IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ДАЛИ ИСУС Е БОГ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ДАЛИ ИСУС Е БОГ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 24>
Автор
Порака
solomon Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај solomon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2006 во 17:47

Jas ne mozam da svatam, kako e mozno ovoj Miralem da e tolku glupav , a ovoj negoviot uste poglupav ---PA NA KOJ JAZIK E PISANO SV.EVANGELIE?

Da ne e na angliski napisano vo orginal?

Mnogu me uveri -deka isus ne e bog-radi tvoeto,tolkuvanje na angliskiot?   Pobaraj na grcki i na evrejski Miraleme, vidi tamu kako pisuva-i sto znaci toj zbor. Samo od napred znam deka toa nema nisto da ti znaci.Ti si ovde samo povrsno da gi maltretiras moite sobrakja .  A na toj sto ne narekuva bezkicmenjaci mu poracuvam-------

POGLUPAVI BEZKICMENJACI NITI IMALO NITI KE IMA-OD SLEDBENICITE NA BLUDNICKATA VERA-PROPOVEDANA OD NAJGOLEMIOT BLUDNIK I UBICA-MOHAMED. koj sega gori vo pekolot!!!!!!!!

SLEPEC EDEN SVATI EDNAS BOG E EDEN VO TROICA SLAVEN I SLAVA MU VO VEKOVITE NA VEKOVITE !AMIN!

                            HRISTOS   VOSKRESE!!!!!!!!!!!!

KOJ VOSKTESNAL?         -BOG SILEN,CAR NA SLAVATA,TVORECOT NA COVECKIOT ROD  I GOSPODAR NAD SE !!!!!!!!!

I PAK KE DOJDE VO SLAVA DA IM SUDI NA ZIVITE I MRTVITE I NEGOVOTO CARSTVO KE NEMA KRAJ!

Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2006 во 19:09

Originally posted by Стевче Стевче напиша:

CHESTIT VELIGDEN- ISUS VOSKRESNA ZA SITE NO SPASENI SE TIE SHTO POVERUVAA VO NEGO.

VASHE E DA ODBERETE> IZBOROT I VLEZOT E EDEN.

Zarem toa e se' pravoslavie ? "Ako veruvas veruvaj ako ne ne ?"

Solomon... pozdrav. Ne sum glupav,veruvaj,no te razbiram. Naj malku mi e namera da malteriram nekogo,veruvaj deka poveke sebesi se maltretiram so tvoite sobrakja :) Samo aku. Jas ne napisav na grcki citati,ostavam i vie nesto da napisete,pa eve,ti prepustam tebe da ni objasnes kako na Grckiot prevod od Biblijata se vika Otecot a kako Sinot. Pa... napravi edna dobrina pa objasni ni. Taka ke im olesnis i na tvoite sobrakja,neli ?

Цитирај

POGLUPAVI BEZKICMENJACI NITI IMALO NITI KE IMA-OD SLEDBENICITE NA BLUDNICKATA VERA-PROPOVEDANA OD NAJGOLEMIOT BLUDNIK I UBICA-MOHAMED. koj sega gori vo pekolot!!!!!!!!

:) Ubavo,ubavo... duhovito... bas onaka kako sto dolikuva na eden neranimajko,se izvinuvam,nema da ja navredam povtorno "verata" vasa,kakva i da e,,,no barem malce pocituvajte go ona sto Isus vi go bara. A vikas ke gorime vo pekolot ? Zarem nema da go platime i nie grevot so smrtta ?

Tolku.Pozdrav

PS: Vi gi cestitam praznicite i vi posakuvam srekja i beriket i poveke svest i spoznavanje na vasata vera vo niv.

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2006 во 17:02
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Stevce,daj mi eden edinstven citat od bilo koja biblija,KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" ILI "MOLITE MI SE MENE" KAKO STO REKOL "JAS NE SUM BOG" ILI "NE MOLITE MI SE MENE" ????????

Miralem кажи ми ти едно место каде што Исус буквално вели: ’Јас не сум Бог’
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2006 во 18:24
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Stevce,daj mi eden edinstven citat od bilo koja biblija,KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" ILI "MOLITE MI SE MENE" KAKO STO REKOL "JAS NE SUM BOG" ILI "NE MOLITE MI SE MENE" ????????

