IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 560561562563564 824>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2009 во 14:59
Така е напишано во родословот,во Бугарската историја која е државна,официјална на Р.Бугарија - таму има една секција каде што се наведуваат многу националности како субстракт на бугарската националност но етногенезата се смета за оригинална од Аспарух и неговите хорди.Малку замрсено но јасно е што сакаат историчарите да постигнат,да продолжат континуитет на Бугарската нација а не да се издадат и да признаат дека Гроф Игнатиев е всушност креаторот на новата Бугарска нација која денес постои
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 10:21
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тоа што се сметат некој го измислил. Не е вистина. Гагаузите си знаат "бен гагаузум".

А денешните Бугари се наследници по државна линија. Кој ти кажал дека некој се идентификува со прабугарите? Тоа пак е измислица!


За гагаузите некој тоа го исмислил, а вие сте оние правите, не измислените?!

Тогаш ти по која линија си Бугарин?

Изменето од Platenik - 28.Септември.2009 во 17:14
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2009 во 17:43
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тоа што се сметат некој го измислил. Не е вистина. Гагаузите си знаат "бен гагаузум".

А денешните Бугари се наследници по државна линија. Кој ти кажал дека некој се идентификува со прабугарите? Тоа пак е измислица!


За гагаузите некој тоа го исмислил, а вие сте оние правите, не измислените?!

Тогаш ти по кој линија си Бугарин?


Види сега Платеник, јас воопшто не сум Бугарин. Тоа „Бугарин“ навистина звучи погрдно. Јас сум Б'лгарин.
А за линијата само на тебе го имам објаснето барем 4-5 пати.

(пред правописната реформа во Романија буквата „â“ се пишуваше само во зборови со корен român, во сите други зборови беше „î“ - тоа само за информација)

ПС Биди поздравен - клик на потпис

Изменето од Македон - 26.Септември.2009 во 18:48
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 04:25

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Тоа што се сметат некој го измислил. Не е вистина. Гагаузите си знаат "бен гагаузум".

А денешните Бугари се наследници по државна линија. Кој ти кажал дека некој се идентификува со прабугарите? Тоа пак е измислица!


За гагаузите некој тоа го исмислил, а вие сте оние правите, не измислените?!

Тогаш ти по кој линија си Бугарин?


Види сега Платеник, јас воопшто не сум Бугарин. Тоа „Бугарин“ навистина звучи погрдно. Јас сум Б'лгарин.
А за линијата само на тебе го имам објаснето барем 4-5 пати.

(пред правописната реформа во Романија буквата „â“ се пишуваше само во зборови со корен român, во сите други зборови беше „î“ - тоа само за информација)

ПС Биди поздравен - клик на потпис


Види сега Коснакоски, нашиот македонски јазик е описен и честопати потребно е да се користат повеќе зборови за да се опише витинската мисла на авторот. Во секој случај ти благодарам за информацијата.

Да резимираме, има две линии по кои некој може да биде бугарин (литературен македонски) или б’лгарин (бугарски јазик).

1. аспаруховата линија
2. руската линија

Според тоа, оние кои ја држат аспаруховата линија во суштина не се срамат од своето изворно бугарско потекло и со право можат гордо да го носат славното бугарско име.

Оние кои пак се срамат од изворното потекло на славните бугари и гравитираат према запад од река Места, несомнено се луѓе кои ја држат руската линија. Со миран совест може да се заклучи дека станува збор за политичка бугаризација на тој екстракт од бугарското општество.

Од се што досега имаш напишано логично е да се заклучи дека, вие кои доаѓате на македонски форуми, поблиска и поприфатлива ви е втората линија.

Името на авторот на клипот кој го приложи е уште еден доказ повеќе. Поимот бугараш е синоним за некој кој не е бугарин туку некој кој ги љуби бугарите, бугарофил, бугароман. Читај: поданици на руската линија или колатерална штета на истата.

Како оди текстот на песната?!

... сојуз да прават против Македонија....


Неслушам нешто некој да пее, сојуз да прават против Бугарија или дека некој бил од Бугарија!

Поздрав и до тебе:

Има ли некој кој да не знае...

Интересна серија од видео клипови за бугарскиот идентитет која несмее да се пропушти. ОБАВЕЗНО ДА СЕ ПОГЛЕДА


Беседи за бугарскиот национален идентитет.

Изменето од Македон - 28.Септември.2009 во 17:22
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 09:16
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


1. аспаруховата линија
2. руската линија



А зошто секој пат ја пропушташ линијата разработена од Мисирков?
За да биде коректно требало да дадеш и неја.


3. мисиркова линија

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 11:13
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


1. аспаруховата линија
2. руската линија



А зошто секој пат ја пропушташ линијата разработена од Мисирков?
За да биде коректно требало да дадеш и неја.


