IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што вели Кyранот за џихадот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што вели Кyранот за џихадот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 21>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 20:20
следуваат уште "мирољубиви" ајети...


Аллах, навистина, ги љуби оние кои се борат на Неговиот пат во редови како да се, токму, бедеми зацврстени!
- Сура Es-Saff 61:4

    О верници, не напуштајте ги претпазливостите ваши, тргнете во мали дружини или тргнете во големи дружини... Па, нека се борат на Аллаховиот пат оние кои го продаваат овој свет за Ахирет. А на оној кој се бори на Аллаховиот пат, било да загине било да победи, Ние ќе му дадеме награда голема!
- Сура En-Nissa 4:71,74





Изменето од EvAngelos - 28.Мај.2007 во 20:21
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 20:26
Nesto za k*ranot,dzihadot,i slicni budalastini....Zarem moze da se svati deka na nekoj koj imal 40 godini,mu prozborel bog vo usite i mu rekol ona sto ce ti go kazam siri go megju svoite?!?!?!Ako na 40 godini pocnes da slusas glasovi,se znae za kade si,ama umot e cudna "napravija"....se moze da donese....Wink
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 22:26

Цитирај Миралм, Исус не се плашел од вистината, Тој е Вистината!

Vidi,EvAngelos,koga te prasav zosto Isus ednostavno ne im rekol: Bog sum,sto da vi kazam drugo koga sum Bog ??
 
Ti rece: Ne im rekol,zatoa sto ke se dignelo prasina,prosto da kazam,oti neznam koi ti bea tocnite izrazi a mi e maka da go baram toj post.Rece deka ke go kamsikuvale,kamenuvale i sto uste ne ako ja dal taa izjava.
 
Sto sledi ? Sledi deka Isus:
1. Nemal poima za planot "raspnuvanje" (sto e tocno.) Zatoa sto toj i onaka "bil kamenuvan i kamsikuvan". Isus na Krstot vikal: "Boze,Zosto si me ostavil " Da znael Isus za toj plan,nemase da si go postavuva toa prasanje !
 
2. Isus lazel,i ne ja kazuval vistinata.
 
3. Isus ne bil Bog (sto e naj ocno,Isus inace ja zboruval vistinata i bil vistina).
 
Цитирај Како може Исус да се плаши од самиот Себе? Smile
Pa onaka kako sto se molel na samiot sebe Smile
 

 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 22:32
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Цитирај Миралм, Исус не се плашел од вистината, Тој е Вистината!

Vidi,EvAngelos,koga te prasav zosto Isus ednostavno ne im rekol: Bog sum,sto da vi kazam drugo koga sum Bog ??
 

 
 
 
 
pa apostolite veruvale deka Toj e Bog Gospod Isus Hristos zashto da im objavuval?
 
 
 


Изменето од belichka - 28.Мај.2007 во 22:33
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 22:46
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Цитирај Миралм, Исус не се плашел од вистината, Тој е Вистината!

Vidi,EvAngelos,koga te prasav zosto Isus ednostavno ne im rekol: Bog sum,sto da vi kazam drugo koga sum Bog ??
 

 
 
 
 
pa apostolite veruvale deka Toj e Bog Gospod Isus Hristos zashto da im objavuval?
 
 
 