Miralem кажи ми ти едно место каде што Исус буквално вели: ’Јас не сум Бог’

Pravoslavie,,, ako podobro razgledame po svetite knigi,ke sretneme deka nitu eden prorok nema receno deka ne e bog,oti toa e sosema jasno... tie sekogas spomnuvale deka Bog e drug,deka Bog e od se' posilen.Deka Bog niv gi pratil,deka se sto pravat ne pravat po volja nivna tuku po Bozja volja,toa kazuva deka tie ne se bogovi. Ne sum siguren,no mislam deka i ne sum sretnal nikade kade sto Mojsie veli bukvalno "jas ne sum bog" no veli "Bog e posilen od mene."

Isus veli: "...Se vrakjam pri mojot Otec i vasiot Otec,pri SVOJOT BOG i vasiot Bog."  (Jovan 20:17) Nema pojasno od toa deka Isus bil samo covek kako i site. A ne nitu sin Bozji. Zatoa sto se veli Pri mojot TATKO i VASIOT TATKO. Isto i deka Isus ne e Bog,zosto veli: PRI SVOJOT BOG I VASIOT BOG. A Bog nema svoj Bog. Ako Isus veli "Bog nikoj nikogas ne go videl;..." (Jovan 1:18) A veli: "A vie ni glasot negov ne ste go cule,nitu liceto negovo ste go videle." (Jovan 5:37) Togas jasno stava do znaenje deka toj ne e BOG. Toa e poveke od bukvalno receno. Pat vistina i Zivot bile site pratenici Bozji. Za vremeto na Mojsie a.s za toj narod Toj bil patot vistinata i zivotot vecen. I mojsie rekol,koj ke me sledi mene ke se spasi,koj nema da me sledi ke se izgubi. Se slozuvate so toa,neli ? Site koi poveruvale vo delata na Bozjite pratenici,poveruvale i vo Boga. Mene ne mi e potrebno Boga da go vidam,za da poveruvam,imam jasni dokazi i seedno kako da sum go videl. Za tvoeto ubeduvanje ne e potrebno da go vidis Boga,i ti seedno kako da si go videl . Za dokaz ne mi e znaci potrebno da go vidam Boga. Veruvam vo nego i isto kako da sum go videl. Koga na isus nekoj mu se obratil kako kon "dobar gospodar" vo Luka 18:19,Isus odgovoril: " Zosto me narekuvas dobar ? Nikoj ne e dobar,osven eden Bog"  I Isus a.s poseduval sto poseduvale i drugite Bozji pratenici a.s koj pomalku koj poveke,zavisno kakov bil narodot. No i Isus bil ogranicen vo znaenjeto kako i site Bozji pratenici. Ne mu e dadeno da znae za sudniot den. Za toj den i cas Isus veli deka ne znae koga go prasale koga ke bide. Ke recete ne im kazal za da bidat sekogas spremni,no Isus ne veli taka,tuku veli deka NEZNAE. (Marko 13:32 i Matej 24:36) A za toj den i cas nikoj ne znae,ni angelite nebesni nitu sinot(se misli na covekot,bukvalno na celiot narod,kako stoverne i na angelite kako nevidlivi bitija),a samo Otecot"  Otecot znae,toj e BOG. Nekoj od Apostolite padnal pred Isus da mu se moli. Togas "s. duh" mu rekol i go predupredil deka osven na Boga,ne treba na nikoj drug da mu se moli. 

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2006 во 09:33
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Stevce,daj mi eden edinstven citat od bilo koja biblija,KADE ISUS REKOL "JAS SUM BOG" ILI "MOLITE MI SE MENE" KAKO STO REKOL "JAS NE SUM BOG" ILI "NE MOLITE MI SE MENE" ????????

Miralem кажи ми ти едно место каде што Исус буквално вели: ’Јас не сум Бог’

Pravoslavie,,, ako podobro razgledame po svetite knigi,ke sretneme deka nitu eden prorok nema receno deka ne e bog,oti toa e sosema jasno... tie sekogas spomnuvale deka Bog e drug,deka Bog e od se' posilen.Deka Bog niv gi pratil,deka se sto pravat ne pravat po volja nivna tuku po Bozja volja,toa kazuva deka tie ne se bogovi. Ne sum siguren,no mislam deka i ne sum sretnal nikade kade sto Mojsie veli bukvalno "jas ne sum bog" no veli "Bog e posilen od mene."

