IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Бугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаБугарин,бугарофон,мак.Бугарин во Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 81>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 23:47
Уште и ке ме убедиш дека сум Бугарин,па да станам најголем Македонски душман,ама не во овој живот
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 23:49

„Илинденско-преображенско“ е вокабулар кој го користат бугарските манипулатори. Тоа е измислен поим кој не одговара на реалноста. Македонскиот револуционерен комитет го нарекува востанието Илинденско. Нема такво востание освен во главите на некои , разбери го тоа без разлика на малата временска разлика во востанијата. Дали во тие спомени што ги покажа на Герџиков се спомнува нешто такво? НЕ.

И уште нешто. Дали знаеш дека повеќето спомени на македонските револуционери ги објавува и редактира еден ист човек?
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 23:55
Originally posted by depo depo напиша:


„Илинденско-преображенско“ е вокабулар кој го користат бугарските манипулатори. Тоа е измислен поим кој не одговара на реалноста. Македонскиот револуционерен комитет го нарекува востанието Илинденско. Нема такво востание освен во главите на некои , разбери го тоа без разлика на малата временска разлика во востанијата. Дали во тие спомени што ги покажа на Герџиков се спомнува нешто такво? НЕ.

И уште нешто. Дали знаеш дека повеќето спомени на македонските револуционери ги објавува и редактира еден ист човек?


Да, знам. Ама Катарџиев и Гане Тодоровски мислам, ги потврдија како веродостојни. На темата за творечкиот опус имам постирано линк кон текст во „Утрински“ за Милетич, види таму. И не е ни важно како се нарекува востанието, важно е дека е во содејство.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 23:57
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Уште и ке ме убедиш дека сум Бугарин,па да станам најголем Македонски душман,ама не во овој живот


Тоа на кого, на мене ли ми реплицираш?
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 00:06
Па на тебе - ти пробуваш да наметнеш некоја братска теэа помеѓу Бугарите и Македонците
Кон врв
Feniks 76 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 02:42
Како Словени први се населивме на македоно тракискиот простор најмалку 100г. пред Србите и Хрватите.
Племето староседелско со кое се измешавме исто било еднородно.
Протобугарите или Туркомонголите како некој милуваат да кажат, истото владеело или биле во коалиција со измешаните словени и староседелци еден подолг период(податоци дека првите биле скопени нема, што секако не се исклучува како можност доколку можеби некој од перница извади некој таков запис).
Докази дека во најголем процент словенското население на цела Македонска територија во 19 и почетокот на 20 век односно до 1913г. се декларирало како бугарско или македонски бугари има многу, од пописи на многу независни извори,преку декларирања директно или индиректно на преродбеници и револуционери, па дури и во 1913 има од српски началник во битолско немитекнува на името правен за потрбите на
српските служби, објавен во Битолски весник во соработка со Швајцарска фондација пред неколку години, каде најголем број исто се изјасниле како Бугари.
Е сега можеби тоа е политичко име кое денес за нас Македонците е неприфатливо но тогаш знаејки кој им се браќа кој братучеди а кој пријатели по вера односно со формирањето и можеби наметнувањето на Бугарја како име за држава природно и повекето македонски словени истото го прифаќат како свое.
Денес ние си сме посебна нација, имаме посебен литературен јазик, посебно писмо(само со еден испуштен вокал)имаме свое творештво, што значи сме посебна Македонска нација.
Меѓутоа некој работи веќе е невозможно да се кријат, исто како што е невозможно да се крие до сега најприфатената теза кој биле Прото-Бугарите.
Меѓутоа затоа е историјата за да знаеме кој ни се браќа, а зошто е тоа битно најдобар пример е блиската ни историја каде на три пати ни помагаат, од независноста, преку ембаргото, па се до 2001г.
Брат брата не рани ама тешко на тој што го нема.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 02:53
Оние Бугари од општина Ситово,Силистренско - од селото Ирник не се согласуваат со тебе,они тврдат дека се ТуркоМонголи,дури викаат дека потекнуваат од славниот Атила,демек нивното село го носи името на неговиот син

Ај сега што ке се прави
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 03:56
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

никој не е крив на Бугарите што национално и етнички се гледаат себе си во Аспарух

А дали си добил вистински впечаток за бугарсаките мислења?
Читаш тука таму дечиња кои го завршиле училиште со Среден(3) (тоа е најниската оценка која може да ја добие ученик (Ѓак?) за да го заврши успешно училиштето и заклучуваш некој генерални заклучоци?

