IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАШАЊА ЗА РЕЛИГИИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 98>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 23:20
ne sakam ja monolog ti postaviv prasanja ...citaj malce

aj posto ti e tesko ke ti prekopiram bidi taka
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 23:24
Прашања? Јас само видов нервозно „етикетирање“ на се што напишав како глупаво. Ако не се сложуваш твое право, ни јас не се сложувам со твоето, па ниеднаш не се дрзнав да ги квалификувам твоите аргуметни. Не знам само како го сфати мојот труд како понижување на твојот интелект. Ако тоа го прочита некаде, сериозно се извинувам. Мојот пост беше обид делумно (колку што времето ми дозволува) да се осврнам на твоите прашања. Сега што?
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 23:29

Prasanjata se posatveni so crvena BOJA


dakle :

Ja te prashav nekoi raboti da mi objasnish na mene na primer logichki a ti sto napravi :

Dobro aj ja da te prasam ?

1.Ako Bog e olicetvoren vo Isus ... pred Isus da bide olicetvoren nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Исус е само обликот во кој тој се вплоти меѓу нас, за да ни го објави ЦЕЛОСНО Бога. Ако сакаш една не скроз соодветна илустрација(иако мравките не комуницираат, мислам ќе сфатиш): Мравката човечкиот говор не може да го разбере. Над нејзиното ниво е. Таа знае дека има некое суштество, човек, но што е итн., не знае. Но може со друга мравка да се разбере. Така и ние, имаме слика за некаков Бог, но додека тој не дојде меѓу нас, во наш облик, со наш јазик, нема да сфатиме.

- ja ne te prashuvav za mravki , te prashuvav konkretno da mi odgovorish za BOG i negovoto postoenje prethodno. Ja ti vikam konkretno ti mene demagogii za mravki... kao ne sme go razbrale deka postoi...se so cel da me odvlecesh od sushtinata na prashanjeto.

No eve kako taka izvlekov od tebe ona sto mi trebashe BOG postoel od sekogash . OK !

Ideme dalje

Ako stois zad mravkite kako edinstven tvoj odgovor ...ok mravki it is

--------------



2. Ili vo nekoi zabutani djungli kade nikogash nemalo civilizacija pred da receme 2500 godini zar za niv nemalo BOG ??

Бог имало отсекогаш. Тие што не знаат за Христа, можат да знаат нешто за Бог, (како мравката за човекот) но немаат појасна слика за него.

Znachi za tebe mudrite kinezi bile kako mravki zatoa sto ne go spoznale ISUS hrist ? Za niv ne postoel BOG ili ne se dostojni da go spoznaat posto ne spagaat vo plemeto NEMRAVKI hristijani ???

Poentata mi e ako imalo BOG a imalo sto i ti tvrdis odsekogash zasto toj samo na ISUSOVITE sledbenici bi im dal blazenstvo da ne bidat MRAVKI. Znaci po tebe pred da se pojavi ISUS site bile mravki ( luge koi ne razbiraat ) bidejki ne go spoznale ?
Kako be toa ?
Ima li toa logika ? Pred ISus postoel BOG ama ne im prael muabet na mravkite koi gi stvoril pred da se pojavi ISUS ???
Zasto ?
Ako e semoken a semoken e ... zasto bi gi lishuval kinezite od toa vreme od nego , samo zatoa sto ne go spoznavele ISUS koj patem receno togash i ne postoel ??

Imash logicen odgovor ? Nemash !


GLEDAJ SAMO KOLkU PRASANJA IMA TUKA




3.I vo nekoi djungli sea tamu kade ne ni znaat za Hrista nema BOG ??

Види под 1 и 2.

Sea vidi ti gore samo ne se sea mravki kinezi pred hrist nego mravki sirotki u djungli ... ista shema pak bez logicen odgovor!

Moze nekoj pologicen posodrzaen odgovor ?