Isus veli: "...Se vrakjam pri mojot Otec i vasiot Otec,pri SVOJOT BOG i vasiot Bog."  (Jovan 20:17) Nema pojasno od toa deka Isus bil samo covek kako i site. A ne nitu sin Bozji. Zatoa sto se veli Pri mojot TATKO i VASIOT TATKO. Isto i deka Isus ne e Bog,zosto veli: PRI SVOJOT BOG I VASIOT BOG. A Bog nema svoj Bog.

игра на зборови. Ако Исус бил човек како и сите други луѓе, ќе речел ’Се враќам кај НАШИОТ ТАТКО’. Се*еси Исус се става одвоено од другите, тоа значи дека не бил човек како и сите
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Ako Isus veli "Bog nikoj nikogas ne go videl;..." (Jovan 1:18) A veli: "A vie ni glasot negov ne ste go cule,nitu liceto negovo ste go videle." (Jovan 5:37) Togas jasno stava do znaenje deka toj ne e BOG. Toa e poveke od bukvalno receno.
18. Бога нико није видео никад: Јединородни Син који је у наручју Очевом, Он Га јави. Исус Го јавил Отецот. Дали Miralem оваа фраза е употре*ена вака СЛУЧАЈНО или НАМЕРНО ? Кој е тој ЧОВЕК кој може да го ЈАВИ БОГА ? Што значи зборот ’јави’?

37. И Отац који ме посла сам сведочи за мене. Ни глас Његов кад чусте ни лице Његово видесте.
38. И реч Његову немате у себи да стоји; јер ви не верујете Ономе кога Он посла.
39. Прегледајте писма, јер ви мислите да имате у њима живот вечни; и она сведоче за мене.

Дали Miralem со овој контекст се вели: Гласот негов ќе го чуевте и лицето негово ќе го видевте и речта Негова ќе ја имавте во вас да стои ако Му верувавте на Оној Кого Тој го прати ? Односно: Гласот негов ќе го чуете и лицето негово ќе го видите и речта Негова ќе ја имате да стои во вас ако Му верувате на Оној Кого Тој Го прати

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Pat vistina i Zivot bile site pratenici Bozji. Za vremeto na Mojsie a.s za toj narod Toj bil patot vistinata i zivotot vecen.
Цитирај каде тие луѓе рекле дека се ПАТОТ(ЕДИНСТВЕН) ВИСТИНАТА(ЕДИНСТВЕНА) ЖИВОТОТ
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

I mojsie rekol,koj ke me sledi mene ke se spasi,koj nema da me sledi ke se izgubi. Se slozuvate so toa,neli ?
не се сложуваме додека не го видиме контекстот. Кажи ни глава и стих да прочитаме, па ќе ти кажеме дали се сложуваме
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Site koi poveruvale vo delata na Bozjite pratenici,poveruvale i vo Boga. Mene ne mi e potrebno Boga da go vidam,za da poveruvam,imam jasni dokazi i seedno kako da sum go videl. Za tvoeto ubeduvanje ne e potrebno da go vidis Boga,i ti seedno kako da si go videl . Za dokaz ne mi e znaci potrebno da go vidam Boga. Veruvam vo nego i isto kako da sum go videl. Koga na isus nekoj mu se obratil kako kon "dobar gospodar" vo Luka 18:19,Isus odgovoril: " Zosto me narekuvas dobar ? Nikoj ne e dobar,osven eden Bog"
Зошто Ме нарекуваш Добар? = Што е тоа што направи да ме наречеш добар? Со што придонесов да Ме наречеш Добар? Што направив да Ме наречеш Добар? Што ти сведочи дека Сум Добар? Никој не е добар освен Еден Бог = Дали поверува дека сум Бог со тоа што ме нарече дека сум Добар, а како што ти кажав, Само Еден е Добар?

Во цитатот: Зошто Ме нарекуваш Добар? Никој не е Добар освен Самиот Бог Исус се*еси не се исклучува од Добриот, не се исклучува од Бог.

