IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Фантазија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фантазија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
Автор
Порака
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 18:52
pa da toa kolku sum originalna jas si znam....samo sto ti prv spomna tuka na forumov.....rece deka ne sum originalna...a takov zaklucok ti bese apsurden zatoa sto ti ne me ni znaes.....

a toa so trkite.....kolku sto znam na temata Ying Yang spomna deka vodam so 1:0 ama toa nema vrska.....

e sega za temava:

aaaa a ti si toj pametniot so od site zivi znaes da se sprotistavis na ona: verba, ljubov i nadez???? mozda za sebesi takva slika imas, ali mene povekje mi izglde ako da ne mozes da napravis razlika megju nadez i verba....ama ok....verba e koga veruvas deka nestat kje se ostvarat a nadez e koga se nadevas deka nestat kje se ostvarat...razlikata e toa sto verbata e na prvo mesto....

epa normalno deka e moj izbor da ziveam kako sakam...samo sto tie sto ziveat ko tebe kje se mnogu ponesrekjni od onie sto ziveat ko mene



Изменето од anastea - 18.Јануари.2009 во 16:19
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:05
   Мое мислење е дека не си оригинална,не те познавам ама имам право на мислење така?

   Напишав 1-0,ама тоа повеќе го мислев на шега,не знаев дека имало некои трки или пак натпревари за тие работи,да не имаш изгубено на нешто такво што толку се возбуди за таја работа?.Ако згрешив нешто во врска со тоа,и ако многу сериозно ја свати таа работа,длабоко се извинувам

   А за темава.Не сум единствен,иако би сакал да сум.Воопшто не би сакал да спаѓам во едно мнозинство,кое се раководи според мислењето на еден или повеќе и слепо да им верува,наместо да има свое мислење,слободен избор,кој конечно можеме да го развиваме во ова демократско општество.Разлика мислам дека правам помеѓу верба и надеж,иако ти не го прифаќаш тоа.Па не си безгрешна,можи и да згрешиш за нешто,или не? А за тие што живеат ко мене,ја имаат спознаено апсолутната среќа,надвор од границите на нормите кои ги поставува мнозинството.Многу посреќни од луѓето кои црното го гледаат како бело,надвор од реалноста,живеејќи во еден свој свет,фантазирајќи за работи кои никогаш нема да се остварат.

П.С. Ова не е трка



Изменето од anastea - 18.Јануари.2009 во 16:19
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:17
ti si toj sto voopsto ne e originalen....jas sum taa koja toa na drugata tema : 1-0 go narece zafrkancija i voopsto ne go svativ ozbilno a sega ti moeto mislenje go koristis tuka...taka da....

ok e imas pravo na svoe mislenje ama treba da imas i osnova...nesto na koe sto kje go zasnovas svoeto mislenje...ama ok e...toa nesto ocigledno go nemas pa zboris na pamet.

i ti spagjas vo mnozinstvoto lugje kade sto sme site razlicni....a onie koi ocajnicki sakaat da bidat poinakvi od mnozinstvoto trgnuvaat po tvojot pat....so lazni svakjanja...ama ok e - tvoe mislenje....

ne go poznavas mojot svet za da kazes deka e ist kako svetot na drugite....ne gi poznavas tugjite svetovi, zamisli i fantaziii za da gi sporeduvas i za da se odvois od niv....ti pripagjas tamu kade sto pripagjame site....ne vleguvaj vo filmovi deka si poinakov....mozebi imas ppoinakvi svakjanja od opstestvoto i od lugjeto koi se okolu tebe ama toa ne te pravi poinakov od drugite....zatoa sto site se poinakvi od tebe.....

isto taka ne mozes da go osuduvas mojot svet na fantaziranje....se sto pravis vo zivotot go pravis za da bides srekjen...a zanesenosta i fanaziranjeto se del od mojot zivot i se pat za da bidam pogolem del od vremeto srekjna...a ne samo koga imam fakti pokraj mene za da dokazuvam deka sum srekjna.....

realniot svet e za nekaogo surov za nekogo ne...koj kako go prifatil....za nekogo e dovolen za nekogo ne ...pa navleguva vo imaginacijata na svojot um

pa sega kako sakas....mozes da prodolzis da se bunis bez vrska samo kolku replikite da ti se odnesuvaat protiv moite ama ova e moe mislenje, a ti mozes da prodolzuvas da navleguvas da diskutiras za nesta koi voopsto ne se ni spomnati vo muabetov.....kako sakas...jas da si povtoram - moe mislenje....

i uste nesto....kje mi najdes tuka nesto NEoriginalno????