Аспарух ја создал Бугарската држава, ама никој посовесен не се идентификува со праБугарите.

Навистина има некои кои се претставуваат како чеда Аспарухови, ама тоа го правел и Џинот.

Дали можеме да му се лутиме на овој голем Македонец, кој го има Аспарух за ист со себе?

Многу ми се допаднаа толкувањата на Пат за намерите на пропагандата. Многу ќе ми биде интересно да научам од тебе Буги, дали ќе ги отфрлиш Миладиновци, Шапкарев, П. Зографски, Д. В. Македонски, ВМОРО и сите илинденски херои, па дури и К.П. Мисирков со неговата „За Македонцките работи“ за да се разграничиш од се` што е поврзано со „туркомонголското“ име Бугарин и ќе го прогласиш Смилјанич, Еврович, Групчевич Баџович, Попов и т.п. за вистински Македонци.

Или може би Коте од Рулја?







Јас чинам веќе на два пати ти одговорив на оваа инсинуација.

Никој овде и пошироко не ги заснувува дебатите врз изјавите на дечињата и орлињата кои го завшиле училиштето со среден 3.

Дебатите се базираат на изјавите на орлите кои постигнале поголем успех од среден 3. Всушност врз изјавите на оние кои се стекнале со високи академски титули во бугарското општество и оние кои ја креираат политката на Бугарија во однос на Македонија и држат високи функции.

Дечињата и таквите со повисок просек, кои дебатираат на овај форум и пошироко се само гласноговорниците на политката и ставовите на оние кои ги креираат истите.

Тоа само го покажува нивото на незнаење, немање визија, недостаток на латерално размислување и комплетаната индоктринираност на орлињата. Орлињата не се криви, ама орлите се.

Искрен да бидам, навистина сум разочаран од интелектуралното рамниште и капацитет на пошироката бугарска јавност и нејзината елита која се презнетира преку медиумите. Моите очекувања беа многу поголеми со оглед дека бугарската држава сепак имала безмалку еден век повеќе да постигне позавидно ниво.

Времето по се изгледа не било фактор, а космополитскиот однос на Македонците ќе им овозможи, за многу покус период, да фатат приклучок со поразвиените демократски општества. Имајќи ги во предвид концентрираниот напор на застапниците на бугарската, грчката и српската државна стратегија и пробелмите со кои Македонија и ден денс се соочува како резултат на тие стратегии, успехот на Македонија е една светлосна година понапред во споредба со тековните состојби во бугарското општество. Разликтие во рабирањето на концептите, политчките прилики и услови и отворениот светоглед се евидентни меѓу Македонците и оние кои своевремено се приклониле и станале протагонисти на словенобугарската етногенеза.

Без разлика на лимитираноста на бугарското општество, оние Македонци кои станале пртагонисти на бугарштината, сепка се кремот на истото.   

Со секој изминат ден ми станува се појасна изјавата, бугарска работа.
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 07:43
Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Искрен да бидам, навистина сум разочаран од интелектуралното рамниште и капацитет на пошироката бугарска јавност и нејзината елита која се презнетира преку медиумите. Моите очекувања беа многу поголеми со оглед дека бугарската држава сепак имала безмалку еден век повеќе да постигне позавидно ниво.



Е, не можем да се мерим со твоjата космополитична визиjа платениче. Ти си надраснал времето и пространството. Па ние сми си обични Бугари, како беше рекол Гоце Делчев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 07:45
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Оние Бугари од општина Ситово,Силистренско - од селото Ирник не се согласуваат со тебе,они тврдат дека се ТуркоМонголи,дури викаат дека потекнуваат од славниот Атила,демек нивното село го носи името на неговиот син

Ај сега што ке се прави


И што против имаш срешту 102-мата жители на село Ирник?
Кон врв
Platenik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3600
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 10:45
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Искрен да бидам, навистина сум разочаран од интелектуралното рамниште и капацитет на пошироката бугарска јавност и нејзината елита која се презнетира преку медиумите. Моите очекувања беа многу поголеми со оглед дека бугарската држава сепак имала безмалку еден век повеќе да постигне позавидно ниво.



Е, не можем да се мерим со твоjата космополитична визиjа платениче. Ти си надраснал времето и пространството. Па ние сми си обични Бугари, како беше рекол Гоце Делчев



За да не испаднам нескромен би ти препорачал да не се занимаваш со мене. Концентрирај се на твојата непосредна околина, верувам дека само таму е решението за моите констатации/дилеми. Ако може, се разбира.

Од обичен, може да се стане необичен, само треба добра волја. Ја имаш ли ти и дали средината ќе ти дозволи да бидеш над неа? Се сомневам!

Гоце: „Јас го разбирам светот единствено како поле за културен натпревар меѓу народите“

Изменето од Platenik - 07.Април.2010 во 10:46
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 11:48
Originally posted by Platenik Platenik напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Platenik Platenik напиша:


Искрен да бидам, навистина сум разочаран од интелектуралното рамниште и капацитет на пошироката бугарска јавност и нејзината елита која се презнетира преку медиумите. Моите очекувања беа многу поголеми со оглед дека бугарската држава сепак имала безмалку еден век повеќе да постигне позавидно ниво.



Е, не можем да се мерим со твоjата космополитична визиjа платениче. Ти си надраснал времето и пространството. Па ние сми си обични Бугари, како беше рекол Гоце Делчев



За да не испаднам нескромен би ти препорачал да не се занимаваш со мене. Концентрирај се на твојата непосредна околина, верувам дека само таму е решението за моите констатации/дилеми. Ако може, се разбира.

Од обичен, може да се стане необичен, само треба добра волја. Ја имаш ли ти и дали средината ќе ти дозволи да бидеш над неа? Се сомневам!

Гоце: „Јас го разбирам светот единствено како поле за културен натпревар меѓу народите“


Че коj се занимава со тебе? Само забелезвам тоталната липса на на самооценка. Тоа е характерно за тие дето витаjат во облаците далеку од деjствителността... Аjде разшифроваj ми поентатата :

"...Имајќи ги во предвид концентрираниот напор на застапниците на бугарската, грчката и српската државна стратегија и пробелмите со кои Македонија и ден денс се соочува како резултат на тие стратегии, успехот на Македонија е една светлосна година понапред во споредба со тековните состојби во бугарското општество..."
---
За каков успех стаа дума? За клипот со Македоноидите - предци на сите човешки раси?
Обjасни со прости думи на простите луге како мене.



Изменето од чоли - 07.Април.2010 во 11:49
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 11:50
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Оние Бугари од општина Ситово,Силистренско - од селото Ирник не се согласуваат со тебе,они тврдат дека се ТуркоМонголи,дури викаат дека потекнуваат од славниот Атила,демек нивното село го носи името на неговиот син

Ај сега што ке се прави


И што против имаш срешту 102-мата жители на село Ирник?



Јас ништо против нив?Пред некое време бев да си го видам пријателот

Тие може имаат нешто против вас тука на форумов,друга песна пеат - многу пораэлична од вашава тука.

Не убедувате эа Словенство,не убедувате эа братство а тие таму и фестивал имаат у Фанагорија
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 11:57
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Оние Бугари од општина Ситово,Силистренско - од селото Ирник не се согласуваат со тебе,они тврдат дека се ТуркоМонголи,дури викаат дека потекнуваат од славниот Атила,демек нивното село го носи името на неговиот син

Ај сега што ке се прави


И што против имаш срешту 102-мата жители на село Ирник?



Јас ништо против нив?Пред некое време бев да си го видам пријателот

Тие може имаат нешто против вас тука на форумов,друга песна пеат - многу пораэлична од вашава тука.

Не убедувате эа Словенство,не убедувате эа братство а тие таму и фестивал имаат у Фанагорија


Хм,   Фанагориjа е стар град сега во Украjна:





Се мисли што таму е била столицата на Кубрат.
---
Не ми е jасно што имат жителите на село Ирник со Фанагориjа? Даj извор дека сичките 102-ма жители на селото се декларирали за Турко-монголи?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 4041424344 81>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.