IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Нападнато Куманово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Нападнато Куманово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 00:12
Вистината е една и болна....ова не е држава, ова е некаков вид на банана република, без државни граници, во која декпј може да влезе, излезе, прошета, со пиштол, пушка, тенк на рамо....да нападне караула, сто души терористи да живеат со денови во центарот на третиот по големима град....држава која цел ден немаше премиер, претседател, државна телевизија, држава која цел ден ги крие мртвите полицајци а амбасадите и околните држави ни праќаат сочуства до фамилиите. Нема тука.ни Д од држава
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 00:21
ВИСТИНАТА Е ЕДИНСТВЕНА КОГА СИТЕ ЈА ЗНААТ И КОГА НЕ СЕ КРИЕ ОД НИКОГО. ПРЕД НЕА И БОГОВИТЕ КЛЕКНАЛЕ НА КОЛЕНА И И СЕ ПОКОРИЛЕ!
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
д4 б3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај д4  б3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 00:23
лошо
old d4b3
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 00:28
Колку за информација пак почнаа да се слушаат рафали, детонации нема сеуште ... заврши пресот на министерката затоа ... 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 01:17
Још се пуцааааааа....
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 01:30
Istreli se slusaat i do naplatnataизненадување
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 01:33
Лаки, тебе те оставија на наплатна да заштитуваш жени?плазење
Кажете ми, од страна на Арачиново или некои села натаму, се слушаше нешто налик пукање.
Гледам сега порталиве пишуваат некои работи, дали се шпекулации?!
Или да ја чекам џамијата да запее во 4 и 30 и да ме разбуди пак и сето тоа да мислам дека е кошмарух
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 01:34
Не бе, не претерувај...од странските служби ми е муабетот...
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 03:22
Ne moze nikako da mi tekne na srpskiot ekspert koj ushte esenta kaj Milomir Maric otvoreno kaza (ne pretpostavuvase) deka na Balkanot se sprema vojna i prvite pukotnici kje bidat vo Makedonija ( utre pak kje baram da vidam dali ima video na youtube cela emisija)
Zoran Zaev uste vo 2012ta najavi pukanje 
Jas pred nekoj den taka si pisav a i ocekuvav ... Otkako pocnaa bombite pocna destabilizacijata , narodot i taka pati , uste konflikt i otidovme u kurac ... 
Stranskite mediumi si igraat bajram so situacijata nagoduvajki koj e krivec , dal pozicija , dal opozicija ili pak navistina e ona 
Spored mene site komentari se izlisni zosto (ne znam vo vaseto okruzuvanje) no vo moeto (a i nekna na Gjurgovden na gosti se zborese i se spomna vojna i nikoj ne protivrecese na toa) ova e sosem ocekuvano a i shipratite onie so koi imaat kontakt "znaeja" i nagovestuvaa deka nesto vakvo kje ima ... edino zalno e shto zaludno kje se davaat zivoti ... pa sea vie branete si gi partiite tuka
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Alekxandar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јули.2012
Статус: Офлајн
Поени: 1029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekxandar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 07:10
Колку само пари се потрошија и се испокрадоа на споменици,фасади,бродови,врби,палми....??
Половина од тие средства да се префрлеа во одбраната посебно на АРМ сега ке имавме модерна ,мобилна армија,тактички подготвена за ваков тип на војување.
Балканот од стално бил и ке биди место на превирање и мора да имаме подготвена и спремна полиција и војска ,разузнавање и контраразузнавање кој ке одговорат и ке гарантираат безбедност на граѓаните во државата.
Цело опкружување почна да се снабдува со оружје и да одделва средства уште кога беше јасно дека Сирискиот начин на субверзија ке се применува на повеке точки кои ке бидат пикирани.На воените форуми имаше информација пред една година дека магацини со оружје од Украина се испразнети со огромни количини на пешадиско и мобилно противавионско оружје кој можи да се прелее зад границите на многу земмји.
Но кај нас воените експерти ,воените аналитичари,министрите во газот не знаат да се гибнат,а не да прават среднорочни и долгорочни проценки.
Интернетот го користат само да постираат кога премиерот ке отвара чешма,или ке фати рачка од лопата.
Неинтелегентната,проста биомаса премиерот ја постави на водечки позиции мислејки дека со глупите можи да владее столетие.
Тоа во денешниот свет не успева...

Изменето од Alekxandar - 10.Мај.2015 во 07:12
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 07:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

А каде тоа ти постави прашање до мене???

Не гледам.

А зошто ти е функционерите, па нели не ги признаваш, нели полицијата што денес сите не брани, пред неколку дена приврзаниците на опозицијата ја маваа со бекатон плочки???

Анѓе, многу луѓе, за брзо време ќе бришат статуси на фејсбук и твитер, верувај ми.

Ама мене знамето ќе ми остане.



Гледам дека си многу сигурен во тоа што го пишуваш, како да си дел од некое црно сценарио.

Homo homini lupus est...
Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 08:00
povtorno se puka ama mislam deka ova se samo - pockets of resistance http://idioms.thefreedictionary.com/pocket+of+resistance
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 08:17
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Originally posted by evangeline evangeline напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Мене ме прашуваш?



