proizvodi,za etiketi, posteri,.... Inaku koga ke vlezes nekogas vo Tineks, pomini pokraj friziderot so smraznati testenini mislam ja distribuiraat BABINA BANICA i GRCKI BUREK na koj kutii fotografijata dizajnot pre presot i pecatenjeto e raboteno vo mojata pecatnica. Ima i drugi ama nee od golema vaznost. Ke vidis koga ke dojdes vo moi godini (sto ne mora da e pravilo) nekako ne ti e bitno sto drugite mislat za tvoite fotografii. Pomina vremeto koga go gonev kalendarot na izozbite. Da ne ispadne deka skroz sum se komercijaliziral podgotvuvam svoja samostojna izlozba koja ako e zdravje za godina ipol bi trebalo da ja zavrsam. Toa mi e zelbata da napravam samostojna izlozba so ekstra katalog.
Tegla sum slusal za Adobe Lightroom no vo ovie godini i foto shopot mi e dovolen. Mora da si dobar fotograf oti imas dobri idei no ti fali dobar kraj. VELIS VO STIP NA SAFARI ama ovde treba i eden svrznik pa recenicata da prodolzi I NA PASTRMAJLII SO VINO. Neli !!!!
POVELETE VO SEKOE VREME
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 23:27

Gemini, lugjevo sakaat da vidat nekoe tvoe delo.
Ne mora da e reklamna fotografija samo, tuku i neshto od
"starite" denovi. B&W ili sl. Mislam toa ke gi interesira.

Iskeniraj print ili odnesi negativot vo nekoe
od 4-te fotostudija vo gradot kade shto imaat digital
minilab so dobar film scanner.

i taka...

Ako nemash staeno nishto online,
ti predlagam primer na deviantart.com ili filckr.com.
Kreiraj user i stavi neshto shto ti lezhi na dusha.
среќа

Pozdrav

Igor

PS: Ne gi strvi lugjeto na pastrmajlija !!!
 голема%20насмевка


Изменето од Igor-T - 14.Јануари.2009 во 23:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2009 во 23:54
Originally posted by Igor-T Igor-T напиша:

Ne gi strvi lugjeto na pastrmajlija !!! голема%20насмевка


Osobeno mene, tuka vo jabana!
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 00:12
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

Jane nee ova falenjE. Ti koga si se rodil jas veke oravevev fotografii/. Inaku doajenite koj gi spomenuvas kako na primer Vlado Plavevski, Boro Rudic, Dragi Gasevskli, Dusko Jovanovski, Aco Cvetinovski,Slavco Talev,Jordan Zivkovski Zivko janevski....... Jas so niv sum se "LAKTAL" po izlozbi kako vo SFRJ taka i nadvor pa i ne retko sum bil pouspesen..
Definitivno mene crnobelata analogna fotografija ne me privlekuva. Ovde moeto istrazuvanje i eksperimentirtanje e zavrseno. Sega si imam nova "IGRACKA" Digitalna fotografija i pfoto shop. Vam koj se opredeluvate da rabotite ANALOGNO Vi posakuvam dobro zdravje i golemi uspesi.


Gemini , mene toa mi bese idejata da ovozmozam na pomladite clenovi i na site onie koi se zainteresirani da go otkrijat i naucat procesot na izrabotka na crno belata fotografija, nesebicno da go podelam moeto (ne)znaenje so niv, na nacin kako sto go pravevte ti i site ovie doajeni na mak. fotografija i taka nie pomladite ucevme od Vas. Znaci ne stanuva prasanje dali nekogo privlekuva , nekogo ne... tuku ednostavno ima luge koi ja sakaat i praktikuvaat, luge koi ne ja sakaat i luge koi bi sakale da vidat kako toa nekogas se rabotelo toa sto tie sekojdnevno go rabotat na PC i photoshop... Veke mozam da go zamislam likot na grupite i sostavot na istite, bidejki gore dolu nie veke se poznavame megu sebe i gi znaeme afinitetite na sekoj od nas...
Kako i da e sepak na nekoj nacin ke bide interesna i besplatana zabava za site clenovi fk Fotografika koi sakaat da ja iskusat magijata na temnata komora
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 00:41
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:


Tegla sum slusal za Adobe Lightroom no vo ovie godini i foto shopot mi e dovolen. Mora da si dobar fotograf oti imas dobri idei no ti fali dobar kraj. VELIS VO STIP NA SAFARI ama ovde treba i eden svrznik pa recenicata da prodolzi I NA PASTRMAJLII SO VINO. Neli !!!!
POVELETE VO SEKOE VREME


Ti go preporacuvam Lightroom bas zaradi tviote godini, poednostaven e za fotografska rabota намигнување.

