IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Молитва кон Пресвета Богородица
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Молитва кон Пресвета Богородица

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 23>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:30
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

     Никако неможе да закапирам дека Марија го родила Бог.


Pa kako togas se narekuvash HRISTIJANIN pa i izvoren!!!
sto togash matis voda na site ovde!

povekje od dovolno!
So koja smelost gi branis tvojite stavuvi i ubeduvanja na izvorno hristijanstvo, pobivajki go pogore iznesenoto!


   Абе како може некој да го роди Бог. СЕга Излегува Марија дека го создала Бог.


Изворен, те прашав кого родила ако не Бог? Чекам одговор!

Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.


Те прашав кого родила Марија, а не што е. Дај конкретен одговор.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:33
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.


Како што е израмнувањето на ДЕВА Марија со БОГА СЕДРЖАТЕЛОТ еден ерес, така е и омаловажувањето и израмнувањето на нејзиното верно и чисто срце (на кое му нема рамно) со другите, исто еден ерес!

Благослов до сите а посебно до оние кои ја сакаат ВИСТИНАТА и онаа Мајка под чие срце таа се отелотвори како човек за спасение на сите!       

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:37
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.


Oh,izvoren hristijaninu kade e slobodnata volja sto Bog ja dal na covekot, pa Bog ne e nametnik!!

Ako Marija rekla NE-po slobodna volja na angelot dali Bog bi se vooploti sprotivno na nejzinata volja.
Sekako deka NE, pog go pocituva svoeto sozdanie i ne deluva sprotivno od negovata slobodna volja sto Bog Mu ja dal, poinaku togash nie kje sme robovi koi izvrshuvaat ona sto e zapovedano nemajki izbor!
A TOA SEKAKO GO GOLEDAM DEKA NE E TAKA.BOG DOPUSHTIL SESHTO NA OVOJ SVET TA SAMITE DA IZBEREME DA BIDEME SO NEGO PO SLOBODNA VOLJA!
TAKA I MARIJA PO SLOBODNA VOLJA REKLA :NEKA MI BIDE SPORED ZBOROVITE TVOI!

A I DA NE BILO TAKA BOG VETENOTO [PO SVOJATA PREMUDROST KJE UREDIL KAKO SVOITE SOZDANIE DA GI PRIVEDE KON SPASENIE!!!

Marija bila samo instrument!

PROCITAJ STO SI NAPISHAL INSTRUMENT COVEKOT E ZIVO RAZUMNO SUSHTESTVO SO DARUVANA SLOBODNA VOLJA A NE INSTRUMENT!
TVOITE STAVOVI NEMAT NIKAKVA OSNOVA NA ONA STO GO VERUVASH I POCITUVASH.


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:37
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.


Како што е израмнувањето на ДЕВА Марија со БОГА СЕДРЖАТЕЛОТ еден ерес, така е и омаловажувањето и израмнувањето на нејзиното верно и чисто срце (на кое му нема рамно) со другите, исто еден ерес!




До сега од се што имам прочитано од тебе, ова е најконкрето и најпаметно кажано!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:39
![/QUOTE]
Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.[/QUOTE]

Познат ми е овој став на протестантските цркви, не е чудо што мислите така, сервирано е од некои бараби за кои односот кон жената е “употреби па фрли“ и во тоа не ја исклучувате ни Марија...


Да, Бог ја искористил нејзината утроба а потоа ја отфрлил. Како може некој до толку да испере некого не ми е јасно...




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:44
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.


Oh,izvoren hristijaninu kade e slobodnata volja sto Bog ja dal na covekot, pa Bog ne e nametnik!!

Ako Marija rekla NE-po slobodna volja na angelot dali Bog bi se vooploti sprotivno na nejzinata volja.
Sekako deka NE, pog go pocituva svoeto sozdanie i ne deluva sprotivno od negovata slobodna volja sto Bog Mu ja dal, poinaku togash nie kje sme robovi koi izvrshuvaat ona sto e zapovedano nemajki izbor!
A TOA SEKAKO GO GOLEDAM DEKA NE E TAKA.BOG DOPUSHTIL SESHTO NA OVOJ SVET TA SAMITE DA IZBEREME DA BIDEME SO NEGO PO SLOBODNA VOLJA!
TAKA I MARIJA PO SLOBODNA VOLJA REKLA :NEKA MI BIDE SPORED ZBOROVITE TVOI!

A I DA NE BILO TAKA BOG VETENOTO [PO SVOJATA PREMUDROST KJE UREDIL KAKO SVOITE SOZDANIE DA GI PRIVEDE KON SPASENIE!!!

Marija bila samo instrument!

PROCITAJ STO SI NAPISHAL INSTRUMENT COVEKOT E ZIVO RAZUMNO SUSHTESTVO SO DARUVANA SLOBODNA VOLJA A NE INSTRUMENT!
TVOITE STAVOVI NEMAT NIKAKVA OSNOVA NA ONA STO GO VERUVASH I POCITUVASH.



   Според тебе ако Марија рекла НЕ Бог немаше да го изведе планот за спасение.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:49
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


!

Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.[/QUOTE]Познат ми е овој став на протестантските цркви, не е чудо што мислите така, сервирано е од некои бараби за кои односот кон жената е “употреби па фрли“ и во тоа не ја исклучувате ни Марија...Да, Бог ја искористил нејзината утроба а потоа ја отфрлил. Како може некој до толку да испере некого не ми е јасно...[/QUOTE]


sramno, bedno, zalosno...duri i muslimanite povekje ja pocituvaat otkolku ovie NAREKUVAJKI SE IZVORNI HRISTIJANI..


