IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5253545556 97>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 08:44
Makarios аплауз za старец Јоаким од скитот Света Ана,
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 08:48
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:

[/BOLD]Monah (grc. Monos- shto znaci sam, osamenik) e covek koj zivee sam no istovremeno zaedno so Bog.[/BOLD]

 

Но дали е таков осамнички живот е заповедан од Бог? Дали таквиот осамнички живот е богоугоден? Зарем зборот "монах" (сам) не е дијаметрално спротивен од зборот "црква" (заедница)? Зарем не се повикани христијаните да одат меѓу народите и да им ја пренесуваат радосната вест за спасението во Исус Христос?

Апостол Павле бил сам кога бил во ќелија, ама да се разбереме, тој не се пикал во ќелии по своја воља. среќа


Kade i da sme so Boga da sme,
i sto ako cel svet pridobieme a na dushta svoja i napokostime


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 12:22
Originally posted by belichka belichka напиша:


Kade i da sme so Boga da sme,
i sto ako cel svet pridobieme a na dushta svoja i napokostime
 
Христос не повикува токму на тоа: Цел свет да го придобиеме за Него! A Тој пак ни гарантира дека нема да ни даде искушение поголемо од она што можеме да издржиме и дека никој нема да не отргне од Неговата рака. Еве ги ветувањата, црно на бело:
 
"Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание! "
(Марко 16:15)
 
"Јас им давам вечен живот и никако нема да загинат и никој нема да ги грабне од Мојата рака."
(Јован 10:28)
 
"А Бог е верен и не ќе дозволи да бидете искушувани над вашите сили, туку заедно со искушението ќе ви даде и излез, за да можете да го издржите."
(1 Коринтјаните 10:13)
 
Монахот се засолнува по планини во осамеништво од страв дека може да биде соборен од овоземните искушенија. Но тоа е спротивно на Христовата заповед погоре и покажува невера во Неговите ветувања кои ги наведов погоре.
Монашкиот подвиг за засолнување и спасување на сопствената душа е крајно себичен. Повеќето од нив ја имаат во себе евангелската порака која може да спаси живот на илјадници, а сепак наместо да ја разгласуваат таа порака, тие се одлучуваат да живеат осамен живот и да си ја чуваат пораката и спасението само за себе.
 
belichka, ти велиш: "sto ako cel svet pridobieme a na dushta svoja i napokostime", но Христос го вели сосема обратното:
 
"Зашто, кој сака да ја спаси својата душа, ќе ја изгуби; но кој ќе ја изгуби својата душа заради Мене, ќе ја најде."
(Матеј 16:25)
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 12:24
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

ovoj forum stanuva se posmesen i posmesen. posle jovan vecniot postac so skakulci, sega i Pavle go pravat monah. Sto e sledno? David bil arhiepiskop?

Pavle postel, kako sto posetele site Bozji lugje. I samata si procita, postel 3 dena i 3 noki, BEZ NISTO da stavi vo usta otkako go sretna Isus na patot za Damask. Taka se posti. Znaci si pisuva duri i kako postel.

Vo drugi priliki pak jadel kolku sto saka i od sto saka. Taka i go ukori Petar koj mislese deka ke se pridrzuva do staro-zavetnite pravila, i mu rece da ne izigruva licemer, tuku da sedi i da jade!

Ova se nekoi novi izmslici sto sekoj den stanuvaat se posmesni. Postot sega duri go definiravte kako 'nejadenje na omilenata hrana'. Kade toa go pisuva?

I se uste slepo se citira kako Jovan postel. Koj negira deka postel? Se razbira deka postel kako i site Bozji lugje: so nejadenje, a koga ne postel, jadel.

Velis za Jovan deka postel bidejki se veli 'ne jadel i ne piel', ama vo prodolzenie se veli deka Isus 'i jadel i piel'. Spored tebe znaci Isus ne postel?

Se razbira, sekoj moze novi izmislica da dodava sekoj den. Zatoa go imame Svetoto Pismo da gi isecka takvite novotarii od verata. A baska sto i Svetoto Pismo frla anatema vrz sekoj koj dodava kon toa sto pisuva. Taka padna vo voda i 'ne e se zapisano' argumentot, pa moze nie da si dodavame. Moze, no pod kletvata na vecno otpadnistvo.



А ти од каде знеш што се случувало на форумов од порано? Гледам нов член си а се знаеш. Случајно да не си еден од банираните?

