IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - "VS"
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"VS"

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 16>
Автор
Порака
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 17:57
Mire ne te svakam. Ili sum  cel den plavusa ili ti nesto si zgresil? aj podoobjasni mi malku, pliiizголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Parki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2006
Локација: New Zealand
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Parki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 19:08
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Mire ne te svakam. Ili sum  cel den plavusa ili ti nesto si zgresil? aj podoobjasni mi malku, pliiizголема%20насмевка


Јане лесно е доколку вистински се сака трепкање
Поздрав
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2007 во 19:19
NISTO NE SVAKAMтагаизненадување
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 00:28
Emi Jane, ovde go osporuvas izborot na Popular Photography za kamera na godinata, a vo postot na linkot sto go staviv si go napisal slednovo:

" http://www.popphoto.com/cameras/4314/full-lab-test-canon-eos-1d-mark-iii.html
EVE LINK DO TRESTOT NA CANON EOS 1 MARK III NAPRAVEN OD STARNA NA POP PHOTO MAGAZINOT, KOJ MORA DA SE KAZE DEKA IMA EDNI OD NAJREALNITE TESTOVI. TUKA SE SITE MAANI I DOBRI STRANI NA APARATOT"

Ona sto bi sakal da go potenciram e boldirano голема%20насмевка плазење.

Iskreno receno, mene ova mi lici na dvoen arsin. A tebe?

BTW, EISA award e vo sekoj slucaj bitna rabota, no bi rekol deka vo ovaa sfera na ziveenjeto sepak TIPA se najprestiznite nagradi vo svetot.
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 00:51
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

i bidejki vo raka imam nesto sto e hard copy, t.e. oficijalen print katalog na canon i tuka kaj eos1d mark 3 stoi citiram : EISA AWARD best product 2007-2008 profesional camera.....
i kako vtora :
TIPA europian photo & imaging award; technical image press assotiation 2007 best d-slr profesional.

ako baba laze , koza ne laze. a ova moze mnogu lesno da se proveriголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

mire kaj go gledas dvojniot arsin tuka? i na testot na pop photo i na reklamniot materijal stojat istite nagradi. Sto e tuka dvoen arsin?
baska na se sporedbata i sporenjeto e okolu ferari ili porse, razlika vo ime, finesi i vkus, a ne vo sustinataтрепкање
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 01:01
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

i bidejki vo raka imam nesto sto e hard copy, t.e. oficijalen print katalog na canon i tuka kaj eos1d mark 3 stoi citiram : EISA AWARD best product 2007-2008 profesional camera.....
i kako vtora :
TIPA europian photo & imaging award; technical image press assotiation 2007 best d-slr profesional.

ako baba laze , koza ne laze. a ova moze mnogu lesno da se proveriголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

mire kaj go gledas dvojniot arsin tuka? i na testot na pop photo i na reklamniot materijal stojat istite nagradi. Sto e tuka dvoen arsin?
baska na se sporedbata i sporenjeto e okolu ferari ili porse, razlika vo ime, finesi i vkus, a ne vo sustinataтрепкање


Vo toa sto vo edniot slucaj ona sto go pisuva Pop Photo e validno i neprikosnoveno, a vo drugiot e "koi se tie da proglasuvaat svoj izbor na kamera na godinata".

Aj ne e ni bitno, daleku sum jas od kupuvanje na ednoto i/ili drugoto. Bitno mi e deka od ona sto go imam znam da izvadam ona sto mi treba.

Izvinete sto upadnav vo muabetot намигнување
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 01:05
Mislam deka TIPA nagradata figurira na dvete mesta za ista kamera, neli?
Znaci nema dvoen arsin. BTW, i izvineto ti e голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 12:45
Originally posted by JANE971 JANE971 напиша:

BTW, i izvineto ti e голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


Blagodaram mnogu голема%20насмевка плазење
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 13:16
malku mi e glupavo koga gledam kako povozrasnite clenovi na forumov vleguvaat vo infantilni raspravii za toa koj aparat e podobar...


Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 13:28
Sto se odnesuva do namaluvanje na sumot so namaluvanje na rezolucijata moze da dzirnete i tuka.

Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 13:29
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Parki, blagodaram za podrshkata. Barem ima nekoj koj sepak reagira pootvoreno na ovie raboti i pokazhuva deka ne mu e seedno kako se odvivaat neshtata tuka.

Jas ne pisuvam mnogu, no sekogas sum bil na vistinskata strana. Se nadevam vidlivo e toa.
Konkretno za temava, ednas veke napisav. Mi bese odgovoreno deka da ne se mesam vo vasite zakacki (ili taka nesto). Prvo da kazam deka postovite od Tegla se edni od najpristojnite.
Masovnata arogantnost, navredlivost i cinizam na 3-5 clenovi se edinstvena pricina. Maskiranjeto na sodrzinata so smajlinja samo ja zgolemuva arogantnosta i izrazuva dvolicnosta vo potraga po poddrska. Ne e nekoja filozofija. Site znaeme koi se.
______________________________________________________

Eve gi pocetocite na Canoniranje na sekoja Nikonova tema. Ne velam deka tie se nekulturnite ili slicno, ova e samo primer.
_____________________________________________________

Zoran aj olabavi malku,bi trebalo da kazis koj toa ja pika glavata vo pesok,pa mislam deka epten si zagrozen so nikonov,aman be coek zar mislis deka jas bi reskiral biznis koj so maka sum go sozdaval 20 godini i se toa bi frlil vo voda poradi nikon ili canon,nemoj molimte da me zasmejuvas pa ako stvarno e tolku dobar i perfekten sigurno bi go zemale i moj kolegi ovde,pa sto si mislis ti deka nie ostanatite sme ovci i sega izleze nikon i gotovo site drugi ke bankrotiraat
Site napisi sto gi nasocuvas istoto mozi da se najdat uste tolku koj se za Canon i koj sto go kudat Nikon
A toa za kamera na godinata ne e problem pa kako ke gi lazat decata
Si mislev deka zivees na zapad i si svatil deka se e marketing ama sum se izlazal,i aman veke ima i drugi kameri osven Nikon imas otvoreno dest temi vo vrska so nikon pa stanuvas dosaden covece
______________________________________________________
deemee ne e samar, zatoa sto promocijata e kon kraj na noemvri, a toa e mnooooooogu vreme za da site onie koi baraat dslr so vrvni performansi dotogas si nabavat Canon. Ova ne sakam da zvuci nihilisticki , ama nekolku meseci vo digitalnata tehnologija se vecnost i moze nikonot da izleze veke zastaren. Kako koga na fotokina go najavuvaa zaednickoto cedo so kodak so togas famozni 14mp, a se sluci pojavata na ds so 16,7mp. i sto im preostana, da go soberat standot bez da go promoviraat fotoaparatot. Od tie pricini se krie proizvodot do posleden moment. Moze da se pretpostavi deka kako sto sledese za nepolna godina update na g7 i od 10mp stane 12mp so raw kako g9, ne bi me iznenadilo da se sluci istoto kaj 1dmark 3 ili eventualno so pojavata na novata 5,3 ili 4 na canon koja logicki sledi na nizata na objaveni kameri da se dozakopa proizvodstvoto na nikon. povtorno ke kazam deka ne smetam deka nikon pomalku vredi, no trgovijata ne trpi konk*rencija i deka udarot mora da bide vozvraten. i na kraj se e dobro duri tie se borat, nie dobivame podobri kameri za nasголема%20насмевка
______________________________________________________
Zoran ni ti stavam nesto ni ti prepisuvam samu ti si zamislil nestoi stvarno e bescelno da se razgovara okolu ova
mi sporeduvas kameri za igranje so profesionalni,smesno
_____________________________________________________
Zoran,ova e posledno sto pisuvam za Canon i Nikon
Nikogas ne sum se pozalil ni od Canon ni od Nikon
Jas nikogas ne sum go velical Canon
Nemam nitu eden post za Canon
________________________________________________________
Iskreno da vi kazam ne bi se falel da bev Nikon ,sumot e seuste prisuten i dosta vpecatliv,a kako izgleda kaj Canon slikano so 5D na H iso a toa e nekade okolu 6400 iso  f5,6/125 eve vi primer i dosta zboruvate na pamet iveruvate se sto ke vidite na WEB,kaj nas ima edna izreka:"NE SUM GATALEC TUKU PATALECнамигнување
_____________________________________________________
btw, dali nekoj ja prezema voopsto slikava so iso 6400 , pa da ja vidi i da kaze i se voodusevi na uspehot na nikon da napravi kamera koja ima vgradeno separacija za pesok i da moze taka go posteluva niz fajlot.
jas mislam deka slikava ima poveke zrno os site separacii za pesok na vodostopanstvo vardar. poglednete ja kosulata na tipov...
aj pozdrav, dosta vi otvaram oci
_____________________________________________________
Zorane vo vakvi uslovi na kontrolirano svetlo i bilo koj point&shot so manuelni komandi vristi isto. znaes i sam kolku se razlikuvaat publiciranite so realnite fotografii od sekoja reklama. i dzambazite si gi falat konjite za da gi prodadat pobrzo i poskapo. kako i da e, ako se resis za d3 neka ti e so sreka, samo jas malku ke te potsetam na muabetot vo mala stanica i tvoeto da recam voodusevuvanje od 5d a koj e veke nekolku godini star. pomisli si ja sporedbata so 1ds mark2 ili mark3, pa potoa stavigo vo toj kos d3 i odluci po sopstveno naoganje. znam deka ke imas mnogu za i mnogu protiv no sepak ti ke go koristis.
_____________________________________________________
itn...
____________________________________________________