Кажи ми ЕДНО БЕЗЗАКОНИЕ и/или ЕДНО ЗЛО кое Исус го направил за да можеме за Него да кажеме дека не е Добар, дека е престапник, дека е лош, дека е зол, дека не е совршен.

Originally posted by Miralem Miralem напиша:

I Isus a.s poseduval sto poseduvale i drugite Bozji pratenici a.s koj pomalku koj poveke,zavisno kakov bil narodot. No i Isus bil ogranicen vo znaenjeto kako i site Bozji pratenici. Ne mu e dadeno da znae za sudniot den. Za toj den i cas Isus veli deka ne znae koga go prasale koga ke bide. Ke recete ne im kazal za da bidat sekogas spremni,no Isus ne veli taka,tuku veli deka NEZNAE. (Marko 13:32 i Matej 24:36) A za toj den i cas nikoj ne znae,ni angelite nebesni nitu sinot(se misli na covekot,bukvalno na celiot narod,kako stoverne i na angelite kako nevidlivi bitija),a samo Otecot"  Otecot znae,toj e BOG. Nekoj od Apostolite padnal pred Isus da mu se moli. Togas "s. duh" mu rekol i go predupredil deka osven na Boga,ne treba na nikoj drug da mu se moli. 

Цитирај и кажи ми глава и стих каде што се случило ова што го зацрвенив

Изменето од Pravoslavie
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2006 во 10:27

Евангелие според Јован, глава 8, стих 19. Тада Му говораху: Где је отац твој? Исус одговори: Ни мене знате ни Оца мог; кад бисте знали мене, знали бисте и Оца мог.

Ако е Исус САМО УШТЕ ЕДЕН БОЖЈИ ПРАТЕНИК, како и другите, зошто се вели ова, наместо: Кога би ме знаеле Мене кој сум Божји пратеник а и сите други Божји пратеници, тогаш би го знаеле и Отецот. Туку вели: Кога би Ме знаеле МЕНЕ би го знаеле Отецот

Евангелие според Јован глава 14, стих 7. Кад бисте мене знали онда бисте знали и Оца мог; и одселе познајете Га, и видесте Га

Зошто Исус вели: Отсега Го познавате и Го видовте ?

Евангелие според Јован, глава 16, стих 3. И ово ће чинити, јер не познаше Оца ни мене.

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2006 во 18:16

Цитирај игра на зборови. Ако Исус бил човек како и сите други луѓе, ќе речел ’Се враќам кај НАШИОТ ТАТКО’. Се*еси Исус се става одвоено од другите, тоа значи дека не бил човек како и сите

Pravoslavie,povtorno pisuvas bez malku da se razmislis.  Isus veli,se vrakjam PRI SVOJOT OTEC I VASIOT OTEC Ako nie odime kaj nekoj drug otec a toj kaj nekoj drug,togas ok,,, no mislam deka se zboruva za Istiot otec a toj e I NAS I ISUSOV. Znaci se vrakja pri negoviot otec i nasiot otec.

Цитирај 18. Бога нико није видео никад: Јединородни Син који је у наручју Очевом, Он Га јави. Исус Го јавил Отецот. Дали Miralem оваа фраза е употре*ена вака СЛУЧАЈНО или НАМЕРНО ? Кој е тој ЧОВЕК кој може да го ЈАВИ БОГА ? Што значи зборот ’јави’? 

Sto ima specijalno vo ovie zborovi. Isus navistina dojde da go najavi. Znaci ne bil Bog tuku da go najavi. Pravoslavie,so ista zadaca bile site Bozji pratenici a.s Site Allahovi pratenici bile prateni i nadareni od Boga,so nat prirodna mok,mudrost,znaenje,za da go najavat Boga i da ja zboruvaat Vistinata za Nego. Inaku,nisto ne e SLUCAJNO se' si e so nekoja cel.

Цитирај

37. И Отац који ме посла сам сведочи за мене. Ни глас Његов кад чусте ни лице Његово видесте.
38. И реч Његову немате у себи да стоји; јер ви не верујете Ономе кога Он посла.
39. Прегледајте писма, јер ви мислите да имате у њима живот вечни; и она сведоче за мене.