и друго. Те молам не го злоупотребувал името и личноста на почитуваниот наш Брат Љубе оти ако дознае не мислам ке му е мило. Брат Љубе и голем Православен верник. Знам некој кој лично го познава.


ne izigruvaj nekoj detektiv, zanimavaj se so temata. i mnogu jak stik ako si go znael brat ljube, preku treta raka. jas ti garantiram deka go znam podobro od tebe, zatoa brkaj rabota.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 12:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by belichka belichka напиша:


Kade i da sme so Boga da sme,
i sto ako cel svet pridobieme a na dushta svoja i napokostime
 
Христос не повикува токму на тоа: Цел свет да го придобиеме за Него! A Тој пак ни гарантира дека нема да ни даде искушение поголемо од она што можеме да издржиме и дека никој нема да не отргне од Неговата рака. Еве ги ветувањата, црно на бело:
 
"Одете по целиот свет и проповедајте го Евангелието на секое создание! "
(Марко 16:15)
 
"Јас им давам вечен живот и никако нема да загинат и никој нема да ги грабне од Мојата рака."
(Јован 10:28)
 
"А Бог е верен и не ќе дозволи да бидете искушувани над вашите сили, туку заедно со искушението ќе ви даде и излез, за да можете да го издржите."
(1 Коринтјаните 10:13)
 
Монахот се засолнува по планини во осамеништво од страв дека може да биде соборен од овоземните искушенија. Но тоа е спротивно на Христовата заповед погоре и покажува невера во Неговите ветувања кои ги наведов погоре.
Монашкиот подвиг за засолнување и спасување на сопствената душа е крајно себичен. Повеќето од нив ја имаат во себе евангелската порака која може да спаси живот на илјадници, а сепак наместо да ја разгласуваат таа порака, тие се одлучуваат да живеат осамен живот и да си ја чуваат пораката и спасението само за себе.
 
belichka, ти велиш: "sto ako cel svet pridobieme a na dushta svoja i napokostime", но Христос го вели сосема обратното:
 
"Зашто, кој сака да ја спаси својата душа, ќе ја изгуби; но кој ќе ја изгуби својата душа заради Мене, ќе ја најде."
(Матеј 16:25)
 
 
 
Евангелос!!!
Христовото учење не се состои во два три цитата ...
Редно е да го разбереш тоа...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 13:08
Опитен во неговиот прекрасен коментар и објаснување на монаштвото кажа дека апостол Петар од одредена причина, кога бил повикан да врви по Господ, се завртел и го видел апостол Јован како ги следи, та Му рекол на Христос - Господи, а овој пак зошто?

Јас би сакала ако може овој дел подобро да го објасни, затоа што сметам дека во овие зборови се крие интересна „тајна“.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 15:26
na strasniot sud nema da te prasaat kade, kako i kolku si se molel i sozercuval, tuku dali si go nahranil, napoil ili posetil blizniot vas.
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 15:41
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

na strasniot sud nema da te prasaat kade, kako i kolku si se molel i sozercuval, tuku dali si go nahranil, napoil ili posetil blizniot vas.


Pa, mislam deka ke te prasaat i za ona prvoto.
tre, tri, tra
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 17:14
Деца, забележувате ли дека прашањата на коишто ќе треба да одговориме на Страшниот суд воопшто не се однесуваат на верата и Црквата на која припаѓаме, туку на конкретните лични дела на милосрдие: дали кога Господ Христос беше гладен Му дадовме да јаде; дали кога Господ беше жеден Му дадовме да пие; дали кога Господ беше странец Го примивме; дали кога Господ беше необлечен Го облековме; дали кога Господ беше болен Го посетивме; дали кога Господ беше во затвор дојдовме при Него... А ако некој Го праша Господ, кога сето тоа се случило? Одговорот барем на нас христијаните ни е многу јасен: вистина ви велам, доколку сте го направиле тоа на еден од тие Мои најмали браќа, на Мене сте Ми го направиле (Мат. 25, 40).
Знаеме и веруваме дека Господ, преку целиот Свој Домострој на спасението, се поистоветува со секој човек, а дури и најповеќе со секој еден страдалник. Затоа секогаш кога ќе му помогнеме на еден од овие најмали Христови браќа што страдаат, Христос Го правиме свој брат. А секој што ќе презре еден од овие најмали Христови браќа, од Христос се одрекува.
....
Но, за ова доста. Ред е, ние овде во манастирот, да зборуваме за аскетско-исихастичкиот аспект на прочитаното. Православното монаштво е пред сѐ и над сѐ исихастичко, а дури потоа, по можност, на свое место и во свое време, и харитативно. Значи, сето ова погоре напишано и објаснето начелно важи најнапред и најповеќе за луѓето што живеат и работат во светот. За монахот, како оној што е мртов за овој свет, начелно важи друго правило. Монахот е должен да Го нахрани, напои, прибере, облече, посети и да Му послужи на Христос во своето срце.
Од аскетско-исихастички аспект, ова што денеска го слушнавме, не можам а да не го поврзам со евангелието во коешто се вели дека „лисиците имаат легла, птиците небески гнезда, а Синот Човечки нема каде глава да приклони“. Местото каде што Синот Човечки нема каде ‘глава да приклони’ е нашето срце заробено и извалкано од страстите. А бидејќи нашиот ум не може да влезе во затвореното срце и да допре до Синот Човечки, Христос престојува таму: осамен, гладен, жеден, странец, необлечен, во затвор... Затоа, за да допреме до Христос и да Му послужиме најнапред треба да го очистиме своето срце од страстите, да го осознаеме ‘местото’ на срцето, да го откриеме влезот на Царството Небесно внатре во себе и со својот ум смирено да застанеме пред Царот на Славата, Кој страда заради нас и наше спасение.
И на крај, како заклучок, ќе кажам: кога од аскетско-исихастички аспект се толкува денешното евангелие, треба да знаеме дека единствениот начин на којшто ние, монасите, треба да Му послужиме на Христос, осамен и напуштен во нашето срце, и единствен начин со кој го оправдуваме својот призив, е подвигот на умносрдечната молитва. Доволно очистеното срце – од страстите што го валкаат и што дотогаш го држат затворено – е единственото место каде што ние монасите се среќаваме со Христос и каде што само Нему Му служиме. Друго место и друг начин не постои за оние што се мртви за светот.