..do koga Gospodi kje gi trpis navredite kon Tvojata Precista Preblagoslovena Majka, Koja ti prinese Precista utroba, Koja te hranese, cuvashe, Koja gi gledase Tvoite stradanie, ridase pod Krstot i ne zamina...kolku Li bolka pretrpela taa koja Te rodila gledajki te kako smireno visish na krstot. Kakov li mec go probodelo srceto Nejzino...kakva li solzi proleala za Ti gospodi preku smrtt da ne izbavis nas!

A nie Gospodi, so sto ti ugodivme so delata na milosrdieto li so smirenosta li so pokornosta li. So ljubovta li!

Ti Bogorodica koja pretrpi se zaradi Tvojot Sin.
Smiluvaj ni se!



Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:49
Изворен, оти ми го избегнуваш прашањето. По не знам кој пат те прашувам, КОГО РОДИЛА БОГОРОДИЦА?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:51
Maran Ata, кој бега сега од темата?

Еве да ве вратам сите на темата:„Молтива кон Пресвета Богородица„ ја постирам Здраво, Маријо на латински јазик - молитвата јас не ја молам но Јохан Себастијан Бах во 18 век напиша прекрасна мелодија за истата (Ave Maria gratia plena)


Ave Maria, gratia plena,
Dominus tecum,
benedicta tu in mulieribus,
et benedictus fructus ventris tui Iesus.
Sancta Maria mater Dei,
ora pro nobis peccatoribus, nunc, et in hora mortis nostrae.
Amen



Изменето од Majkl - 26.Октомври.2008 во 12:52
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:51

Гледам овде се води жестока дебата меѓу Маријанците и Христијанинот. Бидејќи тој е сам, а вие сте повеќе, јас решавам да застанам од негова страна голема%20насмевка

Дали некој го прочита мојот прв коментар на темава - репликата на молитвата во воведот на темата? Јас таму реплицирав на точно 24 богохулства искажани врз блажената Марија, а никој не најде за сходно да демантира ниту една од нив, освен Чаир кој појасни дека терминот "безмажена" не се однесува на тоа дека Марија немала маж, туку дека немала однос со маж. Јас на тоа би додал: Што му фали на терминот "девица" да се искористи за таа намена? Ако авторот на таа молитва сакал да ја воспее девственоста на Марија, зошто не ја нарекол "девица", туку ја нарекол "безмажена" иако сите знаеме дека Јосиф и бил маж и законски сопруг на Марија?
А што ќе кажете за другите 23 богохулства искажани врз блажената Марија?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:52
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Изворен, оти ми го избегнуваш прашањето. По не знам кој пат те прашувам, КОГО РОДИЛА БОГОРОДИЦА?


   Исус Христос и неколку други деца.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 12:56
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


Марија е само инструмент преку кој Бог го реализира планот за спасение.Со ништо не допринела посебно за да се реализира тој план.Едноставно Бог ја избрал во таа операција и преку нејзе се отелотворува Бог и што тука има нејасно.


Oh,izvoren hristijaninu kade e slobodnata volja sto Bog ja dal na covekot, pa Bog ne e nametnik!!

Ako Marija rekla NE-po slobodna volja na angelot dali Bog bi se vooploti sprotivno na nejzinata volja.
Sekako deka NE, pog go pocituva svoeto sozdanie i ne deluva sprotivno od negovata slobodna volja sto Bog Mu ja dal, poinaku togash nie kje sme robovi koi izvrshuvaat ona sto e zapovedano nemajki izbor!
A TOA SEKAKO GO GOLEDAM DEKA NE E TAKA.BOG DOPUSHTIL SESHTO NA OVOJ SVET TA SAMITE DA IZBEREME DA BIDEME SO NEGO PO SLOBODNA VOLJA!
TAKA I MARIJA PO SLOBODNA VOLJA REKLA :NEKA MI BIDE SPORED ZBOROVITE TVOI!


A I DA NE BILO TAKA BOG VETENOTO [PO SVOJATA PREMUDROST KJE UREDIL KAKO SVOITE SOZDANIE DA GI PRIVEDE KON SPASENIE!!!




Marija bila samo instrument!

PROCITAJ STO SI NAPISHAL INSTRUMENT COVEKOT E ZIVO RAZUMNO SUSHTESTVO SO DARUVANA SLOBODNA VOLJA A NE INSTRUMENT!
TVOITE STAVOVI NEMAT NIKAKVA OSNOVA NA ONA STO GO VERUVASH I POCITUVASH.



   Според тебе ако Марија рекла НЕ Бог немаше да го изведе планот за спасение.


ODOGOVOROT GO IMASH VO POSTOT PODOBRO CITAJ MNOGU E EDNOSTAVNO!
KE GO IZVEDESE NO SO NEGOVATA PREMUDROST NESOMNENO NO ESHATOLOSHKIOT MOMENT SE SLUCIL TOKMU VO MARIJA!!!!



Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:04
Значи сепак признавате дека Марија не била неопходна за Бог да го изведе Својот план за спасение. Тогаш зошто ја нарекувате клучот од Небесното Царство?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 13:04
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Гледам овде се води жестока дебата меѓу Маријанците и Христијанинот. Бидејќи тој е сам, а вие сте повеќе, јас решавам да застанам од негова страна
...


Најмудро е сите “завојувани“ страни да застанат на страната од ИСУС ХРИСТОС – Царот на МИРОТ -   кој се отелотвори како човек, под верното срце на ДЕВА МАРИЈА!   

АМИН    



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,154 секунди.