IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4546474849 97>
Автор
Порака
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 05:33
Ти ги читаш ли моите постови или така само како да се противам или пак сакаш да се покажеш дека се знаеш.

Господ заповедта за приоповед не им ја дал на сите луѓе туку само на оние од него избраните, односно на свештенството, а монаштвото нема ништо врска со свештенството. Но сепак заради Литургиските потреби некои од нив(подостојните) добиваат и свештенички чин. Но за тоа понатаму. Чекор по чекор.

Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 06:26
Е сега да видиме само еден манастир како ја проповеда верата. Млади, стари, деца, жени, мажи... сите на едно место во името Господово - и тоа замислите на кое место... во манастир каде монасите „бегаат“ од луѓето!



Изменето од Maran Ata - 16.Октомври.2008 во 06:32
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 06:35
Монасите вршат најразлични должности. Секој според можностите и способностите. Има такви кои одат и проповедаат. Има такви кои цртаат икони, прават резби и бројаници. Има такви кои се грижат за богатата литература која се чува во манастирите. Некои пак прават лекови. Други се грижат за манастирските имоти и се занимаваат со земјоделство - за да се прехранува манастирот, но и бедните кои доаѓаат таму за помош. Повеќето монаси се секогаш достапни за исповед, совет, помош... наведовме на последниве 50-тина страници десетици примери.
Не се служи на Бога и на Божјето Дело само со одење и проповедање. Се служи на најразлични начини и секој го одбира она кое може навистина добро да го врши.
Do what is right, come what may...
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 07:04
Најдобрата проповед не е онаа со зборови, туку онаа на дела. Токму тие дела на љубов од страна на монасите, пред се, го обединуваат народот под една глава - Христос!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 07:29
Американците имаат еден интересен израз: My way or the Highway. По наше кажано - или по мое или никако...
Многумина кога нешто не можат до крај да разберат, или кога го разбираат, но не се согласуваат со тоа, автоматски сметаат дека е нешто лошо, непотребно, дури и штетно.
Тоа е доста чудна логика и доста суетна... За жал - ова го има насекаде, кај припадници од сите вери...
Do what is right, come what may...
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 10:51
vo red, jasno e deka monasite mozat da pravat dobri dela i vo pestera, i vo bunar, i na pust ostrov.

poentata e, dali takviot monasticki zivot e pobaruvan od Boga bilo kade vo Negoviot Zbor?

ako bese taka, zosto Isusovite ucenici ne se zamonasija? Zosto nieden od apostolite ne propovedal vo svoite pisanija deka najdobrite megju hristijanite treba da se zamonasat? zosto ranite hristijani odele po pesteri edinstveno begajki od progonstva, a nikako po izbor?

znaci imate edna ogromna dupka, da ne recam krater, koj ne mozete da go popolnite so covecki filozofii i izmisluvanja.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 11:26
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

vo red, jasno e deka monasite mozat da pravat dobri dela i vo pestera, i vo bunar, i na pust ostrov.

poentata e, dali takviot monasticki zivot e pobaruvan od Boga bilo kade vo Negoviot Zbor?

ako bese taka, zosto Isusovite ucenici ne se zamonasija? Zosto nieden od apostolite ne propovedal vo svoite pisanija deka najdobrite megju hristijanite treba da se zamonasat? zosto ranite hristijani odele po pesteri edinstveno begajki od progonstva, a nikako po izbor?

znaci imate edna ogromna dupka, da ne recam krater, koj ne mozete da go popolnite so covecki filozofii i izmisluvanja.


A ti da se navratese na site prethodni komentari, ne ke bese loso - tamu bese mnogu ubavo objasneto vo koi se stihovi Gospod i apostolite zboruvaat za monastvoto i sto se podrazbira pod monastvo.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 13:01
ubavo postaviv prasanja, na koi ako nemas odgovor, ne mi lepi stalno prazni slova kako sum treba pak da gi citam necii postovi vo koi nema nisto.

ako imas odgovor, daj go. konkretno na moite prasanja. mozes i so rozevo kako sto pravi marija magdalena, za da bide jasno koe prasanje go odgovaras. a ne, da odgovaras nepostoecki prasanja so netocni odgovori.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 13:40
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

poentata e, dali takviot monasticki zivot e pobaruvan od Boga bilo kade vo Negoviot Zbor?


