IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - 10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

10-ТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 20:51
Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

na site vas....


А кој те праша тебе , знаеш кој одговара без да биде прашан?
Ексклузивното право на одговор го има Анакин а ми должи и еден друг одговор од предходно.



jas nikomu niso ne dolzam i pogotovo tebe
abe .. da ne si se zanel malkucka brate tuka
ako baras nekoi odgovori
slobodno pisi na LP
i ne tuku me prozivaj postojano bez vrska

a da iskoristam prostorov tuka
da si gi reklamiram zapovedite
koi vredat
10 ateisticki zapovesti

1. ima edna civilizacija na lanetata i taa e gospodar na istata
2. cuvajte si ja planetata oti druga nemate bez neja ne ste civilizacija
3. pravete se da ne se unisti civilizacijata
4. sekoja edinka e vazna kolku i cela civilizacija
5. nikogas ne koristete izgovor KOLATERALNA STETA
6. sekoja edinka ima pravo da pravi za dobrobit i prosperitet na civilizacijata
7. ne lazi ja civilizacijata i sebe si
8. ne ja kradi civilizacijata
9. mnozi se za opstanok na civilizacija
10. sakaj ja civilizacijata kako so se sakas sebesi  i tvoite najmili

zdravo civilizacijo se nadevam deka kje opstanes


Изменето од anakin - 04.Јануари.2008 во 20:52
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:17
Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:

Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

na site vas....


А кој те праша тебе , знаеш кој одговара без да биде прашан?
Ексклузивното право на одговор го има Анакин а ми должи и еден друг одговор од предходно.



jas nikomu niso ne dolzam i pogotovo tebe
abe .. da ne si se zanel malkucka brate tuka
ako baras nekoi odgovori
slobodno pisi na LP
i ne tuku me prozivaj postojano bez vrska

a da iskoristam prostorov tuka
da si gi reklamiram zapovedite
koi vredat

   10 ateisticki zapovesti

1. ima edna civilizacija na lanetata i taa e gospodar na istata
2. cuvajte si ja planetata oti druga nemate bez neja ne ste civilizacija
3. pravete se da ne se unisti civilizacijata
4. sekoja edinka e vazna kolku i cela civilizacija
5. nikogas ne koristete izgovor KOLATERALNA STETA
6. sekoja edinka ima pravo da pravi za dobrobit i prosperitet na civilizacijata
7. ne lazi ja civilizacijata i sebe si
8. ne ja kradi civilizacijata
9. mnozi se za opstanok na civilizacija
10. sakaj ja civilizacijata kako so se sakas sebesi  i tvoite najmili

zdravo civilizacijo se nadevam deka kje opstanes



Не мислев на некаков долг што треба да го вратиш туку она што те имав прашано ама нема везе заборави. Се извинувам што мислиш дека те спомнав без врска меѓутоа ако не ти е тешко отвори нова тема за 10-те атеистички заповеди бидејки сум заинтересиран за нив да дадеш некои објаснувања. Нормално ако сакаш.

Изменето од MAKEDON-FILIP II - 06.Јануари.2008 во 17:17
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:41
Маја Дикова, пролистај ги прво темиве кои се веќе отворени низ форумов, а потоа отварај нови.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 11:52
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

PA ZOSTO NI GI DAL DRUGITE ZAPOVEDI AKO SE TIE DVE NAJVAZNI?
 
Основата на целиот Божји Закон и целото учење на пророците, се овие две заповеди.
(Матеј 22:40)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Февруари.2008 во 12:17
Originally posted by MAJA DIKOVA MAJA DIKOVA напиша:

DALI SO DRZENJE NA NIV MOZE DA DOBIEME SPASENIE?
 
Не, спасението го добиваме преку вера во Христос и Неговата жртва на Голгота.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 13:38
ДЕСЕТТЕ БОЖЈИ ЗАПОВЕДИ 
 -за 10ка по етика -

Интерактивен едукативен семинар
(Бесплатно!)


На Божјите заповеди не треба да гледаме како на уништувачи на забави и задоволства, како на одземање на нашите слободи, туку, како на заштитни огради кои треба да не чуваат од повреди, страданија и болки. Од друга гледна точка, Десетте Божји заповеди треба да ги гледаме како Божјо огледало пред кое сме исправени. Ова огледало, како и секое друго огледало, не може да исчисти и да измие, но може да ни ги открие дамките, пороците и гревовите и да не упати кон вера во Бога и во Христа, која ќе ни донесе простување, духовен препород и осветување. 3500 години откако ни се дадени од Бога, Десетте Божји заповеди и денес остануваат високи морални и етички стандарди, не само за христијаните, туку и за секој човек, насекаде. Овој семинар и скромен обид да ги објави духот и содржината на Божјите заповеди, заради наш личен, семеен и општествен благослов.