4. Ja ne se sl*gam deka isus e bog...moze samo da e bozji pratenik
( prorok izbranik , niska koja ne povrzala so vecnata kosmicka mudrost i energija i nisto poveke  ) se sl*gash ??

Не.

Ok ne se sl*gash pa sto mislish ti ...pobij me logicki deka ne e taka ...obzvrnuvajki se na mravkite od prvoto i vtoroto prashanje. Samo upotrebi malce logika kolku tolku ako moze.

Prasanje : Ako ne zasto mislis deka e ne ?



5.I uste nesto kinezite pred 5000 godini ne go poznavale ISUS ama znaele deka ima Bog vo vid na energija Tao oni pogreshile ? A hinduistite i tie bile greshka ? Pa i evreite greska li se a postara religija imaat od nashata ?

Види под 1. Тие не погрешиле во целост, но имале само делумна слика на тоа што и каков е Бог.

Aham , znachi pak ideme kon teorijata za kutrite mravki sto nisto ama nisto logicki ne mi kazuva . 


PRASANJA
Kako toa delumno zasto delumno ?

KOj im dava na hristijanite ili bilo kogo pravo da kazat samo nie sme bozji ..od plemeto NEMRAVKI  ?



6.Ako pogreshile site tie sto im dava za pravo na hristijanite ili bilo koi drugi vernici ( formalisti ) da mozat da go eksluziviraat Bogot kako edinstveno svoj ?

Бог не е наш. Ние сме Божји! Big%20smile

Pa vidi i jas koa bev prvo oddelenie koa ke me prashaa nesto a ne znaev ke izviknev Tito ne e nash nie sme Titovi ama sepak toa ne e odgovor. Racionalen i logicen.

Prasanje :Ke dadesh nekoj konkreten odgovor ?

Dalje


Jas samo ke kazam crkvite , djamii i drugi chuda se samo opijum za masite, sredstvo za kontrola na plitki umovi i nisto poveke... da se bogatat luge prodavajki prazna slama i da se kontrolira masata...

Во глобала си во право.

Prasanje : Ok a sto toa jas ne sum u pravo ? Doiskazi se te molam ?

Zatoa pljukam na sekoja forma... ne e toa sustinata sto bilo koj prorok sakal da go prenese... se se toa lagi i izmami... toj koj go bara bog neka ne go bara u crkva i djamija neka go najde vo sebe.. neka ne filozofira i palamudi za negoviot zbor ...nego neka bide covek i kolku tolku od vreme navreme neka pravi dobri dela...vo najdobra opcija ama barem ako ne moze neka ne pravi LOSHI DELA...toa e celata sustina .  TOA E SUSTINATA koja sekoe vistinsko ucenje i vernik treba da go ima znae i pochituva vo svojot pat. Se sl*gash ?

Не. Човекот нема капацитет да не прави лоши дела, а уште помалце да прави добри дела. Од различни перспективи, доброто дело за еден, е лошо дело за друг. Затоа има стандард за вистина над нашата жабја перспектива.

Ma nemoj dobroto delo si e dobro delo , ako pomognes na nekogo bez da baras zahvaluvanje e dobro delo za sekoj . A ova sto go kaza ti nema logika ...

PRASANJE :Kako moze da e dobro delo ako pomognesh na nekoja babicka da pomine ulica , kako toa delo ke bide loso za drug ???

Inaku jas ne sum zaba ako ti se spoznavash kako zaba i gledash od taa perspektiva ok ... no ima luge koi gledaat ne samo nagore...i baraat odgovor ko zabata ...gledaat i levo i desno i nazad i napred ... i vo sebe i nadvor od sebe i tuka e krucijalnata razlika megu nekoi luge .

Prasanje : Dali spored verata koja ti ja zastapuvas i prakticiras treba da bideme zabi i da barame odgovor od gore ?

OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2006 во 23:31
Originally posted by аџија аџија напиша:

Прашања? Јас само видов нервозно „етикетирање“ на се што напишав како глупаво. Ако не се сложуваш твое право, ни јас не се сложувам со твоето, па ниеднаш не се дрзнав да ги квалификувам твоите аргуметни. Не знам само како го сфати мојот труд како понижување на твојот интелект. Ако тоа го прочита некаде, сериозно се извинувам. Мојот пост беше обид делумно (колку што времето ми дозволува) да се осврнам на твоите прашања. Сега што?



Abe cool e , ja ne se ljutam ama bash ich veruj mi ama sakam vistina...sakam realni odgovori... pa eve koga ke najdes vreme i logika odgovori mi na prasanjata

pozdrav
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 10:42
Do Nela Bella.....Ako ne veruvam vo Bog ne znaci deka ne veruvam vo sebe i svoite sposobnosti.

Adzija....ne se razbirame izgleda...a jas ne mozam da zamislam nesto za koe ne veruvam deka postoi. Ne ocekuvam jas Bog da trcka okolu mene kako decko ( od kade li ti e ovaa ideja samo), ne ocekuvam ni deka Bog ke mi dade nesto nevozmozno ili cuda nekakvi, ako sama ne srabotam, nikoj nema da mi dade nisto...Mozebi najmnogu ne veruvam vo iluzijata za zadgrobniot zivot, prikaznite za rajot i bozjite kazni.

Ovde sega bi se nadovrzala na postot na Vlade. Lugjeto po default se predodredeni da bidat pripadnici na nekoja religija. Tocno deka sme ziveele vo eden sistem kade crkvata bila odvoena od politikata, no ne mislis li deka denes site trcaat vo crkva za praznicite za da bidat videni. Kakov e toj vernik koj odi tamu za da bide viden?

I da ne dolzam mnogu, smetam deka postovite trebas da jasni i kratki, a ne celi fermani. Ti kako vernik, kako nekoj koj se drzi na desette zapovedi, koga gi pisuvas svoite postovi, kolku vnimavas kakvi zborovi upotrebuvas?

Koja e razlikata pomegju tebe i eden Say Hi? Edinstveno sto pripagjate na dve razlicni religii, a i dvajcata go ponizuvate i omalovazuvate tugjoto a samo vaseto e ispravno.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 10:53
Што толку се најде прозвана и повредена Бутел? Па ако човек не се сложува со твоите „аргументи“ ваљда има право и тоа да го изрази. Или очекувате дека треба само да климаме со главата на овој форум??? Мислам што очекувате стварно? И Исус Христос фарисеите ги нарече „Змиски Породи“, зарем згреши, зарем беше преостар? Зборовите се тука за да искажат мислења, а не само за да ве тапшаме по рамо... И доста веќе со тие двојни стандарди во стилот: ти како верник внимавај, а ние можеме на сите страни да псуеме и блебетиме за се и сешто... Мислам имате ли малце самосвест бе луѓе?

Парадирањето во црква на празници не е никаков изговор за неверие. Ако помодарството во религијата ти пречи, тоа не значи дека самата религија го потикнува, тоа понекогаш го прави и општеството.

А ако на целиот мој пост одговараш со едно едноставно: јас не можам да си замислам, т.е. во сржта „јас не можам да те разберам“, тогаш што ме прашуваш? Комуникација е обид да се разбере другиот. Јас не те терам да се сложиш со мене, ама да се напише ова е навистина непотребно. Што сега би ми одржувало интерес да комуницарм со тебе? Зошто да трошам и зборови и време, кога тебе не те интересира мислењето на другиот?

Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 11:03
Originally posted by аџија аџија напиша:

Па ако човек не се сложува со твоите „аргументи“ ваљда има право и тоа да го изрази. Или очекувате дека треба само да климаме со главата на овој форум??? Мислам што очекувате стварно?


