Испечати | Затвори го прозорот

Србија,српскиот народ и нивната историја

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17365
Датум на принтање: 14.Мај.2024 во 03:48
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Србија,српскиот народ и нивната историја
Постирано од: ZoraNaSlobodata
Наслов: Србија,српскиот народ и нивната историја
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 00:11
Здраво,со цел да се одтргниме од секојдневната расправија со нашите „братја“ околу нашата историја,и историјата на македонскиот народ заедно со неговиот јазик,ја направив оваа тема.
Јас лично немам забележано ваква тема на Историја досега.И сакам на оваа тема да се дискутира за историјата на српскиот народ и држава,се од нивните налудничави теории за велика држава,до Белградскиот пашалук.Сакам да ги видам вашите мислења за српските тврдења за српскиот карактер на хрватскиот,босанскиот и црногорскиот народ.
Сепак овај подфорум е историја а јас не гледам ништо друго освен македонска историја.

Повелете.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!



Коментари:
Постирано од: FILIP
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 03:27
хехе епа јас имам слушнато дека АЛЕКСАНДАР бил србин и дека се презивал на ИЧ мислам со кој памет !!! и повторно тие сакаат да присвојат нешто што не е нивно !!! така да се се врти околу нас, околу нашата историја ... и не ја знам ама БАШ ич српската историја и не ме интересирала
Поздрав, се надевам дека некој ќе напише нешто паметно да научам и јас а и останатите посетители на форумов!!!
Зора темава ти е на место Поздрав БРАТ!

-------------
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 15:27
Ваќе ваќе ваќе да почнам од почетокот.

Србите се населиле на Балканов од Полска/Германија т.е од Бела(Лужичка)Србија ,доказ за тоа се малцинството лужички срби кои сеуште живеат таму.Така да преселбата завршила во 7ми-8ми век.Тие се населиле на територија на Космет,Црна Гора ,Централна Србија и Босна.







На овие територии се формирале 2 српски држава Рашка и Дукља(Зета).Со доаѓањето на династијата Немањиќи на власт почиња растот и експанзијата на Србија која го добила официјалното име со Стефан Првовенчанин.





Даље на чело со Милутин Србија се проширила во Македонија т.е до Скопје,Куманово и Осоговските планини каде што ги населил Сасите да копаат руда.Не за џабе има рудиник Саса таму Друго Милутин е заслужен за многу изградени цркви како во Старо Ногоричани таа што и Грачаница на Космет.


Сефан Дечански во 1330 година ги победил Бугарите кај битката кај Ќустендил но не ја искористил целосно победата со што предизвикал револт кај благородниците.

После иде Стефан Душан Силни и знаеме како иде приказната потоа со династијата.


Даље Србија паѓа под Османлиска власт во 1459 година со завземањето на Смедерево.


И се до Второто Српско востание во 1815 година Србија повторно станува независна.


-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 16:19
А исто е многу интересна иранската теорија,дали тука има некој кој има добар дел од неа разработено?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: FILIP
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 20:20
хмм незнам ништо околу тоа... каква е таа теорија???

-------------
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 20:27
Ke napisam nesto ko ke ne me mrzi,taa e teorija e mnogu verojatna.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: FILIP
Датум на внесување: 08.Јануари.2009 во 23:17
добро очекувам пост од тебе да знаеш, околу таа теорија немора да се брзаш но... нека биде само

Поздрав.

-------------
Правдата е релативна работа, но ВИСТИНАТА е една


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 03:43
Иранската теорија е за хрватите или Херватите ко шо ги вика црно црниот , а тија шо викат Серви това е грешка у препис на ретардираните енглези јебеш енглез ко енглез,викат дека Словените на почеток се викале Срби и дека останало името кај овија и така дошло името.Имаше нешто карта со дистрибуција на словенски гени ова она и според неа 70% од словенски гени имаат лужичките срби,али имаше еден мал проблем на таа карта.У неа Исланѓаните беа 20% словени и шпанците заедно со португалците беа 15% словени(Можда од доброволците за граѓанската војна што биле па се размножиле)

Иначе иранската теорија вика вака дека Србин на ирански значи чесен или поштен човек не се сеќавам и дека од таму се преселил у Бела Србија па од таму правац Балкан.

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 03:47
Абе работата е шо 50% од српскиот и хрватскиот народ имаат азијатски гени.И то доста ја потврдува верзијата дека иранци биле населени таму.И по самиот изглед на народот можиш да сватиш дека личат на иранци(ариевци)со бела кожа и црни коси.
Инаку домородното население на тие простори(хрватска,србија ,босна)било илирско.


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 03:51
Могуче е ,нали по расната теорија Индо-Европејците се ариевци

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: oho
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 11:04
Па сите народи во Европа се дошли од Азиjа.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 11:13
Originally posted by oho oho напиша:

Па сите народи во Европа се дошли од Азиjа.



За другите незнам, ама Бугарите сигурно дошле од Азија.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 13:47


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 13:48
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

[QUOTE=oho] Па сите народи во Европа се дошли од Азиjа.


Теши се теши се,ако

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ThePPPTrooper
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 14:43
Да бе, еднаш на времето еден Хрват ми кажа дека имале потекло од Персијците...факти не ми даде, ама интересно беше да се слушне...

-------------
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 15:02
Srbite i Hrvatite se defakto ist narod,a i del od bosancite.Tri isti narodi so tri razlicni veri i so neizmerna megusebna ljubov.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 15:10
КОј се кара тој се сака

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 15:13
Абе едно сакање,најмала шанса чекат со пушки в раце да рипнат и да колат пак,напумпани се со таква омраза која не е видена до сега.А како шо би рекле "братјата",един народ,две држави

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 11.Јануари.2009 во 15:23
Стефан Душан Силниот.

Христо љубивиот Македонски цар,Српски,Бугарски,Унгарски,Далматински,Арбанешки,Валахијски и независен владател на многу други региони.

Еве слики од душановит законик каде пише дека бил Македонски цар на останатите региони






Инаку образложение за ова е најверојатно што ја зел титулата од Македонската црква.

Поради тоа што истата не дозволувала осамостојување на афтокефална српска црква(како некои сучаи денес).

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 16.Јануари.2009 во 03:38
Титулацијата на Цар Душан во софијскиот, загрепскиот и раваничкиот запис на Душановиот Закон е: „Стефан во Христа Бога верен цар Македонски“ (Lj. Stojanovic, Stari srpski zapisi i natpisi. Knjiga III, Beograd 1905, str. 41 (nbr.4949) / Edith Durham, „High Albania“ First published in 1909 page 294., by LONDON EDWARD ARNOLD Publishers to the India Office 1909.

Франц Миклошич за титулацијата на Цар Душан во софијскиот, загрепскиот и раваничкиот запис на Душановиот Закон пренесува: „Стефан во Христа Бога верен цар грчки“ (F. Miklosic, Monumenta Serbica, str 154). Значи, заменети се зборовите македонски со зборот грчки, а на други места со зборот ромејски.


Првиот српско-црногорски печатар од почетокот на 16 век, Божидар Вуковиќ во сите свои книги се титулира дека е од Подгорица, во пределите македонски „грешни Божидар Вуковић, отачаством от Диоклитије јеже јест ва пределех мађедонских“ (Beograd, Arhiv Sanu, inv. Br. 163, (Oktoih petoglasnik, Venecija, 1536, završeno 27. Jula 1537. G. - Pogovor na l. 158`. ZIN I 486, Beograd. Narodna biblioteka Srbije, I 7, (Praznični minej, Venecija, 11. Juna 1536 - 19. Januara 1538. G.- Pogovor na l. 432 - 433`. ZIN I 494.). Но, не само Божидар Вуковиќ, туку и многу писатели од Босна, Херцеговина, Србија, Далмација, во периодот по душановото царство, своите земји ги сметаат за делови на Македонија.




Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 16.Јануари.2009 во 04:19
Цар Македонски де,Крунисан во Македонија од македонски свештеник,но незначи тоа дека е македонец.И Аце Великиот имаше титула Цар на Азија али не е жут мајмун он нали?