Каде Господ зборува за монаштвото (ова е само дел кој е претходно веќе наведен)

Матеј 19:11, 12 Но Тој рече: „Секој не може да го прифати ова учење, туку само оние на кои им е дадено; зашто има скопени, така родени од мајчината утроба; а има скопени и од луѓе, но има и скопени, кои самите себе се скопиле заради царството небесно. Кој може да прифати, нека прифати.”

Матеј 19:16, 21 И ете, еден човек, кога пристапи до него, Му рече: „Учителе добар, какво добро треба да направам за да имам живот вечен?” А Тој му одговори: „Зошто Ме нарекуваш добар? Само Еден е добар. А ако сакаш да влезеш во животот, запазувај ги заповедите.” Тој Му рече: „Кои?” А Исус одговори: „Не убивај, не прељубодејствувај, не кради, не сведочи лажно; почитувај ги татка си и мајка си; сакај го ближниот свој како себеси!” Младиот човек Му рече: „Сето тоа сум го запазил уште од детството; што ми е уште потребно?” Исус му кажа: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го имотот свој и раздели го на сиромаси, и ќе имаш богатство на небото; па дојди и врви по Мене!”

1 Коринтјаните 7, 1 А за она што ми пишавте - добро е човек да не се допира до жена. 7 Зашто сакам, сите луѓе да бидат како мене; но секој си има своја дарба од Бога - еден на ваков начин, друг на поинаков 8 А на неженетите и на вдовиците им велам: добро ќе им биде ако останат како мене. 20 Секој да си остане во звањето во кое е повикан 32 Јас, пак, сакам вие да бидете без грижи. Неженетиот се грижи за Господови работи, - како да Му угоди на Господ; 34 Тука е разликата меѓу жената и девојката. Немажената жена се грижи за Господови работи - како да Му угоди на Господ, за да биде света со телото и со духот; а омажената се грижи за световни работи - како да му угоди на мажот свој. 37 А кој е тврд во срцето свое и нема потреба, а има власт над својата волја, па реши во срцето свое да ја зачува својата девица, тој добро прави. 38 Така оној, кој ќе ја омажи својата девица, добро прави; а оној, што нема да ја омажи, подобро прави.

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

ako bese taka, zosto Isusovite ucenici ne se zamonasija??


Дали апостолите биле монаси?

Да видиме што вели Светото Писмо: "Немаме ли право да водиме жена од сестрите, како и другите апостоли и Господовите браќа, и Кифа (Петар)?"(1 Коринтјаните 9:5)

Матеј 19, 27 Тогаш Петар одговори и Му рече: „Ете, ние оставивме се, и по Тебе одиме: што ќе стане, со нас?” ....29 и секој што остави куќа, или брат, или сестра, или татко, или мајка, или жена, или нива, заради Моето име ќе наследи стопати повеќе и ќе добие живот вечен

Монаштвото го имаш многу погрешно сфатено. Монаштвото е начин на живеење, а не место. Монах не е само оној кој седи в манастир. Св.Јован Кронштатки бил свештеник (поп) и бил женет, но тој никогаш со својата жена немал телесен контакт (практично - монах). Св.Матрона Московска, за време на комунизмот во Русија, живеела во стан со пријатели, а била монахиња по живот.

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

Zosto nieden od apostolite ne propovedal vo svoite pisanija deka najdobrite megju hristijanite treba da se zamonasat??


Никој не рече дека најдобрите од христијаните одат в манастир. Кој ти го кажа тоа? Оној што сака да стане добар христијанин оди в манастир. Оној што сака апсолутно да ја исполни Божјата заповед да остави се и да тргне по Него - тој оди в манастир.

Originally posted by stevompc stevompc напиша:

zosto ranite hristijani odele po pesteri edinstveno begajki od progonstva, a nikako po izbor?


Ајде кажи една монашка заедница во Македонија која живее во пештера. А и кажи ми зошто Христос отишол во пустињата за да биде искушуван?

И дај, ти се молам, да не го повторуваме истото та истото повеќе.



Изменето од Maran Ata - 16.Октомври.2008 во 13:44
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 13:45
п.с. И дај да видиме ти каде се си го проповедал Евангелието! Во која земја си бил на мисија, кого си научил, што си направил...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stevompc Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 04.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 275
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stevompc Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2008 во 14:21
si gi pobrkala loncinjata maran ata.

temava e za monastvoto, a ne za celibatot.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 02:56
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

si gi pobrkala loncinjata maran ata.

temava e za monastvoto, a ne za celibatot.


Ти си побрал нешто - монасите живеат во целибат   


Изменето од zidarski - 17.Октомври.2008 во 04:07
Кон врв
evangelist Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Bo&#382;e ne znam &#353;ta mi je, pale m

Регистриран: 16.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelist Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 12:11
Originally posted by stevompc stevompc напиша:

si gi pobrkala loncinjata maran ata.

temava e za monastvoto, a ne za celibatot.



Цело време “одговарате“ со кратки и неосновани реплики надвор од темата, ама модетаторите никако да ве опоменат!!!

Ако не разбираш некои работи ... тогаш не коментирај

34. *Немојте да мислите дека дојдов да донесам мир на земјата;

не дојдов да донесам мир, туку меч.

*Лука 12,51;

35. Зашто дојдов да разделам човек од татка си, и ќерка од

мајка си, и снаа од свекрвата нејзина.

36. И *непријатели на човека ќе бидат неговите домашни.

*Мих.7,6;

37.

*Кој милува татко или мајка повеќе од Мене, не е достоен за Мене; и кој милува син или ќерка повеќе од Мене, не

е достоен за Мене;

*Лука 14,26;

38. *и кој не го земе крстот свој и не оди по Мене, не е достоен за Мене.



*Мат.16,24;

39. *Кој ќе ја запази душата своја, ќе ја загуби, а кој ќе ја загуби душата своја заради Мене, ќе ја

зачува.


12. зашто има скопени, така родени од мајчината утроба; а има скопени и од луѓе, но има и такви што

се скопени само заради царството небесно. Кој може да прими, нека прими.”


27. Тогаш Петар одговори и Му рече: <Ете, ние оставивме с# и по Тебе одиме:

што ќе стане, пак, со нас?”

28. А Исус им рече: <Вистина, ви велам, дека вие што врвите по Мене, при повторното

раѓање, кога Синот Човечки ќе седне на престолот на славата Своја *ќе седнете и вие дванаесетте Израилеви

колена;

*Лука 22,30;

29. и секој што остави куќа, или брат, или сестра, или татко, или мајка, или жена, или

деца, или ниви, заради Моето име ќе наследи стопати повеќе и ќе добие живот вечен.

30. *И мнозина први ќе

бидат последни, а последните први.”

*Мат.20,16; *Лука 13,30;

тука се зборува за првото монаштво ... или по точно зошто монахот се откажува од светот
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2008 во 14:39
Јас би сакала, во контекст на темата монаштво, да ве запознаам со православната мисија во Кенија и Сиера Леоне - земји во кои до пред извесно време, а и сеуште, владее воен хаос. Земји во кои деца од 10-тина години, та и помали, биле земани, дрогирани и програмирани да бидат војници и да убиваат без грижа на совест.

Монахот кој ја спроведува оваа мисија, отец Темистокл, или како што сите го викаат – father Themi – лично го познавам, и можам да ви кажам дека дава голема жртва од себе.

Погледнете ја странава со нивните активности и доколку некој сака, може да донира средства, бидејќи особено сега се потребни за изградба на соборна црква, купување на учебници, храна, апарати за подобрување на физичката состојба на оние кои имаат ампутирани раце и нозе, облека, со еден збор, подобрување на општите, елементарни животни услови.....

Paradise kids 4 Africa

Секој од нас, колку може, да го поддржиме отец Теми во неговата мисија, ако не со финансии, тогаш со заедничка молитва!



Изменето од Maran Ata - 17.Октомври.2008 во 15:45
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4546474849 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.