IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Посвојување деца од хомосексуалци во брак
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Посвојување деца од хомосексуалци во брак

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 53>
Автор
Порака
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:49
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

 
Кога истополови родители ќе имаат сопствено дете, а не било кое земено од овој свет, тогаш слободно нека си го чуваат и нека го воспитуваат како сакаат дасреќа

Не е така едноставно... a што ќе им кажеш на оние хетеросексуални семејства кои немаат сопствени деца, па затоа усвојуваат туѓи ?

Раѓањето сопствено дете никого не го прави автоматски добар родител, како што усвојувањето дете никого не го прави лош родител.

Ниту пак родовата припадност нeкого го прави посебно добар или лош родител.

Родителството ги надминува репродуктивните способности.



Колку за потсетување...

Родител — оној кој родил односно обезбедил потомство. Машките и женските единки се парат, и раѓаат потомство, со што машкиот родител станува татко, а женскиот родител станува мајка да


Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:50
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Ekszi ke ti postavam edno prasajne i ako ne ti preci bi te zamolil da mi odgovoris.....dokolku smetas deka ne e ok ,ok ne mi odgovaraj i prosti sto ti se obrativ....
Ti si dete od majka i tatko i kolku sto se sekavam po temive sto si pisuvala ,ti si rasneta od majka (zena ) i tatko ( mazh) neli ili ja nesto sum greska? 
Да, од мајка и татко.

Izvini malecko sega vidov deka si mi odgovorila ....Poenata mi bese ,kako znaes kako im e na onie deca koi se rasneti so ednorodni roditeli ,koga ti si rasneta vo druga sredina ....
I ti kako i jas mozeme za zboruvame i da tvrdime nesto za sto sme osetile nie licno na nasa kozha ...no ne znaeme kako im e na decata koi rasnele vo takva sredina i nikogas ne bi mozele da znaeme....
 
Ne mozam da citam sve sto ste iznapisale mozebi ja docnam i mnogu so mojava konstatacija ....

Епа имам читано многу на темава и имам дискутирано со луѓе за најразно-разни искуства. Не можам се да споделам овде, сепак. Не велам дека остатокот овде нема дискутирано за најразно разни искуства со луѓето па као демек јас се знам, ама секој си истражува за маката, нели? Само не ме терајте денес да постирам линкови чуда и врагови ко што знаело да се дешава затоа што ме мрзи да барам а и не ми е добро.
....linkovite nema da me razubedat vo moite stavovi ...inaku toa e nebitno ...Ako ne ti e dobro legnuvaj malecko a  i bez toa e docna среќа
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:50
Ајде да се вратиме на темата - посвојување деца од хомосексуалци.

Мислам дека секоја држава ќе си одреди закон според најголемата популарност или притисок на најгласната група.

Било како, убеден сум дека дури и ако се донесе закон за забрана на посвојување на деца од хомосeксуалци тоа ќе биде само формална победа на хетеросексуалната страна бидејќи практично не можат да се одземаат деца на родители затоа што живеат во заедница со истополен партнер. 

Хомосексуална двојка може формално да склучи хетеросексуален брак и практично да усвои дете од било која страна на светот. Тоа дури може да се направи и како самохран родител.

Расправава повеќе ми личи на бранење морално-општествено-религијски ставови и норми на денот отколку практично решлив проблем.






Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:54
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Ekszi ke ti postavam edno prasajne i ako ne ti preci bi te zamolil da mi odgovoris.....dokolku smetas deka ne e ok ,ok ne mi odgovaraj i prosti sto ti se obrativ....
Ti si dete od majka i tatko i kolku sto se sekavam po temive sto si pisuvala ,ti si rasneta od majka (zena ) i tatko ( mazh) neli ili ja nesto sum greska? 
Да, од мајка и татко.

Izvini malecko sega vidov deka si mi odgovorila ....Poenata mi bese ,kako znaes kako im e na onie deca koi se rasneti so ednorodni roditeli ,koga ti si rasneta vo druga sredina ....
I ti kako i jas mozeme za zboruvame i da tvrdime nesto za sto sme osetile nie licno na nasa kozha ...no ne znaeme kako im e na decata koi rasnele vo takva sredina i nikogas ne bi mozele da znaeme....
 
Ne mozam da citam sve sto ste iznapisale mozebi ja docnam i mnogu so mojava konstatacija ....

Епа имам читано многу на темава и имам дискутирано со луѓе за најразно-разни искуства. Не можам се да споделам овде, сепак. Не велам дека остатокот овде нема дискутирано за најразно разни искуства со луѓето па као демек јас се знам, ама секој си истражува за маката, нели? Само не ме терајте денес да постирам линкови чуда и врагови ко што знаело да се дешава затоа што ме мрзи да барам а и не ми е добро.
....linkovite nema da me razubedat vo moite stavovi ...inaku toa e nebitno ...Ako ne ti e dobro legnuvaj malecko a  i bez toa e docna среќа

Не за да те разубедат, ама ова чисто да се одбранам затоа што во други случаеви бараат а не ми се замара сега искрено среќа плазење
Е да, ме чека бааги учење утре и онака, подобро да одам и да мижам малку.

Он топик... да, јас сум за да се одобри посвојување на деца од страна на истополови партнерида
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:57
Isto taka on topic ....
Jas protiv среќа...nemam nisto protiv homo populacijata da si se saka megu sebe ,nivna rabota i ne e moe da im se mesam u "stipki " ama za da istite posvojuvaat dete ...NE ,ja sum protiv toa среќа
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 01:58
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ајде да се вратиме на темата - посвојување деца од хомосексуалци.

Мислам дека секоја држава ќе си одреди закон според најголемата популарност или притисок на најгласната група.

Било како, убеден сум дека дури и ако се донесе закон за забрана на посвојување на деца од хомосeксуалци тоа ќе биде само формална победа на хетеросексуалната страна бидејќи практично не можат да се одземаат деца на родители затоа што живеат во заедница со истополен партнер. 

Хомосексуална двојка може формално да склучи хетеросексуален брак и практично да усвои дете од било која страна на светот. Тоа дури може да се направи и како самохран родител.

Расправава повеќе ми личи на бранење морално-општествено-религијски ставови и норми на денот отколку практично решлив проблем.







Епа и така имаголема насмевка
Ама не може темава да не застрани, да бидеме реални. Некој ќе каже јас сум за, некој ќе каже против. И секој притоа си го изнесува ставот и врз што истиот е базиран. Практична решливост не може да има затоа што гротото се против, едино да се разубедуваме као, као и на секоја друга тема. Не знам како да се дискутира на темава. Реално, далеку е да се дискутира за бракови за овде во државава кога ние ги немаме ни најосновите права ниту пак почит а не па бракови. А самиот старт односно првичните чекори за тоа да се спомнуваат овде се исто оф топик... 
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ајде да се вратиме на темата - посвојување деца од хомосексуалци.

Мислам дека секоја држава ќе си одреди закон според најголемата популарност или притисок на најгласната група.

Било како, убеден сум дека дури и ако се донесе закон за забрана на посвојување на деца од хомосeксуалци тоа ќе биде само формална победа на хетеросексуалната страна бидејќи практично не можат да се одземаат деца на родители затоа што живеат во заедница со истополен партнер. 

Хомосексуална двојка може формално да склучи хетеросексуален брак и практично да усвои дете од било која страна на светот. Тоа дури може да се направи и како самохран родител.

Расправава повеќе ми личи на бранење морално-општествено-религијски ставови и норми на денот отколку практично решлив проблем.



Во врска со првото, секаде и секогаш било така. Не сега, туку со векови наназад. Не рекле за џабе, кај што има сила правдина нема. Тоа важи и во случајов, иако правдина можеби не е вистинскиот збор што би требало да се искористи.

Децата можат да му се одземат на било кого и денес и до денес. Сега за сега е само поради негрижа ако добро го паметам законот, но доколку со тој закон се регулира забраната за посвојување и одгледување на една единка во хомосексуална заедница, тогаш овој закон ќе го регулира и одземањето на детето доколку бракот бил само формалност што завршила неколку месеци по посвојувањето. Поточно, доколку станува збор за посвојување, детето би можело да се одземе од истополовата заедница и да се врати во центарот за згрижување за понатамошна постапка.

Во Македонија не знам колку си запознаен, но приоритет се двојки кои што се од различен пол и се во брак. За разлика од порано, денес рангирањето на посвојувачите е врз база на бодови поради потранспарентно работење на органите.
За секоја категорија добиваш поени, мислам дека 0 поени се заведуваа за самохраните родители.

Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:04
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

 
Кога истополови родители ќе имаат сопствено дете, а не било кое земено од овој свет, тогаш слободно нека си го чуваат и нека го воспитуваат како сакаат дасреќа

Не е така едноставно... a што ќе им кажеш на оние хетеросексуални семејства кои немаат сопствени деца, па затоа усвојуваат туѓи ?

Раѓањето сопствено дете никого не го прави автоматски добар родител, како што усвојувањето дете никого не го прави лош родител.

Ниту пак родовата припадност нeкого го прави посебно добар или лош родител.

Родителството ги надминува репродуктивните способности.



Колку за потсетување...

Родител — оној кој родил односно обезбедил потомство. Машките и женските единки се парат, и раѓаат потомство, со што машкиот родител станува татко, а женскиот родител станува мајка да



Ти говориш за биолошки родител, но тоа е само еден аспект на родителството.  среќа

Постои и друг - родител кој го одгледува детето. Нема потреба да се набројуваат сите оние родители кои усвоиле деца по различни основи. Тие се родители на нивните деца , иако не ги родиле. да

Постои и сурогат родител, а постојат и деца зачнати во епрувета. намигнување

Од тој аспект, биолошкиот родител денес станува порастеглива и потешко дефинирана категорија во однос на оној кој зел обврска родителски да го одгледа детето.




Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

 
Кога истополови родители ќе имаат сопствено дете, а не било кое земено од овој свет, тогаш слободно нека си го чуваат и нека го воспитуваат како сакаат дасреќа

Не е така едноставно... a што ќе им кажеш на оние хетеросексуални семејства кои немаат сопствени деца, па затоа усвојуваат туѓи ?

Раѓањето сопствено дете никого не го прави автоматски добар родител, како што усвојувањето дете никого не го прави лош родител.

Ниту пак родовата припадност нeкого го прави посебно добар или лош родител.

Родителството ги надминува репродуктивните способности.




Колку за потсетување...

Родител — оној кој родил односно обезбедил потомство. Машките и женските единки се парат, и раѓаат потомство, со што машкиот родител станува татко, а женскиот родител станува мајка да



Ти говориш за биолошки родител, но тоа е само еден аспект на родителството.  среќа

Постои и друг - родител кој го одгледува детето. Нема потреба да се набројуваат сите оние родители кои усвоиле деца по различни основи. Тие се родители на нивните деца , иако не ги родиле. да

Постои и сурогат родител, а постојат и деца зачнати во епрувета. намигнување

Од тој аспект, биолошкиот родител денес станува порастеглива и потешко дефинирана категорија во однос на оној кој зел обврска родителски да го одгледа детето.



Под родители се подразбира мајка и татко. Затоа оние деца што се оставени им се даваат на мајка и на татко. Нели сите се стремиме кон природното и нормалното. И донекаде е тоа е во ред се со цел да им се помогне на децата да растат со родителска љубов а не оставени во дом.

Ќе се цитирам самата себе
E aj, ke posvojat dete sto ke posvojat...ami toa deteto ke si porasne i normalno ke znae deka e posvoeno вртење со очи Ama sto ako toa po priroda ne e homoseksualec i ako cuvstvuva odbivnost kon seto toa....vo onie tinejdzerski godini koga detskata dusa e buntovnicka i lesno ranliva....em majka mu go ostavila, em zivee so dvajca pederi замисленост


Сега ќе те цитирам и тебе
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На Cветов ништо не му фали, но нам почнува да ни фали кога го вметнуваме нашиот ум во него.

Проблемите не се до Cветот, тие со до нас,  поточно до нашиот ум.

Тоа е и поентата на приказната за Адам и Ева и нивното отпаѓање од Рајот во моментот кога јадат од забранетото oвошје на знаењето. Штом го вклучија умот, почнаа да ја складират информативната збирштината и кога со тоа умот го ставија пред срцето, тие му рекоа збогум на рајското живеење. 


Ако било во ред Господ немало да ги содаде Адам и Ева туку ќе создадел двајца Адами или две Еви замисленост

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:12
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

 
Децата можат да му се одземат на било кого и денес и до денес. Сега за сега е само поради негрижа ако добро го паметам законот

Не говорам за негрижа. Тоа се подразбирало од секогаш и токму затоа државата секогаш давала предност на родителот кој го одгледува детето, а не на биолошкиот родител.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Hе може да им се одземаат деца на родителите. Имено, замисли маж и жена се во традиционален брак, имаат две деца и по некое време се разведуваат. Мајката ја добива на чување ќерката, а таткото синот.

Нешто подоцна, мајката почнува да живее со друга жена, а таткото со друг маж...

... и сега што ќе правиме ???


Државата не може да одземе дете по никоја друга основа освен поради негрижа и не може да донесе ниту еден закон со кој арбитрарно ќе ги раздвои детето и родителот. Тоа е основно хумано право на секој родител и секое дете.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:14
Daj te be na nekoja druga tema da popisuvavme nesto кул
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:19
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Hе може да им се одземаат деца на родителите. Имено, замисли маж и жена се во традиционален брак, имаат две деца и по некое време се разведуваат. Мајката ја добива на чување ќерката, а таткото синот.

Нешто подоцна, мајката почнува да живее со друга жена, а таткото со друг маж...

... и сега што ќе правиме ???


Државата не може да одземе дете по никоја друга основа освен поради негрижа и не може да донесе ниту еден закон со кој арбитрарно ќе ги раздвои детето и родителот. Тоа е основно хумано право на секој родител и секое дете.
Меси, во моментов зборуваме за посвојување, не за раѓање.
Затоа што не е природно да раѓаат, посвојуваат така?

Значи тема на муабет треба да ни биде ИСКЛУЧИВО посвојувањето, не и раѓањето.
Дали е правилно детето да се даде на истополови посвоители?
Дали истополовите посвоители можат и имаат капацитет и можности да му обезбедат живот на таа мала единка како и различнополовите посвоители?
Дали истополовите посвоители се психички подготвени да прифатат дете кое што утре можеби нема да биде хомосексуалец како нив и ќе сака да живее нормален хетеро живот?

Зошто не се зборува психилошките тестови како такви за докажување на нивната моментална психичка состојба?
Знаеш нели, дека поради траумите на одредена личност без разлика дали од машки или женски пол, децата можат да "заработат" трајни трауми уште во детството?
Кај се тука неостварените амбиции на еднополовите родители и можното наметнување на истите врз детето?

Мене ме интересира, зошто само од биолошки аспект тука зборуваме, зошто малку психичкиот аспект не се земе во предвид за секој вид на посвојување?
Инаку знаеш, дека треба таа фаза да ја поминат и двојките од различен пол, кандидати за посвојувачи.
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
Kastro Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kastro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:23
Aha mene sega i ova mi tekna i sto ako oni dvajca resat po izvesno vreme da se razvedat ,kaj kogo ke se dodeli deteto ? Posto kaj nas vo socijalno sekogas se nakloneti kon majkata ,a recimo dvajcava se tatkovci збунетост..i ne se zezam ...so mislite detevo komu ke mu go dadat da bide staratel
Vistinskiot maz ima edna Lavica …a ne, stado od ovci…(ovcite na ovcharite)
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Ноември.2013 во 02:26
Originally posted by Kastro Kastro напиша:

Aha mene sega i ova mi tekna i sto ako oni dvajca resat po izvesno vreme da se razvedat ,kaj kogo ke se dodeli deteto ? Posto kaj nas vo socijalno sekogas se nakloneti kon majkata ,a recimo dvajcava se tatkovci збунетост..i ne se zezam ...so mislite detevo komu ke mu go dadat da bide staratel

Знаејќи го нашиот систем ќе ти речам на тој што има врски и пари. И толку!
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 53>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.