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 16.Јануари.2009 во 19:31
Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Цар Македонски де,Крунисан во Македонија од македонски свештеник,но незначи тоа дека е македонец.И Аце Великиот имаше титула Цар на Азија али не е жут мајмун он нали?



Но, сите останати документи кои ни се сервирани од српската историографија, на секое место наместо МАКЕДОНСКОТО ИМЕ се спомнува ромејското (византиското/грчкото име). Да потсетам, грк не значи елин, туку византиец или ромеј. Грк е лат. назив за византиец. Гркото име за византиец е ромеј.

Најсомнително е што самите средновековни српски писатели секогаш го спомнуваат Македонија и Македонците, а српските историчари даваат преписи на старите документи кај се спомнуваат само само Ромеите (византијци, грци (не елини!).

Во големата даровна повелба на Хиландар од 1348 г., србите објавија дека Цар Душан ја поделил државата на Романех и Србљах и дека Романија е целата територија од Полог и Скопје т.е. цела Македонија (Византија) заедно со Врање, Ниш, Лесковац и Ќустендил, а народот на Македонија „Романих“- Византијци (Извор:Владимир Ћоровић: “ИСТОРИЈА СРПСКОГ НАРОДА”, наслов „Стварање српског царства“, Прва књига, Издавачи "Глас српски", Бања Лука, "Ars Libri", Београд, 2001 г.).

Србите ја објавија нивната копија од Житието на Цар Душан каде напишаа дека се спомнати следниве градови на ромеите (византијци): Охрид, Прилеп, Костур, Лерин, Железнец, Струмица, Воден и Чемрен (Извор: Житије Цара Душана, критика академика Симе Ћирковића и Божидара Ћирковића). Во споменатите места, никогаш не живеело ромејско население.


Се работи за српски фалсификат на средновековните документи, направен уште во 19 век кога се биеја копјата за србизација на Македонија.
Тогаш пропагираа србите дека не се спомнувале Македонци во средновековната српска држава, туку Грци и Срби, па ние следствено сме биле старосрбијанци.


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 19.Јануари.2009 во 13:15
Уствари зоте најбољи беше твојата теорија што ја кажа за како настанале србите,дека после падот под Рим што била поробена Македонија,нали биле робови а пошо е тренд да се викаат србите серви,и од македонските робови настанале србите,дакле според тоа што го кажа сте старосрбјанци

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: чоли
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 16:40


Видите дрехата со орли на деспот Константин - зет на бугарскиот цар Йоан-Александар. http://en.wikipedia.org/wiki/Constantine_Dragaš - Constantine Dragaš was married twice. The name of his first wife is unknown, but she is not identical with Thamar (Tamara), the daughter of the Emperor (tsar) Ivan Alexander of Bulgaria
Константин Драгаш е дедо на последниот византиjски император http://sr.wikipedia.org/wiki/Константин_XI_Палеолог_Драгаш - Константин XI Палеолог Драгаш
На негово име е крстен градот Кустендил коj е бил столица на деспотството на Константин Драгаш



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 17:14
Значи малку си грешка - Дејан Драгаш е татко на Константин а Дејан е Српски деспот а орлите на неговата наметка се нормално Српските симболи(двоглавиот царски орел на Душан).
Така и потеклото на Дејан може да се каже дека е од Немањиќи последната царска лоза на Српските царевинамигнување

А Мануил II Палеолог по баба од мајкина страна има род со Иван Асен 3 но сепак КОнтокузин се сосема друго семејно стебло кое покрај друго биле и големи ривали со Палеолозитенамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 28.Јануари.2009 во 19:33
А од каде се Палеолозите оргинално,Мала Азија,Требизонд?

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 01:02
Па не знам дека смениле збор Македонски со Грцки....Кога го крунисале...Ама тој бил Србин и нема потреба да се докажува ништо...
Знам само дека во неговиот законик ги има Арнаути,Грци и Бугари...
Нема ги Македонцилутиналутина
Не знам зошто..и стварно на мене ми не е јасно...



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 01:06
Ги има во сите и најстариот законик,тој пиши дека е Македонски крал на се останато.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 03:18
Добро дај слика ако има...или тај законик...ја га немам видено...
Баш тај дел е заташкан за Македонци...
Ја само сакам правда и докази..ако има некој такви докази нека стави...
Све треба да се знае....
Душан е прави Србин...Ги секол Бугари и Грцинамигнување ама нема докази на борба со Македонци и Арабаси(Арабаси беа слуги на Срби во тоа време)



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 11:00




Благочьстиваго и христолюбиваго македонскаго цара Стефана, србскаго, бльгарскаго, оугар`скаго, далъматскаго, аръбанаскаго, угровлахıскаго и иньним пръделомь и земьлıам – самодржъсца."Тоа со црвените букви на првиот законик.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 15:50
Супер за слике! Видисе Македонски лаф...браво,браво..голема%20насмевкаголема%20насмевка
А зошто па Бугарите имат лиф само друга боја?
Пише несто горе Маћедонин.....Доволно е...
Ако имаш линк или превод за све би сакал да знаем се...фул е.среќа
Супер...сада има доказ дека и Македонци биле во Душаново царство...



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 17:41

Tsar Dushans Law book states clearly that he crowned him self as Macedonian Tsar, not Tsar of Macedonia as Geographical Term, but Macedonian as Ethnical Term.

http://4.bp.blogspot.com/_ofsKG4Jlu5I/R_vWiIJuxtI/AAAAAAAAAXw/gh-1omG8DU0/s1600-h/dushanov+zakonik+makedonski+car.jpg">

http://www.dusanov-zakonik.co.yu/ravanicki.htm - Source




Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 19:17
Зар Стефан Дечански и таа бугарката се македонци наемник?

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Февруари.2009 во 19:23
Originally posted by Redgun Redgun напиша:

Супер за слике! Видисе Македонски лаф...браво,браво..голема%20насмевкаголема%20насмевкаА зошто па Бугарите имат лиф само друга боја?Пише несто горе Маћедонин.....Доволно е...Ако имаш линк или превод за све би сакал да знаем се...фул е.среќаСупер...сада има доказ дека и Македонци биле во Душаново царство...


И то први,најголем е грбот на Немањичи и е насредина(денешниот грб на Србија)А како прв е поставен македонскиот,златен лав на црвена позадина.
Душановата Империја била импрерија во права смисла на зборот.Имало многу народи,скоро цел македонски народ освен Солун,сите српски земји итн.И што е најважно тоа било словенско православно царство така да,никој не го болело за народ тогаш сите сме биле браќа по вера.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 02:24
Па мајкуму што се сада пише Грци?....уместо Македонци?......
Е мене ме то боли,неправда највише....Зошто па кријат денес?
Због тиа Грци гарант! Мрзим грке


-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 11:28
Originally posted by Тречи Тречи напиша:

Зар Стефан Дечански и таа бугарката се македонци наемник? 


Od kaj da znam, kazhi mi ti ?


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 12:27
Стефан Душан син на Стефан Дечански и Елена од Бугарија
Стефан Дечански(Крал на Србија) син на Стефан Милутин(Крал на Србија) и Ана од Бугарија
Стефан Милутин син на Стефан Првовенчанин(Прв Крал на Србија) и Елена Анжујска




Србин е наемниче

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 05.Февруари.2009 во 12:40
Стефан Дечански,Цар Душан,Кнез Лазар,Милош Обилић,Мрњавчевићи...
Све су то велики Срби....
Само ми је сада жао што нема у том новом Дусановом законику да је био и Македонски цар.....
Сада пише само да је Грчки и Бугарски....
Намерно да се Македонци направе Бугари или Грци,Срби...
То е браћо срамно...


-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 17:07
http://www.youtube.com/watch?v=-GPfxsJAQZI


..........Мислам.то је то.....

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 19:00
http://www.youtube.com/watch?v=HXCADHpBz0k

Усташе убијају Србе...Колико су само Срби пропатили од Хрватског народа......на сваких 40 година они ухвате неку прилику да ураде ово.






