IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугари - 100% ТуркоМонголи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Бугари - 100% ТуркоМонголи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 509510511512513 824>
Автор
Порака
Шопо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шопо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:21
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

И сетих се и за друго- вулгарен не е гръцка а латинска дума Тезата е уништожена


Сега можеш да бидеш спокоен, можеш мирно да спиеш и слободно да се нарекуваш Вулгар.


Могам спокоjно да се нарекувам българин штото ова е име на народ со хилjадолетна историjа и со влада дека неведнаж е била европска суперсила
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:25
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Сега можеш да бидеш спокоен, можеш мирно да спиеш и слободно да се нарекуваш Вулгар.


Читај што му значело на Џинот БОЛГАРИН. Дали мисли дека е вулгарен или нешто сосема друго.

БОГ

(„Цариградски вестник”, 21 юли 1851)

Аз оживуейки, и живим, като се услаждавам, гледая народът наш пресладкий, и ради това не мя остава неговата доброта да будем лукав. И ако ме пита някой — школски человек ли си, или болгарин? Аз полноответам: болгарин съм. Че не е честно на моето славяно-болгарство да творам зло и лукавство, прави болгарин не лажи, не завидуе, не денгубуе, не лицемерствуе, не блудуе, за печена кокошка верата не разменуе. Болгарин е производан от Бог, Болгаря река — богатата река или -ри, а прилагателно неправилно степенно: болий, болший, вишший, величайший. Поистина, нема по-величество от болгарин — болгарин чрезмерно ради, оре, сее, торгуе, воинствуе, верност има, гостолюбие, страх божий, почитание своего царя и всичко, колкото що е узаконено Богу и царю.



Поради това аз съм болгарин и моето благородно болгарство не мя допуща да не бидам добр, затова имам вера и надежда и любов, и человечество, и учителство, сос което пуно делим роду моему, и кой иска нелицеприятие и безпристрастие учител, ето, който сам во пламени рачение разпален съм, подобно Етна и Хекли, и Вулкан диамантов венец ми кова. Нек служам роду моему, ако е и за крива бога! Не е честно мене, болгарину, да се отчаявам и да вракям зло за зло. Болгарин - прави и верний, и благородний човек. Болгарин е любител всякое добро, болгарин е срамота да се отрицава от свойат род и язик — той болгарин, който родо свой си хули, името му е ни ден, ни нощ. Аз съм болгарин, плачем за нашите изгубени болгаре, които ся по долная Мизия, затова должни сме да ся жертвуваме за бракята наши пресладкий болгари!


Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:26
Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

И сетих се и за друго- вулгарен не е гръцка а латинска дума Тезата е уништожена


Сега можеш да бидеш спокоен, можеш мирно да спиеш и слободно да се нарекуваш Вулгар.


Могам спокоjно да се нарекувам българин штото ова е име на народ со хилjадолетна историjа и со влада дека неведнаж е била европска суперсила


Држ се земјо, те изгазија!
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:32
Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Има многу вистина во онаа изрека: Дојдоа дивите ги избркаа питомите. Можеби дивте ги направија питомите диви, исто како нив.

Едно е многу јасно, и ден денеска на територијата на Грција кога сакаат некого да навредат по национална основа, со гадење го изрекуваат терминот Вулгарос.

Некои работи во конзервативните средини не се променуваат, така речи се константа.



Не сум согласен.И у Бугариjа като сакаме да обидиме некои му кажуваме "турчин" или "циганин" ама ова си е етничко име отсекаде.Ми ако тва ти е логиката- те грците и днеска ни казуват "Βουλγαρ›ας" вулгарос и това какво значи- че днеска нема бугари а вулгарни луге?


И тоагаш, а и денес е многу добро запазен контекстот во кој се употребува терминот Вулгарос. Се е од понизок ранг во однос на терминот Грк.

Малку се покоректни спрема вас во изминативе 15тина години. Имате ист проблем, а се надеваат дека решението на проблемот околу македонското прашање сте вие. Ајде кажи сега дека грешам?!


Значи во Бугарија Турците си се Турци, Ромите си се Роми, а Македонците што се?


Покоректни сме и ние спрема них.Дека го видиш истиот проблем? Македонците у Бугариjа се исти што са бугарите во Македониjа.Не ме питаj македонците што се, та да не се налага да ти отговарам



Ти само слободно, не се стегај кажи си што се Македонците!

Према кого сте коректни, не те разбрав? Према Турците, Ромите или Македонците?

Изменето од Platenik - 31.Мај.2009 во 15:34
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Шопо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шопо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:35
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

И сетих се и за друго- вулгарен не е гръцка а латинска дума Тезата е уништожена


Сега можеш да бидеш спокоен, можеш мирно да спиеш и слободно да се нарекуваш Вулгар.