A, za pastrmajlija smetaj deka koga kje se zatopli doagjame големо%20гушкање
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 01:46
A, za pastrmajlija smetaj deka koga kje se zatopli doagjame

Pastrmajlija najdobro odi na stud. Da podmacka i da zatopli :D
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 17:55
Tocno pastrmajlijata tradicionalno se jade vo studenite meseci od Oktomvri do krajot na Mart.
Igorce ti najbrzo mozes da gi vidis nekoj od moite fotografii ako se nakacis vo Narodna tehnika tamu na zidot ima mislam tri cetiri.
Jane se soglasuvam.
Zoki ti koga ke dojdes od jabamna ke dojdes vo Stip pa ke vidis .
Tegla koga rekov deka ne go sakam Ligft Room ot ne se rabotese za ednostavno ili tesko. Da bidam pojasen ednostavno ne sakam da se rasplinuvam, inaku sakam poteski raboti, toa poveke me predizvikuva i mi e pointeresno. Ako zaglavam tuka si ti i IC ne mi e SRAM da pitam ako nesto ne znam, pa ako mi kazes kazes ako ne odam ponataka. A toa koga prv pat pocna da rabotam foto shop i znaes kako e, pa javi se na eden prijatel od Kumanovo Bato, "star" foto amater, i on vaka mi kaza "ZNAM GEMINI PERFORACIJA TI E ISKIDANA DOJDI U KUMANOVO DA JA ZAKRPIMO", Inace Bato pocnal so foto shop mislam 2 ili 3 ne sum sigiren no mislam deka bese taka.
Igorce ti izgleda si zenet, pa doma te cuvat kako PETS, som ne mozes mene niz grado da me vides ????.
Deno go zapocnuvam so sabajlesno kafe u 7 vo bivsio kafic na SELE, vo drustvo na soferi i taksisti. Tuka sum do 8 i 30 koga mi otvara bankata zemam izvod pa posle nemam prethodno utvrden red i [pretezno sum vo carsija.
A so se rabote za toa deka "SLIKARITE" u Stip ke ti naoravat dobar sken malku si jalns. Aj i toa cudo da go vidam. Inace za stavanje on line i sl tuka si ti da mi se javes i da me poduces, oti toa mnogu ne go znam.
POZDRAV
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 18:53
http://dvice.com/archives/2007/03/3d_worlds_threeeyed_camera_a_f.php

i ova....

http://dvice.com/archives/2006/05/22/pinhole_camera.html

pozdrav

Изменето од Glecin - 15.Јануари.2009 во 18:55
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јануари.2009 во 19:34
Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:



Igorce ti izgleda si zenet, pa doma te cuvat kako PETS, som ne mozes mene niz grado da me vides ????.



Ne beee !!! ( ushe ne ) Tam'n rabota !

Koga ke bidam u charshija ke ti se javam na brojot sho tuka go ostavi.

A izgleda ne iskachame po istite "kafik'i". голема%20насмевка

I jas sum rechisi sekoj den u charshijata.
11, 12, 13h.... Toa vreme.
Lokacija: Square, Versaj...

Originally posted by GEMINI GEMINI напиша:

A so se rabote za toa deka "SLIKARITE" u Stip ke ti naoravat dobar sken malku si jalns. Aj i toa cudo da go vidam. Inace za stavanje on line i sl tuka si ti da mi se javes i da me poduces, oti toa mnogu ne go znam.
POZDRAV


Za scan zavisi kako si stoish so dukjandziite.
I shto ke im barash i sho ke ti podesat.

Jas imam skenirano kaj site.

Kaj Shikla/Fotocentar na Fujito ICH ne mi se svigja
scanot. Nekako ostro i prekontrasno gi dava.

Kaj mlad Trajko (Interfoto) imam skenirano,
i toa po moe baranje on lichno napravi
preset na Konicata za optimalnata rezolucija koja mu ja baraa.
Konica Digilab scenerite se so okolu 3000x2000 (otprilika) optichka rezolucija.
Znachi 6mp fajl.

Koga im ide "normalen" mushterija da im se
skenira filmot na CD podesuvaat "normalna"
nekoja rezolucija, mislam  okolu 3MP.

A jas si skeniram kaj zet mi vo "Foto Stil".
Maco mi e zet za 1va bratuchetka i
taka da jas si imam napraveno tamu isto
preset za skeniranje po moj vkus.

=============

A za online stavanje sliki ke ja naredime.
Ti spremaj po nekoj fajl pa kje se videme,
ke ti dojdam u sudioto(*) i taka.

Pozdrav

Igor


* Sudioto (Studioto) bez "t".

Toa mi e od pred nekolku godini
koga so eden klient od muzichkata/audio bransha
sorabotuvaa... On taka nekako brzo go izgovarashe zborot taka
da ne se slushashe toa "t".
i ete...
Studio stana Sudio.
голема%20насмевка


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.