IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КОЈ Е ВИСТИНСКИОТ БОГ ЗА ОБОЖУВАЊЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОЈ Е ВИСТИНСКИОТ БОГ ЗА ОБОЖУВАЊЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
Автор
Порака
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 20:48
Originally posted by аџија аџија напиша:

Негацијата на доброто е зло. Св. Августин ќе каже дека злото не е створено, туку е последица на доброто - секогаш кога има нешто добро, може да биде уништено и извитоперено, т.е. да има зло. Затоа Бог не го „спречува“ злото, бидејќи злото е во сите нас, и за да го спречи, би требало се што создаде да уништи. А Бог е љубов, Тој сака да го уништи злото преку наше усовршување, а не преку уништување на тоа што го создаде...

Совршенството никогаш не може да подржува и потикнува зло... Едноставно не држи вода...


Ne me razbiras sto sakam da kazam

ne vikam ja deka bog e i zol vo klasicna smisla

pravi i nekoi NUZNI ZLA za da se izbalansira energijata... toa ti e nesto kao hmmm balanser ..moiderator na coveckite karmi - sudbini  ete taka nesto slikovito
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 20:50
Nindza  odgovori mi ili ti adzija koj go stvorel zloto?
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 20:53
zloto kako i dobroto od sekogas postoelo
kako den i noc

oscilacii prirodna rabota e toa ...ne e stvoreno kao za pod kazna zloto ...

Se se menuva ... taka za da znaeme sto e dobro mora da postoi i zlo toa e mojot odgovor
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 20:54
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Nindza  odgovori mi ili ti adzija koj go stvorel zloto?


Ако знаеш да читаш ќе видиш дека го одговорив ова уште во претходниот пост...
Кон врв
nindza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2457
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nindza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 20:55
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Nindza  odgovori mi ili ti adzija koj go stvorel zloto?


aj ti i k*ranot sto vikate ? koj go stvoril ?
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 21:07
Бравос бе нешто паметно да украдете и да не го извртите во тоа исламот... Супер!Big%20smileBig%20smileBig%20smile
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2006 во 23:43
Кога се кажува нешто, треба да се има доказ за кажаното.
Аџија,  дали Господ  го  создал Злото? Дали тој  го Прави тоа?
Рече треба да те прочитаме погоре па да сватиме, но јас неможам да сватам што сакаш да кажеш.
Те молам да ми објасниш посоодветно, поедноставно.
Благодарам.
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 09:11
Св. Августин ќе каже дека злото не е створено, туку е последица на доброто - секогаш кога има нешто добро, може да биде уништено и извитоперено, т.е. да има зло. Затоа Бог не го „спречува“ злото, бидејќи злото е во сите нас, и за да го спречи, би требало се што создаде да уништи. А Бог е љубов, Тој сака да го уништи злото преку наше усовршување, а не преку уништување на тоа што го создаде...

Злото постои по автоматизам. Кога има ред, тоа  е доброто во светот. Но автоматски, со постоењето на ред, доаѓа и до тоа дека може да постои и неред. Значи нередот не е  создаден од Господ, туку е како последица на се што постои, а е добро. Злото не е создадено од Творецот, туку му пркоси, му го нарушува редот што Тој го воспоставува.

Затоа уништување на злото може да се случи, само преку уништување на се што постои. Затоа Бог го „дозволува“ злото, бидејќи не љуби, и не сака да не уништи.

Има и втор начин да се уништи злото. Наше усовршување да ја запознаеме целосно Божјата волја. Тогаш, со Бога во нас, ќе бидеме способни да не извршуваме зло. Ете тука лежи „зајакот“ во христијанството - ние не сме совршени, но еден ден БОг ќе не доведе до совршенството, како што беше Христос.

Поздрав.
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 09:30
Interesno razmisluvanje dobro - zlo .
Vo sustina sum iznenaden kolku postoi interes na temata veroispovest, i so kolku energija i zestina se diskutira vo nea. Toa e pretpostavuvam znak na posvetenost na samite diskutanti.
Pomalku mi smeta eksluzivnoto nametnuvanje na svojata vistina ama vo celost navistina ima sto da se nauci. Jas barem pocnuvam dosta da ucam.

