IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата и чиста и нечиста храна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата и чиста и нечиста храна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2008 во 09:52
За МистерХ!


„Чисто или нечисто“

Што е чисто а што нечисто?

Милоста , Волјата БОЖЈА се отелотвори во ИСУС, во утробата на Дева Марија стана човек!
Секој кој го одбива или го става на исто ниво од друг човек или ангел, ја отфрла ВИСТИНАТА и тоа е најгнасното воопшто!
Тоа се тие прлави свињи и кучиња за кои што наговараш ти! Во германскиот јазик постои еден збор во кој што и свињата и кучето се соджани. Тој збор е „заухунд„. И тој „заухунд„ мора да се совлада за да се стигне до вистинската чистоќа. Да се стигне до ХРИСТОС!
Тоа е чистата Вера, тоа е чистиот Ислам!
Кој стигнал до него е навистина среќен, блажен, спасен!
Но радостната вест е дека не ние - туку СПАСЕНИЕТО до нас дошло од Љубов, од Милост кон целата творевина. Проблемот се состои во тоа што „заухундот„ се противи на оваа Радостна Вест и измислува алтернативи за Милоста БОЖЈА, како би се изедначил со неа, би ја ставил во сенка, во темнина би ја потиснал заслугата Господова!

На чедата на ВИСТИНСКАТА Вера не им преставува месото нешто посебно. Тие можат и со месо и безмесо. Кај ними не е стомакот најважното, туку СРЦЕТО и оној кој живее во него, имено Живото СЛОВО, Светиот Дух БОЖЈИ, ХРИСТОС!   

Со пријателски поздрави

спирос

Изменето од spiros - 29.Јули.2008 во 09:53
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 01:48
Situacja :

Covekot so svojot sin se naoda so kilometri daleku od bilo koja civilizacija, za da stigne do nekoje naseleno mesto mu trebaat okolu triesetina dena, sinot e povreden i mora da go nosi na race oklu nego nema nisto drugo sem zmii, gusteri, gluvci i lesevi na drugi ludje - negovata cel e da prezivee za da go spasi deteto...Sto bi pravele (nedaj boze) da ste vie covekot so deteto??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 08:01
Како прво би му благодарел на БОГА во името ИСУСОВО!

Поздрав до сите а посебно до оние што веруваат на Евангелието на Милоста БОЖЈА


спирос
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 11:34

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.

Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.
Та за храната, ехее, мало гајле.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 17:38
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 


Уште еден иритирачки и крајно несериозен и невистинит пост.Уште една инсинуација ,катапултирана со невероватна доза на омраза.

Дамо, те читам подолго време и се грозам од твоите постови. Нешто не е во ред со тебе. Не е лошо јас и ти да си отвориме една посебна тема каде со отворени карти ќе дискутираме за сите инсинуации кои сакаш да му ги прилепиш на Исламот.Мене ептен ми звучиш антиисламски настроена. Во што е проблемот? Да не го читаш премногу Стариот Завет па сите тие гнасотии ти оставиле преголем впечаток, па сега сакаш да ги истресеш и да им ги прилепиш на други?


Изменето од deshad - 30.Јули.2008 во 17:40
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 17:45
Дешад - не видов никаде спомнат Ислам директно, а од друга страна ти директно го замешуваш Стариот Завет... преиспитај си ги малку своите коментари за да не давам непотребни опомени.
А ако сакате нова тема - слободно - но, се разбира, во рамките на правилата на форумот.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 18:30
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 


Уште еден иритирачки и крајно несериозен и невистинит пост.Уште една инсинуација ,катапултирана со невероватна доза на омраза.

Дамо, те читам подолго време и се грозам од твоите постови. Нешто не е во ред со тебе. Не е лошо јас и ти да си отвориме една посебна тема каде со отворени карти ќе дискутираме за сите инсинуации кои сакаш да му ги прилепиш на Исламот.Мене ептен ми звучиш антиисламски настроена. Во што е проблемот? Да не го читаш премногу Стариот Завет па сите тие гнасотии ти оставиле преголем впечаток, па сега сакаш да ги истресеш и да им ги прилепиш на други?
 
Ова е навистина крајно навредлив пост. Ако се грозиш од моите постови-тогаш зошто ги читаш? Да констатираш дали е нешто не е во ред со мене? Кој ти дава право да зборуваш за моите настроенија па и да се осмелуваш по ЛП да ми даваш сугестии како да пишувам? И со кога да (не) се дружам?
 
