IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Пророкувањето и Божјата Волја денес
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пророкувањето и Божјата Волја денес

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 01:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Братче, кажи ми, ама искрено, од кај знаеш дека таа Габриеле е "божја" пророчица? Што те убедило дека кај неа е "вистината"? Денес има стотици луѓе што тврдат дека се богови, божји пророци, пратеници, помазаници итн. Зошто ти одбра да и веруваш баш на оваа германкава Габриеле? Од кај си сигурен дека не ве мота измислувајќи си некакви "откровенија"? Зошто, на пример, и веруваш неа, а не му веруваш на некој самопрогласен пророк од Вирџинија?
 

Те молам само, доколку ме удостоиш со одговор, да бидеш краток, јасен и концизен.


A како ти знаеш дека Јован, Матеј, Лука, Марко, Павле, Петар не измислиле "откровенија", а ја кажувале вистината? (сериозно прашувам).


I mene me interesira ova Navistina Evangelose!

P.S.PO MOZNOST I PREZIME AKO MOZE...DALI IMAAT OVIE SITE KOI ZIDARSKI GI NABROJA PREZIME!?

Blagodaram...Halid ibn Velid!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 01:43
Нема шанси да се даде точен одговор на ова прашање,бидејќи ланецот на пренесувачи на Библијата е толку испрекинат,што невозможно е повторно да се поврзи како што треба.Слушај ти јас што ти кажувам.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 01:45
Originally posted by deshad deshad напиша:

Нема шанси да се даде точен одговор на ова прашање,бидејќи ланецот на пренесувачи на Библијата е толку испрекинат,што невозможно е повторно да се поврзи како што треба.Слушај ти јас што ти кажувам.


Taka Vikash!?

Ako za toa ne moze...Barem neka mi kazat..Kako im bile PREZIMINJATA??
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 01:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


EvAngelos, me interesira kakvi pretskazhuvanja i kakvi chuda bi sakal da vidish vo deneshno vreme za da prifatish deka nekoj e prorok ili deka preku nego Bog ni prakja poraki za ova vreme ?
 
Messenger, јас сум христијанин и согласно моето христијанско убедување јас верувам дека Божјиот ланец на пророци заврши заклучно со Јован Крстител и јас повеќе не очекувам никакви пророци, туку Го очекувам мојот Спасител и Господ Исус Христос да се врати и да му стави крај на сето зло и на Сатаната.
Какви чуда? Па било какви, само да се автентични, проверени, а не како Саи Баба кој што одбивал да извади песок од ракавот пред надзорници среќа Еве може да оди по разбранувано езеро, да ја претвори водата на некоја река во крв, да раздвои море, да прогледа некој слепороден, да воскресне некој мртовец, да крене на нозе некој инвалид и сл.
Претскажувањата би сакал да бидат по можност за иднината среќа
 
Majkl, бидејќи гледам дека си се повикуваш на Библијата кога тоа ти пасира, а негодуваш за некои стихови кои не ти се по ќеиф. Па ме интересира кои се за тебе вистинитите делови во Библијата, а кои се лажни и кој е тој авторитет што ви кажал кое што е. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
BUGS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Февруари.2008
Локација: India
Статус: Офлајн
Поени: 268
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BUGS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 01:51
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

EvAngelos, me interesira kakvi pretskazhuvanja i kakvi chuda bi sakal da vidish vo deneshno vreme za da prifatish deka nekoj e prorok ili deka preku nego Bog ni prakja poraki za ova vreme ?

 

Messenger, јас сум христијанин и согласно моето христијанско убедување јас верувам дека Божјиот ланец на пророци заврши заклучно со Јован Крстител и јас повеќе не очекувам никакви пророци, туку Го очекувам мојот Спасител и Господ Исус Христос да се врати и да му стави крај на сето зло и на Сатаната.

Какви чуда? Па било какви, само да се автентични, проверени, а не како Саи Баба кој што одбивал да извади песок од ракавот пред надзорници среќа Еве може да оди по разбранувано езеро, да ја претвори водата на некоја река во крв, да раздвои море, да прогледа некој слепороден, да воскресне некој мртовец, да крене на нозе некој инвалид и сл.

Претскажувањата би сакал да бидат по можност за иднината среќа

 

Majkl, бидејќи гледам дека си се повикуваш на Библијата кога тоа ти пасира, а негодуваш за некои стихови кои не ти се по ќеиф. Па ме интересира кои се за тебе вистинитите делови во Библијата, а кои се лажни и кој е тој авторитет што ви кажал кое што е. среќа

E pa EvAngelos toa razbraneto ezero,rekata vo krv,da progleda nekoj da voskresne mrtovec seto ova Isus sam go pravel?
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 01:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Majkl, бидејќи гледам дека си се повикуваш на Библијата кога тоа ти пасира, а негодуваш за некои стихови кои не ти се по ќеиф. Па ме интересира кои се за тебе вистинитите делови во Библијата, а кои се лажни и кој е тој авторитет што ви кажал кое што е. среќа


Бравос, ми го зеде прашањето кое јас тебе сакав да ти го поставам. Во однос на прифаќањето на Стариот Завет де!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

EvAngelos, me interesira kakvi pretskazhuvanja i kakvi chuda bi sakal da vidish vo deneshno vreme za da prifatish deka nekoj e prorok ili deka preku nego Bog ni prakja poraki za ova vreme ?

 

Messenger, јас сум христијанин и согласно моето христијанско убедување јас верувам дека Божјиот ланец на пророци заврши заклучно со Јован Крстител и јас повеќе не очекувам никакви пророци, туку Го очекувам мојот Спасител и Господ Исус Христос да се врати и да му стави крај на сето зло и на Сатаната.

Какви чуда? Па било какви, само да се автентични, проверени, а не како Саи Баба кој што одбивал да извади песок од ракавот пред надзорници среќа Еве може да оди по разбранувано езеро, да ја претвори водата на некоја река во крв, да раздвои море, да прогледа некој слепороден, да воскресне некој мртовец, да крене на нозе некој инвалид и сл.

Претскажувањата би сакал да бидат по можност за иднината среќа

 


Dali site dosegashni proroci krenale mrtvi od grob, pretvorile reka vo krv i progledale slepi, pa sto gi priznavash za proroci? I kako bi go priznal nekoj za prorok ako ochekuvash da pretskazhe neshto sto ke se sluchi vo idnina? Ke chekash dodeka toa ne se sluchi? A sto ako ne dozhiveesh da go vidish toa? I togash zoshto veruvash vo nekoi pretskazhuvanja koi se ushte ne se sluchiile?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:43

Мојсеј ја претвори водата во крв, го раздели морето, Елисеј кренал мртовец од гроб, Исус врати во живот неколку исто така, Исус одеше по вода, прогледа слепороден, Илија небото го запре и 3 ипол години капка дожд не падна, сите други пророци претскажаа еден куп локални, далечни и месијански пророштва, апостолите изгонуваа демони, лекуваа болни, инвалиди, првите цркви беа преполни токму од оние кои биле излекувани од Исус и апостолите... како што гледаш сите овие го имале Божјото одобрени и Божјиот авторитет за да пишуваат ВО ИМЕТО НА БОГА.

И не зборувај "што би направил јас", затоа што веќе ти реков, јас сум христијанин и како таков, јас не очекувам никакви дополнителни новокомпонирани пророци. Јас Го очекувам мојот Господ и Спасител Исус Христос големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:46
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Братче, кажи ми, ама искрено, од кај знаеш дека таа Габриеле е "божја" пророчица? Што те убедило дека кај неа е "вистината"? Денес има стотици луѓе што тврдат дека се богови, божји пророци, пратеници, помазаници итн. Зошто ти одбра да и веруваш баш на оваа германкава Габриеле? Од кај си сигурен дека не ве мота измислувајќи си некакви "откровенија"? Зошто, на пример, и веруваш неа, а не му веруваш на некој самопрогласен пророк од Вирџинија?
 

Те молам само, доколку ме удостоиш со одговор, да бидеш краток, јасен и концизен.


A како ти знаеш дека Јован, Матеј, Лука, Марко, Павле, Петар не измислиле "откровенија", а ја кажувале вистината? (сериозно прашувам).


I mene me interesira ova Navistina Evangelose!

P.S.PO MOZNOST I PREZIME AKO MOZE...DALI IMAAT OVIE SITE KOI ZIDARSKI GI NABROJA PREZIME!?

Blagodaram...Halid ibn Velid!


Ke moze da Dobijam odgovor za ova??

Ili neznaete..Ili pak bez Preziminja bile ovie Ludze?
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 02:49
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Братче, кажи ми, ама искрено, од кај знаеш дека таа Габриеле е "божја" пророчица? Што те убедило дека кај неа е "вистината"? Денес има стотици луѓе што тврдат дека се богови, божји пророци, пратеници, помазаници итн. Зошто ти одбра да и веруваш баш на оваа германкава Габриеле? Од кај си сигурен дека не ве мота измислувајќи си некакви "откровенија"? Зошто, на пример, и веруваш неа, а не му веруваш на некој самопрогласен пророк од Вирџинија?
 

Те молам само, доколку ме удостоиш со одговор, да бидеш краток, јасен и концизен.


A како ти знаеш дека Јован, Матеј, Лука, Марко, Павле, Петар не измислиле "откровенија", а ја кажувале вистината? (сериозно прашувам).


Da ja vidam ovaa da ja frlat kaj lavovi vo arena, ili da se vleckara po zatvor za svojata vera , da bide plukana, omalovazena, ismejuvana, progoneta, da i visi zivotot na konec, glavata da i letne za verbata..neznam neznam..bar mislam deka samo lav ke i bide dovolen za da ja testirame kolku e ubedena.
A za apostolite, pa samo so citanje na evangelijata se otkriva nivnata enostavna poraka- nit barale slava za sebe, nit pari nit mok...baska sto skoro site go krkale zaradi toa sto ja propovedale radosnata vest.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:07
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мојсеј ја претвори водата во крв, го раздели морето, Елисеј кренал мртовец од гроб, Исус врати во живот неколку исто така, Исус одеше по вода, прогледа слепороден, Илија небото го запре и 3 ипол години капка дожд не падна, сите други пророци претскажаа еден куп локални, далечни и месијански пророштва, апостолите изгонуваа демони, лекуваа болни, инвалиди, првите цркви беа преполни токму од оние кои биле излекувани од Исус и апостолите... како што гледаш сите овие го имале Божјото одобрени и Божјиот авторитет за да пишуваат ВО ИМЕТО НА БОГА.


И не зборувај "што би направил јас", затоа што веќе ти реков, јас сум христијанин и како таков, јас не очекувам никакви дополнителни новокомпонирани пророци. Јас Го очекувам мојот Господ и Спасител Исус Христос големо%20гушкање


EvAngelos, veruvaj kako sakash, no poentata mi beshe deka ima proroci koi ti gi zemash kako takvi, a koi ne krenale mrtvi od grobovi, ne pretvorile voda vo krv ili vino, ne razdelile more iili neshto slichno koe ti go barash denes kako za zadovolitelen dokaz.

Ushte poveke, ti samiot velish deka za tebe nema poveke proroci i tochka. Zatoa bilo koj sto vo ponovovo vreme proreknuval (i sto se obistinilo poveke pati) i site onie sto izlekuvale lugje, nema nikogash da bidat proroci za tebe. Ti si go stokmil tvojot um i za tebe mozhe da ima samo lazhni proroci i nishto drugo.

Togash zoshto voopshto barash nekakvi dokazi za avtentichnost? Ti nema da prifatish nishto. Mozhebi samo odenje po voda... no veruvam deka i togash bi izvikal - lazhgo, antihrist !
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:07
Прашањето е многу едноставно... како ти знаеш дека е тоа вистина?
Одговорот е уште поедноставен - затоа што веруваш во тоа.
Соодветно Мајкл верува во зборовите на Габриеле.
Како што Халид верува во зборовите пренесени од Мухамед.
Како што некој друг верува во зборовите на Буда.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:17
No nemoze site tie da se vo pravo, niti ima poveke Bogovi, pa sekoj na svojot mu veruva, niti ima poveke vistini za Sozdatelot na svetot. Site ke kazeme deka DA, nie veruvame deka toa i toa e taka, no ocigledno e deka necie mora da bide vistinsko...ne e valjda za veruvanje deka postojat i Buda i Allah i Jahve i site drugi nekade tamu, pa sekoj gi slusa svoite vernici i sl.
Veruvam deka moze da ima samo edna vistina za toa koj e Bog, kako sozdaval, zasto sozdaval, koj e satana..i taka nataka. A bar denes ima plejada religii, kultovi, zdruzenija, i sto se ne. I sekoe si ima svoi clenovi, luge sto veruvaat na toa sto se propagira tamu. Nekoi takvi zdruzenija i nivnite `propovedi` lesno mozat da se pobijat (ako so nisto drugo bar so zdrav razum) skientolozive na tom kruz na primer..ama ete i takvite si imaat svoj fan klub. Ponekogas edvaj cekam da umram. Za da vidam SE.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2008 во 03:20

Messenger, моите библиски пророци ги исполнуваат критериумите кои ги наведов јас. Да не сите од нив оделе по вода и сл. ама сите од нив прорекле работи што се обистините во иднината.

Јас само побарав било какви докази дека оваа Габриеле е Божја пророчица. Поставив многу едноставно прашање: Зошто да и верувам на неа повеќе отколку на некој друг од плеадата на самонаречени "пророци" и "Христоси"?
Не знам дали сте имале можност да отидете во Hide Park во Лондон, таму има едно место што се вика "Speaker Corner" и таму секој може да си дојде и да си одржи говор, пропаганда, било што. На тоа место е дозволено да се збори и против кралицата. Ако поседите таму едно саат време ќе се изнагледате и изнаслушате еден куп "пророци" што говорат во името на Бог и нормално е прашањето "Имаат ли тие некаков доказ дека се говорат во Името на Бога?"
Епа јас истото прашање му го поставив и на Majkl за неговата пророчица Габриеле, а тој ми одговори дека одговорот е субјективен и дека неговиот доказ се плодовите на учењето на Габриеле. Ок, тоа ме интересираше. Фала на одговорот. Поздрав.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.