Sto ima tuka sto zboruva deka Isus e Bog ili Sin Bozji ? I Otecot svedoci za nego (zboruval isus i stoel pred lugeto) a nitu glasot negov ne ste go videle nitu liceto negovo. No Isus imal dadena Sposobnost od Boga,koja ke dokaze deka Isus e od BOGA PRATEN. Zatoa sto vie ne veruvate vo Onoj kogo TOJ ko pratil. Dva razliciti entiteti i nitu zbor deka Isus e slicen na Boga. Pravoslavie,ednostavno nema dokaz nitu eden edinstven,da ja otprevrtite biblijata i site knigi deka Isus e Bog. Ili deka Isus bil porazlicit od Mojsie. Mozes da vidis i samiot,samo ako svesno razgledas. Gledaj:

Miralem напиша:
Pat vistina i Zivot bile site pratenici Bozji. Za vremeto na Mojsie a.s za toj narod Toj bil patot vistinata i zivotot vecen.
Цитирај каде тие луѓе рекле дека се ПАТОТ(ЕДИНСТВЕН) ВИСТИНАТА(ЕДИНСТВЕНА) ЖИВОТОТ [/quote]

Dali bile lazni Bozjite pratenici pred Isus ? Jas tebe te prasav. Koj bil patot EDINSTVEN i VISTINATA EDINSTVENA  i ZIVOTOT VECEN za lugeto koi ziveele za vremeto na Mojsie ?????? Treba li da se kaze ? Se znae,MOJSIE BIL EDINSTVENIOT PAT VISTINATA I ZIVOTOT ZA TOJ NAROD. Koj drug ?! Zarem Mojsie a.s ne bese od Boga praten da gi pouci lugeto i da gi odnese na vistinskiot Pat ??????????? Istoto bese i Isus za negoviot narod. Znaci vistina,edinstveniot VISTINSKI PAT. Za vremeto na Avram a.s bese Avram patot i vistinata. Odi citaj star zavet,ke slusnis Milion citati kade sto Mojsie veli deka TOJ treba da se sledi i deka TOJ e vistinata za BOGA. Mojsie licno zboruval so BOGA,mojsie go videl Boga....

Miralem напиша:
I mojsie rekol,koj ke me sledi mene ke se spasi,koj nema da me sledi ke se izgubi. Se slozuvate so toa,neli ?
не се сложуваме додека не го видиме контекстот. Кажи ни глава и стих да прочитаме, па ќе ти кажеме дали се сложуваме  [/quote]

Go poreknuvate Mojsie ??? Ne veruvate vo Mojsie deka bese Bozji pratenik i sluga ?? Mojsie cuda pravese,nekogas i pogolemi od Isusovite  ???? Se nadevam deka nema da mi reces od satanata mu bile dadeni. Allah da vi se smiluva,navistina. 

Цитирај

Miralem напиша:

Site koi poveruvale vo delata na Bozjite pratenici,poveruvale i vo Boga. Mene ne mi e potrebno Boga da go vidam,za da poveruvam,imam jasni dokazi i seedno kako da sum go videl. Za tvoeto ubeduvanje ne e potrebno da go vidis Boga,i ti seedno kako da si go videl . Za dokaz ne mi e znaci potrebno da go vidam Boga. Veruvam vo nego i isto kako da sum go videl. Koga na isus nekoj mu se obratil kako kon "dobar gospodar" vo Luka 18:19,Isus odgovoril: " Zosto me narekuvas dobar ? Nikoj ne e dobar,osven eden Bog"

Зошто Ме нарекуваш Добар? = Што е тоа што направи да ме наречеш добар? Со што придонесов да Ме наречеш Добар? Што направив да Ме наречеш Добар? Што ти сведочи дека Сум Добар? Никој не е добар освен Еден Бог = Дали поверува дека сум Бог со тоа што ме нарече дека сум Добар, а како што ти кажав, Само Еден е Добар?

Во цитатот: Зошто Ме нарекуваш Добар? Никој не е Добар освен Самиот Бог Исус се*еси не се исклучува од Добриот, не се исклучува од Бог.

Ova e smesno,pravoslavie.Navistina smesno. Nema da komentiram,jasno e veke.

Цитирај

Евангелие според Јован, глава 8, стих 19. Тада Му говораху: Где је отац твој? Исус одговори: Ни мене знате ни Оца мог; кад бисте знали мене, знали бисте и Оца мог.

