IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 530531532533534 824>
Автор
Порака
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:13
epa si go krsim jazikot.daaa.ne e lesno da govorish 3-ta kategorija jugozapaden bugarski dialekt.ama mislim ke po-vazno e ke se razumeme.nali taka?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:17
Originally posted by Siuxi Siuxi напиша:

epa si go krsim jazikot.daaa.ne e lesno da govorish 3-ta kategorija jugozapaden bugarski dialekt.ama mislim ke po-vazno e ke se razumeme.nali taka?



Сепак ти си зборуваш на мајчин јазик, односно на североисточен македонски дијалект. Бугарскиот ќе го најдеш во Чувашија и Татарстан.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:21
okej.kato mislis tako tako da bide.ama samo da ti kazem ke koga si zborim po skype su mojte prijateli od Vardarsko oni mi kazuvat :ej ti zboris kao bugarite od strumica.evo ti uste eden dokaz ke vo makedonija se zbori bugarski dialekt
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:30
Е па и моите другари од Татарстан ми викаат дека Бугарите зборуваат исто како и Татарите - демек ист им бил предокотголема%20насмевка
Плус Русите веке двапати ви ја менуваат граматиката и азбуката па нормално е да заударате на нивниот јазик,не заџабе Русите ја створија Бугарија за вештачка држава - таму Бугари тешко да има - ТуркоМонголи и останато да ама Бугари такво нешто не постоинамигнување


Изменето од Boogie - 13.Јуни.2009 во 17:31
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:37
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Е па и моите другари од Татарстан ми викаат дека Бугарите зборуваат исто како и Татарите - демек ист им бил предокотголема%20насмевкаПлус Русите веке двапати ви ја менуваат граматиката и азбуката па нормално е да заударате на нивниот јазик,не заџабе Русите ја створија Бугарија за вештачка држава - таму Бугари тешко да има - ТуркоМонголи и останато да ама Бугари такво нешто не постоинамигнување



Извини Буги ама тука ќе те корегирам, Бугарите се туркомонголи. Овие кои се нарекуваат Бугари, а се срамат од туркомонголскиот корен всушност не се Бугари, туку бугаризарни, бугарофили и бугаромани.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:38
[QUOTE=Boogie]
Е па и моите другари од Татарстан ми викаат дека Бугарите зборуваат исто како и Татарите - демек ист им бил предокот[IMG]

velika misal.nemam sto da kazem
Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:41
normalno koga sme Bugari-da bideme i bugarofili i bugaromani.toa e 100% isto.pak gluposti tropate.vie maj se nadprevaruvate koj po golema glupost da iztropa
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:42
Originally posted by Siuxi Siuxi напиша:

[QUOTE=Boogie]
Е па и моите другари од Татарстан ми викаат дека Бугарите зборуваат исто како и Татарите - демек ист им бил предокот[IMG]

velika misal.nemam sto da kazem



Ќе ме чудеше ако имаше нешто да кажеш, вака ништо ново!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 17:44
Boogie te rusite i oni zboruvat nekakov varijnt na bugarskiot jazik.sepak i oni pisuvat na kirilica kao ja i ti
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 18:55
ДА да поминал Рускиот покрај Бугарскиот - да кажеше сличен на Македонскиот,знаеш нели јазикот на Македонските просветители Кирил и Методи па да се согласам,а вака ТуркоМонголски јазик на Аспарух ама нема никаква врска со рускиотнамигнување
Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 19:17
1.jazikot na xan Asparuh e prabygarski respektivno i ti zboris na nego
2.Kiril i Metodi koj su bugaru so ja sozdali slovenskata azbuka za svi sloveni,respektivno i na tebe
3.rusite sa sloveni respektivno i oni pisuvat na kirilica kao tebe i mene.       

kakov e izvodot ja i ti sme ceda na Asparuh i zborime eden jazik.samijot fakt ke se razumeme idealno e dokaz.a ako na tebe ti zbori nekoj od Rusija veruvaj mi ke go razumes na ne poveke od 15%ot toa sto zbori
Кон врв
Siuxi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Siuxi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 19:20
nie sme vi go dali jazikot i vie si zborite na vas mesten dialekt.tova e.............vistinata
Кон врв
Aminta3 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 15.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 93
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aminta3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2009 во 23:40
Originally posted by Siuxi Siuxi напиша:

mnogu gresna istirija uchite tamo u vardarsko.mnogu.........i toa ne e nikak ubavo

neznam koj te laze ke sada imame i poteklo od Kazahstan ama ja si spomni koga cel svet vi se smeese, koga bea dosli od Afganistan nekakov prinz i princeza da dokazuvat makedonskoto poteklo.