Митрополит Струмички Наум
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 17:31
На времето, се најдов во еден зафрлен манастир во Романија, на 3 часа пешачење од патот. Тоа ми беше првиот престој (со спиење) во манастир. Навистина, се ми беше чудно. Ништо не разбирав. Зошто не зборуваат додека јадат? Зошто се толку сурови спрема себе? Зошто келијата е таква проста (со черги од времето на баба ми)? Како издржуваат толку време во молитва?

Е, од тој манастир, ги дознав и одговорите. Се удостив да бидам во келијата на едно старче. И по години и по духовност. Јас не знаев романски, а пријателот не ми преведе ништо. Само неколку работи, кога старецот покажа интерес за мене. Бевме ние тројца. Ѕидовите му беа полни со икони. Поточно, не се гледаше варосаното од ѕидот. Имаше кревет, мала маса со столче и едно шкафче. Кондурите му беа испокинати. Горев од желба да дознаам што зборува. Кога зборуваше му течеа солзи. Разбирав само кога ќе изговореше Maici Doamnului, или Doamne Hristoase. (Утредента за време на Литургијата, цело време вртеше една голема бројаница, и речиси непрестајно правеше појасни поклони.)

Кога излеговме од келијата, пријателот ми рече дека старецот рекол (за мене): „Не му преведувај ништо. Ќе разбере од тоа што гледа. “ (после неколку години разбрав (!?збунетост)). Од целиот разговор пријателот отпосле ми го преведе само ова:
„Замисли си го светот дека стои на детска клацкалка. На едната страна стојат гревовите на целиот свет. Тие гревови се смеа за демоните. Тие гревови печат и многу тежат. Од другата страна на клацкалката се монасите. Тие плачат за светот, и нивните солзи ја враќаат рамнотежата на клацкалката. Ако не би биле тие (солзите и молитвите (солзи без молитва не бидува голема%20насмевка) од монасите), светот брзо може да се задуши (од гревовите). “

Поентата од оваа кратка прикаска е следна:
- Монасите плачат за сите нас;
- Монасите сведочат со присуство;
- Онтолошката цел  на монасите е постојано созерцување на Бога.

Што разбрав јас после неколку години? Има еден светител кој вели: „Како да се опише вкусот на медот, додека не се вкуси?“. Не знам што разбрав, ама знам дека вкусив од монашкиот мед.
Што сакав да кажам со ова? Секој кој сака да зборува (и да плука по монасите), нека им оди прво на гости. Нека си поседе една недела. Нека дојде на форумот, и нека продолжи со плукање.

И денеска, кога повторно размислував за монасите, пак ми текна онаа мисла од дедо Наум и дедо Климент „театар му постанавме на светот“...  и повторно нема да ми е гајле ако некој на форумот плука по монашкиот (благодатен) живот.

Велик е Бог. Амин!


Изменето од makarios - 31.Октомври.2008 во 17:40
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 18:04
Интересно е тоа што го пишуваш Макариос.

сега и јас се секавам на некои такви настани.

Едниот е со еден брат кој веке е и монах. Кога тој прпат дојде во манастир и само се запозна и поразговара со о.Наум и о.Климен на вракањето по пат дома , без некој да го праша рече: „Јас ке одам монах“

Личностите на монасите толку го воодушевија што тој реши сиот свој живот да си го промени. Вистина монасите сведошат со дело. Тие се сведоци и актуализатори на Царството Небесно на земјата.

И другиот настан се случи исто во манастир.

Еден човек беше слушал се лошо за монасите и решил да дојде со намера да ги искушува.


Тропнал на вратат и му отвориле. Побарал да му дадат јадење. Отецот му рекол:
„ добро , дојди влези во трпезаријата“, потоа побарал и да му направат специјално јадење само за него. отецот и тоа го направил и потоа си заминал сосем сменет и насекаде раскжуваше за тој настан и ги фалеше монасите.

Значи тие исполниле две заповеди:
Странец бев и ме прибравте и
гладен бев и ме нахранивте.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 18:47
Originally posted by Опитен Опитен напиша:


....
Значи, сето ова погоре напишано и објаснето начелно важи најнапред и најповеќе за луѓето што живеат и работат во светот. За монахот, како оној што е мртов за овој свет, начелно важи друго правило.


bravo bravo bravo.
ova e KLASIKA.
pravi kako sto propovedam, a ne kako sto pravam.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 18:47
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

ovoj forum stanuva se posmesen i posmesen. posle jovan vecniot postac so skakulci, sega i Pavle go pravat monah. Sto e sledno? David bil arhiepiskop?

Pavle postel, kako sto posetele site Bozji lugje. I samata si procita, postel 3 dena i 3 noki, BEZ NISTO da stavi vo usta otkako go sretna Isus na patot za Damask. Taka se posti. Znaci si pisuva duri i kako postel.

Vo drugi priliki pak jadel kolku sto saka i od sto saka. Taka i go ukori Petar koj mislese deka ke se pridrzuva do staro-zavetnite pravila, i mu rece da ne izigruva licemer, tuku da sedi i da jade!

Ova se nekoi novi izmslici sto sekoj den stanuvaat se posmesni. Postot sega duri go definiravte kako 'nejadenje na omilenata hrana'. Kade toa go pisuva?

I se uste slepo se citira kako Jovan postel. Koj negira deka postel? Se razbira deka postel kako i site Bozji lugje: so nejadenje, a koga ne postel, jadel.

Velis za Jovan deka postel bidejki se veli 'ne jadel i ne piel', ama vo prodolzenie se veli deka Isus 'i jadel i piel'. Spored tebe znaci Isus ne postel?

Se razbira, sekoj moze novi izmislica da dodava sekoj den. Zatoa go imame Svetoto Pismo da gi isecka takvite novotarii od verata. A baska sto i Svetoto Pismo frla anatema vrz sekoj koj dodava kon toa sto pisuva. Taka padna vo voda i 'ne e se zapisano' argumentot, pa moze nie da si dodavame. Moze, no pod kletvata na vecno otpadnistvo.



А ти од каде знеш што се случувало на форумов од порано? Гледам нов член си а се знаеш. Случајно да не си еден од банираните?

и друго. Те молам не го злоупотребувал името и личноста на почитуваниот наш Брат Љубе оти ако дознае не мислам ке му е мило. Брат Љубе и голем Православен верник. Знам некој кој лично го познава.


ne izigruvaj nekoj detektiv, zanimavaj se so temata. i mnogu jak stik ako si go znael brat ljube, preku treta raka. jas ti garantiram deka go znam podobro od tebe, zatoa brkaj rabota.



Hahahahaha abe stevo smesen si be brat no ajde da vidime koj kogo poznava hahahahahah
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Октомври.2008 во 18:52
Originally posted by bratljube bratljube напиша:

na strasniot sud nema da te prasaat kade, kako i kolku si se molel i sozercuval, tuku dali si go nahranil, napoil ili posetil blizniot vas.


Da i ti sto ce kazes, deka vie vo vasata "crkva" ste naranile nekogo o jadna mu dusha na toj takov sto ste go naterale pred toa da se krsti kaj vas, eeee vie li opasni ste vie samo za onoj koj ne ve znae .....


Ovaa sto go rabotite ovdeka na forumov pokazuva kolku ste golemi hristijani, pa spored toa kako go napadjate Pravoslavjeto pa vie da imete nekoja moc vie bi bile bre kako bibliski talibanci ovdeka vo Makedonija ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 5253545556 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.