IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - БИБЛИЈАТА И НАУКАТА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

БИБЛИЈАТА И НАУКАТА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4344454647 63>
Автор
Порака
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 14:57
ова не е библија ПРОТИВ наука, туку баш убаво си има наслов темата...Wink
Кон врв
ПРОСВЕТИТЕЛОТ Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Февруари.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 61
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПРОСВЕТИТЕЛОТ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 16:49
 
 
      Продолжуваме со студијата. Се надевам дека податоците што ќе ги дознаеме ќе послужат во подобрувањето на конструктивноста во дебатирањето околу темата Библијата и науката.
  
      Потсеќавање на историјата на јудео-христијанството и Свети Павле

 

Поголемиот дел од христијаните веруваат дека еван­ге­лијата ги пишувале директни сведоци на Ису­со­ви­от живот и дека поради тоа тие претставуваат верни све­доштва за нас­та­ни­те кои го украсувале неговиот жи­вот и неговото про­по­ве­да­ње. Како би можело, во при­суството на таквите гаран­ции за автентичност, да се дискутира за поуките кои од нив се из­вле­куваат, за да може да се доведе во сомнение вред­нос­та на ин­сти­ту­цијата на Црквата со применувањето на општи­те ди­рек­­тиви кои самиот Исус ги дал? Сегашните из­данија на еван­гелијата, наменети за популаризација, содржат ко­мен­та­ри чи­ја цел е таквите сфаќања да ги рас­про­стра­нат во јав­нос­та.

 

На верниците како аксиома им се претставуваат свој­­ства­та на редакторите на евангелијата како све­до­ци-оче­видци. Зар во средината на II век, свети Јустин не ги нарекол евангелијата – Мемоари на Апостолите? А потоа, со толкава прецизност се зборува за авторите што се прашуваме како би можеле да се сомневаме во ни­вната точност: Матеј бил добро позната личност, чи­новник во царинарницата во Кафе­рнаум; познато е, дури, дека ги познавал арамејскиот и грчкиот јазик. Ма­рко, исто така, совршено е идентификуван како со­ра­ботник на Петар; нема никакво сомнение дека тој, ис­то така, бил очевидец. Лука е саканиот лекар за кој Павле вели: известувањата за него се многу пре­циз­ни. Јован е апостол, секогаш близок до Исус, син на Зе­бед, рибарот во езерото Генезарет.

 

Модерните студии за почетокот на хрис­ти­јан­с­т­во­то пока­жу­ваат дека овој начин на претставување на ра­ботите вооп­што не и соодвествува на реалноста. Ќе ви­диме што се случува со авторите на евангелијата. Што се однесува на де­це­ниите кои минале по Ису­со­ва­та мисија, треба да се знае де­ка настаните воопшто не се одвивале онака како што е ка­жа­но, и дека до­а­ѓа­ње­то на Петар во Рим никако не ги удрило те­мелите на Црк­вата. Токму спротивното, од мигот кога Исус ја на­пуштил оваа земја до втората половина на II век, или во текот на повеќе од еден век, евидентна е бор­ба­та меѓу две тенденции: меѓу она што може да се нарече пав­лов­ско христијанство и јудео-христијанството: пр­во­то пос­те­пено го потиснало второто и павловското хрис­ти­јан­с­тво триум­фи­ра­ло над јудео-хрис­ти­јан­ст­во­то.

 

Голем број дела настанати во овие последни де­це­нии, ба­зирани на откритијата на нашето време, овоз­мо­жиле да се дојде до овие модерни сфаќања со кои е по­врзано името на кардиналот Данило. Статијата која ја објавил во декември 1967 година во ревијата Сту­дии (Etudes): Нов аспект на по­теклото на хрис­ти­јан­с­т­во­то – јудео-христијанството, презе­мајќи ги пора­неш­ни­те дела, на христијанството му ја трасира исто­ри­ја­та, и ни допушта појавата на евангелијата да ја смес­ти­ме во еден контекст многу поинаков од оној кој го ис­так­­ну­ва­ат извештаите наменети за широките маси. По­долу ќе се најде збир од важните точки на неговата ста­тија со многу ци­тати:

