IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Србија,српскиот народ и нивната историја
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Србија,српскиот народ и нивната историја

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
Redgun Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Redgun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2009 во 01:13
А да вас мало подсетим на блиску историју у којој сам и ја учествовао..
Барем сам седео на крову зграде и гледао...

НАТО бомбардовање или операција "Milosrdni Andjeo?!"..Против Србија(Тогаш Југославија) почан на  24. Марта и траеше до 10. Јуна 1999.

Сигурно и ви знаете дека цел свет беше за Шиптари..Нема никаква политичка позадина пошто лично Хавиер Солана и Роберт Кук во тоа време пред камери целивашеа и мазешеа ракети на авиони што ке полетат и земат људски животи..РУШАТ Болници и згради..

А не знам да ли знаете во тоа време секој ден беше митинг под бомби на трг(плоштад)..Имаше маса љуге и со Српски,Руски,Македонски и Грчки застави сите пеешемо и некако бемо во транс...Не знам веројатно нема да го осетите тоа и не дај боже ама лугето беа заедно и сите се некако гледашемо со други подобри очи...

И за крај...Мој став..Никада у Нато..никада у Еу!!!


Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 10:35
Да не пишем во "нашата" тема со 502 страници... се пак ме заинтересира Строимировиот печат. Нешто много jалова ми се види таа историjа - закупен на аукцион за 20 000 евра од некаков руснак. Ама не се знае дали не е фалшификат... И нешто се молчи од 2006 година насаме.

ПЕЧАТ СРПСКОГ КНЕЗА СТРОЈИМИРА

Печат кнеза Стројимира је златан, тежине 15,64 грама, висок је 1, 9 центиметара, купастог облика и са алком на врху. Има кружно натписно поље са крстом, око кога је грчки натпис "Боже, помози Србији "
Не сум убеден што тоа пише... Буквите са:

I C E K O I θ C T P O H M I P

Чини ми се што сите тие букви се користат и у кирилицата.



Изменето од чоли - 18.Февруари.2009 во 10:48
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 10:56
не%20знам ............. da ne e mozebi hrvatski ili " bosnjacki " ? ........... ili od onie " ilirite " ........... mora da e srpska propaganda голема%20насмевка
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 15:01
Боже помози Стројмир
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Redgun Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Redgun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 15:34

 
Да печат е Византиски стил..Није Српска пропаганда пошто Срби работат само на други користи,никада за државне интересе...
Само овај крст се појављује и на још многим местима у Српска историја...
На пример фреска цара Душана.


Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 16:33
Pečat izrađen u X veku

Строимир е умрел во Бугарско... Бил е васал на цар Борис(коj го е сторил христиjанин и му дал едно малко грофство и се разбира - подарил му печатот)
Кон врв
naemnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 658
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај naemnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 17:48
Originally posted by чоли чоли напиша:

Pečat izrađen u X veku

Строимир е умрел во Бугарско... Бил е васал на цар Борис(коj го е сторил христиjанин и му дал едно малко грофство и се разбира - подарил му печатот)


Chist Bugarin definitivno голема%20насмевка смешен
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2009 во 18:50
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by чоли чоли напиша:

Pečat izrađen u X veku

Строимир е умрел во Бугарско... Бил е васал на цар Борис(коj го е сторил христиjанин и му дал едно малко грофство и се разбира - подарил му печатот)
Chist Bugarin definitivno голема%20насмевка смешен
Строимир е бил васал на Борис (а по-касно на неговиот син Симеон). Имал е едно грофство (жупаниjа) за награда и е бил назначен за жупан:
Car Simeon je osvojio Srbiju između 924. i 931. godine i kod njega su u izgnanstvu bili Strojimir i Gojnik, koje je njihov brat Mutimir prognao posle građanskog rata.
Pretpostavlja se da su Gojnik i Strojimir vladali nekim teritorijama u Bugarskoj, verovatno kao .upani.
Iako ostaje nepoznanica da li pečat potiče iz doba Strojimirovog života u Bugarskoj ili tokom vladanja u Srbiji, samo otkriće ovog žiga jednako je otkriću rukopisa.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=12&status=jedna&vest=92391&datum=2006-08-08

Изменето од чоли - 18.Февруари.2009 во 18:51
Кон врв
alabugi Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 18.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alabugi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2009 во 20:11
Сръбски :
Симеон I
Са Википедије
Скочи на: навигација, претрага
Бугарска за Симеона Симеон на новчићуСимеон I или Симеон Велики (864. или 865 — 927.) је био бугарски кнез и цар (893 — 927.[1]) и оснивач првог бугарског царства. Многи историчари га сматрају за највећим бугарским владаром кога је дала њихова историја.

Васпитан је у Цариграду, а претворио се у највећег непријатеља Византије. Мислио је да се Византијско царство одржало више вештином, него снагом, па се у њему створила амбиција да га замени.

Искористио је слабљење Византије и освојио подручја Тракије и Македонију и дошао до Коринтског залива. Опседао је Цариград, а са Византијом је водио сталну борбу око превласти над Србијом,коју је коначно остварио 925.године сечом српских жупана. Исте године је напао и Хрватску због подршке Србима, али је кнез Томислав (910-928) одбио његове нападе.