 Семинарот се одржува секој вторник од 19:00 часот, во локацијата на Божилак во Аеродром. (Кликнете за мапа



Изменето од EvAngelos - 13.Февруари.2010 во 13:43
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 13:52
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Se mi se cini deka pravoslavnite slabo go pocituvaat gore navedenoto od biblijata.....
 
neli...?
 
 
Да.Но во денешно време животот е многу изменен и не секогаш може да се почитуваат сите 10 заповеди.
 
Мислим дека најбитно е тоа да не крадеш,да не убиваш и да не ставаш роги на партнерот си.Почитуваш ли го тоа нешто си со еден чекор поблизко до рајот.да
Кон врв
LoveHim Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 11.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LoveHim Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 15:14
Во врска со десетте Божји заповеди ќе кажам само нешто кратко: Ниту се сменале ниту ќе се сменат како што некои мислат, дека Божјите заповеди се за шега, зафрканција, и за исмевање. О, љуѓе, разберете дека делата наши ќе не судат, а мерилото за судот ќе биде Божјата правда, која е јасно искажана во десетте Божји заповеди. Да не мислиме дека Бог е за смеа во вицовите, затоа што иде Денот Господов вжарен како печка, како што вели Малахија, и грешниците во тој ден ќе бидат како слама. Некои пак од вас ова нема да го земат при срце, и ќе им служи како за забава, но исто така јасно кажува Господ, а не јас, СЕКОЈ КОЈ НЕ ВЕРУВАВА ЌЕ СИ УМРЕ ВО СВОЕТО НЕВЕРИЕ. И за крај да кажам за тие што сакаат за се препираат со другите поради задоволоство за препирање:
2 Петар 3:14-16 „ Затоа, возљубени, додека го очекувате ова, погрижете се Тој да ве најде чисти и непорочни во мир. А долготрпеливоста на нашиот Господ сметајте ја како спасение, како што и нашиот возљубен брат Павле ви напишал, според дадената му мудрост; како што и во сите свои писма зборува за ова; во нив има некои тешко разбирливи нешта, КОИ НЕУЧЕНИТЕ И НЕУТВРДЕНИТЕ ГИ ИЗОПАЧУВААТ, КАКО И ДРУГИТЕ ПИСМА, ЗА СВОЈА ПОГИБЕЛ.“
Јован: 7:17 Ако некој сака да ја исполнува Неговата волја, ќе знае дали е ова учење од Бога, или зборувам Сам од Себе.
1 Коринтјани: 11:16 Но ако некој мисли да се препира ние немаме таков обичај, ниту Божјите цркви.
1 Тимотеј 6:3-5 „Ако некој поучува инаку и не ги следи здравите зборови на нашиот Господ Исус Христос и на науката на побожноста, тој е надуен и не знае ништо, туку боледува од желба за распрашувања и препирки од кои произлегуваат: зависта, расправиите, хулењата, лукавите сомневања...“
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 20:39
Вака ги сфаќам јас Десетте Божји заповеди(клик на линк):



Првата заповед

Втората заповед

Третата заповед

Четвртата заповед

Петтата заповед

Шестата заповед

Седмата заповед

Осмата заповед

Деветтата и Десеттата заповед

Заповедите и претходат на Исусовата Проповед на Гората, која пак е пат кон совршенството. Преку практицирањето на истите и низ Христово водство ние го постигнуваме спасението.

Линковите водат кон поединечните поглавиа од книгата: „Десетте Божји заповеди - животот на прахристијаните„ во издание на Универзален живот. Линковите на интернет се на српски а самата книга е достапна и на македонски но засега не е он-лајн, затоа гипостирав тие.

Изменето од Majkl - 13.Февруари.2010 во 23:14
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2010 во 22:13
     

Дали десетте Божји заповеди се уште важат за христијаните?

Се разбира дека важат! Десетте Заповеди се израз на Божјата волја, на Неговиот карактер, и како такви се вечни!