 

По Исус, една мала група апостоли формира една еврејска секта, верна на правилата и на култот на храмот. Сепак, кога на оваа секта ќе и се при­клу­чат преобратените, дојдените од паганството, ним им се предлага, ако може така да се каже, еден посебен ре­жим: Ерусалимскиот концил од 49-та година ги ос­ло­бодува од обрежувањето и од еврејските правила: мно­гу јудео-христијани ја одбиваат оваа концеси­ја”. Оваа група сосема е издвоена од Павле. Дури и повеќе, во врска со паганите кои преминале во христијанство, Пав­ле и јудео-христијаните меѓусебно се борат (ин­ци­ден­тот во Ан­тиохија во 49-та година). За Павле, об­ре­жу­вањето, сабатот и култот на храмот, од сега прес­та­на­ле да важат, дури и за Евреите. Христијанството тре­бало да се ослободи од евреј­ската политичко-ре­ли­ги­озна припадност за да се отвори кон паганите.

 

За јудео-христијаните, кои останувале лојални из­ра­ели­ти, Павле бил предавник; јудео-христијанските до­кументи го квалификуваат како непријател, об­ви­ну­вајќи го за так­тич­ка дволичност, но јудео-хрис­ти­јан­ството, сè до 70-та година го претставува мно­зин­ст­во­то на Црквата, а Павле останува изолиран. То­гаш шеф на заедницата е Ја­ков, род­ни­на на Исус. Со не­го (на почетокот) се Петар и Јован. Јаков можеме да го сметаме за столб на јудео-христи­јан­ство­то кое ре­шително останува ангажирано во ју­даизмот, нас­про­ти павловското христијанство. Семејството на Исус за­зема важно место во оваа јудео-христијанска црква од Еруса­лим. Наследник на Јаков ќе биде Симон, си­нот на Клео­пас, роднината Господов.

 

 Кардиналот Данило овде ги цитира јудео-хрис­ти­јан­ските списи кои го изразуваат гледањето на Исус на оваа заедница, првобитно формирана околу апо­сто­ли­те: Евангелието на Евре­ите (според една јудео-хрис­ти­јан­ска заедница од Еги­пет), Клементовите Хи­по­ти­по­зи, Втората Апокалипса на Ја­ков, Евангелието според То­ма.

(Забележуваме дека сите овие списи подоцна ќе бидат осудени како апокрифи т.е. скриени од триумфалната Црква, што ќе се роди од успехот на свети Павле. По ова мрачно цензурирање на евангелската литература, таа ќе содржи само четири канонски Евангелија.)

 

Со јудео-христијанство­то, без сомнение, треба да се поврзат најдревните споменици на хрис­ти­јан­ска­та литература која кардиналот Данило де­таљно ја спо­мнува.

 

Јудео-христијанството не е доминантно во Еру­са­лим и во Палестина, во текот на првиот век на Црк­ва­та. Се чини дека јудео-христијанската мисија, пред пав­лов­ската мисија, се развила насекаде. Токму ова го об­јас­нува тоа што Павло­вите посланија постојано алу­ди­ра­ат на кавга. Таа насекаде ќе наидува на истите не­пријатели, во Галатеја, Коринт, Ко­лосос, Рим, Ан­ти­о­хи­ја.

 

Сириско-палестинскиот брег, од Газа до Антио­хи­ја, бил јудео-христијански, како што тоа го сведочат Де­лата апос­толски и Клементовите списи. За пос­то­е­ње­то на јудео-хрис­ти­јаните во Мала Азија сведочат пос­ланијата на Павле до Га­латјаните и Колосјаните. Спи­сите на Папата известува­ат за јудео-хрис­ти­јан­с­т­во­то во Фригија. Во Грција, Првото пос­ла­­ние на Павле до Коринтјаните мисли на јудео-христија­ните, особено на оние во Аполос. Според Клементовото пос­ла­­ние и Хер­масовиот Овчар, Рим е важен центар. За Све­то­ниј и Тацит христијаните се една еврејска секта. Кар­ди­­на­лот Данило мисли дека првата евангелизација на Аф­рика била јудео-христијанска. Со неа се врзуваат Еван­ге­лието на Евреите и списите на Клемент од Алек­с­андрија.