Pa i samata diskusija megu dobroto i zloto pokraj filozofskiot i verskiot aspekt ni dava uste edna moznost, a toa e spored mene moznosta za izbor.
Da se izbira megu dobroto i zloto.
Pa zatoa od ovaa gledna tocka ja koristam moznosta da ve povikam site ucesnici na tema veroispovest da go izbereme dobroto vo sebe toa sto ni e dadeno od boga site nam i sto vprocem imame obvrska da go sireme i neguvame.
vo site nas ima dobrina a zloto i navredite neka bidaat minato a ubeduvanjata i faktite neka bidaat posilni a pravoto na izbor neka ostane kako sto e od gospoda dadeno .
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 09:37
Фала што се појави бегу... малце би ти препорачал да поработиш на форумот, затоа што од вчера оди вртоглаво надолу, и нема да ме чуди ако Перун ве исфрли за некоја недела и двајцата и го затвори подфорумот перманентно...

Поздрав.
Кон врв
begu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај begu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 10:08
Ke rabotime site zaedno .
Mi treba malku vreme za da procitam sto e se napisano.
Celta e da naucime eden od drug i eden za drug .
Navredite ne se odlika na niedna veroispovest . Verata sama posebe podrazbira poistuvanje na drugite . Vo onoj moment koga vo nea ke se zamesa plotikata ta togas postanuva samo oruzje vo nejzinite race i toa mnogu mokno.
Uste nekoe vreme ke predlozam nekoi drugi idei na ovaa tema, samo malku trepenie a dotogas intenzivno ke pratam se sto se pisuva bez nekoja namera vednas da inerveniram dokolku nema potreba .
Inace poveke sum lubitel na kratkite pasusi. Dolgite mi nalikuvaat na kniga koja ne se cita vo drusto .
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 10:25
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Nindza  odgovori mi ili ti adzija koj go stvorel zloto?
 Nesto pocna ama nedopolni eve jas ke probam?
 
Bog stvoril se, togas go stvoril i zloto? Po zakonite na logikata, bidejki zloto postoi i zemajki go  vo predvid principot deka ne odreduva oma sto go rabotime . tohas Bog e zol. Sto i ne e  taka sudejki spored zemnata padnatata logika.
 
Dali studeniloto postoi? 
 
Vsusnost studeniloto ne postoi. Spored zakonite na fizikata, ona sto nie go smetame za studenilo vo stvarnosta e otsustvo na toplina.Sekoe telo ili objekt, spored proucuvanjeto, ima ili prenesuva energija,a toplinata e taa sto pravi teloto da ima ili da prenesuva energija. Studeniloto ne postoi. Nie go sozdavame terminot studenilo za da ja opiseme sostojbata vo koja se custvuvame vo otsustvo na toplina.
 
Dali temninata postoi?

 I temninata NEPOSTOi.I  vsusnost e samo otsustvo na svetlina.Svetlinata mozeme da ja proucuvame, dedeka temninata ne.Temninata nemozeme da ja merime. Najobicen zrak na svetlina moze da prodre vo svetot na temninata i da ja prosvetli. Kako mozeme da doznaeme kolku nekoj odreden prostor e mracen?Ja merime kolicinata na prisutnata svetlost. Neli e ova tocno..!Temninata e poim kaj lugeto koj ja opisuva sostojbata koga nema svetlina...
E sega kako sto te prasa khaleefah a i samiot odgovori deka zloto postoi...
vsusnost deka Bog stvoril se,togas go stvoril i zloto.a zemajki go vo predvid deka ne odreduva ona sto go rabotime ,togas i Bog e zol.....megutoa, zloto ne postoi,ili barem ne postoi samoto po sebe. Zloto e ednostavno otsustvo na Boga. Tokmu kako studeniloto i temninata toa e termin koj lugeto go stvorile za da go opisat otsustvoto na Boga. Bog ne go stvoril zloto. Zloto ne e kako verata i ljubovta koi postojat tokmu kako svetlinata i toplinata.Zloto e posledica na ona sto se slucuva koga vo srceto na covekot ne e prisutna Bozjata ljubov.
Jas bednata ne go napisav ova...nekoj mnogu pogolem um...Albert Ajnstajn



