IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Колку е стара Земјата ??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колку е стара Земјата ??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 12:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.

Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)


Интересно тврдење..ако мислиш на потопот и Ноевата арка...
Ај сега вака...
Постоењето на диносаурусите е научно потврдено.. има докази...
Колку што ми е познато пред потопот постоеле и луѓе...
Значи ли тоа дека ако има докази за постоење на диносаурусите,
треба да најдеме докази и за постоење на луѓе во времето на диносаурусите...пред потопот...
Или нешто сум ги помешал работиве...збунетост
Ако се мисли за некој друг потоп... го повлекувам прашањето...
Ако не..збунетост

Кон врв
neo_wmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Angel of Death.

Регистриран: 29.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 660
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neo_wmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 12:59
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

neo_wmaster, диносаурсите немаат никаква врска со Дарвиновата теорија. Тие ниту ја оправдуваат таа теорија, ниту ја побиваат, а најмалку пак ја потврдуваат.


Диносаурисите постоеле пред потопот, но не го преживеале истиот. Нивното постоење е научно потврдено. Имено најдени се многу фосили од нив, најдени се и коски од нив, заби и сл. Дури и Библијата ги спомнува нив, само под друго име: змеј, чудовишта и сл.(зборот "диносаурс" прв пат е воведен дури во 1841 година)
Интересно тврдење..ако мислиш на потопот и Ноевата арка...Ај сега вака... Постоењето на диносаурусите е научно потврдено.. има докази...Колку што ми е познато пред потопот постоеле и луѓе... Значи ли тоа дека ако има докази за постоење на диносаурусите,треба да најдеме докази и за постоење на луѓе во времето на диносаурусите...пред потопот...Или нешто сум ги помешал работиве...збунетостАко се мисли за некој друг потоп... го повлекувам прашањето...Ако не..збунетост

За истиот потоп станува збор. Во историјата која е пишана во Библијата имало само еден потоп. После тоа Господ ветува дека нема да ја уништува земјата повеке.
I love Daphne Millbrook.
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2008 во 14:48
Meteorot, sto doprinese za izceznuvanje na dinosaorusite, padnal pred 65 milioni godini, a da zboruvame za covek pred tolku godini, neli e malce apsurdno , fosolite najdeni na nasite predci, neandertalecite ( i da ne se tie pred niv luge nemalo, bareme se uste ne se najdeni takvi fosili), govorat za edna brojka od 160.000-200.000 godini, no ete neka ne e taka neka e i 1 milion godini, razlikata e nepremostliva, sepak se 64 mil. god. vo prasanje.

Poradi ovie pricini mislam deke doslo do nedorazbiranje pogore, deka ne e Evangelos dobro razbran, ama kako i da e da pocekame i da vidime sto ke odgovori.
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 13:23

којсумјас, јас никаде не застанав позади јаглеродната метода за определување на староста, туку јас само кажав дека со помош на таа метода еволуционистите добиваат драстично различни резултати за староста на некој животински вид. Притоа тие замижуваат пред тие резултати што не им одговараат, а тие што се во рамките на нивните набаждарени геолошки таблици, ги прикажуваат.

Значи, не е како што велиш. Јас не го користам МОЈОТ критериум за да ја побијам таа теорија, туку само изнесувам факти како таа теорија е побиена од сопствениот нејзин критериум.

Препрочитај го уште еднаш мојот коментар погоре и ќе видиш за што зборувам. И не пишувај само колку да се пишело нешто, туку поткрепи ги твоите мисли со аргументи - сепак сме на подфорумот наука нели?



Изменето од EvAngelos - 13.Октомври.2008 во 13:23
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2008 во 22:36
Хммм....EvAngelos... можеби и за тебе важи дека не ги читаш сите постови.. кажав веќе што мислаам за тоа колку е стара земјата...4, 6 милијади години...
Од друга страна, непродуктивно е да повторувам објаснување за нешто што Zlatnik веќе претходно го напиша... иако не се согласувам целосно со неговото мислење...
барем не во делот каде целосно го негира постоењето на творецот..
онака како што јас го разбирам... и дожувавам.. не е така..
Како и да е...тоа е друга тема , нели....
Твоето мислење е малку "невообичаено"...и затоа побарав одговор на некои поставени дилеми кои, патем, јавно ги искажуваш..па јавно и ќе бидат дискутирани...
и да.. не се согласувам со таквиот начин на размислување...
shoot me...тага
...BTW ...а одговори ќе има ли... или тешко..
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2008 во 23:55
На што треба да одговорам? збунетост
 
п.с. Ве молам да не пастирате по цели страни, туку пастирајте ги конкретните прашања, кратки и концизни.
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



Сличен шок за геолозите и еволуционистите предизвика и пронаоѓањето на фосилизирани човечки черепи во слоевите од јаглен, проценети на старост од 12 милиони години (според геолошката таблица на еволуционистите човекот датира од пред 1-3 милиони години).
 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Ова навистина не сум го слушнал како податок..  Може ли да посочиш некој линк до релевантен извор, статија објавена во некое релевантно научно списание...слики..објаснување КАКО е јагленот проценет на 12 милиони години (стварно КАКО ли процениле да ми е да знам...??збунетост..кога ниедна метода НЕ Е ТОЧНА...)
 
Горенаведениот податок е од професорот по геологија и минерологија на Рударскиот факултет во Фрајберг (Германија), Otto Stutzer, инаку стручњак за геологијата на јагленот. Токму овој стручњак пишува дека присуството на човечките черепи  во јагленот не му е јасно.
За ова можеш да прочиташ во неговиот научен труд:
Otto Stutzer, Geology of Coal, University of Chicago Press, 1940, стр. 271 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Како и да е... Не прочитав во твоите постови КОЛКУ Е СТАРА ЗЕМЈАТА...
 
Јас најмалку 2 или 3 пати во оваа тема напишав дека не знам не%20знам колку е стара Земјата. Кога ќе откријам, ако откријам, ќе ви пишам намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 11:22
ne toj ke kaze neko otto , pa bil strucnjak , pa bil ...ne znam sto. Batka citas toa sto sakas , a nie ti kazuvame toa sto e prifateno od celiot svet. Tvojot oto vika deka ne u jasno od kade cerepite. PA eve ako e strucnjak neka obajsni , ima sansa da se dokaze deka e ,,strucnjak,,-
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2008 во 11:23
a sto mislis deka nie ZNAEME!!!!
hipokrizija,,, fuj!!!
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 04:34
Ovaa tema veke pocna da gubi smisla. Se pretvori vo prepucavanje i falenje. Ako ste sigurni vo teorijata koja ja branite, dajte nekoj dokaz a ne, onoj naucnika ova vika, ovoj naucnik vika ova...abe ima dokazi, ej znaes procitav deka ova...mislam deka ova e forum Nauka, neka zalici malku diskusijava na naucna debata.
Кон врв
Dark HaCkeR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Хакериште

Регистриран: 20.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 683
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dark HaCkeR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Ноември.2008 во 10:34
Miljarda miljarda godini nikoj toa ne moze da go dokaze ama sugurno e miljarda
Кон врв
Sunny Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Fantasy girl

Регистриран: 01.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 19874
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sunny Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 17:42
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Ovaa tema veke pocna da gubi smisla. Se pretvori vo prepucavanje i falenje. Ako ste sigurni vo teorijata koja ja branite, dajte nekoj dokaz a ne, onoj naucnika ova vika, ovoj naucnik vika ova...abe ima dokazi, ej znaes procitav deka ova...mislam deka ova e forum Nauka, neka zalici malku diskusijava na naucna debata.


Petkovsky, mislam deka na temava ima i naucni izlaganja i deka se sosema vo red, ona sto jas go zastapuvav ne e nekoja teza sto jas ja sakam i mene mi se dopadnala najmnogu, pa ajde ke ja branam pred site, tuka zastanav zad oficijalniot stav na fizikata sto denes go ima vo odnos na toa prasanje...


E sega sto uste drugo sakas vo vrska so ovaa tema, ne znam, ajde da pocneme da si izmisluvame sami tezi... mozebi togas ke e podobro


Изменето од BisernA - 02.Февруари.2009 во 14:58
Пријателите се како ѕвездите. Не ги гледаш секогаш, но знаеш дека се тука некаде!    
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2009 во 15:23
море има на сите да ви ставам единици за одење офтопик се прочитав во темата освен колку е стара Земјата... припазете малце каде одите со разговорот бидејќи јас морав да бришам 5 страни... а постовите беа доста долги и сигурна сум дека одземале многу време да се напишат - но беа ОФТОПИК

еве ви еден линк... кој има врска со темава


http://www.raptureready.com/rr-planet.html
Кон врв
Flix Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Клабинг

Регистриран: 14.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 9229
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Flix Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2009 во 03:03
Гугл знае се и ни кажува дека земјата е стара 4.55 billion years (plus or minus about 1%). This value is derived from several different lines of evidence голема%20насмевка
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 12:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На што треба да одговорам? збунетост
 
п.с. Ве молам да не пастирате по цели страни, туку пастирајте ги конкретните прашања, кратки и концизни.
 
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:



Сличен шок за геолозите и еволуционистите предизвика и пронаоѓањето на фосилизирани човечки черепи во слоевите од јаглен, проценети на старост од 12 милиони години (според геолошката таблица на еволуционистите човекот датира од пред 1-3 милиони години).
 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Ова навистина не сум го слушнал како податок..  Може ли да посочиш некој линк до релевантен извор, статија објавена во некое релевантно научно списание...слики..објаснување КАКО е јагленот проценет на 12 милиони години (стварно КАКО ли процениле да ми е да знам...??збунетост..кога ниедна метода НЕ Е ТОЧНА...)
 
Горенаведениот податок е од професорот по геологија и минерологија на Рударскиот факултет во Фрајберг (Германија), Otto Stutzer, инаку стручњак за геологијата на јагленот. Токму овој стручњак пишува дека присуството на човечките черепи  во јагленот не му е јасно.
За ова можеш да прочиташ во неговиот научен труд:
Otto Stutzer, Geology of Coal, University of Chicago Press, 1940, стр. 271 
 
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:


Како и да е... Не прочитав во твоите постови КОЛКУ Е СТАРА ЗЕМЈАТА...
 
Јас најмалку 2 или 3 пати во оваа тема напишав дека не знам не%20знам колку е стара Земјата. Кога ќе откријам, ако откријам, ќе ви пишам намигнување
 
 
 
Брате ЕвАнгелос - да се надоврзам и да те дополнам - па тука  (на темава) научниците нека проценат сами:
 
 
Погледнете и уживајте  и бтв коментирајте!!!


Изменето од Tetratka - 14.Февруари.2009 во 12:34
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.