 Koi apostoli mu veruvale ?
Filip: Pokazini go uste Boga i ke ni bide dosta.
Isus: Pa dobro be filipe,majku mu stara,pa zarem malku napraviv za vas,malku li bev so vas,uste kolku li treba da ti bucam ? Pa ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga. Cudata sto gi pravev gi pravev vo imeto na Otecot be filipe. Uste li ne mi veruvas ?
Mozel da mu kaze. FILIPE,JAS SUM BOG,FILIPE,BOG SUM JAS,FILIPE,MENE MOLITE MI SE,JAS SUM BOG.
Od istiot toj kontext,moze da se vidi kolku malku go razbirale duri i apostolite.Isus im veli: Patot go znaete i vie.
A tie go prasale: Koj pat,nie neznaeme koj pat ??
Mislele deka odi nekade po nekoj pat-asvaltiran,ugornina,nadolnina.... toj im rekol: pa jas sum patot vistinata i zivotot. Pocituvajte go ona sto vi go rekov,ke ja dobiete nagradata vo rajot.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 22:51
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 Koi apostoli mu veruvale ?
Filip: Pokazini go uste Boga i ke ni bide dosta.
Isus: Pa dobro be filipe,majku mu stara,pa zarem malku napraviv za vas,malku li bev so vas,uste kolku li treba da ti bucam ? Pa ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga. Cudata sto gi pravev gi pravev vo imeto na Otecot be filipe. Uste li ne mi veruvas ?
Mozel da mu kaze. FILIPE,JAS SUM BOG,FILIPE,BOG SUM JAS,FILIPE,MENE MOLITE MI SE,JAS SUM BOG.
Od istiot toj kontext,moze da se vidi kolku malku go razbirale duri i apostolite.Isus im veli: Patot go znaete i vie.
A tie go prasale: Koj pat,nie neznaeme koj pat ??
Mislele deka odi nekade po nekoj pat-asvaltiran,ugornina,nadolnina.... toj im rekol: pa jas sum patot vistinata i zivotot. Pocituvajte go ona sto vi go rekov,ke ja dobiete nagradata vo rajot.
 
 
ODLICNO MIRALEM KAKO DOBRO GO NAPISA SAMO KOLKU GO SVATI ZAR IMAS OCI DA POGLEDNES I RAZUM DA RAZBERES STO SI NAPISHAL...PROCITAJ USTE EDNAS DVAPATI TRIPATI, VERUVAM DEKA BOG KJE TI GO OTVORI SRCETO...
 
I VIE GO POCITUVATE NA ISUSA I TI SAMIOT NAPISA
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
toj im rekol: pa jas sum patot vistinata i zivotot. Pocituvajte go ona sto vi go rekov,ke ja dobiete nagradata vo rajot.
 
 
 
NEMATE POTREBA OD MUHAMED VI REKOL ISUS ON E PATOT VISTINATA I ZIVOTOT
 
 
 
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 22:57
Originally posted by belichka belichka напиша:

Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 Koi apostoli mu veruvale ?
Filip: Pokazini go uste Boga i ke ni bide dosta.
Isus: Pa dobro be filipe,majku mu stara,pa zarem malku napraviv za vas,malku li bev so vas,uste kolku li treba da ti bucam ? Pa ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga. Cudata sto gi pravev gi pravev vo imeto na Otecot be filipe. Uste li ne mi veruvas ?
Mozel da mu kaze. FILIPE,JAS SUM BOG,FILIPE,BOG SUM JAS,FILIPE,MENE MOLITE MI SE,JAS SUM BOG.
Od istiot toj kontext,moze da se vidi kolku malku go razbirale duri i apostolite.Isus im veli: Patot go znaete i vie.
A tie go prasale: Koj pat,nie neznaeme koj pat ??
Mislele deka odi nekade po nekoj pat-asvaltiran,ugornina,nadolnina.... toj im rekol: pa jas sum patot vistinata i zivotot. Pocituvajte go ona sto vi go rekov,ke ja dobiete nagradata vo rajot.
 
 
ODLICNO MIRALEM KAKO DOBRO GO NAPISA SAMO KOLKU GO SVATI ZAR IMAS OCI DA POGLEDNES I RAZUM DA RAZBERES STO SI NAPISHAL...PROCITAJ USTE EDNAS DVAPATI TRIPATI, VERUVAM DEKA BOG KJE TI GO OTVORI SRCETO...
 
I VIE GO POCITUVATE NA ISUSA I TI SAMIOT NAPISA
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
toj im rekol: pa jas sum patot vistinata i zivotot. Pocituvajte go ona sto vi go rekov,ke ja dobiete nagradata vo rajot.
 
 
 
NEMATE POTREBA OD MUHAMED VI REKOL ISUS ON E PATOT VISTINATA I ZIVOTOT
 
 
 
 
Belicke... ne razbiras ili tebe te fakja ludilo ?
Prasanjeto e: Zosto Isus ne im rekol ednostavno: JAS SUM BRE BOG,STO DA VI KAZAM DRUGO,MOLITEMI SE MENE.
 