Ова прашање се поставува бидејќи во христијанскиот свет постојат прилично конфузни ставови за оваа тема. Генерално, најголемиот дел христијански цркви велат дека Исус на крстот го укинал законот и ние не сме должни да го држиме. А, ако ги прашате: „дали тоа значи дека сега слободно можам да крадам, убивам,...?“ „Не, не!“ - ќе ви речат тие. И ако им ги наброите сите заповеди по ред, одговорот ќе биде ист. Само со две заповеди ќе имаат проблем, со втората , која забранува употреба на слики и статуи во богослужбите и четвртата , која повикува на празнување на саботата како ден за одмор (некои само со четвртата, некои и со двете).

Прилично нелогично, нели? Исус ги укинал заповедите, а сепак треба да ги држите сите, освен втората и четвртата (оние кои ви пречат)!

Најголем и најсилен доказ дека Божјиот Закон од Десет Заповеди не може да биде укинат е Христовата жртва на крстот на Голгота. Човекот згреши, го прекрши Божјиот Закон и поради тоа дојде под негов удар, беше осуден на смрт. Но, Бог сакаше да го спаси човекот. Ако можеше законот да се менува или укинува, Бог, Законодавецот, можеше да го укине и со тоа да ја отстрани смртната пресуда која, со својот престап, си ја навлече човекот. Но, драги мои, повеќе од нелогично е да спасувате престапник со тоа што ќе го укинете уставот на државата. Што ќе се случи со редот и поредокот во општеството (во нашиов случај со целата вселена) кога ќе нема норми и мерила за добро и лошо, кога ќе нема закон? Тоа се нарекува анархија, нели? А, во такво општество секој може да ви направи што сака и пред никого да не одговара.

Затоа Бог не го укина Законот, „Немојте да мислите дека дојдов да ги укинам Законот и Пророците...“ (вели Исус во Матеј 5,17) , туку дојде да ја прими на себе казната што законот ја бараше од луѓето: „За нашите престапи беше прободен, сотрен, за нашите беззаконија. Казната за нашиот мир падна врз Него и преку неговите рани ние се исцеливме“ (Исаија 53,5). „Еве го Јагнето Божјо кое ги зема на себе гревовите на светот“ (Јован 1,29).

Во едно од своите последни обраќања, пред разделбата со своите ученици, Исус им ги упатува следниве зборови: „Ако Ме љубите, ќе ги пазите моите Заповеди“ (Јован 14,15).
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 13:42
jas sakam samo da prasam nesto ako moze, iako ne e del od temata
ama vi gi citav postovite vo vrska so navodnoto direktno ili indirektno pisuvanje na Biblijata od Boga,
pa zatoa ve prasuvam, dali gledate nekoja razlika vo vrska so "pisuvanjeto" na 10te Bozji zapovedi, pomegju Stariot Zavet i pisuvanjeto na Noviot Zavet?
dali site se napisani na isti nacin?
najmnogu me interesira za 10te Bozji zapovedi
malku sum neupatena, pa ako moze malku pomos

голема%20насмевка
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 15:04

connected-

Сигурно ги знаеш заповедите!? Тие се исти како во Старит Завет, така и во новиот!
   Исус не направил никаква промена, туку ги дообјаснил за да подобро ги разбереме.
Еве ова мозеби ке ти помогне за подобро разбиранје на истите.


1. ЛОЈАЛНОСТ - ВЕРНОСТ. - Бог мора да биде во се прв. Ако сме Христово нашите мисли ќе се занимаваат со Христа. Ќе го бараме она што е духовно, а не она што е материјално. Ќе копнееме да се преобразиме во неговиот Дух, да ја исполнуваме неговата волја и во се да му угодиме.

2. БОГОПОЧИТУВАЊЕ. - Ние му служиме на невидливото, а не на видливото. Она што некогаш сме го мразеле сега го сакаме, а она што некогаш сме го сакале сега го отфрламе. Душата се очистила од суетата и од горделивоста и сега чувствува потреба искрено и длабоко да му се предаде на Бога во молитва.

3.ПОЧИТУВАЊЕ.Третата заповед забранува не само обесветување на она што е свето, туку и лажно исповедање на верата. Суетните обичаи и модите на светот треба да се отфрлат. Нашите мисли, нашите склоности, нашите чувства, сето тоа е упатено кон небото. Христовиот Дух делува врз нашето срце и го прави нежно и понизно.

4.ПОСВЕТУВАЊЕ.Ние го признаваме Христа како Творец и Одржувач не само кога Нему му го посветуваме седмиот ден на нашето време - туку кога потполно го прифаќаме и целиот план на спасението. Христовата светост треба да се покажува во нашиот живот со делата на светоста, што некогаш ни изгледале неинтересни и заморни, а сега ни претставуваат уживање.