Veke objasniv ednas. Jas ti vikam,razmisli za sto ti zboruvam,zemi Qur'an da citas so otvoreno srce,spoznaj go Muhammed s.a.w.s ke go spoznaes i Allah dz.s. Koj nema da go spoznae Qur'anot,nema da go spoznae nitu Allah dz.s !!! Tolu ednostavno. I tolku vistinito. Jas se slozuvam potpolno so tie zborovi. Onie koi ja spoznale porakata na Isus,togas go spoznale i Boga. Normalno !

Daj pravoslavie,vkluci se. Nie Muslimanite go sakame Isus i go pocituvame,veruvaj,poveke od bilo koj hristijanin. Nitu edna negova poraka ne ja odbivame i se pocituvame.Nam ne ni trebaat dokazi za toa deka Isus pravel cuda,deka Isus bil i seuste e edna ubava,cista dusa.... Nam ne ni trebaat dokazi deka Isus bil Vistina i deka bil edinstveniot pat. Nie vo seto toa veruvame i seto toa go pocituvame.

 

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2006 во 12:55

Поимот Син Човечки Исус го употребувал за да каже за Се*е дека Е Оној за Кого пишувал пророкот Данило(Даниел) во Старозаветната ’Книга на Пророкот Даниел’, глава 7:

13. Видех у утварама ноћним, и гле, као Син човечији иђаше са облацима не*еским, и дође до старца и стаде пред Њим.


14. И даде Му се власт и слава и царство да Му служе сви народи и племена и језици; власт је Његова власт вечна, која неће проћи, и царство се Његово неће расути.

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2006 во 08:49
Originally posted by sayHI sayHI напиша:

Јасно,  Нејсано, Добро, Лошо, Вистина, Лага? Што сум кажал?
Стрпи се! Ќе дојдеш до она што треба да го чуеш
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2006 во 10:16

Pravoslavie, ние муслиманите имам САБР (трпение) за се, тоа ни е една од главните работи!

Иначе, пропуштив ли нешто што го кажувавте како одбрана, коментар, а јас да не сум го кажал? Да, Не?

Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2006 во 12:10

Како Муслиманите ќе го протолкуваат следново?

Евангелие според Матеј, глава 23, стих 37. Јерусалиме, Јерусалиме, који убијаш пророке и засипаш камењем послане к себи! Колико пута хтех да скупим чеда твоја као што кокош скупља пилиће своје под крила и не хтесте!

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2006 во 12:19

Како Муслиманите ќе го протолкуваат следново:

Свето Евангелие според Јован, глава 16

26. У онај ћете дан у име моје заискати, и не велим вам да ћу ја умолити Оца за вас;
27. Јер сам Отац има љубав к вама као што ви имасте љубав к мени, и веровасте да ја од Бога изиђох.


28. Изиђох од Оца, и дођох на свет; и опет остављам свет, и идем к Оцу.


29. Рекоше Му ученици Његови: Ето сад управо говориш, а приче никакве не говориш.


30. Сад знамо да све знаш, и не треба Ти да Те ко пита. По томе верујемо да си од Бога изишао.

 
 
----------
Протолкувајте го црвеното 


Изменето од Pravoslavie
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2006 во 17:21

Свето Јеванђеље по Марку, глава 12.

 

1. И поче им говорити у причама: Посади човек виноград, и огради плотом, и ископа пивницу, и начини кулу, и даде га виноградарима, па оде.


2. И кад дође време, посла к виноградарима слугу да прими од виноградара од рода виноградског.
3. А они ухвативши слугу избише га, и послаше празна.
4. И опет посла к њима другог слугу; и оног бише камењем и разбише му главу, и послаше га срамотног.
5. И опет посла другог; и оног убише; и многе друге, једне избише, а друге побише.


6. Још дакле имаше јединог свог милог сина, посла и њега најпосле к њима говорећи: Постидеће се сина мог.


7. А виноградари рекоше у себи: Ово је наследник, ходите да га убијемо, и нама ће остати очевина његова.


8. И ухватише га, и убише, и избацише га напоље из винограда.


9. Шта ће дакле учинити господар од винограда? Доћи ће и погубиће виноградаре, и даће виноград другима.


10. Зар нисте читали у писму ово: Камен који одбацише зидари, онај поста глава од угла;


11. То би од Господа и дивно је у нашим очима?