Охрабрен успесима Симеон се прогласио 925. за цара Бугара и Грка, а бугарску архиепископију је уздигао на ранг патријархије. После смрти Сименона (27. маја 927. године), наследио га је син Петар.



Македонски:
Цар Симеон I (бугарски: Цар Симеон Велики) е владетел, кој ја управувал Бугарија од 893 до 927 година. Роден е најверојатно во 864 година и умрел на 27 мај 927 година. Станал цар на 27 години кога го взел престолот од својот брат Владимир Расате којшто бил симнат од власт од татка си, кнез Борис I и веројатно ослепен поради што сакал да ја врати Бугарија кон паганизмот. Симеон ја преместил престолнината од Плиска во Преслав.

Во време на царувањето на Симеон І, бугарската држава се утврдила како најзначајната држава во источна Европа со силната армија и големата територија и го достигнала врвот на своjата моќ. Во овој период Бугарија излегувала на три мориња - Црно Море, Бело Море и Јадранско Море.

Во низа судири со Византиjа Симеон ja проширува своjата држава на неjзина сметка. Во 904 г. Арапите од Триполи го освоиле и го ограбиле Солун, а голем дел од жителите одвеле во пленство. Симеон го користи тоа за да ja помести границата на jуг, поблиску кон Солун. Во 913 г. доаѓа со воjска под Цариград и од патриjархот изнудува царска круна. Во 914 г. ja пустоши околината на Солун и Драч. Во 918 г. продира низ Грциjа до Коринт на jуг и ja изнудува титулата "Цар на Бугарите и Ромеите". Во 924 г. Симеон ja покорил и страотно ja опустошил Србиjа. Призната е самостоjната бугарска патриjаршиjа.

Историчарите тврдат дека во времето на управувањето на цар Симеон I настанал т.н. „златен век“ на бугарската култура. Тогаш се развиле најмногу литературата, архитектурата и уметноста. Биле изградени голем број христијански храмови, а престолнината Преслав била направена по терк на Константинопол.

Како резултат балканските Словени, населени на широкиот простор од Црното до Jадранското Море и од Дунав на север до Коринт на jуг, создаваат сега единствена материална култура коjа ги обединува во една голема балканска заедница. На целиот тоj простор, во маса метални производи (делови од воената опрема, облека и накит), меѓу стандардните форми користени од словенското население, одвреме-навреме се поjавуваат специфични предмети врзани за бугарско бoлjapcтвo како носители на новата државна управа

По смртта на Симеон Бугариjа брзо слабее, а Византиjа ги враќа своите поранешни територии и хегемониjата врз Средниот Балкан. Престолот го наследјува Петар, вториот син на Симеон.

Български:

Симеон I
от Уикипедия, свободната енциклопедия


Създадената през 870 г. Българска православна църква става първата нова патриаршия извън Пентархията, а българските глаголически преводи на християнски текстове се разпространяват из целия славянски свят.



През 904г арабски войници, водени от Лъв Триполит, нахлули в Солун, плячкосали го и отвели много от жителите му в плен. Симеон видял възможност да завладее града и да го насели с българи. Византийците успели да откупят града, но Симеон получил териториални отстъпки в Тракия и Македония, като границата между двете държави минавала на 20км от Солун. Данни за последното се извличат от Наръшки надпис, датиращ от същата 904 г.







Тази победа имала и важен психологически ефект върху византийската армия, която като видяла, че губи сражението, побягнала. В отчаян опит да спрат българите по пътя им към Константинопол византийците събрали остатъците от войската си край село Катасирти. Там отново били разбити в една нощна битка. Пътят към столицата бил открит, но Симеон решил да отстрани княза на сърбите Петър Гойникович, който водел анти-българска политика и на негово място поставил протежето си Павел Бранович.


Византийците не виждали друг изход от ситуацията освен нападение в тила на българите. Така, през 921 г., изпратили към Рашка Захарий, за да свали великия жупан Павел и да нападне българите. Опитът за преврат бил неуспешен и Захарий бил заловен и хвърлен в тъмница в България. Павел Бранович обаче се поддал на внушенията на византийската дипломация и се обърнал срещу цар Симеон. При стеклите се обстоятелства от българските тъмници били освободен княз Захарий и изпратен с войска към сръбските земи, където с българска помощ свалил Павел Бранович.

Кой сега е номер едно /1/?

Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2009 во 11:32




Од овдека се србите по потекло лепи





За разлика од вас кавкавско-азијатските арнаути србите се европејци
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
Redgun Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 80
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Redgun Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 01:38
Не знам да ли смем овде да ставим због правила на форум али ако некој сака д погледне Чешки документарен филм за Косово..еве линкови..

Филмот е забранен во Чешка и во европска унија..

Имаат видео записи дури од 1913год..Има и Македонија за планот на голема албаниа...

Не е препорачано испод 18 години пошто има не мили сцени и терор нас Срби од страна на шиптари..

Тужно и болно..Како се целиват шиптарските терористи со Солана,Српски гробници...Погледнете ѕверства какви су правене 100година таму.
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 09:18
go gledav...bese i na tv pred nekoj den...dva pati go davaa...ne znam so da kazam...bas taka kako so e...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 23:03
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Тречи Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Царевићот

Регистриран: 22.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 414
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тречи Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2009 во 23:46

Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.