-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Јордан Шумарот
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 19:45
Од сите народи најблиски ни се Србите, и јас лично најмногу ги почитувам и поради богатата и славна историја, но и поради слободњачкиот дух. Секој непријател на србите е и наш непријател, но и обратно...ха??? ебена еладо????


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:08



Никогаш слуга.........

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:10
Смрт или Слобода!

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:32
Од сите народи околу нас сите ни се непријатели бидејки со векови наназад покажуваат претензии кон Македонскиот народ и Македонската земја(територија) - нека не ве залажуваат последните 50 год во СФРЈ и Српското братимење - тоа е братимење со сила - со душман брат неможе да бидеш по своја воља.

намигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:34
Непријателот на мојот непријател е мој пријател

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:39
Многу убаво напишано ама пријателите се извинуваат за зулуми,неправди,окупации,насилно асимилирање и ред други работи - јас како што знам ниту еден србин не се извини на Македонскиот народ за неправдите кои ги починиле во Македонијазбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:43



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 20:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Многу убаво напишано ама пријателите се извинуваат за зулуми,неправди,окупации,насилно асимилирање и ред други работи - јас како што знам ниту еден србин не се извини на Македонскиот народ за неправдите кои ги починиле во Македонијазбунетост


Кои неправди? Ај кажи ми? дај слика,некој масакр што Србија направила.
Знам само на еден инцидент около Охрид ја мислим 1913..
Сите проблеми Србија и Македонија ги решиа још 1945..Па поново 1993..
Тако да тренутно су заладени односи због Косово али и то ће ваљда да прође...




-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 21:00
Јас неможам да ти дадам докази но тоа не значи дека не постојат - можеш слободно да поминеш во Архивите Кумановски,Паланечки,Кратовски,Велешки,Штипски и Битолски,да видиш колку има насилно депортирани Македонци по балканската војна во Нишкиот логор а на нивно место колку санџаклии и шумадинци населени за да се заборави  Македонското име.

Велешкото и Охридското востание се само еден мал дел од незадоволството на македонците газени од братската Српска чизмалутина


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 21:05
Originally posted by Redgun Redgun напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Многу убаво напишано ама пријателите се извинуваат за зулуми,неправди,окупации,насилно асимилирање и ред други работи - јас како што знам ниту еден србин не се извини на Македонскиот народ за неправдите кои ги починиле во Македонијазбунетост
Кои неправди? Ај кажи ми? дај слика,некој масакр што Србија направила.Знам само на еден инцидент около Охрид ја мислим 1913..Сите проблеми Србија и Македонија ги решиа још 1945..Па поново 1993..Тако да тренутно су заладени односи због Косово али и то ће ваљда да прође...


Битолско,српски поп учител.Шта си ти бре?...Македонка-баааам со прачката,шта си ти бре? Српкиња...

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 21:25
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Од сите народи најблиски ни се Србите, и јас лично најмногу ги почитувам и поради богатата и славна историја, но и поради слободњачкиот дух. Секој непријател на србите е и наш непријател, но и обратно...ха??? ебена еладо????
 
a be brate Jordane ..... retko se pojavuvas ama koga se pojavuvas , kazuvas samo ubavi nesta големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање Gospod da te blagoslovi BRATE Jordane големо%20гушкање


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 21:33
Не знам шта да ви кажам....То било дрого време пред 1944...И то време је покопало СРБИЈУ..Јер је краљ хтео да влада целим Балканом..Тај краљ га ни ја не волим..Е он је натерао и Хрвате и Македонце и све да буде та прва Југославија иако народ није хтео баш нешто нарочито...

Али ево колико сада има мешани бракови-Македонци-Срби...
Нема мешани бракови(бар не много) Македонци-Албанци или Грци..

Тако да стварно ми је жал од времето 1913 -1945..Тада је изгледа само бил некој покушај да се направите Срби..
Ни Самуил не ги покорил Срби со сила,ни Цар Душан Македонци..
А и за Илинден во тоа време има пишувано овде во Београд за храбра борба на Македонци...

Али ето те 1913-1945 је изгледа лоша година кода је краљевство било на власт.


-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 21:36
Да во право си,кралот и чика Дража

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 08.Февруари.2009 во 23:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Јас неможам да ти дадам докази но тоа не значи дека не постојат - можеш слободно да поминеш во Архивите Кумановски,Паланечки,Кратовски,Велешки,Штипски и Битолски,да видиш колку има насилно депортирани Македонци по балканската војна во Нишкиот логор а на нивно место колку санџаклии и шумадинци населени за да се заборави  Македонското име.Велешкото и Охридското востание се само еден мал дел од незадоволството на македонците газени од братската Српска чизмалутина



ahivite zboruvat i za tiranija na bugarite vo ohrid,...ama nekako narodot toa taka ne go pamti i ne svaka...pa najpoveke bugari vo makedonija ima vo ohrid

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 08:15
Друго е Бугарофил и Србофил а друго е Бугарин или Србин - пуста желба на некој недоделкан е да стане Бугарин или Србин - жална желбазбунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: da be
Датум на внесување: 09.Февруари.2009 во 08:28
е ова не го разбирам - како може да си Македонец, а да сакаш да се пишеш бугаринизненадување

Македонец да си е голема работа

а българин е бугарска работаголема%20насмевка


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 16.Февруари.2009 во 01:13
А да вас мало подсетим на блиску историју у којој сам и ја учествовао..
Барем сам седео на крову зграде и гледао...

НАТО бомбардовање или операција "Milosrdni Andjeo?!"..Против Србија(Тогаш Југославија) почан на  24. Марта и траеше до 10. Јуна 1999.

Сигурно и ви знаете дека цел свет беше за Шиптари..Нема никаква политичка позадина пошто лично Хавиер Солана и Роберт Кук во тоа време пред камери целивашеа и мазешеа ракети на авиони што ке полетат и земат људски животи..РУШАТ Болници и згради..

А не знам да ли знаете во тоа време секој ден беше митинг под бомби на трг(плоштад)..Имаше маса љуге и со Српски,Руски,Македонски и Грчки застави сите пеешемо и некако бемо во транс...Не знам веројатно нема да го осетите тоа и не дај боже ама лугето беа заедно и сите се некако гледашемо со други подобри очи...

И за крај...Мој став..Никада у Нато..никада у Еу!!!




-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 10:35
Да не пишем во "нашата" тема со 502 страници... се пак ме заинтересира Строимировиот печат. Нешто много jалова ми се види таа историjа - закупен на аукцион за 20 000 евра од некаков руснак. Ама не се знае дали не е фалшификат... И нешто се молчи од 2006 година насаме.

http://www.czipm.org/strojimir.html - ПЕЧАТ СРПСКОГ КНЕЗА СТРОЈИМИРА

Печат кнеза Стројимира је златан, тежине 15,64 грама, висок је 1, 9 центиметара, купастог облика и са алком на врху. Има кружно натписно поље са крстом, око кога је грчки натпис "Боже, помози Србији "
Не сум убеден што тоа пише... Буквите са:

I C E K O I θ C T P O H M I P

Чини ми се што сите тие букви се користат и у кирилицата.



Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 10:56
не%20знам ............. da ne e mozebi hrvatski ili " bosnjacki " ? ........... ili od onie " ilirite " ........... mora da e srpska propaganda голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 15:01
Боже помози Стројмир

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 15:34

 
Да печат е Византиски стил..Није Српска пропаганда пошто Срби работат само на други користи,никада за државне интересе...
Само овај крст се појављује и на још многим местима у Српска историја...
На пример фреска цара Душана.