5.ПОЧИТУВАЊЕ НА ВЛАСТИТЕ И НА АВТОРОТ. - Ова почитување почнува во домот меѓу родителите и децата, но се протега и на сите односи и кон Бога и кон човекот. Непослушноста и бунтот треба да се заменат со послушност и со соработка.

6.ЉУБОВ. - Дури и со омразата и со гневот ние ја кршиме шестата заповед, но вистински обработеното лице го отстранило од својот карактер и од своето однесување гневот, зависта, агресивноста и истите ги заменило со љубов со скромности и со мир. Нашата душа треба да биде вдахната со боженствена љубов, обземена со небесните тајни. Родот на Духот - љубовта - мора да се покаже во животот.

7.НЕПОРОЧНОСТ. - Мора да настане целосна промена - страстите и волјата мора повторно да му се покорат на Бога. Тогаш поранешниот неморален живот изгледа грешен и недостоен. Грешните мисли исчезнуваат и не се прават грешни дела. И во домот и надвор од него јасно се гледа побожност.

8.ЧЕСНОСТ. - Оваа заповед го опфаќа не само нашиот однос кон ближните, туку и односот кон Бога. Наместо да му го крадеме на Бога она што му припаѓа: Нашето здравје, времето десетоците и приносите, ние треба радосно да му го посветиме се она што го имаме и што сме. Тогаш должноста ќе стане уживање, а жртвата задоволство.

9.ВИСТИНОЉУБИВОСТ. - Со нашите зборови и ќе се оправдаме и ќе се осудиме. Ако срцето ни е праведно, тогаш и зборовите и делата ќе ни бидат праведни и ќе бидеме мажи и жени познати според нашата совршена чесност. Горделивоста ќе биде совладана, а ширењето на лажните гласишта за другите ќе исчезнат

10.ЗАДОВОЛНИ СО ОНА ШТО ГО ИМАМЕ. - Нема повеќе да бидеме завидливи и незадоволни, зашто нашиот живот нема да биде насочен кон материјалното. Светоста во секојдневниот живот станува угодна кога душата целосно ќе му се потчини на Бога. Наместо жалоста доаѓа радост, а лицето одразува спокојство и несебична среќа.

Иако Божјиот Закон не треба да се меша со Божјите завети, Десетте заповеди се темел и на Стариот и на Новиот завет (2.Мој.24,3-8; Евреите 8,10). Како мерило на човечкото однесување и на односите, Божјиот закон ќе биде и мерило на Божјиот суд (Јаков 2,8-10).

Со делувањето на Светиот Дух, заповедите укажуваат на гревот (1Јов. 3,4) и будат кај нас свест дека ни е неопходен Спасител. Кога ќе му се обратиме на Христа, Светиот Дух го продолжува своето дело во нас преобразувајќи го со својата сила нашиот живот. Спасението се добива со милоста, со верата, но послушноста е последица на делувањето на Светиот Дух во нас и врз нас. Значи, држењето на заповедите е последица, а не причина на спасението.

Послушноста го развива карактерот на христијанинот и раѓа чувство на смиреност и благосостојба. Послушноста кон заповедите истовремено е доказ на нашата љубов кон Бога и кон нашите ближни. Кога во нас ќе се види послушност од вера, луѓето околу нас ќе видат дека Божјата сила е на дело во нас, дека го преобразува нашиот живот, па и тиа ќе посакаат да ја почитуваат истата таа сила. На тој начин држењето на Божјите заповеди го засилува и нашето христијанско сведочење за Бога. Оние што ќе ги држат неговите заповеди во последните денови Бог ги смета како посебен доказ дека и карактерот на самиот Бог е олицетворение на доброто и дека неговите прописи и неговите заповеди се праведни и добри (Отк. 14,12).

Изменето од Blagoj_s - 17.Февруари.2010 во 15:18
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 515
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 15:14
Vo edna sinagoga eden covek rece deka desette zapovedi se vsushnost deset grupi na principi koi gi opfakaat site 613 zapovedi. Sinot Bozji koga veli dve zapovedi, gi grupira (ne gi menuva) desette zapovedi vo dve osnovni grupi: kon Boga i kon lugjeto.

Shto mislite za ova?

Изменето од sk - 17.Февруари.2010 во 15:15
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Февруари.2010 во 15:48
fala na opsirnoto tolkuvanje na zapovedite, ama mene me interesirase drugo
sakam da znam koj gi napisal? dali Mojsej gi napisal na plocata ili mu se direktno predadeni od Boga?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.