IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ја губат ли грците битката за иметo?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ја губат ли грците битката за иметo?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јуни.2007 во 09:53
Шпанциве изгледа веќе цркаваат од мрза, па сега си бараат робови за своите плантажи...
Ајде ишала, еден ден и Фараон да си постават!
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
bugar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Бугараш

Регистриран: 28.Ноември.2006
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 52
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bugar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2007 во 09:42
Faraon tie veke si imaat!
Rabotnici im treba..faraonot Huna Karlos si e zdrav i ziv...
Јас сум си бугараш.
Кој верува - нека верува. А кој не верува - нека не верува!
По националност Турко-Татаро-Монголо-Афганистанец!(Со декрет на Boogie)

Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 06:34
Originally posted by Tomislav Tomislav напиша:

Aтина не го зема предвид американскиот предлогот за директни преговори со Скопје во врска со спорот со името, изјави грчката министерка за надворешни работи Дора Бакојани во интервју за весникот „Елефтеротипија“. ...
 
Grcistava se pravat glupi do stepen na idiotizam.  Grcija DE FAKTO imase odnosi so Republika Makedonija vo vremeto na SFR Jugoslavija, duri i konzulat imaa otvoreno vo Skopje!!!
 
  
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 07:35
Стари цигански дубари..демек не признавале Македонија, како име, посебна нација итн..Ај прашај ги, ако не сме македонци, што сме тогаш? И самите не знаат, дали сме грци, бугаи, срби или нешто друго?
Поради `итроштините` на бившите грчки влади, и не знаат што да кажат! Оти, како и јас, така и тие, убаво си знаат дека немаат одговор. И дека ќе паднат во нови и нови контрадикции!
А тие што се? Секоја година измислуваат нови имиња за самите себе, те, елини, те грци, те византоу, те ромеи, те дорјанци...
А тие се обични сарацени, афричко мигрирано племе на балканот, каде што се измешале со домородните цигани и албанци особено во атинскиот регион!
Ете, тоа се, и ништо повеќе, нити биле, ниту некогаш ќе бидат. Бати тоа семката цигано-сараценска!
 
 


Изменето од Калпазан - 05.Јули.2007 во 07:35
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 11:13
grchinjata ,..nishto ne gubat,...LOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јули.2007 во 11:24
Aaaa, ne!
Onoj što nema ništo, nema ni što da gubi...LOL
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 03:14

По примерот на НАТО и Европската унија воведува фуснота за името. За почеток ќе се применува преку Европската агенција за реконструкција во Скопје, во проектите на кои работат македонските организации и експерти.

По нивната реакција, дека обраќањето со ФИРОМ е навредливо, Агенцијата донесе одлука во документите да пишува Македонија, а со фуснота да се објасни ставот на ЕУ дека земјава ја признава како Поранешна Југословенска Република Македонија.

Првата реакција за претходното навредливо однесувањето на ЕАР дошло откако во извештајот на невладината АДИ од Гостивар биле променети не само името Македонија, туку и цитати од македонскиот устав.

„Не може Европската агенција за реконструкција, односно нејзините службеници, да ме принудуваат да менувам во текстот наместо Македонија Поранешна Поранешна Југословенска Република Македонија, наместо Македонци поранешни југословенски македонци, некои работи донесени во апсурд“, изјави Малевска,.

Но, европските институции не се единствениот виновник за ова ситуација, смета Малевска.

„Секоја власт која не сака да се зафати со ова непопуларно прашање да го реши, не оставаат нас граѓаните, не оставаат нас од невладиниот сектор, сами да се справуваме со многу непријатни ситуации“, додаде Малевска.

Откако реакцијата на професорот Малевска била објавена на вебсајтот „Нова балканска политика“ за ставот на ЕК во врска со името Македонија, прашање во Европарламентот поставил и шпанецот Микел Арујо од „Европска слободна алијанса“. Арујо досега не добил никаков одговор.

За Европската агенција за реконструкција, решението кое македонските партнери ќе можат да го користат уставното име, а Европската агенција за реконструкција ќе може да дава дополнителни објаснувања дека не го прифаќа, е добар компромис за Македонија.

За дел од невладиниот сектор се работи за нарушување на нивниот дигнитет.

Иако се уште не може да се предвидат грчките реакции, дипломатите во Скопје сметаат дека оваа формула би можела да биде еден од урнеците и за идната комуникација на Македонија со институциите на Европската унија.