Научниците турколози тоа го кажуваат, ти посочив неколку во поранешниот пост кои предаваат на Харвард, Принстон, итн.

Според нив, Казаците се развиле во три фази на: стари (Ули); средни(Орти) и понови (Киши).

Турколозите аргументираат дека меѓу постарите турки Ули бил вашиот предок Даулат (Дулат) од кого потекнува династијата Дуло. Од него произлегол Ботбај, а од него пак Аспарух.

Казаците зборот "Монгол" го изговараат "Мәңги ел" кое постои до ден денес за циганите.


Кинезите ги нарекувале овие турки "Сјуни", во превод на туркски "Мұң-құл", додека Европјаните ги нарекле Гуни. Но да потсетиме дека тие се само една група на туркските народи.

На почетокот на минатиот милениум, Кинезите се обиделе да ги уништат заедно со турките Дунху (т.е. Татарите). Еден дел од Бугарите се префрлил на запад, а понатаму под водство на Атила ја нападнале Римската Империја. Во составот на војската на Атила имало “дулати“ од кланот Ботбај, лиј член станал хан на Бугарија.

Друд дел од овие турки влегол во Ергун кун и таму се смешале со останатите народи во состав на Туркскиот кагана под името "Мұң-құл". Бугарите-дулати (дуклати, дулу) живееле на запад на планинскиот масив Тјан Шан, а на исток до Алтај и понатаму. За ова сведочат кинеските, арапските и туркските извори.

Неколку кагани на Туркскиот каганат влечат корени од Бугарите-дулати (Dulan/Doulan Qaghan: 588-600, Moheduo Siqulisipi Dulu, Duolu Qaghan, Yipi Duoluo)...


Тоа пријателе е уште едно камче во мозаикот на бугарската етногенеза -- се работи турко-монголи, номади од северна Кина, кои мигрирале на различни страни.

Уште е нејасно дали со сиот ли ум мислите дека потекнувате од овие народи?!

Еве ви линк каде може да се купи книгата на др. Рене Грусе (и/или Ото Вејмс Менхен-Гелфен) бидејќи вистината нема како да се скрие.

http://www.amazon.com/Empire-Steppes-History-Central-Asia/dp/0813513049#reader





Изменето од macedon_alex - 15.Јуни.2009 во 12:09
Кон врв
Рисот Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Јануари.2009
Локација: Burkina Faso
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Рисот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2009 во 00:36
Еве што вели Науката Археологиjа за омилените ви "Турко-Монголи"



http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%8B

Материалы Зливкинского некрополя (Украина)[22], некрополей Крыма[23] и могильников на территории Волжской и Дунайской Болгарий[24] показывают, что булгары относились к брахиокранным (круглая или короткая голова) европеоидам с незначительной примесью монголоидности [25]. По краниологическим материалам Зливкинского могильника, относящегося к салтово-маяцкой культуре, антропологический тип булгар устанавливается как «брахикранный европеоидный тип со средними размерами лица и черепа».[26] Европеоидная брахиокрания[27] характерна как для азиатских, так и для части европейских сарматов[28], исключая аланов, чей антропологический тип был долихокранным европеоидным[29], для междуречья Амударьи и Сырдарьи с предполагаемой родины протоболгар[30] среди некрополей ирано-язычных народов, также у современных памирских народов[31]. Происхождение европеоидной брахиокрании протобулгар, связывается с так называемыми палеоевропеоидными группами населения.[32]

700 страни изпишани без да има дури и еден ред прочитано за протобугарите...па тоа не е битно, битно е тука да се навредува за некои си "жолти маjмуни", косооки татари и сл...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 530531532533534 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.