Изменето од Nela Bella - 12.Декември.2006 во 10:27
Кон врв
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 10:26
Па ни Алберт Ајнштајн не го смислил баш ова... Воглавном е превземено од Св. Августин, барем идејата за автоматското постоење на злото, не како посебна категорија, туку како неминовна негација на доброто, на позитивното, на редот...
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2006 во 12:32
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Zloto ne e stvoreno ednostavno toa postoi vo nasite misli..Da zememe primer so svetlinata i temninata.Znam deka svetlinata postoi i e  stvorena no sto e togas so temninata.Cesto pati ni se  deselo da  receme "Donesi mi svetlo ?","Pusti go svetloto" itn..No dali sme slusnale nekogas nekoj da  rece" Donesi mi temnina? ili Pusti ja temninata?  Znaci temninata doaga radi nedostig na svetlina ,nea vsusnost ja nema.Taka e i so dobroto i zloto.


И јас имам мислење слично на мислењето од Аџија и Nella Bella. Злото самостојно не смее да постои. Ако злото и доброто постојат едно покрај друго тогаш ќе значи дека Бог створил зло. Бог не може да створи нешто лошо бидејќи е добар и совршен. Меѓутоа Господ кога ги создавал живите суштества оставил можност тие да се отстранат од неговиот пат, да се извитопери доброто во нив и да се претворат во зло. Тогаш кога се случи тоа злото има реално постоење и не се согласувам со калиф дека злото не постои. Со аџија не се сложувам во неминовноста од злото. Не постоела неминовност на опција на извитоперување на доброто. Господ кога создавал отворил таква врата да постои избор како што рече да се избегне совршениот поредок по кој се оди и да може да се тргне прекутрупа по патот по кој се оди. Доколку Бог не оставил врата за извитоперување и врата за чинење зло не ќе можело да се прави злото. Со тоа Господ не учествувал во злото, не создал зло. Одредени суштества им дал голема самостојност. Ги создал словесни и во личноста слични на Него т.е. самостојни и слободни богови. За во целост да им даде избор и посакувајќи ја нивната доброволна и ненужна и непринудена нивна љубов им оставил врата да не постапуваат според Неговиот ред на постапување туку да скршнат најчесто прекутрупа за да дојдат до она што сакаат да го постигнат. Неговиот ред не е само еден избран и произволен туку совршен, универзален и сеопфатен кој е адекватен на Неговата природа. Така како што е Бог Бог, со целосна полнотија така и неговиот ред (пат) по кој треба да се оди во постоењето е совршен и води до целосна смисла и полнотија на оние кои го одат. Всушност не ни пости ред, пат, скали по кои би можело да се оди настрана од оние ои Господ ги создал. Но постои можност за тие да се одат нередоследно, прескокнувајќи скали од редоследот, правејќи ги на погрешно место, во погрешно време, со погрешен субјект или со погрешен објект. Погрешните верувања независно дали се зборува за погрешно верување на погрешните вероисповеди или погрешното верување на поединец внатре во исправната вероисповед значат ветување дека ќе се дојде до Бога до побрз и полесен начин, нередоследно, прекутрупа. Како и кај аџија и Nella Bella сознанијата за ова ги влечиме од начинот на кој влегло и било сторено првото зло на демонот и начинот на кој влегло и било сторено првото зло кај човекот. Православното христијанство учи дека Бог кога ќе биле спремни Адам и Ева ќе им дозволел да пробаат од плодот на дрвото на познавањето на доброто и злото. Токму воздржувањето нив ќе ги усовршувало до таа точка кога тие ќе биле достојни и доволно силни да го понесат сознанието за доброто и злото. Претходно тоа постоело како можност за која тие не биле свесни. Меѓутоа тие тоа го сториле предвреме избрзувајќи, не исполнувајќи го правилниот ред. Но Господ тоа го знаел, сепак не интервенирал за да ја сочува слободата на изборот. Но не се откажал туку оној кој умрел смислил план за повторно да го оживее.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.