12. И гледаху да Га ухвате, али се побојаше народа; јер разумеше да за њих говори причу; и оставивши Га одоше.

Оваа споредба многу јасно кажува дека: Исус е Единствениот Син Божји - Тој тоа го кажал

-----------------------------------------

Свето Јеванђеље по Јовану, глава 3.

13. И нико се не попе на небо осим који сиђе с неба, Син човечији који је на небу.


14. И као што Мојсије подиже змију у пустињи, тако треба Син човечији да се подигне.


15. Да ниједан који Га верује не погине, него да има живот вечни:
16. Јер Богу тако омиле свет да је и Сина свог Јединородног дао, да ниједан који Га верује не погине, него да има живот вечни.


17. Јер Бог не посла Сина свог на свет да суди свету, него да се свет спасе кроза Њ.


18. Који Њега верује не суди му се, а који не верује већ је осуђен, јер не верова у име Јединородног Сина Божијег.

ова е исказ на Исус - Тој вели дека Е Единороден Син Божји

-------------------------------

Свето Јеванђеље по Јовану, глава 1.

 

1. У почетку беше Реч, и Реч беше у Бога, и Бог беше Реч.


2. Она беше у почетку у Бога.

3. Све је кроз Њу постало, и без Ње ништа није постало што је постало.

4. У Њој беше живот, и живот беше видело људима.
5. И Видело се светли у тами, и тама Га не обузе.

6. Посла Бог човека по имену Јована.

7. Овај дође за сведочанство да сведочи за Видело да сви верују кроза њ.
8. Он не беше Видело, него да сведочи за Видело.

9. Беше Видело истинито које обасјава сваког човека који долази на свет.

10. На свету беше, и свет кроза Њ поста, и свет Га не позна.

11. К својима дође, и своји Га не примише.

12. А који Га примише даде им власт да буду синови Божији, који верују у име Његово,

13. Који се не родише од крви, ни од воље телесне, ни од воље мужевље, него од Бога.

14. И реч постаде тело и усели се у нас пуно благодати и истине; и видесмо славу Његову, славу, као Јединороднога од Оца.

15. Јован сведочи за Њега и виче говорећи: Овај беше за кога рекох: Који за мном иде преда мном постаде, јер пре мене беше.

16. И од пунине Његове ми сви узесмо благодат за благодаћу.

17. Јер се закон даде преко Мојсија, а благодат и истина постаде од Исуса Христа.

18. Бога нико није видео никад: Јединородни Син који је у наручју Очевом, Он Га јави.

според исказот на Евангелистот Јован, Исус е Единородниот Син Божји

------------------

Прашање за Муслиманите на форумов: дали овие две личности: Исус и Евангелистот Јован не го имале на Ум тоа што Вие Муслимани го кажавте: дека Бог има повеќе од еден Син или можеби Вие Муслимани, погрешно ги толкувате нештата?

Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2006 во 11:01

Православие, јас мислев дека ќе прокоментираш нешто за тоа што јас го напишав, дека ќе го одрекнеш она што јас го кажав како невистина, цитатите кои ги наведова и тн и тн! Барем на тие цитати се повикувавте цело време, тие беа они СИЛНИТЕ ЦИТАТИ кои цело време ги кажувавте како Доказ за вашата Теорија (но теоријата останува теорија и како таква нее ФАКТ).

Би ти препорачал да ги прочиташ убаво моите коментари па да си најдеш одговор во нив за овие твои цитати .. иако јас ке ти одговорам на овие .. но како и самиот велиш дека треба да се има трпение, нели? ДА?

За толкување на нештата, незнам кој ги толкува погрешно. Католиците, Ортодоксите, Протестантите .. СИТЕ ГИ ТОЛКУВААТ ОВИЕ РАБОТИ РАЗЛИЧНО! кое е вистинското толкување? кој е вистински инспириран од Светиот Дух? И, која е оваа игра која се игра во Библиските цитати? Who is playing with you? Can this be a Word of GOd? can God do such games? Дали Господ сака да ни ги разјасни работите или да не збуни уште повеќе? ИЛИ некој друг замешал прсти па дошло до вакви контрадикторности! ДА?

Православие, биди трпелив, God will guide you!

 

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.