 

Познавањето на овие факти има капитално зна­че­ње, за да се разбере во каква атмосфера на борба меѓу заед­ниците се пишувани евангелијата. Донесувањето во ред на текстови­те кои денес ги поседуваме, по тол­ку преработки на извори­те, ќе почне во 70-та година, во епохата во која двете ривал­ски заедници се во пол­на борба, а јудео-христијанството сè уште доминира. Но, со еврејската војна и со паѓањето на Еру­салим во 70-та година, ситуацијата ќе се смени. Кардина­лот Да­ни­ло вака го објаснува крајот:

Бидејќи Евреите биле дискредитирани во Царс­т­во­то, христијаните сакаат да се издвојат од нив. Хе­ле­нис­тичките христијани тогаш ќе добијат предност: Пав­ле ќе извојува посмртна победа; христијанството по­литички и социолошки ќе се оддели од јудаизмот; тоа ќе стане трет народ. Сепак, до последниот еврејски ре­волт во 140-та година, јудео-христи­јанството ќе има кул­турна доминација.

 

Од 70-та година, во периодот кој се датира пред 110-та година, ќе бидат создадени евангелијата: на Мар­ко, на Матеј, на Лука и на Јован. Тие не се првите пи­шувани христијански документи. Павловите пос­ла­ни­ја се многу постари од нив. Според О. Кулман (O. Culmann), Павле во 50-та година го ре­дигирал своето Пос­лание до Солуњаните. Но, без сомнение, тој ис­чез­нал неколку години пред да биде довршено Еванге­ли­е­то според Марко.

 

Најдискутираната фигура во христијанството која Ису­совото семејство и апостолите што останале во Еру­салим со Јаков ја сметале за предавник на Исусо­ви­те мислења – Пав­ле, го градел христијанството на ште­та на оние кои Исус ги собрал околу себе за да го ши­рат неговото учење. Бидејќи не го запознал жи­во­тот на Исус, тој легитимноста на својата мисија ја оп­ра­вдувал тврдејќи дека Исус му се јавил на патот кон Да­маск.

 

Си дозволуваме да се прашаме што би се слу­чи­­ло со христијанството без Павле и врз таа тема би мо­желе да се градат многубројни хипотези. Но, што се од­не­сува на евангелијата, да не постоеше борбата меѓу заед­ници­те созда­де­ни со раздорот на Павле, би мо­же­ле да се обложиме дека до денес не би ги имале списите што ги имаме. Јавувајќи се во периодот на ин­тен­зив­на­та борба меѓу двете заедници, овие борбени списи, ка­ко што ги квалификува Р. П. Каненгисер, произ­лег­ле од многуте објавени списи за Исус, кога христи­јан­с­т­вото од павловски стил дефинитивно триумфирало и фор­ми­рало свој зборник на официјални тек­стови, Ка­но­нот кој ги исклучил и ги осудил како спротивни на вис­тинското верување сите други документи, ако не и при­легале на лини­ја­та што ја одбрала Црквата.

 

Иако јудео-христијаните исчезнале како вли­ја­те­л­на заед­ни­ца, сè уште се слуша и се зборува за нив под опш­тиот израз удаизираните. Кардиналот Данило ва­ка го евоцира нив­ни­от крај:

 

Отсечени од Големата Црква која постепено се ос­лобо­дувала од еврејските окови, тие на Запад брзо ќе пропаднат, но нивните траги можат да се следат од III до IV век на Исток, особено во Палестина, Арабија, Транс­јорданија, Си­ри­ја, Месопотамија. Некои ќе би­дат апсорбирани од исла­мот; другите, пак, ќе се врзат за православието, се­пак чувајќи ја основата на семит­ска­та кул­ту­ра, и неш­то од тоа продолжува да трае во Цркви­те во Ети­о­пија и во Калдеја”.

Не биди како оној кој го собира знаењето на учените и мудроста на мудрите, а кон Вистината се однесува како еден од глупавите.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 18:13
информациите во горниот напис се тенденциозни и неточни. Како прво, ниедно апокрифно евангелие не е уништено, бидејќи нели, да беа уништени, господинот протерувач немаше да знае за нив нели...WinkLOLLOL
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 20:30
Lele adzo, zarem tolku samo imas da kazes
 
 
Eve, znaci, uste edna gledna tocka vrz Pavlovata ereticka enfluenca vrz hristijanstvoto koe vie go sledite!!
 
Kako li kako Adzija,
ostana bez zborovi?
 
Zborovi be zaludni,
adzija koga izgubi!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 20:52

DAIJA, зарем има што друго да се каже за вицотеките на Студентски Клуб? LOL

Не разбирам зошто морате да менувате никови за да си кажете штои имате да си кажете? LOL
Јас ја разлистав книгата на плагијаторите од Студентски Клуб "Да се следи Исус или да се следи Павле" и воопшто не најдов нешто предизвикувачки таму. Напротив, од страна на страна се повеќе си се смеев како муслиманчињава се обидувале да ги толкуваат изјавите на Павле...
Едно нешто што сега ми паѓа на памет (повторно се смеам) е еден стих во Библијата каде Павле го кажува евангелието, а муслиманчето толкува дека Павле го проколнува Исус LOL
И тој муслиман ли ќе ми кажува "историја"?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 21:09
Originally posted by anakin anakin напиша:

abe ova tema za pedofilija i islamoinkubator e na drugo mesto
ovde teisti branat biblija a ateisti nauka
ne mesaj LOLLOLLOLLOLLOL simo
Anakin,pa zarem uste ne svakjas deka Biblijata i Naukata nisto zaednicko nemaat ?  Normalno e macenje i trudenje na izbegnuvanje temi,vrtenje temi,izbegnuvanje prasanja,provociranje.... sto bi kazale inaku na ovaa tema ?
Kutriot evangelos,zalno ni gi kazuva nekoi si naucnici,aj sto polovinata ne se hristijani,ama,i da bile... sto ima vrska so biblijata toa ????  Dali biblijata ima nesto so naukata e prasanjeto ???? NEMA.
Biblijata e PROTIV naukata.
Цитирај
So ke vidis....
Jošua 15,33-36
U Dolini : Eštaol, Sora, Ašna; (34) Zanoah, En Ganim, Tapuah, Haenam; (35) Jarmut, Adulam, Soko, Azeka; (36) Šaarajim, Aditajim, Hagedera i Gederotajim: četrnaest gradova s njihovim selima.
 
Sekoj koj znae da broi ke vidi deka ima 15 gradovi i sela a ne cetirinaeset.
 
Povtorno vo Josua 15,21-32 navedeni se 33 gradovi i sela a avtorot na krajot nabroil 29:

Međašni su gradovi plemena sinova Judinih, duž edomske međe prema jugu, bili: Kabseel, Eder, Jagur; (22) Kina, Dimona, Adada; (23) Kedeš, Hasor Jitnan; (24) Zif, Telem, Bealot; (25) Novi Hasor, Kirjat Hesron (to jest Hasor); (26) Amam, Šema, Molada; (27) Hasar Gada, Hešmon, Bet-Pelet; (28) Hasar Šual, Beer Šeba s pripadnim područjima; (29) Baala, Ijim, Esem; (30) Eltolad, Kesil, Horma; (31) Siklag, Madmana, Sansana; (32) Lebaot, Šelhim, En Rimon: svega dvadeset i devet gradova s njihovim selima.

Ovie se greski vo nabrojuvanje !
Eve,matematika za osnovna skola...
Kolku godini ziveel Terah ?
Prema Postanokot 11,26 Terah imal 70 godini koga Abraham bil roden a Abraham imal 75 koga go napustil Haran.
Ponataka,70 godini (te. negovata starost koga Abraham se rodil) plus 75 godini ( Abrahamovata starost koga go napustil Haran-kako sto pise vo knigata Postanok 12,4) poveke ne ziveel zatoa sto vo Delata 7,4 pise deka bil mrtov koga Abraham go napustil Haran.
ZNACI,IVICA,KOLKU GODINI ZIVEEL TERAH ???
Ivica: 70 + 75 = 145 godini,ucitelke.
Bravo Ivica,,,, megjutoa Bibliskite pisateli sobiraat poinaku.
Vo knigata Postanok 11,32 pisuva deka ziveel 205 godini.
Sedite bibliski pisateli-edinica po matematika !
 
Sea EvAngelos ke ni se pojavi i ke prasa zosto jas ne sum mu odgovoril na nekoe si prasanje na primer zosto spored Qur'anot mravkite ne zboruvaat ??? Toa e odgovor na prasanjevo ! I veli koga jas ke mu odgovoram togas i toj mene... jas neznam zosto ako ima odgovor treba da me ceka mene (?).
Bibliskite pisateli,ne znaele ni da sobiraat. Ne znaele da racunaat. Sto tvrdele deka zemjata e Ravna ploca,na toa ne treba voopsto da im se cudime,znaejki koi i kakvi se avtorite.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by goor goor напиша:

a za k*ranot veke rekov nemozam da komentiram zatoa sto ne sum go procital ......
 
А зошто  ја коментираш Библијата? LOL


evangelos biblijata ja imam procitano bratce.....

i sega odgovori dali e taka
Isus e proglasen za bog na prviot vselenski sobir taka e ili ne e????
si cul za toj sobir neli .....do sega se oddrzani 6 ako ne si cul rasprasaj se podobro .
predstavnici od 7 te crkvi se sobiraat i go proglasuvaat isus za bog-lugeto go proglasuvaat svakas
a toj ne bil.....
end off days 15...14...13....
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:07
ја имаш прочитано??? абе ајде?

кој би рекол...
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:15
Originally posted by аџија аџија напиша:

ја имаш прочитано??? абе ајде?

кој би рекол...


ako imas procitano nekoja kniga neznaci deka ja znaes napamet da rascistime....

a i ako ja znaes toa ne te pravi vernik ili nevernik jasno.
e sega odgovori mi na prasanjeto ako mozes.
end off days 15...14...13....
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 22:52

На кое прашање сакаш да ти одговориме гоор библичару LOL

Исус никој не го прогласил за Бог, можеби Го признавале за Бог, но не и прогласиле, затоа што не може Бог да биде прогласен за Бог од страна на човек. Обратното е можно, Бог да не прогласи нас за луѓе, ама не и ние Него.
За библиските аргументи дека Исус во Библијата јасно си е претставен како Бог, прочитај на темата Сезнајниот Бог (мојот пост), или на следниов линк
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 23:35
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На кое прашање сакаш да ти одговориме гоор библичару LOL

Исус никој не го прогласил за Бог, можеби Го признавале за Бог, но не и прогласиле, затоа што не може Бог да биде прогласен за Бог од страна на човек. Обратното е можно, Бог да не прогласи нас за луѓе, ама не и ние Него.
За библиските аргументи дека Исус во Библијата јасно си е претставен како Бог, прочитај на темата Сезнајниот Бог (мојот пост), или на следниов линк
 
 
 
Uste na ova:
Jošua 15,33-36
U Dolini : Eštaol, Sora, Ašna; (34) Zanoah, En Ganim, Tapuah, Haenam; (35) Jarmut, Adulam, Soko, Azeka; (36) Šaarajim, Aditajim, Hagedera i Gederotajim: četrnaest gradova s njihovim selima.
 
Sekoj koj znae da broi ke vidi deka ima 15 gradovi i sela a ne cetirinaeset.
 
Povtorno vo Josua 15,21-32 navedeni se 33 gradovi i sela a avtorot na krajot nabroil 29:

Međašni su gradovi plemena sinova Judinih, duž edomske međe prema jugu, bili: Kabseel, Eder, Jagur; (22) Kina, Dimona, Adada; (23) Kedeš, Hasor Jitnan; (24) Zif, Telem, Bealot; (25) Novi Hasor, Kirjat Hesron (to jest Hasor); (26) Amam, Šema, Molada; (27) Hasar Gada, Hešmon, Bet-Pelet; (28) Hasar Šual, Beer Šeba s pripadnim područjima; (29) Baala, Ijim, Esem; (30) Eltolad, Kesil, Horma; (31) Siklag, Madmana, Sansana; (32) Lebaot, Šelhim, En Rimon: svega dvadeset i devet gradova s njihovim selima.

Ovie se greski vo nabrojuvanje !
Eve,matematika za osnovna skola...
Kolku godini ziveel Terah ?
Prema Postanokot 11,26 Terah imal 70 godini koga Abraham bil roden a Abraham imal 75 koga go napustil Haran.
Ponataka,70 godini (te. negovata starost koga Abraham se rodil) plus 75 godini ( Abrahamovata starost koga go napustil Haran-kako sto pise vo knigata Postanok 12,4) poveke ne ziveel zatoa sto vo Delata 7,4 pise deka bil mrtov koga Abraham go napustil Haran.
ZNACI,IVICA,KOLKU GODINI ZIVEEL TERAH ???
Ivica: 70 + 75 = 145 godini,ucitelke.
Bravo Ivica,,,, megjutoa Bibliskite pisateli sobiraat poinaku.
Vo knigata Postanok 11,32 pisuva deka ziveel 205 godini.
Sedite bibliski pisateli-edinica po matematika !
 
Sea EvAngelos ke ni se pojavi i ke prasa zosto jas ne sum mu odgovoril na nekoe si prasanje na primer zosto spored Qur'anot mravkite ne zboruvaat ??? Toa e odgovor na prasanjevo ! I veli koga jas ke mu odgovoram togas i toj mene... jas neznam zosto ako ima odgovor treba da me ceka mene (?).
Bibliskite pisateli,ne znaele ni da sobiraat. Ne znaele da racunaat. Sto tvrdele deka zemjata e Ravna ploca,na toa ne treba voopsto da im se cudime,znaejki koi i kakvi se avtorite.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јуни.2007 во 23:52
гоор,

побарај има една тема, Првиот христијански запис, која јасно укажува дека уште во најрано време Христос  бил сметан за Бог. Така да никаков вселенски собор (на 7 цркви! `LOLLOL) не можел да го прогласи, туку само утврдил врз основа на историските записи за Христовите зборови и дела, и учењто на раната црква, дека тоа е така...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 00:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

На кое прашање сакаш да ти одговориме гоор библичару LOL
Исус никој не го прогласил за Бог, можеби Го признавале за Бог, но не и прогласиле, затоа што не може Бог да биде прогласен за Бог од страна на човек. Обратното е можно, Бог да не прогласи нас за луѓе, ама не и ние Него.
За библиските аргументи дека Исус во Библијата јасно си е претставен како Бог, прочитај на темата Сезнајниот Бог (мојот пост), или на следниов линк
 
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

 
Uste na ova:
 
Мирко, не се убацувај во туѓи муабети, не е културно. На тебе ти одговорив веќе на 4-5 прашања, а ти јаден уште си заглавен на првото мое прашање до тебе Embarrassed
Затоа, не се мешај во оваа тема, туку иди кажи нешто паметно на твојата тема "фалсификатите"', поточно, ако сакаш, одговори ми на прашањето таму.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
goor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 844
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2007 во 02:11
a daki majka tereza e svetica?????????
ako bil bog i ako lugeto go znaele toa zosto se sobirale za da go priznaat???
tie go proglasile isto kako i drugite svetci koi si gi proglasuvaat sami.

i adzija ako ne znaes za toj sobir prasaj nekoj neka ti objasni...
end off days 15...14...13....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4344454647 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,312 секунди.