IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - pomos
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

pomos

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 12:34

Луѓе, аман не сме англичани!

Намерно ставив да се види едно од правилата при зачленување на форумот.
Ве молам користете Македонски јазик.
Ајде сега да почнеме на кој како ќе му дојде, па да постираме, на германски, руски, француски...
Кон врв
Papce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 17:52
Aleksandar deka mi treba pomos mi treba okolu toj aparat kazimi ti kakvo iskustvo si imal. Jas ti kazav deka kontaktirav so impegna i otamu dobiv odgovor deka e shuterot i cena koja mi e neprifatliva za servis na toj aparat.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 17:58
Aleksandar, na makedonski jazik i najkuso kazhano - Nikon za sega ima najdobar blic sistem od site formi sto pravat kameri. Ne velam deka drugite ne chinat, tuku deka Nikonoviot sistem e najusovrshen i dava najdobri rezultati vo site mozhni priliki. Ova vazhi i za samo eden blic staven na kamerata. Ne se obiduvam nitu da pochnam da zboruvam za cel sistem koj ednostavno se sostavuva samo so kupuvanje na dodatni Nikon blicovi. Ne ti treba apsolutno nishto drugo, nitu predavateli, nitu priemnici, nitu kabli - sistemot avtomatski megjusebno bezzhichno se povrzuva i se kontrolira od samata kamera (mozhesh na sekoj blic od sistemot posebno da mu ja podesuvash silinata na frlenata svetlina i da modelirash sekakov vid osvetluvanje bez da ja pushtish kamerata od race) .

Od toa poednostavno, poprecizno, pobrzo i podobro - zdravje!

P.S. Isto taka ne zboruvam za potpolnata integracija megju Nikon blicot-teloto-objektivot-sistemot za merenje koj ne samo sto ja zema vo obzir generalnata osvetlenost na objektot, tuku ja kalkulira i negovata boja pred da presmeta kolkava svetlina treba blicot da frli za da se dobie najdobar rezultat. Za toa porano sme zborele povekje pati i ne bi sakal da se povtoruvam.



Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:12
Знам дека забегувам дебело од тема (спамирам), ама морам да прашам како Никон-системот ја пренесува информацијата до блицот.

Пред некој ден читав за бежичен блиц-систем кај Канон и Сони (Минолта) каде што информацијата се пренесува со кратки светлосни импулси. Ама не најдов (додуша не ни барав) ништо за Никон.

Фала и поздрав
Војкан
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 18:48
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Знам дека забегувам дебело од тема (спамирам), ама морам да прашам како Никон-системот ја пренесува информацијата до блицот.

Пред некој ден читав за бежичен блиц-систем кај Канон и Сони (Минолта) каде што информацијата се пренесува со кратки светлосни импулси. Ама не најдов (додуша не ни барав) ништо за Никон.

Фала и поздрав
Војкан


Za zal, opticki, no CLS-ot e stvano odlicen sistem, koj ako gi znaes ogranicuvanjata e izvonredna rabota
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 22:19
Originally posted by Papce Papce напиша:

Aleksandar deka mi treba pomos mi treba okolu toj aparat kazimi ti kakvo iskustvo si imal. Jas ti kazav deka kontaktirav so impegna i otamu dobiv odgovor deka e shuterot i cena koja mi e neprifatliva za servis na toj aparat.


Daj mu go na Alexandar da go vidi. proverena rabota намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 22:22
Originally posted by Vojkan Vojkan напиша:

Знам дека забегувам дебело од тема (спамирам), ама морам да прашам како Никон-системот ја пренесува информацијата до блицот.Пред некој ден читав за бежичен блиц-систем кај Канон и Сони (Минолта) каде што информацијата се пренесува со кратки светлосни импулси. Ама не најдов (додуша не ни барав) ништо за Никон.Фала и поздравВојкан


Infrared.

Koga stiskash na kopcheto na kamerata, taa prakja naredba so infrared impulsi do site blicovi vo sistemot i ovie frlaat pre-flashes za da presmetaat kolku svetlo vkupno treba da frli. Istovremeno procesorot vo kamerata gi chita tie vrednosti i ja odreduva globalnata vrednost na svetloto za celata slika. Seta razmena na infornacii za osetlivosta vo ASA, oddalechenosta na objektot, negovata reflektivnost i boja, odbranata blenda i brzina i tn. se prenesuva vo milisekundi od kamerata do blicovite. Osven toa, blicovite ja presmetuvaat svojata silina na frlanje svetlina vo korespodencija so svetlinata frlena od drugite blicovi vo sistemot. Dokolku sakash da napravish nekoi manuelni promeni za pogolema kreativnost vo dobieniot rezultat, togash svetlinata na sekoj blic ja modeficirash direktno od tvojata kamera (ili od blicot postaven na kamerata ili od posebniot kontrolen unit SU800 montiran na nea). Ovaa modifikacija se prenesuva so infrared impulsi do opredeleniot blic i ovoj se koregira spored taa naredba.

Sistemov raboti tolku dobro, sto denes povekjeto profesionalni korisnici na Nikon kameri ne upotrebuvaat svetlechki tela na struja i radio predavateli. Blicovite SB800 i SB900 se kompaktni, lesni i silni i vo korespodencija so zgolemenata korisna osetlivost na kamerite od 2000-3200 ASA pretstavuvaat povekje od dovolno dobar alat za skoro site potrebi.

Изменето од Zoran K - 21.Октомври.2008 во 22:32
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 00:03
Aproksimirajki deka I Canon i NIkon kamerite i objektivite po kvalitet se mnogu slichni megju sebe, za svadbarski potrebi, kako sto prvichno se izjasni Papce, vo klasata na kameri koja toj ja naveduva, jas bi go preporachal Nikon poradi prednosta sto ja ima so podobriot blic sistem.
Кон врв
Papce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Септември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Papce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 00:52
Zoki jas vejke ja donesov mojata odluka. Dobiv mn niska cena (diler) a 40d i go naracav. I onaka ja krstiv temava pomos a i sum nov i na forumov i taze slikarce bez nekoe golemo iskustvo imam uste nekoe prasanje za vas kako poiskusni. Barajki po internetov od koga pocnav da se zanimavam so fotogravija ne najdov ni edna stranica na koja ima nekoi osnovni raboti vo vrska so aparatite i slikanjeto voopsto na makedonski jazik se so najdove e na angliski i mnogu malku na sr-hr jazik pa povejke kako predlog do vas da razmislite okolu taa tema. Znaci nekoja web strana na koja pocetnicite bi nasle soveti i lekcii koi dobro bi im dosle. A ako ima takva stran kazete ja da vidime so ima na nea pa da podnaucime uste neso.Oti naseto znaenje se bazira pred se na "poiskusnite slikari" vo bt koi isto taka se samouki.FALA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 00:58
Chestito! Si kupil navistina dobra kamera.

Imash nekoi soveti tuka na nasiov forum (vidi vo prvite temi), a isto taka ke najdesh i dobri komentari po objavenite fotografii.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 09:13
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Aleksandar, na makedonski jazik i najkuso kazhano - Nikon za sega ima najdobar blic sistem od site formi sto pravat kameri. Ne velam deka drugite ne chinat, tuku deka Nikonoviot sistem e najusovrshen i dava najdobri rezultati vo site mozhni priliki. Ova vazhi i za samo eden blic staven na kamerata. Ne se obiduvam nitu da pochnam da zboruvam za cel sistem koj ednostavno se sostavuva samo so kupuvanje na dodatni Nikon blicovi. Ne ti treba apsolutno nishto drugo, nitu predavateli, nitu priemnici, nitu kabli - sistemot avtomatski megjusebno bezzhichno se povrzuva i se kontrolira od samata kamera (mozhesh na sekoj blic od sistemot posebno da mu ja podesuvash silinata na frlenata svetlina i da modelirash sekakov vid osvetluvanje bez da ja pushtish kamerata od race) .

Od toa poednostavno, poprecizno, pobrzo i podobro - zdravje!

P.S. Isto taka ne zboruvam za potpolnata integracija megju Nikon blicot-teloto-objektivot-sistemot za merenje koj ne samo sto ja zema vo obzir generalnata osvetlenost na objektot, tuku ja kalkulira i negovata boja pred da presmeta kolkava svetlina treba blicot da frli za da se dobie najdobar rezultat. Za toa porano sme zborele povekje pati i ne bi sakal da se povtoruvam.



 
Во ред Зоран.
Ти благодарам многу за објаснувањето.големо%20гушкање
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 09:21
Зоки, толку го испофали блиц системот на Никон, што ми влезе цивијата (искрено) и сега во некоја наредна прилика баш би сакал да пробам некое Никон машинче. Не сум користел Никон до сега (онака работно) и баш ме интересира за предностите и маните од Канон.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 11:28
Originally posted by Александар_А Александар_А напиша:

Зоки, толку го испофали блиц системот на Никон, што ми влезе цивијата (искрено) и сега во некоја наредна прилика баш би сакал да пробам некое Никон машинче. Не сум користел Никон до сега (онака работно) и баш ме интересира за предностите и маните од Канон.


Nema bitna razlika vo modelite od ista klasa (cena). Nikon stvarno ima poznat blic sistem, no veruvam deka istata rabota i Canon ja brka. Taka sto se zavisi od tebe намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 14:51
Зоран, фала за информациите.среќа
Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.