-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 16:33
http://www.ilustrovana.com/2006/2489/5.htm - Pečat izrađen u X veku

Строимир е умрел во Бугарско... Бил е васал на цар Борис(коj го е сторил христиjанин и му дал едно малко грофство и се разбира - подарил му печатот)


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 17:48
Originally posted by чоли чоли напиша:

http://www.ilustrovana.com/2006/2489/5.htm - Pečat izrađen u X veku

Строимир е умрел во Бугарско... Бил е васал на цар Борис(коj го е сторил христиjанин и му дал едно малко грофство и се разбира - подарил му печатот)


Chist Bugarin definitivno голема%20насмевка смешен


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 18:50
Originally posted by naemnik naemnik напиша:


Originally posted by чоли чоли напиша:

http://www.ilustrovana.com/2006/2489/5.htm - Pečat izrađen u X veku

Строимир е умрел во Бугарско... Бил е васал на цар Борис(коj го е сторил христиjанин и му дал едно малко грофство и се разбира - подарил му печатот)
Chist Bugarin definitivno голема%20насмевка смешен
Строимир е бил васал на Борис (а по-касно на неговиот син Симеон). Имал е едно грофство (жупаниjа) за награда и е бил назначен за жупан:
Car Simeon je osvojio Srbiju između 924. i 931. godine i kod njega su u izgnanstvu bili Strojimir i Gojnik, koje je njihov brat Mutimir prognao posle građanskog rata.
Pretpostavlja se da su Gojnik i Strojimir vladali nekim teritorijama u Bugarskoj, verovatno kao .upani.
Iako ostaje nepoznanica da li pečat potiče iz doba Strojimirovog života u Bugarskoj ili tokom vladanja u Srbiji, samo otkriće ovog žiga jednako je otkriću rukopisa.
http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=12&status=jedna&vest=92391&datum=2006-08-08%20 - http://www.novosti.rs/code/navigate.php?Id=12&status=jedna&vest=92391&datum=2006-08-08


Постирано од: alabugi
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 20:11
Сръбски :
Симеон I
Са Википедије
Скочи на: навигација, претрага
Бугарска за Симеона Симеон на новчићуСимеон I или Симеон Велики (864. или 865 — 927.) је био бугарски кнез и цар (893 — 927.[1]) и оснивач првог бугарског царства. Многи историчари га сматрају за највећим бугарским владаром кога је дала њихова историја.

Васпитан је у Цариграду, а претворио се у највећег непријатеља Византије. Мислио је да се Византијско царство одржало више вештином, него снагом, па се у њему створила амбиција да га замени.

Искористио је слабљење Византије и освојио подручја Тракије и Македонију и дошао до Коринтског залива. Опседао је Цариград, а са Византијом је водио сталну борбу око превласти над Србијом,коју је коначно остварио 925.године сечом српских жупана. Исте године је напао и Хрватску због подршке Србима, али је кнез Томислав (910-928) одбио његове нападе.

Охрабрен успесима Симеон се прогласио 925. за цара Бугара и Грка, а бугарску архиепископију је уздигао на ранг патријархије. После смрти Сименона (27. маја 927. године), наследио га је син Петар.



Македонски:
Цар Симеон I (бугарски: Цар Симеон Велики) е владетел, кој ја управувал Бугарија од 893 до 927 година. Роден е најверојатно во 864 година и умрел на 27 мај 927 година. Станал цар на 27 години кога го взел престолот од својот брат Владимир Расате којшто бил симнат од власт од татка си, кнез Борис I и веројатно ослепен поради што сакал да ја врати Бугарија кон паганизмот. Симеон ја преместил престолнината од Плиска во Преслав.

Во време на царувањето на Симеон І, бугарската држава се утврдила како најзначајната држава во источна Европа со силната армија и големата територија и го достигнала врвот на своjата моќ. Во овој период Бугарија излегувала на три мориња - Црно Море, Бело Море и Јадранско Море.

Во низа судири со Византиjа Симеон ja проширува своjата држава на неjзина сметка. Во 904 г. Арапите од Триполи го освоиле и го ограбиле Солун, а голем дел од жителите одвеле во пленство. Симеон го користи тоа за да ja помести границата на jуг, поблиску кон Солун. Во 913 г. доаѓа со воjска под Цариград и од патриjархот изнудува царска круна. Во 914 г. ja пустоши околината на Солун и Драч. Во 918 г. продира низ Грциjа до Коринт на jуг и ja изнудува титулата "Цар на Бугарите и Ромеите". Во 924 г. Симеон ja покорил и страотно ja опустошил Србиjа. Призната е самостоjната бугарска патриjаршиjа.

Историчарите тврдат дека во времето на управувањето на цар Симеон I настанал т.н. „златен век“ на бугарската култура. Тогаш се развиле најмногу литературата, архитектурата и уметноста. Биле изградени голем број христијански храмови, а престолнината Преслав била направена по терк на Константинопол.

Како резултат балканските Словени, населени на широкиот простор од Црното до Jадранското Море и од Дунав на север до Коринт на jуг, создаваат сега единствена материална култура коjа ги обединува во една голема балканска заедница. На целиот тоj простор, во маса метални производи (делови од воената опрема, облека и накит), меѓу стандардните форми користени од словенското население, одвреме-навреме се поjавуваат специфични предмети врзани за бугарско бoлjapcтвo како носители на новата државна управа

По смртта на Симеон Бугариjа брзо слабее, а Византиjа ги враќа своите поранешни територии и хегемониjата врз Средниот Балкан. Престолот го наследјува Петар, вториот син на Симеон.

Български:

Симеон I
от Уикипедия, свободната енциклопедия


Създадената през 870 г. Българска православна църква става първата нова патриаршия извън Пентархията, а българските глаголически преводи на християнски текстове се разпространяват из целия славянски свят.



През 904г арабски войници, водени от Лъв Триполит, нахлули в Солун, плячкосали го и отвели много от жителите му в плен. Симеон видял възможност да завладее града и да го насели с българи. Византийците успели да откупят града, но Симеон получил териториални отстъпки в Тракия и Македония, като границата между двете държави минавала на 20км от Солун. Данни за последното се извличат от Наръшки надпис, датиращ от същата 904 г.







Тази победа имала и важен психологически ефект върху византийската армия, която като видяла, че губи сражението, побягнала. В отчаян опит да спрат българите по пътя им към Константинопол византийците събрали остатъците от войската си край село Катасирти. Там отново били разбити в една нощна битка. Пътят към столицата бил открит, но Симеон решил да отстрани княза на сърбите Петър Гойникович, който водел анти-българска политика и на негово място поставил протежето си Павел Бранович.


Византийците не виждали друг изход от ситуацията освен нападение в тила на българите. Така, през 921 г., изпратили към Рашка Захарий, за да свали великия жупан Павел и да нападне българите. Опитът за преврат бил неуспешен и Захарий бил заловен и хвърлен в тъмница в България. Павел Бранович обаче се поддал на внушенията на византийската дипломация и се обърнал срещу цар Симеон. При стеклите се обстоятелства от българските тъмници били освободен княз Захарий и изпратен с войска към сръбските земи, където с българска помощ свалил Павел Бранович.

Кой сега е номер едно /1/?



Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 22.Февруари.2009 во 11:32




Од овдека се србите по потекло лепи





За разлика од вас кавкавско-азијатските арнаути србите се европејци

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 01:38
Не знам да ли смем овде да ставим због правила на форум али ако некој сака д погледне Чешки документарен филм за Косово..еве линкови..

Филмот е забранен во Чешка и во европска унија..

Имаат видео записи дури од 1913год..Има и Македонија за планот на голема албаниа...

Не е препорачано испод 18 години пошто има не мили сцени и терор нас Срби од страна на шиптари..