Ja ne znam za drugite no ocekuvam da mi se odgovori na prashanjata Wink
OBAVESTUVANJE: gorenavedeniot tekst ne e za ogranicheni - od upravata
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 11:26
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:59
Кон врв
oblachinja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Март.2006
Локација: United Kingdom
Статус: Офлајн
Поени: 4990
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oblachinja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 11:27
 

Изменето од oblachinja - 29.Ноември.2007 во 20:59
Кон врв
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 11:52
Originally posted by beleg beleg напиша:

P.S.prashanjava moze zvuchat ateistichki,no ne se.Jas veruvam i se plasham navistina,no dopirot so religijata i religiite me tera da razmisluvam kolku  taa religija navistina moze da se vtkae vo sovremenoto semejstvo i na koj nachin da se napravi toa da se balansira megju naukata i teologijata....
Na primer eve vo uchilishtata sega koga se izuchuva nastanokot na chovekot decata ja zapochnuvaat lekcijata vaka:Spored naukata chovekot nastanal od.......spored religioznite uchenja od.......(po predmetot istorija)

Za onoj koj ja razbira religijata(hristijanskata, islamot) na edno visoko nivo, so site nejzini metafori ke sfati deka toa vsusnot e filozofija na zivotot, ili moze uste poednostavno kako kodeks za ziveenje vo harmonija so lugjeto i prirodata nasocen kon ostvaruvanjeto na najvozvisenata smisla na covekoviot zivot.
Onoj kon ja nema taa podloga se stremi nadole, kako sto mozeme da posvedocime za denesnava "visoka" civilizacija.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
Vlade Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 14.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 193
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlade Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 12:42
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


Ovde sega bi se nadovrzala na postot na Vlade. Lugjeto po default se predodredeni da bidat pripadnici na nekoja religija. Tocno deka sme ziveele vo eden sistem kade crkvata bila odvoena od politikata, no ne mislis li deka denes site trcaat vo crkva za praznicite za da bidat videni. Kakov e toj vernik koj odi tamu za da bide viden?
 
tradicionalen pomodar, da ne recam snobLOL
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Ноември.2006 во 13:48
pa podobro da odi za da bide viden -moze i ke nauci nesto novo!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2006 во 10:53
Originally posted by beleg beleg напиша:

Prashanje do ateistite-shto ve pravi ateisti?Jas posle ke vi dadam primer za moja prijatelka koja navistina ne pripagja vo niedna vera.....no sepak veruva vo energij,sila.....



Jas veke objasniv nekolku pati sto me pravi ateist, no ajde pak, ne veruvam vo nesto sto dosega nikoj ne go videl i opipal, nitu vo prikazni za zadgroben zivot, itn itn...

Energija, sila ...i jas veruvam vo toa, razlikata e mozebi sto ne velam, Boze daj mi sila da go napravam i ostvaram toa, tuku si velam, jas mozam da go napravam toa i ke go napravam.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2006 во 11:05
Adzija, ne se najdov ni prozvana ni navredena, ednostavno diskutiram.

Ako nekoj ne veruva vo Bog, vednas nego go karakteriziras kako los covek , koj go otfrla veruvanjeto da bi mozel da pravi sekakvi nedozvoleni raboti ( krazbi, ubistva, itn itn). Ista takva zabeleska mi dade ednas Say Hi, na temata "Koranot i zlostavuvanje na zenata" so prasanjeto " ....a ti kako sakas da odis vo crkva, so gol stomak i mini suknjicka....", na prasanjeto koe go postaviv mnogu pati ni od nego ni od khaleefah ne dobiv odgovor, kako ni od tebe na prasanjeto sto ti go postaviv vo temata "do administratorot"

Jas sekogas sum za diskusija i sekogas mozam da go slusnam tugjoto mislenje, megjutoa kako sto jas ne navreduvam ne dozvoluvam ni mene da me navreduvaat. A ti se otkazuvaz od diskusijata so mene bidejki gledas deka ne mozes da gi promenis moite stavovi.

Изменето од butel2 - 26.Ноември.2006 во 11:05
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 98>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.