IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - САИ БАБА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

САИ БАБА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2011 во 17:11
Саи Баба си ја промаши датата на сопствената смрт. Тој предвивде во 1960 год. дека ќе почине 2019.
За веродостојноста на таа изјава гарантира следниот сајт: http://www.sssbpt.org/Pages/Trust/AboutSite.htm

Предвидувањето е документирано во Sathya Sai Speaks vol.1, говор од 29.септември 1960 тој тогаш изјави:

цитат: "I will be in this mortal human form for 59 years more and I shall certainly achieve the purpose of this avathaar; do not doubt it."
превод:Во овој смртен човечки облик ќе бидам уште 59 години и ќе ја постигнам смислата на оваа аватара; не се сомневајте во тоа.

официјален link - текстот е во pdf формат:
http://www.sssbpt.info/english/sssvol01.html
точка 31. 29/09/1960 Sathya Sai Geetha (III)



Изменето од Majkl - 05.Јуни.2011 во 17:12
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 11:20
Оке, ако поаѓаме од христијанска гледна точка, Саи Баба би бил лажниот месија. Браво! Од хиндуистичко -будистичка гледна точка е пак светец, као демек аватар, т.е боженствена душа во тело со човечка форма. Е, од моја гледна точка па, глупости на кубен.

Ја прочитав книгата за него (од млад психијатар од САД, не ми текнува на авторот) и не бев ни малку воодушевена.

Глупости живи според мене, мас медиумите го прават да изгледа толку изопачено и бизарно според мене, премногу форсирање не е на арно. Го превртуваат до степен на морбидност.

Изменето од Tiggy Vicious - 06.Јуни.2011 во 11:20
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2011 во 14:57
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Од хиндуистичко -будистичка гледна точка е пак светец, као демек аватар, т.е боженствена душа во тело со човечка форма.
И од хиндуистичкаѕа гледна точка на гледиште за многумина не е светец. Имено ако бил аватар неговите предвидувања требале да се остварат(на пр. годината на умирање). Бактиведанта Свами Прабупад(од Харе Кришна движењето) 70те год. гопраша отприлика со зборовите: „Ако си ти навистина аватар зошто не си предвиден во шастрите(светите списи)?„ во друга прилика за него рекол „Ако е тој навистина багаван(Бог) зошто со ефтини трикови создава златни ланчиња наместо да создаде златен рудник како што вистинскиот Бог создал бројни рудници во утробата на земјата?„ и тн.
Други хиндуси му забележуваа на плагијатите т.е. умееше речениците на Ганди, Шивананда и други цитати да ги претставува како свои и тн...

Поентата не ми е да навредам некого со ова, секој има право да верува во што сака и како и колку сака. Но за волја на вистината, не му тргна од рака да си ја предвиди сопствената телесна смрт.
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2011 во 10:21
Тоа да. А што е со претворањето на светата прав во ете ко што викаш -накит, облека, други работи... Што мислиш за тоа?

П.С: Мислам, само барам мислење вака, од постар (пардон, повозрасен) човек на форумов.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13900
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2011 во 08:39
 da beshe barem sai dedo ., avaka sai baba pa mashkoзбунетостнамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2011 во 23:58
Originally posted by Tiggy Vicious Tiggy Vicious напиша:

Тоа да. А што е со претворањето на светата прав во ете ко што викаш -накит, облека, други работи... Што мислиш за тоа?

П.С: Мислам, само барам мислење вака, од постар (пардон, повозрасен) човек на форумов.
Обични трикови, некаде ставив линк до видеа каде тоа е разоткирено а се зборува и за сексуалната злоупотреба на момчиња. Еве ги повторно:

http://youtu.be/EwOecpMkHH0
Originally posted by pajser pajser напиша:

da beshe barem sai dedo ., avaka sai baba pa mashkoзбунетостнамигнување
Во повеќето индијски јазици „баба„ или „бапу„(хинди) значи татко. Неговото световно име беше Сатјанарајана Раџу.



Изменето од Majkl - 10.Јуни.2011 во 00:08
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.