Тужно и болно..Како се целиват шиптарските терористи со Солана,Српски гробници...Погледнете ѕверства какви су правене 100година таму.
http://rapidshare.com/files/129695933/Oteto_Kosovo__2008_.part1.rar - http://rapidshare.com/files/129695933/Oteto_Kosovo__2008_.part1.rar
http://rapidshare.com/files/129748112/Oteto_Kosovo__2008_.part2.rar - http://rapidshare.com/files/129748112/Oteto_Kosovo__2008_.part2.rar
http://rapidshare.com/files/129785098/Oteto_Kosovo__2008_.part3.rar - http://rapidshare.com/files/129785098/Oteto_Kosovo__2008_.part3.rar
http://rapidshare.com/files/129479263/Oteto_Kosovo__2008_.part4.rar - http://rapidshare.com/files/129479263/Oteto_Kosovo__2008_.part4.rar
http://rapidshare.com/files/129823826/Oteto_Kosovo__2008_.part5.rar - http://rapidshare.com/files/129823826/Oteto_Kosovo__2008_.part5.rar
http://rapidshare.com/files/130959650/Oteto_Kosovo__2008_.part6.rar - http://rapidshare.com/files/130959650/Oteto_Kosovo__2008_.part6.rar
http://rapidshare.com/files/131002825/Oteto_Kosovo__2008_.part7.rar - http://rapidshare.com/files/131002825/Oteto_Kosovo__2008_.part7.rar


-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 26.Февруари.2009 во 09:18
go gledav...bese i na tv pred nekoj den...dva pati go davaa...ne znam so da kazam...bas taka kako so e...

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 23:03


-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 11.Март.2009 во 23:46
http://img27.imageshack.us/my.php?image=79532831.jpg">


-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 15:19
Grchko-Srpskite perspektivi намигнување
 
"The 1890’s timeline brought increasing hopes from Greece’s side for the creation of an official Athens- Belgrade axis, and for that reason the Greek Premier Trikoupis visited Belgrade in 1891, while the following year Djordjevic the Serbian one held talks in the Greek capital. The conclusions derived from those talks was that Serbia stated its interests for Southern Serbia-Currently FYR-Macedonia- and proposed a common line against future claims by the Bulgarian side in those areas. Despite original Greek interest the destructive 1897 war for Greece against the Ottomans dwarfed all plans, whilst Serbians went on negotiating with the Bulgarians under Russian auspices, which at that period aspired of gaining a strong presence in the region.

A very important as well as constructive approach to the relation of the two states is their individual relations with the third interested party, in Balkan territories and that is Bulgaria. Historically when Bulgaria seemed to grow stronger Greek-Serbian relations cemented and vice versa. It is a purely power- politics attribute that can be seen in many parts of the world when there are three powers striving for local dominance. That also concludes to the Macedonian question, and that is who is going to control the whole of the historical territory (As it was in antiquity), of Macedonia. It is the most important part of the Balkans due to the fact that is a land platform that connects the Aegean sea with the inland and contains various and numerous amounts of precious metals like gold, uranium, nickel, chromium, zinc etc. Last but not least individual relations and cooperation in SE."

Celiot tekst tuka:
http://rieas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=449&Itemid=42 - http://rieas.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=449&Itemid=42
 
 


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 15:21
Srpsko-Helenskoto prijatelstvo намигнување
http://www.serbia-hellas.com/articles.html - http://www.serbia-hellas.com/articles.html
 
 


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 15:24
Bosanski voen-kriminalec se krie vo Grcija намигнување
http://www.serbia-hellas.com/articles/bosnian_war_hero.html - http://www.serbia-hellas.com/articles/bosnian_war_hero.html
 
 


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 17:24
Белград, 12 март (МИА) - Денеска се навршуваат шест години од убиството на српскиот премиер Зоран Ѓинѓиќ.

Точно во 12 часот и 25 минути тој беше погоден со два к*ршуми од снајперска пушка на самиот влез во српската Влада. Тој почина после кусо време во Ургентниот центар во Белград. Првообвинетите Милорад Улемек и Звездан Јовановиќ се уште не се правосилно осудени за злосторството. Тие со првостепена и второстепена пресуда се осудени на по 40 години затвор, а се чека почетокот на третостепената постапка.

Ѓинќиќ во едно од последните интервјуа пред убиството, а после неуспешниот атентат на 24 февруари 2003 година на патот пред белградската Арена, ги демантираше тврдењата дека со таканаречените „црвени беретки“, припадниците на Единицата за специјални операции е склучен договор на 5 октомври 2003 година да помогнат во остранувањето од власт на Слободан Милошевиќ  во замена за „некое право над законите“.

- Не се заштитени. Работите после изјавата на Љубиша Буха драстично се променија и целото одделение за сузбивање на организираниот криминал интензивно работи на тоа. Работата има апсолутен приоритет и на јавноста брзо ќе и соопштиме што се случува. Се појавуваат веќе некои контури на решението и тоа е огромна шанса најпосле и последното тврдо јадро на криминалот да се разбие нагласи Ѓинќиќ.

Ѓинќиќ беше погребан на 15 март во Алејата на заслужни граѓани во присуство на повеќе од 70 странски државни делегации. Во погребната поворка на улиците на Белград имаше повеќе стотици илјади граѓани.

По повод шестата годишнина од убиството на Зоран Ѓинќиќ, српскиот премиер Мирко Цветковиќ и членови на српската Влада ќе положат венец на спомен - плочата во дворот на Владата, а функционерите на Демократската партија ќе положат венци на гробот на убиениот премиер во Алејата на великаните на Новите гробишта во Белград.

Ѓинќиќ беше првиот премиер на Србија после падот на режимот на Слободан Милошевиќ во 2000 година и доаѓањето на власт на Демократска партија на Србија (ДОС). Владата на чие чело беше тој беше избрана 25 јануари 2001 година. За време на неговиот мандат почна процес за демократизација на општеството и коренити економски и социјални реформи во Србија. Според оценките на западните дипломати Ѓинќиќ придонесе за изградба на добри односи со сите западни земји, особено со САД по периодот на повеќегодишната нестабилност. Владата на Ѓинќиќ се залагаше за соработка со Хашкиот трибунал и за тоа време беа уапесени неколку хашки обвиненици меѓу кои и поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ. 

Ѓинќиќ е роден на 1 август 1951 година во Босански Шамац. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Белград во 1074 година, а пет години подоцна докторирал на Универзитетот на Костанца, Романија, каде што работел како асистент.

Тој е еден од основачите на Демократската партија во која бил претседател на Извршниот одбор, а од јануари 1994 до убиството беше претседател на ДС.

Тој беше првиот некомунистички градоначалник на Белград избран во февруари 1997 пред коалицијата „Заедно“ и на таа функција беше седум месеци по што беше сменет по барање на коалицискиот партнер СПО (Српско движење за обнова).

Ѓинќиќ беше еден од ветераните на српската опозиција и еден од најистакнатите лидери на Демократската опозиција на Србија која го порази режимот на изборите во 2000 година.


< style="HEIGHT: 50px" align=middle marginWidth=0 marginHeight=0 ="http://www.idividi.com.mk/UpdateBrCitana.aspx?VestID=511471" Border=0 scrolling=no height=30 ="#efefef">

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: oho
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 17:41
Originally posted by nelson nelson напиша:



Много точно!

-------------
I don't need sex. The government f**ks me everyday.


