IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПОВИК КОН ПОКАЈАНИЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПОВИК КОН ПОКАЈАНИЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
Автор
Порака
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ете гледаш zidarski? Затоа, послушај го мојот совет што неколкупати сум ти го дал, и не пишувај во името на православието, затоа што твојата вера (фала Му на Бог големо%20гушкање) не е исто што и православието.



Епа чекам твое толкуање на стиховите каде што што Господ им вели на апостолите дека се што ќе простат на земјата ќе биде простено на небесата...

Ајде...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:16
pokajanie i prostuvanje ima za onie koi znaat vistinski niz dela da go pokazat toa
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:22
Како што реков Евангелос, не ме разбра... Верувам дека е ненамерно, па затоа, еве прочитај уште еднаш:
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Повторно едно недоразбирање... како многупати до сега... се разбира - заради неразбирање на православието од неговите критичари.
Свештеникот не е неопходен за да се исповедаш, а е потребен за да те посоветува потоа што да направиш. Свештеникот е советник, некој кој ќе знае да ти посочи примери од Светото Писмо и Предание со кои да ги победиш својот немир и своите страсти.


а еве што вели Маран Ата за официјалниот став на црквата:
Цитирај Tочно е дека свештеникот, односно духовникот, е тој што ќе може да те води во духовниот живот. Но за да бидеш разрешен од гревовите - СВЕШТЕНИКОТ Е НЕОПХОДЕН. Никој не може да ти разврзе грев, освен свештеник, а инаку можеш да се исповедаш и да си ги кажуваш своите гревови кај кого сакаш, но дали тоа ќе биде од корист и дали ќе ти бидат разврзани...


Како што гледаш - за да се исповедаш, не треба свештеник, можеш да го направиш пред било кого. Но... за да си разрешен од гревовите - не можеш без свештеник.
Do what is right, come what may...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:25
А зашто па пред било кого?
Кога добро знаеме дека
-Исповедта свештеникот не смее да ја злоупотребува-тоа е смртен грев. Исповедта треба да ја чува како света тајна.
Додека секој еден друг може да те издаде....тоа ли  е права исповед? Да се пазам што ке кажам за утре да не ми е префрлено!?
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:26
ЕПИТРАХИЛОТ НА ПРЕЗВИТЕРОТ (СВЕШТЕНИК) Е  РАКАТА (МИЛОСТА) ХРИСТОВА КОЈА НЕ МИЛУВА И ГАЛИ ... 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:32
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

А зашто па пред било кого?Кога добро знаеме дека-Исповедта свештеникот не смее да ја злоупотребува-тоа е смртен грев. Исповедта треба да ја чува како света тајна.Додека секој еден друг може да те издаде....тоа ли е права исповед? Да се пазам што ке кажам за утре да не ми е префрлено!?


Ако си го прифатиш Христос за свештеник и ги баталиш овие земниве нема од што да се пазиш.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:35
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

А зашто па пред било кого?Кога добро знаеме дека-Исповедта свештеникот не смее да ја злоупотребува-тоа е смртен грев. Исповедта треба да ја чува како света тајна.Додека секој еден друг може да те издаде....тоа ли е права исповед? Да се пазам што ке кажам за утре да не ми е префрлено!?


Ако си го прифатиш Христос за свештеник и ги баталиш овие земниве нема од што да се пазиш.
тебе малце ти беа цитати? ако сакаш уште кажи...чим не ти се доволно другите
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Pentakostalec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pentakostalec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:35
Boze prosti mi za site moji prestapi grevovi menuvajme vo imeto na ISUS amin
Одете мегу сите народи и создавајте од нив мој ученици крштевајки ги во името на Таткото, Синот и Светиот Дух
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2008 во 00:38
Никаде не пишува точно дека свештениците ти требаат да им се исповедаш.Ако има такви напиши.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 00:44
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Св. Јован Лествичник


Покаjaнието е обновување на крштението.
Покаjaнието е завет со Бога за изправување на својот живот.
Оној кој што се кае е купувач на смирение.
Покаjaнието е постојано отфрлување на телесната утеха.
Покаjaнието е мисла на самоосудување и грижа за себе си, слоободна од надворешни грижи.
Покаjaнието е ќерка на надежта и одрекување од очајот.
Оној, кој се кае, е затворник со надеж за помилување.
Покаjaнието е примирување со Бога преку извршувањето на добри дела, спротивни на гревовите.
Покаjaнието е очистување на совеста.
Покаjaнието е доброволно трпение на сите скрби.
Оној кој се кае сам си наложува казни.
Покаjaнието е силно стеснување на стомакот, длабоко наранување на душата. (Лествица 5:1).

"Излезете (Ис. 49:9) и оние, кои што се во адот на покајанието, ќе чујат ли: вие сте простени? Нашите воздувнувања стигнаа ли до ушите Твои, Господи?"
Не се ужаснувај ако и секој ден паѓаш и не отстапувај од Божјиот пат, туку станувај мажествено; и, без сомневање, Ангелот, кој што те пази, ќе го има во предвид твоето трпение. Кога раната е сеуште нова и лута, тогаш е удобно да се лекува; но застарените и изоставени рани тешко се лекуваат; зашто за лекувањето тие бараат многу повеќе труд, режење и обгорувања. Многу рани стануваат неизлечиви поради задоцнување; но за Бога се е возможно (Мат. 19:26). (Лествица 5:30).

Пред нашето паѓање, бесовите ни Го представуваат Бога како човекољбив, а след паѓањето – жесток. (Лествица 5:31).

Според Ориген сите луѓе, дури и најнечестивите и бесовите, кои претрпеле големи маки во огнената геена, на крај ќе се очистат и ќе бидат помилувани. Поради тоа Св. Јован Лествичник предупредува: "Сите, а особено паднатите, треба да се пазат да не ги допуштат во срцето невистините на безбожниот Ориген; зашто неговото скверно учење, кажувајќи ни за Божјето човекољубие, е мошне пријатно за сластољубивите луѓе" (Лествица 5:41).

"Но јас Ти го открив својот грев и не го скрив своето безаконие; јас реков: "ќе ги изповедам на Господа моите престапленија", та да може со право и заслужено да биде приложено кон нив и следното после ова: "И Ти ја симна од мене вината на мојот грев" (Псал. 31:5).

"Нека се потрудиме да се научиме да ги познаваме Божјите вистини најмногу со пот, а не со просто слово; зашто не зборовите, туку делата треба да ги покажеме при излегувањето од овој живот" (Лествица, стп. 26:31).

 
 
аплауз
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Miki_P Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 985
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miki_P Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2008 во 22:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ете гледаш zidarski? Затоа, послушај го мојот совет што неколкупати сум ти го дал, и не пишувај во името на православието, затоа што твојата вера (фала Му на Бог големо%20гушкање) не е исто што и православието.



Maran Ata: Tочно е дека свештеникот, односно духовникот, е тој што ќе може да те води во духовниот живот. Но за да бидеш разрешен од гревовите - СВЕШТЕНИКОТ Е НЕОПХОДЕН. Никој не може да ти разврзе грев, освен свештеник, а инаку можеш да се исповедаш и да си ги кажуваш своите гревови кај кого сакаш, но дали тоа ќе биде од корист и дали ќе ти бидат разврзани...


Овој став е во согласност со учењето на СВЕТАТА ПРАВОСЛАВНА ХРИСТОВА ЦРКВА.
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 01:46
najvazno e da se pokaeme znaci si ja priznavame greskata
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 01:56
Originally posted by *moon* *moon* напиша:

najvazno e da se pokaeme znaci si ja priznavame greskata


i da si go smenime zivotot.

Priznavanjeto na greshkata e samo vrakanje na pochetnata tochka.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 04:21
Originally posted by Miki_P Miki_P напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ете гледаш zidarski? Затоа, послушај го мојот совет што неколкупати сум ти го дал, и не пишувај во името на православието, затоа што твојата вера (фала Му на Бог големо%20гушкање) не е исто што и православието.



Maran Ata: Tочно е дека свештеникот, односно духовникот, е тој што ќе може да те води во духовниот живот. Но за да бидеш разрешен од гревовите - СВЕШТЕНИКОТ Е НЕОПХОДЕН. Никој не може да ти разврзе грев, освен свештеник, а инаку можеш да се исповедаш и да си ги кажуваш своите гревови кај кого сакаш, но дали тоа ќе биде од корист и дали ќе ти бидат разврзани...


Овој став е во согласност со учењето на СВЕТАТА ПРАВОСЛАВНА ХРИСТОВА ЦРКВА.



Sveshtenikot nema nikakov avtoritet da razreshuva ili prostuva nichii grevovi. Toa e edna najgolemite teoloshki arogancii!

Samo eden mozhe da razreshi i da prosti i nikoj drug. Onoj koj pravi takvo neshto samoinicijativno ili pod naredba na bilo koe organizirano telo neka se sprema samiot pred edinstveniot i vechen sudija za VISTINSKO pokajanie.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.