Изменето од mdeni - 16.Декември.2007 во 14:39
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 13:54
Mdeni i sto sakas so ova da kazes?? pa po ova se gleda deka nikade nikoj ne bil navreden,uste pomalku nekoj e nekulturen,cinicen ili aroganten,momce aj molimte pazi kako se izrazuvas i komentiras
Ako sakas da diskutirame prestavise koj si i sto si,so nadimaci ne sakam voopsto da opstamлутина










http://www.blissvp.com


www.blissvp.com
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 14:10
Zatko be, pa tvoeto ID e isto tolku nadimak kolku i ovoa na Deni (pretpostavuvam) среќа


Deni,
moram da se soglasam so Zatko vo slucajov. Fakt e deka diskusijata e zustra do besvest, ama navredi jas ne gledam. Sekoj si go brani svojot stav i toa go pravi na svoj nacin.

Ova tvoevo licni na ona MME Koj prv pocna газење%20од%20смеење.

Samo me interesira, sto bi sakal da postignes so postov? Da presudis mozebi?
Pa Canon-Nikon debatite se goridiev jazol na sekoj forum. Ne za dzabe na golem del forumi diskusiite za kamerite na ovie dva proizvoditeli se fizicki odvoeni. nekoi raboti ednostavno ne se mesaat dobro.





Изменето од Mire - 16.Декември.2007 во 16:28
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2007 во 14:30
Mire, go izraziv moeto mislenje, vo vrska so Zoran.
Ovie izvadoci se direktno nasoceni kon nego, vo temi koi imaat strikno naglasen Nikon naslov (novina, test, nagrada). Zoran i negovata dobrodusnost ne e dolzen na nikogo da mu objasni zosto i kako e dodelena nagrada... ili uste pomalku da ubeduva tvrdokoren Kanon korisnik.
Navistina ke mi bide zal ako Zoran go nema da komentira, bidejki negovite zborovi mi se od znacitelno pogolema vrednost. Bii trebalo da se potrudime site da bideme fini megjusebe, a ne da go brkate Zoran od tuka.

Jas ne otvaram tema na diskusija.

Vazno: Direktni pobaruvanja i arogantnost nasoceni kon eden od nasite najugledni clenovi ne spagja vo VS temata.

Zabeleska: Na measurbator forumite(DP) se zajaduvaat clenovi i se trolluva i se zboruvaat glupossti. Nie sme mala zaednica, vo koja ima mnogu pomalku luge. Za primer moze da se zeme prekrasniot forum(FM), kade ne se ubacuvaat anti-Nikon komentari na nikon forum.

Zabeleska2: Branenjeto uslovuva nekokov napad. Znaci za da si go branis stavot, treba nekoj da ti go napadne. Na koj nacin bese napadnat stavot na korisnicite na Canon?


Изменето од mdeni - 16.Декември.2007 во 14:40
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 16>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.