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 18:08
Во Славонија во 1991 година, Србите и Југославија се нападнати, а не Хрватска! Гојко Шушак, Бранимир Главаш и Вице Вукојевиќ ги нападнаа Србите во Борово Село за да испровоцираат војна. Ова го тврди првиот Туѓманов министер за полиција Јосип Бољковиќ, кој во екслузивното интервју за франкфуртските "Вести", што го пренесува српски "Прес", за првпат признал дека Хрватска во 1991 година плански ги нападнала Србите во Хрватска и намерно предизвикала војна. Бољковиќ вели дека Туѓман и Милошевиќ за цело време на војната се договарале и заедно ги носеле одлуките.
Бољковиќ прво нагласи дека хрватските медиуми ги цензурирале извештаите од неговите сведочења на судењето на Бранимир Главаш, кој е обвинет за страшни злосторства врз тамошните Срби.
"Главаш за време на судењето ме обвини дека сум го прогонувал поради рушењето на мостот на реката Драва во Осијек. Тој рече дека мостот го срушил за да го заштити градот од тенковите на ЈНА, а јас реков дека ЈНА во тој момент била регуларна војска на една меѓународно призната држава. Потоа образложив кој тогаш ги започна вооружените судири во тој дел на Славонија...
ГРАЃАНСКА ВОЈНА
Па, добро кој ја започна војната?
"Тогаш, 1991 година први се нападнати Србите, нападната е Југославија, а не Хрватска! Гојко Шушак, Бранимир Главаш и Вице Вукојевиќ со противтенковско оружје го нападнаа Борово Село за да испровоцираат војна. Од истата причина е урнат и мостот во Осијек", рече Бољковиќ.
Вашиот став за карактерот на војната се разликува од ставот на хрватските официјални лица?
"Тоа беше Граѓанска војна која настана како последица на договорот помеѓу Туѓман и Милошевиќ за поделба на Босна и Херцеговина и размена на населението со помош на етнички чистења. Туѓман на Милошевиќ му ја препуштил Босанска Посавина, а Милошевиќ му помогна да се ослободи од Србите во Краина. Имам материјални докази дека бивш генерал на ЈНА, а подоцна генерал на хрватската војска Миливој Петковиќ, организирал повлекување на Хрватите од Босанска Посавина".
Имате ли опиплив доказ за договорите меѓу Туѓман и Милошевиќ?
"Ќе наведам само два за кои мислам дека се прилично впечатливи. Кога во Осијек беше убиен шефот на тамошната полицијата Јосип Рајхл Кир, веднаш донесов одлука за апсење на убиците и оне кои се одговорни за убиството, но тогаш бев сменет. Туѓман мојата смена вака ја објасни "Јожа, Слобо исто така мисли дека повеќе не треба да бидеш на чело на полицијата", Мене Туѓман ме смени во договор со Милошевиќ. Вториот доказ е кога во 1991 прад да биде убиен Кир, имаше разговори во Бачка Паланка со тогашниот српски министер за полиција Радомир Богдановиќ и со Михаљ Кертес. Богдановиќ ми рече "Шефовите се договорија". Впрочем, што правеше кај Милошевиќ за време на целата војна најблискиот соработник на Туѓман, Хрвоје Шариниќ? Беше кај него најмалку 40 пати!"
БЕЖАНИЈА
Туѓмановци во 1991 година беа подготвени за бегање и Месиќ ги спаскувал куферите?
"Да,беше тој и сета булумента околу него...Кога отидов во седиштето на ХДЗ има што да видам. Беа собрани околу 300 членови на семејствата на хрватските политичари.Секаде наоколу имаше куфери, торби, ранци, саксии со цвеќе... Гледам, се подготвува бежанија! Штом излегов од возилото, на оддалеченост од околу 50 метри, со пробивен глас ми се обрати Стипе Месиќ: "Јооожааааа, дали се спуштија специјалците?" "Даааа", му одговорив". Кога масата тргна, беше вистинско стампедо! Жени и деца паѓаа преку торбите, глинените саксии пукаа, а земјата и цвеќето се растурија насекаде. Дрвените саксии со фикуси се тркалаа низ скалите. Одвај некако ги сопревме избезумените луѓе. Добро е што немаше жртви....




Bivši hrvatski predsjednik Franjo Tuđman želio je po svaku cijenu rat", tvrdi bivši ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Josip Boljkovac. Prema njegovim riječima ono što se događalo u Hrvatskoj bio je građanski rat koji je bio posljedica dogovora Slobodana Miloševića i Tuđmana, kaže Boljkovac u intervjuu za frankfurtske "Vijesti"."Kada me je Branimir Glavaš za vrijeme svjedočenja optužio da sam ga gonio zbog rušenja mosta na rijeci Dravi u Osijeku, s obrazloženjem kako je to uradio da bi se Osijek zaštitio od tenkova JNA, ja sam rekao da je JNA tog momenta bila regularna vojska jedne međunarodno priznate države, a Hrvatska, koja tada još nije bila priznata, dio Jugoslavije. Zatim sam objašnjavao ko je tada počeo sa oružanim sukobima u tom dijelu Slavonije", prenio je Boljkovic ono što su, kako je rakao, prešutili hrvatski mediji.
"Rekao sam da su napadnuti Srbi i Jugoslavija, a ne Hrvatska. To je dio mog svjedočenja o napadu koji su organizovali Gojko Šušak, Branimir Glavaš i Vice Vukojević protivtenkovskim oružjem, ambrustima, na Borovo Selo. Kao što su tada napali Srbe u tom selu da bi isprovocirali rat, iz istog razloga su srušili i most u Osijeku", objasnio je Boljkovac.
"To je bio građanski rat koji je nastao kao posljedica dogovora između Slobodana Miloševića i Franje Tuđmana o podjeli Bosne i Hercegovine i razmjeni stanovništva pomoću etničkog čišćenja. Tuđman je Miloševiću prepustio Bosansku Posavinu a Milošević njemu pomogao da se riješi Srba u Krajini. Imam materijalne dokaze da je bivši general JNA i kasnije general hrvatske vojske Milivoj Petković organizovao povlačenje Hrvata iz Bosanske Posavine", nastavio je on.
Na pitanje da li ima opipljiv dokaz o Miloševićevom i Tuđmanovom dogovoru Boljkovac je rekao da će navesti samo samo dva za koja misli da su prilično upečatljiva.
"Kad je u Osijeku ubijen šef policije Josiph Reihl Kir, odmah sam donio odluku o hapšenju ubice i onih koji su to ubistvo organizovali, ali sam istog tog trena smijenjen. I gledajte sada kako je Franjo Tuđman objasnio tu moju smjenu: "Joža, Slobo takođe misli da ti više ne bi smio biti na čelu MUP-a". Mene je zapravo Tuđman smijenio u dogovoru sa Miloševićem. Evo vam i drugog dokaza. Kada sam u junu 1991., nešto prije nego što je ubijen Kir, bio na razgovorima u Bačkoj Palanci sa tadašnjim srpskim ministrom unutrašnjih poslova Radmilom Bogdanovićem i Mihaljem Kertesom, Bogdanović mi je rekao: "Šefovi su se dogovorili". Uostalom, šta je kod Miloševića cijeli rat radio najbliži Tuđmanov suradnik Hrvoje Šarinić? Bio je kod njega najmanje 40 puta", naveo je on.
Za bivšeg predsjednika Hrvatske Franju Tuđmana Boljkovac tvrdi da mu je cilj bio rat po svaku cijenu.
"Rat nije bio nužnost već namjera. Po tom njegovom konceptu Srbi su trebali nestati iz Hrvatske", podvukao je on dodajući da je bio protiv rata, što dokazuje da ni jedan Srbin nije bio otpušten iz tadašnje hrvatske policije dok je on bio ministar, pa je zbog toga bio meta hrvatske emigracije koja je željela da ga ubije.
Za nekadašnjeg predsjednika Hrvatske Boljkovac u intervjuu "Vijestima" tvrdi da je bio kukavica.
"Da, bio je, i on i sva ta bulumenta oko njega. I to ću objasniti jednim primjerom. Kad su se, još u vrijeme dok se nije pucalo, a napetost sve više rasla, niški specijalci spustili na zagrebački aerodrom "Pleso", poslao sam tamo svog čovjeka da mi dogovori sastanak sa komandantom te jedinice. Proširila se vijest da će specijalci JNA nakon "Plesa" zauzeti i TV Zagreb i gradsku toplanu. U dogovoru sa državnim vrhom, otišao sam na taj sastanak i sa njega se vratio jedino uvjeren da je aerodrom stvarno zauzet. Moji sagovornici mi nisu ništa htjeli reći o svojim planovima. Ali, i to je izgleda bilo dovoljno da među onima koji su me tamo poslali, dođe do velike pometnje", rekao je on.
"To je inače bilo u vrijeme kada je zarobljen i spušten na taj aerodrom avion pun oružja u kome je bio hrvatski emigrant Josip Kikaš. Kad sam zatim otišao na Becićeve stube, gde je tada bilo sjedište HDZ-a, imao sam šta da vidim - okupilo se oko 300 članova familija hrvatskih političara. Svuda koferi, torbe, ranci, saksije sa cvećem… vidim, sprema se bježanija. Čim sam izašao iz automobila sa udaljenosti otprilike 50 metara, obratio mi se prodornim glasom Stipe Mesić: "Jooožaaaaa, jesu li se spustili specijalci? Jeeeešuuuu, odgovorim mu ja. Kad li masa krenu, pravi stampedo... Padaju žene i djeca preko torbi, glinene saksije pucaju, a zemlja iz njih i cvijeće po svuda pršte, drvene saksije sa fikusima se kotrljaju niz Becićeve stube. Jedva nekako zaustavismo te izbezumljene ljude. Dobro da žrtava nije bilo", zaključio je bivši ministar unutrašnjih poslova Hrvatske.