Јас никаде не го спомнав исламот-ако ти си се препознал некаде тоа не е мој туку твој проблем.
Но да ми зборуваш за “старозаветни гнасотии“-е тоа е веќе нешто друго.
 
А за отварање посебна тема-имам јас попаметни работи отколку да си играм со тебе. Не мислиш дека треба да оладиш?
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 18:43
Смирете ја дискусијата и назад на тема...
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 19:36
Јас сум на тема, а ако дотичниот си има проблем со мене од секогаш, тоа воопшто не ме засега. Абе мака немам и крај.
Кој се сомнева во исправноста на своите верувања и постапки нека се преиспита.трепкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 23:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 
Уште еден иритирачки и крајно несериозен и невистинит пост.Уште една инсинуација ,катапултирана со невероватна доза на омраза. Дамо, те читам подолго време и се грозам од твоите постови. Нешто не е во ред со тебе. Не е лошо јас и ти да си отвориме една посебна тема каде со отворени карти ќе дискутираме за сите инсинуации кои сакаш да му ги прилепиш на Исламот.Мене ептен ми звучиш антиисламски настроена. Во што е проблемот? Да не го читаш премногу Стариот Завет па сите тие гнасотии ти оставиле преголем впечаток, па сега сакаш да ги истресеш и да им ги прилепиш на други?

 

Ова е навистина крајно навредлив пост.Само ти парирам тебе и на твојот начин на пишување Ако се грозиш од моите постови-тогаш зошто ги читаш?Затоа што се преполни со иронија и ред други стилски фигури. Да констатираш дали е нешто не е во ред со мене?Па не е толку тешко да се забележи, со оглед на инсинуациите кои ги пишуваш. Кој ти дава право да зборуваш за моите настроенија па и да се осмелуваш по ЛП да ми даваш сугестии како да пишувам?Оној кој ти го дал и тебе истото право. И со кога да (не) се дружам? Тоа беше само добронамерен совет,а твое е што ќе си одбереш.

 

Јас никаде не го спомнав исламот-ако ти си се препознал некаде тоа не е мој туку твој проблем.Многу добро ти знаеш кон што алудираше,кој што не те знае скапо те плаќа.

Но да ми зборуваш за “старозаветни гнасотии“-е тоа е веќе нешто друго.Копи -пејст на твојот стил само со една единствена разлика:мојата реалност наспроти твојата подлост.

 

А за отварање посебна тема-имам јас попаметни работи отколку да си играм со тебе. Не мислиш дека треба да оладиш? Босанците имаат една мудра изрека која што гласи: НИЈЕ ТИ КРИВО ОГЛЕДАЛО ШТО ТИ ЈЕ ЦРН ОБРАЗ.

 
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 23:31
Дешад имаш опомена за лични навреди врз член на форумот.
Забранети се директни дискусии од овој тип и малку претера со последново!
Следниот пат ќе те банирам!
Do what is right, come what may...
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 00:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Дешад имаш опомена за лични навреди врз член на форумот.
Забранети се директни дискусии од овој тип и малку претера со последново!
Следниот пат ќе те банирам!


Ok,се извинувам, и ќе настојувам во иднина да одбегнувам дискусии со мариа-магдалена, сем оние неопходните.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 10:04
Originally posted by spiros spiros напиша:

За МистерХ!


„Чисто или нечисто“

Што е чисто а што нечисто?

Милоста , Волјата БОЖЈА се отелотвори во ИСУС, во утробата на Дева Марија стана човек!
Секој кој го одбива или го става на исто ниво од друг човек или ангел, ја отфрла ВИСТИНАТА и тоа е најгнасното воопшто!
Тоа се тие прлави свињи и кучиња за кои што наговараш ти! Во германскиот јазик постои еден збор во кој што и свињата и кучето се соджани. Тој збор е „заухунд„. И тој „заухунд„ мора да се совлада за да се стигне до вистинската чистоќа. Да се стигне до ХРИСТОС!
Тоа е чистата Вера, тоа е чистиот Ислам!
Кој стигнал до него е навистина среќен, блажен, спасен!
Но радостната вест е дека не ние - туку СПАСЕНИЕТО до нас дошло од Љубов, од Милост кон целата творевина. Проблемот се состои во тоа што „заухундот„ се противи на оваа Радостна Вест и измислува алтернативи за Милоста БОЖЈА, како би се изедначил со неа, би ја ставил во сенка, во темнина би ја потиснал заслугата Господова!