Кон врв
CVETKO Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај CVETKO Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 10:56
gubat grcite mnogu zatoa tolku zapinjaat da ne ne priznaat im e strav deka ke izlezat na povrsina site gnasotii sto ni gi imaat praveno baska koga togas ke se otvori i prasanjeto za teritoriite sto ni gi imaat zemeno toa prasanje i najvise gi plasi zosto toa ne e zatvoreno, imotite na nasive sto treba da gi vrakaat,ako ne priznaat istorijata nema da moze taka lesno da si ja prisvojuvaat ima premnogu otvoreni prasanja kade sto tie gubatBig%20smile 
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 11:12
Тие не сметаат за бугари. Ама, и да сме бугари, пак (како бугари) имаме свои права пред Европа и светот.
Нашата политика треба да е...баталете дали сме македонци, бугари или турци ако сакате, вратете ни ја Егејска Македонија која илегално ја држите уште од 1913, војни репарации, одговорност за страшен геноцид, понижувања и пљачки.
А нашие запнале името па името...Треба да ни стане јасно, дека со името имаат проблем сако грците и нивните евро сојузници (Иако не сите).
Со остатокот од светот, немаме таков проблем.
Тоест, да пристанеме да се викаме БЈРМ (Бевме под Југославија 70 години), се додека тие да се викаат Бивша Турскка Провинција Јунанистан. (Тие беа под Турско преку 500 години, па ти види!)
Кога ќе не примат во НАТО и ЕУ, да им ставиме ние нив фуснота, дека ги признаваме само како Јунанистан!
 
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јули.2007 во 21:11
Politikata nikako ne treba da e "batalete dali sme Makedonci...vratete ni ja egejska Makedonija".  Naprotiv,  treba da e - Makedonci sme! - i nikako ne treba da se bara "vrakjanje" na "Egejska Makedonija" tuku primenuvanje na pravata vo koe e vrakjanje na zemjata na vlasnicite Makedonci. 
 
Tuku ja viknale nazad ambasadorkata na objasnuvanje, koja za volja na vistinata javno kazha nekolku mnogu povolni izjavi za nas.  A malku nekoj ambasador se opushti i ja prifati vistinata/realnosta, vednash odat na korekcija.  Ako, samo taka neka pochnat da se glodaat megju sebe...
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
Makedonski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Ноември.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Makedonski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2007 во 23:25
Atinskite cigani prodolzuvaat da se proseruvaat.  Idejata e da ne prikazhat kako stranata koja go prekrshuva dogovorot, iako e obratno. A od Republika Makedonija - molk.....Confused
 
Грците против и како ПЈРМ во НАТО

Градоначалникот на Солун, Папагеоргопулос и неговите колеги од други градови му предлагаат на Европскиот парламент да усвои резолуција со која ќе оневозможи Македонија да влезе во евроатлантските институции пред да се најде заеднички прифатливо решение за името

Македонија не треба да влезе во евроатлантските институции пред да се најде заеднички прифатливо име за државата, велат Василиос Папагеоргопулос, градоначалникот на Солун и неговите колеги од другите градови на „грчкиот дел на Македонија“ во предлог-резолуцијата што ја испратија до Европскиот парламент (ЕП). Бриселски извори велат дека грчките националисти се против Македонија да влезе во НАТО дури и под референцата.

Писмото на градоначалниците е испратено во пресрет на усвојувањето на извештајот за Македонија на пленарната сесија на ЕП во Стразбур во идната недела.

- Во оваа резолуција што ви ја испраќаме ја изразуваме нашата одлука да ги браниме нашето име и светите симболи, преку неа го изразуваме нашето противење за зачленување на ПЈРМ во евроатлантските институции пред да биде најдено заеднички прифатливо име за нашата соседна држава - се вели во писмото испратено на адреса на европарламентарците.

Во резолуцијата на грчките градоначалници се осудува обидот на „ПЈР Македонија да ја фалсификува историјата и да ги узурпира симболите и културното наследство на нашата Македонија“. Тие сметаат дека Скопје не придонесува за хармонизирање на односите и продолжува со провокации на сите нивоа „систематски нарушувајќи ја Привремената спогодба од 1995 и одлуките на Советот за безбедност на ОН, додека истовремено одбива да соработува во потрагата по заеднички прифатливо решение во однос на името“, стои во резолуцијата.

Според нив, нашата земја ја отфрла раката на пријателство што Грција ја подава со тоа што игра водечка улога во европската перспектива на балканските држави, го одбира патот на конфронтација и „заборава дека нејзината евроатлантска перспектива е директно поврзана со грчките политички и државни институции“, велат градоначалниците.

Конечно, тие ги повикуваат грчката држава, медиумите, политичките партии и сите Грци активно да ги поддржат грчките права што се потпираат врз историски документи. Нивниот повик е упатен и до меѓународната заедница, сериозно да се зафати со овој проблем и да „најде директно решение во согласност со мандатот што го дава историјата“, вели резолуцијата.

Според бриселски дипломатски извори, ваквата реакција не е изненадување во пресрет на изборите во Грција, кои можеби ќе бидат предвремени и наместо во март 2008, ќе се одржат есенва, но пред се' во пресрет на поканата што Македонија ја очекува за членство во НАТО.

Според дипломати во Брисел, кои инсистираат на анонимност, Атина станува се' посериозна во своите најави за блокада во евроатлантските институции.

- Националистичките кругови во Грција стануваат се' погласни барајќи од грчката влада јавно да каже дека ќе стави вето врз членството на Македонија во НАТО дури и под референцата ПЈРМ - истакнуваат тие.

Официјално, тоа во Брисел никој не го признава, меѓутоа јавна тајна е дека Грција ја користи секоја можност да го афирмира својот став околу името во надеж дека притисокот ќе ја натера Македонија да направи чекор во грчка насока.

Светлана Јовановска  Наша дописничка од Брисел



Изменето од Makedonski - 07.Јули.2007 во 23:26
Makedonija na Makedoncite!
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2007 во 12:34
Па што друго очекувавте од цигано атињаните?
Да не поддржат?
Инаку, идеата ми беше, дека треба да им се каже на циганио атињаните, дека, не е нивна работа кои сме и како се викаме.
Како што не е наша работа да разглабаме на светот дека тие, без каква и да е научна основа, ја узурпираат античката хеленистичка цивилизација (балканската цивилизација од античкиот период), која ни припаѓа и нам, и на илирите и на ерменците, ама, никако на циганите кои се доселија од Африка во време на средниот век.
Да им се каже, дека ние сме (едни од) хелените, а тие се сарацени, мешани со отпадот од римските легионери.
Ама, нашите не го велат тоа...ЗОШТО?
 
Македонија - Моја Дежела
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2007 во 18:46
tie tvoi cigani ,...se edna od najpoznatite zemji na planetava,..a i najposeteni,...ama,iako se "zalepeni"za  tebe,..za tebe retko koj obichen chovek chul,....zatoa ,shto i da 'tresesh"nemash nishto da istresesh,.......i znachi,..ti imash vrska so antichkite makedonci,...a,tie nemaat nikakva so starite grci,....LOLLOLLOLLOL,...stvarno,...mameto nivno tursko selgjuchko,...shto napraivte od narodov.AngryAngry,.....LOLLOLLOL
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2007 во 01:13
ГРЦИЈА ДА ГО СМЕНИ ИМЕТО ВО ГРЦИЈА - МАКЕДОНИЈА


Поранешен дипломат со предлог - Грците да ја користеле “македонската формула“ за решавање на спорот со името. Американецот со грчко потекло, Крис Паркас, поранешен американски офицер за надворешни работи на Балканот, во најновото издание на неделникот “Greek news“, им предлага на властите од Атина да го искористеле македонското искуство, според кое полека но сигурно - повеќе од половина од земјите во светот не признаа под уставното име. Паркас предлага Грција да го сменела името во Грција - Македонија, а потоа и во ќошот од знамето да го додаделе сонцето на Вергина. Според теоријата на Паркас, ова ќе ги принудело Меѓународната заедница и Обединетите нации да ја признaеле Грција под новото име, а Македонија да го смени уставното. Вака ќе го сочувале и симболот на Вергина, само за грчка употреба.
Со овој потег, предвидува поранешниот дипломат, ние, конечно, ќе сме престанеле со атакот врз 4 милениумската грчка историја. Главниот успех, според планот, Грците ќе го добиеле со заедничка одлука во американскиот Конгрес, во која САД би го признала грчко-македонскиот идендитет, како и ексклузивитетот врз Александар Македонски.
Во контекст на ова, по паранојата која во Грција ја предизвика преименувањето на скопскиот аеродром Петровец во Александар Велики и притисоците кои Атина ги изврши врз Македонија, министерот за транспорт и врски Јанакиески денеска дециден, дека новото име на аеродромот нема да се менува.
- Не го ставивме името за да го промениме - изјави министерот Миле Јанакиевски.
Во меѓувреме на отчет во Атина, се уште е грчката амбасадорка во Македонија Теодора Гросомандиу, која шефицата на грчката дипломатија, Дора Бакојани, времено ја отповика од должноста во Скопје поради изјавата дадена за “Financial times“ - во која, според Гросомандиу, името на Македонија полека станува светска реалност.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.