-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 23.Март.2009 во 23:13
Едно големо до зоре што ме потсети на еден човек.



Забранета историја на Србите

http://www.youtube.com/watch?v=KfyElc9KpXI&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=8zd9omxb5Vc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=OsDcRzLoB8Q&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=3pIIbO5K_Xs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=1bCShS5kb_w&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JxWQPT9Lbq4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bZzZ1BYpxPE&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=_NWmgi6ReTs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=REyoRQpBaHo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=wK1ooyb9ncQ&feature=related

Документарец од 10 дела.Кој има време нека гледа


-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: Zlatnik
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 08:30
Oва известување важи за сите кои во иднина ќе ставаат текстови на јазик кој е различен од македонскиот, да даваат соодветен превод на македонски.

Исто така, доколку се ставаат (пастираат) извадоци, изјави, цели пасуси, или други цитати, за да се има целосна и реална претстава за вистинитоста на наведените делови, пожелно е да се наведе изворот од каде тие се користени.

Поаѓајќи од фактот дека ова е јавен медиум и дека е можно на форумов да се зачленуваат и други, странски лица кои не го познаваат македонскиот јазик и кирилското писмо, за да не се скрати нивното право  на учество во форумов, дозволена е употреба на англискиот јазик.

На крај, ги замолувам сите членови на форумов, кои употребуваат бугарски или друг јазик (освен англискиот) кој е надвор од правилата на овој форум, да одбегнуваат користење на тој јазик и писмо, и да се обидат да пишуваат на македонски и со кирилично писмо. Сметам дека има членови кои доста долго се на форумов (некои од нив и во МК) и за тоа време можеле да научат да зборуваат македонски или барем да се обидат да го зборуваат (пишуваат). Се надевам дека оваа моја молба ќе наиде на целосно разбирање од страна на лицата кон која е наменета, се разбира доколку сакаат.


-------------
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 12:07
Денес е 10 години од бомбардирање на Србија..Еве сирени се огласиа за опасност и црквена звона зазвониа...




-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Тречи
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 14:38
http://www.youtube.com/watch?v=_W39ItT59Vg&feature=channel_page


Надоврзување до РедГан

-------------
Книге децо книге......
Речи свима ко си,не штиди се своје вере,и буди поносни син Православја!



Постирано од: BG Tatar
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 21:25
Српската колонизација во Вардарска Македонија
1920 - 1941


Во 1920 година, владата во Белград донесува уредба за колонизација на Вардарска Македонија и Косово. На територијата на денешна Репиблика Македонија паралелно со српската колонизација, се спроведува и аграрна реформа. Од целата обработлива земја која потпаѓа под аграрната реформа, македонските селани добиваат само 35%, додека останатиот поголем дел е доделена на српските колонисти - жандарми, резервни офицери, солунски ветерани, четници и др. Поранешни војводи на Српскиот четнички Покрет во Македонија добиваат како подарок цели села во Тиквешко и Велешко.

Паралелно со конолизацијата, великосрпскиот хегемонистички режим врз македонското население врши физички терор. Теророт во Вардарска Македонија го спроведуваат 8 000 жандарми (од вкупно 12 000 во цела Југославија). Заради тоа што македонското население било доста револуционерно настроено во тој период, теророт бил посебно суров. Според официјални податоци, од 1920 до 1926 од страна на српската власт без никакво судење се убиени над 1 700 Македонци и Албанци. Во тој период низ затворите минуваат над 30 000 Македонци, а по 1927 во затвор остануваат над 8 000 од нив.


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 24.Март.2009 во 23:07
Можеби психички терор од 1914-1941...

Али Бугари што сте ви направиле во Македонија од 1941-1944 нема да ве стигне никој..Такав терор и ми Срби осетимо во источна Србија.


-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Biolica
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 10:06
Originally posted by Redgun Redgun напиша:

Денес е 10 години од бомбардирање на Србија..Еве сирени се огласиа за опасност и црквена звона зазвониа...

Ova zlostorstvo ne smeej da se zabovari , vcera bevme na mala manifestacija so ogromna pocit kon civilnite zrtvi ...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 25.Март.2009 во 10:12
ova zlostorstvo storeno protiv eden narod pod opravduvanje deka se branat " covekovi prava " ne e prvo i edinstveno zlostorstvo protiv narodot koj ima hrabrost sekogas da mu se sprotivstavi i na daleku pobrojniot neprijatel i DUŠMAN na pravoslavieto ............... SEKOJA CEST I SLAVA IM .............

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Boho
Датум на внесување: 30.Март.2009 во 12:21
Originally posted by Redgun Redgun напиша:

Можеби психички терор од 1914-1941...Али Бугари што сте ви направиле во Македонија од 1941-1944 нема да ве стигне никој..Такав терор и ми Срби осетимо во источна Србија.


Аjде даj документи, линкови, докази. Jас ке ти речам дека е имало терор врз србските колонисти и врз комунjарите. Па нормално беше да им го вратиме за целиот терор коj го извршиа врз Македонскиот народ.


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 00:41
Originally posted by Boho Boho напиша:

Originally posted by Redgun Redgun напиша:

Можеби психички терор од 1914-1941...Али Бугари што сте ви направиле во Македонија од 1941-1944 нема да ве стигне никој..Такав терор и ми Срби осетимо во источна Србија.


Аjде даj документи, линкови, докази. Jас ке ти речам дека е имало терор врз србските колонисти и врз комунjарите. Па нормално беше да им го вратиме за целиот терор коj го извршиа врз Македонскиот народ.


Не те разбирам..докази дека бугарите правиле терор во Србија или Срби во Македонија?!
А ајде дај ми ти слики некој масакр што Срби направиле во Македонија.
Не бугарски весници.


-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 00:43
Originally posted by Redgun Redgun напиша:


Originally posted by Boho Boho напиша:

Originally posted by Redgun Redgun напиша:

Можеби психички терор од 1914-1941...Али Бугари што сте ви направиле во Македонија од 1941-1944 нема да ве стигне никој..Такав терор и ми Срби осетимо во источна Србија.


Аjде даj документи, линкови, докази. Jас ке ти речам дека е имало терор врз србските колонисти и врз комунjарите. Па нормално беше да им го вратиме за целиот терор коj го извршиа врз Македонскиот народ.
Не те разбирам..докази дека бугарите правиле терор во Србија или Срби во Македонија?!А ајде дај ми ти слики некој масакр што Срби направиле во Македонија.Не бугарски весници.


Редган, има многу докази за српски терор во Македонија помеѓу Балканските војни и Втората Светска војна.
Истотака има и докази за бугарски терор.
Не ја мешајте Македонија во вашите разговори, ниту Србите порано, ниту Бугарите имале добри намери спрема Македонија.



-------------


Постирано од: Feniks 76
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 10:57
Miroslav g8 храброста и лудоста се два различни поими.
Но морам да признам кога се во комбинација тогаш се случуваат трагедии.
Мое искрено сочуство со сите загинати невини луге поради некој дебилни државници.


Постирано од: nelson
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 11:11
nevini ljuge sekogas stradaat poradi debili ..

-------------
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!


Постирано од: Boho
Датум на внесување: 04.Април.2009 во 14:11
Originally posted by nelson nelson напиша:

nevini ljuge sekogas stradaat poradi debili ..


За жал тоа е така. Да мислиме много добре кой избираме на избори (немам на мисла конкретно на изборите сутра, а просто обшто за избори).