Хмм, не.
Сама се прашувам, онака..


Во МВР имале сознанија и требало да интервенираат порано.
А да немало дупка во пограничното обезбедување, немало ни нелегално да влезат..
Кога веќе влегле, од МВР не требале да дозволат да си се сместат и засолнат, требало да се интервенира одма..
Требаше да се фатат неспремни и да се исчистат од корен ваквите терористички формации..
Ама не, ако ни е и вака..



Прaшањата на прв поглед ти се логични, <span style="line-height: 1.4;">но кај полиција и војска пости стратегијска доктрина која не мора да е веднаш очебијна.</span>
<span style="line-height: 1.4;">
</span>

Како прво, значи информацијава вели дека терористите не се организирани во кумановско, туку дека уфрлани преку една соседна држава. 

Сега за оноа другото…  податокот дека знаеш оти некој нешто приготвува и се подготвува за некаква акција е асет кој треба да се употреби во најпогоден момент за да има најголем ефект. Тоа значи дека <span style="line-height: 1.4;">не</span><span style="line-height: 1.4;"> </span><span style="line-height: 1.4;">треба автоматски веднаш да се реагира.</span>

Не е далеку претпоставката дека оваа поголема група влегла во Македонија од неколку места, поделена на неколку помали групи. Тоа би им обезбедило поголема сигурност. Доколку една е откриена и спречена на границата, другите ќе се вовлечат оставајќи привидот дека постоела само онаа група. 

Инфлитрираните групи се состануваат на едно место за финална подготовка и договор. Моментот да се пресретнат е токму тогаш. Сите се на едно место, концентрирани во една или две куќи со мали шанси да се извлечат од таму. 





Браво за логиката и стратегијата.... морам да кажам ако вака полицијата реагира тогаш не ни е потребна полиција туку самите да си земеме оружје и полесно ќе ја средиме работата ИЛИ можеби намерно е дозволено да се инфилтрираат терористите меѓу населението за да има поголема ТРАГЕДИЈА и да се стави цивилното население во опасност. Може и вака да се каже, некому кому му гори под нозе од целава политичка криза му ОДГОВАРА уште поголема криза за да може да излезе херој и да ДОКАЖЕ колкав патриот бил и ја ОДБРАНИЛ Македонија од (како и секогаш криви (иако не сите се слагаат и терористите се индивидуи) кога е потребно да се добијат избори и да се освои власта) шиптарите.

1. Ако се имаат сознанија дека има инфилтрирање на терористи како прво се неутрализираат вон населено место.
2. Терористите не смеат да се инфилтрираат помеѓу цивили бидејки постои помогелма можност да земат заложници и со тоа се можни поголеми жртви.
3.Со експресно елиминирање на терористите, им се дава пример на останатите дека земјата има систем за неутрализирање на истите со тоа дава пример кон останатите терористи дека државата е спремна за вакви ситуации.
4. Цивилното население МОРА да биде заштитено!!!!!!!

Незнам од каде идејата дека требало да се СОБЕРАТ на едно место терористите и со собирасње на едно место се зајакнува нивната база и како резултат на моронски одлуки имаме 5 загинати полицајци (сочуство до семајствата на загинатите херои) и некој поради таква одлука море да превземе одговорност. Се шпекулира дека имало и цивилни жртви што ја зголемува уште повеќе одговорноста на тие што одлучиле да има дозволат на терористите да навлезат во градот.

Те молам не биди заштитник на злите идеи!!

Off topic:

Иако на Јанкуловска и било познато дека се инфилтрираат терористите, дозволено им било да се сместат во населено место. Дали на Јанкуловска и одговара со акцијата да дефокусира и да докажува колку голем патриот е? Сношти излезе на вчерашната прес конференција "ѓомити" расплакана е за загинатите полицајци а точно слушавме во последниот период и проценивме каков карактер е. Да се потсетиме што таа мисли:

Малите човечиња



Homo homini lupus est...
Кон врв
Pullo Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 05.Мај.2015
Статус: Офлајн
Поени: 44
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pullo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2015 во 09:04
Makedonija ima tolku eksperti za bezbednost da se cudi covek. Neli gledate deka se raboti za ludaci koi i posle 24 casa seuste pukaat? Imaat poddrska i od mesnoto naselenie (se razbira ne site). Jas sum ubeden deka ima vakvi kelii i vo Skopje ama ako se pocne so akcija i tamu vo momentov ke bide epten haos. Mislam haos za nas sto citame vesti a policajcite znaat kako da si ja vrsat rabotata.
I gledam komentari policajcite bile prateni kako topovsko meso (izjava na penzioniran general na kanal 5). E od tie takvite generali ko ovoj sega sme vo vakva situacija isto i vo 2001 koga gi pustavme da si odat da se setaat i tn. Ovojpat se odi na nivno VISTINSKO eliminiranje i zatoa ima zrtvi. Dosta bese veke zaebancii da setaat od kosovo tuka pa nazad i da ucenuvaat i da vrsat teror.   

Изменето од Pullo - 10.Мај.2015 во 09:14
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.