Изменето од anastea - 18.Јануари.2009 во 16:20
and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:44
Мислам дека се што кажав е прифатливо и со основа затоа и баш вака ти гласи репликата:

ok e imas pravo na svoe mislenje ama treba da imas i osnova...nesto na koe sto kje go zasnovas svoeto mislenje...ama ok e...toa nesto ocigledno go nemas pa zboris na pamet.

 Се гледа дека си навредена за оригиналноста и затоа го напиша погорното,ама ај,за да ти биди полесно,ќе речам дека си оргинална.Не би требало комплиментов ништо да ти значи,ама кога ти значи толку моето мислење дека не си оргинална па се истепа,се е можно.

  А за темата.Јас живеам во друг свет,или ти што фантазираш и постојано бегаш од реалноста?за некого е суров реалниот свет,тоа се однесува на мене или на те*е.Па не бегам јас од реалноста,јас сваќам дека е суров но живеам во него,се борам,ја наоѓам среќата и сум среќен,ти си таја која не е среќна во овој реален свет,па бегаш во еден имагинарен,со право ќе го наречам апсурден.А, секогаш можеш да избегаш од разговорот кажувајќи дека е тоа твое мислење

  И,аман не ти наоѓам ништо неоргинално,само не се карај,жити се



Изменето од anastea - 18.Јануари.2009 во 16:20
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Corporal^^ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 833
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Corporal^^ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2006 во 19:46
Го поддржувам WhiteEagle за надежта и за вербата,мислам дека е во право,тоа го докажа уште со приказната отпрвен.Овие шо се бинат против него,само нејќат да го сватат очигледното
Its not the size of the warrior in the fight, its the size of the fight in the warrior
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јануари.2006 во 18:53
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

proizvod na zanesenost????

za mene zivotot ne bi bil ubav bez fantazija....

barem jas denovite gi pominuvam vo zanesenost....pa ako razmislam podobro toa e ona sto me pravi srekjna sekoj den....

kolku vie ziveete vo fantazii????




sekoj den si pravam del od denot da mi bide fantazija
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2006 во 00:52
Фантастични денови,нема шо
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2006 во 08:31
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Фантазијата е само мозочна проекција на иднината според нему достапните податоци. А тоа чија проекција е поточна зависи и од фактите кои ги има. Некои фантазии се исполнуваат, како на Жил Верн, затоа што имал точни најнови научни податоци, но и некои негови фантазии не се исполнети, или не биле скроз така како што ги замислил тој.


Човек не може до збор да дојде од овие!
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
ivana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Госпожа Грофица

Регистриран: 14.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3327
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2006 во 08:33
Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Originally posted by Dogi Dogi напиша:

Фантазијата е само мозочна проекција на иднината според нему достапните податоци. А тоа чија проекција е поточна зависи и од фактите кои ги има. Некои фантазии се исполнуваат, како на Жил Верн, затоа што имал точни најнови научни податоци, но и некои негови фантазии не се исполнети, или не биле скроз така како што ги замислил тој.


Човек не може до збор да дојде од овие!

ма се мајстор до мајстор на форумов
Motivation is game in my hands
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2006 во 09:04
Тоа кумата е крива, а и нејзината фантазија.
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
White Eagle Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 182
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај White Eagle Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2006 во 10:29
Слободно фантазирајте си и ќе видиме до каде ќе стигните
Ако ти е лошо ич не се грижи,утре ќе биде полошо.

Ако си среќен ич не се сеќирај,ќе помине.
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2006 во 19:11

Originally posted by White Eagle White Eagle напиша:

Слободно фантазирајте си и ќе видиме до каде ќе стигните

podobro da stignis daleku odkolku nikade... 

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
Carnation Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3499
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Carnation Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2006 во 01:26
ako si fantaziras to znacit deka sepak imas nekakva zamisla za to kako trebit da ti izgledat idninata i ke se potrudis tie fantazii da ti stanat realnost,ama ako ne fantaziras e togas bogami ne gledam svetla idnina
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана
Кон врв
Alekta Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2005
Статус: Офлајн
Поени: 8670
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Alekta Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2006 во 19:17

Originally posted by Carnation Carnation напиша:

ako si fantaziras to znacit deka sepak imas nekakva zamisla za to kako trebit da ti izgledat idninata i ke se potrudis tie fantazii da ti stanat realnost,ama ako ne fantaziras e togas bogami ne gledam svetla idnina

  

  

  

and you run and you run to catch up with the sun but it's sinking....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.