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 11.Април.2009 во 19:25



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 17:48



Сербои..

http://www.reference.com/browse/wiki/Sarmatian

 

-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: Buggyman
Датум на внесување: 16.Јули.2009 во 21:49
Српските искривувања на вистината...

Кнез Стефан Лазаревић, или Деспот Стефан, је син Цара Лазара и царице Милице. Рођен је 1377 год. На почетку своје владавине (1393. године), Стефан је носио титулу кнеза. Тек што је напунио 16 година, мајка му је предала државу на управљање и повукла се у своју задужбину, Љубостињу. Српски Деспот је постао 1402. године.

http://www.spcportal.org/index.php?pg=1931〈=sr

(ништо не се спомнува дека СТефан се борел со Бајазит први и дека сестра му Оливера е цсушност мажена за Бајазит први)

Додека во на друг портал....

Poslije pogibije kneza Lazara (kasnije proglašenog za sveca) na Kosovu polju 1389. maloljetni Stefan Lazarević postaje glava porodice. Kneginja Milica, ostavši udovica sa dvojicom maloljetnih sinova i pet kćeri, preuzima brigu o vođenju oblasti umrloga supruga. Kao rezultat Kosovske bitke njena oblast postala je vazalna Osmanlijama. To potvrđuje davanjem sulatanu Bajazitu kćerke Olivere za ženu.

http://bs.wikipedia.org/wiki/Stefan_Lazarevi%C4%87

One year later, faced with a Hungarian threat from the North, the Serbs agreed to become his vassals and he took as a wife Olivera Despina, the daughter of Prince Lazar of Serbia, allying himself with Serbs, and enabling his offspring to claim Serbia as a dynastic privilege.

Српската историја не ги внесува податоците дека всушност Стефан, синот на Стефан Лазар Хребељановиќ...:


... се бори како турски вазал во битките:
“на Ровинама (1395. године)“,

The Battle of Rovine was one of the most important battles in the early medieval history of Romania. The battle took place on 17 May 1395 between the Wallachian army led by Voivod Mircea cel Bătrân (Mircea the Elder) against the Ottoman invasion led by sultan Bayezid I.

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Rovine

код Никопоља (1396. године),

[edit] Siege of Nicopolis
Nicopolis, located in a natural defensive position, was a key stronghold controlling the lower Danube and lines of communication to the interior. A small road ran between the cliff and river, while the fortress was actually two walled towns, the larger one on the heights on the cliff and the smaller below.

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Nicopolis

Крстоносците биле измасакрирани со што Стефан го “брани“ исламот со зетот му Бајазит први...

Битката кај Анкара...

The Battle of Ankara or Battle of Angora, fought on July 20, 1402, took place at the field of Çubuk (near Ankara) between the forces of the Ottoman sultan Bayezid I and the Turko-Mongol forces of Timur, ruler of the Timurid Empire.
Background


http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Ankara

Интересно е да се погледне подлабоко во историјата на србите, ке се најдат многу нешта....



-------------
Homo homini lupus est...


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 14:03
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


Интересно е да се погледне подлабоко во историјата на србите, ке се најдат многу нешта....



I da znaes deka e interesno... Ke vidis mnogu raboti ke doznaes i ona sto ne sakas da go znaes...    Ke doznaes i deka onoj Krali Marko koj go vikame deka e nas, e vsusnost Marko Mrnjavcevic poznat kako Marko Kraljevic... SRPSKI kral sin na Vukasin Mrnjavcevic i vnuk na DESPOTOT Jovan Ugljesa...   Ke doznaes deka i Marko bil Turski vazal i deka se borel za Turcite nekoe vreme... Zaginal vo 1395 godina borejki se protiv vlaskiot vojvoda Mirce, borejki se na stranata na Turcite...   
Cudna e ovaa istorija...   Sepak Kraljevic Marko ostanal zapamten kaj narodot kako borec protiv Turskiot zulum... Pa duri i nie koga go pravime nas NIKOGAS NE SME REKLE DEKA KRALI MARKO BIL TURSKI VAZAL TAKA...???
Da, da...   Pocni da citas za srpskata istorija i kako sto rekov mnoooogu ke doznaes i ke progledas...
Pozdrav...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 14:23
Тогаш последен независен Српски владар бил Твртко - тој и косовската битка ја спори дека не била изгубена бидејки Српскиот крал останал жив(Твртко) а Османлискиот Мурат бил убиен - според тоа косовската битка е Српска победа голема%20насмевка
Вазалството морало да се почитува затоа и Марко Крале и многу други кнезови биле во служба на Турците,тие ги покориле и како покорени морале да бидат во чесна служба а за витез најчесно е да се загине на борбено поленамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 14:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Тогаш последен независен Српски владар бил Твртко - тој и косовската битка ја спори дека не била изгубена бидејки Српскиот крал останал жив(Твртко) а Османлискиот Мурат бил убиен - според тоа косовската битка е Српска победа голема%20насмевкаВазалството морало да се почитува затоа и Марко Крале и многу други кнезови биле во служба на Турците,тие ги покориле и како покорени морале да бидат во чесна служба а за витез најчесно е да се загине на борбено поленамигнување


Taka e... se slozuvam... No dali se slozuvas deka sepak ne bil Marko Krale, kako ti sto pisuvas...? Tuku deka bil Marko Mrnjavcevic, sin na Vukasin Mrnjavcevic...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 14:48
Мислам дека Марко е последниот од лозата Немањиќи по што има Македонска лоза од династијата на Душан и Стефан - малку поразлично ги гледаш работите за нацијата во тоа време но сепак како што пишав во една друга тема ти веке како да се познаваш со нив па ми објаснуваш ко од прва рака.

Според Средновековните кралски нормативи Волкашин бил единствен и вистински владетел на Српското кралство но поради нечистата крв тој бил приморан да го напушти Српскиот двор и да оформи своја кнежевина во Македонска територија од имотот кој му останал од мајкината страна - ако така гледаш тој од Српскиот корен се откажал поради Србите а не бидејки Македонците го приморуваат да стане Македонец.

Просто ко пасуљнамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: DelijaSkopje
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 14:52
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Мислам дека Марко е последниот од лозата Немањиќи по што има Македонска лоза од династијата на Душан и Стефан - малку поразлично ги гледаш работите за нацијата во тоа време но сепак како што пишав во една друга тема ти веке како да се познаваш со нив па ми објаснуваш ко од прва рака.Според Средновековните кралски нормативи Волкашин бил единствен и вистински владетел на Српското кралство но поради нечистата крв тој бил приморан да го напушти Српскиот двор и да оформи своја кнежевина во Македонска територија од имотот кој му останал од мајкината страна - ако така гледаш тој од Српскиот корен се откажал поради Србите а не бидејки Македонците го приморуваат да стане Македонец.Просто ко пасуљнамигнување


    Sega ispaga kako ti licno da si go poznaval, pa ti kazal deka bil "izbrkan"...   
Kako prvo ti mu go iskrivuvas imeto... Ne bil nikakov VOLKASIN, tuku VUKASIN...     Ako saks samo od inat da zborime togas ne e vo red...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 14:55
Не збориме заинат и не пишувам ко да го познавам туку само како е опишан од Мавро Орбини (писател и историчар од 17 век).И не е Вукашин туку Димитрија Волкашин ако сакаш правилно да знаеш како енамигнување


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 17.Јули.2009 во 15:07
Волкашин не знам дали бил избркан, меѓутоа главната причина за неговиот висок статус е Елена Бугарска, која уште додека бил жив и Душан, порак спрските, многу внимавала на бугарските интереси на Царот Јован Александар ( ако ме служи добро сеќавањето, чинам така се викаше ) и благодарение на неа, Волкашин добива толку висок статус на српскиот двор, што значи ниту најмалку поради српски интереси, туку поради некои дворски игри. Кон тоа треба да додадеме дека Елена Бугарска уште додека Душан бил жив често работела против својот сопруг и интересите на српскиот двор.

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk