IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Национализам и верска омраза
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Национализам и верска омраза

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
Автор
Порака
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 01:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не наметнувам јас ништо ти си тој што самиот си ставаш префикс.Национализмот излегува од таквите националностчиња како влашките и др. во Македонија кои си го присвојуваат името Македонец на секаков можен начин.Јас кажав и стојам на тоа бидејки сакал ти или не ние Македонците без префикс постоиме а вие Македонците со префикс може само да посакувате да бидете Македонци бидејки сте родени во Македонија но изворно не и потпаѓате на Македонската етничка групанамигнување

И да морам да го бранам Македонскиот национален идентитет од тие таквите како тебе што утре може да ме побркаат и да кажат дека имам било каков префикс баш затоа зошто ти си решил да имаш.Тука ти кажав неможам да се согласам со тебе никако бидејки јас сум Македонец не по мој избор туку по вродено правоголема%20насмевка

 
 A koe e toa pravo sto jas go nemam??????Sto te pravi tebe Makedonec a mene ne??????

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.
  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori..
 So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????

 


Изменето од Neonic - 26.Ноември.2007 во 02:05
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:06
Znaci sakas da mi kazes deka takvata nesrekno odbrana terminologija koja se odnesuva na nas makedoncite e samoodbrana Od kogo samo se branis i sto se obiduvas da dokazes Sega ke pocneme Makedoncite Nie i Makedoncite Vie , a onaa nesreka od 25% ke gleda seir Ah, toj komunizam sto zulumi napravi i sto zlo posea na ovie prostori! Kako nemavme sreka, pa ko po obicaj "pogresnata strana" da ja fatime vo 1941 godina
Ako nemas dovolno argumenti ne napagaj so oruzjeto na neprijatelot i ne go navreduvaj narodot Makedonski na koj i Ti samiot pripagas, barem taka se deklariras.
Pozdrav

Изменето од moira - 26.Ноември.2007 во 02:23
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:08
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеТака те сакам,биди си тоа што си и остави ме мене да се разликувам од тебе бидејки по природа не сме исти ма колку сакале ние добро да се согласуваме природата не направила различни.Ти си имаш твој јазик,јас си имам свој,мој хендикеп е што ја не го знам твојот а твој успех е што си го научил мојот.Разбери дека јас против тебе или било кој Влав немам ништо против но неможам јас Влав на сила да станувам,не само Влав неможам јас било каков префикс пред Македонец да имам затоа зошто не е мој,моето име е само Македонец и тоа ке останам до смрт.

Неможе сега ние да правиме некоја Југославија овдека затоа зошто на Власите одеднаш им текнало да си стават префикс Македонци и сега ај сите ставете си префикс и ке бидеме сите Македонци со префикс во Македонија под братство и единство.

И да ти кажам нешто јас на тебе ВЛАВУ Македонија неможела да биде држава баш затоа зошто ја подавала својата пријателска рака на секој што ке ја побарал и на крајот секој тоа го искористувал против Македонија.Кога Македонците ке почнат да гледаат само за Македонија и само за Македонците тогаш Македонците ке бидат народ што ке се почитува во нивната сопствена држава,се додека јас на тебе ти дозволувам овдека ти мене да ме убедуваш да бидам нешто што не сум ништо од Македонија-треба да научиш дека јас мојата лекција ја научив и знам дека моето место е во Македонија покрај Македонците(без префикс)намигнување
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:13
Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:17
NEONIC:

Makedonskata nacija od svoeto formiranje pa do denes e kompozitna i ne e homogena, kako i site nacii na Balkanot.A ako moze da ima Vlaski Makedonec , ke moze da ima i Slavo Makedonec pa i Albano Makedonec..
 Jas vo prvite postovi se izjasniv kako Makedonec so vlasko poteklo,bez prefiksi idi prelistaj, a potoa bev napadnat deka jas ne sum Makedonec tuku samo Vlav, zosto ima nekoj drug , koj v gradi se bie deka e Makedonec i morav da stavam i upotre*am prefiks bidejki mojot sogovornik go nametna toa.



JAS:

neznam so go nametna tvojot sogovornik?????????

no moras da napravis izbor ili si Makedonec ili Vlav po poteklo
zatoa sto i nie napravivme izbor izmegju Slavo i Makedonec po poteklo

toa e pred nas samite

a pred celiot svet - tamu na tribinite, na barikadite ,na sportskite stadioni, vo teatrite, operite, sme makedonci i jas i ti pa i Alija ako saka

bi sakal da me razeres



Изменето од anakin - 26.Ноември.2007 во 02:18
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:31
Originally posted by anakin anakin напиша:

NEONIC:

Makedonskata nacija od svoeto formiranje pa do denes e kompozitna i ne e homogena, kako i site nacii na Balkanot.A ako moze da ima Vlaski Makedonec , ke moze da ima i Slavo Makedonec pa i Albano Makedonec..
 Jas vo prvite postovi se izjasniv kako Makedonec so vlasko poteklo,bez prefiksi idi prelistaj, a potoa bev napadnat deka jas ne sum Makedonec tuku samo Vlav, zosto ima nekoj drug , koj v gradi se bie deka e Makedonec i morav da stavam i upotre*am prefiks bidejki mojot sogovornik go nametna toa.



JAS:

neznam so go nametna tvojot sogovornik?????????

no moras da napravis izbor ili si Makedonec ili Vlav po poteklo
zatoa sto i nie napravivme izbor izmegju Slavo i Makedonec po poteklo

toa e pred nas samite

a pred celiot svet - tamu na tribinite, na barikadite ,na sportskite stadioni, vo teatrite, operite, sme makedonci i jas i ti pa i Alija ako saka

bi sakal da me razeres



 Etnickite drzavi se drzavi na 19tiot vek, a GRAGJANSKITE DRZAVI se drzavi na 21viot vek, mnogu mi e zal sto Makedonija ja stavate vo tie prvite od 19ti vek, ama izgleda sekoja drzava treba da si go izodi "tranziciskiot" period na razvoj od etnicka drzava vo gragjanska, ama koga ke stignete na celta da ne vi bide kasno?
  denes samo Grcija vo Evropa se smeta za Etnicka Drzava. Da ne ja sledite nejzinata politka, i vi e reper vo odnesuvanjeto, i negiranjeto na ostanatite etnosi i voedno Gragjani vo RM, da se deklariraat kako Makedonci?????
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:34
Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".


 Nemoj samo da me ubeduvas deka Aleksandar Veliki ti e nekoj pra pra pra dedoсреќа
  Kako Vlasite kako entitet koj bil dolgo na ovie prostori si go zadrzal jazikot, a vie "antickite makedonci" ste go primile slovenskiot?(pod pretpostavka,ako mi kazes deka imate nesto zaednicko so antickite makedonci) ????голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:34
niso ne si razbral steta

KOMU NENI RADY TOMU NENI POMOCI
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:35
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеТака те сакам,биди си тоа што си и остави ме мене да се разликувам од тебе бидејки по природа не сме исти ма колку сакале ние добро да се согласуваме природата не направила различни.Ти си имаш твој јазик,јас си имам свој,мој хендикеп е што ја не го знам твојот а твој успех е што си го научил мојот.Разбери дека јас против тебе или било кој Влав немам ништо против но неможам јас Влав на сила да станувам,не само Влав неможам јас било каков префикс пред Македонец да имам затоа зошто не е мој,моето име е само Македонец и тоа ке останам до смрт.

Неможе сега ние да правиме некоја Југославија овдека затоа зошто на Власите одеднаш им текнало да си стават префикс Македонци и сега ај сите ставете си префикс и ке бидеме сите Македонци со префикс во Македонија под братство и единство.

И да ти кажам нешто јас на тебе ВЛАВУ Македонија неможела да биде држава баш затоа зошто ја подавала својата пријателска рака на секој што ке ја побарал и на крајот секој тоа го искористувал против Македонија.Кога Македонците ке почнат да гледаат само за Македонија и само за Македонците тогаш Македонците ке бидат народ што ке се почитува во нивната сопствена држава,се додека јас на тебе ти дозволувам овдека ти мене да ме убедуваш да бидам нешто што не сум ништо од Македонија-треба да научиш дека јас мојата лекција ја научив и знам дека моето место е во Македонија покрај Македонците(без префикс)намигнување


 Toa sto sakas lugjeto i Gragjanite na Republika Makedonija da se razlikuvaat na OVA ili ONA, ke bide i samiot Propast na Republika Makedonija, veruvaj mi na zborot... ke zboruvame povtorno za nekolku godnini na ovaa ista tema. VAZI???? eve i od mene  големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:38
PREMNOGU SI NEGATIVEN ZA EDEN VLAV- RUMUNEC

KOJ I NE E TOLKU STAR ZATOA STO PRIPADJA NA DACHI ,KOI SE DOJDENI  OD RIM

A MNOGU TI ZNAES SO KOJ JAZIK ZBORUVAA MAKEDONCITE
"SLOVENI"?? - TOJ TERMIN PIKNI SI GO ZAD SHAPKATA
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:39
Kolku samo lesno se predade, kolku samo malku ti trebase i sega nie stanvme vie
SO SREKA NEKA TI E SEGA KOGA SI SO SIROKO OTVORENI OCI I "NACIONALNO RAZBUDEN"
POZDRAV
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:40
Originally posted by moira moira напиша:

Znaci sakas da mi kazes deka takvata nesrekno odbrana terminologija koja se odnesuva na nas makedoncite e samoodbrana Od kogo samo se branis i sto se obiduvas da dokazes Sega ke pocneme Makedoncite Nie i Makedoncite Vie , a onaa nesreka od 25% ke gleda seir Ah, toj komunizam sto zulumi napravi i sto zlo posea na ovie prostori! Kako nemavme sreka, pa ko po obicaj "pogresnata strana" da ja fatime vo 1941 godina
Ako nemas dovolno argumenti ne napagaj so oruzjeto na neprijatelot i ne go navreduvaj narodot Makedonski na koj i Ti samiot pripagas, barem taka se deklariras.
Pozdrav

 toaa pogresna strana e strana na Bugarija? pa i tamu imase komunizam,taka da ke ti bese uste poloso, bidejki Yugo Komunizmot barem ti dade status na Republika, a se somnevam deka bugarskite okupatori ke ti go dadea toj "luksuz" zemajki vo predvid deka i ne ve,odnosno ne ne, priznavaat kako Makedonska Nacija,tuku kako Makedonski Blgari среќа
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:42
Пропаст нема да има на Македонија ако ти мене ме почитуваш како Македонец а ја тебе ко Влав,тоа е најискрено почитување од моја и од твоја страна - се друго е само пуштање вода под г`з и само тогаш може да има пропаст на Македонија.Неможе никој да го потисне или да го откупи твоето национално чувство исто како и на мене неможеле да ми го откупат или потиснат моето национално чувство.


Знаеш како викаат пушка не пука туку луѓето пукаат исто ти е и ова,почитување може да биде само искрено у очи се останато е само залажување - прост пример Југославија,50 год се преправаа некои Југословени,каде е денес тој народ
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2007 во 02:43
Originally posted by Neonic Neonic напиша:


Originally posted by moira moira напиша:

Originally posted by Neonic Neonic напиша:

 Si dosol tuka vo 6ti VEK na teritorija na Makedonija kako nomadsko pleme Sloveni, dodeka Vlasite bile na ovie prostori uste pred Hrista,Anticka Makedonija i za vreme na Riskoto Carstvo.  Vlaskiot jazik e eden od najbliskite jazici po gramaticka forma so Latinskiot jazik, toa kazuva koj kolku e star kako etnos na ovie prostori.. So koe pravo monopoliziras iminja na geografski teritorii na koi ne si ziveel samo ti, tuku i drugi entiteti?????  


Smiri si gi strastite i razbistri si gi mislite Argumentite sto gi kazuvas vo "samoodbrana" voopsto ne ti drzat, osobeno sega koga "progleda".

 Nemoj samo da me ubeduvas deka Aleksandar Veliki ti e nekoj pra pra pra dedoсреќа  Kako Vlasite kako entitet koj bil dolgo na ovie prostori si go zadrzal jazikot, a vie "antickite makedonci" ste go primile slovenskiot?(pod pretpostavka,ako mi kazes deka imate nesto zaednicko so antickite makedonci) ????голема%20насмевка


Morav ova da go napravam da postiram na stranski jazik, iako postojano se bunam protiv toa ama nemam vreme da preveduvam:
Аромуни (Арумуни, Армани, Куцовласи, Власи, Цинцари) су романски народ, који живи на Балканском полуострву. Живе претежно у северној Грчкој, Албанији, Македонији и Бугарској, а велики број их се одселио са поменутих подручја у Румунију. Немају своју државу. У Македонији су концентрисани око Битоља, Крушева и Охрида. У прошлости, централно место им је био град Москопоље у источној Албанији.
Аромуни говоре аромунским језиком, који припада романској групи индоевропске породице језика. Религиозно опредељени Аромуни су углавном православне вероисповести. Некада су били познати по бављењу трговином, екстензивним сточарством (фета сир), угоститељством, итд. Аромуна укупно има око 151.000, од тога у Грчкој 65.000, Румунији 50.000, Албанији 22.000, Македонији 10.000, Бугарској 4.000. Мањи број Аромуна живи и у Србији, где су од стране Републичког завода за статистику службено признати под именом Цинцари, док су у Македонији признати под именом Власи.
У доба када су остали балкански народи развили национални корпус и дефинисали нације, Цинцари су као мања етничка група хришћанске вере учествовали у националним покретима других, блиских, народа. Аутори из XIX века Цинцаре описују на следећи начин:
Цинцари се нису изградили као народ. Њима је недостајало неколико битних елемената које чине неку групу народом (већи број, култура, прошлост, територија и др.) Нису имали своје писмо те, природно, нису израдили ни заједнички књижевни језик. У свом националном осећању они су се међусобно битно разликовали: осећали су се блиским или и исто што и Грци, Арбанаси, Срби, Бугари или Румуни. Али било их је који су желели да буду само Цинцари. У једно време осећала се и међу њима тежња да постану народ. To ce десило, као и код других народа, у доба просвећености a после француске револуције и устанака грчких и српских. Неколико чињеница указују на овај покрет. Један Цинцарин, Кавалиотис, москопољски свештеник, који се упознао са Доситејем Обрадовићем у Венецији, издао је речник, а други Цинцарин, Данил, превео је јеванђеље на цинцарски. Михајло Бојаџић штампао је 1813 граматику маћедонско-цинцарског језика, a пре њега написао је један сасвим млад човек неку врсту историје Цинцара, са жељом да покаже да Цинцари нису „људи последње врсте“, него да имају лепу прошлост, и да су и они народ или, како он каже, „нација“ лепих, можда и изузетних особина.

Pozdrav od pra pra pra pra ...... vnukata na Aleksandar Makedonski


Изменето од moira - 26.Ноември.2007 во 02:44
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.