Могам спокоjно да се нарекувам българин штото ова е име на народ со хилjадолетна историjа и со влада дека неведнаж е била европска суперсила


Држ се земјо, те изгазија!


Држ се земjo, шоп те гази

1.При Крум - една от трите суперсили редом со И.Римска империjа и Франкската држава
2.При Симеон - наjголемата сила у Европа
3.Иван Асен - една от наjголемите и силни страни

Кон врв
Шопо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шопо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:38
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Има многу вистина во онаа изрека: Дојдоа дивите ги избркаа питомите. Можеби дивте ги направија питомите диви, исто како нив.

Едно е многу јасно, и ден денеска на територијата на Грција кога сакаат некого да навредат по национална основа, со гадење го изрекуваат терминот Вулгарос.

Некои работи во конзервативните средини не се променуваат, така речи се константа.



Не сум согласен.И у Бугариjа като сакаме да обидиме некои му кажуваме "турчин" или "циганин" ама ова си е етничко име отсекаде.Ми ако тва ти е логиката- те грците и днеска ни казуват "Βουλγαρ›ας" вулгарос и това какво значи- че днеска нема бугари а вулгарни луге?


И тоагаш, а и денес е многу добро запазен контекстот во кој се употребува терминот Вулгарос. Се е од понизок ранг во однос на терминот Грк.

Малку се покоректни спрема вас во изминативе 15тина години. Имате ист проблем, а се надеваат дека решението на проблемот околу македонското прашање сте вие. Ајде кажи сега дека грешам?!


Значи во Бугарија Турците си се Турци, Ромите си се Роми, а Македонците што се?


Покоректни сме и ние спрема них.Дека го видиш истиот проблем? Македонците у Бугариjа се исти што са бугарите во Македониjа.Не ме питаj македонците што се, та да не се налага да ти отговарам



Ти само слободно, не се стегај кажи си што се Македонците!

Према кого сте коректни, не те разбрав? Према Турците, Ромите или Македонците?


Jас слободно могам да си кажем што се македонците ама во овоj форум исто как у Македонската влада нема слобода на словото А каки са македонците требе прво ти да си отговориш

Према турците сме коректни,према ромите сме коректни ама дека видиш у Бугариjа македонци према които да сме коректни?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Platenik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:51
Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Има многу вистина во онаа изрека: Дојдоа дивите ги избркаа питомите. Можеби дивте ги направија питомите диви, исто како нив.

Едно е многу јасно, и ден денеска на територијата на Грција кога сакаат некого да навредат по национална основа, со гадење го изрекуваат терминот Вулгарос.

Некои работи во конзервативните средини не се променуваат, така речи се константа.





Не сум согласен.И у Бугариjа като сакаме да обидиме некои му кажуваме "турчин" или "циганин" ама ова си е етничко име отсекаде.Ми ако тва ти е логиката- те грците и днеска ни казуват "Βουλγαρ›ας" вулгарос и това какво значи- че днеска нема бугари а вулгарни луге?


И тоагаш, а и денес е многу добро запазен контекстот во кој се употребува терминот Вулгарос. Се е од понизок ранг во однос на терминот Грк.

Малку се покоректни спрема вас во изминативе 15тина години. Имате ист проблем, а се надеваат дека решението на проблемот околу македонското прашање сте вие. Ајде кажи сега дека грешам?!


Значи во Бугарија Турците си се Турци, Ромите си се Роми, а Македонците што се?


Покоректни сме и ние спрема них.Дека го видиш истиот проблем? Македонците у Бугариjа се исти што са бугарите во Македониjа.Не ме питаj македонците што се, та да не се налага да ти отговарам



Ти само слободно, не се стегај кажи си што се Македонците!

Према кого сте коректни, не те разбрав? Према Турците, Ромите или Македонците?


Jас слободно могам да си кажем што се македонците ама во овоj форум исто как у Македонската влада нема слобода на словото А каки са македонците требе прво ти да си отговориш

Према турците сме коректни,према ромите сме коректни ама дека видиш у Бугариjа македонци према които да сме коректни?


Нема и јас тоа го велам исто како и во Грција. Само најмалку 2.5 милиона се со македонски корени. За жал 80% се бугаризирани.

Изменето од Platenik - 31.Мај.2009 во 15:52
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
Шопо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шопо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:59
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by Шопо Шопо напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Има многу вистина во онаа изрека: Дојдоа дивите ги избркаа питомите. Можеби дивте ги направија питомите диви, исто како нив.