На чедата на ВИСТИНСКАТА Вера не им преставува месото нешто посебно. Тие можат и со месо и безмесо. Кај ними не е стомакот најважното, туку СРЦЕТО и оној кој живее во него, имено Живото СЛОВО, Светиот Дух БОЖЈИ, ХРИСТОС!   

Со пријателски поздрави

спирос

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Situacja :

Covekot so svojot sin se naoda so kilometri daleku od bilo koja civilizacija, za da stigne do nekoje naseleno mesto mu trebaat okolu triesetina dena, sinot e povreden i mora da go nosi na race oklu nego nema nisto drugo sem zmii, gusteri, gluvci i lesevi na drugi ludje - negovata cel e da prezivee za da go spasi deteto...Sto bi pravele (nedaj boze) da ste vie covekot so deteto??????

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Може ли Бог, Создател на се живо и неживо да создава “нечисти“ работи? Се е очистено-а ние имаме доволно разум за да знаеме што е добро за нас а што не.


Нечисти се луѓе кои кои мислат дека се чисти затоа што не конзумираат одредени намирници а прават разноразни гнасотии во името на својата вера и “света книга“. Како на пример, венчавање со деца, венчавање со повеќе жени, инцести во семејствата (бракови со братучеди од прв степен)...Тоа е нечисто пред Бога.

Та за храната, ехее, мало гајле.

 



Спирос, не те разбрав целосно што сакаш да ми кажеш но претпоставувам дека немаше лоши намери. Марија магдалена и ти како да не знаеш дека темата е за јадење а не за женење и мажење. Ам ок тоа е твојот стил само неможам да сватам како носиш едно име на светица а се однесуваш сосема спротивно од тоа што тоа име треба да го претставува. Не е страшно да ги напаѓаш муслиманите но лошо е што тоа го правиш под закрила на некои лоши зборови и на место кое не е соодветно за тоа што го зборуваш. Создаваш конфузија и поради провокациите добиваш несоодветни одговори. Затоа модераторите се приморани да упатуваат закани за банирање до другите членови со што директно им се нарушува правото да зборуваат надвор од темата онолку колку што некој друг ги предизвикува за тоа. Кога си веќе на темата инцести отвориги дневните весници и остани барем еден ден пред телевизија -вести па види кој тоа во оваа држава а и по светов секојдневно ги прави тие гнасни работи(мислам дека последни беа настаните во богомила-велешко и уште некое село во источна македонија). Инцестот и малолетните бракови или сл. не се случуваат само кај муслимани!!! Запаметиго ова марија и биди реална- свати дека ваквите навреди(подбуцнување во наводници)кон нас муслиманите на луѓе не предизвикуваат да бидеме груби во нашите одговори.   

Темплариус: Ако човек е во пустина и нема што да јаде тогаш нека јаде што ќе најде дур се извлечи од ситуацијата. Тоа незначи дека тоа што го јаде е “храна“ која може да ја конзумира и кога нема да е во опасност. Тоа е замислена ситуација и не му се случува на секој човек. А ако ти сметаш дека можат да се јадат и такви работи тогаш ок.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2008 во 10:11
“Инцестот и малолетните бракови или сл. не се случуваат само кај муслимани!!! Запаметиго ова марија и биди реална- свати дека ваквите навреди(подбуцнување во наводници)кон нас муслиманите на луѓе не предизвикуваат да бидеме груби во нашите одговори.“
 
Токму така Мистер Икс, инцест, малолетни бракови не се склопуваат само кај муслимани. А каде јас тоа напишав дека тие појави се случуваат во ислам? Напишав ли некаде? Не.
 
А зошто муслиманите мислат дека само за нив се мисли, зошто само вие се пронаоѓате тука, навистина не ми е јасно.
 
збунетост. Е сега-тоа што некои навредуваат и грубо реплицираат, нека се замислат. Не е лошо при тоа наместо на таков одговор да се ракоплеска, да се наситува-да се поучи братот по вера како се води дискусија.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.