3. мисиркова линија




Ќе ми простиш ама линијата на Мисирков е чиста македонска. Ако по некоја случајност сакаш да играш по неа биди уверен дека и таа ќе те доведе до руската варијанта, односно политичката бугаризација.


За Ангел не ти се коментира некако, а колку убаво човекот ги опишува националните црти на Бугарите!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 11:27
Мисирковата линија нема врска со руската линија, тој ја изведува од пред 10 век.

Кој Ангел?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 07:04
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Мисирковата линија нема врска со руската линија, тој ја изведува од пред 10 век.

Кој Ангел?



Ангел Гранчаров - Беседи за бугарскиот национален идентитет
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 13:15
Не ми се гледа десет дела по 10 минути. Што толку кажал овој „филозоф“?
Од неговиот блог нај ми се допадна
Говор на др. Тодор Живков, како Бугарија ќе ги надмине САД по производство на човек од населението.

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 15:38
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Не ми се гледа десет дела по 10 минути. Што толку кажал овој „филозоф“?
Од неговиот блог нај ми се допадна
Говор на др. Тодор Живков, како Бугарија ќе ги надмине САД по производство на човек од населението.




Ако сметаш дека е многу, тогаш погледај барем еден клип. Ете например тој приложениот погоре.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 15:53
И што толку кажал? Материализам, мутри, пичове, мрзел, лицемерие и разни други такви размислувања на овој доколку разбирам учител по филозофија.

Не му е местото тука на овој, само да кажам дека на крајот за гостоприемството никако не се согласувам со него. И во 2 часот посред ноќ да ми дојде некој, нема да го вратам, ќе ја извадам ракијата, а овој 2-3 дена предизвестие сакал да ме прими како гост.
Сака само себе си, мисли се за некој што е повеќе од другите, а ми изгледа да е чисто *****.


Изменето од Македон - 28.Септември.2009 во 16:54
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 17:06
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

И што толку кажал? Материализам, мутри, пичове, мрзел, лицемерие и разни други такви размислувања на овој доколку разбирам учител по филозофија.

Не му е местото тука на овој, само да кажам дека на крајот за гостоприемството никако не се согласувам со него. И во 2 часот посред ноќ да ми дојде некој, нема да го вратам, ќе ја извадам ракијата, а овој 2-3 дена предизвестие сакал да ме прими како гост.
Сака само себе си, мисли се за некој што е повеќе од другите, а ми изгледа да е чисто *****.



А за останатите национални црти на бугарите, за нивната борбеност, спортскиот дух, за тоа што незнаат каде да го бараат сопственото потекло на исток или на запад, за учењето, митовите, малодушноста, историските “вистини“.... што уште не изкажа.

Половината од тоа да е вистина, многу е!

Ти како да имаш нешто против филозофите?! Па тие биле оние кои ги осмислувале општествените уредувања. Тие ги објаснувале односите меѓу природата, општеството,човековите вредности, понатаму да се разбере мистеријата на егзистенцијата и стварноста.

Со други зборови филозофијата е процес кој се бави со анализа, критика, интерпретација и шпекулација на нештата.

Јас мислам дека Ангел Грнчаров многу добро го отсликува бугарскиот национален идентитет.

Изменето од Македон - 28.Септември.2009 во 20:25
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 19:45
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас мислам дека Ангел Грнчаров многу добро го отсликува бугарскиот национален идентитет.


EEE, ти па колку Бугари имаш видено во животот?
Тој зборува поскоро за манталитетот, а не за идентитетот, ама така како што го гледа од својата камбанарија.
Овој филозоф е голем комплексар, за сопствените неуспеси му се криви сите, само не види дека самиот е ****** (заради модераторот не сакам да дадам квалификација)

Ако го поистражиме сум сигурен 90% дека во комунистичко време лежал во затвор заради некоја криминална пројава.
Има многу како него, типичен пациент е.
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2009 во 00:49
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Јас мислам дека Ангел Грнчаров многу добро го отсликува бугарскиот национален идентитет.


EEE, ти па колку Бугари имаш видено во животот?
Тој зборува поскоро за манталитетот, а не за идентитетот, ама така како што го гледа од својата камбанарија.
Овој филозоф е голем комплексар, за сопствените неуспеси му се криви сите, само не види дека самиот е ****** (заради модераторот не сакам да дадам квалификација)

Ако го поистражиме сум сигурен 90% дека во комунистичко време лежал во затвор заради некоја криминална пројава.
Има многу како него, типичен пациент е.



Искрен да бидам, немам сретнато ниту еден бугарин, ама има сретнато многу, многу бугарофрони, бугарофони, бугарофили и бугаромани.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 560561562563564 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.