Едно е многу јасно, и ден денеска на територијата на Грција кога сакаат некого да навредат по национална основа, со гадење го изрекуваат терминот Вулгарос.

Некои работи во конзервативните средини не се променуваат, така речи се константа.





Не сум согласен.И у Бугариjа като сакаме да обидиме некои му кажуваме "турчин" или "циганин" ама ова си е етничко име отсекаде.Ми ако тва ти е логиката- те грците и днеска ни казуват "Βουλγαρ›ας" вулгарос и това какво значи- че днеска нема бугари а вулгарни луге?


И тоагаш, а и денес е многу добро запазен контекстот во кој се употребува терминот Вулгарос. Се е од понизок ранг во однос на терминот Грк.

Малку се покоректни спрема вас во изминативе 15тина години. Имате ист проблем, а се надеваат дека решението на проблемот околу македонското прашање сте вие. Ајде кажи сега дека грешам?!


Значи во Бугарија Турците си се Турци, Ромите си се Роми, а Македонците што се?


Покоректни сме и ние спрема них.Дека го видиш истиот проблем? Македонците у Бугариjа се исти што са бугарите во Македониjа.Не ме питаj македонците што се, та да не се налага да ти отговарам



Ти само слободно, не се стегај кажи си што се Македонците!

Према кого сте коректни, не те разбрав? Према Турците, Ромите или Македонците?


Jас слободно могам да си кажем што се македонците ама во овоj форум исто как у Македонската влада нема слобода на словото А каки са македонците требе прво ти да си отговориш

Према турците сме коректни,према ромите сме коректни ама дека видиш у Бугариjа македонци према които да сме коректни?


Нема и јас тоа го велам исто како и во Грција. Само најмалку 2.5 милиона се со македонски корени. За жал 80% се бугаризирани.


Па мое и повека да са.На мене прадедо ми е бил митничар на пункто при Гоце Делчев(Нерокоп).Ама не се сите бугаризирана,они винаги са си знаjале дека са бугари.Зошто днеска во Пиринска Македониjа сите си кажуват дека са бугари? Мое ли без никви репресии или терор така да си сменат позициjата.Имам много приjатели от Македониjа(Пиринска) и требе да ти кажем дека сите се наричат бугари и даже ви се чудат на вас у Вардарско
Аре ке поспориме после оти са че одим да окам за Миньоро срешту говедата от леФски (футбол)

Изменето од Шопо - 31.Мај.2009 во 16:00
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 17:27
Originally posted by lav4eto lav4eto напиша:

Значи викате дека имало македонци секогаш,кои имале македонска свест, па сега викаш дека немале национално име?...
Малко контрадикторност нешто ми изгледа.


Што е контрадикторно - што постојат Македонци прво како племе па како народ па на крај Македонска нација - Бугарија таков континуитет нема а ти тоа го энаеш
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:04
Темата е за бугарите,jас сметам дадов голем броj писмени докази, дека бугарското име не исчезнува низ вековите, туку е константа од 5-иот век та до денес.
И може за грциве да е било погрден збор, ама нели памтиш Димитар Македонски што пишува до Цариградски весник?
Разлутен, дека не се вклучени во ферманот за Егзархиjата,вели:

...ке разберете дека македонците не се цинцари,ниту некоj друг народ,туку чисти БУГАРИ како вас...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:08
Јас не напишав дека эборот Бугари не се користел туку пишував дека во вековите Бугари эборот эначел многу раэни работи ама нација не / Бугарската нација е створена од Грофот Игнатиев и тој јасно кажува кои се народи се во эаедница и формираат Бугарска нација
Кон врв
Шопо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шопо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:25
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас не напишав дека эборот Бугари не се користел туку пишував дека во вековите Бугари эборот эначел многу раэни работи ама нација не / Бугарската нација е створена од Грофот Игнатиев и тој јасно кажува кои се народи се во эаедница и формираат Бугарска нација


И как ке го докажеш?
Jас могам да ти кажем дека оште Паисии е основоположник на началото на формиране на бугарската нациjа со "Историjа словенибугарска".След него преродбеници са Софронии Врачански,Петар Берон,братjа Миладинови,Паисии Пловдивски,Неофит Бозвели,Неофит Рилски,Васил Априлов....по техно време Игнатиев или не се е родил или е бил хлапе Как е направил нациjата тогава и кои са ови луге?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:32
Нели баш Пасија тврдеше дека има прости народи(Вулгари) кои наместо Македонски да пишуваат и эборуваат тие се срамат и пишуваат и эборуваат Грчки
Кон врв
Шопо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 101
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Шопо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 18:34
Прво прочети "Историjата".Не говори за никви прости народи
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 509510511512513 824>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.