IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИЗЕН РЕЖИМ - либерализација и укинување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 66>
Автор
Порака
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 16:46
Originally posted by _T_o_X_i_C_ _T_o_X_i_C_ напиша:

Sve E Ok Toa,Imash Sloboda Da Proshetash I Da Pocnesh Da Ziveesh Nov Zivot,Daleku Od Mk, Megutoa Mnogu Od Mladite I Te Kako Ke Se Pokaat Za Toa! Site Ke Se Zaletaat Na PECALBA,Normalno Site So Pozitivna Misla Ke Otidat,No Prashanje E Kolku Od Niv Ke Uspeat? Dokolku Nemash Nekoj Blizok Da Te Snabdi Barem Za Prenokevanje I Hrana,Togash Bi Bilo Stvarno Teshko!!! Prashanjeto E Kolku Ke Bidat Vo Zaguba Tie Shto Nema Da Uspeat,Den,Dva,Tri,Mesec...Bez Ogled Na Toa Kolku Ke Ostanat,Se Toa Ke Bide Na Nivni Troshok, A Site Gi Znaeme Standardite Na Zapad, Taka Da Moj Sovet : Osiguraj Se Pred Da Otidesh Nekade Na Slepo,Vidi Kakvi Ti Se Moznostite,Shto Nudat,Shto Mozes Da Dobiesh I Zadrzi Se Na Toa " KOLKU MOZES DA IZGUBISH "


Никој од Македонците(обични смртници)нема што да изгуби со визната либерализација доколку навистина се спроведе и на дело.Зборувам за оние кој не се вработени во Државната МЕГА Администрација,за оние кој “црнчат“ за по 100тина евра плата(колку за леб),зборувам за невработените кој државава не ги става ни на “таквото“,без изгледи за некаква иднина,зборувам за кулаците по текстилните робовладателски картели,па зборувам и за поединци со сопствени фирми кој плаќаат фирмарини повеќе одколку плата што вадат,за луѓе кој доколку почнале сопствен мал бизнис со 1-2 вработени па не стигаат ни плата да земат од прекумерните давачки за кирија,струја,вода и други комунални трошоци.За студентите на кој сега нема да им треба виза и можат по три месеци да работат во Германија за по 10тина евра од час,без некакви поголеми натегања и посредувања.
Ќе изгубат само газдите на транзиционо подарените фирми,кој ги плаќаат вработените со мизерни плати,или воопшто не ги плаќаат,ќе изгубат партијските лидери,во кој народот(посебно младите),досега гледаа единствен спас за некакво вработување,ќе изгубат олигарсите газди на поголеми фирми кој досега плаќаа ефтини суровини,или пак воопшто не ги плаќаа како во Шведмилк,зошто сега во Холандија и Данска има отворени огласи за Македонски сточари или млекари со по 3 000 евра плата,за истата ако не и полесна работа со крави како што вредно работеа во Македонија.Македонските градежници ќе можат да отворат сопствени фирми во Германија на пример или било каде низ ЕУ и лесно да се стекнат со работни дозволи и годишни визи за престој,како за себе така и за вработените,па да заработуваат по 3 000 евра,без проблем.Ќе нема водоводџии,плочкари,лимари.......Ќе се затворат најмалку 10 000 фирми низ Македонија,кој досега колку толку го полнеа МЕГА буџетот во државата,за да може владата да се расфрла и при тоа да пере пари полнејќи ги џебовите на некој локален моќник наводно градејќи цркви,музеи восочни,џамии,фонтани или “шмизли“ па и “бикови“ со по живот опасни рогови.И затоа не треба да гледаме песимистички на целата работа,дека некој нешто ќе изгубел.Па што ќе изгуби бе,освен времето кое и онака го има на претек,без сигурна и солидно платена работа?
Затоа мој совет е секој што има и најмала шанса храбро да си ја проба среќата,90% од сите ќе успеат од прва,а оние 10% и да се вратат ќе можат да најдат овде,посолидно и пристојно платено работно место.Всушност тоа беше и идеата за визна либерализација,оти на Македонија не и треба ниту НАТО ниту ЕУ,Македонецот е генетски предодреден да биде печалбар зошто во неговата земја никогаш немал доволно за пристоен живот.Па токму тоа ме плаши дека најавената визна либерализација е само уште една “фарса“ како многупати досега.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 16:54
Полека но сигурно стануваш конфузен...

Не сакам ЕЗ но сакам да заработам 3000 евра...
не ја сакам владата..
не го сакам НАТО....

Homo homini lupus est...
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 16:59
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Полека но сигурно стануваш конфузен...

Не сакам ЕЗ но сакам да заработам 3000 евра...
не ја сакам владата..
не го сакам НАТО....



Напротив,станувам се попрецизен.Не ти треба НАТО или ЕУ доколку имаш слобода на движење,па можеш сопствената работна сила да ја понудиш таму каде се плаќа по 3 000 евра месечно,а не по 100 евра само за леб,како во Македонија.Всушност се држам до темава што ќе ни донесе нам либерализацијата и укинувањето на визниот режим.среќа
Кон врв
_T_o_X_i_C_ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај _T_o_X_i_C_ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2009 во 22:26
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Токсик, работа на црно во неколку европски земји многу строго се контролира и санкционира.Така се ризикува забрана за влез и некогаш ако сакаш и на одмор на пример да одиш нема да те пуштат.Повеќе од јасно е дека голем процент од нашите граѓани ќе го преземат тој ризик: од очај, безнадежност, немаштија... а човек во очај е спремен на се и баш не му е гајле дали ќе добие забрана за влез или не.Но сепак треба да се внимава и да се знае што може да те следува како казна ако прекршиш некој закон на земјата во која престојуваш.Со паѓањето на визниот режим не оди автоматски во комплет и работна дозвола, која е многу потешко да се добие, но не и невозможно.

Me Napadnavte Bez Potreba Bre Znachi: Zborot Mi Beshe Deka Bash Poradi Toj Rizik Shto Ke Go Prezemat,Na Svoja Glava Mozno E Da Bidat Vo Ushte Pogolema Zaguba Nego Li Shto Ke Ostanat Tuka...Ne Zboram Jas Za Toa Dali Ke Bidat Fateni Na Crno Ili Ne...Zborot Mi Beshe Deka Nema Site Da Uspeat Vo Toa Shto Ke Se Obidat, A Veruvaj Mnogu ke Se Zaletaat Na Taa "PECALBA" I Sigurno Nema Site Da Se Snajdat...A Za Toa Vreme Shto Ke Bidat Tamu , Troshokot Ke Go Osekjaat Na Svoja Koza...Taka Da Mnogu Ke Izgubat!.. Ete Shto Sakav Da Kazam
You Can't Kill Me . . . - I Was Born Dead
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 00:05
Таман работа ова ако го сметаш за напад на политика голема%20насмевка

Само дискутираме, тука некаде сме и се разбираме.
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 13:23
Originally posted by ABC ABC напиша:


Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:

Полека но сигурно стануваш конфузен...

Не сакам ЕЗ но сакам да заработам 3000 евра...
не ја сакам владата..
не го сакам НАТО....

Напротив,станувам се попрецизен.Не ти треба НАТО или ЕУ доколку имаш слобода на движење,па можеш сопствената работна сила да ја понудиш таму каде се плаќа по 3 000 евра месечно,а не по 100 евра само за леб,како во Македонија.Всушност се држам до темава што ќе ни донесе нам либерализацијата и укинувањето на визниот режим.среќа


ОК, сега тие 3000 евра се бруто или нето?
1. За да работиш регуларно треба да ги плаќаш обврските кои произлегуваат.
2. Здраствено осигурување се наплаќа според понудата која самиот ке си ја одбереш.
3. Пензиското осигурување..
4. Ако си сам ке те стават во прва категорија за данокот кој не е мал.
5. Станот ке треба да го платиш кој минимално чини околу 500 евра (топол /ладен стан и ел енергија, парно, ТВ, телефон....
6. Транспортот до работното место не е бесплатно.
7. Храната, облеката, некое пивце или винце со пријателите...

Кажи ми колку ке ти остане АКО СИ САМЕЦ во ЕЗ?

Не сметам ако со семејството си таму бидејки помалку плаќаш данок, имаш детски додатоци, имаш божиќен надомест (13 плата по нашки)... со што можеш веднаш да почуствуваш разлика во домашниот буџет. Ако сопругата исто така работи, тогаш можеш да сметаш на ШПАРАЊЕ на заработените пари и економска отпуштеност за планрање на заработените средства.
Нешто не ми е јасно, зошто се меша политиката, влегувањето во ЕЗ и НАТО со визната либерализација? (На форумот има и таква тема па тамо сме изнеле мислење). Еве еден пример, ако една земја/институција (НАТО членки и ЕЗ членки) не ја сакам, ниту сакам да помислам на неа, нема ниту да помислам да одам во тие земји/институции кои се дел од тие земји и обратно, и економски да сум зависен. Ако моето политичко убедување на кореспондира со нивното, што барам таму!!! Тоа за мене е НОНСЕНС.

За мене лично визната либерализација (иако е дел од политиката) е чин за поздравување, и по толку години напорна работа, кога се даде предлог за укинување, ние сега одиме по Куманосвксиот принцип (се извинувам)-“ Серем ти се на работу“... Некој вложил труд за тој чин, и сега ние како по некоја традидица ке фрламе дрва и камења и згора на тоа ке мешаме баби и жаби. Но секој си има право на свој став и јас се извинувам ако грешам со моите ставови, но сепак се држам до ставот дека НЕКОЈ се намачил да ја симне шенген бариерата (се надевам од 1 Јануари дека ке е готово).

Сепак да напоменам, визната либерализација е позитивна и од еден друг аспект:

- Колку наши сограѓани живеат во земјите членки на ЕЗ? Истите тие наши сограѓани имаат свои роднини во нашата земја и со симнување на шенгенот им претставува олеснителна околност за контакт со семејството.

Нема потреба од посебни докуенти со кој мора да покажат колку им е НЕТО платата, колку чини наемнината на станот/куќата, колку квадрати има станот/куќата, дали можат да го сместат гостинот (татко, мајка, брат, сестра, внук, внуче...), ако нема доволно квадрати станот/куќата, а следува по 22.5 квадратни метри за секоја индивидуа, тогаш нема да ти одобрат виза за роднината, ако немаш доволно НЕТО плата со што се смета според годишната старост на членот за кој ГАРАНТИРАШ, за да го прехраниш (витамини, протеини, белковини... и др) ниту тога не ке може да се прати виза, и многу други ПОТВРДИ се избегнуваат со падот на шенгенот.
Сите ние ИНДИВИДУАЛНО си гледаме на визната либерализација, секој со своите интереси, но сепак тоа е глобална работа кој ги опфаќа сите елементи а не инетереси на поединци, твои/мои....



Изменето од Buggyman - 27.Јули.2009 во 13:35
Homo homini lupus est...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 14:48
Е сега и една друга работа, која најверојатно ќе се направи откако ќе падне визниот режим, а тоа е воведување визи за граѓаните на Косово и Албанија.
Јасно е дека македонскиот пасош уште сега станува атрактивен за жителите на земјите за кои сеуште ќе важи визен режим, и јасно е дека ќе треба да се преземат мерки да се спречат одредени негативни-нус појави кои ќе следуваат.

Македонија со визи за Косово и Албанија?





Изменето од Анастеа - 27.Јули.2009 во 14:49
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 14:53
а кој вели дека таквото нешто не е испланирано барем за делот на албанци од “ држава “ косово голема%20насмевка 
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 15:10
Originally posted by Buggyman Buggyman напиша:


ОК, сега тие 3000 евра се бруто или нето?
1. За да работиш регуларно треба да ги плаќаш обврските кои произлегуваат.
2. Здраствено осигурување се наплаќа според понудата која самиот ке си ја одбереш.
3. Пензиското осигурување..
4. Ако си сам ке те стават во прва категорија за данокот кој не е мал.
5. Станот ке треба да го платиш кој минимално чини околу 500 евра (топол /ладен стан и ел енергија, парно, ТВ, телефон....
6. Транспортот до работното место не е бесплатно.
7. Храната, облеката, некое пивце или винце со пријателите...

Кажи ми колку ке ти остане АКО СИ САМЕЦ во ЕЗ?

Не сметам ако со семејството си таму бидејки помалку плаќаш данок, имаш детски додатоци, имаш божиќен надомест (13 плата по нашки)... со што можеш веднаш да почуствуваш разлика во домашниот буџет. Ако сопругата исто така работи, тогаш можеш да сметаш на ШПАРАЊЕ на заработените пари и економска отпуштеност за планрање на заработените средства.
Нешто не ми е јасно, зошто се меша политиката, влегувањето во ЕЗ и НАТО со визната либерализација? (На форумот има и таква тема па тамо сме изнеле мислење). Еве еден пример, ако една земја/институција (НАТО членки и ЕЗ членки) не ја сакам, ниту сакам да помислам на неа, нема ниту да помислам да одам во тие земји/институции кои се дел од тие земји и обратно, и економски да сум зависен. Ако моето политичко убедување на кореспондира со нивното, што барам таму!!! Тоа за мене е НОНСЕНС.

За мене лично визната либерализација (иако е дел од политиката) е чин за поздравување, и по толку години напорна работа, кога се даде предлог за укинување, ние сега одиме по Куманосвксиот принцип (се извинувам)-“ Серем ти се на работу“... Некој вложил труд за тој чин, и сега ние како по некоја традидица ке фрламе дрва и камења и згора на тоа ке мешаме баби и жаби. Но секој си има право на свој став и јас се извинувам ако грешам со моите ставови, но сепак се држам до ставот дека НЕКОЈ се намачил да ја симне шенген бариерата (се надевам од 1 Јануари дека ке е готово).

Сепак да напоменам, визната либерализација е позитивна и од еден друг аспект:

- Колку наши сограѓани живеат во земјите членки на ЕЗ? Истите тие наши сограѓани имаат свои роднини во нашата земја и со симнување на шенгенот им претставува олеснителна околност за контакт со семејството.

Нема потреба од посебни докуенти со кој мора да покажат колку им е НЕТО платата, колку чини наемнината на станот/куќата, колку квадрати има станот/куќата, дали можат да го сместат гостинот (татко, мајка, брат, сестра, внук, внуче...), ако нема доволно квадрати станот/куќата, а следува по 22.5 квадратни метри за секоја индивидуа, тогаш нема да ти одобрат виза за роднината, ако немаш доволно НЕТО плата со што се смета според годишната старост на членот за кој ГАРАНТИРАШ, за да го прехраниш (витамини, протеини, белковини... и др) ниту тога не ке може да се прати виза, и многу други ПОТВРДИ се избегнуваат со падот на шенгенот.
Сите ние ИНДИВИДУАЛНО си гледаме на визната либерализација, секој со своите интереси, но сепак тоа е глобална работа кој ги опфаќа сите елементи а не инетереси на поединци, твои/мои....



Одговорот е краток и едноставен:

-Сепак ќе ми останат повеќе одколку овде каде не ми останува ништо.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 15:11
а тука со 300 евра ќе ни останат . само долгови до наредна плата газење%20од%20смеење
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 11:34
Nishto ne ne peri. Ni vizen ni bezvizen.
Svetot i da saka da ne upravi izvede na bregot nie sami eden za drug se vlecheme vo beznata i se davime.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 11:54
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Е сега и една друга работа, која најверојатно ќе се направи откако ќе падне визниот режим, а тоа е воведување визи за граѓаните на Косово и Албанија.
Јасно е дека македонскиот пасош уште сега станува атрактивен за жителите на земјите за кои сеуште ќе важи визен режим, и јасно е дека ќе треба да се преземат мерки да се спречат одредени негативни-нус појави кои ќе следуваат.
 
-Најарно за нас е ..сепак да ПОЧЕКАМЕ..за да видиме дека (овојпат) се сериозни во намерата..Македонија да ја стават на „белата„ листа...
-А воведување на визи за окружувањето..секако ДА..
Тоа требаше ВЕДНАШ по осамостојувањето..ама „мудриве„ клапчовци..со нивната мудра политика...не доведоа до ова денешно (очајно) дереџе..
-И да се забрани пристапот (лесен) за добивање на МК државјанство..слично како и во другите сериозни земји..јас ја потенцирам Швајцарија...
намигнување
 
Еве ви мислење  на еден „наш„ ептен експерт..за „овие„ и за „ова„:
Според експертот за евроинтеграции Мерсел Биљали, Македонија не треба да дозволи овие граѓани да влегуваат со виза.
- Ништо не треба да се промени во поглед на слободното движење на косовските и албанските државјани во Македонија. И по први јануари, треба да влегуваат без виза. Доколку овие граѓани сакаат преку Македонија да патуваат во европските земји, тогаш треба да имаат виза, но визата не треба да ги ограничи тие што сакаат да престојуваат во земјава - вели Биљали.
Со стапување во сила на одлуката за визна либерализација, македонските граѓани кои имаат биометриски пасоши ќе може да се движат слободно во земјите од Европската унија, но само како туристи, на ограничен период од три месеци.


Изменето од novace - 28.Јули.2009 во 12:14
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
ABC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 371
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ABC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 03:16
Мислам дека Албанците преку Албанија ќе имаат најбрзо стекната итоа вистинска визна либерализација во регионов,без разлика на ветувањата и приказните што ни ги кажуваат ЕУ-политичарите.Всушност Македонците се предодредени да останат во ГЕТОТО кое е одамна креирано во Европски,а со тоа и во светски рамки,како еден вид експеримент со кој се воспоставува “Новиот Светски Поредок“ преку ограничено движење на луѓето.Македонската нација е впрочем погодна за такви експерименти,затоа што е помала,долговечна(Библијска),но и прилично лековерна,особено кога се лажливи ветувања во прашање.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 10:57
Originally posted by ABC ABC напиша:

Мислам дека Албанците преку Албанија ќе имаат најбрзо стекната итоа вистинска визна либерализација во регионов,без разлика на ветувањата и приказните што ни ги кажуваат ЕУ-политичарите.Всушност Македонците се предодредени да останат во ГЕТОТО кое е одамна креирано во Европски,а со тоа и во светски рамки,како еден вид експеримент со кој се воспоставува “Новиот Светски Поредок“ преку ограничено движење на луѓето.Македонската нација е впрочем погодна за такви експерименти,затоа што е помала,долговечна(Библијска),но и прилично лековерна,особено кога се лажливи ветувања во прашање.


Da. Ispravno gledano i kazjano. No za zjal nashiot narod seushte se nadeva kako malo dete deka za nekoj praznik kje dobie dar. A, i sigurno kje dobie. Toj se nadeva na veteniot ,,Vizen rezjim,, ama od ova celina kako edinka po se izgleda deka kje dobie samo ,,REZJIM,,.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4445464748 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.