IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Leica M9 :)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Leica M9 :)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
Автор
Порака
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 13:51
Originally posted by loser loser напиша:

Tegla ti pisav na flickr, ovde nemas prostor u inbox


Ti pisav i tuka i na mail. Imas link od Rapidshare.
Pozdrav
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mickeymkd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 368
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mickeymkd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 14:03
Што мислите дали Leica М9 бидејки е дигитален апарат и има електронски делови, нема да му падне цената осетно со тек на време, или дали по 50 години би вредел нешто?

Дали претходниот модел М8 ке си држи цена или со појавата на новиов, ке му падне цената осетно?
Canon Powershot S90,Sony DSLR A700,Sony 18-70mm f3.5-5.6 DT,Sigma 10-20mm f4-5.6 EX DC,Sigma 17-70mm f2.8-4.5 DC, Tamron 90mm f2.8 SP AF Di,Minolta 70-210mm f4 AF,Minolta 50mm f1.7 AF,Sony HVL-F56AM.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 14:18
Ќе видиме, прв случај со Лајка е ова така да, не се знае. Јас овој модел го сметам како нов, а не како надградба. Би ги споредил како Д300-Д700, М8-М9. Ќе прекине со производство М8 или не?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 14:28
Originally posted by mickeymkd mickeymkd напиша:

Што мислите дали Leica М9 бидејки е дигитален апарат и има електронски делови, нема да му падне цената осетно со тек на време, или дали по 50 години би вредел нешто?


I ZX SPECTRUM na vremeto bese vrv, ama nesto sega ne mislime taka намигнување. elektronikata so vreme si staree, Senzorite si stareat i gubat na kvalitet.....
Ne veruvam deka za 50 godini kje vredi nesto kako sto e slucajot so filmskite koi i po 50 godini idat po 1000 evra minimum za M3. No vo sekoj slucaj vrednosta ne mu pagja taka brzo i lesno kako kaj DSLR.

Inaku M8 e padnata so cena намигнување


That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 14:52
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by fichot fichot напиша:

Se super, ama do kaj 400 iso. Nagore oci mi istera toa noizot.


A da vidis filmot kakvo zrno ima nad ISO400? Pa nikogas nemalo problem.
Pa sto kje ti e povekje od ISO400?
Ne gledam nikakva realna potreba za povekje od ISO 1600 voopsto.
Site fotografski remek dela vo istorijata sto gi znate se raboteni so ISO400 max. Taka sto ne gledam nikakov problem намигнување
 
Konecno mu tekna na nekoj da go kaze ova!!!
 
BTW Leica-va ne me pali mnogu! :)
mi izgleda kako "lutka sa naslovne strane" sto nikogas nema da ja imam, ne zaradi cenata tuku zaradi oportunitetnite trosoci, odnosno site ostanati raboti sto bi mozel da gi kupam za tie pari, a koi kje imaat pogolema upotrebna vrednost! :)
 
PS: mislam deka ova mi bea poslednite zborovi pred da me lincuvate za eretizmot sto go kazav голема%20насмевка
 


Изменето од dimi - 14.Септември.2009 во 14:59
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2009 во 16:33
Ne znaev za ova so remek-delava. Da znam da simnam toa isoto ko ke slikam. :D

Bashka, zsh si krenal tamu nekoi fotki od 400 na 800/1600 ako ne treba?

Da ne se lazeme, ova e kamera za prestiz, a ne za slikanje. Ne deka ne ja biva, samo ne i e toa osnovnata namena.
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 04:18
I ja stvarno neznam sto digate tolku panika okolu visoko iso? Eve zemas eden Noctilux 50 mm f1.0 i zavrsena rabota. A ako sakas vo post procesing, mozes da go zamackas sumot... A fotkite mene ocite mi gi isekoa! Lele ostrinaaaaaa.

Ova e kamera sto koga ke slikas ke si podgoltnuvas. Canonikon e da ja drnkas navamu, natamu. Kako eskort dama, ja plakas i i ja vadis masta. Vo leica ke uzivas i ke si slikas za sebe. Pa koj kupil D3 za po doma?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 10:27
Originally posted by fichot fichot напиша:


Da ne se lazeme, ova e kamera za prestiz, a ne za slikanje. Ne deka ne ja biva, samo ne i e toa osnovnata namena.


Auuu.......... Na Leica ne i bila osnovnata namena da se slika so nea?
Hit na mesecot газење%20од%20смеење



Изменето од Tegla - 15.Септември.2009 во 10:29
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 11:07
I eve kako se sozdava Leica M9 vo fabrika so 90 vraboteni.
http://www.vimeo.com/6551861
I photo sesija so S2
http://www.vimeo.com/6349921
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 12:32
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

I photo sesija so S2http://www.vimeo.com/6349921

Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:12
Nesto jas gresam ili nekoi lugje od tema do tema si gi menuvaat stavovite (ocigledno nemaat pojma sto pisuvaat, no aj).

Sega ispadna deka ne treba visoko ISO.
Pa dobro na ISO 80 i compaktite imaat zadovolitelni rezultati.
A koga ke se pojavi APS-C "senzorce" so 18MP site skokaat zasto tolku MP na "tolku mal senzor", bidejki togas ke imalo poveke sum na ISO 3200 i nekoj konk*rent na ISO 6400 bil bolji.


Vazno ne e mrtov forumov, ima lugje i normalno sekakvi muabeti.

Изменето од ogledalo - 15.Септември.2009 во 14:14
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:24
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Originally posted by Tegla Tegla напиша:

I photo sesija so S2http://www.vimeo.com/6349921



Pazi Ova

%5bS2_studio_sample_blog_C1-PS.jpg%5d

100% crop

%5bS2_studio_sample_blog_C1-PS_100crop.jpg%5d

Od ovde
http://dfarkas.blogspot.com/2009/09/leica-s2-sample-shot.html
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:25
Pa ima razlichni muabeti zatoa sto vreminjata i chovekot postojano se menuvaat i soglasno toa i razmisluvanjata i stavovite se menuvaat i ne bi bilo normalno ako ne e taka, ne e valjda deka so eeden zakljuchok kje zaglavish cel zhivot, no nejse jasna poentata na Leica M9.

Imeno barem za mene toa znachi,

Kraj na beskonechnoto lutanje vo razlichni fotografski pravci
Kraj na mknenje na opremishta za eden obichen STRIT kvaliteten FF shot
Kraj na opteretuvanje so najrazlichni tehnichki specifikaci

i konechno

posveta na ona esencijalnoto FOTOGRAFIJATA, ne za rabota i ne za zezanje, kako sto ljubi da kazhe ZoranK nego od ljubov so cel da se sozdade ubavina i vrednost

Za mene kako amater toa e se shto mi treba vo moeto koketiranje so fotografijata a bashka i ima upotrebna vrednost mnooogu godini.

Jasno e reshenieto.

No sekoj so svoite potrebi, nekoj e spremen da slika mushichki cel zhivot, nekoj gakji cel zhivot, nekoj zgradi cel zhivot, nekoj zheni cel zhivot, nekoj svadbi cel zhivot, nekoj mrtva priroda cel zhivot....a nekoj saka da go slika ZHIVOTOT...a toj se slika so diskretren kvaliteten foto aparat kako Lajka

pozdrav



There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2009 во 14:25
NE E LEICA ZA SLIKANJE, ZA k*rCHENJE  E намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.