Patot bil i Mojsie. Za sledbenicite na Mojsie koj bese EDINSTVENIOT PAT ?
Pa site bile patot vistinata i zivotot. Ne treba da ubeduvas nitu eden Musliman deka Isus bil vistina i patot do rajot i onoj preku kogo negovite sledbenici zivot vecen ke dobijat ! No Bog ?????
Vrati se nekolku posta nanazad !!!! I posle dojdi tuka.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
hardcore Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hardcore Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2007 во 23:31
Nesto za k*ranot,dzihadot,i slicni budalastini....Zarem moze da se svati deka na nekoj koj imal 40 godini,mu prozborel bog vo usite i mu rekol ona sto ce ti go kazam siri go megju svoite?!?!?!Ako na 40 godini pocnes da slusas glasovi,se znae za kade si,ama umot e cudna "napravija"....se moze da donese....Wink
 
DALI MUHAMED NA 40 GODINI ZA PRV PAT GO "SLUSNAL"GLASOT BOZJI VO SVOJATA GLAVA KOJ MU REKOL DEKA ONA STO GO SLUSA TREBA DA IM GO KAZE NA SVOITE????
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2007 во 01:13
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Zosto Isus direktno ne im rekol:"JAS SUM BOG!" Se plasel od Vistinata ?!
 
Миралeм, Исус не се плашел од вистината, Тој е Вистината!
Како може Исус да се плаши од самиот Себе? Smile
А за тоа зошто Исус дословно не им јас кажал изјавата "Јас Сум Бог" ти отворив цела тема "Зошто Исус не рекол Јас Сум Бог", а исто така ти напишав и многу стихови каде Исус непосредно објавува дека е Бог.
 
За да не спамирам, еве ти директен линк од мојот пост Исус е Бог.
 
Јас ти напишав по неколку страни за овие работи, а ти не ми напиша ни една реченица зошто Исус не рекол дословно "Јас Сум Пророк" или "Јас Сум Човек" и со тоа да го спречел евентауланото "Богохулство" на најголемата верска група на светот - Христијаните.
 
Ова е сосема фер контра прашање. Ти велиш: "Каде Исус вели Јас Сум Бог?" и бидејќи никаде дословно не вели така, ти заклучуваш дека Исус не е Бог.
Епа пријателе мој, јас со истиот тој критериум кој ти го наведуваш барам од тебе да ми кажеш каде Исус дословно вели: "Јас Сум Пророк" или "Јас Сум Човек".
А бидејќи никаде дословно не пишува така, тогаш според твојот квази-критериум, следува дека Исус не бил ниту пророк, ниту човек. Епа што бил тогаш Исус?
 
Како што гледаш, јас не ја заземам ни левата, ни десната страна на овој критериум, туку само сакам да го исмејам твојот критериум со надеж дека ти ќе сватиш дека тој критериум не е доволен, а ниту неопходен за да тврдиш дали некој е Бог или не е.
 


Изменето од EvAngelos - 29.Мај.2007 во 01:18
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Iblis s.a.v.s Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 65
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Iblis s.a.v.s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 16:08
jihad ne e terorizam toa e borba so vnatresnite dilemi na eden musliman da se samokontrolira,


Изменето од Аљаудин - 30.Мај.2007 во 23:46
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2007 во 17:04
Originally posted by Аљаудин Аљаудин напиша:

jihad ne e terorizam toa e borba so vnatresnite dilemi na eden muslimanda se samokontrolira, ne edeka treba da zemem puska i da ubivam, ama AMA
ALLAH, rekol ako nekoj ni ja navreduva verata da go stavime vo grob, toa e deka ima opravdani razlozi koga moze i treba da se  ubivaat neprijateli


од ова заклучувам две работи:

1. алах е таков слабич што му треба вашето крвопролевање за тој да се заштити...

2. алах е крвник по природа - сака крв...


Одма да ви кажам, дека БОГ не е ниедно од овие две нешта. Тој не стравува дека „ќе му пропадне религијата“, зашто тој е БОГ ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЈ!!!

И второ, Сатаната е тој што предизвикува насилие, а кај вас, гледам тоа е наредено, значи тој вас ве води, а не Бог.
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:00
среќа


Изменето од ACELERA - 30.Ноември.2009 во 12:25
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:07
tochno nema filozofija no celosta im je i uvek bila da se rashirat niz cel svet.a i vo koranot ima nekoi raboti shto muslimanite si gi vrtat za nivnoto zlo da se opravda.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2007 во 13:11
среќа


Изменето од ACELERA - 30.Ноември.2009 во 12:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.